30 април 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата02.01.2018
Размер237.12 Kb.
#39910
30 април 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


85-годишен хирург оперира в Павликени. Лекарят идвал от София. За да не затвори лечебницата в града, са привлечени доктори пенсионери на над 70 и 80 г., съобщава в. "Янтра днес". Освен 85-годишния хирург проф. Александър Гюров-ски и педиатърката в детското отделение д-р Весела Ламбева била на 83 години, разказа пред "24 часа" шефът на болницата д-р Пенчо Пенчев. (24 часа)


Съмнителните за свински грип отиват в Инфекциозна
2 летища с термокамери
АННА БОТИНОВА

Съмнителните за свински грип ще бъдат изпращани в изолатори в Инфекциозна болница в София, съобщи вчера д-р Ангел Кунчев, шеф на отдела за надзор на заразите в здравното министерство.

Вниманието е съсредоточено на летище София, където пристигащите минават през 2 термокамери. Те са поставени дискретно от двете страни на залата за паспортен контрол. Сканират всеки, който застава на линията, преди да се отправи към гишето за проверка на документите.

Камерите са настроени да засичат температура над 37,5 градуса, обясни зам. здравният министър д-р Валери Цеков. Те улавят покачена температура на цялото тяло, както и на отделни части. За повече от 24 часа не е минал такъв пътник. Докато чакат, пристигащите могат да си вземат листовка с 10 предпазни мерки. Здравното министерство обаче я е издало само на български. Не е посочило и спешните телефони, нито адрес на болница, ако човек има оплаквания. Ако дойде пътник с висока температура, ще бъде насочен към изолатора на санитарния контрол на летището. Там ще го разпитат откъде идва, какви оплаквания има, откога датират и т.н. За хората със симптоми и тези с висок риск ще се вика линейка на Инфекциозна болница, която

ще ги откарва в лечебното заведение. Там са обособени боксове за хора с опасни инфекции, обясни д-р Кунчев.

С термокамера се сдоби и летище Бургас вчера. Поръчват се и за аерогарите във Варна и Пловдив, както и за терминал 1 в София. Цената за всяка е между 50 000 и 90 000 лв. Само за ден Гърция поръчала 10, а Испания - 38 устройства.

Експертният съвет за борба с епидемиите препоръчва да се купят още 100 000 опаковки тамифлу и реленца за резерва. Това са единствените лекарства, за които се потвърждава ефективност при болни по света. Покупката трябва да стане по Закона за обществените поръчки, което отнема доста време. Производителите вече заявявали ред за доставки, според който първа е Световната здравна организация, следват страните с по-стари поръчки и чак тогава идват новите.

Вече се събират кръвни проби от хора с дихателни инфекции, каза д-р Кунчев. Страната ни не може да докаже вируса на новия грип H1N1, но ще се следят циркулиращите сезонни грипни вируси.




Вирусът уби бебе в Тексас, било мексиканче

Болните в Европа са 7, проверяват случаи в 14 страни
Бебе на 23 месеца в Хюстън, щата Тексас, стана първият смъртен случай от свински грип извън Мексико, предаде Ройтерс вчера.

Починалото момченце обаче също е мексиканче и било в САЩ на гости на роднини. Семейството му е здраво и не проявявало признаци на болестта.

Здравните власти в страната очакват още тежки случаи с фатален изход, тъй като стотици ученици в Ню Йорк имали симптоми. Доказаните заразени в САЩ вече са 65.

Германия съобщи за трима болни вчера. Със сигурност потвърдени са още случаите във Великобритания, Испания и Австрия. В Европа болните до вчера бяха общо 7. Лекарите проверяват 146 съмнителни казуса в 14 европейски страни, сред които

Париж вероятно ще поиска от здравните министри от ЕС, които се събират извънредно заради грипа в Люксембург днес, временно прекъсване на полетите между ЕС и Мексико.

В Гърция 11 души със симптоми са били изследвани и станало ясно, че не са носители на вируса. До момента навсякъде извън Мексико болестта протича значително по-леко и учените си блъскат главите защо е така.

В американския щат Калифорния губернаторът Арнолд Шварценегер обяви извънредно положение, а президентът Барак Обама поиска от Конгреса 1,5 млрд. долара за борба с болестта. Израел също обяви, че готви извънредни мерки.

В най-голямото огнище на заразата - Мексико, жертвите вече са 159. В последните три дни броят на новите болни отбелязва спад. СЗО дори изненадващо обяви, че само при 7 от фаталните случаи причината е безспорно доказана като свински грип.

Посолството ни е в контакт с българите, които живеят там и за здравето им за момента нямало притеснения, успокои отново вчера външният ни министър Ивайло Калфин.

Мексиканските власти предприемат драстични мерки, за да ограничат заразата. В столицата Мексико бяха затворени кафенетата и ресторантите. Отменени са всички културни събития, хлопнали са вратите на нощните клубове, музеите и кината. Забранени за посещения на туристи са архитектурните забележителността, включително световноизвестните пирамиди Теотиуакан. Специалисти вече изчислиха, че страната губи 36 на сто от приходите си от туризъм и услуги. В мексиканския парламент депутатите заседават с маски.

Една от депутатките дори не я свалила, докато произнасяла речта си. Американски специалисти обаче твърдят, че маските не са ефективни и дори могат да са вредни, защото създават лъжлива представа за сигурност.

Все повече страни се обявяват за прекратяване на пътуванията до Мексико, въпреки че според СЗО тази мярка няма как да предотврати разпространението на вируса. Френските, британските и германските туроператори вече са спрели полетите. Аржентина и Куба вчера също го направиха.

Британският в. "Таймс" вчера прояви черно чувство за хумор, като помести карикатура на двама мъже в двор, на който вместо табела "Пази се, зло куче" виси надпис "Пази се, прасе". Това вече бил най-сигурният начин за предпазване от кражби.

Напоследък се чуват доста гласове, че истерията около свинския грип може и да е изкуствено създадена, за да отвлече вниманието от икономическата криза и за да тласне нагоре акциите на фармацевтичните компании, които печелят милиарди от хорската паника.




Заразата тръгнала от хлапе на 5 г.
5-годишният Едгар Ернандес от мексиканското градче Ла Глория е първият човек, диагностицирай с щама H1N1, станал известен като свински грип.

„Бях в леглото три дни и не можех да си играя на улицата с приятелите, но сега се чувствам добре", споделя малчуганът, който успешно се е преборил с болестта в края на март. Едгар е сред 500-те души, които са се разболели от стандартната форма на грипа в неговия град, но единствен засега е доказан носител на новия щам, въпреки че не е бил изолиран от останалите.

Местните жители обвиняват за заразата американска свинеферма на 10 км от града, в която се отглеждат над 15 000 прасета. Мексиканската инспекция по земеделието обаче отхвърли подобни твърдения, тъй като до момента не са открити заразени свине в Мексико.

Изписват рецепти по-рано
Заради предстоящите празници и дълъг период от неработни дни личните лекари и специалистите ще могат да изписват рецепти за хроничните заболявания, преди да е изтекъл регламентираният 30-дневен срок от последната рецепта. Аптеките също ще имат правото да отпуснат медикаментите по-рано, съобщиха вчера от Националната здрав-ноосигурителна каса. И добавиха, че срокът, за който са предназначени лекарствата, се отразява в амбулаторния лист на пациента. Цяла сутрин джипита от София отказваха да дават ранни рецепти на болните си, за да не бъдат глобени.

Бебе от Перник чака нов черен дроб
Осеммесечно бебе от Перник спешно се нуждае от трансплантация на черен дроб, предаде БТА.

Причината - малкият Станислав Начев страда от вторична билиарна цироза. Болестта му е вродена и лечението й е невъзможно. Единственото, което ще спаси бебето, е трансплантацията. Семейството обаче не разполага със средства, за да поеме разходите по операцията, и затова е депозирало писмена молба за помощ до кмета на общината и до социалните институции.



Избраха първите 75 жени за безплатно инвитро
Диана ТЕНЧЕВА

Веднага след празниците първите одобрени 75 българки ще започнат да се подлагат на процедурите за инвитро оплождане, чието финансиране ще поеме държавният фонд за асистирана репродукция. Това съобщи вчера директорът му д-р Николай Лалев.

фондът заработи на 1 април т.г. и документи вече са подали 1387 българи от цялата страна, добави докторът. Дамите са на възраст до 43 години (такова е изискването, защото след тази граница шансът за забременяване е много малък).

На следващото заседание на обществения съвет на фонда ще одобрим още 75 българки и така ще е всеки път, щом се събираме, каза директорът Лалев. Той дори изрази съмнение, че в един момент посочените лечебни заведения няма да могат да поемат кандидатките. Всички лицензирани клиники за инвитро оплождане у нас (те са около 20) могат да кандидатстват за извършването на асистирана репродукция с пари от държавата. Ще се покриват до 3 опита.




Здравната каса отново е на червено
От Лили Войнова

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) продължава да е на червено, след като вместо очакваните 200 млн. лв. месечно в бюджета й през февруари са постъпили едва 125 млн. лв., което представлява 5.1 на сто от годишния план. Парите от здравни вноски са само 122 млн. лв. За същия период касата е изразходвала 152 млн. лв., или 7.3 на сто от годишния план, отчетоха от институцията.

Отново най-много средства са преведени на болниците - 78.1 млн. лв. Второто перо, по което бюджетът е надхвърлен, са лекарствата, медицинските изделия и диетичните храни. За първична извънболнична помощ през февруари са изплатени 10.4 млн. лв. Зъболекарите са усвоили 8.8 млн. лв.

В началото на април от институцията алармираха, че при планирани приходи за тримесечието от 553 млн. лв. в касата ще бъдат преведени едва 339 млн. лв. от осигуровки. Според ръководството на НЗОК лошата събираемост се дължи на икономическата криза и увеличаващата се безработица.


Лекарствата ще се изписват преди празниците

Заради предстоящите празнични дни от 1 до 6 май семейните лекари и специалистите могат да изпишат предварително лекарствата на хроничноболните пациенти, съобщиха от здравната каса. По правило това става точно през 30 дни, но за да не останат болните без лечение, от НЗОК са преценили, че могат да ги получат по-рано.




Аптекари протестираха срещу нови регулации
Снимка на две колони - Фармацевтите в цялата страна протестираха символично вчера, като затвориха за 10 минути аптеките си и пиха по чаша студена вода. Повод за недоволството им е новият позитивен лекарствен списък, в който има медикаменти, отпускани с протоколи от здравната каса, за които не са предвидени надценки за аптеките. От гилдията протестират и срещу забраната да продават адаптирани млека и детски храни


Обама поиска 1,5 млрд. долара за борба с новия грип
В САЩ бе регистриран първият смъртен случай
Американският президент Барак Обама поиска от Конгреса допълнителна помощ от 1,5 млрд. долара за борба със свинския грип. Той обоснова искането си с увеличаването на броя на заразените в страната и с

опасенията на лекарите, че е възможна грипна пандемия, предаде Ройтерс.

САЩ потвърдиха.че вчера е регистриран първият в страната смъртен случай, причинен от свински грип - дете от мексикански произход на година и 11 месеца, което починало в Тексас. По-късно бе съобщено, че то е пристигнало от Мексико за лечение. Това е и първият смъртен случай, причинен от новия

грипен вирус H1N1 извън Мексико, откъдето тръгна заразата. По данни на Центъра за контрол по заболяванията до момента случаите на свински грип в САЩ са 64, като най-много от тях - 45, са регистрирани в Ню Йорк.

Губернаторът на Калифорния Арнолд Швариенегер обяви извънредно положение в щата заради бързото разпространение на заразата. Местните власти потвърдиха 13

случая на свински грип в Калифорния. Нито един от тях не е с фатален край. Все пак властите в Лос Анджелис разследват два смъртни случая, които може и да са свързани с тази болест. Обявеното от Швариенегер извънредно положение дава възможност на щата по-бързо и лесно да се снабди с медицинска техника и материали.




В половината от страните членки на ЕС има заразени

СЗО може да повиши на пета степента на тревога
Галина Белева

Общо в 13 от 27-те страни - членки на ЕС, има предполагаеми случаи на заразяване със свински грип, съобщи Европейският център за контрол на болестите в Стокхолм. От службата не уточняват за кои държави става дума и колко души са подложени на изследвания. Според данните на ЕК предполагаеми случаи на свински грип има в Дания, Швеция, Гърция, Чехия, Германия, Ирландия и Белгия.

В Германия вчера бяха потвърдени три случая на заразяване със свински грип, съобщи Би Би Си. Заразените са две жени на 22 и 37 г. и един мъж на около 30 г., които наскоро се били завърнали от Мексико. Германия е третата европейска страна, която потвърди наличието на заразени свои граждани, след Испания и Великобритания. Досега само в Мексико и САЩ има смъртни случаи вследствие на вируса.

На летище "София" ще заработи изолатор за проверка на пътници с по-висока температура, съобщи зам. здравният министър Валери Цеков.

Междувременно Световната здравна организация съобщи, че може да повиши нивото на тревога на пета степен по шестобалната скала, ако най-малко в две държави избухнат огнища на заразата, съобщи АП, като припомня, че шеста степен означава пандемия. Заместник генералният директор на СЗО Кейджи Фykyдa обаче подчерта, че заразата може да се окаже "много лека пандемия", като добави, че грипът "се разпространява по начин, който не може да бъде предвиден".

Египет коли всичките си прасета

Египетското правителство обяви, че е започнало масово клане на всички 300 хил. прасета в страната като превантивна мярка срещу разпространението на свинския грип.

От здравното министерство в Кайро няколко пъти обявиха, че в страната няма случаи на заразяване, въпреки че в съседен Израел са потвърдени два такива случая.


Мексико Сити губи 42 млн. долара дневно

Здравните власти в Мексико занижиха броя на доказаните смъртни случаи вследствие на заразяване със свински грип до седем души, а според министъра на здравеопазването Хосе Анхел Кордоба вероятните жертви на вируса са 159 души, съобщава в. "Кроника де Ой". Заради превантивните мерки, взети от регионалните управи, всички ресторанти, кафенета и обществени заведения в мексиканската

столица бяха затворени. Експерти оценяват загубите в сферата на туризма на 42 млн. долара дневно, а председателят на Асоциацията на ресторантьорите 6 Мексико Сити франсиско Нориега твърди, че заведенията за хранене губят 10 млн. долара всеки ден. Свинският грип нанесе щети и на пазара на труда в столицата, защото в ресторантьорския бизнес са заети над 900 000 души.


Фармацевти протестираха срещу новите цени на лекарствата
Ако се премахне ограничението един собственик да има не повече от 4 аптеки, след година и половина ще има няколко международни вериги, които ще изкупят всички аптеки. А по-малките, особено по селата, ще фалират. Това заяви пред БНР шефът на Българския фармацевтичен съюз Мирослав Ненчев. Той обясни защо аптеките протестираха символично вчера. "След 1 юни достъпът на пациентите до лекарствени продукти, отпускани от НЗОК, ще бъде силно ограничен, имаме различия в новите нормативни актове. От една страна, аптеките имат право за определяне на надценка, а в други наредби аптеките са лишени от тази надценка. Това означава, че повечето аптеки ще зарежат тези продукти и на населението ще му дойде ограничен достъпът до тези лекарства", категоричен бе Мирослав Ненчев.

Министерството на здравеопазването излезе със становище във връзка с протеста - в него се казва, че поставените въпроси са изцяло изяснени и няма място за притеснения както от страна на фармацевтите, така и от страна на пациентите. Цените на лекарствените продукти са държавно регулирани, а надценките за търговец на едро и търговец на дребно - нормативно определени. Новият Позитивен лекарствен списък е съобразен със социалната значимост на отделните заболявания. По отношение на лекарствените продукти, заплащани напълно със средства на НЗОК и отпускани по протоколи, се запазва досегашният ред, като се предвижда аптеките да получават по 1 лев за изпълнена рецепта.




ЕПИДЕМИЯ ОТ ШАРКА ОБЯВИХА В БУРГАС
В Бургас е обявена епидемия от морбили, съобщиха от регионалната инспекция по опазване и контрол на здравето. Ще бъдат имунизирани всички бебета на 13 месеца до пациенти на 30-годиш-на възраст. Всички джипита от Бургас и региона в момента са в РИОКОЗ на инструктаж. Те ще трябва по списък да проверят всеки един от пациентите си и да привикат тези, които скоро не са имунизирани. Инфекцията била внесена от Германия, а лицето е имало контакт с 12 души.


122 млн. лв. от здравни осигуровки в НЗОК
Общият размер на приходите и трансферите, заложени със Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2009 г., е 2 472 943 000 лева. За февруари т.г. събраните приходи и трансфери са в размер на 125 767 123 лева, което представлява 5,1 на сто от годишния план, съобщиха от НЗОК. От здравноосигурителни вноски за месец февруари са постъпили 122 млн. лева. Законът за бюджета на НЗОК за 2009 г. определя общ размер на разходите и трансфера - 2 071 182 256 лева. От тях през февруари са изразходвани 152 121 494 лева или 7,3 на сто от годишния план. Основните разходи в бюджета са за здравноосигурителни плащания, които със Закона за бюджета на НЗОК за 2009 г. са в размер на 1 746 423 333 лева. От тях през месец февруари са изразходвани 146,5 млн. лева (от тях 4 млн. лв. са отчетени като предоставени трансфери към бюджетни предприятия) или 8,4 на сто от годишния план. Изразходваните средства към 28 февруари съставляват 96,3 на сто от всички плащания на институцията. За лекарства за домашно лечение, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели са изразходвани 31,5 млн. лева, съобщава агенция "Фокус".


Осеммесечно бебе с цироза
Осеммесечният Станислав Наталиев от Перник страда от вторична билиарна цироза, съобщиха от местната болница. Заболяването е вродено и било открито преди четири месеца, когато бебето било лекувано в столична клиника по гастроентерология. За да оцелее, малкият Станислав се нуждае от спешна трансплантация на черен дроб. Семейството, което не разполага със средства, е депозирало писмена молба за помощ до кмета на общината и до социални институции.


Аптекари пиха студена вода
Фармацевтите в страната пиха студена вода пред аптеките си вчера в символичен протест срещу промените в Закона за лекарствените средства и Наредбата за регулиране на цените за лекарства. Те се обявяват срещу задължителното изискване за отпускане на лекарства с рецепти. Според тях това изискване ще затрудни снабдяването на медикаменти и продажбата на някои лекарства ще спадне, а много от тях ще изчезнат от пазара. От новата наредба за регулиране на цените на лекарствените продукти, с която Министерството на здравеопазването намалява и надценките на аптеките и дистрибуторите пък потърпевши ще бъдат най-вече пациентите. Много хора на определено лечение ще доплащат лекарствата си, смятат фармацевтите. Собствениците на аптеки възразяват и срещу забраната за продажба на детски храни и адаптирани млека, която беше въведена с измененията в Закона за лекарствените средства в началото на април. Поставените въпроси са изцяло изяснени и няма място за притеснения както от страна на фармацевтите, така и от страна на пациентите, твърдят от здравното министерство. От ведомството на министър Евгений Желев твърдят, че новият Позитивен лекарствен списък е съобразен със социалната значимост на отделните заболявания. По отношение на лекарствените продукти, заплащани напълно със средства на НЗОК и отпускани по протоколи, се запазва досегашният ред, като се предвижда аптеките да получават по 1 лев за изпълнена рецепта. Позитивният лекарствен списък e изработен изцяло в полза на пациента.


Заради недоволни фармацевти от 1 юни

Безплатните лекарства изчезват от малките аптеки
Здравната каса им брои още по 1 лв. за рецепта, не скланят
СИЛВИЯ НИКОЛОВА
Безплатните лекарства и тези с намаление, които се отпускат по линия на Националната здравноосигурителна каса, ще изчезнат от малките аптеки от 1 юни, съобщиха фармацевти. Те представляват над 70% от всички аптеки в страната и са предимно в малките градове и селата.

Броят им варира между 4500-4800, тъй като всеки месец се откриват нови и фалират стари, уточни за "Монитор" главният секретар на Българския фармацевтичен съюз Габриела Вутева.

Ако собствениците изпълнят заканата си, това означава, че от безплатни медикаменти ще бъдат лишени възрастните хора и хронично болните в малките населени места. Около 100 0000 са те сега. Всяка година лекарите откриват средно 3000 нови случая, на които се полагат медикаменти без пари.

Собствениците на аптеки недоволстват срещу новия начин на заплащане за лекарствата по линия на НЗОК, съобщи Мирослав Ненчев, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Според Закона за лекарствата в хуманната медицина аптекарите имат право да формират надценки. Според две наредби на НЗОК за медикаментите от т.нар. позитивен списък, по който се отпускат безплатните илачи, те нямат право да слагат нито процент отгоре върху цената, но формират ДДС от 20 на сто.

Няма място за притеснения както от страна на фармацевтите, така и от страна на пациентите. Цените на лекарствата са държавно регулирани, а надценките за търговец на едро и търговец на дребно са нормативно определени, обясниха междувременно от Министерството на здравеопазването. При лекарствата, заплащани напълно от НЗОК и отпускани по протокол, се запазва досегашният ред, като се предвижда аптеките да получават по 1 лев за всяка изпълнена рецепта, заявиха от ведомството.

От началото на кризата медикаментите в България са поскъпнали над 18 % за разлика от други държави, където заради свитото потребление цените им падат, съобщи председателят на Браншовата камара на търговците на лекарство на едро Владимир Найденов.

Според него тази аномалия се дължи на факта, че пазарът на лекарства у нас е свит, а потреблението изключително ниско. Затова ние не можем да диктуваме цени на производителите.




Да не горим юргана заради бълхата

Акад. Петър Кендеров
Научната ни общност никога няма да стигне до единомислие по отношение на стратегията за науката. Затова тя трябва да дойде отвън, с политическо решение.

Хубавото е, че вече има поне воля за приемане на такъв документ, и че той стана основа за дебати. Предполагам, че дори да не бъде приета, стратегията ще формира определени позиции в общественото мнение, ще провокира интерес. Така стана и със Закона за научните степени и звания, който също не е приет от парламента, но повдигна съществени въпроси за реформата.

В предложената стратегия всъщност има изключително позитивни предложения, които трябваше да бъдат направени отдавна. Едно от тях е студентите да вземат активно участие в научноизследователската дейност. Това е добре за науката, защото така ще се гарантира подмладяването на кадровия състав. Вместо, както досега, да оценяваме приноса на младия учен на базата на една докторантура, ще се взема под внимание комплексният му принос в тази дейност по време на следването. Най-силните университети ще бъдат онези, които имат и най-добри изследователски центрове.

Естествено това няма да може да бъде направено без сътрудничество с БАН. Вярно, че някои от големите ни висши училища, които имат собствен научноизследователски гръбнак, като СУ или Медицинския университет, може би няма да спечелят от това, но няма и да загубят. При всички положения в стратегията има десетки позитивни зърна, които заслужават да бъдат взети под внимание.





Европарламентът “за” лечението зад граница
Европарламентът даде зелена светлина на идеята европейците да се лекуват евтино в други страни на общността. С 297 гласа "за" бяха одобрени плановете за директивата, която ще регулира тази възможност. В нея се предвижда всеки човек да може да се лекува в чужда страна, а здравните фондове да покриват част от разходите му. Те обаче няма да плащат всички разходи, а само това, което биха дали, ако човек е бил в болница в своята страна. Ако в държавата му подобно лечение не се заплаща обаче, те няма да го платят и зад граница. Изключение ще се прави само за пациентите с редки болести. Страните ще са длъжни да финансират тяхното лечение. Освен това фондовете трябва да имат право да не покриват разходите му, ако средствата им са на изчерпване. Всяка страна ще решава сама дали да плаща пътните разходи или други харчове по лечението на пациентите си. От директивата изпадна и реимбурсирането на трансплантации на органи или престой в хосписи и центрове за рехабилитация.


Позиция

Кажете ни какво е помощник-фармацевт
През 2005 г. статутът на помощник-фармацевтите се промени. От специалисти по фармация те станаха специалисти по здравни грижи. Освен това се раздели обучението в колежи от това във факултетите на вузовете. Оттук произтекоха някои проблеми за помощник-фармацевтите. Все още не е ясно какви са правомощията на завършилите бакалавърска степен помощник-фармацевти. Принадлежността им към направлението "Здравни грижи" пък не им дава възможност да станат магистри по фармация. Икономическата криза и повишените изисквания за функциониране на аптеките води до безработица сред фармацевтичното съсловие. Липсата на правила за продължаване на образованието и повишаване на квалификацията ги лишава от права за участие в справедлив конкурс при кандидатстване за работа. Всички тези правила се разминават сериозно с изискванията в останалите държави от ЕС.
Хриска Бъчварова - член на комисията по образование на Националното сдружение на бакалавър-фармацевтите в България


Аптеките може да спрат да дават скъпи лекарства
За пореден път в последните години аптеките протестират срещу правилата, наложени от държавата. Вчера стотици фармацевти спряха работа за 10 минути по обед. Поводът беше влизането в сила на позитивния лекарствен списък от 1 юни. Той предвижда за част от 100% покритите от здравната каса медикаменти, вместо надценка, аптеките да получават 1 лв. за изпълнена рецепта. Освен това търговците на едро променят политиката си. Досега аптеките плащаха за скъпите лекарства от касата, след като си получат парите от НЗОК. Сега складовете искат аптеките да платят при доставката. Фармацевтите обаче нямат толкова налични средства и е вероятно да се откажат от продажбата на скъпи препарати. И в момента аптеките получават по 1 лв. за изпълнение на рецепта за скъпи лекарства по здравна каса, отвърнаха от МЗ.
zdrave.net

Медицина и право – допирни точки


Необходими ли са правни знания на българските лекари? Отговорът без съмнение не може да бъде друг, освен положителен. Което обаче незабавно поражда ред въпроси: Какви са техните възможности да получат макар и минимална юридическа информираност в рамките на университетското им обучение, а после -  на специализацията и има ли изобщо такива възможности? Защо дори и във водещите медицински висши училища у нас все още не е въведена дисциплината „медицинско право”, която става все по-широко застъпена в развитите страни? Има ли логично обяснение фактът, че в повечето държавни и общински здравни заведения липсват правни отдели с добре подготвени юристи, и че инцидентните правни консултации понякога са характерни дори и за  утвърдени частни лечебни заведения?

Не е тайна също така, че на периоди в българските електронни медии започва да се натрапва „образът на лекаря с белезници”, уличен във вземане на „подкуп от 50 лева”. Нека се запитаме – защо това се случва? И защо обществената реакция при такива поводи е по-скоро вяла и доминирано от нездраво любопитство, а обществените нагласи твърде рядко са насочени към уважение и защита на лекарското съсловие? Защо напоследък у нас все по-често се говори и пише за правата на пациента, докато правата на лекаря си остават една забравена (а може би забранена?!) територия? Въпроси, въпроси, въпроси… Повечето от тях с днешна дата нямат отговор. А не би трябвало…



Стоян Ставру, магистър по право:

Съвременната медицина изисква планирано и култивирано сътрудничество между лекар и юрист


Невена Попова

Стоян Ставру е магистър по право и сертифициран медиатор. Редовен докторант е в Гражданскоправната катедра при Юридическия факултет на СУ „Климент Охридски”. Автор е на няколко монографии от областта на вещното и медицинското право, сред които „Човешкото тяло като предмет на вещни права” и „Вещноправно действие на смъртта”. 

Кои са видовете отговорност, които могат да се реализират по отношение на лекаря?

Като подробно регламентирана от закона, лекарската професия подлежи на засилен контрол. Въпросът за отговорността на лекаря е един от най-древните в правото. Днес, могат да бъдат разграничени четири вида юридическа отговорност на лекаря и на останалите медицински специалисти: гражданска (имуществена) отговорност – за причинените в резултат на допусната лекарска грешка вреди на пациенти или на негови близки; наказателна отговорност – възникваща при извършено от страна на лекаря престъпление; административно-наказателна отговорност – реализирана при нарушаване на предвидени от закона изисквания във връзка с осъществяването на лекарската професия; и дисциплинарна отговорност – имаща за свое основание извършването на дисциплинарно нарушение от страна на лекар, който работи по трудово правоотношение. С изключение на наказателната и административно-наказателната, останалите разновидности на отговорността могат да бъдат реализирани едновременно в случаите, когато извършеното от лекаря поведение отговаря на предпоставките за това.



Що е лекарска грешка и каква е основната разлика между нея и професионалния риск?

Медицинската професия винаги е била, е и винаги ще бъде свъзрана с поемането на определен риск. Причините за това са няколко.

От една страна, всяка медицинска интервенция предполага влошено здравословно състояние на пациента, което при евентуално бездействие може да ескалира. Както диагнозата – констатирането на този процес и определянето на неговите причини и тенденции, така и лечението – овладяването на болестта и възстановяване на нормалното здравословно състояние на лицето, са свързани с редица неизвестности, създаващи опасност за живота и здравето на пациента.

От друга страна, дори и при точна диагноза и правилно лечение, резултатът не винаги е ясно предвидим. Причината за това е, че в лечението, освен лекарят и предписаните от него лекарствени продукти и интервенции, участва и самият пациент. Поради индивидуалните си особености всеки пациент реагира по различен начин на прилаганото спрямо него лечение, което може да доведе до различни резултати, в едни случаи благоприятни, а в други – не. Една от основните цели на развитието на медицината  като наука е свързана именно с минимизиране на свързания с лечението риск за живота и здравето на пациента. С течение на времето медицинската практика е потвърдила редица правила и процедури за лечение, спазването на които свежда рискът до онзи минимум, който е позволен от законодателя на съответния исторически етап от развитието на медицината. И тъй като лечебната дейност се предприема в полза на пациента, той е този който поема свързания с нея риск.

По-различно е обаче положението при допускането на лекарска грешка . Ако професионалният риск е вътрешно присъщ за всяка медицинска интервенция, осъществена при спазване на съществуващите медицински стандарти и правила за лечение, то опасността, създадена при лекарската грешка, е резултат на допуснато отклонение от тези стандарти и правила. Лекарската грешка предполага съществуването на конкретно правило за лечение – утвърден в практиката и науката стандарт за лечение, който в конкретната ситуация не е бил спазен и това е довело до настъпването на определени неблагоприятни за пациента последици. Именно в това се изразява т. нар. противоправност на поведението на лекаря при допускането на лекарска грешка.

В какви случаи лекарят носи имуществена отговорност спрямо своя пациент?

Освен противоправност за реализирането на имуществената отговорност на съответния медицински специалист е необходимо неговото поведение да бъде виновно, т. е. да бъде извършено съзнателно или при условията на професионална небрежност. Ако съзнателното нарушаване на утвърдените правила за лечение се счита за по-рядко срещано напрактика, то небрежността е твърде често явление. Небрежност е налице в случаите, когато лекарят е бил длъжен и е могъл да предвиди настъпването на неблагоприятните последици от своето поведение, но въпреки това не го е направил и с поведението си е станал причина за тяхното осъществяване. Какво лекарят е бил длъжен да знае се определя от неговата квалификация и длъжност, а фактическата възможност за извършване на съответното предвиждане се изследва във всеки конкретен случай.

Следващата предпоставка за реализиране на имуществената отговорност на лекаря е настъпването на определена вреда за пациента. Тя може да се изразява във влошаването на здравословното състояние, в необходимостта от предприемането на допълнителни разходи за лечение, в понасяне на ненужни болки и страдания. Настъпването на смъртта на пациента също може да бъде резултат от допускането на лекарска грешка. В този случай право на обезщетение ще имат неговите близки – съпруг, родители и деца.

За да подлежи констатираната вреда на обезщетение, настъпването й трябва да бъде в пряка причинна връзка с поведението на лекаря. Това означава, че именно допускането на грешката е довело до реализирането на съответния неблагоприятен резултат. Това е един от най-спорните моменти в съдебните дела за имуществена отговорност на лекарите и за изясняването му се назначават експерти в съответната област на медицината.



Кой налага санкциите при допускането на лекарска грешка?

Имуществената отговорност се реализира по съдебен ред . Местнокомпетентен е съдът по местоживеенето на лекаря, съответно – по седалището на лечебното заведение. Размерът на претендираното обезщетение определя дали искът ще бъде предявен пред районния или пред окръжния съд. В случаите, когато допуснатата лекарска грешка представлява и престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, обезщетението може да се иска от пострадалия и в рамките на съответното наказателно производство.

Разбира се, съдебният процес може да бъде избегнат чрез постигането на споразумение с пациента – било то по реда на преките преговори, или чрез участието на медиатор.

Как лекарските грешки могат да бъдат избегнати или поне ограничени?
Въпросът за превенцията на лекарските грешки е един от най-актуалните в съвременната медицина. Неговото значение е в такава степен подчертавано, че в някои от водещите съвременни държави се появява едно ново опасно явление – т. нар. дефанзивна (защитна) медицина . Става въпрос за пасивна и „наблюдаваща” медицина, при която лекарят не поема какъвто и да е било риск, страхувайки се от допускането на лекарска грешка и от евентуалното реализиране на имуществена отговорност. Подобно поведение от страна на практикуващите медицински специалисти води до сковаване и демобилизиране на медицината, до превръщането й в описателна и палиативна дейност, и в крайна сметка – до лишаването й от съдържание и смисъл. Както споменах и в самото начало, лечебната дейност винаги е била, е и ще бъде свързана с поемането на определен риск. Именно този риск я прави толкова важна за обществото и изисква подробната й правна регламентация. С премахването на риска не се предпазваме от допускането на лекарска грешка, а премахваме въобще медицината като дейност, насочена към запазване на здравето на човека. Ясното разграничаване на професионалния риск от лекарската грешка ни дава възможност разберем несъстоятелността и опасността на дефанзивната медицина.

Твърдо съм убеден, че основният начин за ограничаването на лекарските грешки е предоставянето на необходимото обучение на всеки медицински специалист, работещ с пациенти и изложен на опасността от допускане на лекарска грешка. Подобно обучение освен професионални интервизии и споделяне на медицински опит относно ефективността на различните форми на лечение, би трябвало да включва и придобиване на юридическа компетентост в областта на правата на пациента и изискванията за получаване на информирано съгласие за лечение. Именно информирането на пациента за съществуващия риск и получаването на неговото съгласие за съответната интервенция са ключът към предпазването от евентуални последващи претенции.

Придобиването на основни правни знания е целта на една сравнително нова, но изключително бързо развиваща се учебна дисциплина – медицинското право . Макар и до този момент в България медицинското право да е било дело по-скоро на медиците, отколкото на юристите, днес динамиката на обществените отношения и все по-голямото разнообразие на поставяните от пациентите въпроси, изискват сериозно юридическо усилие и задълбочени правни познания. Прецизното и дългосрочно разрешаване на възникващите в практиката казуси става възможно единствено с участието на квалифицирани правни специалисти.

Освен доброто медицинско образование и високите лични качества на лекаря, именно сътрудничеството му с подготвени и компетентни юристи е най-ефективният начин за предотвратяване на евентуални лекарски грешки, включително – принудително лечение, неспазване на изискванията за лекарска тайна, непредоставяне на информация и пр. Съвременната медицина повече от всякога изисква планирано и култивирано сътрудничество между лекар и юрист, както и придобиване на минимални юридически познания от страна на медицинските специалисти. Докато тази потребност не бъде осъзната както от учебните, така и от лечебни заведения, редица практически проблеми ще остават без подходящ отговор.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница