Доклад На цн при аапц русе За периода от 01. 04. 2008 до 30. 03. 2009



Дата25.01.2018
Размер139.4 Kb.
#51938
Отчетен доклад

На ЦН при ААПЦ – Русе

За периода от 01.04.2008 до 30.03.2009

Уважаеми сънародници,

Уважаеми Дами и Господа (Уважаеми гости),

Днес сме се сьбрали да отчетем третата последна година от управлението на ЦН избрано през март 2006 и да проведем избори за ново рьководство.

Църковното настоятелство в състав:

Бохос Шамлиян – председател

Гарабед Саркисян – зам.председател и членове

Степан Терзиян

Марионка Фентян

Такухи Панчева

Ховагим Худавердян и

Мартин Панчев

през 2008 година продължи да работи както и през първите две години в трите основни направления:

- работа по имотите на Църквата;

- работа с обществеността;

- организационна работа.




  1. Работа по имотите на Църквата

1. Във връзка с взетото решение за назначаване на технически ръководител беше подготвена длъжностна характериситика, в която бяха определени задълженията и отговорностите му. Беше публикувана обява и впоследствие бе проведено интервю с господин Рупен Саркисян. Кандидатурата беше подробно обсъдена и след преценка, че кандидатът отговаря на изискванията г-н Рупен Саркисян единодушно бе одобрен и назначен за технически ръководител. Можем да се радваме че изборът ни беше успешен. Г-н Рупен Саркисян с изключително усърдие и инициативност се зае с определените му задачи. Заедно с основните задачи той изпълни и редица други които ЦН не би успяло да свърши в краткото време, като разчистването и подреждането на двора на царквата, разчистването и подреждането на канцеларията, ремонтни дейдейности като отремонтирането на входната врата на църквата, отремонтирането на тоалетната чиния, на дворната чешма, поставянето на пощенска кутия на арм.дом. Участва в ремонта на покрива на църквата, инициира и участвува в разчистването и изграждането на малкото помещение срещу църквата, което се подготвя като миниработилница и др. ремонтни дейности свързани с имотите на църквата.

Трябва да отбележа тук, че част от тези задачи бяха изпълнени с активното съдействие на г-н Папкен Саркисян, Сето Артюнян, Аракел Аракелян за чиято безкористна помощ с уважение благодарим. Освен това техническият ръководител извърши проучвания на оферти за изпълнените и за предстоящите задачи, които по принцип отнемат много време и нерядко не отговарят на нашите изисквания и възможности.

Накратко, единодушно е мнението на ЦН че г-н Рупен Саркисян работи старателно и че може напълно да се разчита на него.

Всъщност изпитателният срок на г-н Рупен Саркисян приключи успешно и той е назначен с безсрочен договор. На тази основа ЦН вече може и е органът, който да взема решения, да контролира изпълнението им, да разпределя финансиите и да определя приоритетите в работата си без да е задължително ангажирано със самото им изпълнение.


1. Прекарване и инсталиране на газово-керамично отопление.

Във връзка с 400-годишния юбилей на църквата през 2010 година ни предстои освежаването на интериора на църквата. Първоначално имаше нагласата и виждането за целта да се използват средствата от дарението. Но междувременно получихме изключително добра оферта за оборудване на църквата с газово-лъчисто отопление, което при нашите условия и настоящите цени на енергоносители се оказва най-евтино. Решението за приоритетно инсталиране на новото отопление се наложи от само себе си. С това оборудване се отоплява пространството пред централния олтар, пространството със седящите места и балкона.

По този начин се решава проблемът със замърсяването на църквата, необходимостта от обслужането на печките през време на службата и разбира се се икономисват средства.

Освежаването на интериора ще се отложи за по-късен етап , когато се наберат необходимите средства за това. По всяка вероятност средствата ще бъдат набрани още в рамките на тази година.


2. Получен проекта за доизграждането на северната ограда

Както ви е известно през миналата година започна укрепването на северната подпорна стена на църквата, при което беше укрепена окло 2/3 от цялата дължина на стената.

Отчитайки някои слабости при първоначалното укрепване на северната подпорна стена, за доизграждането й възложихме изработването на технически проект за да имаме предвид обема от труд и материали и особеностите при изграждането й. Сега изпълнението на този проект изисква набирането на средства и съгласуването по време със съседа, тъй като ще бъде необходимо временното разграждане на навеса който си е построил непосредствено до стената.
3. Извършено проучването за нагревателите за олуците на магазините

Поучени от неприятната зима на 2007-2008 година, когато се наложи в най-неблагоприятното време за работа да търсим работници за почистване на снега от покрива на магазините, си поставихме за задача да намерим начин това да не се повтаря и да не се допусне поради лоши метеорологични условия да страдат наемателите на магазините. Проблема беше в това, че замръзвайки снега в олуците на магазините, при следващото топене на снега от покрива водата вместо да се изтича през олуците преливаше през тях и наводняваше магазините. Беше ни подсказана идеята че има специални нагреватели които се поставят в олуците и при необходимост се включват, при което леда в тях започва да се топи. Проучването е извършено, имаме оферта, запознати сме с техническите подробности.По ред причини ,но най-вече поради финансови, проекта все още не е реализиран. Тази година зимата бе благосклонна към нас, но не бива да се отказваме от този проект и в подходящ момент трябва да се осъществи.


4. Извършено проучването за необходимите количества и цени на “Round up”

През есента на миналата година църковното настоятелство се самосезира, ако ми позволите този израз, по отношение състоянието на парцелите ни в гробищните паркове. Обсъждането по отношение поддържането на парцелите не доведе до намирането на единно решение. Тук обаче искам да внеса известна яснота по въпроса, тъй като и от обществеността постъпиха въпроси по този повод. Няма спор по въпроса, че църковното настоятелство трябва да се грижи за парцелите. Дори и по устав това е така.

Това което искам да допълня обаче е, че църковното настоятелство може и няма проблеми да организира почистването на парцелите, но не и финасирането на поддържането им. Считам, че е нормално и съвсем естествено всеки който иска гроба на близките му да се поддържа да си плаща за това. Искам да ви уведомя, че засега има постъпили само 10 лв – целево за почистването на парцелите.

Въпреки това църковното настоятелство намери компромисно решение и прие за тази година парцелите ни в гробищните паркове да се пръскат на 2 или три пъти с Round up за да се предотврати разпространението на бурени и други некултивирани растения. Но почистването на унищожената растителност ще си остане грижа на собствениците на гробове.




    1. Работа с обществеността




  1. Проведен храмовият праздник Аствадзадзин

И тази година, като всяка друга, с много желание и добра подготовка отпразнувахме храмовият ни праздник. Пътят както се казва е вече утъпкан и някакви съществени проблеми тук не могат да се посочат. Е, да – при разпределението на месо, хляб и грозде се оказа, че хляба е в повече и 10-ина пакета бяха без месо. Разбира се че бяха отделени, но след като празника свърши се оказа, че по погрешка и те са раздадени. Новото на таз годишния празник беше, че се опитахме да „осъвременим” варенето на месото – вместо на огнище с дърва, на огнище с газ. За целта купихме газова скара и бутилка газ и два казана варихме на газ. За жалост обаче не можахме да потвърдим, че варенето на газ е по-ефективно отколкото с дърва. Може би само по-чисто. Разбира се скарата остава да се използва при други още „по-вкусни” обстоятелства.


  1. Подработена дипляна за църквата и дадена за печат

Като подготовка за 400-годишния юбилей, а и за представянето на църквата по други поводи беше разработена и изработена цветна дипляна. Мнозина от Вас дори я притежават вече, тъй като на храмовия ни праздник бяха раздадени над 100 дипляни. За осъществяването на тази идея инициативата беше на г-н Степан Терзиян, който след проучване и намиране на подходящ текст и снимки, предложи разработката за изпълнение.


  1. Пусната статия за А.Чакърян във в.в. Вахан и Ереван по повод 40 дни от смъртта й.

Както знаете през м.май се разделихме завинати с нашата най-сърцата, най-всеотдайна, готова да помогне всекиму и всякога , нашата непрежалима сънародничка и общественичка г-жа Анжела Чакърян. Поклон пред светлата й памет. В нейна чест и по инициатива на църковното настоятелство отец Дирайр Хадавян публикува във в.Ереван и в.Вахан възпоменание „Където ангелите пеят..” И както е отбелязано във възпоменанието „.....опечалена е цялата арменска общност в нашя град, защото едва ли има неин член, който да не се е докосвал до безпределната й доброта и топлота. Споменът за майка Анжел, дълго ще обитава нашето съзнание. Ще напомня за себе си всеки път, когато отправим поглед към опустялото й място в храма.”

За да си спомняме за нея и за да е винаги сред нас и за да не се покрие в забрава делото й църковното настоятелство с радост прие и подкрепи предложенито на координационният съвет, новоучредяваното читалище да носи нейното име.




  1. Предложено на Валя Манукян да се заеме с регистрирането на читалище”Ереван”

След проведени консултации църковното настоятелство пое инициативата да се възобнови читалището ни. В тази връзка беше предложено на г-жа Валя Манукян да се заеме с органи-зацията и регистрацията му. За целта бяха подготвени всички необходими документи беше разработен и приет устав, бяха създадени управителен съвет и проверочна комисия. Бяха направени съответните постъпки за регистрацията на читалището в Министерството на обра-зованието и в община Русе. В момента се очаква отговора на Министерството и разбира се и от общината. При благоприятно развитие на нещата, ще имаме възможност да възобновим читалището, да подновим и обогатим книжния фонд, вероятно ще бъдат отпуснати средства и за някои по-дребни ремонтни работи и не на последно място, надяваме се министерството да отпусне средства за назначаването на щатен библиотекар. По такъв начин надяваме се да влеем малко живот в запустелия и като че ли изоставен арменски дом....

Междувпрочем искам веднага да уточня, че това вече е факт. Просто доклада бе писан по-рано във времето. Имаме отпусната бройка за щатен библиотекар и се очаква общината да отпусне еднократна годишна помощ от 1000 лв. за развитието на читалището ни. От тук насетне предстои много работа – читалищното настоятелство трябва да организира помещението за библиотеката, трябва да се възстанови библиотечният фонд и ред други неща , които биха били изключително полезни за нашата общност. В тази връзка бих желал да изкажа нашата благодарност към г-н Бедо Пехливанян който в качеството си на общински съветник успя да ни съдейства за реализирането на проекта.




  1. Посрещнат Сърпазан и проведена съвместна църковна служба

През 2008 година беше посрещнат Архиерея на Румъния и българия Архиепископ Дирайр Мардигян. По време на редовната неделна служба той изнесе своята проповед, която както винаги впечатли присъствуващите миряни в храма. За съжаление, посещаемостта на службата бе твърде слаба и този факт огорчи високопоставения гост.


  1. През 2008 година бе довършен превода на арменската църковна литургия. Сега той е публикуван в сайта на църквата ни и е достъпен за всеки, пожелал да разбере точният й смисъл, нещо задължително за всеки арменец, наричащ себе си добър християнин.




  1. Участие на Дерайр на концерта пред общината

През м. Май нашият духовен пастир бе поканен да участвува в концерт свързан с международният ден на мира. Концертът се състоя пред сградата на русенската община.



  1. Приета окончателната длъжностна характеристика на клисаря

Във връзка с наближаването на пенсионната възраст на настоящият ни клисар г-н Гаро Папазян и изразеното от него желание за пенсиониране се подработи актуална длъжностна характеристика за клисар в нашата църква, която да отговаря на съвременните ни нужди. Длъжностната характеристика след обстойно и подробно обсъждане, и като се взеха предвид всички обстоятелства бе одобрена, приета и е връчена на клисаря. За жалост на обявите ни за търсене на кандидати не се отзова нито един от сънародниците ни въпреки примамливото заплащане. Постъпи кандидатура от българин, който би могъл да отговори на поставените изисквания , но дискусиите и изразеното обществено мнение показаха, че не сме готови да допуснем други народности за работа в нашата църква. За наше удовлетворение Гаро Папазян промени решението си за пенсиониране и след проведен разговор с него за новите изисквания на длъжността клисар, му връчихме новата длъжностна характеристика и му се даде двумесечен изпитателен срок през което време ще бъде под наблюдение за евентуалното продължаване на трудовия му договор. В противен случай ще продължим с търсенето на подходящата кандидатура.


  1. Назначен нов дякон – Мъгърдич Нишанян

През м. Ноември нашият дългогодишен служител на църквата и дякон – г-н Арто Зенян поради напредналата си възраст и влошено здраве преустанови благородната си служба в църквата. Тук пред всички вас искам да изразя от името на цялото църковно настоятелство нашата благодарност и признателност за самоотвержения му труд. След освобождаването му от църковната служба църковното настоятелство бе изправено пред нелеката задача да намери достоен негов заместник. За наше щастие след около едномесечно проучване се спряхме на кандидатурата на г-н Мъгърдич Нишанян. Радваме се че г-н Нишанян прие нашето предложение и че упорито и със старание започна да усвоява предизвикателствата на арменската църковна литургика. Пожелаваме му успех и занапред да изпълва църквата ни с хубавия си глас.


  1. Църковният ни хор

Определено това е явление в нашият духовен живот. Винаги когато са присъствали гости на църковните ни служби, са ми изказвали възхищението си, че църковната служба е със съпровод на хорово пеене. И без съмнение този колектив, воден от г-жа Нъварт Закарян заслужва благодарността на цялата ни общност, заради самоотвержеността им, за търпението и разбирането на семействата им, за старанието и любовта им към църквата, за това, че понякога дори са единствените присъстващи в църквата............ Благодарим ви за това. Разбира се има неща върху които трябва още да се работи и ЦН се старае да откликва по възможностите си на нуждите на църковния ни хор.


  1. Благотворителност

През изминалата година Църковното настоятелство в рамките на възможностите си откликваше с финансова помощ на възникнали потребности в нашанта общественост. Подкрепихме с 200 лв. юбилейният празник на танцовият ни състав и 500 лв за организирания фестивал в Ст.Загора . Освен това подпомогнахме с 300 лв. Г-жа Нварт Агопян след като бе тежко пострадала и счупила крака си, а също така и сем. Сахакян с 250 лв. т.е.макар и с малко и през 2008 година според възможностите си успяхме отново да бъдем благотворителни.


  1. Интернет страницата на църквата

Създадена за по добра комуникация между членовете на общността ни, за съжаление сайта се използва съвсем ограничено. За съжаление нямаме обратна информация, кой и за какво използва сайта, какво би интересувало читателите за да я развием в тази насока. Убедени сме обаче, че е полезна стъпка в развитието на църквата и ще продължим да я поддържаме. Има още какво да се желае и за развитието на страницата в структурно отношение. Има неща, които трябва да се подобрят, така че страницата да има по-привлекателен вид. Но засега не сме открили ентусиастите които да се заемат с тази задача.


13. Прожекция на филми.

И през изминалата 2008 година организирахме прожекцията на филм – спечелилия наградата на берлинския кинофестивал много силен филм за геноцида на италиянския кинорежисьор Тавиани „Чифликът на чучулигата”. За жалост това беше единствената кинопрожекция, която успяхме да организираме, и добрата идея да превърнем това мероприятие в традиция не можа да се осъществи. Предимно поради организационни причини, но не по-малко и поради това, че няма подход за изпълнението на тази задача, няма персонален отговорник който да е ангажиран с нея.




  1. Организационна работа




  1. През годината църковното настоятелство провеждаше редовно ежемесечните си заседания. Тематиката на заседанията се обявяваше предварително, така че проблемите да могат активно да се обсъждат. Всички решения са взети единодушно и след обстойно обсъждане. Заседанията протичат в конструктивен дух, следи се за изпълнението на взетите решения. Всички възникнали идеи и задачи се регистрират и се търсят начини за реализирането им.

  2. Актуализиране на договорите с наемателите.

  3. С оглед приетия план за опазване на имотите на църквата и правилното им управление, договорите на отдадените под наем помещения се следят и актуализират. През изминалата година всички договори, с изключение договора на г-н Хачко Бохосян бяха актуализирани и в съответствие с реалностите наемите бяха увеличени с 20%. Договорът на г-н Бохосян изтича догодина и поради тази причина актуализацията му предстои.



  1. Оценка на Църковното настоятелство.

Накрая, тъй като тази година провеждаме отчетно – изборно събрание, ще си позволя да дам кратка оценка на работата на църконото настоятелство. Преди всичко искам да изкажа личната си благодарност към всички членове на ЦН, които всеки според възможностите си подпомогнаха да могат да се осъществят всички тези резултати, които днес и през изминалите 2 години сме отчитали пред Вас.
Г-н Гарабед Саркисян – зам.председателна ЦН и член на ЕС на ААПЦ. Живата ни връзка с миналите ръководства, който с опита си оказваше неоценима помощ при вземането на реше-ния. Живата ни памет що се касае до традициите ни, историята ни. Човекът който осъществи приемствеността между старото и новото ръководство. С готовност се включваше при решаването на проблеми и ситуации, където ми беше невъзможно пряко да участвувам. Не по-малко важни бяха участията му в сбирките на ЕС и при посрещанията на Сърпазан-хайр.
Г-н Степан Терзиян – член на ЦН с ангажименти в работата с обществеността. Със своите свежи идеи и трезва мисъл при обсъждането на проблемите, за времето на мандата беше инициатор и изпълнител на прожектирането на филми с арменска тематика, на проекта за разработване и изработване на грамотите за дарители, на презентацията на паметниците на културата в Армения. За съжаление професионалната му ангажираност не позволи да вземе по задълбочено участие при разработването и изпълнението на решенията на ЦН.
Г-жа Марионка Фентян – член на ЦН, незаменим помощник при осъществяване на връзката с църковния хор. Смятам, че благодарение на нея проблемите свързани с църковния хор се решаваха по-най-добрия начин. Инициатор и организатор на посещението на арменската църква в Букурещ. Активна при обсъждането и вземането на решения.
Г-жа Такухи Панчева – член на ЦН, с ангажименти при работата с обществеността и консултиране при счетоводни и финансови проблеми. Човек с ясен житейски поглед, с критично отношение към разглежданите проблеми. Факт, който помага да се оглеждат проблемите многостранно, не позволявайки залитания в една или друга посока. Лично участие при организирането на Храмовия ни празник.
Г-н Ховагим Худавердян – член на ЦН с ангажименти към строително – ремонтните работи. Откликвал е винаги на нуждите на ЦН – при ремонтно възстановителни работи, инициатор при намирането на фирмата изпълнител на пристройката към църквата, при необходимост от транспорт. За съжаление професионалната му ангажираност не му позволи да се разгърне в делата на ЦН.
Г-н Мартин Панчев – член на ЦН с ангажименти в работата с обществеността. Основен създател и изпълнител на интернет страницата на църквата ни. Откликващ с готовност при възникване и решаване на проблеми с компютърната ни техника и софтуер. Особено при използването на счетоводните програми. Съдейства с готовност при намирането и прожектирането на филми. За съжаление, макар и по-обективни причини, не можа да осъществи връзката между ЦН и младежката организация.
V. Предстоящи задачи
Предстои изпълнението на още много задачи. Силите и средствата ни стигнаха да изпълним само толкова през тригодишния ни мандат. Ако трябва да дам оценка на работата ни определено мога да кажа че работихме добре. Постигнахме не малко. Опитахме се да откликнем на нуждите на църквата, да подпомогнем на изпаднали в беда наши сънародници, да подкрепим по възможностите си мероприятия и събития, с които да покажем че ни има като арменци, стремяхме се да бъдем полезни на арменската ни общност. Работата ни беше организирана абсолютно прозрачно. Решенията се взимаха колективно след обстойна подготовка и обсъждания. Финансовата отчетност е изрядна. Провеждат се редовните ежегодни инвентаризации.

Същевременно обаче не мога да не отбележа, че бихме могли да постигнем още повече. Смятам че на определени моменти не ни достигна мотивация и активност да реализираме още проекти. На следващото настоятелство остават за изпълнение следните нелеки задачи:



    • Изключително важен е ремонта на терасата в сградата на магазините по Николаевска 40, тъй като при обилни дъждове и сняг се получават течове в складовете, наемателите недоволствуват и може да прекратят договорите си.

    • Необходимо е да се довърши укрепването на северната ограда и възстановяване на източната в двора на църквата

    • Необходимо е да се оформи и оборудва интериора на новопостроената пристройка към църквата.

    • Предстои организирането на приемането на помещенията от строителството по ул.Стамболов и отдаването им под наем:

    • Ремонт на западната фасада на канцеларията;

    • След двукратното наводняване мазата на Арменския дом – почти задължително се очертава извършването на генерален ремонт на сградата. Пораженията са катастрофални.

Надяваме се и пожелаваме на бъдещото църковно настоятелство да се справи с успех с тези задачи и с това да допринесе за укрепването на нашата църква за да се превърне тя действително в желаното средище за вяра, култура и общуване на арменската ни общност.

Русе


28.03.2009




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница