8 юни 2009 г. Тема: здравеопазване започват безплатни прегледи в Пловдив



Дата26.10.2018
Размер194.21 Kb.
#100228
8 юни 2009 г.
ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Започват безплатни прегледи в Пловдив
От 9 юни започват безплатни гинекологични прегледи в Университетската болница "Свети Георги" в Пловдив, съобщиха от ръководството й. Кампанията ще продължи до 25 юни и е за профилактика на основните заболявания сред жените.Прегледите ще бъдат само в делнични дни от 13 до 16 ч в поликлиниката на База 2 - Хирургичния блок на бул. "Пещерско шосе" №66. За тях могат да се записват момичета над 12 години и жени до 50-годишна възраст, обясниха лекарите. Освен стандартния гинекологичен преглед, вземане на цитонамазка и консултация със специалист за онкологичните заболявания на млечните жлези на пациентките ще се предоставят и талони с отстъпка за закупуване на ваксината срещу човешкия папилома вирус.


Увеличава се броят на потърсилите помощ за проблеми с пиенето

Бум на жени алкохолици в София
Психолози лекували 154-ма наркомани за година
Георги Георгиев

Увеличава се броят на жените, които са потърсили лечение за алкохолна злоупотреба и зависимост в столицата през изминалата година, констатираха специалистите от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите - София (ПИЦ по ПН).

Съотношението между мъжете и жените е 1,5 към 1. Мъжете с алкохолни проблеми, потърсили помощ в ПИЦ по ПН, са били 3 пъти повече от жените през 2007 г. Това сочат данните от медицинската документация на Центъра през 2008 г.

154, или почти всеки втори от пациентите на Столичния център, са постъпили за лечение на хероинова зависимост. Те са получили безплатна комплексна помощ, която включва краткосрочна амбулаторна детоксификация без опиатни медикаменти и психологична подкрепа по време на противоабстинентното лечение и след прекратяване на употребата на проблемното вещество.

Близо 800 са психологичните консултации през изминалата година, като средно 380 от тях са били с родители и близки на пациенти. Психологическите сесии на пациентите се извършват след предварително направена оценка на тежестта на проблема.

Психолозите в центъра все по-често консултират и хора с патологично влечение към хазарт. Успешно е завършила работата си и пилотната група за пациенти с алкохолна зависимост и техните партньори, съобщиха още от ПИЦ по ПН. Включването в групата е било предшествано от психологическо консултиране на семейните двойки в рамките на 2 до 4 месеца. Всички жени, чиито мъже злоупотребяват с алкохол, могат да получат от центъра брошури с информация как да подхождат към проблемите на партньорите си. След успешното завършване на лечебната програмата социалният работник от центъра помага на пациентите да се адаптират в обществото. Той им съдейства за намиране на работа или за продължаване на образованието и професионалната квалификация.

Основната цел при социалната работа с лица, употребяващи наркотици, е изграждане на нови нагласи и социални умения, необходими за преодоляване на социалната изолация и пълноценното им интегриране в обществото. Съставя се социален профил на пациентите, въз основа на който се изготвят индивидуални лечебни, възстановителни и социални програми.


Нова надежда за борбата с ХИВ
Нова терапия с име „шок и унищожение" може да бъде стъпка към лечение на ХИВ заразата. Скрити гени на ХИВ могат да бъдат изтеглени от клетките на човека, съобщи електронното издание „Медстрийм ру". Екип, ръководен от Енрико Гараци от Италианския здравен институт, е успял да преодолее „временна бариера на очакване", свързана с изчистването на тялото от вируса. Клетките с без-симптомен геном на ХИВ отговарят за неговата устойчивост към лечение, тъй като вирусът става част от човешкия организъм. Учените са успели да изтеглят вируса, за да нанесат удар по имунната система на заразените клетки.


Хаос с лекарствата за глаукома и паркинсон

Аида Ованес
Равностойно да се заплащат с обществени пари лекарствата за глаукома. Към това призовават комисията по позитивния списък и здравната каса видни български специалисти по очни болести. Сред тях са доц. Руска Христова - национален консултант по офталмология към МЗ, доц. Лъчезар Войнов от ВМА, който е председател на Софийското дружество по офталмология, както и членове на управителните съвети на Българското дружество по офталмология и на Националната глаукомна асоциация. Причината за този техен призив е, че само "част от антиглаукомните медикаменти са 100% реимбурсирани, което нарушава съществуващото статукво и достъпа на пациентите до различни алтернативи за терапия", пишат специалистите. Според тях над 2/3 от пациентите с глаукома в България ще заменят настоящото си лечение с лекарства, чиято стойност касата поема 100% и дори да нямат нужда от едно или друго лекарство, те ще искат да ползват него, за да не доплащат. Но на следващ етап от болестта, когато ще имат нужда от допълнително лечение, тези пациенти няма да имат същите права и когато са изложени на риск да загубят зрението си, ще бъдат изправени пред въпроса дали ще могат да заплатят адекватното си лечение, прогнозират офталмолозите. Междувременно пациенти съобщиха, че в аптеките липсва комбиниран препарат, който намалява и риска от прогресия на глаукомата.

Най-вероятно техническа грешка лишава около 10 хил. пациенти с болестта на Паркинсон от правото да получават безплатно важно за тях лекарство. Това става ясно от писмо на Сдружението за достоен живот на паркинсониците в България, адресирано до комисията по позитивния списък, до министъра на здравеопазването и до директорката на здравната каса. Според новите обстоятелства на паркинсониците ще се налага да доплащат между 20 и 40 лв. за двете форми на лекарството си с леводопа. Според председателя на сдружението Васил Настев най-вероятно става въпрос за техническа грешка, защото препаратът, които е бил предложен като най-евтин, впоследствие е бил оттеглен и не фигурира в лекарствения списък, а ползваният от 10-те хил. паркинсоници лекарство трябвало да се доплаща.




Нашите студенти най-начетени, македонци и румънци изостават в знанията
Рекорд! 1000 чужденци стават доктори у нас

Внесли са 4 млн. евро в касичката на Медицинския университет
Броят на чуждестранните студенти, които искат да следват медицина у нас, рязко нарасна последната година. Младежите от целия свят, които се обучават в Медицински университет - София, вече са близо 1000, похвали се ректорът проф. Ваньо Митев. Според него причина за бума е начинът, по който вузът е провел кампанията си за прием миналата година.

Само от приети през 2008 г. първокурсници във висшето училище са влезли 1,4 млн. евро. Сумата, която е постъпила от таксите на всички чужди студенти, е около 4 млн. евро. "Надяваме се до няколко години приходите ни само от външни студенти да достигнат 10 милиона", амбициран е ректорът.

Той обаче твърди, че нивото на младежите, идващи от страни като Румъния, Македония и Молдова, е по-ниско от равнището на българите,. С 20 на сто е увеличена държавната поръчка за български студенти, но ние можем да приемаме до четири пъти повече хора, заяви шефът на университета. В момента той преговаря с общинарите за собствена сграда на висшето училище, което в момента единствено няма ректорат и ползва помещения на Центъра по хигиена. "Аз сигурно съм единственият ректор без собствен кабинет и единствен, който плаща наем за паркиране на работното си място", пошегува се Митев. "Вече получих разбиране от кмета и главния архитект да построим собствена сграда на мястото на стол номер 8, който се намира в карето на Медицинска академия. Тези дни ще получим и подробен устройствен план на този район", заяви ректорът. В бюджета на Медицинския университет вече са заложени 2 млн. лева за стартирането на проекта.

Стела Стоянова


Касата ще плаща лекарствата, но само ако има пари

Тихомълком е прокарана поправка, освобождаваща институцията от отговорност
от Лили Войнова

Отпускането на лекарства за домашно лечение е отпаднало от основния пакет медицински услуги, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), алармираха от Българския фармацевтичен съюз. Това е станало тихомълком, с минимална промяна в Закона за здравното осигуряване, прокарана през преходните и заключителните разпоредби на обнародваните на 2 юни в Държавен вестник промени в Закона за здравето. Там е записано само, че текстът от Закона за здравното осигуряване (т. 11 от чл. 45, ал. 1), в който са включени лекарствата за домашно лечение, отпада, обясни председателят на фармацевтичния съюз Мирослав Ненчев. Според юристите на организацията това означава, че НЗОК ще плаща лекарствата, докато има пари в бюджета, а след това пациентите ще трябва сами да ги купуват. Отпадането на законовата гаранция означава също, че здравноосигурените болни няма да имат право да съдят касата за полагащите им се лекарства при изчерпване на бюджета й, твърдят от фармацевтичния съюз.

От здравната каса заявиха, че не могат да коментират хипотези за преждевременно изчерпване на средствата за лекарства, защото те могат да се отнасят за всеки компонент от бюджета на НЗОК. От институцията казаха също, че не могат да тълкуват какво е имал предвид парламентът, променяйки закона. Според касата, след като Законът за бюджета на НЗОК разрешава да се плащат лекарствата за домашно лечение, институцията ще продължи да го прави и то по цените, които са определени в новия позитивен списък. Точно заради този списък от месец НЗОК предупреждава, че бюджетът й за лекарства ще свърши след изборите. Причината е, че институцията трябва да покрива много модерни и скъпи медикаменти, а не са предвидени пари за това.
Фармацевти: Пациентите тепърва ще имат проблеми

Фармацевтите не са виновни за липсата на някои безплатни лекарства в аптеките, заявява Българският фармацевтичен съюз в писмо. То е в отговор на оплакванията от пациенти, че след 1 юни с влизането в сила на новия позитивен списък от аптеките са изчезнали инсулини и други скъпи лекарства, които се плащат от здравната каса. Според фармацевтите проблемът идва от това, че НЗОК плаща само най-ниската цена на продуктите в една група, но повечето са с по-високи цени. Затова на пациентите ще се наложи да сменят терапията или да купуват лекарствата изцяло, защото не е решен въпросът с доплащането. Най-потърпевши ще са хората с рецепти за напълно платени медикаменти за диабет, епилепсия, паркинсон.




С вноски, без вноски - все едно
Лекарствата за домашно лечение отпадат от задължителния пакет, плащан от здравната каса - тази е последната от лошите новини, идващи от затъналото в проблеми здравеопазване. Не по-малко скандалното в случая е, че болните щяха да научат какво са им подготвили от мнозинството едва когато отидат в аптеката, ако не беше алармирал съюзът на фармацевтите. Защото задължението на НЗОК е отменено чрез прокарана тихомълком поправка в Закона за здравето - изпитано средство за прокарване на нелицеприятни решения, за които не трябва да се вдига шум пред избори.

Според поправката НЗОК може да заплаща (но не е задължена) лекарствата за домашно лечение, ако има пари. Ако няма, пациентите са лишени от право да й потърсят сметка. Тоест монополистът е улеснен да прави каквото намери за удобно, без значение, че това драстично нарушава правата на тези, които си плащат здравните осигуровки. Само по логиката на тройната коалиция е възможно осигурените да бъдат наказани за хаоса, който управляващите поддържат като единствена политика в здравеопазването. По всичко личи, че той ще се задълбочава още повече заради неуредените проблеми с доплащането на по-скъпите лекарства, които отпаднаха от т.нар. позитивен списък, но са необходими за болните от диабет. А че диабетиците скоростно се увеличават е забележимо с просто око - достатъчно е да се видят опашките в дните, когато се отпускат медикаментите.

Големият проблем е, че не се задава светлина в тунела на здравеопазването като цяло - лекарствата, които здравната каса уж ту заплаща, ту обратното, без да носи никаква отговорност във всички случаи, е само елемент от цялостната картина на тъй наречената здравна реформа.


"Софарма" увеличава приходите си пети пореден месец
Фармацевтичната компания "Софарма" отчита ръст на продажбите си и през май, с което тенденцията за увеличение на постъпленията на месечна база се запазва. Това става ясно от съобщение на компанията до x3news. В него се посочва че през май продажбите й се увеличават с 18% спрямо същия период на предходната година.

Общо за първите пет месеца на кризисната за българската икономика година продажбите на "Софарма" се увеличават с 15%, подкрепени основно от вътрешния пазар и в по-малка част от износа. Тенденцията се видя още в тримесечния отчет на компанията, който показа, че фармацевтичният сектор е сред дефанзивните във времена на криза. Докато повечето индустриални компании от машиностроителния и добивния сектор, както и свързаните със строителния сектор дружества свиха приходите и печалбите си през първите три месеца на годината, "Софарма" отчете ръст на приходите си с близо 8%. Продажбите достигат 113.8 млн. лв., а общите приходи са малко над 115 млн. лв. Компанията реализира и стабилен ръст на печалбата си, която се повишава с малко над 29% до 9.7 млн. лв.

Наред с фармацията - земеделието, енергетиката и сектори, свързани с бързооборотни стоки, бяха определени от анализаторите като по-устойчиви инвестиции по време на криза.


Уволняват за далавери медици
Росица НИКОЛОВА

Най-строги наказания, включително и дисциплинарни уволнения, ще се налагат на работещите в областната болница в Сливен, съобщиха от лечебното заведение. Причината -далавери между медици и погребални агенции. В заповед директорът на болницата д-р Йордан Котов забранява на служителите си „нерегламентираните контакти от всякакво естество, включително и финансови, с представителите на погребалните фирми в работно време и по повод дейността, която осъществява болницата".

Издадената заповед е резултат от проверката, извършена от РЦЗ-Сливен. Тя бе възложена от здравното министерство след сигнал от Асоциацията на погребалните фирми. Според сигнала лекари и медицински сестри от 6 областни града, сред които и Сливен, са се превърнали в комисионери на определени фирми.


Лекари се жалват от дискриминация
Четирима лекари от варненската МБАЛ "Света Ана" са подали жалба в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) срещу начал­ника на клиниката по гинекология в лечебно­то заведение.

Оплакванията са за това, че четиримата докто­ри били игнорирани от операции в клиниката. Това водело до намаля­ване на възнаграждени­ята им по клинични пътеки и се стигало до "абсурда заплати­те им да бъдат по-ниски от тези на по­мощния персонал". В същото време за сложни операции влизали като екип специализиращи ле­кари с неопределен статут. Когато чети­римата лекари попи­тали началника си за­що не ги пуска да опе­рират, той им отгово­рил, че така е преце­нил и ако не им харес­ва, да напуснат. Два­ма от подалите жал­бата лекари са с по 8 години стаж в клини­ката, другите двама -с 20 и 21 г. стаж в това лечебно заведение. Един от жалващите се лекари твърди, че е бил подложен и на "безпардонни комен­тари и намеци от страна на ръководст­вото на клиниката от­носно турския му етнос". Заседанието по делото в КЗД е в по­неделник.




Пациентите плащат вместо касата
СОФИЯ. Аптекарите ще искат пациентите да им плащат за продажбата на инсулин, след като касата не го прави. Това съобщиха от Българския фармацевтичен съюз вчера. В момента касата има право да дава на аптеките по 1 лев за продажбата на инсулин или други скъпи продукти, които покрива напълно. Така остава надценката да платят пациентите, смятат фармацевтите. Ако аптекарите изпълнят заканата си, болните хора ще трябва да дават минимум по 20 лева, за да получат лекарствата си. От касата обясниха, че не могат да глобят фармацевтите за подобна практика. Единствената оторизирана институция, която може да въведе ред, е Изпълнителната агенция по лекарствата.


Във Варна приемат 117 медици повече
Медицинският университет във Варна увеличава приема си със 117 студенти за новата учебна година. Това съобщиха от учебното заведение. Документи за кандидатстудентската кампания ще могат да се подават от днес до 9 юли. Общо 386 студенти държавна поръчка ще приеме през учебната 2009/2010 г. Медицински университет - Варна, със 117 повече от настоящата учебна година, съобщиха от университета. 75 от бройките са в Медицинския колеж. Те са по специалности здравни грижи, медицинска сестра, акушерка и рентгенов лаборант. В специалностите здравен мениджмънт и управление на здравните грижи с квалификационна степен бакалавър ще бъдат приети по 12 студенти. Още 80 ще учат за медицинска сестра и акушерка и ще им бъде присъдена степен бакалавър. В специалност медицина ще бъдат приети 120 студенти магистри. В дентална медицина ще бъдат приети 30 студенти, а във фармация - 20 студенти магистри. Общо 25 са бройките за магистри след бакалавърска степен по специалността управление на здравните грижи и още 12 бройки по специалността здравен мениджмънт.

Правителството одобри откриването на факултет "Обществено здраве" и в Русенския университет "Ангел Кънчев". В него ще се обучават до 220 студенти.




Гиньо Ганев се срещна с лекари
Омбудсманът Гиньо Ганев е обсъдил на среща с ръководството на Българския лекарски съюз (БЛС) административните пречки при откриването на нови лечебни заведения, съобщиха от кабинета на омбудсмана. На срещата са присъствали представители на повече от 10 пациентски организации и на други структури на гражданското общество. Председателят на БЛС Божидар Нанев е изразил становище за необходимостта от промяна в сроковете за акредитация на лечебните заведения, посочени в наредба номер 18 на МЗ. Участниците в срещата са отбелязали и наличието на технически грешки и на неточности според тях в позитивния лекарствен списък, влязъл в сила от 1 юни.


Доставчици забъркаха нова бъркотия с лекарствата
Инфарктната ситуация, в която се оказаха лекари, пациенти и фармацевти след въвеждането на новия позитивен лекарствен списък на 1 юни, не бе изненада за никого. Още миналата седмица се разбра, че той ще предизвика хаос в аптечната мрежа, защото бе публикуван в последния момент - е петък (29 май). Логично, в понеделник джипитата и фармацевтите не успяха да изпишат нито един медикамент, защото соф-туерите им не бяха актуализирани. В сряда трагедията стана пълна, тъй като столичната здравна каса алармира, че безплатният инсулин е изчезнал от аптеките. Ден по^късно пък централното управление на осигурителната институция изненадващо опроверга информацията и обяви, че „няма проблем, както с договарянето с аптеки, така и с отпускането на лекарства за домашно лечение". -В дъното на нещата всъщност стои най-обикновен организационен хаос и неуточнени търговски взаимоотношения между дистрибутори и фармацевти.

Бъркотията този път не се оказа забъркана от производителите на лекарства, а от доставчиците. Истината лъсна, след като в средата на седмицата част от столичните аптеки осъмнаха без налични количества инсулин и други скъпоструващи медикаменти. Търговци на доебно съобщиха, че в мрежата липсват около 180 различни лекарства, между които интерферони за хепатит и еритропоети-ни за бъбречна недостатъчност. Справката на софийската здравна каса показа, че от общо 360-те аптеки, които имат договори за отпускане на тези препарати, само 35 са потвърдили, че разполагат с нужните количества за пациентите. По данни на централното управление на осигурителната институция проблеми с доставката имат също Плевен, Враца и Монтана.



„Виновен за всичко е новият ред, по който здравната каса заплаща скъпите медикаменти на търговците на едро", разясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. Преди свеждането на по-мтивния списък институцията даваше три директно на дострибуторите, ко-1то от своя страна снабдяваха аптеки-е. фармацевтите тьк получаваха по лв. за всяка обра-ютена рецепта. От юнеделник обаче системата е нова -сасата плаща меди-саментите на апте-;ите, а те ги купуват от доставчиците. Работата е там, че промяната задължава търговците да отчитат разходите си по нов начин. „Затова преди няколко дни те изтеглиха от мрежата всички продукти, които са доставили преди 1 юни. Очакваме да ги фактурират, след което фармацевтите да ги заплатят и до няколко дни отново да се върнат в аптеките", отбеляза Костов. От здравната каса гарантираха, че проблемът с лекарствата ще отшуми до края на седмицата, защото 1877 аптеки в цялата страна вече са подписали договори с нея и ще работят по новия позитивен списък. Само че хаосът няма да приключи така скоро - освен доставката на медикаменти куца и изписването им. На практика лекарите и фармацевтите не могат да отпуснат нито един медикамент, ако не са въвели правилно промените в софтуера си. Актуализирането на програмите със сигурност ще продължи и занапред, тъй като системата трябва да заработи в почти 2000 аптеки и над 13 хил. лекарски кабинета. Предстоят проблеми и с новите тримесечни рецепти за хроничноболни-те, с които нито джипитата, нито пациентите са свикнали да работят. От касата предупредиха, че предписанията се издават само след посещение при личен лекар, но срещу единична потребителска такса от 2.40 лева. Хората, на които е поискана тройна такса за всеки от отрязъците на рецептата, могат да подават жалби в съответното районно здравно-осигурително ведомство.

В новия позитивен списък попадат общо 1070 медикамента, 400 от които за първи път ще се заплащат от Националната здравна каса. Проблемът е, че други 300 препарата, които тя досега е покривала, вече ще се предлагат само чрез свободна продажба в аптеките. Това ще принуди хиляди болни да сменят лечението си. Нож с две остриета е и отпадането на скъпоструващите програми. От една страна, вече няма да има листи на чакащи и всеки одобрен за терапия пациент ще получава нужните му лекарства. От друга страна обаче, при тази ситуация бюджетът на касата може да се изчерпи още през есента.
Слава Аначкова


Поколения на кръстопът
В България много обичаме да говорим за младите в политиката. За това, че има нужда от тях, че те са бъдещето, че в тях е надеждата. Т. нар. млади - към които и аз понякога смятам, че принадлежа, или поне съм принадлежал - са особена категория хора. Като всички нас те се влияят от света наоколо и се вълнуват от проблемите, с които всеки се сблъсква. В началото на 90-те младите бяха онези, които искаха промяна (разбирай свобода и демокрация).

Хора, родени през 50-те години, живели в периода на комунизма, неопитни, но изпълнени с енергия и ентусиазъм. Много от тях бяха закърмени с радио “Свободна Европа”, формирали вижданията си за това, как трябва да изглежда светът от книгите на руските дисиденти, нетърпеливи България да бъде “нормална страна”. Филип Димитров е един от рицарите на това поколение. Без да правя невъзможни паралели, за левия политически спектър такива символи бяха Жан Виденов и Георги Първанов. Първите двама обаче загубиха много битки в сблъсъка със системата.

В ретроспекция Филип спечели голямата битка за България - демокрацията, свободата, частната собственост (ценности, които ако си спомняте в началото на 90-те не бяха обект на консенсус) вече не се поставят под въпрос. Георги Първанов успя там, където Жан Виденов се провали. Успя, макар и с компромиси, да доведе партията си до общественото съгласие, че страната трябва да бъде част от “Запада” и от убеден антинатовец ще остане в историята като президента, в чийто мандат България стана член на ЕС и Северноатлантическия алианс.

Младите на 90-те години ще останат в историята с променливи успехи. Все пак те бяха хората, които най-дълго бяха живели в периода на “зрелия социализъм” и това неминуемо беше формирало тяхното поведение. За едни това означаваше яростна битка със системата и наследството на комунизма, за други означаваше плавен преход. 90-те години бяха мътни времена, времена на постоянни кризи и липсващи правила. Към края на века много хора от това поколение започнаха да се ориентират и се насочиха към бизнеса. Къде честно, къде нечестно започнаха да правят пари и да се вписват в системата. Малко останаха ентусиастите, които да се занимават с политика.

Началото на ХХI век доведе на българската политическа сцена поколението на родените през 60-те години. Много от тях се излюпиха под крилото на Симеон Сакскобургготски и носеха със себе си заряда на хора, които знаят и могат. Стана модерно да си учил в чужбина, да си работил в големи международни банки и корпорации, да разбираш от фондови борси и ценни книжа. Това бяха хора, формирали вижданията си за света в края на комунизма и бързо ориентирали се след 1989-а, че трябва да си търсят образованието и реализацията в чужбина. Сред тях няма да срещнете идеалисти и мечтатели, а по-скоро прагматици. Политици без визия, но с достатъчно знания как да правят пари (понякога и да крадат). В техните очи нещата в България трябваше да се управляват така, че да носят по-висока доходност - по-скоро лична, отколкото обществена.

Трудно е да се намерят символите на това поколение, но като че ли Милен Велчев и Сергей Станишев могат да изпълнят тази роля. И двамата уж влизат в политиката с добри намерения, но нито един от тях не стана “агент на промяната”, по-скоро станаха част от системата. Станишев ще остане в историята като министър-председателя, формално управлявал в периода, в който България бе превърната в символ на корупцията. Вместо да формулира визия и да има воля да възроди България след постигането на европейската си мечта, неговото управление я остави да затъне в безвремието на нерешени проблеми и задкулисни сделки.

Политически това поколение е много трудно да бъде определено. То се изплъзва от всеки опит за дебати, крие се зад администрацията (която е виновна - никога политиците), търси проблемите извън себе си (опозицията не била конструктивна), дори извън България (световната икономическа криза). Това е поколение, което няма големи политически идеи и проекти, защото дълбоко в себе си го е страх от политиката и от отговорността. Такова поведение обаче предизвиква или отчаяние, или обратна реакция сред всички нас, които сме родени през 70-те години.

Всички ние, които сме били на юношеска възраст през 1989-а, имаме макар и бегъл спомен от времето на Тодор Живков. Спомняме си както периода преди 10 ноември, така и периода веднага след него. Знаем, че това е вододел в новата българска история, но сме фомирани като личности в годините на прехода, на политическото противопоставяне, на хаоса и на липсата на правила, на постоянни промени в образователната система, на хаос в здравеопазването.

Едновременно с това ние сме първото поколение, което реално се възползва от свободата да пътуваш, затова и не се страхуваме от света. Видели сме и “там” и “тук”, можем да се реализираме и в чужбина, и в България. Дразнили сме се и се дразним от разликите, които виждаме, когато пътуваме, от бавния ход на нещата у нас, от упадъка на ценности и нрави. Но най-вече се дразним от липсата на правила и сигурност. За нашето поколение големият политически проект се съдържа в две думи - сигурност и отговорност. Не, това не трябва да звучи фашизоидно, напротив. За нас демокрацията не е само правото на избор или процедура, а е по-скоро ценност, чието опазване дава хоризонти за развитие на поколения напред.

Моето поколение обаче има сериозен проблем. Във всеки от нас се сблъскват две реалности - едната на бягството и отчаянието, другата на активното действие. “Добре, де, знаем как трябва да са нещата, но тук не може да стане. Какво мога аз да променя? Кой ще ми позволи да направя нещо? За какво да се занимавам с политика - от мен нищо не зависи” - това са мислите и думите на много от нас. Някои намират отговора и напускат България - физически или емоционално. Никой не трябва да ги съди за избора им. Наистина задачата е с повишена трудност. А светът е голям и възможностите в общи линии са неограничени.

Страхувам се обаче, че ако мнозинството изберем пътя на вътрешната или на реалната емиграция, поколението на родените през 70-те години ще пропусне да реализира своята визия за България. А именно ние сме хората, които до болка познаваме проблемите на прехода, на несигурността и на липсата на правила. Имаме ли сили да изберем трудния път, за да бъде “тук” като “там”? Отговорът зависи от всеки един от нас.

Николай МЛАДЕНОВ

zdrave.net

БЛС ще бори медицинския инспекторат в Конституционния съд
Администрация, която повтаря себе си, е отчайваща. Това е неовавилонско стълпотворение на едни и същи органи с едни и същи пълномощия, ако щете – с едни и същи хора. Това е заявил омбудсманът Гиньо Ганев на среща с ръководството на Българския лекарски съюз във връзка с новосъздадената дирекция „Медицински инспекторат”, съобщават от съсловната организация. Той е поел ангажимент пред БЛС, че ще вземе становище по протеста, внесен от съюза.

От съсловната организация настояват общественият защитник да съдейства за сезирането на  Конституционния съд и да се преразгледа изменението и допълнението на Закона  в частта му „Контрол върху медицинското обслужване”.

„БЛС в никакъв случай не е против контрола в системата на здравеопазването. Поради това предлага да се създаде независима агенция „Медицински инспекторат”, в която да бъдат включени висококвалифицирани експерти от всички институции, ангажирани в здравната система”, пише в съобщението до медиите.

В срещата с националния омбудсман лекарския съюз са представлявали д-р Божидар Нанев, д-р Димитър Ленков и д-р Диана Чинарска – член на Управителния съвет на организацията.



Наредбата за акредитациите нарушава основни права, смятат лекари и пациенти
Наредба №18 на МЗ за акредитация на лечебните заведения нарушава основни права на пациентите като качество на медицинските услуги, право на избор и други. Около това мнение са се обединили вчера ръководството на лекарския съюз, представители на над 10 пациентски организации и други структури на гражданското общество, участвали вчера в среща при националния омбудсман Гиньо Ганев. Това съобщават от пресслужбата на омбудсмана.

Председателят на Българския лекарски съюз д-р Божидар Нанев изразил становището на съсловната организация за необходимостта от промяна в сроковете за акредитация на лечебните заведения, посочени в наредбата. Представители на пациентски организации от своя страна изказали мнението, че акредитацията трябва да се извършва от независим орган, а не от Министерство на здравеопазването, което е принципал на държавните лечебни заведения.

Нито едно мнение не бе изразено в подкрепа на въведените ограничения в действащата нормативна уредба, отбелязва се в съобщението.

По време на дискусията са поставени и други въпроси за правата на пациентите, като проблема за наличието на технически грешки и неточности в новия позитивен лекарствен списък. Д-р Нанев е подчертал и значителните трудности в работата на лекарите с касата, както и липсата на Национален рамков договор от 2006 г. насам.



Представители на пациентските организации пък изказали съжалението си, че у нас все още няма Закон за правата на пациентите и категорично подкрепили правото на избор на пациентите къде и при кого да се лекуват.

В програмата на националния омбудсман е предвидена среща и с представители на Министерство на здравеопазването и на НЗОК, които да изкажат своята позиция по отношение на посочените по-горе проблеми в действащата нормативна уредба, уточняват от пресслужбата му.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница