28 септември 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата27.10.2018
Размер187.1 Kb.
#101363
28 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Фирмените подаръци за лекари до 40 лева
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Фармацевтичните компании могат да правят подаръци на лекарите само на стойност до 40 лева, съобщи Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, като се позова на етичния й кодекс.

Нямало данни това правило да се нарушава.

До 2 броя лекарствени мостри от най-малките опаковки годишно, и то не по-дълго от 4 г., ще могат да получават лекарите, допълни още Денев. Той гарантира, че членуващите в асоциацията фармацевтични компании спазват напълно правилата на кодекса, които са задължителни за тях.

Етичната комисия на асоциацията вече ще може да се самосезира при нарушения, извършени от фирмите. За 5 г. откакто тя съществува, са разгледани над 25 жалби, свързани с неправомерна реклама на лекарствени продукти, допълни Денев. И обясни, че потвърди ли се нарушението, то се разгласява според тежестта на провинението, а компанията се глобява.

Асоциацията ще поддържа и публичен регистър на конгреси, семинари и други мероприятия за медицински специалисти, който ще сигнализира за евентуални несъответствия на програмата с етичния кодекс. Той например не допуска такива форуми да се правят в курорти, както и да се поемат разходите на съпрузите.




Майки „назаем" ще износват бебета и у нас
Сурогатното майчинство, при което друга жена износва и ражда бебето на бездетна двойка, ще бъде узаконено у нас. Това декларира от името на ГЕРБ шефката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова на кръгла маса, организирана от авторката на законопроекта Калина Крумова. Подкрепа за допускането на т. нар. майчинство назаем обещаха още парламентарните групи на Коалиция за България и на „Атака".

Сурогатството ще се разрешава само и единствено при невъзможност двойките сами да създадат поколение по здравословни причини,уточни Калина Крумова. Предстои законът да влезе за първо четене в пленарна зала.




Остаряваме бързо
Велиана Христова

Представете си журналистка на 63 години с микрофон, бастун и астма се бута сред камерите да отрази безценните слова на поредния политик. Ако някой изобщо я държи на работа на тази възраст. Тази картинка ще става все по-актуална, понеже българите в трудова възраст намаляват, а възрастните се увеличават, ала са болни и с малък шанс за работа. А общо децата плюс възрастните над 65 г. са 46% спрямо населението в трудова възраст. С една дума, остаряваме бавно, ала по-бързо от другите в Европа. Щото 500 хиляди българи за 10 години от добър живот тук напуснаха България и отидоха в същата Европа. Та скоро няма да има кой да внася осигуровките от заплати за покриване на пенсиите и социалните помощи. Затова пенсионната възраст неотклонно се вдига.

Нямаше да е страшно, ако имахме здравна система да се грижи за болежките, които нормално спохождат всекиго с възрастта. Ама нямаме. Затова нека не ни сравняват с чужбинско, откъдето групи пенсионери всяка година освежават туризма ни. Хората са здрави и имат сили и пари да обикалят по нашите земи. Ние сме болни и нямаме евро да ходим по техните. То за здравите няма работа, вие сте се загрижили за болните, ще рече някой младок. Ама и той ще побелее един ден и тогава да го питаме кой ще му изкарва пенсията. Щото българинът вече живее с 5 години по-малко от европееца. Затова хиляди бягат натам, където битието е уредено, осигурено и по-спокойно.

Ако така продължава, след още 10 години на Бойко Борисов например му се пишат тежки старини. Лошото е, че неговата власт побърка мало и старо и залага тежки старини за милиони българи за години напред.




Неясни са критериите за майка под наем
Критериите за избиране на заместваща майка, както и кои двойки точно ще могат да се възползват от това, не са съвсем ясни в проектозакона за сурогатното майчинство. Това мнение изказа по време на кръгла маса социалната зам.-министърка Валентина Симеонова. Според нея трябва да се изясни и какво се случва, ако детето се роди с увреждане и не отговаря на очакванията на приемните родители.

Тези въпроси са решени с предложените промени в Закона за здравето, отговори депутатката Калина Крумова от "Атака", по чиято инициатива се проведе кръглата маса. От сурогатна майка могат да се възползват само двойки, които имат граждански брак, а правата и задълженията на двете страни ще се записват в предварителен договор, посочи депутатът. Трябва да е установено безплодие, поне един от съпрузите да е български гражданин, а другият да пребивава трайно в България.

Заместващата майка трябва да е български гражданин, на възраст между 21 и 43 г. и да има поне едно живородено дете.

ГЕРБ подкрепя промените, заяви председателят на парламентарната здравна комисия Десислава Атанасова. БСП също подкрепя предложенията, заяви Драгомир Стойнев от левицата, председател на социалната комисия в НС. Той обаче смята, че между първо и второ четене трябва да се изяснят всички възможни казуси. Все пак този законопроект обедини всички политически сили, подчерта Стойнев и допълни, че демографският въпрос е част от националната сигурност.

Огнян Стоичков от "Атака", председател на образователната комисия, смята, че така ще се пресече търговията с бебета, която е много разпространена и доходоносна. Той бил чувал, че момченцата се продават за около 25 хил. евро, а момиченцата - за 18 хил., като русата коса и сините очи вдигат цената.


Честни отново за 1 бон
Връщат девственост на промоция

Увеличават G точката за повече оргазми
АСЯ ИВАНОВА

Възстановяване на девственост на промоция предлагат родни клиники за пластична хирургия.

По принцип процедурата върви около 1500-2000 лв., сега я предлагат за 800-1000 лв.

Други


Една от известните клиники у нас, която е предложила тази процедура, е смъкнала цената наполовина за възстановяване на вагини, като се предлага стеснение и оформяне. От тази процедура се възползват предимно раждали жени. Тя е намалена от 6 на 3 хилядарки. А лазерният й вариант е намален от 10 на 6 бона.

„Това е поредният „хит”, който определени хора се опитват да наложат. За цялата си лекарска практика съм възвърнал девствеността на 30-40 момичета между 16 и 21 г. Много важно е жените да не се подвеждат по лъскавите реклами, които предлагат фамозни процедури. Нека да се доверят на свои приятелки, които са останали доволни след определена интервенция. Цените на тези процедури са между 400-500 и 700-800 евро”, обясни пред „Телеграф” пластичният хирург д-р Николай Георгиев. „Тези промоции, които се предлагат в сайтовете за колективно пазаруване, са несериозни. Не трябва да се гледа на пластичния хирург като на продавач в магазин,,, допълни специалистът.

Свежест

Напоследък има по-силен интерес към освежаване в интимната област, довери д-р Георгиев. „Все повече жени идват при мен за стесняване на вагината, увеличаване на срамните устни или увеличение на G точката за повече сексуално удоволствие. Това става чрез инжектиране с хиалуронова киселина. На такива процедури обаче се подлагат жени, които са имали няколко раждания”, разкрива хирургът. „Чувал съм за какви ли не процедури, на които се подлагат хората. Дори има лекари, които предлагат избелване на кафявото петно около ануса или пък слагане на камъни около срамните устни и пениса", обясни д-р Георгиев.




Докторите само с дребни подаръци от фармацевти
Цветомира Георгиева

Фармацевтичните фирми или техни служители ще могат да даряват легално на лекари малки подаръци до 40 лв.

По-голяма сума ще се счита за рушвет, даден с цел докторът да предписва лекарство на съответната компания

Това гласи вече Етичният кодекс на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България.

Нарушителите ще бъдат давани за назидание на всички останали членове на асоциацията, а служителите, потъпкали етичните норми, ще бъдат издавани пред ръководството на компанията. В кодекса е записано още, че докторите могат да получават лекарствени мостри от най-малките опаковки, до два броя, и то през 4 години. Етичната комисия при асоциацията вече ще може да се самосезира при нарушения, извършени от фармацевтични производители, за които има съмнение за нарушаване на кодекса. За последните пет години в етичната комисия са постъпили около 30 жалби за неправомерна реклама на лекарствени продукти.


Еврокомисарят no здравеопазването и защита на потребителите Джон Дали:
СПИРАМЕ ТЮТЮНА С МЕНТОЛ И ВАНИЛИЯ

Забраната на пушенето няма да съсипе ресторантьорския бизнес”


СОНЯ АНГЕЛОВА

-Г-н Дали, на 14 септември вие обявихте официално новата тригодишна кампания на съюза срещу тютюнопушенето, наречена „Експушачите са неудържими". Всъщност къде в момента димят най-много цигари в ЕС?

-Най-големият процент на пушачи е в Южна Европа. На север, в скандинавските страни като Швеция и Финландия, пушачите пък са най-малко. Те са съответно едва 16% и 21% от населението. Според статистиката редовното пушене е най-разпространено в България, Румъния, Италия, Австрия и Гърция. Данните сочат, че 35% от пушачите са мъже и 25% са жени. Най-често пушат хората под 54-годишна възраст и онези, които имат по-нисък социален статус. Колкото до отказването от пушенето, Холандия, Швеция и Дания имат най много бивши пушачи - там те съставляват съответно от 33 до 31 %. Следват ги Финландия, Франция и Германия - с около 26%.

-Пресметнато ли е колко излиза пушенето на ЕС като разходи за здравеопазването?

-Средствата за двете групи болести, основно свързани с пушенето -сърдечносъдовите и хронично обструктивна-та белодробна болест, се оценяват към 105,8 млрд. евро и 130 млрд. евро годишно. Това е близо 1% от БВП на целия ЕС. Непреките загуби се равняват на две трети от тази сума.

-На колко възлизат жертвите на тютюна според вашите сметки?

-Днес се смята, че от сърдечносъдовите и хронично обструктивната белодробна болест страдат над 13 млн. човека.

Всеки четвърти европеец, починал от рак, го дължи на тютюна, това прави 26% от заболелите. Той е отговорен за 85% от белодробния рак. Общо към 650 000 човека в ЕС всяка година умират заради тютюна. В световен мащаб става дума за 6 млн. загубени преждевременно животи. Според прогнозата скоро те ще станат 8 млн.

Дори когато хората не пушат, те също могат да бъдат засегнати от т. нар. пасивно пушене. Анализите показват, че всяка година към 79 000 непушачи в съюза също умират заради дима. Въпреки тези числа една трета или 29% от европейците продължават да пушат цигари, пури или лула.

-Кампанията предвижда ли мерки и срещу самата тютюнева индустрия?

-Ние ще се противопоставим на индустрията, най-малкото като ограничим развиването на вкуса на самите цигари. Знаете, че сега те могат да наподобяват „Пина колада", ванилия или шоколад, и ментол. Искаме да премахнем този вид добавъчни вкусове към цигарите. Колкото до електронната цигара, там също трябва да се направи нещо. Планираме да предприемем мерки и срещу нея. Преди време летях с една нискотарифна компания, няма да й споменавам името. И тя рекламираше електронната цигара дори по време на полет. Нямало как да навреди на останалите пътници. Но тя ще навреди на самия пушач! Ще включим законодателни мерки както срещу електронната цигара, така и срещу никотиновите бонбони. Ще се концентрираме и да ограничим лесния достъп до пакета с цигари.

-Какво ще е различното в новата кампания?

-С новата кампания ще се акцентира върху предимствата, които ни осигурява отказването от вредния навик. Тя няма да е назидателна, а прагматично ще изтъква ползите от живота без цигари. Ще съчетава реклама, материали в социалните медии, мероприятия и практически инструменти, за да се помогне на пушачите да се откажат. „Експушачите са неудържими" е насочена главно към хората от 25 до 34 години. В тази група попадат към 28 милиона души в ЕС. Тя цели да подчертае ползите за пушачите, ако спрат да пушат, и предлага постиженията на бивши пушачи като пример за онези, които искат да се откажат. За нейно лице са избрани 27 бивши пушачи, по един от всяка страна членка.

Младежите палят цигарите, защото ги подвеждат, че е модерно; после продължават да пушат, защото човек се пристрастява към тютюна. Обществените институции могат да им помогнат да разкъсат този омагьосан кръг на пристрастяване.

-От няколко месеца работи специална онлайн платформа iCoach.C какво помага тя на хората?

-Тя предлага практическа помощ и е наистина новаторска. Интернет консултантът помага на хората да си изберат собствено темпо при отказването. Той работи напълно безплатно и на всички езици на съюза. Платформата анализира навиците на конкретния човек и му предлага индивидуални стъпки всеки ден. В края на всеки месец пише отчет, който показва какъв е прогресът на потребителя. Освен това може да му даде и допълнителен съвет, който да улесни процеса и да насърчи човека да се откаже от пушенето завинаги.

Аз самият съм бивш пушач и знам колко е трудно да се откажеш. Отказах цигарите преди двадесетина години, но го направих постепенно и с мое собствено темпо. Все пак искам да знаете, че наистина разбирам колко е трудно и колко воля трябва, за да загърбим навика. Мисля, че трябва да дисциплинираме преди всичко мисленето си. Обнадежден съм, защото само за трите месеца, откакто пуснахме платформата iCoach, са я посетили над 20 000 човека.

-Но в някои страни забраната на пушенето се забавя заради опасенията, че ще намалее оборотът на ресторантите?

-Този вид отговорности са в полето на всяка отделна държава. Аз разбирам и опасенията на собствениците на барове и ресторанти. Но в онези страни на ЕС, където забраната е пълна, не са наблюдавани фалити. Бизнесът и броят на ресторантите дори се е увеличил. Преди няколко седмици бях в Полша и изказах същия аргумент. Преди няколко дни ми отговориха, че наистина оборотът се е увеличил и забраната на пушенето не е намалила клиентите. Освен това планираме инициативи и с работодателите. Ще настояваме да създадат такава работна среда, която не насърчава по никакъв начин пушенето. Ще ги накараме да организират и специални мероприятия в своите компании срещу пушенето.


Режат безплатните Малдиви на докторите
Докторите вече няма да ходят на екзотични екскурзии без пари на Малдивите. Досега фармацевтични фирми награждаваха с чужбински семинари лекарите, които изписват на пациентите лекарствата на тяхната компания. Ограниченията са разписани в Етичния кодекс на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) , който бе приет вчера от 24-те членуващи компании. Фирмите ще организират вече обучителни семинари само в родни хотели. Те ще могат да подаряват на медиците термометри, апарати за измерване на кръвното налягане, ларингоскопи и т.н. в рамките на 400 лв. с ДДС. Тези правила едва ли ще сработят, коментираха медици.

Румяна Милева


Нов фонд ще плаща износването на детето
Таван за възрастта на сурогатните майки

270 хил. семейства чакат на опашка за родилка под наем
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Сурогатни майки да стават само жени на възраст до 48 години, ако биологичните родители искат да кандидатстват за финансиране на процедурите по асистираната репродукция от държавата. Това задължение ще обсъдят и гласуват в здравната и социалната комисия депутатите идната седмица, стана ясно по време на дискусия на проектозакона за заместващото майчинство в парламента вчера. Най-ниската възраст на кандидатката е 18 години, т.е. тя да е пълнолетна, но да има поне едно живородено дете.

Специално създаден фонд или Фондът „Ин витро” ще поемат манипулациите по самата асистирана репродукция, обясни народната представителка от „Атака” Калина Крумова, която е инициаторка за закона. Тепърва обаче, вероятно след гласуването на текста, ще се решава колко точно

процедури да бъдат поемани от държавата

Сега Фондът „Ин витро” плаща до три манипулации на жени, които са в репродуктивна възраст до 48 години към момента на подаване на заявлението за финансиране.

Биологичните родители задължително трябва да имат сключен граждански брак, категорични са текстовете на проекта. Освен това трябва поне единият от тях да е български гражданин, а другият да е с постоянно местожителство в нашата страна. Към момента за тях проектозаконът не предвижда долна и горна граница, но във всички случаи трябва да е доказано, че не могат да имат деца по естествен път, както и че са психично здрави. Изискването за психична устойчивост важи и за жената, която ще износи и роди бебето. За целта и двете страни ще преминават събеседване с психолог.

Във всички документи, още при раждането на детето, където се изискват имена на родителите, ще вписват тези на биологичните родители. Те ще фигурират и в акта за раждане. На практика никъде няма да остава черно на бяло името на сурогатната майка.

Така ще се запази пълна конфиденциалност, а хората, разкрили тайната, ще бъдат съдени така, както се процедира при разкриване на тайната на осиновяването, подчерта депутатът Крумова.

Зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова пък подчерта, че трябва да се изяснят някои казуси, като например какво ще се случи,

ако детето се роди с увреждане

и не отговаря на очакванията на приемните родители. Другият проблем, макар и малко вероятен, бил да се реши какво ще се случи с него, ако биологичните му родители починат преди то да се е родило. Тези въпроси ще бъдат разяснявани следващата седмица на общо заседание на депутатите от здравната, социалната и правната комисия.

270 хиляди бездетни семейни двойки чакат възможност да имат отроче. Законът ще реши проблемите на много от тях, каза пък Радина Вълчева – председател на Сдружение „Искам бебе”. Тя подчерта, че България е от малкото страни в Европейския съюз, която подготвя такъв закон и урежда въпроса със сурогатното майчинство. По думите на Вълчева дори Италия и Франция изоставали в това отношение, тъй като обществените нагласи там не били напредничави като при нас.




Липсва регистър на семействата с репродуктивни проблеми
КАЛИНА КРУМОВА, депутат от „АТАКА“: САМО РОДНИНИ ЩЕ СТАВАТ СУРОГАТНИ МАЙКИ
Заместващото майчинство няма да е платено
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

- Г-жо Крумова, Вие сте инициатор на Закона за заместващото майчинство, известно още като сурогатно. На какъв етап е проектът?

- Проектът е в доста напреднал етап. Благодаря на колегите от всички парламентарни групи, които го подкрепиха в здравната и в правната комисия. Надявам се до края на октомври законопроектът да мине на първо четене.

- Казвате, че е подкрепен от всички парламентарни групи. Това ли е консенсусният закон на този парламент?

- Той действително бе подкрепен с безпрецедентен консенсус от всички досега. Има само трима колеги от СДС, които гласуваха въздържал се, но не защото са против текста, а защото не бяха запознати в детайли с материята.

- Какво налага да имаме такъв закон, узрял ли е българинът да приеме заместващото майчинство?

- Откакто от година и половина обсъждаме този проблем, хората масово подкрепят идеята. У нас обаче няма регистър на двойките с конкретните репродуктивни проблеми, които могат да бъдат решени със заместващото майчинство. Ние, законодателите, поддържаме непрекъснат диалог с пациентските организации и имаме пълната им подкрепа. Всяко семейство, което няма деца, има право да получи помощ от държавата чрез подобен закон.

- Щастието да бъдеш родител едва ли ще е положителна емоция за заместващата майка. На какви критерии трябва да отговаря една жена, за да стане заместваща майка?

- Нито една жена не може да бъде накарана насила да стане заместваща майка, преди всичко тя трябва да е пълнолетна. Преди процедурите за „ин витро” кандидатката подписва договор, в който се защитават както нейните права, така и тези на биологичните родители. Освен на медицински преглед тя ще мине и през консултация с психолог, за да стане ясно каква отговорност поема. Затова условието е жената да има поне едно здраво живородено дете. Така се избягват рисковете, каквито има при всяка една бременност. Важно е кандидат-майката да знае какво означава да се износи дете, при това със съзнанието, че този живот не е генетично неин, а е заченат от гените на други хора. Практиката на страните, където сурогатното майчинство е узаконено от години наред, показва, че това са добрите критерии. Лекарите ще насърчават тази отговорност да се поема предимно от жени от тесен роднински кръг. Така ще се избегне рекетът, при това „услугата” ще се извършва на чисто човешко равнище.

- Ще получава ли пари сурогатната майка и от кого?

- Сурогатното майчинство няма да е платено в конкретния смисъл на думата, няма да е нещо като „утроба под наем”. Предвижда се двете страни да се договорят за сума, но не заплата. Тези пари ще са необходими за разходите на жената по време на бременността. Тази сума, за да не е спекулативна независимо от договарянето й, ще бъде одобрявана от съда. Във всички случаи тази сума ще бъде в разумни граници. Затова ще насърчаваме това да се случва в рода – майка, сестра, братовчедка, за да сме сигурни, че няма да има усложнения във взаимоотношенията, породени от интереси и дори от нечисти сделки. Освен това допустима е някаква сума, но тя няма да е задължителна. Във всички случаи обаче за договора последна дума ще има районният съд.

- Независимо от договора, ако една наета и забременяла вече жена, реши да прекъсне бременността, какво ще се случи?

- Тя няма да има право на аборт, освен ако се окаже, че износването на плода застрашава живота й.

- Ще има ли право двойката да се откаже от заченатото вече с техен генетичен материал бебе и да поиска абортирането му?

- Категорично няма да има такова право. А и такива случаи едва ли ще има. Към заместващо майчинство ще прибягват семейства, които страдат, чакат, мечтаят за бебе. Няма да се намерят хора, които, веднъж преминали през ада на бездетството, да се откажат от детето в последния момент, на финала.

- Ако обаче сурогатната майка, още докато е бременна или след раждането на бебето, избяга, какво ще се случи?

- Ще отговаря по смисъла на българското законодателство като за отвличане. След като проектозаконът мине и на социална комисия до една седмица, веднага ще внесем и предложения за промяна на Наказателния кодекс в тази посока.

- Знаем колко конфиденциално е осиновяването и подсъдността за разкриване на тайната на осиновяването. Предвиждат ли се и санкции за разкриване на истината при раждане от сурогатна майка?

- Да, разкриването на тази истина ще е подсъдно, както при осиновяването. Детето ще може да получи информация за това кой го е родил само от биологичните си родители, когато те преценят, че това е възможно и ако решат въобще да му разкрият тайната.

- Правено ли е проучване за нагласите на хората в обществото как възприемат легализирането на заместващото майчинство?

- Проучване не сме правили. Откакто обаче обсъждаме този въпрос от година и половина, получаваме само ласкави отзиви и подкрепа. До момента не сме получили нито едно възражение. Хората ни подкрепят, подкрепят ни и пациентските организации. Това означава, че бъдещият Закон за заместващото майчинство има място и дори е крайно необходим.

- Двойки, които не са сключили граждански брак, ще имат ли право да се договарят със сурогатна майка?

- Не, държим това право да имат само семейните двойки, независимо че много хора живеят заедно години наред. В това изискване няма нищо дискриминационно. Преди да започнем подготовката на законопроекта, направихме проучване във всички европейски държави, където съществува подобен нормативен документ. Навсякъде право да се възползват от услугите на заместваща майка имат само семейства с граждански брак. В по-голямата част от страните от Европейския съюз това е задължително и за тези, които пристъпват към ин витро процедури.

Трябва да се знае, че хората, изпитали ада да нямат деца, са най-здравите семейства.

- Ще могат ли чужденци да наемат сурогатни майки у нас, както сега това е уредено в Украйна, където и някои български двойки се възползват от услугите им напълно законно?

- Не, законът ще урежда само въпроса за български семейства, за семейства, в които поне единият от съпрузите е българин, или за семейства, които имат българско местоживеене. В Гърция има същата забрана, но се появяват незаконни вратички и за чужденци. Ние обаче такова нещо няма да допуснем.

- Самата процедура ин витро ще бъде с материал на родителите. Ще се ползват ли те от финансирането на Фонда за асистирана репродукция?

- Да, редно е да се ползват. Фондът поема до три опита ин витро. Следва от това улеснение да се ползват и семействата, пожелали услугите на заместваща майка.


Родена е на 7 януари 1985 г.

Завършва Университета за национално и световно стопанство - София, специалност „Икономика на социално-културната сфера”.

13 години работи като водеща в ТВ СКАТ

Депутат от „Атака”, избрана в 25 МИР-София през 2009 г.

Владее френски, английски и италиански


Край на конгреси за лекари в курорти
Фармакомпании няма да финансират обучение с престой 8 5-з8ездни хотели, орязбат им и мострите
Диана ТЕНЧЕВА

Български лекари вече няма да бъдат пращани на разноски на фармацевтични компании на научни симпозиуми, които традиционно се провеждат в 5-звездни хотели в курортни дестинации.

Забраната е вписана в Етичния кодекс на Асоциа-

цията на чуждите производители на лекарства, представен от изпълнителния директор Деян Денев във вторник. „Ако даден конгрес се състои примерно не в Париж, а в лъскавия Сен Тропе, то членовете на нашата асоциация няма да покриват разноски на лекари", разясни Денев. И добави: „Идеята е да осигуряваме достъп до придобиване на научни познания на докторите, а плащаните разходи ще са само за пътуването и хотела." При нарушение чуждите фармакомпании ще бъдат глобявани, а случилото се ще бъде оповестявано пред обществото и ще стига до централите им в Европа. За последните 5 г. Етичната

комисия на асоциацията била разгледала над 25 жалби, но повечето от тях били за нелоялни реклами според компанията жалбоподател. Денев добави, че комисията не се е занимавала със случаи на съмнително гостоприемство към лекари. До нея не били стигали и сигнали за раздавани от фармацевтичните фирми чекове и ваучери за магазини и хипер-маркети на лекарите.

Пак според новите правила белите престилки могат да получават до две мостри годишно от най-малката опаковка на даден медикамент, и то за срок не повече от 4 години. Българската генерична фармацевтична асо-

циация („БГ фарма") има Етичен кодекс още от създаването си през 2001 г. „Тази година направихме актуализации и вече се дава възможност всеки гражданин да ни сезира, ако смята, че наш член е извършил нарушение", обясни Росен Казаков, изпълнителен директор на „БГ фарма".


80% от инфарктите може па се предотвратят
Около 80% от инфарктите може да се предотвратят чрез добра профилактика и лечение. „Затова си поставяме за цел до 2020 г. да ги намалим с 20 на сто", съобщи проф. Асен Гудев, председател на Българското дружество по кардиология, по повод Световния ден на сърцето в четвъртък.

Доказателство, че битката, с която той и колегите му се захващат, не е невъзможна, е проектът „Северна Карелия" във Финландия. Там за 20 г. инфарктите били намалени с 80% чрез комбинация от мерки. Една от тях е здравословно хранене с повишен прием

на растителни масла. „Вто-ва отношение ние сме привилегировани, защото във Финландия нямат разнообразие от плодове и зеленчуци като в България. А нашето хранене е близко до здравословната средиземноморска диета (с много зеленчуци, риба, плодове - б. р.)", обясни проф. Гудев.

През 2009 г. 71 306 българи са починали от съдови заболявания. През 2010 г. те се увеличават на 74 392, което се равнява на 67,5% от общата смъртност при 66% през 2009 г, показват данни на здравното министерство.




Фармацевтичните фирми могат да правят подаръци до 40 лв.
Славена Димитрова

Фармацевтичните компании нямат право да правят подаръци на лекарите на стойност повече от 40 лв., предвиждат промени в етичния кодекс на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България - компаниите, които произвеждат и внасят оригинални лекарства. Досега сумата беше 60 лв. и касае подаръци за ежедневна употреба в практиката или по случай празници.

Друга промяна е, че от догодина всички симпозиуми, семинари, конгреси и други събития, предназначени за лекари, ще влизат в публичен регистър, който ще се поддържа от асоциацията. Той ще подпомага фирмите при вземането на решение за спонсориране на такива прояви. В регистъра ще се предоставя предварителна оценка за мероприятията с цифров код - зелено, жълто и червено. Ще се оценява програмата на форума, която трябва да е строго научна, а поеманите разходи на участниците трябва да са съобразени с етичния кодекс - на медиците да се поемат само пътни, нощувки и храна, а мероприятията да не са на екзотични места. Ако дадено събитие бъде оценено с червен код, това ще означава, че не се препоръчва то да бъде спонсорирано от фирмите, които членуват в асоциацията.

Етичната комисия на асоциацията пък вече ще може да се самосезира при нарушения, извършени от фармацевтични производители. Сигнали ще може да подава всеки, и то без да има "солидни доказателства", както е било досега. За последните 5 г. комисията е разгледала около 30 жалби за неправомерна реклама на лекарствени продукти, подадени от самите компании, обясни директорът на асоциацията Деян Денев. По думите му няма сигнали лекари да получават ваучери за пазаруване от фармацевтични компании. Санкциите за компаниите са финансови или само оповестяване, но според Денев дават отлични резултати.



Процесът срещу бившия здравен министър
от кабинета "Борисов" Божидар Нанев бе отложен вчера от Софийския градски съд за края на ноември. Причина за отсрочката стана шефката на бюджетната дирекция на МЗ Димитринка Николова, която е подсъдима заедно с Нанев. Адвокатът й представи в съда болничен лист. Стана ясно, че тя се лекува във Франция. Според обвинението Нанев и Николова са виновни за две неизгодни сделки за доставка на антивирусни препарати Тамифлу. Прокуратурата твърди, че вредата за МЗ от това е 2 454 319 лв. Ако вината на двамата се докаже в съда, ги заплашват от 3 до 10 години затвор.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница