Антиосманска съпротива на българите през ХV-ХVII век



Дата13.01.2018
Размер18.32 Kb.
#45418
АНТИОСМАНСКА СЪПРОТИВА НА БЪЛГАРИТЕ

ПРЕЗ ХV-ХVII ВЕК



  1. Въстание на Константин и Фружин

Константин е син на цар Иван Срацимир, а Фружин – на Иван Шишман. Двамата през 1408 г. влизат в съюз с маджари, сърби и венецианци. Моментът е подходящ, тъй като Османската империя се тресяла от борби за султанския престол. Въстанието е неуспешно, съюзът е разгромен от третия син на Баязид – Мехмед.

  1. Походът на унгарци, поляци и българи

На 1 януари 1443 г. обединени сили на полско-унгарския крал Владислав III Ягело (от династията Ягелони) и трансилванския войвода Януш Хуняди, благословени от папата, тръгват към България. На 3 ноември те завладяват Ниш, след което навлизат и в българските земи. Населението с радост се присъединява към войската. Превземат София и се насочват към Тракия, но през зимата прекъсва похода. Продължават през есента на 1444 година, но до това време султанът вече прехвърлил многобройна войска в Северна България. Така войската на Владислав поема по течението на река Дунав. Отсядат в Шуменската крепост, оттам достигат до Варна, като крайната цел е Цариград. Но когато Владислав достига до Варна, на 10 ноември 1444 година той загива в бой с османците и посмъртно получава прозвището Варненчик.

Българите минали в пасивна съпротива – укривали добитъка и размера на реколтата, не работели ангария и т.н.



  1. Времето на хайдутството

В народното ни творчество има безброй песни, легенди и приказки за славни хайдути. Те се групират в малки дружинки, като се укриват в горите и планините, а и населението било с тях. През ХVI век хайдутите вече свободно се появяват на коне, богато облечени и добре въоръжени. Хайдутството няма своя идеология, то не си поставя за цел освобождението на България. Обикновено си отмъщават за поругана чест. Нападат и обират кервани със стока и пари, богати търговци и лихвари.

  1. Българските въстания по време на Австро-Турските войни

За период от един век войните между Австрия и Османската държава са девет. През 1571 година турски флот е разбит в залива Лепанто. През 1598 година Павел Джорджич и Тодор Балина обявяват въстание в Търново. Това е първото Търновско въстание и макар разгромено, през ХVI век се чува името на България в Европа.

На 14 юли 1683 година османците стигат стените на Виена и я обсаждат. Обединена християнска армия под командването на Ян Собиевски отблъсква османците чак до българските земи.




  1. Освободителни движения в края на ХVII век

През 1686 година избухва Второто Търновско въстание под ръководството на Ростислав Страцимирович, внук на Иван Срацимир. Последва въстание в Северозападна България (1688-1690 г.) – Петър Паячевич и Богдан Маринов. Те са подпомогнати от католически свещеници в земите на Западна България.
Каталог: dpetrov79 -> files -> 2017
2017 -> Залезът на средновековната (втората) българска държава
2017 -> Зараждане на националноосвободително движение формиране на българската нация
2017 -> Българите през османската държава (ХV-ХVII век) Социално-икономическа система
2017 -> Начало на българската царква, култура и книжнина борба за самостоятелна църква
2017 -> България през първите десетилетия на 14. век
2017 -> Векът на цар симеон велики (893~927) Кризата от 889~893 година: Владимир Расате
2017 -> Развитие и постижения на българската просвета и култура
2017 -> Балканския полуостров в навечерието на едно ново начало
2017 -> Залезът на ранносредновековната (първата) българска държава комит Никола и комитопулите


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница