Доклад за екологична оценка общ устройствен план община бяла гр. Бяла, януари 2017 година



страница1/3
Дата22.10.2018
Размер0.76 Mb.
#92780
ТипДоклад
  1   2   3


Община БЯЛА
ЗАДАНИЕ

ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ОБХВАТА И СЪДЪРЖАНИЕТО НА ДОКЛАД ЗА ЕКОЛОГИЧНА ОЦЕНКА


ОБЩ УСТРОЙСТВЕН ПЛАН ОБЩИНА БЯЛА



Гр. Бяла,

януари 2017 година

СЪДЪРЖАНИЕ:


СЪДЪРЖАНИЕ: 2

7.1. Мерки за отразяване в окончателния вариант на ОУПО 36



ВЪВЕДНИЕ:


  • Информация за възложителя:

ОБЩИНА БЯЛА

град Бяла, община Бяла, област Русе, пл. „Екзарх Йосиф I” № 1

Кмет на Община Бяла: Димитър Славов

Телефон: 0817 72015; факс: 0817 74634

e-mail: byala.rs@byala.bg; http://byala.bg/home/

Лице за връзка: инж. Лъчезар Дилянов – И.Д. Началник ТСУ - Община Бяла, тел. 0899-156-791

Ръководител колектив независими експерти, разработващи Доклад за екологична оценка: инж. Надежда Мурджева, тел. 0889 – 417 – 038




  • Обща информация за плана

Разработването на ОУП е съгласно Планово задание за изработване на ОУП, одобрено с Решение № 118 по Протокол № 7/31.07.2014 г. на Общински съвет Бяла и във връзка със Споразумение за частично финансиране на изработването на ОУП.

На основание чл.126 ал.4 на ЗУТ, Общият устройствен план на общината се изработва в две фази, както следва: Първа фаза – Предварителен проект; Втора фаза – Окончателен проект. Съдържанието на проектно-проучвателните работи (ППР) по всяка фаза се определя от чл.18 и чл.19 на Наредба №8 на МРРБ за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Общият устройствен план на община Бяла се разработва в съответствие с разпоредбите на чл.125 и чл.126 от Закона за устройство на територията, както и чл.16, ал.1, чл.17, чл.18 и чл.19 от Наредба № 8 за обема и съдържанието на устройствените схеми и планове.

Съгласно чл. 105 от ЗУТ, ОУП на община Бяла следва да обхваща цялата територия на общината, включвайки общинския център и отделните населени места заедно с техните землища - гр. Бяла, с. Бистренци, с. Босилковция, с. Ботров, с. Дряновец, с. Копривец, с. Лом Черковна, с. Пейчиново, с. Пет Кладенци, с. Полско Косово, с. Стърмен. Общата територия е 341 кв.км.
1. Основни цели на плана и връзка с други съотносими планове и програми

Основна цел на Общият устройствен план на общината е да създаде пла­нова ос­но­ва за нейното дългосрочно устойчиво териториално развитие в съответствие с приетите стратегически документи за регионално развитие и на база характерните за общината природни, културно-исторически и антропогенни дадености, ресурси и характеристики.

Изхождайки от принципите на устойчивото развитие за баланс между екологично равновесие, икономически растеж и социален просперитет при оптимално използване на природните дадености, постигането на главната цел се предпоставя от изпълнениетона следните специфични цели:



  • Подобряване на жизнената среда чрез осигуряване на съвременно ниво на обществено обслужване, обитаване, възможности за рекреация, спорт и т.н..

  • Стимулиране на икономическото развитие на Общината чрез създаване на планова основа и с инструментариума на устройственото планиране.

  • Баланс между частните и обществените интереси на територията на Общината, отчитайки едновременно правото на собственост и нуждата от защита на обществения интерес.

  • Опазване и използване на потенциала на природните дадености и културно-историческото наследство.

  • Увеличаване възможностите за управление на съществуващите в момента и потенциални урбанистични процеси на територията от страна на ръководството на Общината и административния апарат.

  • Контрол върху процесите на по-нататъшна урбанизация на територията на общината с цел запазване целостта и стабилността на природната й среда с инструментите на устройственото планиране.

Основните задачи на плана са:

  • Определяне на общата структура на територията, местоположението, землищните граници на населените места и селищните образувания, отделните урбанизирани територии, земеделските и горски територии, природозащитните, с културно-историческо значение, нарушени територии и със специално предназначение и др.

  • Определяне на устройствен режим на отделните територии, правилата и ограниченията за ползването им, като се съблюдават на режимите, които са установени със специални закони.

  • Усъвършенстване на мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура на територията на общината, връзките с териториите на съседните общини и със системата от инфраструктурни мрежи и съоръжения на национално ниво;.

  • Усъвършенстване на пространствения модел на организация на системата на социалната инфраструктура

  • Установяване на уязвими територии с вероятно разпространение на предвидими природни бедствия регламентиране на превантивни мерки, методи за защита и начин на устройство на териториите.

  • Създаване на необходимите условия за използване на потенциала на териториите държавна и общинска публична собственост.

  • Създаване на условия за балансирано устройствено развитие в урбанизираните и извън урбанизираните територии, чрез поддържане на екологично равновесие и опазване на околната среда.

  • Осигуряване на условия за опазване и социализация на обектите на културно историческото наследство и природните забележителности. Регламентиране на допустимото натоварване върху териториите с естествени рекреационни и други ресурси.

  • Определяне на последователност (етапност) за реализиране на приоритетни устройствени дейности.

В рамките за Общината, проектантският екип фокусира внимание върху следните зони:


  • Развитие на общински център – град бяла

Път 1-5 или коридор №9, който осъществява трансгранична връзка Турция – Гърция –Свиленград – Русе - Букурещ, преминава през землището на гр. Бяла, преминава покрай село Пейчиново и излиза от територията на Общината.

Във връзка с това, прилежащата територия има сериозен потенциал в областта на общественото обслужване, търговия и логистика. Проектантският колектив предлага развитие на



  • нова смесена обслужващо - производствена зона на север от път 1-5, в участъка град Бяла – гара Бяла

При избора на подходящо местоположение за развитие на обществено - обслужващи територии е взето под внимание вече създадената урбанизирана структура (производствени и складови терени, спортни терени) в югоизточната част на зоната (близо до гр. Бяла); улесненото прекарване на техническа инфраструктура, която вече е основно изградена между двете населени места;

  • разширение и нови територии за производствени дейности в района на гара Бяла

Разглеждат се имоти на север от гара Бяла, непосредствено до производствена територия в границите на населеното място, както и територия източно от гара Бяла южно от път I-5.

  • възстановяване на жилищните функции в изключените с регулационните планове територии - в североизточната част на града;

  • разширение на терените около съществуващите животновъдни ферми и обособяването на животновъдни комплекси, в които да се затвори цикълът за производство на млечни и животински продукти;

  • разширение на гробищните паркове;

  • Развитие на района на лесопарк „Беленска гора“–зона за лесопарк и рекреационни дейности.



  • Развитие на крайселищните територии на населените места

Разширение на населените места се предвижда основно около гр. Бяла, с. Копривец, с. Стърмен. В останалите, територията на населените места не нараства с повече от 10%. Съобразно характерните и традиционни активности за териториите, ОУПО предлага:

  • възстановяване на жилищните функции в изключените с регулационните планове територии:

    • с. Копривец - присъединени съществуващи жилищни територии в южната част от населеното място и производствени територии (П-а и Пп) в северна част;

    • с. Стърмен - 10 имота с НТП „Жилищни територии” в съседство със строителните граници и терен за спорт и атракции на запад;

    • с. Полско Косово – разширение на жилищни територии на юг и югозапад от населеното място и разширение натериторията за животновъдни ферми.

  • разширение на терените около съществуващите животновъдни ферми и обособяването на животновъдни комплекси, в които да се затвори цикълът за производство на млечни и животински продукти;

  • разширение на гробищните паркове;

  • разширяване на съществуващите или нови вилни зони: разширение на вилна зона при с. Бистренци и нова вилна зона източно от с. Пет кладенци – върху общински терен.

  • Разширение на обслужваща зона покрай път I-5 при с. Пейчиново.


Най-общо предвижданията на ОУПО са увеличаване площта на урбанизираните територии за сметка на намаляване площта на земеделски територии.

В Приложение към настоящото Задание за обхват на ДЕО е представен предварителен проект за ОУП на Община Бяла.



Баланс на територията на община Бяла - съществуващи и проектни устройствени елементи е представен в следната таблица:


В Доклада за екологична оценка ще бъдат описани подробно предвижданията на ОУПО в следната последователност:

1.1. Основания за изготвяне на плана – акт за възлагане/разрешаване изготвянето на плана;

    1. Доказване необходимостта от реализиране на плана;

    2. Местоположение и територии, необходими за реализиране на плана;

    3. Съдържание и основни цели на плана;

    4. Основни устройствени елементи, зони и територии;

    5. Транспортно - комуникационна и инженерно - техническа инфраструктура, предвидена с ОУПО;

    6. Връзка на плана с други съотносими планове и програми - ще се разгледат подробно всички стратегии, директиви, планове и програми, на европейско, национално и местно ниво

Целта на ОУПО е прилагането на интегриран подход на планиране, което ще позволи да се обвържат прилаганите от държавата мерки с целите и приоритетите на териториалните общности. Важно предварително условие е да се съгласуват целите и задачите на ОУП с целите и задачите на Общинския план за развитие на общината за новия програмен период 2014-2020 г. и с предвидените насоки за развитие в Концепцията за пространствено развитие за периода 2014-2020 г.

В ДЕО ще се разгледа отразяване в ОУПО на стратегическите цели и приоритети на

  • Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 г

  • Национална концепция за пространствено развитие – 2013-2025г

  • Регионален план за развитие на съответния район от ниво 2 за периода 2014-2020 г. – Северен централен район;

  • Областна стратегия за развитие за периода 2014-2020 г.

  • Общински план за развитие на община Бяла за периода 2014-2020 г.

  • Други стратегически планови документи, като Програма за опазване на околната среда, Програма за управление на дейностите с отпадъци, Концепция за развитие на културно-историческия туризъм и други.

    1. Връзка на плана с други подробни устройствени планове и инвести-ционни предложения – ще се разгледат всички одобрени РИОСВ-Русе ПУП-ПЗ, планове и програми и инвестиционни предложения на територията на община Бяла с евентуални въздействия върху околната среда, сходни с очакваните въздействия от разглеждания план;

Съгласно чл. 103а от ЗУТ, в проекта за ОУП се съобразеяват предвижданията на заварените подробни устройствени планове. Всички приети и влезли в сила ПУП-ПЗ до приемането на ОУП запазват действието си.

Ще се извърши оценка на публично достъпна информация – от регистрите на РИОСВ-Русе за одобрени инвестиционни предложения, планове и програми и отразяването им в предвижданията на ОУПО.

    1. Етапи на реализиране на плана.


2. Аспекти на текущото състояние на околната среда и евентуално развитие без прилагането на плана или програмата

2.1. Текущо състояние на околната среда:

Община Бяла се намира в Северна България и е разположена в най-южната част на област Русе по долното течение на река Янтра. От географска гледна точка Бяла заема особено стратегическо място. Тя е важен комуникационен и транспортен център на границата на три области – Русе, Търговище и Велико Търново.

В административно отношение общината е част от област Русе, а за целите на регионалното развитие тя е включена в обхвата на Северния централен планов район. Общинският център - гр. Бяла отстои на 46 км. югозападно от областния център – гр. Русе.

В състава на общината влизат единадесет населени места, с площ на землищата, както следва:



Община Бяла

Село Бистренци - 23.012 км2

Село Босилковци - 32.825 км2

Село Ботров - 16.47 км2

Град Бяла - 86.862 км2

Село Дряновец - 27.488 км2

Село Копривец - 27.488 км2

Село Лом Черковна - 29.224 км2

Село Пейчиново - 22.178 км2

Село Пет кладенци - 14.149 км2

Село Полско Косово - 42.314 км2

Село Стърмен - 15.603 км2

Около 93% от територията на общината се състои от земеделски и горски площи. Най-голям е относителният дял на земеделските територии – 241 521.3 дка. Обработваемата земеделска земя е около 200 867 дка. Горските територии в общината са 20.95% – 71 280.3 дка. Населените места и другите урбанизирани територии са 4.76% от общата площ на община Бяла (16 183.4 дка). Водните течения и водни площи имат относителен дял 2.25 %, а териториите за транспорт и инфраструктура 0,89%. За добив на полезни изкопаеми се използват 15.2 дка.

През 2015 г. жителите на община Бяла са 12 492 души, от които в град Бяла живеят 7 831 души или около 63% от населението на общината.




НАСЕЛЕНИЕ КЪМ 31.12.2015 Г. ПО ОБЛАСТИ, ОБЩИНИ, МЕСТОЖИВЕЕНЕ И ПОЛ

(Брой)


Области
Общини

Общо

В градовете

В селата

всичко

мъже

жени

всичко

мъже

жени

всичко

мъже

жени

Общо за страната

7 153 784

3 477 177

3 676 607

5 227 182

2 519 346

2 707 836

1 926 602

957 831

968 771

Русе

225 674

110 278

115 396

174 653

85 111

89 542

51 021

25 167

25 854

Бяла

12 492

6 160

6 332

7 831

3 841

3 990

4 661

2 319

2 342


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница