Дидактична игра



страница1/3
Дата26.03.2023
Размер23.64 Kb.
#117066
ТипРеферат
  1   2   3
Реферат Дидактична игра

ПЛОВДИВСКИ УНИВЕРСИТЕТ – “ПАИСИЙ ХИЛЕНДАРСКИ’’

Педагогически факултет

Реферат
По
Основи на предучилищна педагогика
На тема:
Дидактична игра

Изготвил: Проверил:


Моника Събинова Роговска доц. Симо Иванов
Фак. № 2106101012
ПУП втори курс
Съдържание:

  1. Играта

  2. Същност и структура на дидактичната игра

  3. Класификация на дидактичната игра

  4. Поведение при игра на децата

  5. Заключение

Играта:
Децата от 3 до 7 годишна възраст попадат в периода на предучилищната възраст. През този възрастов перриод децата посещават детска градина, където усвояват навици за самообслужване, нравствени правила, норми на поведение и придобиват умения за общуване с връстници и възрастни. През този период, играта е основен вид дейност за всяко дете. Дейнос, в която децата влагат цялото си старание. Играта е дейност, в която се създават предпоставки за развитие на другите основни дейности, коато учебна и трудова. Чрез играта се развиват психичните процеси и се осъществява развитието на детската личност. Играта в предучилищна възраст поставя началото на активната социализация на детето. Чрез нея децата развиват и реализират взаимоотношения с връстницуте си, формират определени норми на поведени, които поставет началито на нравствените чувства. В предучилищната възраст играт изпълнява специални функции, определящи качествените преобразувания в личността и развитието на всяко дете.В българската педагогическа литература се подчертава значението на различни игри за детското развитие и се поставя акцент предимно върху два вида игри, а именно:

  • Творчески игри, към които се причисляват сюжетно-ролевата игра, играта драматизация и строително-конструктивната игра

  • Игри с правила, които включват дидактичните и подвижни игри.



Дидактична игра. Същност и стуктура.
Дидактичната игра е типична игра с готови и открити правила. Дидактичните игри обикновено са групови игри, което предполага формиране на умения у децата да играят съвместно, като спазват правилата на играта . В тези игри децата се учат да внимава, да се изпитва удоволствие, радост от играта, въпреки че децата понякога печелят, а понякога губят в тези игри. Резултът от игрите - позитиве или не, определено влияе на детските емоции. Продължителността на дидактичните игри е в зависимост от възрастта- при по-малките тя е сравнително по-кратка, а при децата от подготвителните групи продължава по-дълго време. Чрез тях децата решават задачи за овладяване на говорни умения, за зарвитие на възприятията и формирането на елементарни представи. Чрез различните дидактични игри децата овладяват знания относно свойствата на предметите- форма, цвят, големина, физически свойства и материалите, от които са направени. Освен това при съвместните дидактични игри децата се учат да общуват, да съгласуват своите действия; чрез тях се развива оценката от постигнатия резултат и самооценката. Дидактическите игри могат да се използват като успешен метод за трупане на знания и умения. Играта трябва да бъде свързана с познавателните потребности на детето и да стимулира взаимодействието на обект-субект в познавателния процес.
При подбор на играта се преценяват игровите действия с оглед на възрастта, игровите умения и културата на децата. Отчитат се обемът и качеството на усвоените знания, затрудненията и изявите на отделните деца като цяло, за да се поощри детската самостоятелност и инициативност.
Дидактичната игра притежава устоичива структура. Тя включва четири основни компонента: игрова задача, познавателно съдържание, игрови действия и игрови правила.


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница