Bg комисия на европейските общности брюксел, 12. 11. 2007 com(2007) 703 окончателен съобщение на комисията до съвета, европейския парламент, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/5
Дата03.01.2017
Размер0.81 Mb.
#11728
  1   2   3   4   5


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 12.11.2007

COM(2007) 703 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Предоставяне на обучение през целия живот
за знание, творчество и иновации

Проект на съвместен доклад относно напредъка за 2008 г. на Съвета и на Комисията за прилагане на работната програма „Образование и обучение 2010 г.“

{SEC(2007) 1484}



1. Въведение

Образованието и обучението са от решаващо значение за икономическа и социална промяна. Гъвкавостта и сигурността, необходими за постигане на повече и по-добри работни места, зависят от осигуряването на възможност за всички граждани да придобиват ключови познания и да осъвременяват своите умения през целия живот1. Обучението през целия живот допринася за творчеството и иновациите и позволява пълноценно икономическо и социално участие.

Ето защо Съветът си постави амбициозни цели в рамките на работната програма „Образование и обучение 2010 г.“, които на свой ред допринасят за осъществяването на Лисабонските насоки за заетост и растеж. Тези цели могат да бъдат постигнати единствено чрез постоянни дългосрочни усилия. Неминуемо напредъкът ще е променлив. Именно за да бъдат откроени постиженията и усилията да се насочат към очерталите се като по-трудни сфери, Съветът и Комисията подготвят съвместен доклад на всеки две години.

Този принос към третия съвместен доклад2 акцентира върху значителния напредък и върху предизвикателствата пред реформите в образованието и обучението. Особени усилия са необходими в следните области:



  • Повишаване нивата на уменията. Хората с ниско ниво на уменията са изложени на риск от икономическо и социално изключване. Запазващите се високи нива на ранно напускане на училище, слабото участие на възрастните и нискоквалифицираните работници в обучението през целия живот и ниската квалификация на мигрантите са източник на загриженост в повечето страни. Занапред в икономика, основана на знанието, пазарът на труда ще изисква все по-високи равнища на уменията от по-малобройната работна ръка. Ниската квалификация ще се превръща във все по-голямо предизвикателство.

  • Стратегии за обучение през целия живот. Повечето страни отбелязаха напредък в определянето на единни и всеобхватни стратегии. В този контекст е очевиден напредъкът в предучилищното образование, квалификационните рамки и валидирането на неформалното и самостоятелното обучение. Въпреки това все още в много страни липсват иновационни партньорства за обучение и трайно финансиране за постигане на висококачествено, ефективно и справедливо образование и обучение3, още повече, че ръстът на инвестициите изглежда се забавя. Гарантирането на ефективно прилагане на реформите е важно предизвикателство за всички.

  • „Триъгълник на знанието“ (образование, изследвания и иновации). Триъгълникът на знанието играе важна роля за насърчаване на заетостта и растежа. Следователно е изключително важно да се ускорят реформите, да се насърчават отличните научни постижения във висшето образование и партньорствата между университетите и предприятията, както и да се гарантира, че всички сектори на образованието и обучението пълноценно допринасят за насърчаването на творчеството и иновациите.

2. В редица сфери бе постигнат напредък

Европа отбеляза напредък в редица сфери. Това не означава, че напредъкът е равномерен или че усилията могат да бъдат намалени. Темпът на реформите продължава да бъде основно предизвикателство. Все пак в областите, посочени по-долу, повечето страни осъществиха или са в процес на осъществяване на реформи.



2.1. Стратегии за обучение през целия живот и квалификационни системи

Конкретни стратегии за обучение през целия живот4, които определят приоритетите в националните политики и начина на взаимодействие между отделните сектори, бяха разработени от повечето страни5.

В по-голямата част от тях бе представена всестранна представа за обучение през целия живот, обхващаща всички видове и всички степени на образование и обучение. Все пак някои са насочени предимно към формалните системи за образование и обучение или към разработването на специфични етапи от процеса на обучение през целия живот.

Съществуват признаци за укрепване на доказателствената база на политиките в областта на образованието и обучението6. Това е необходимо за цялостната съгласуваност на системите и за оптимално разпределяне на ресурсите. Приоритетът, който някои страни дават на действия в подкрепа на гъвкавите образователни пътеки и на прехода между различни части на системата, също допринася за засилване на съгласуваността.

Квалификационни рамки и валидиране на неформалното и самостоятелното обучение

Национални квалификационни рамки, свързани с установяването на Европейска квалификационна рамка за обучение през целия живот7, бяха разработени в повечето страни8. Те насочват вниманието към резултатите от обучението.

Въвеждат се, макар и по-бавно, и системи за валидиране на неформалното и самостоятелното обучение9. Оттук нататък следва да се премине от експерименталния подход към пълното им прилагане в националните квалификационни системи, включително и по отношение на достъпа до висше образование.

В Португалия през 2000 г. бе създадена национална мрежа от центрове за признаване, валидиране и сертифициране на познанията (ПВСП). Понастоящем близо 58 000 възрастни преминават през процеса на валидиране. Центровете оценяват и валидират познанията за специфични квалификации. Процесът по сертифициране включва изпит от външни оценители и допълнително обучение, ако е необходимо.

2.2. Предучилищно образование

Значението на предучилищното образование получава все по-голямо признание в Европа. Приносът му както за ефективността, така и за справедливостта намира отражение в разработването на нови подходи и политики. Преразглеждане на съдържанието на учебния материал10, подобряване уменията на преподавателите11, включване на част от предучилищното образование в задължителното обучение12, оценка на качеството13 и нарастване на инвестициите, например чрез увеличаване броя на персонала, зает в предучилищното образование14: всички тези елементи намират своето място.

Пилотни проекти и схеми бяха успешно реализирани в редица страни. Оттук нататък предизвикателството се състои в преминаването от пилотни действия към всеобщо прилагане с подкрепата на инвестиции, и по-конкретно в квалифициран персонал.

В периода 2000—2005 г. процентът на обхванатите в системата на образованието четиригодишни деца нарасна в ЕС-27 с около 3 пункта, като надхвърли 85 %. През 2005 г. почти всички четиригодишни деца (над 99 %) бяха обхванати в образованието във Франция, Белгия, Италия и Испания, докато равнищата в Ирландия, Полша и Финландия останаха под 50 %15.



2.3. Висшето образование: на видно място в дневния ред от Лисабон

Модернизирането на висшето образование е от решаващо значение за триъгълника на знанието и за Лисабонската стратегия. На европейско и национално равнище нараства вниманието, отделяно на въпросите по управлението, финансирането и привлекателността. Те допълват реформите от Болоня.

Значителен напредък бе постигнат в увеличаването на автономията на университетите. То включва по-голяма финансова автономия и нови механизми за отчетност. Експериментирани бяха нови форми на привличане на заинтересовани лица, най-вече в управлението на висшите учебни заведения, но също така и във връзка с разработването на учебните програми16 или определянето на резултатите от обучението17.

Понастоящем клъстерът за висшето образование разработва сборник най-добри практики в модернизирането на университетите, предназначен за нуждите на отговорните за политиките лица и широката публика.



2.4. Образованието и обучението в по-широкия контекст на политиката на ЕС

Повечето държави-членки отделят голямо внимание на образованието, обучението и развитието на умения в своите национални програми за реформа в рамките на Лисабонската стратегия за периода 2005—2008 г. Това отразява значителния им принос в прилагането на интегрираните насоки за растеж и заетост.

Значителен напредък бе постигнат в свързването на операционните програми в рамките на структурните фондове с приоритетите на работната програма „Образование и обучение 2010 г.“ Това е особено видно в контекста на договорените показатели и сфери с установени критерии.

Добър напредък бе постигнат и в разработването на европейски референтни инструменти в подкрепа на реформите. През 2006 и 2007 г. Европейският парламент и Съветът приеха препоръки в сферата на ключовите умения, качеството на мобилността, както и на гарантирането на качеството на висшето образование, и се доближават до постигане на съгласие по отношение на Европейската квалификационна рамка.



3. Сфери, в които напредъкът е недостатъчен

3.1. Прилагане на обучението през целия живот

Голямото предизвикателство по отношение на стратегиите за обучение през целия живот е тяхното прилагане. То изисква силно институционално обвързване, координиране и партньорство с всички заинтересовани лица. Трайни усилия могат да превърнат намеренията в политики, които на свой ред да доведат до резултати. От решаващо значение са подходящите механизми за разпространение и подобряването на инвестициите. Още много остава да бъде направено.

Изглежда, че през 2004 г. положителните тенденции в публичните разходи за образование от периода 2000—2003 г. навлязоха в застой.

Общият дял на публичните разходи за образование в ЕС като процент от БВП нарасна в периода от 2000 г. (4,7 %) до 2003 г. (5,2 %), но през 2004 г. отбеляза спад до 5,1 %. Равнищата на разходите продължават да варират значително в отделните страни (от 3,3 % от БВП в Румъния до 8,5 % в Дания). Частните инвестиции в учебните заведения като процент от БВП леко нарастваха от 2000 г. насам, но през 2004 г. темпът се забави18.

Докато сферите с установени критерии на ЕС намериха известно отражение в националните цели, то все още не всички страни са определили такива цели19.

3.2. Основни умения за всички

Ранното напускане на училище, завършването на горната степен на средно образование и ключовите умения продължават да бъдат основните проблемни сфери. От 2000 г. насам бе отбелязан известен напредък, но той е недостатъчен за достигането на критериите на ЕС до 2010 г. В някои страни ситуацията се влоши в периода 2000—2006 г. През 2006 г. в редица страни равнищата на ранно напускане на училище бяха все още много високи — около 20 %.

В Европа има твърде много млади хора, които напускат образователната система без да са придобили нужните умения за участие в общество, основано на знанието, и за осъществяване на плавен преход към заетост20. Те са изложени на риск от социално изключване. Нещо повече, на практика те отрано са изключени от обучението през целия живот.



Ранното напускане на училище: всеки шести млад човек (15,3 %) на възраст от 18 до 24 години в ЕС-27 все още напуска училище след завършване на едва първата степен на средното образование и впоследствие не участва в никаква форма на образование или обучение. За да се постигне критерият на ЕС от 10 % до 2010 г., напредъкът трябва да бъде ускорен.

По отношение на завършването на горната степен на средно образование се наблюдава бавен, но постоянен напредък. През последните години броят на завършилите се повиши леко, но недостатъчно за достигане на определената за 2010 г. цел (минимум 85 % от 22-годишните да завършат най-малко горната степен на средното образование).

Наличните показатели не свидетелстват за напредък в намаляването на броя на хората с трудности в четенето21.

В повечето страни мигрантите и етническите малцинствени групи се справят по-зле в сферите с установени критерии22. Те се нуждаят от специално внимание. Интегрирането им в предучилищното образование би довело до по-добро езиково обучение и по-добри перспективи за успешно училищно обучение.

Инициативите, свързани с ранното напускане на училище и социално-икономическата неравнопоставеност, следва да бъдат допълнени. Извънучилищните дейности (например в сферата на културата или спорта), местните партньорства, по-голямото участие на родителите, отговарянето на нуждите от обучение на родителите и подобряването на средата в училище както за обучаваните, така и за учителите, биха били полезни.



Чуждоезиковото обучение не е приоритет в нито един национален доклад.

3.3. Образование и обучение на учителите

Учителите и обучаващите са изправени пред трудности, свързани с нарастващата разнородност на класовете, търсенето на нови умения и необходимостта да се отделя специално внимание на индивидуалните нужди от обучение. Нарастващата училищна автономия поставя нови задачи.

В близко бъдеще големи групи възрастни учители ще трябва да бъдат заменени. Тази професия трябва да бъде направена по-привлекателна.

Никой вътрешноучилищен аспект не влияе върху постиженията на учениците така, както качеството на подготовката на учителя23. Въпреки това съществуващата система на образование и обучение на учители често не успява да им даде нужната подготовка. Това се отнася особено до непрекъснатото обучение на учителите и професионалното им развитие. Обучението на работното място е задължително само в единадесет държави-членки.



3.4. Висшето образование: отлични постижения, партньорство и финансиране

Страните отделят по-голямо внимание на засилването на ролята на университетите в изследванията и иновациите и партньорствата между университетите и предприятията стават все по-чести. Но докато тази тенденция продължава да бъде най-силно изразена в северните страни и Обединеното кралство, в редица страни предстои все още много в това отношение.

Мерките за постигане на отлични резултати във висшите учебни заведения следва да се насочат поравно към образованието, изследването и преноса на знания. Понастоящем вниманието се насочва по-рядко към преподаването. Европейският технологичен институт24, чието създаване бе предложено, ще вдъхнови промяна в учебните заведения и изследователските институти, като се превърне в модел за интегриране на образование, изследвания и иновации.

В Германия федералното правителство и правителствата на провинциите предприеха инициатива, насочена към отлични постижения, която да осигури допълнително 1,9 милиарда евро в периода 2006—2011 г. на подбрани на конкурентен принцип университети с цел стимулиране на изследванията на най-високо равнище. Инициативата включва три насоки за действие: университетски изследователски центрове; клъстери за свързване на университетските изследвания, извънуниверситетските изследвания и предприятията; всестранни стратегии за най-изявените в изследванията университети.

Нарастването на инвестициите, включително от страна на частния сектор, продължава да бъде предизвикателство. Редица правителства разполагат с инструменти за стимулиране на частните инвестиции, като данъчни стимули25, публично-частни партньорства или схеми за спонсориране26, а някои въведоха или увеличиха таксите за обучение или записване27.

Публичните разходи за висшите учебни заведения в ЕС, в това число за образование и изследвания, представляваха 1,1 % от БВП за ЕС-27 през 2004 г. Те варират от 0,6 % в Малта до 2,5 % в Дания. Въпреки това общите разходи остават далеч под равнищата в Съединените щати. Основната причина е в дела на частно финансиране в Съединените щати, който е над седем пъти по-голям. Разходите за един студент в САЩ са над два пъти по-високи в сравнение със средните стойности за ЕС28.

Докато напредък бе постигнат в увеличаване автономията и отчетността на университетите, малко са наличните данни, че на персонала и ръководствата на университетите е оказана подкрепа за справяне с това предизвикателство.

3.5. Участие на възрастните в обучението през целия живот

Участието на възрастните в обучението през целия живот вече е далеч от поставените критерии на ЕС. Все още са необходими по-сериозни усилия, за да се повишат нивата на уменията на населението и да се постигнат гъвкавост и сигурност на пазара на труда.

Напредъкът към постигане на критериите на ЕС (12,5 %) бе недвусмислен до 2005 г.29 През 2006 г. обаче средно 9,6 % от европейците на възраст от 25 до 64 години участваха в дейности по образование и обучение, което е малко под равнището от 2005 г. Зад тази средна стойност се крие значителен дисбаланс: при възрастните с висока степен на образование вероятността за участие в обучение през целия живот е над шест пъти по-голяма в сравнение с тези, които са нискоквалифицирани.

Слабото участие в обучението през целия живот от страна на възрастните работници и нискоквалифицираните е особено проблематично там, където равнищата на участие са вече ниски за населението като цяло30. Нещо повече, особено голям е броят на нискоквалифицираните сред мигрантите. Демографските тенденции и тенденциите на пазара на труда ще доведат до повишено търсене на висока квалификация и до намаляване на възможностите за нискоквалифицираната работна ръка. На обучението на тези групи трябва да бъде отделено по-голямо внимание.



3.6. Привлекателност и приложимост на професионалното образование и обучение (ПОО)

Нужни са усилия за повишаване на качеството и привлекателността на ПОО. Касае се за основен приоритет от процеса от Копенхаген31.

Някои страни изградиха модерни и всестранни системи за гарантиране на качеството32, докато други все още ги разработват33.

По-широкото използване при програмите за обучение и при квалификациите на подходи, основани на резултатите от обучението, повишава съответствието на ПОО на нуждите на пазара на труда. Положителен фактор е подновеното внимание към чиракуването и обучението на място. Все пак напредъкът при предвиждане на нуждите от умения и квалификации е скромен.

Понякога ПОО страда от недостатъчно интегриране в останалата част от образователната система. То може да допринесе за задържане на потенциалните отпадащи в образованието и обучението, когато по-ранните училищни степени са предоставили необходимите ключови умения за включване в ПОО. Допълнителен напредък е необходим за намаляване на препятствията при преминаване от ПОО към по-нататъшно или висше образование.

3.7. Транснационална мобилност

Значителен е напредъкът по прилагане и използване на Европас34. Въпреки това транснационалната мобилност на обучаващите се все още е възможна предимно в рамките на програмите на ЕС. В по-голямата си част националните мерки са насочени към висшето образование. Особено трудна е мобилността в сферата на ПОО.

Мобилността е задължителна в Люксембургския университет. Всички студенти по бакалавърски програми са задължени да проведат част от следването си в чужбина.

4. пътят напред

4.1. Прилагане на обучението през целия живот за постигане на ефективност и справедливост

Все още съществуват сериозни пропуски в съгласуваността и всеобхватността на стратегиите за обучение през целия живот. Понастоящем предизвикателството е в тяхното прилагане, което в много случаи едва започва. Надеждността на стратегиите зависи от обвързването им с мерките в политиките. Тя зависи и от способността на компетентните органи да насочват ресурси и да мобилизират националните институции и заинтересованите лица на всички равнища посредством партньорства за обучение.



Подобряване на базата знания

Необходимо е да се засили осъзнаването на икономическия и социален резултат от политиките в областта на образованието и обучението35. Ефективността и справедливостта следва да бъдат в центъра на разработването на европейска и национална изследователска база по отношение политиката и практиката в сферата на образованието и обучението.

Обучението между равнопоставени партньори и обменът на опит между отговорните за политиката лица и заинтересованите страни са важен източник на ноу-хау и следва да бъдат подпомагани. Проследяването на разработването и прилагането на стратегии за обучение през целия живот следва да продължи и да доведе до оценка на напредъка в съвместния доклад за 2010 г.

Устойчиво финансиране

Равнището, ефективността и устойчивостта на финансирането продължават да бъдат от съществено значение. Много страни въвеждат експериментално нови инструменти и поощрения за частно инвестиране. Те са насочени към частните лица, домакинствата и работодателите. Усилията в тази посока трябва да се засилят.



Повишаване на нивата на уменията

Увеличаването на инвестициите в ранното обучение е с най-висока възвръщаемост от гледна точка както на ефективността, така и на справедливостта36. Ранното придобиване на ключови умения е ефективно средство за осигуряване на база за последващо обучение, повишаване на справедливостта на резултатите и на общите равнища на уменията. То ще доведе до плавен преход към пазара на труда и избягване на недостига от умения.

Все пак е необходимо имиджът, статутът и привлекателността на ПОО да се подобрят. Следва да се разработят гъвкави и модулни системи, за да се улеснят включването в първоначално ПОО, мобилността и връщането към образователната система. Всички граждани следва да разполагат с достъп до интегрирани системи за ориентиране през целия живот.

Отговор на социално-икономическата неравнопоставеност

Образованието и обучението могат да допринесат за преодоляване на социално-икономическата неравнопоставеност. Но те могат и да я затвърдят. Цената на несправедливостта по отношение на образованието и обучението е огромна. Тя е често скрита, но не по-малко реална. Следователно гарантирането на справедливост по отношение на достъпа, участието, третирането и резултатите трябва да остане приоритет.



Използване на потенциала на мигрантите

Миграцията засилва разнообразието в класните стаи, създава специфични нужди и води до проблеми в организацията. Равнищата на постиженията, участието и резултатите при мигрантите са типично под средните. Въпреки че фактори като социално-икономическата среда и езика до известна степен обясняват това, очевидно е, че за съществуването на този проблем допринасят политиките за образование и обучение, както и самите системи37. Това положение изисква специално внимание.



Висококачествено преподаване

Учителите се нуждаят от по-добра професионална подготовка и непрекъснато развитие. Това би подобрило резултатите в образованието и обучението. Участието на учителите и обучаващите в иновациите и реформите е също много важно. Комисията посочи предизвикателствата38. Тя проведе и обществени консултации относно училищата39. Работната програма предлага подходящ контекст за отговор на отправените предизвикателства.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница