31 август 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата23.07.2016
Размер1.02 Mb.
#2677
  1   2   3   4   5   6   7
31 август 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 7

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Стандарт 10

В. Стандарт 11

В. Стандарт 11

В. Стандарт 12

В. Стандарт 12

В. Стандарт 12

В. Стандарт 13

В. Стандарт 15

В. Сега 15

В. Сега 15

В. Сега 16

В. Новинар 17

В. Монитор 17

В. Монитор 17

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Монитор 21

В. Земя 22

В. Класа 22

В. Класа 23

В. Класа 23

В. Класа 24

В. Класа 25

В. Класа 26

В. Класа 26

В. Пари 26

В. Дума 27

В. Дума 27

В. Дума 28

В. Дума 28

В. Дума 30

В. Дневник 32

В. Дневник 32

В. Дневник 32

В. Дневник 33

В. 24 часа 34

В. Телеграф 46

В. Атака 48




31.08.2011 г.,с. 4
63 вида разрешения има В община Рила
В малката кюстендилска община Рила са въведени цели 63 режима, с които гражданството и местният бизнес трябва да се съобразяват. Това сочи административният регистър на МС на адрес wwwl .government.bg/ras/ regimes/index, html. Един от тях е свързан с издаване на „разрешите-но за ползване на тротоарни площи и площади за разполагане на лично имущество на гражданите - дърва и строителни материали". Таксата е 50 стотинки на квадратен метър на ден. Странно, но сайтът на правителството сочи, че в Столичната община няма въведени регулаторни режими. По-вероятно е кметството да не е подало никаква информация. Същото е и положението във Варна. Община Радомир например е подала за вписване два режима - разрешение за строеж и за сеч на единични дървета (таксата за последното е 5 лева). Илюстрация за пълния хаос в отчитането на режимите е и фактът, че само 6 общини са уведомили, че осъществяват адресна регистрация - Копривщица, Бобошево, Девня, Костенец, Рила и Маджарово. По закон тази услуга се предлага във всички 264 общини.


31.08.2011 г.,с. 4
Военните подкрепят строителите на Ново село
Росица НИКОЛОВА

Българските строители, работили на военния полигон „Ново село", имат подкрепата на Министерството на отбраната. Това заяви военният министър Аню Ангелов в отговор на въпрос дали държавата е абдикирала от 23-те наши строителни фирми, изграждали базовия лагер за американските военни. Обектът се финансира от правителството на САЩ, а основен изпълнител е „Билфингербергер"-Германия. Скандалът гръмна преди година и половина. Тогава родните ни предприемачи заявиха, че са измамени, тъй като не са им платени заработените 4,2 млн. лв. „Немската фирма твърди, че е платила всичко. Тя е сключила договор с междинна фирма - .Доломит". Това е„каса" за преразпределение на парите между 23-те фирми. Когато ста-а въпрос за взаимоотношения между частни фирми, не може да очаквате от нас подкрепа „трябва да им се плати, или не трябва да им се плати".


Снимка на четири колони - Военният министър Аню Ангелов, посланикът на САЩ у нас Джеймс Уорлик и главният секретар на МВР Калин Георгиев наблюдаваха съвместно тактическо занятие на българската и американската военна полиция, в което се включиха и специализирани сили за предотвратяване на безредици. Обучението се проведе на полигона „Ново село". Снимка Авторката


31.08.2011 г.,с. 4
"Български пощи" продава жилища
„Български пощи" ЕАД ще продаде 20 апартамента от жилфонда си на свои служители. Разрешение за това се очаква да даде правителството на заседанието си в сряда. Имотите са в Пловдив, Димитровград, Пазарджик, Кърджали, Благоевград, Хасково, Смолян и Ардино. Най-малкият от тези апартаменти е с площ 25 кв. м, а най-големият - 89 кв. м. Независим оценител ще определи стойността, на която ще бъдат сключени сделките с чиновниците. Всички купувачи имат право да се сдобият с ведомствен апартамент, уточнява проекторешението. Министрите възнамеряват да зарадват и община Белово, която до момента не е била собственик на сградата, в която се намира. Зданието на ул. „Орфей" 4а се ползва от дълги години от кметството, но чак сега ще бъде актувано на негово име с решение на кабинета.


31.08.2011 г.,с. 6
В Омуртаг имат вода само 7 часа на ден
Рязко падане на дебита на водата окончателно „засуши" град Омуртаг, който от години е на режим и нощем няма вода. При нужно подаване на 45 литра в секунда в момента има едва 18, съобщи шефът на ВиК в Търговище Явор Миланов. По тази причина градът ще има вода от 6 до 9 ч сутрин и от 17 до 21 ч всеки ден, но по високите части може да има затруднения. Заради започналия във вторник мюсюлмански празник Разаман Байрам обаче по молба на местни жители водата е била пусната още в 5 ч сутринта. Молбата е била, за да може мюсюлманите в града да спазят традицията и да отидат в джамията чисти. Причината за безводието в Омуртаг е карстовият източник, от който се захранва градът. При липса на валежи дебитът рязко пада и започват тежки режими. Течовете по старата водопреносна мрежа, довеждаща драгоценната течност до града, пък допълнително отнемат количества от и без това малкото вода. От ВиК в Търговище, които обслужват Омуртаг, обаче са надяват на скорошни есенни дъждове, които да запълнят източника и да облекчат положението.


31.08.2011 г.,с. 6
Снимка на две колони - Кметът на Пловдив Славчо Атанасов инспектира монтирането и бетонирането на 700 нови пейки и 400 кошчета на боклук, което започна във вторник.


31.08.2011 г.,с. 9
Българо-японско дружество
„Аква-Германея" ще строи геотермална централа край 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Меморадум за това подписаха японската компания „Аква фарм Лимитид" и общината в Сапарева баня. Японците участват с 66%, а общината - с 34% апортна вноска,което се изразява в терен от около 1 дка.


31.08.2011 г.,с. 9
Започва ремонт на 25 км
отсечка от пътя Батак -Доспат, съобщи областният управител на Пазарджик д-р Дончо Баксанов. Проектът е на стойност 12,433 млн. лв.


31.08.2011 г.,с. 14
Трябва ни път до красив водопад
Райчо КОСТОВ, кмет на с. Смоличано, Кюстендилско

На 8 септември за пореден път стотици хора ще дойдат на традиционния събор в м. Света Яна край граничното селце Смоличано. Невероятно красиво място, все по-харесвано от природолюбителите - водопадът по скалите при храма, бълбукащите 12 чучура на чешмата, която носи името на светицата... Дотам обаче не води нормален път. Преди 5-6 години беше завършена и асфалтирана отсечка от около 3, 2 км от с. Ваксево в посока Смоличано покрай река Елешница. Води се третокласен път, готовата част е в добро състояние. Но остават за довършване 2,8-3 км от него до мястото на събора и черквата. И все не се намират средства. Нужни са около 1,5-2 млн. лева, за да се направи тази част от пътя. През лятото всеки ден идват по поне 5-6 коли с туристи. Ползват го и патрулите, и екипите на „Гранична полиция". Пътят до Св. Яна трябва да се направи, и то колкото се може по-скоро. P. S. От общината в Невестино казаха, че има изготвен проект за завършване на отсечката до Св. Яна. Той ще бъде внесен до 15 дни в агенция „Пътна инфраструктура". Дали ще бъде одобрен и финансиран обаче няма гаранции, уточни проектантът Илия Бурда.


Портретна снимка на една колона – без текст


31.08.2011 г.,с. 14- 15
Николай ПЕХЛИВАНОВ , депутата от „Атака" и кандидат за кмет на София: Политическият натиск не е добро управление
Вангелина Михайлова

- Г-н Пехливанов, „Атака" подкрепя правителството, но има и забележки към работата му. Каква кампания ще водите в София - яростно опозиционно или по-умерена?

- Проблемите на София от 20 г. са едни и същи - като че ли се въртим в омагьосан кръг: кучетата, дупките, трафикът и градският транспорт. Към това в последните години се прибави и сагата със завода за боклука. Според мен за проблемите трябва да се говори яростно и по същество. Смятам обаче, че за тяхното решаване един кмет трябва да действа по-скоро прагматично, без емоция, с анализ в дълбочина и създаване на ясни решения. През цялата кампания няма да си позволя омаловажаване на нито един проблем и ще ги поставям ребром, защото трябва да бъдат решени. Още повече, че някои може да се оправят и за няколко месеца. Начинът, по който се управлява София, създава впечатление, че се работи и тече неистов труд, но не можем да видим никакви резултати. Това се дължи на липса ; на компетентност и капацитет, а за някои проблеми и липса на желание. Изборите си отиват, а проблемите за съжаление остават.

- За кой проблем смятате, че няма желание да бъде разрешен?

- Например чистотата. Столичани плащат най-скъпия боклук на глава от населението, а София продължава да е един от най-мръсните градове в страната. Изключвам последните 1-2 месеца, когато предизборно започна да се чисти.

- Много често вашите общински съветници в градския парламент подкрепят мнозинството на ГЕРБ в София.

- Те са само двама. Всички предложения, които са реални и работят за софиянци, трябва да бъдат подкрепени. Въпросът тук е в желанието на самите управляващи, а не толкова в работата на общинския съвет. За съжаление кучетата са един от проблемите, за които г-жа Фандъкова пое ангажимент и не успя да се справи. Тя се гордее и че е построила 40 детски градини, а са нужни 200. Какъв е проблемът да се направят наведнъж всичките и да се приключи този въпрос. Не може всяка година майките да се изправени пред непосилни такси в частните градини, защото няма места в общинските. И с проблема с кучетата е така - ако трябва да се правят кучкарници,ако трябва да се удвоят усилията за кастрацията. Кучетата не трябва да живеят сред нас и София да се превръща в резерват. Сигурността на децата ни, спокойствието на софиянци са по-важни и са приоритет.

- Вашият син ходи ли на детска градина?

- Сега ще го записваме, но не е класиран и ще търсим вариант с частна детска градина, за съжаление. При мен постоянно идват майки, мои избиратели, които искат да им съдействам, децата им да постъпят в детска градина.

- Помагате ли им?

- Няма начин, правилата важат за всички.

- Лансирате идеята столичани да получат земята под блоковете си. Как ще стане това?

- Като депутат съм поел няколко инициативи - санирането на сградите, прекратяването на застрояването на междублоковите пространства, облагородяване на кварталите и връщането на стария им облик. Връщането на земята под блоковете е една от наложителните мерки, за да прекратим това опостушаване и безразборно застрояване и уплътняване на районите. Това е безобразие! За това има законова пречка и внасям законопроект за промяна. Идеята е земята да се прехвърли на хората на символична цена -1 лев на апартамент, защото не може да е безвъзмездно. Така всяка институция ще трябва да се съобразява с мнението на собственика дали да се строи в съседен имот или не. Сега има законова вратичка, която е цяла порта, от която масово се възползват инвеститори. А на хората казват, че не могат да обжалват строежите, тъй като не са заинтересована страна, въпреки че се строи на 5 м от прозорците им.

- Няма ли това да доведе до повишаване на данъците на столичани?

- Няма, защото цената на земята ще бъде символична и така няма да се повлияе на данъците.

- Много от новите постройки по кварталите са изградени върху реституирани имоти. Как ще се балансира между интересите на живеещите в кооперациите и собствениците на имоти?

- Допуснати са преди години няколко основни грешки. Връщаниса имотите, без дае ясно какво може да се прави с тях и без да е указано дали може да се строи или не. Така, използвайки различни вратички, в законите се стигна до там, че да се разрушават и застрояват детски площадки и междублокови пространства. Трябваше първо да има устройствен план на общината и стратегия за развитие на районите. Въпросът е оттук нататък да не се допускат парцели да се предвиждат за застрояване, а да си останат междублокови пространства и градинки. Собствениците могат да бъдат обезщетени с общински земи, където могат да се развиват нови квартали.

- Вие сте и строителен предприемач. Строили ли сте някога в градинка?

- Не съм строил. И като представител на българския бизнес искам да кажа, че всеки има нужда от ясни правила, които да се спазват. А не по втория начин и с неясни схеми да се вземат имоти и да се преотреждат и застрояват. Това е най-добре и за гражданите, и за обществото, и за бизнеса.

- Бяхте зам.-председател на комисията за проверка на управлението на кабинета на Сергей Станишев. Ако ви изберат за кмет, ще проверите ли и работата на кметовете в предишния мандат?

- Проверка задължително трябва да се направи. Това е работата на един градоначалник, когато влезе да управлява общината - да направи снимка на текущата ситуация. Там, където има нарушения, те трябва да бъдат ясно показани и съответно да се вземат мерки. Бюджетът на София е офомен -1,2 млрд. лв. и за последните 5 г. се е удвоил. Правейки анализ на бюджета по пера, установихме големи пробойни и суми, които изтичат. Дали е добросъвестно или не, е въпрос на проверка. Това, което мога да направя, е да се прекрати изтичането, а средствата да се инвестират в други области. И аз като кмет, живот и здраве, като напускам поста, ще искам проверка, за да има равносметка какво и как съм направил.

- Какво ще е първото, което ще направите като кмет, ако ви изберат?

- Ще променя такса смет. 175 млн. лв. се събират от нея сега, а се харчат 125 млн. лв. 50 млн. лв. отиват незнайно къде и с тях се прави незнайно какво. Предлагам таксата да е функция на комуналните разходи за ток и вода. Те показват реалното замърсяване и това е най-справедливият механизъм.

- За да се управлява един град, трябва съгласие, а „Атака" се свързва с действия, провокиращи конфликти, като случая пред джамията през май. Как ще избягате от тази сянка?

- Конфронтация не трябва да има. Но аз не знам, коя

партия можем да дадем за символ на сплотеност. По-скоро всички до една са партии на разцеплението. За ГЕРБ, който не е с тях, е техен враг. БСП разделиха българското общество, СДС не могат да намерят консенсус с ДСБ, ДСБ, които пък с никого не могат да се разберат. Ако се съпоставя „Атака" с другите партии, останалите нямат консенсусни функции и не са символ на общото, а по-скоро на разцеплението. Това, че съм кандидат на „Атака", е позитив, защото политическият анонс е ясен -искаме ново начало. „Атака" винаги е била за това да се прекратят злоупотребите и порочните практики и да се направи реално управление на страната и общините.

- Сигурно ще ви обвинят, че заостряте позицията си срещу ГЕРБ заради изборите.

- Не е за това. Ние се срещаме с хората и виждаме проблемите. Хората като цяло не са доволни - нито от управлението на страната, нито на София и ще се радвам, ако столичани видят в мое лице алтернатива за добро управление на града.

- Ако съветът стане шарен и без явно мнозинство, как като кмет ще управлявате?

- Трябва да се управлява с идеи, а не с политически натиск. Порочно е една партия силово да влиза и да управлява, без да има диалог или спорове по различни идеи. Даже е по-добре общинският съвет да бъде шарен. Политическото налагане не е формулата за управление, защото в крайна сметка кметът може да се превърне в политическа марионетка.

- Предлагате домоуправителите да са професионални. Как ще се реализира това, като хората и сега трудно събират пари за поддръжка на блоковете?

- Най-големият проблем е финансов. Няма блок у нас, в който да няма социално слаб или пенсионер. Затова и санирането не върви, а има отпуснати 63 млн. евро по евро-програми. В Европа държавата отпуска субсидия под формата на заеми за саниране на жилища, чиито собственици са регистрирани като социално слаби. Впоследствие това е задължение на имота, а в случай на препродажба или онаследяване държавата си взема парите. Писахме такива предложения на Дянков, но явно магистралите са им по-важни. Когато никой не желае да е домоуправител, дадохме възможност да се търсят външни лица за длъжността. Желанието ми беше те да са лицензирани и регистрирани, за да сме сигурни, че са читави хора.Това не се прие в парламента, но ще продължа да настоявам.


Такса смет да е спрямо сметката за ток u вода

Трябва да се спрат строежите в градинки
Роден е в Бургас на 5 март 1972 г. ЗабършВа УАСГ, София, през 1997 г. специалност промишлено и гражданско строителство. До 1998 г. е управител на фирма „Проект консулт", а до 2002 г. работи 8 ДНСК.

Собственик е до 2009 г. на компания „Грийнлайф". Член е на Камарата на предприемачите в строителството и КРИБ.

Предприемач е на годината за 2008 г. През 2009 г. става депутат от гражданската квота на „Атака".

Женен е и има син на 2 г.
Портретна снимка на две колони - без текст


31.08.2011 г.,с. 16
"Бюджет 2012" - стимули и за потреблението
Стефан СТОИЛОВ

Знам, че заглавието ще изправи на нокти привържениците на политиката за рязко съкращаване на бюджетните разходи като формула за уж успешен растеж. Икономическата действителност обаче не доказва подобна политика да е ефективен инструмент особено в условията на излизане от криза. Противно на някои твърдения, българската икономика без какъвто и да е лаг във времето намали динамиката си едновременно с отслабването на възстановяването на европейската икономика. В ЕС и еврозоната темпът се понижи от 2,5% през първото тримесечие на 2011 г. на 1,7% през второто (на годишна база), а в България съответно от 3,4% на 1,9%. И |при нас спадът на темпа е по-голям Според повечето прогнози следващите 12 месеца растежът в ЕС допълнително ще се понижи. Тази тенденция изцяло важи и за Германия, а германският пазар поема около една четвърт от нашия износ за ЕС. Потенциалът и на двата външни фактора на българския растеж - външното търсене и преките чуждестранни инвестиции, е понижен, като спадът при втория е особено чувствителен. Българският износ продължава да се увеличава и през второто тримесечие на годишна база, но с два пъти по-нисък темп. При външните инвестиции нетният размер за полугодието е около нулата, но и обемът общо на новите инвестиции е само около 1 млрд. евро. България не може да влияе на външните фактори, но може и трябва да се опита да компенсира в определена степен негативното им въздействие, като активиране вътрешното търсене чрез икономическата и фискалната политика. В „Бюджет 2012" трябва да се заложат политики, стимулиращи вътрешното потребление -"както инвестиционното, така и потреблението на домакинствата. За първата половина на тази година индивидуалното потребление и инвестициите в основен капитал представляват 91,4% в структурата на БВП, което определя и решаващата им роля за общия темп на растеж. През второто тримесечие индивидуалното потребление отчете 1,1% ръст на годишна база, а инвестициите - 9,5%. Тези темпове потискат общия ръст на БВП които все още е под предкризисното си ниво. Това налага два основни акцента при изготвянето на бюджета за догодина. Първо, за да въздейства на вътрешното търсене чрез стимулиране на инвестиционното потребление, публичните инвестиции в „Бюджет 2012" трябва да са с 1,5-2 млрд. лв. повече (извън съфинансирането по европейските проекти) спрямо тазгодишното ниво. Всички видове инфраструктура изпитват огромна потребност от доизграждане и модернизация. Ще се повиши натоварването на строителния сектор и производствата на строителни материали, ще се увеличи заетостта, а оттам и доходите. Една трета от тези средства е добре да се използват за кредитиране при по-изгодни условия на малки и средни предприятия чрез Българската банка за развитие. Според оценки на браншови организации тази категория фирми са затруднени да си осигуряват заеми. Този ресурс след време ще се възстанови за държавата - въпросът е сега да бъдат подпомогнати фирмите да излязат от кризата. Второ, стимулиране на индивидуалното потребление означава отказ от политиката на замразяване на доходите и залагане в бюджета на индексиране на заплати и пенсии минимум с размера на натрупаната за три години инфлация. Тази политика и натискът на синдикатите ще предизвикат неизбежно и договаряне, и увеличаване на заплатите в частния сектор. факт е, че през тези три години се увеличи относителният дял на работещите бедни в България. Преди година даже и Европейската комисия ни предупреди, че прекалено рестриктивните бюджети в бедна страна водят до повече мизерия. Индексация в предлаганите размери ще възстанови загубената заради инфлацията покупателна способност на доходите (едва ли в пълен размер), без да увеличава реалното им ниво спрямо 2009 г. Но тя ще предизвика по-голямо търсене, увеличаване на производството за вътрешния пазар, повече работни места и допълнителни бюджетни приходи от повишения растеж. Тази политика предполага отказ от икономически неоправданото свиване на бюджетните разходи като главна фискална цел и минимизиране на дефицита в името уж на финансова стабилност. И при тези фискални стимули за вътрешното потребление „Бюджет 2012" може да бъде балансиран при напълно поносим дефицит от около 2,5% от БВП. Не трябва да се забравя и подсказваното от министър Дянков преструктуриране на разходите чрез съкращаване на средства за администрацията и силовите ведомства, очакваната по-висока събираемост на косвените данъци след приетите мерки, както и допълнителният ръст на бюджетните приходи от по-високия растеж на БВП. Реформите трябва да се правят, но опитът показва, че те нямат фискален ефект - с изключение на тази в администрацията. финансовото състояние на страната и нивото на публичния дълг правят напълно безпроблемно и икономическо оправдано използването на по-експанзивна фискална политика в условия на забавящо се възстановяване на икономиката. Даже и при такъв дефицит България ще бъде в групата на страните от ЕС с най-добра фискална консолидация. Но за основната ни стратегическа цел -догонване на средните икономически и социални показатели на ЕС, на страната е нужна значително по-висока динамика. Без нея ще останем стабилно в дупката на най-бедните. И още нещо -освен другите условия, страните с по-динамична икономика са по-привлекателни за сериозните външни инвеститори. Разбира се, резерв да се влезе в по-скоростната писта на растеж има както в усвояването на парите от европейските фондове, така и в привличането на водещи технологични компании в приоритетни за страната сектори, като им се предложат максимално възможните преференции и обслужване. Срещу използването на фискалните стимули има странни аргументи. Твърди се, че увеличаване на тези стимули в малка страна като България води до намаляване на растежа, тъй като се появява свободен ресурс, който хората се опитват да изнесат. Това били фалшиви пари, които няма за какво да се използват в страната. Реалната действителност не потвърждава тази теория. Вече две години потреблението се свива, а първите признаци за обрат на тази тенденция са твърде плахи; поскъпването на храните (22% на годишна база) буквално мачка бюджетите на домакинствата с ниски и даже средни доходи; външните инвестиции се свиха многократно, а ръстът на вложенията в основен капитал едва започва. На този фон как може да се твърди, че ресурсът за стимулиране на потреблението и инвестициите няма за какво да се използва в страната и има риск да бъде изнесен! Не трябва да ни подвеждат и числата за спестовните влогове. Истината е, че спестяват само 23% от домакинствата, а определен процент спестяват, свивайки потреблението си. Що се отнася до обявения от статистиката ръст на средната заплата, вече беше обяснено, че това е само структурен ефект заради отпадането от работа предимно на хора с по-ниски заплати. Всичко това не е отказ от финансова стабилност, а съобразена с условията активна фискална политика чрез новия бюджет.
Снимка на три колони - Продължаващото поскъпване на храните в България (с 22% на годишна база) подлага на сериозно изпитание бюджетите на домакинствата с ниски и средни доходи. Снимка Атанас Жеков

Портретна снимка на една колона - без текст






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница