Bg комисия на европейските общности брюксел, 10 2007 sec(2006) 1720 работен документ на персонала на комисията пътна карта за възобновяема енергия обобщена оценка на въздействието



Дата16.10.2018
Размер118.51 Kb.
#89912


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 10.1.2007

SEC(2006) 1720





РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА ПЕРСОНАЛА НА КОМИСИЯТА

Пътна карта за възобновяема енергия

ОБОБЩЕНА ОЦЕНКА НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

{COM(2006) 848 окончателен}


{SEC(2006) 1719}
{SEC(2007) 12}

РАБОТЕН ДОКУМЕНТ НА ПЕРСОНАЛА НА КОМИСИЯТА

Пътна карта за възобновяема енергия - Обобщена оценка на въздействието

1. ВЪВЕДЕНИЕ

На базата на заключенията на председателството Европейският съвет поиска от Комисията да представи Пътна карта за възобновяема енергия и да разгледа възможността за постигане на целта за 15% възобновяема енергия през 2015 г.1 От своя страна Европейският парламент призова за задължителна цел за възобновяема енергия от 25% от общото потребление на енергия през 2020 г. (заедно със задължителните секторни цели)2. Настоящата оценка на въздействието разглежда въпроса дали ЕС трябва да възприеме количествени цели за дела на възобновяема енергия през 2020 г.3 и ако да, за какви количества и под каква форма.

Тя взема като свой контекст целите на енергийната политика на ЕС: устойчивост на околната среда, сигурност на доставките и конкурентоспособност. Потенциално източниците на възобновяема енергия могат да допринесат и за трите цели. Те отделят малко емисии на парникови газове и не допринасят за промяната в климата, която е най-важният проблем на околната среда. Те са предимно с местен произход и допринасят за разнообразяване на горивата и сигурност на доставките. Те могат да съдействат за конкурентоспособността, като извеждат нови, иновационни производители на енергийния пазар.

Оценката на въздействието преценява тези ефекти, като ги пресмята в количествен вид, когато това е възможно. Тя използва данни от два модела: PRIMES и Green-Х.



2. АКТИВНА ПОЛИТИКА ЗА ВЪЗОБНОВЯЕМА ЕНЕРГИЯ ИЛИ политика „БИЗНЕС КАКТО ОБИКНОВЕНО“?

ЕС може да възприеме отношение „бизнес както обикновено“4 към развитието на възобновяема енергия или последователна политика в негова полза. Очаква се възобновяемата енергия да постигне дял между 10,5 и 12,5% през 2020 г. при условия „бизнес както обикновено“. За сравнение, при сценариите за проактивна политика в съответствие с позициите на Европейския парламент и Европейския съвет възобновяемата енергия може да достигне дял от 20% през 2020 г.



Осъществимост

Първият въпрос е дали е може да бъде постигнат много по-висок дял. Разглеждат се два аспекта: наличието на достатъчно биомаса за енергийни цели и възможността на електроенергийната система да поеме достатъчни количества електроенергия от енергията на вятъра и други променливи източници на електроенергия.

За да се постигне например дял от 20% възобновяема енергия, биха били нужни до 230 милиона тона петролен еквивалент (Мтпе), разпределени между вътрешно производство и внос. При консервативното предположение, че 15% от използваната биомаса се внасят5, делът, който би трябвало да дойде от ЕС, би бил максимум 195 Мтпе. Този резултат се предлага от енергийните модели на Комисията и изглежда постижим. Той може също така да бъде съпоставен с прогнозите на европейската Агенция за околната среда, според които към 2020 г. ЕС 25 ще може да осигурява 235 Мтпе биоенергия6. Тъй като тази преценка за ЕС 25 не взема предвид Румъния и България, страни с ниска вътрешна консумация на енергия и с виско потенциал за производство на биоенергия, може да се заключи, че наличието на биомаса не може да бъде пречка за осъществимостта.

По подобен начин производството на променлива електрическа енергия може да участва с до 18% в производството на електричество. Приема се, че това няма да създаде проблеми, свързани с осъществимостта (прекъсвания): съществуват няколко сравнителни проучвания, които доказват техническата възможност за интегриране на това ниво на променлива енергия в енергийната мрежа7.

Важно е също така да се отбележи, че използваните енергийни модели включват (често дългите) инвестиционни цикли на енергийния сектор (полезен живот на активите) при определяне на нивото на развитие на нови технологии и заместването на конвенционалната енергия с възобновяема енергия.

Разходи

Докато не се постигне пълно вътрешно поемане на външните разходи и печалби, повечето форми на възобновяема енергия струват повече от конвенционалната алтернатива. Очаква се разликата да намалява, но не и да изчезне до 2020 г.

Приемайки цени за енергия на базата на петрол за $48/барел, използваната възобновяема енергия при сценарий „бизнес както обикновено“ се очаква през 2020 г. да струва с 13 милиарда еуро годишно повече от конвенционалните алтернативи. За дял от 20% възобновяема енергия допълнителните разходи ще бъдат от 24 до 31 милиарда еуро. Тези допълнителни разходи обаче ще са почти напълно балансирани, ако цените на петрола са по-високи – напр. $78/барел, и ако емисиите на CO2 се оценяват на 25 еуро/tCO2.

Емисии на парникови газове

При сценарий „бизнес както обикновено“ към 2020 г. биха се спестили 430-600 милиона тона (Мt) СО2 годишно в резултат на използването на възобновяема енергия. При дял на възобновяема енергия от 20% съответната цифра би достигнала 600-900 Мt8.



Сигурност на доставките:

Според сценариите за политика Green-Х и PRIMES увеличаването на дела на възобновяема енергия ще позволи към 2020 г. да бъде избегнато потреблението на около 234 – 300 Мтпе горива годишно9, от които приблизително 200 Мтпе годишно вносни. Може да се очаква намаляване на вноса на петрол от Близкия изток и ОНД с най-малко 50 Мтпе

Петролът е горивото, което поставя най-сериозен проблем за сигурността на доставките, особено при транспорта. Сценарий с по-висок дял на биогорива би направил много за решаване на най-сериозния проблем на ЕС, свързан със сигурността на доставките. Сигурността на доставките е също важен въпрос в сектор отопление, като се има предвид силната му зависимост от петрол и газ.

Заетост, БВП и възможности за износ

Резултатите от PRIMES и Green-Х бяха въведени в модели на цялата икономика. Тези модели вземат предвид, освен друго, промените в цените, които ще настъпят вследствие на развиването на възобновяемата енергия. Според единия от трите използвани модела10 БВП би бил по-висок с малко повече от 0,5% при 20 % дял възобновяема енергия през 2020 г., отколкото при условия „бизнес както обикновено“, и заетостта би нараснала с малко по-малко от 0,3%, което възлиза на около 650 000 допълнителни работни места. Според втория модел11 работните места в сектора на биогоривата ще се увеличат със 144 000, а БВП ще нарасне с около 0,23%. Третият модел12, който се отнася за сектор електроенергия, предвижда загуба на печалба от 0,05%.

Тези моделни разработки се фокусират върху ефектите от европейските нужди от енергия от възобновяеми източници и от оборудването, необходимо за производството й. От друга страна, една активна политика за възобновяема енергия също така създава за европейските производители потенциал за износ на тази технология. Този експортен потенциал е най-голям за иновационните технологии, но също така съществува и за вече утвърдените технологии.

Биологично разнообразие

Промяната на климата е основната заплаха за биологичното разнообразие. По този начин положителното въздействие на възобновяемата енергия върху емисиите на парников газ допринася по положителен начин за биологичното разнообразие. От друга страна, въздействието на производството на енергия върху местното биологично разнообразие също следва да се вземе предвид. Например за енергията, получена от вятър и биогорива, трябва да се избягват производствените процеси с голямо негативно въздействие върху биологичното разнообразие: например да се избягва разполагането на ветрови турбини на „тесни точки”, през които преминават мигриращите птици, или изсичането на дъждовни гори с цел добиване на палмово масло за производство на биодизел. За да се избегнат такива производствени процеси, Комисията подготвя насоки за отчитане на въздействието върху околната среда при развитието на вятърната енергия и планира разработването на схема като част от ревизирането на директивата за биогоривата.

Като се имат предвид тези мерки, може да се заключи, че въздействието на съществено по-голям дял на възобновяема енергия върху биологичното разнообразие би било в значителна степен положително, дори и преди да се разгледа всякакво отрицателно въздействие на конвенционалната енергия върху биологичното разнообразие. На практика производството на конвенционална енергия оказва съществено въздействие върху биологичното разнообразие (пример за това са петролните разливи). При политика за насърчаване на възобновяемата енергия тези въздействия биха намалели поради факта, че високият дял на възобновяема енергия означава намалена употреба на конвенционална енергия.

Качество на въздуха

Заместването на производството на електричество чрез изгаряне на изкопаеми горива с възобновяема енергия има като цяло положителен ефект за качеството на въздуха, особено когато заместеното гориво е въглища. Заместването на конвенционалните транспортни горива с биогорива има малък ефект върху качеството на въздуха поради строгия контрол върху замърсяването от сухопътния транспорт.

Заместването на конвенционалното отопление с отопление от биомаси може да има отрицателен ефект върху качеството на въздуха, ако се използва оборудване с лошо качество. За да се избегне това, трябва да се положат максимални усилия, за да се осигурят мерки за подкрепа само на висококачествено оборудване.

Международни аспекти

Европейските нужди от биомаса, особено от биогорива, могат да допринесат за подобряване на търговските връзки с търговските партньори на Европейския Съюз, в частност развиващите се страни, много от които имат потенциал за производство и износ на биомаси и биогорива на конкурентни цени. Източниците на възобновяема енергия могат да създадат съществени възможности за откриване на работни места и развитие на селските райони в развиващите се страни. Следователно, една силна политика за възобновяема енергия в ЕС може да се разглежда като важен инструмент в политиката за развиващите се страни.



Стремеж към дялове над 20%

На базата на един от проучваните сценарии беше извършен анализ на чувствителността, за да се сравни въздействието от постигането на 20% дял през 2020 г. с това от постигането на дялове от 16, 18 или 22%.

Когато делът на възобновяема енергия се определи на ниво под 20%, очакваните намаления в разходите (спрямо сценарий „20%”) най-общо съответстват на намаленията в приходите. Например вариантът „16%” предполага 20% по-малко използване на възобновяема енергия, 19% по-малко намаляване на емисиите на СО2, 24% по-малко намаляване на вноса на изкопаеми горива и 23% по-малко инвестиционни разходи.

Обратно, когато делът на възобновяема енергия се определи на ниво над 20% - при варианта „22%” – разходите нарастват повече от приходите. Ще се използва 10% повече възобновяема енергия, намаляването на емисиите на СО2 и на вноса на изкопаеми горива ще нарасне със сравними количества (съответно 7 и 12%), но инвестиционните разходи ще нараснат с 26%.

Това подкрепя основателността на решението да не се стремим към дял, по-голям от 20%.

Заключение

На базата на този анализ и в зависимост от политическата тежест на всеки фактор би било разумно за ЕС да заключи, че има основания да се възприеме активен подход към възобновяемата енергия с една амбициозна цел за 2020 г.



3. КАК ДА СЕ РАЗВИВА ВЪЗОБНОВЯЕМАТА ЕНЕРГИЯ?

Ако ЕС трябва да преследва целта за висок дял възобновяема енергия през 2020 г., необходимо е да се разгледа как да става това.



Варианти за инструменти

Нерегулативните мерки като доброволни споразумения, информация за потребителите и научноизследователска и развойна дейност могат да изиграят помощна роля. Само от тях обаче не може да се очаква да доведат до постигане на значително по-висок дял на възобновяема енергия през 2020 г.

Понастоящем се полагат усилия за вътрешно поемане на външните разходи, но напредъкът е бавен и недостатъчен за постигане на целите на Общността, свързани с възобновяемата енергия.

Поставянето на цели има солидна история като инструмент в политиката на ЕС за възобновяема енергия. По-специално законодателните цели, които Общността прие за възобновяема енергия в производството на електричество13 и в транспорта14, създадоха условия за растеж и в двата сектора. Щом ЕС трябва да положи значителни усилия за постигане на много по-висок дял възобновяема енергия, изглежда, че е особено важно да следва подход на базата на поставяне и постигане на цели.



Секторни цели или единна цел за възобновяема енергия?

Като алтернатива на надграждането върху настоящата система от секторни цели би било възможно да се премине към единна цел за възобновяема енергия за всяка страна-членка. Това би имало предимството да даде на пазара пълна гъвкавост при избирането на начина за постигане на основната цел. По принцип би могло да се очаква разходите за това да бъдат сведени до минимум. Като цяло това изглежда подходящ подход, който да бъде възприет в бъдещата политика.

Същевременно трябва да се вземе предвид, че една от основните функции на целите е установяването на рамка, предлагаща сигурност на инвеститорите. Важно е също така да се избегне рискът от това фокусирането на пазара върху инвестиране в най-евтината в момента технология да доведе до изоставане в развитието на по-обещаващи и ефикасни технологии поради техните по-високи цени. Ограничаването на технологиите би могло да означава, че основните цели за сигурност на доставките, както и целите за намаляване на емисиите, могат да бъдат пропуснати.

Тези рискове са особено изразени при биогоривата, които са единственият наличен начин за справяне с проблемите за (критичната) сигурност на доставките и емисиите в транспортния сектор.

Според този анализ по-балансирано развитие на технологиите, създадено от секторните цели за биогоривата, би довело до по-дългосрочни икономически изгоди и ползи за околната среда. Следователно се препоръчва приемането на минималца цел за използване на биогорива към 2020 г.

Различни смеси от възобновяема енергия

За да се проучи възможното развитие на всеки от енергийните сектори, бяха разработени три сценария, всеки с общ дял на възобновяема енергия от 20% през 2020 г., но с различно разпределение между секторите:



  1. Сценарий на PRIMES за „висока възобновяемост и ефикасност“, при който възобновяемата енергия би осигурила 43% от производството на електричество, 15% от потреблението на бензин и дизел в транспорта и 16% от отоплението и охлаждането.

  2. Сценарий на Green-Х за „най-ниска цена“, който започва с най-евтината технология и води до повече възобновяема енергия в производството на електричество, отколкото в сценария на PRIMES, и по-малко (12%) в транспорта.

  3. „Балансиран” сценарий на Green-Х, при който потенциалът от възобновяема енергия се постига чрез съпоставими дейности в различните сектори и технологии. Това води до по-висок дял на възобновяема енергия в отоплението и охлаждането, отколкото в другите сценарии (21%), по-нисък дял в производството на електричество (34%) и среден дял в транспорта (14%).

На базата на тези сценарии цел от 14% специално за биогоривата може да бъде определена като оптимална. Същевременно, докато такъв растеж би бил постижим, следва да се възприеме по-внимателен подход при определянето на обвързваща минимална цел.

Така оценката на въздействието обяснява защо на базата на консервативните предположения, свързани с наличността на устойчиво производство на биогорива и технологии за производство на автомобилни двигатели и биогорива, една разумна цел за биогоривата през 2020 г. би била около 31 Мтпе от потреблението на транспортно гориво.



На базата на този анализ и в зависимост от политическата тежест на различните горепосочени фактори се препоръчва да се изработи съчетана обща цел за 20% възобновяема енергия със секторна цел за 10% биогорива за 2020 г.

1Заключения на председателството 7775/06 от 24 март 2006 г.

2Резолюция на Европейския парламент от 14 декември 2006 г.

3Забележка: според работните модели, използвани в тази оценка на въздействието, дял от 20% възобновяема енергия (за какъвто призовава Парламентът) съответства на дял от 15% през 2015 г. (както се предлага от Европейския съвет).

4Важно е да се отбележи, че описаният тук сценарий „бизнес както обикновено“ не е същият като обикновен сценарий, тъй като включва около 13% повече икономия на енергия, отколкото може да се очаква по обикновения сценарии, като по този начин отразява мерките, определени в План за действие за енергийна ефективност (СОМ(2006) 545).

5Повечето световни региони имат по-голям потенциал за производство на биомаса в зависимост от очакваните от тях енергийни нужди, отколкото Европа – а следователно и капацитет за производство на биомаса за износ. Вносът на биомаса вероятно ще представлява съществено допълненине към приноса на ЕС за възобновяемата енергия през 2020 г.

6Европейска агенция по околната среда (2006). Колко бионергия може да произведе Европа, без да навреди на околната среда?, доклад на ЕАОС № 7/2006.

7Документи от конференцията GWPC 2006: „Проектиране и функциониране на електроцентрали с голям ветрови потенциал, първи резултати от сътрудничеството с МАЕ.“ Вж. Интернет сайта на Споразумение за прилагане за енергията на вятъра на МАЕ: http://www.ieawind.org/AnnexXXV/Task25_Publications.html.

8Изчисленията на емисиите включват СО2, но не и други емисии на газове с парников ефект (ГПЕ), включени в протокола от Киото, включително метан (СН4) и азотен оксид (N2O). Това означава, че ползата от биомасата за емисиите на ГПЕ е надценена, тъй като производственият процес (включен в анализа на цикъла на живот) води до емисии и на СН4 и на N2O. Изчисленията на емисиите също така включват само преките емисии, а не и емисиите по целия жизнен цикъл. Тези методологични въпроси са особено важни в случаите на биогорива и са изцяло взети предвид при оценката на въздействието за прегледа на директивата за биогоривата.

9Цифрите от сценария за „висока възобновяемост и ефикасност“ в модела PRIMES са за 234 Мтпе, докато сценарият Green-Х дава прогноза за 250-300 Мтпе.

10Моделът ASTRA беше използван за оценка на въздействието върху БВП и заетостта на постигането на 20% дял възобновяема енергия и в трите енергийни сектора.

11Бе разработен модел вход-изход (В/И), като се използваха входните данни от ESIM –селскостопанския пазарен модел на Комисията, за преценяване на ефекта от използването на 14% биогорива върху БВП и заетостта.

12Моделите PACE-POLES бяха използвани за оценка на ефекта върху БВП от използване на 35% възобновяема енергия при производството на електричество.

13Директива 2001/77/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27.9.2001 г. относно насърчаване на производството и потреблението на електроенергия от възобновяеми енергийни източници на вътрешния електроенергиен пазар (OВ L 283, 27.10.2001 г., стр. 33).

14Директива 2003/30/ЕО от 8 май 2003 г. на Европейския парламент и на Съвета относно насърчаването на използването на биогорива и други възобновяеми горива за транспорт, OВ L 123, 17.5.2003 г., стр. 42.

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница