31 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата25.01.2018
Размер0.6 Mb.
#51420
  1   2   3   4
31 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Лекари стачкуват за 30 минути утре
За половинчасов предупредителен протест пред най-големите национални болници в София утре, в Деня на народните будители, призовават от Столичната лекарска колегия на БЛС и пациентски организации. Началото му ще е в 12,30 часа.

Мотото на протеста ще е „Не можем да се съгласим днешният недостиг да бъде прехвърлен за 2014 г. и отново да започнем с дългове. Следващата година ние и нашите пациенти отново ще живеем, работим и боледуваме, което явно не влиза в сметките на днешните отговорни за състоянието институции".

Работещите в лечебните заведения изразиха недоволство, че за последните месеци от годината здравната каса плаща на болниците едва 80 на сто от дължимото, както и че финансовата институция ще започне следващата си бюджетна година с дългове от порядъка на 90 млн. лв.

От регионалната колегия на БЛС в Пловдив също обявиха, че лекари и стоматолози ще излязат на протест утре..

Очаква се лекари от големите болници и в други градове да излязат на протест утре.


Проф. Михаил Мирчев,социолог:Оцелее ли кабинетът след май, изборите може да се разминат

За да има нов лидер БСП, той трябва да бъде посочен от Станишев
МИЛА ГЕШАКОВА

- Проф. Мирчев, БСП като партия печели ли от управлението на кабинета „Орешарски"?

- Ще видим до няколко месеца. Ако кабинетът стабилизира бизнес ситуацията, ако младежката и провинциалната безработица осезаемо се свие, ако започне вдигане на ниските заплати и на пенсиите, ако не се огъне пред истерията на Реформаторския блок, БСП ще спечели от този кабинет. Обратно, ако икономическият блокаж се окаже непреодолим за правителството, ако безработицата остане така депресираща, ако масовият трудов човек в България затъне в безперспективност, БСП пак ще изпадне в ролята на жертвен агнец.

- Парламентът наложи мораториум върху продажба на земя на чужденци до 2020 г., Орешарски обеща на Брюксел корекция. Не спира ли тази забрана свежи пари за икономиката ни?

- Вижте, сега земеделската земя струва мизерно евтино. Който я изкупува реално, не влага големи пари. Обратно, купува днес нещо извънредно ценно, за да спекулира утре с него, включително да го продава на българи на удесеторена цена. Има пропагандни агенти, които казват: „Дайте да си разпродадем плодородната земеделска земя, че да я купят едни благородни чужденци, които ще разгърнат тук ефективно земеделско производство!" 24 години разпродаване показа, че така бе унищожена нашата машиностроителна и електронна индустрия, туризмът забави модернизирането си с 15 г., бяха стопени химическата индустрия и производството на масла, леката индустрия мина да работи на евтино ишлеме, от златните и урановите ни мини България не печели почти нищо. Уроците от предоверяването на т. нар. стратегически външни инвеститори са плачевни, те като правило идват и купуват в България, за да унищожат мощен конкурент, а не с лоялната идея да развият тук модерно и печелившо за страната производство. Е, по каква логика очаквате да използват закупени на безценица огромни земеделски масиви в полза на България и българите? Не бъдете наивни, нека не ни правят на наивни.

- Кой ни прави на наивни?

- Комисионерите и лобистите на бъдещи чужди купувачи, не е ли ясно? Освен това земеделската земя не е само бизнес ресурс. Тя е невъзстановим природен ресурс - с него България има изключително конкурентно предимство. Земята има и базово ценностно и символно значение - на българите как да им обясниш, че когато земята е на чужденци, които при това често са недолюбвани, България ще остане родина на българите? Аз подкрепям мораториума. Мисля, че в този случай парламентът защити българските национални интереси. Гласуваха 3 от 4 парламентарни групи. В сегашната войнствена партийна ситуация това си е почти героизъм в полза на България.

- 600 000 българи са с доходи до 350 лв. По силите ли е на тази власт да се справи с този проблем?

- Точно това е голямата въпросителна. Над 1 млн. българи имат унизително ниски пенсии, още 600 хиляди имат работни заплати под минимума за цивилизовано оцеляване. Това е абсурдът на нашия преход. Дължим го на българските политици от почти всички парламенти и правителства. Но още повече го дължим на братската грижа от страна на МВФ след 1997 г. и на Брюксел след 2007 г. България съзнателно бе превърната в най-бедната страна на Европа. Масата от българската средна класа и интелигенция съзнателно беше малтретирана чрез несигурност, ниски заплати, обидно ниски хонорари. Голяма част от земеделците и индустриалните работници бяха върнати цивилизационно към грозните и жестоки зависимости на феодализма. В България има свръхмонополизация. Често тя е в криминално мутренски форми. От гледна точка на работниците и семействата им това е феодализъм, при това жестоко брутален.

- Пица „с месце и мазничко" в бюджет 2014 г. замени прословутата постна пица на Дянков. Тази промяна в менюто на Орешарски дали ще масовизира подкрепата за кабинета?

- Обикновеният човек какво разбира от бюджет? Сега той само слуша какво се обсъжда в медиите. Обикновеният човек ще има мнение, когато види дали заплатите на доктори и офицери, чиновници и обслужващи, учители и професори ще се вдигнат не с 2%, а с поне 10% за година. Хората чакат да видят фондовете на здравната каса и осигуряването ще набъбнат ли, контрабандата ще бъде ли свита, командировъчните ще се удвоят ли. Ако да, ще си кажат: „Ах, какъв хубав бюджет си е направило правителството!", и ще му изръкопляскат.

- Какво ще струва на кабинета съкращаване от 10% в държавната администрация?

- Нищо особено. Ще има група опасяващи се служители, че попадат в тези 10%. Но по-широки среди ще са удовлетворени. Видно е, че бюрократичният апарат е раздут. В очите на хората с мизерни доходи и особено на безработните чиновниците живеят в дразнещо привилегирована позиция Истинският проблем е кой един от всеки 10 ще трябва да отпадне. Дали ще е най-кадърният, но оказал се без връзки и политическа протекция, или глупакът интригант, който заслужено следва да бъде изгонен.

- Не е ли странно, че след 130 дни протести, а в момента и окупация на университета от студенти според повечето социологически сондажи в нов парламент биха влезли отново управляващите БСП и ДПС заедно с ГЕРБ?

- За трезвите хора не е озадачаващо. Този протест сам себе си натика в задънена улица, „интелигентните" протестиращи се оказаха политически недалновидни. Вместо героичен ореол от юни, когато започнаха с основание, днес протестът масово се възприема като нещо досадно от центъра на София. Най-лошото за тях е, че вече са възприети от масовия човек като безпомощни А това за политици с претенции е най-острото поразяване в сърцето.

- Какъв е рейтингът на ГЕРБ? Според ваши колеги настига БСП?

- Рейтингът на ГЕРБ днес е вероятно 3-4% под БСП. Те са в риск да паднат още. Проблемът на БСП е, че техните 19-20% подкрепа не мръдват нагоре. В перспектива до пролетта, ако правителството на Орешарски се провали, тогава този рейтинг ще спадне доста надолу. Обратно, ако правителството се стабилизира и тръгнат нещата в икономиката и масовите доходи, тогава БСП отива на следващи избори с над 20%.

- Какво лидерство може да гарантира успех на ГЕРБ?

- Още през март т.г. ясно казах, че Бойко Борисов има политическо бъдеще само в един вариант - ако принципно и ясно се раздели със своя сиамски близнак Цветан Цветанов. За съжаление, Борисов не се осмелява. Очевидно е в много тежка лична зависимост от Цветанов, страхува се от него. Реформаторският блок, спряган за партньор на ГЕРБ, според едни социолози печели 6-7%, според други - 3%. Според вас? Реформаторският блок сега е орел, рак и щука. Освен това си нямат убедителен лидер, който да ги дисциплинира. Вероятността да не оцелеят заедно е голяма. Единственото, което може да ги удържи заедно до изборите, е страстната жажда за власт. Сега в изследвания Реформаторският блок получава 6-7%, но това е само декларация за евентуално предпочитане. В реална изборна ситуация те сега не могат да имат повече от 3-4%.

Техните изследователи това следва ясно да им го обясняват, иначе ги подвеждат. Същото важи и за публиката.

- Как стои лидерският въпрос в БСП? Изхабен ли е вече Сергей Станишев?

- Георги Първанов, Татяна Дончева, Георги Близнашки са в опозиция на лидерското статукво в БСП, критикуват, развиват паралелни дискусии, заплашват с нова лява формация, обикалят медиите. Но засега нищо повече. Сергей Станишев е официален лидер на БСП и на ПЕС. Засега не виждам рискова заплаха за него. Дори бих казал, че за да има нов лидер, то той ще бъде посочен от самия Станишев. Подобно на ситуацията от 2002 г., когато Първанов посочи и наложи Станишев. В това отношение организационните механизми в БСП са много консервативни.

- Докога ще издържи този кабинет?

- Първият му рубеж беше до септември. Издържа. Следващият е май 2014 г., когато с евровота би могло да има предсрочен парламентарен, а може и президентски избор. Но ако кабинетът оцелее и след май, можем да отложим прогнозата за предсрочните избори след две-три години. Не го подценявайте! По същество той е десен кабинет, който действа от името на центристко-лявата БСП, и подкрепян от дясно-популисткото ДПС. Ако те не принудят „Атака" да застане от крайно националистични позиции и с патриотична риторика срещу тях, ще имат ресурс да управляват доста дълго. Проблемът им е да не дразнят обикновените трудови хора прекалено много, а да им дадат работа; по-високи доходи и да озаптят битовата престъпност. Тези са най-важните неща, за да е перспективата на кабинета по-дълга.

- Заплашват ли сирийските бежанци националната сигурност на България?

- Ето този проблем вече е взривоопасен. Големият страх сред православните българи е от евентуален внос на ислямски фундаментализъм чрез уж сирийските бежанци. Първият проблем е бройката им - едно е да са 5 хиляди, друго е 100 хиляди. Вторият е дали се концентрират на едно място, или държавата е интелигентна да ги разпръсне на много места. Трето, дали това са сирийски бежанци, или турски пратеници за някакъв агресивен антибългарски сценарий? Четвърто, дали ако това са сирийски бежанци, те са християни - в момента в Сирия именно те са обект на жестоки издевателства. В този смисъл ние можем да приемаме сирийски бежанци, но е добре те да са християни. Мюсюлманските бежанци защо не си отиват по другите ислямски държави? Проблемът изисква много трезва държавническа преценка, ясни принципни позиции и бързи ефективни действия.



Можем да приемаме сирийски бежанци, но е добре те да са християни

Борисов има политическо бъдеще, ако се раздели с Цветанов

Мораториумът върху продажбата на земя на чужденци защитава българските национални интереси
Роден на 24 октомври 1954 г.

Завършил е социология и философия в СУ „Климент Охридски"

Доктор на социологическите науки с труд за цивилизационното разслояване в България и демографската криза

През 2010 г. става професор в УНСС в катедри „Икономическа социология" и „Политология"

Председател на Българската социологическа асоциация

Ръководител на социологическата агенция АССА-М от 1993 г.


ЛЕКАРИТЕ В СОФИЯ И ПЛОВДИВ ИЗЛИЗАТ НА ПРОТЕСТ
Държавата дължи 1 млрд. за здравни вноски

НЗОК не платила парите на 9 болници за септември
МИЛЕНА ДИМИТРОВА

Държавата дължи над 1 милиард лева за здравни вноски, но не ги плаща.

Това стана ясно на вчерашното заседание на Обществения съвет по проблемите на здравеопазването, чийто домакин бе Българският лекарски съюз.

Позиция

„В момента се внасят 4% осигурителна вноска за децата, което прави около 330 млн. За пенсионерите вноските са 640 млн., или общо 970 млн. лева. Държавата досега е внесла 941 млн. лева. За останалите 7 групи, които трябва да осигурява, явно не внася нищо", обясни шефът на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Деветте болници, които не са подписали анексите на НЗОК за изплащане на извършената от тях дейност на 80%, не са получили парите си за септември.

Сред тях е и „Пирогов", откъдето предупредиха, че може да спрат плановия прием на пациенти. На останалите лечебни заведения сумите вече са преведени.



Стачка

Лекарите готвят ефективен протест на 15 ноември. Решение за него ще бъде взето на 8 ноември. „Ако не искат да има протести, дотогава трябва да имаме ясно разписани взети решения, че парите на болниците ще бъдат издължени за тази година, съгласно изработената дейност на 100%. Като в най-лошия случай поне парите за септември трябва да са покрити на 100%, а за останалите два месеца да няма забавяне повече от 60 дни, т.е. между 1 и 5 януари да бъде изплатен остатъкът", категоричен е Райчинов.

Още 100 милиона допълнително към бюджета за здраве за 2014 поискаха от БЛС. С тях.трябва да се дофинансират клиничните пътеки за детско здраве, ражданията, тежката хирургия, анестезиология.

Призив

Междувременно от лекарските колегии в София и Варна призоваха колегите си да излязат на половинчасов предупредителен протест в 12,30 часа в петък, Деня на будителите. От НЗОК пък обявиха, че заплатите на докторите в болниците са гарантирани, въпреки че разходите на лечебните заведения за септември, октомври и ноември няма да бъдат покрити на 100%. Според касата болничните шефове ще могат да се разплатят и с някои доставчици по тяхна преценка. Задълженията за 2013 г. ще бъдат изчистени през януари, като средствата ще бъдат за сметка на бюджета на НЗОК за 2014 г, заявиха още от ведомството.


Андреева не вижда проблем с болниците

Нямам обяснение защо болниците се готвят да отказват планов прием на пациенти, като дейността им ще бъде платена напълно. Най-песимистичният вариант е да се платят 15-20% през януари идната година. Това коментира здравният министър Таня Андреева, преди да открие конференцията "Националната здравна стратегия 2014-2020 - обществен диалог". Ще се види колко средства са събрани в НАП и това, което не достига, ще се вземе от тези 104 млн. лв., които са в повече в бюджета за следващата година на НЗОК, допълни тя.Андреева посочи, че все още не се мисли за увеличаване на вноската за здраве. По думите й в Закона за бюджета на НЗОК има нови текстове, които позволяват евентуално освобождаване на до 5 на сто от парите в резерва в по-ранен срок - от септември. Едва ли ще се стигне до официализиране на доплащането на този етап, каза министърът. Андреева призова БЛС да сезират заедно прокуратурата за изчезналите 1,4 млрд. лв. от здравни вноски по време на управлението на ГЕРБ.


Шефът на Съвета на ректорите проф. Ваньо Митев:
ОКУПАЦИЯТА ГРАНИЧИ С ПРЕСТЪПЛЕНИЕ

Част от исканията на студентите са комични
СТАНИСЛАВ ДИМОВ
Това е той:

Роден е на 26 март 1954 г. в Русе

Завършва средното си образование във френската гимназия в София и висше образование по медицина в София

Работил е като неонатологи ординатор в Окръжна болница-Русе

От 1998 8. е професор

През 2008 8. става ректор на МУ в София


- Проф. Митев, студентската окупация обхваща вече няколко университета. Как гледате на нея?

- Навсякъде има много малки групи хора, които блокират аудитории. По 5-6 или 10 души, които се опитват нещо да правят. Нямам сведение за някаква масивна окупация. Имам чувството, че нещата се преекспонират. Това, което ме притеснява, е следното - казаха ми, че в моя университет (б.а. - Медицинския университет в София) 3-ма - 4-ма души са отишли при човека, който се занимава с поддръжката на електричеството, да го агитират да прекъсне тока. Не ги знам дали са студенти, или са странични хора. Ако намеря такива студенти, буквално ще ги отстраня. Да се прекъсне токът в едно заведение, в което не само се учи, но се прави и диагностика, се нарича саботаж. Има хладилници на минус 180 градуса с биологични материали и няма да позволя това да отиде по дяволите. Имам сведения за хора, които са обикаляли около Медицинския колеж„Йорданка Филаретова" и са агитирали студентите за протест и за други абсурдни искания в областта на образованието. Има едни проблеми, които са свързани с рехабилитаторите, и сега отново се повдига въпрос за тях. Тези хора създават ненормална обстановка. Но иначе нещата са спокойни. В момента тече референдум какво мислят студентите за тази окупация. Той ще продължи и утре ( ). Ако се приложи при нас окупацията, ще има катастрофални последствия. Ние имаме 2500 души чуждестранни студенти, които плащат хиляди евро, за да учат медицина, стоматология и фармация. Ако техният учебен процес се наруши, те могат да ни съдят. Да не говорим, че това могат да направят и българските студенти, които плащат по 900 лв. такса.

- Ще събирате ли отново Съвета на ректорите заради студентските стачки?

- Не, имаме декларация. Всички ректори я поддържат и не мисля, че повече .трябва да обсъждаме тези протести. Аз нямам ясна представа какво точно искат студентите. В момента има хаос в техните искания. Излиза, че всичко се върти около оставката на правителството. Иначе какви ли не искания чух. Някои от тях са доста комични.

- Дайте пример?

- Искат всички ректори да си подадат оставката. Те нямат представа може би как се избира ректор. Той се избира от общо събрание с тайно гласуване от делегати, които са избрани също с тайно гласуване. Има си процедури за отстраняване, който иска, да си отстранява ректорите.

- От студентите на кой университет дойдоха тези искания?

- Не знам. Единственото, което помня, е, че само студентите от Велико Търново споменаха думата „образование" в исканията си. Те искат да се повишава финансирането на университетите. Нещо, за което ние, ректорите, се борим много отдавна и продължаваме. Всички останали искания нямат общо с образованието. Това ме смущава. Студентите, които протестират, не са наясно с проблемите в образованието и науката.

- Какви според вас ще са последствията за студентите? Има ли опасност за анулиране на академичната година?

- Аз не виждам такава опасност засега. По-скоро ще стане така, както каза проф. Иван Илчев - ще има удължаване на сесията. Това пак няма да бъде в полза на студентите. Вместо да почиват през декември, те ще трябва да учат. Същевременно заради това ще се измести и летният семестър и лятото също ще трябва да учат, вместо да почиват. Излиза и че голяма част от тях няма да могат да работят през ваканцията. Все пак аз не виждам никъде да има масовост на протестите. Студентите са 260 000 в страната, а окупиращите са няколкостотин. Преподавателите, които ги подкрепят, също са няколкостотин, докато всички преподаватели са десетки хиляди.

- Смятате ли, че окупацията може да прерасне в масова блокада на университетите?

- Това е абсурдно. Това ще бъде пълна катастрофа. Ние в Медицинския университет ще направим всичко възможно да не допускаме това. За нас ще има катастрофални финансови последствия. Такъв вариант просто не може да съществува. Някой ако тръгне да го реализира, това ще граничи с престъпна дейност.

- Адекватни ли бяха решенията на ректорите на университетите, в които има окупация?

- Видях и днес колегите. Те са притеснени от това, което става. Не бих желал да съм на тяхното място. Имат пълната ми подкрепа. Пак казвам, че в повечето университети става дума за нищожен брой студенти в сравнение с общия им брой в България.

- А редно ли е тези 100 души, които окупираха Алма матер, да пречат на учебния процес на останалите 22 000?

- Казали сме го съвсем ясно в декларацията на Съвета на ректорите -който иска да прави политика, да излезе пред Ларгото. Там е широко място, да отидат. Но ако там са 100-200 души, почти няма да се забележат. Забелязват се, когато направят една такава окупация. Може ли да сложиш вериги на този емблематичен за България университет? Това не е затвор. Главата ми не побира как е възможно това. Студентите трябва да преосмислят действията си и най-вече да формулират реални искания. Какво значи например да сменим системата? Един академик вчера ми каза, че другата система се нарича комунизъм. Това ли искат, да върнем комунизма?

- Виждате ли политически интереси зад протеста на студентите?

- Не искам да навлизам в тази тема. Мисля, че нещата са ясни. Искрено се надявам, че подбудите на студентите са чисти, а не са манипулирани от хора, които искат да се пристъпи към незабавни избори. Ако те се поддадат на тази манипулация, това ще бъде изключително лошо. През цялото време казват, че са за нов морал, а няма нещо по-аморално от това да изпълняват политически поръчки. Ако искат нов морал, да формулират конкретни искания. Без такива не става нищо и настава хаос.

- А какво мислите за предстоящите лекарски протести заради недостига на пари за болниците?

- Това, което става в здравеопазването в последните 23 години, може да се опише като пълен хаос. Докато не се изработи една дългосрочна стратегия за развитието на здравеопазването в България, около която да се обединят поне основните политически партии, абсолютно нищо няма да се получи. Четирима министри бяха сменени за 4 години през миналото управление. Ако има една стратегия, министрите ще са длъжни да я изпълняват. Това е най-важното да се направи. Ако се забави, хаосът ще става все по-голям. Този протест е за проблем, който е възникнал. Утре ще възникне втори, трети и така, докато не се изготви тази стратегия. Тя трябва да дава рамка на здравеопазването, да казва какво да е съотношението между държавния и частния сектор и много други проблеми. Да не забравя нещо много елементарно. От БВП за здравеопазване се дават между 2 и 3 пъти по-малко, отколкото в другите държави.

- Налага ли се според вас болниците да спрат плановия прием?

- Това е просто абсурдно. Един основен проблем е възникването на нови болници. В София например има нужда от 6 кардиологични болници, а те са 12. При положение че няма нужда от повече, защо се дават разрешения за откриването им? Ако толкова искат да откриват нови болници, да кажат: добре, направете си, но разплащанията ви ще бъдат само кеш и няма да работите със здравната каса. По този начин се получава нелоялна конкуренция. Практиката да се сключват договори с джипита в цялата страна (уж консултантски) и за всеки един изпратен пациент да им се дават по 150-200 лв., е широко разпространена. Тя се използва от частните болници, за да се насочват пациентите към тях. Последните пък печелят чрез източване на касата. Против съм новите болници да работят със здравната каса.




Държавата дължала 1 милиард за здравни вноски
Държавата дължи над 1 милиард лева за здравноосигурителни вноски - това е общото твърдение на членовете на Обществения съвет по проблемите на здравеопазването, който включва представители на Българския лекарски съюз, на Българския зъболекарски съюз, на Българския фармацевтичен съюз и на пациентски организации, съобщи БТА.

Държавата трябва да внася здравни осигуровки за пенсионери в размер на 640 млн. лв., а за деца - 330 млн. лв., каза д-р Цветан Райчинов от БЛС и допълни, че тя плаща за тях много по-малко. Държавата осигурява за здраве девет категории лица, в които са включени полицаи, военни, служители на държавната администрация, работещи в системата на правосъдието и др.

Лекарският съюз категорично настоява бюджетът за здравеопазване за следващата година да е не по-малък от реално изразходваните средства през тази година и към него да се добавят още 100 млн. лв. за дейности и разходи.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница