Доклад за наблюдение на изпълнението на общинския план за развитие за 2017 година



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер419.42 Kb.
#100735
ТипДоклад
  1   2   3   4

Годишен доклад за наблюдение на изпълнението на общинския план за развитие за 2017 година

Общинският план за развитие 2014-2020 г. е основен документ, определящ стратегическите приоритети и специфични цели за развитие на Община Белица.

Планът за развитие на Община Белица е приет от Общински съвет- Белица, с Решение № 71, Протокол № 7/31.07.2014 г.

Общинският план е разработен на основание чл.14 от Закона за регионално развитие и определя средносрочните цели и приоритети за развитието на общината в съответствие с Областната стратегия за развитие на област Благоевград за периода 2014-2020 година.

На основание чл.23, т.4 от Закона за регионално развитие (ЗРР) и чл.91, ал.4 от Правилника за приложение на ЗРР, Кметът на общината внася за обсъждане и одобряване от общинския съвет годишен доклад за наблюдението и изпълнение на Общинския план за развитие.

Оценките в доклада са изготвени на основание Закона за регионално развитие и Правилника за неговото прилагане



Съдържание на доклада (съгласно чл.91, ал.8 от ППЗРР)

1. Общи условия за изпълнение на Общинския план за развитие (ОПР) и в частност промените в социално-икономическите условия в общината;

2. Постигнатия напредък по изпълнението на целите и приоритетите от ОПР въз основа на индикаторите за наблюдение за предходната 2017 година;

3. Действията, предприети от компетентните органи с цел осигуряване на ефективност и ефикасност при изпълнението на общинския план за развитие;

4. Заключения и предложения за подобряване на резултатите от наблюдението.

Общинският план за развитие на община Белица 2014-2020 год. съдържа: анализ на социално-икономическото развитие на общината; анализ на силни и слаби страни, предимства и заплахи; приоритетите и специфичните цели и мерки за развитие на общината; стратегия за развитие на община Белица, индикативна финансова таблица, обобщаваща възможните ресурси за реализация на дейностите и проекти; реда и начина за осигуряване на информация, публичност, наблюдение и оценка за изпълнение на плана.

Принципите, на които се базира Планът на развитие са изцяло подчинени на принципите на балансираното развитие на политиката на Европейския съюз за регионално развитие - единен подход; концентрация на ресурсите; партньорство, публичност и прозрачност, допълняемост на финансирането, координация на дейностите, съгласуваност на политиките, инструментите и дейностите, спазване на законовата и под-законова нормативна уредба на страната и регулациите на Европейския съюз.

Основното предназначение на Плана за развитие на Община Белица 2014 - 2020 година е да бъде средство на социално-икономическата политика на общината и инструмент за планиране и програмиране на местното развитие. Формулирането на визията за развитие на община Белица е подчинено на логиката на визията на Областната стратегия за регионално развитие на област Благоевград и отчита насоките в националните стратегически документи за периода 2014-2020.



ВИЗИЯ: „Създаване и развитие на високо ефективна и качествена административна среда, в подкрепа на гражданското общество, неправителствените организации и бизнеса, за съхранение и надграждане на природните, културни и исторически богатства, подобряване качеството на живот и развитие на икономиката.

Приоритетите в Общинския план за развитие са дефинирани в съответствие с приоритетите заложени в Националната програма за развитие: България 2020 водещ стратегически и програмен документ, който конкретизира целите на политиките за развитие на


страната и са съобразени с предвижданията на Областната стратегия за развитие (2014-2020г), при отчитане на местната специфика и потенциала за развитие на община Белица.

1.Общи условия за изпълнение на Общинския план за развитие (ОПР) и в частност промените в социално-икономическите условия в община Белица




Демографско развитие


По данни на отдел ГРАО към 31.12.2017 г. жителите на община Белица по постоянен адрес са 10 179 души, / 2015 год.- 10 267 / от които 3400 са в гр. Белица, а останалите са разпределени неравномерно в 11-те села в общината. Най-висока концентрация на жители са в селата Краище (2 631 души) и Горно Краище (1253 души).

Основните демографски процеси за 2017 година показват негативни тенденции, отчитайки, че броя на ражданията е по-нисък от броя на починалите, което води до отрицателен естествен прираст за годината- родени 100, починали 126.


Равнище на безработица


Пазарът на труда в общината се характеризира с висока безработица. Равнището на безработица в община Белица е много по-високо от това за страната и областта. По данни на ДБТ-Разлог към 31.12.2017 год. броят на безработните лица е общо 1875 както следва:

  • брой регистрирани безработни лица за гр.Белица 421;

  • брой регистрирани безработни лица по населени места, прилежащи на територията на Община Белица :

  • с.Бабяк -172;

  • с.Горно Краище-249;

  • с.Краище- 443;

  • с.Дагоново – 161;

  • с.Кузьово- 88;

  • с.Лютово-74;

  • с.Орцево-48;

  • с.Палатик-81;

  • с.Черешово- 90;

  • с.Златарица-21

  • с.Гълъбово-8.

  • брой регистрирани безработни лица над 50 годишна възраст - 700 лица;

  • регистрирани младежи до 29 години - 293 лица

По структура на образование профилът на регистрираните безработни младежи е както следва:

  • с основно и по-ниска степен на образование - 132

  • със средно образование - 135

  • с висше образование - 26

Ниската степен на образование и липсата на квалификация са сериозна пречка за реализацията на безработните лица на пазара на труда. В условията на високото равнище на безработица и стеснен пазар на предлагане на работни места, групата с ниско образование и без специалност и квалификация, остава неконкурентна. Общината участва в няколко програми : Регионална програма за заетост,. Проект“ Обучения и заетост за младите хора“ –назначени

общо 9 лица работник поддръжка пътища и работник озеленяване , Регионална програма за заетост общо 8 лица работник подръжка, Програма „Старт на кариерата“- 1 лице младши експер., „НП ЗОХТУ „ -1 лице електротехник , Програма “Помощ за пенсиониране“ -1 лице работник озеленяване.

Действията по отношение намаляване на безработицата в общината следва да се реализират в две основни направления- превантивни/ обучения на безработни и заети/ и защитни- мерки, насърчаващи работодателите да наемат на работа лица, в т.ч. хора в неравностойно положение.

По данни на Дирекция Бюро по труда е осигурена заетост на младежи , регистрирани в Д“БТ“-Разлог по национални и европейски програми през 2017 год. на общо по ЗНЗ -8 броя, по ОП РЧР – 50 броя. Брой консултирани младежи за намиране на работа , за развитие на собствен бизнес и за възможност за професионално обучение и преквалификация-588.

Брой млади хора , повишили квалификацията си със съдействието на Д „ БТ“-35.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница