3. ссг при пациенти със стомашно-чревни инфекции Салмонелоза



Дата03.05.2024
Размер16.21 Kb.
#121143
3. ССГ при пациенти със стомашно-чревни инфекции зад от тодорова
Свързани:
ДЦП, Захарен диабет, пневмония и бронхит, инфекции, 9.ССГ при пациенти със сексуални разстройства, реферат очни заболявания ковид 19, 1.Методи на изследване в психиатрията., 2. Задължения на медицинската сестра при работа с инфекциозно болен пациент, 5. Отстраняване на впит кърлеж задач. тото, Реферат кожни и венерически заболявания, 1 мбл изследвания, 3. СГ при пациенти с шизофрения, 4. ССГ при пациенти с въздушно-капкови инфекции от тодор зада, 6.ССГ при пациента с разстройства свързани със злоупотреба с психоактивни вещества

3. ССГ при пациенти със стомашно-чревни инфекции




1. Салмонелоза 
2. Шигелоза
3. Ботулизъм
Опишете за всяко едно от посочените заболявания накратко:
-Причинител
-Основни симптоми
-Лечение
-На базата на наличната симптоматика и подходът в лечението, опишете специалните сестрински грижи при тези заболявания.


1. Салмонелоза 
2. Шигелоза
3. Ботулизъм
Опишете за всяко едно от посочените заболявания накратко:
-Причинител
-Основни симптоми
-Лечение
-На базата на наличната симптоматика и подходът в лечението, опишете специалните сестрински грижи при тези заболявания.

Салмонелозата е инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Salmonella. Тази бактерия може да се намери в храни животински произход, като месо, яйца, мляко и продукти от тях. Когато се консумират такива продукти, които съдържат Salmonella, бактерията може да причини инфекция в храносмилателната система на човека.


Симптомите на салмонелозата могат да включват главоболие, треска, гадене, повръщане, диария и болки в корема. В повечето случаи симптомите са леки и се развиват в рамките на няколко дни, но в някои случаи могат да бъдат сериозни и да доведат до увреждане на органите.
За да се предотврати салмонелозата, е важно да се избягва консумацията на сурови или недобре приготвени храни, особено животински продукти. Също така, е важно да се измиват ръцете преди готвене и след контакт с животински продукти, за да се намали риска от инфекция.

Специалните сестрински грижи при салмонелозата се фокусират върху подпомагане на възстановяването на пациента и предотвратяване на разпространението на инфекцията на други хора. 

Наблюдение на симптомите: Сестрите трябва да наблюдават за симптоми на салмонелоза, като диария, гадене, повръщане, треска и болки в корема. Те трябва да информират лекарите за всяка промяна в състоянието на пациента.

Поддържане на добра хидратация: Пациентите със салмонелоза често имат диария и могат да се дехидратират. Сестрите трябва да насърчават пациентите да пият достатъчно течности, като вода, сокове или топли напитки. Ако е необходимо, може да се приложи интравенозна терапия.

Изолация на пациента: Пациентите със салмонелоза трябва да бъдат изолирани, за да се предотврати разпространението на инфекцията на други хора. Сестрите трябва да следват стриктни процедури за контрол на инфекцията и да използват защитно облекло, като ръкавици и маски, когато работят с пациента.

Подкрепа на хранителния режим: Сестрите трябва да насърчават пациентите да консумират лека и лесна за усвояване храна, като супи, зеленчуци и плодове, за да се поддържа оптималното хранително състояние на пациента.

Образование и съвети: Сестрите трябва да обучават пациентите и техните близки за предотвратяване на разпространението на салмонелозата и да им предоставят информация за правилното постъпване в случай на симптоми или нови случаи на инфекция.

Шигелозата е инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Shigella. Тази бактерия се намира в храна и вода, замърсени с изпражнения от инфектирани хора или животни. Когато се консумират замърсени храни или вода, бактерията може да причини инфекция в храносмилателната система на човека.


Симптомите на шигелозата включват диария, често с кръв, гадене, повръщане, треска и болки в корема. Симптомите могат да се появят между 1 и 7 дни след консумацията на заразена храна или вода и да продължат от няколко дни до няколко седмици.
Лечението на шигелозата обикновено включва прием на антибиотици и поддържане на добра хидратация, за да се избегне дехидратацията, която може да се появи в резултат на диарията. За да се предотврати шигелозата, е важно да се избягва консумацията на замърсени храни и вода, особено в страни, където са високи нива на инфекция с тази бактерия. Също така е важно да се измиват ръцете редовно, особено преди готвене и след посещение на тоалетна.

Специалните сестрински грижи при Шигелозата включват:



  1. Изолация на пациента: Пациентите с Шигелоза трябва да бъдат изолирани, за да се предотврати разпространението на инфекцията на други хора. Сестрите трябва да следват стриктни процедури за контрол на инфекцията и да използват защитно облекло, като ръкавици и маски, когато работят с пациента.

  2. Наблюдение на симптомите: Сестрите трябва да наблюдават за симптоми на Шигелоза, като диария, кръв в столовете, треска, болки в корема и дехидратация. Те трябва да информират лекарите за всяка промяна в състоянието на пациента.

  3. Поддържане на добра хидратация: Пациентите с Шигелоза често имат диария и могат да се дехидратират. Сестрите трябва да насърчават пациентите да пият достатъчно течности, като вода, сокове или топли напитки. Ако е необходимо, може да се приложи интравенозна терапия.

  4. Подкрепа на хранителния режим: Сестрите трябва да насърчават пациентите да консумират лека и лесна за усвояване храна, като супи, зеленчуци и плодове, за да се поддържа оптималното хранително състояние на пациента.

  5. Подкрепа на комфорта: Пациентите с Шигелоза могат да имат болки в корема и да се чувстват много неудобно. Сестрите трябва да им предоставят комфортни условия за престой, като настройка на температурата, подпомагане при използване на тоалетните и други.

  6. Образование и съвети: Сестрите трябва да обучават пациентите и техните близки за предотвратяване на разпространението на Шигелозата и да им предоставят информация

Ботулизмът е рядко, но сериозно инфекциозно заболяване, причинено от токсина, произведен от бактерията Clostridium botulinum. Тази бактерия се намира в почвата, вода и на растения, но може да се развие и в хранителни продукти, особено в недостатъчно прегрета консервирана храна или месо, приготвено без достатъчно готвене.
Симптомите на ботулизма включват сухота в устата, двоен вид, затруднено говорене и гълтане, парализа на мускулите, която може да се разпространи в цялото тяло и да доведе до задух и смърт. Симптомите могат да се появят от няколко часа до 10 дни след консумацията на заразена храна или напитка.
Ботулизмът е спешно заболяване и изисква незабавно лечение в болница с инжекции на антитоксин и други медицински процедури. За да се предотврати ботулизмът, е важно да се избягва консумацията на недостатъчно готвени или неправилно консервирани храни, особено консервирани зеленчуци, месо и риба. Трябва да се готви храната правилно, да се избягва консумацията на неконсервирани храни и напитки от неизвестен произход и да се следват санитарни мерки за готвене, съхранение и обработка на храната.

Специалните сестрински грижи при Ботулизма включват:



  1. Наблюдение на дихателните функции: Ботулизмът може да доведе до парализа на мускулите, включително на мускулите, които контролират дишането. Сестрите трябва да наблюдават за промени в дихателната функция на пациента и да му осигурят подходящи средства за подпомагане на дишането, като апарат за изкуствено дишане, ако е необходимо.

  2. Поддържане на добра хидратация: Пациентите с Ботулизъм могат да имат затруднения с гълтането, което може да доведе до дехидратация. Сестрите трябва да насърчават пациентите да пият достатъчно течности, като вода, сокове или топли напитки. Ако е необходимо, може да се приложи интравенозна терапия.

  3. Облекчаване на болката: Пациентите с Ботулизъм могат да имат болки и дискомфорт, свързани с парализата на мускулите. Сестрите трябва да предоставят на пациентите необходимото облекчение на болката, като използват аналгетици и други средства за облекчаване на болката.

  4. Подпомагане при физически движения: Пациентите с Ботулизъм могат да имат затруднения при физическите движения, поради парализата на мускулите. Сестрите трябва да им помогнат при изпълнението на основните жизнени дейности, като хранене, хигиена и мобилност.

  5. Изолация на пациента: Ботулизмът може да се разпространява чрез контакт с инфектирани животни или по време на консумация на инфектирани храни. Сестрите трябва да следват стриктни процедури за контрол на инфекцията и да изолират пациента, за да се предотврати разпрост


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница