Церебрален сортинг



Дата25.01.2018
Размер72.5 Kb.
#51503


(Японска пословица)

  • Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от

четенето. (Аристип)
ЦЕРЕБРАЛЕН СОРТИНГ

Сергей Савельев

(Поредна актуализация на предишния файл – ИЛ)
Мозъкът (1320 g) е 50 пъти по-лек от тялото (70 kg). Мозъчният кръвоток е средно 0,5 ml/g тъкан/min, което е 10 пъти повече в сравнение с оросяването на скелетните мускули (0,05 ml/g тъкан/min) в състояние на покой. В процеса на мислене човешкият мозък изразходва ≥ 25% от енергийте ресурси на организма, а по време на сън – около 9%. Именно затова да се мисли е трудоемко и хората го избягват.
Социализирането на човека е свързано с разрастване на челните дялове на мозъка и с потискане на агресивността. Смята се, че този процес е стартирал, когато майките за разлика от животните при дългогодишния процес на отглеждане на децата си, са започнали да дават храна на неродствени индивиди. В историята на човечеството, обаче, са се развивали и продължават да се проявяват социални явления (кражби, насилия, предателства, войни), които от гледна точка на здравия разум, нямат никакво обяснение.
Тъкмо това изяснява професор Сергей Савельев, дбн и специалист по палеоневрология в поредната си монография "Церебрален сортинг" (2016). Според общо приетиетите антропологични оценки биологичната еволюция на човек, вкл. на мозъка е приключила (завършила) преди сто – сто и петдесет хиляди години. Професор С. Савельев отхвърля тази хипотеза и изтъква научни аргументи, всеки от които е равностоен на откритие. Според него:


  1. През последните 100 000 – 150 000 г. човешкият мозък е продължил да се се развива, при това все по-интензивно.

  2. Мозъкът притежава много по-голяма изменчивост в сравнение с тялото и еволюира автономно (независимо) от него. В мозъка са установени около 330 структури с голяма изменчивост и техните функции са изяснени.

  3. Мозъкът се развива чрез негативен конформационен1 изкуствен отбор, движен от основните биологични инстинкти, които са характерни за животните: а) репродукция; б) хранене; в) доминантност (чиято кулминационна социална проява е властта).

  4. Савельев въвежда четвърти критерий в еволюцията на мозъка – социалният и говори за СОЦИАЛНА еволюция на човешкия мозък. Той изрично подчертава, че социумът изменя мозъка в своя полза. Тази промяна обаче продължава да се подчинява на изброените по-горе биологични инстинкти, свързани с оцеляването, а не с разума, поради което най-често се манифестира с неразумно социално поведение. Само че критериите на еволюцията са вече подбирани и задавани от социума. При това привлекателните психосоциални понятиямиселене, здрав смисъл, интелект, демокрация, хуманност, справедливост, почтенност, съвест, вяра в Бога, свобода, законност, морал, човешки ценности, цивилизация, които сами по себе си са доста обтекаеми, са служили като парван за прикриване и покриване на асоциални дейности, а не като критерии в еволюцията на мозъка. И това исторически е така при всички народи. Точно тук е проблемът. Цялата беда е, че насилието и войните са често явление дори сега. Това е нечовешко и неразумно. При такива тежки социални условия се е осъществявал (и това продължава днес) церебрален сортинг, при който най-добре оцелява посредственността. Асоциалните личности са били елиминирани или осъждани, а тези над средното интелектуално ниво често са потискани и изолирани.

  5. С широко разпространените квазинаучни (педологични) наукометрични тестове – IQ, IF, Hirsh index, цитирания и тестово изпитване всъщност не може да се оценят способностите на човешкия мозък. В САЩ са се отказали от IQ тестовете още преди 10 г. Лица с много висок IQ тест често отиват в затворите. Тези тестове не спомагат да се открият най-добре подготвените, умните и талантливите, макар че създават (имитират) фалшиво впечетление за обективност. Причината е, че самите тестове не почиват на научна основа. Съставени са от психолози според техните виртуални представи как би трябвало да изглежда творческата (креативна) личност. От еволюционна гледна точка творчеството е отложена доминантност. Гениалността е способност да се създава това, което не съществува в обществото и природата.

  6. Съществува двойнственност на човешкото съзнание. Тя има еволюционна основа и е свързана: а) с нашия биологичен произход от приматите, който се контролира от лимбичната система, б) с развилите се по-късно кортико-социални инстинкти. При вземане на решения обикновено доминира функциониращата на невро-хуморална основа и свързаната с емоциите лимбична система, а не свързаните със здравия разум кортико-социални инстинкти. Балансът най-често се нарушава.

  7. Савельев доразработва методи и критерии за обективна оценка на способностите на човешкия мозък. Те се основават на определяне броя на мозъчните неврони (вкл. в отделните му структури) и техните интерневронални връзки. В мозъка съществуват до 150 млрд. неврона. По тялото и израстъците на един неврон има от 100 000 до 1 млн. синапси. Във всеки синапс съществуват в различни комбинации до 24 невротрансмитера. Това е доказано със съвременни томографски, микроскопски и други високотехнологични изследвания на мозъчната неврогенеза и синаптогенеза при починали хора с най-различни професии. В продължение на много години в света са изследвани общо 62 човешки мозъка – по два в Германия и Великобритания и 58 в СССР и Русия. В близките 5–7 г. с повишаване на разделителната способност на томографите до 0,5–1 микрон и разработване на подходящ хард- и софтуер ще е възможно да се изследват тези биопроцеси при живи хора. Това ще помогне на хората да се препоръчват подходящи професии, ще допринесе да се намалят разводите и укрепят семействата, да се диагностицират много болести, да се откриват нови таланти. Ежедневно загиват и се образуват по 3 синапса във всеки неврон. В Южна Корея е създаден компютърен томограф с разделителна способост 15 микрона. Разделителната способност на светлиннооптичния микроскоп обаче остава доста по-висока – 0,5 микрона.

  8. По броя на невроните и междуневроналните връзки отделните индивиди, а в редица случаи и цели народи се различават кратен брой (от 3 до 40) пъти. Например според големината на челните дялове на мозъка, които са свързани с потискане на аресивността и броя на невроните в тях, разликите са огромни (до 40 пъти!). Именно по тази причина най-често не можем да се разберем с терористите, а по немалко жизнено важни въпроси не се разбираме и с англосаксите. Последните например възприемат собствената си уникална високоразвита и изключително богата цивилизация за универсална и доминираща, поради церебралния сортинг, който се е осъществил при техния твърде различен от другите народи начин на живот. За голямо съжаление на този етап успяваме да се разберем и обединим с тях само на най-примитивни социални нива.

  9. За устойчивото генетично закрепване и запаметяване на настъпилите церебрални невронални и интерневронални промени, според генетиците, са напълно достатъчни 9–10 поколения (респ. около 300 г.).

  10. Прави се извода, че който първи овладее церебралния сортинг, ще има най-големи шансове да контролира глобалните социални процеси.

Да се вгледаме внимателно в историческите факти и се опитаме да открием социалните тенденции, движещи еволюцията на човешкия мозък в Западна Европа. В тази част на света през последните малко повече от 1000 г. са се развивали мащабни и зловещи по своя характер социални процеси: а) Многобройни рицарски унищожителни походи (както вътрешноевропейски, така и Кръстоносни); б) Продължилата три века Света инквизиция; в) Наложената от католицизма изключително лоша Средновековна хигиена и последвалите я чумни епидемии, унищoжили няколко пъти до 60% от населението и генетичния му фонд; г) Изпълнено с огромна жестокост от 3- до 5-вековно колонизиране и поробване на голям брой народи на други континенти предимно от западноевропейци; д) Чести и продължителни войни в самата Западна Европа.


Споменатите събития са причина за неосъзнато и интензивно провеждан изкуствен мозъчен отбор на конформационна (респ. биологично-адаптивна) основа. Той всъщност е имал жизнено важно значение, защото е свързан с оцеляване и преживяване на хората по тези земи. Без да се задълбочаваме в критериите за социален мозъчен отбор, обаче, не е трудно да отговорим на въпроса при така сгъстено протеклите особено тежки и често трагични социални условия, продължили повече от 10 века, кои са имали по-големи шансове за физическо оцеляване и преживяване – честните, моралните, работливите и миролюбивите или подлите, аморалните, мързеливите и агресивните?
Та случайно ли ние българите реагираме по различен начин с въртене и клатене на главата си съответно при отговор на въпросите "ДА?" или "НЕ?" в сравнение с други народи? И с блаженни социални изживявания ли е свързан този атавистичен навик, представляващ спомен от недавнашното ни петвековно османско иго?
Поради описаните причини при Западноевропейските народи, както отбелязва авторът на монографията, се е развила уникална хиперспециализирана конформация на мозъка. Тя от една страна се проявява в намаляване на неговата маса с около 250 грама, а от друга страна води нерядко до неверни оценки относно протичащите в света събития и формира специфично социално поведение, свързвано с доминиране, удобства, удоволстия, наслаждения и все по-голямо потребление.
В резултат намалява геномното разнообразие, което е основа на полиморфизма, изменчивостта и еволюцията. По-малко полиморфизъм, по-стабилно общество; в таково общество социално отговорните личности трудно оцеляват и тяхнато роля застрашително отслабва. За да доминира разумния елемент в човешката популация, обаче, е необходима все по-голямо разнообразие.
ЛИТЕРТУРНА СПРАВКА
(1) Социальная эволюция мозга человека: https://vk.com/andrey_fursov?z=video-16758516_456239083%2Fb92b01009f5f1fd589%2Fpl_wall_-16758516
(2) Управление мозгом человека: https://www.youtube.com/watch?v=7B8965Mk99M
(3) Сознание и подсознание: https://www.youtube.com/watch?v=NWWOqTsy6bY
(4) Шизофрения: https://www.youtube.com/watch?v=IJqDP-qfPi4

РЕФЕРИРАЛ: доц. д-р Иван Ламбев (www.medpharm-sofia.eu)

1 Конформизъм – един от основните начини за социално влияние на групата върху отделния индивид.


Каталог: files -> DIR%202
DIR%202 -> Конспект за практически изпит по фармакология с решени рецептурни задачи за медици
DIR%202 -> 22. хомеопатични лекарства
DIR%202 -> Упражнение №10 Заверка: антисептици и дезинфектанти  Окислители
DIR%202 -> Холинергична медиация. Холиномиметици. Холинолитици I. Холинергична медиация
DIR%202 -> Primum non nocere. (Hippocrates) Dosis sola facit venenum. (Paracelsus)
DIR%202 -> Видове лекарствени препарати Лекарствената или фармацевтичната форма
DIR%202 -> Професионална автобиография
DIR%202 -> Класификация на основните лекарства®
DIR%202 -> I. сърдечни гликозиди  Сърдечни гликозиди (СГ)
DIR%202 -> Инхибитори на протеиновата синтеза на микроорганизмите и други антибиотици  Аминогликозиди (аминозиди)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница