Доклад за отчета на бюджета на нзок за календарната 2013 г



страница1/3
Дата06.04.2017
Размер432.71 Kb.
#18581
ТипДоклад
  1   2   3
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
18.09.2014
Национални вестници


Всеки пети българин е без здравни вноски

НЗОК е приключила 2013 г. със спестени 100 млн. лв. по банковите си сметки

Ванина Стоянова

Сега  стр. 5  

Близо 19% от българите не са се осигурявали за здраве през 2013 г. По данните на НСИ това означава, че 1.417 млн. души по закон подлежат на здравно осигуряване, но реално не го правят. В същото време делът на постъпленията от здравни вноски е 65% от отчетените през 2013 г. приходи в бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Размерът на приходите зависи от намаляване броя на неосигурените лица, наличие на голям дял осигуровки върху минимални за страната доходи на заети лица и миграцията на трудоспособно население извън страната. Това са констатирали одиторите от Сметната палата в доклад за отчета на бюджета на НЗОК за календарната 2013 г.

През 2013 г. приходите от здравни вноски, отчетени от касата, надхвърлят 1.8 млрд лв. при предвидени в бюджета 1.749 млрд. лв. В сравнение с 2012 г. приходите от здравни вноски се увеличават с цели 75.814 млн. лв., или ръст от 4.4%. От касата и агенцията по приходите отчитат бум на приходите от глоби и наказателни лихви - общо 20.771 млн. за 2013 г., или 43.2 на сто повече спрямо предвидените в Закона за бюджета на НЗОК. В сравнение с отчетеното през предходната 2012 г. приходите от глоби скачат със 130 на сто. През 2013 г. данъчните са успели да съберат от нередовни платци на здравни вноски близо 15.8 млн. лв. - с 8.393 млн. повече спрямо планираните. Глобите, наложени от касата на лекари и болници, се изчисляват на 4.9 млн. лв.

Наред с приходите обаче сумата за здравноосигурителни плащания също се е увеличила - с 12.4 на сто спрямо определените в Закона за бюджета на касата. През 2013 г. за лечение и диагностика на здравноосигурените пациенти са отпуснати над 2.678 млрд. лв. - 98.7% от отчетените текущи разходи. Касата е влязла в календарната 2013 г. с неразплатени към лекари, болници и аптеки близо 237 млн. лв., а към края на 2013 г. сумата, която е прехвърлена за плащания в бюджета за 2014 г. възлиза на близо 358 млн. лв., от тях над 182 млн. са за болниците и близо 112 млн. за лекарства. За 2013 г. за лекарства са отчетени разходи в размер на 553 млн. лв., което е една пета от здравноосигурителните плащания. Спрямо 2012 г. бюджетът за безплатни или частично платени медикаменти се увеличава с 69.650 млн. лв. Като причини за по-високите разходи се изтъкват включването на нови лекарства и повишаването на сумата, която се поема от касата. Към 1 януари 2012 г. касата е плащала частично или напълно 1673 лекарства, а към 1 януари 2013 г. броят им набъбва до 1856 продукта. В началото на т.г. безплатните лекарства вече са 1997. Броят на пациентите, които получават безплатни лекарства, е 1.552 млн. души, като 53 на сто от тях са пенсионери.

Друго значимо перо в разходите са парите за болниците. През 2013 г. за лечение на пациенти в клиниките са отчетени разходи на стойност 1.545 млрд. лв. - 56.4% от всички плащания за здравни дейности и услуги. В сравнение с 2012 г. разходите за болнична помощ нарастват с цели 160.5 млн. лв. - 11.6%. Средномесечно на болниците са превеждани 128 млн. лв. - с 8 млн. лв. повече в сравнение с 2012 г. Увеличението се дължи както на новите дейности, включени през 2013 г., така и на увеличението на разходите за болниците като цяло, се посочва в одита на Сметната палата.

Дефицит

По отчет касата е приключила 2013 г. с дефицит в размер на 8.101 млн. лв. В същото време при проверка на наличностите по банковата сметка на НЗОК към 31 декември 2013 г. институцията е имала налични средства в размер на 100.248 млн. лв.


8 министерства не успяха да изхарчат 115 млн. лв. за строителство

Публичната инвестиционна програма се оказа успешна като усвояване на ниво общини и провал при централната администрация

Таня Петрова

Сега  стр. 3  

Публичната инвестиционна програма на кабинета "Орешарски" с бюджет от 500 млн. лв. се оказа пълен провал на ниво централна администрация. Въпреки постоянните оплаквания за недостиг на средства 8 министерства и 1 агенция не успяха да договорят наличен ресурс в размер на 115 млн. лв. за строителство. Вместо да влязат в икономиката, тези пари остават като резерв в бюджета. Общините са се справили по-добре с усвояването и при общо 368 одобрени за финансиране проекта без сключен договор до 15 септември са едва 10. Вчера кабинетът реши всички проекти, по които няма избран изпълнител към тази дата, да бъдат прекратени.

Провалът на централната администрация идва на фона на тежка конкуренция между отделните министерства и самите общини за разпределяне на общ ресурс от 500 млн. лв. Тези средства бяха заделени чрез орязване на бюджетите на министерствата с около 12%. Тогава правителството обясни, че е по-добре тези пари да бъдат централизирани и да се харчат програмно, вместо да се разпиляват по бюджетите на много ведомства. Равносметката показва, че избраните да реализират отделни програми министерства не са се справили и с този начин на харчене.

9 ведомства бяха избрани да реализират проекти на стойност 210 млн. лв. по публичната инвестиционна програма. Основната част от сумата - 160 млн. лв., бе заделена за програми на 8 министерства, 50 млн. лв. бяха отпуснати на Агенция "Пътна инфраструктура". При този ресурс до 15 септември са договорени 95.5 млн. лв., съобщи финансовият министър Румен Порожанов. Той не влезе в детайли за нивото на изпълнение по министерства, но уточни, че най-проблемните министерства са на здравеопазването, на транспорта и на околната среда. Както "Сега" писа, здравното министерство получи по инвестиционната програма 24 млн. лв. - 12 млн. лв. за спешната помощ и 12 млн. лв. за изграждане на информационна система. И двете обществени поръчки бяха спрени от служебния кабинет след обжалване. Министерството на транспорта обяви поръчка за проектиране на интермодален терминал във Варна, като ценовите оферти бяха отворени този месец. Договор в рамките на посочения срок - 15 септември, няма как да има и поръчката бе прекратена. За тази дейност бяха заделени 15 млн. лв. Министерството на околната среда и водите получи 29 млн. лв., не стана ясно докъде е стигнало изпълнението по тях.

За разлика от министерствата общините са били по-организирани и са успели да се вместят в рамките на определения срок за подписване на договор. За тях отпуснатият ресурс по публичната инвестиционна програма е в размер на 289 млн. лв. С прекратените 10 общински проекта общата икономия от програмата възлиза на 135 млн. лв. Парите за момента няма да се преразпределят и остават като икономия в бюджета.

На въпрос на "Сега" как ще коментира реализацията на инвестиционната програма на фона на обявените намерения за по-ефективно изразходване на бюджетните средства финансовият министър Румен Порожанов бе лаконичен, че проблем с администрацията има.



В бъдеще време

Не стана ясно дали в бюджет 2015 ще съществува подобна програма, или парите за строителство отново ще бъдат разпръснати по министерствата и бюджетите на общините. Макар на общинско ниво усвояването да върви добре, разпределението на парите по видове проекти и общини предизвика шумен скандал. То бе обжалвано и в съда от кметове на ГЕРБ, като това заседание тепърва предстои и решението по него ще е безвъзвратно закъсняло.




Проф. Огнян Герджиков, преподавател в Софийския университет:

Докато здравната каса е само една, от нея ще се краде

Трябва да се вдигне пенсионната възраст и да отпаднат привилегиите за хората от системата на МВР и МО

Лиляна Клисурова

24 часа  стр. 13,14  



CV

Роден е на 19 март 1946 г. в София

Завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт "Макс Планк"

Професор по търговско право и преподавател в СУ. Автор на монографии и десетки статии в областта на търговското право

Председател на 39-ото народно събрание (2001-2005). Депутата 39-ото и 40-ото НС

Член на НДСВ

Носител на орден "Стара планина"

- Г-н Герджиков, кои са трите най-съществени проблема в България в момента?

- Образование, икономика и здравеопазване.



- Какви са вашите идеи за решаване на тези проблеми?

- По отношение на здравеопазването има системна грешка. Моделът е сбъркан изначално и колкото и да се увеличават парите за здравеопазване, те никога няма да стигат. Системата е такава, че стимулира дори и добросъвестните лекари да злоупотребяват с пари от здравната каса, за да си вържат месечните бюджети. Да не говорим, че има лекари, които източват НЗОК най-безогледно за собствено обогатяване. Натъкнах се тези дни на няколко примера -лекари ми направиха самопризнания.



- За какво става въпрос?

- Ще спомена най-общо. В една болница е доставен скъп ангиограф За изследване на сърдечносъдови проблеми. И тръгват по селата с коли и автобуси да събират възрастни хора, на които обясняват, че искат да се погрижат за здравето им. Натоварват този ангиограф денонощно. След това се констатира, че 80% от тези пациенти нямат никакъв проблем, но съответният финансов ресурс вече е засмукан от НЗОК. Този случай не е изключение. Докато съществува този модел с една здравна каса, нещата ще бъдат катастрофално тежки, даже и 100% от БВП да е за здравеопазване.



- Какво трябва да се промени в здравната система тогава?

- Ако съм толкова умен, досега да съм го предложил. Трябва промяна, но каква ще е тя - има по-големи специалисти от мен, които да кажат. Най-малкото, което трябва да се направи, е диверсификация не може една-единствена здравна каса да има монопол. Трябва да има конкуренция на здравни каси, което ще доведе до контрол върху източването. Но не съм специалист, за да начертая модела.



- В сферата на образованието обаче сте - какво трябва да се промени?

- За образованието мога да говоря 6 денонощия, особено за юридическото. Нашето средно образование има традиции през годините, но се допуснаха някои извращения. Едно от тях е възможността по всеки предмет от I до XII клас да има няколко учебника. Това на пръв поглед изглежда демократично, но за мен е пълна простотия, която води до харчене на излишни държавни пари Решението е да се направи авторитетно и голямо жури, в което да бъдат включени и учители, и университетски преподаватели, и родители, прави се методика на оценяване и се избира един учебник - най-добрият.



- Бившият министър Анелия Клисарова имаше идея за въвеждане на единен учебник...

- Спомена се нещо такова, но не знам докъде стигна. Но към днешна дата това е един от големите проблеми. Освен това в средното образование се изучават много ненужни неща, учениците се задръстват с ненормална фактология Обичам историята и претендирам да я познавам, но в учебника за VIII клас срещнах световно неизвестни и ненужни факти и имена. Кому е нужно? За да направят дебел учебник и да вземат повече пари ли? Страшно важно е да се отсява зърното от плявата. Както в здравеопазването, така и в образованието всичко така е подчинено на пазарната икономика, че тя се изроди и всичко стана търгашество и машина за печалба. Не може в тези най-деликатни области - здравеопазване и образование, печалбата да е водеща. За висшето образование мога да говоря още по-дълго, но ще дам само един пример. Там, където има държавни изпити, както е в правото, трябва да има национален държавен изпит. Повече от 2 г. се боря за това, вече има предложение за изменение на наредбата. Има 9 юридически факултета в страната (бяха 14, но след дълга битка някои отпаднаха), които стават леко доморасли - тъй като всичко е подчинено на парите, а парите вървят със студента, те изкарват студентите докрай, нищо че половината са неграмотни. Но си изкарват държавния изпит, защото критериите по места са по-занижени. Тези хора завършват като юристи. Това е недопустимо, престъпление към нацията. Затова трябва да има единен държавен изпит, както матурите в средното образование.



- А какво да се подобри за икономическото положение на държавата?

- Трудно ми е да кажа какво да се промени, но трябва да се създават стимули за дребния и средния бизнес. И да има облекчения в регулационния режим. Най-важното е държавата да стане изправен длъжник, защото в момента тя е най-неизправна. А в същото време изисква от фирмите да си платят ДДС-то и после да чакат от държавата да си изпълни задълженията.



- А какво да се направи за доходи, безработица и пенсии?

- Много е сериозно положението с пенсионното осигуряване заради това, че 1/3 от българите са на пенсионна възраст. Задължително трябва да се вдигне пенсионната възраст, другото е егоизъм. Освен това трябва да отпаднат привилегиите за хората от системата на МВР и на МО. Те са чантаджии, сядат на едно бюро и накрая се пенсионират Юг. по-рано, защото са в МВР или в МО. Това са запазени от онова време привилегии, с които хора на 50 г. -млади, прави, здрави, излизат в пенсия Това изяжда страшно много от пенсионния фонд и не може да се допуска да има такива пенсионери. Ранното пенсиониране трябва да остане само за най-тежките професии, като миньорите например. И трябва да се вдигне общата пенсионна възраст.



- Но един човек на 70 г. далеч не е толкова ефективен, докога да работи?

- Ще му се намали работното време, но ще продължи да работи. Може за тези над 65 г. работният ден да е не 8, а 6 часа.



- Фирмите обикновено гледат да се освободят по -бързо от възрастните ида наемат млади, защото са по-продуктивни. Кой ще наеме над 65 г.?

- Не може да няма механизми, по които да бъде реализирано това.



- А за безработицата какво ще предложите?

- Едно от средствата за намаляване на безработицата е намаляването на работния ден. В съвременния свят, когато човешкият фактор на непосредственото прилагане на труд се замества от съвършени машини - роботи и компютри, очевидно е, че броят на работещите не може да е все същият. И съм убеден, че след 10-15 г. в световен мащаб вече няма да има такава работна седмица. Няма да се работи 5 дни, а 4, и не по 8, а по 6 часа.



- Как това ще реши проблема с безработицата?

- Като се намалява работното време, може да се ангажират повече хора. Да се преразпредели работата.

Вместо 1 човек да работи седмично 40 часа, ще работят двама по 20 часа Убеден съм, че това ще стане, защото трудът вече не е този, който беше в началото на миналия век.

- Но това няма да се приеме добре от фирмите - ще плащат осигуровки за двама, повече пари за заплати, а хората ще работят по-малко. Няма логика май?

- Ще плащат, разбира се. Но изчисленията трябва да се правят въз основа на производителността на труда, която следва да се увеличи. Защото човек, вместо да се разтакава цял ден и да си убива времето, ще знае, че има малко време да си върши работата и ще се мобилизира.

Ние имаме много ниска производителност на труда и това е голям проблем. Ще ви разкажа един виц:

Направили завод по японски проект - високомеханизиран и роботизиран. И според японските правила 8 души могат да обслужват този завод. Българите обаче назначили 100 души на работа.

Дошъл година по-късно шефът от Япония да види как работи заводът. И пита шефа на завода колко души работят в завода, като му дава за пример японския, в който били 8. Българинът, за да не остане по-назад, решил да скрие истинската цифра и отговорил: 10.

На следващата сутрин се срещат отново и японецът казва:

- Цяла нощ не съм спал -не можах да измисля с какво се занимават другите двама, та сте назначили 10 души.

Това е много показателно - у нас една работа, която може да се свърши от двама души, се върши от 10.

- Противоречите си, защото предложението, което давате - за намаляване на работното време и наемане на повече хора, е в същата посока.

- Не. С повишаване производителността на труда отпада необходимостта да има дълга работна седмица и дълъг работен ден. Ще се работи по-кратко, но по-ефективно. И същевременно ще се увеличи заетостта. Продуктивността ще стане толкова висока, че за един ден ще се произвежда двойно повече.



- Как се преодолява дефицитът на доверие, трябват ли промени в политическата система и какви?

- Трябва да се смени поне едно поколение. За съжаление, нашата политическа класа не е узряла, ние нямаме училище за политици. Тези 25 г. не са достатъчни, за да можем да изградим истинска политическа класа от хора с качества на държавници.

Още сме в период на капитализъм от латиноамерикански тип, в първите години на капитализъм с всички най-тежки пороци и недостатъци. Вероятно трябва да мине повече време и да се смени едно поколение.

- Какво не можахте да постигнете, докато бяхте на власт, което трябва да се направи сега?

- Все не съм бил на такава позиция, за да постигна това, за което говоря. Едно от нещата, за които съжалявам, че не успях да постигна, е признаване статута на

Софийския университет като национален университет с акт на Народното събрание - както са Сорбоната, Кеймбридж, Оксфорд. За да се знае, че това е люлката на образованието и науката.

Освен това съм противник на това разрастване на толкова много университети в България, което сваля рядко качеството. Не може във всяка паланка да има университет.

За съжаление, в някои градове трябва да се закрият болници, които не могат да поддържат високо равнище. Но трябва да има добра инфраструктура и центрове за спешна помощ в по-малките градове, които да поемат най-неотложните случаи. Това са все неща, които не успяхме да направим по наше време и, за съжаление, и до днес не са направени.
Болницата в Монтана с апарат за ранна очна диагностика на бебета

Мила Милкова

24 часа  стр. 7  

Мобилен апарат за ранна диагностика на очни заболявания на бебета и деца получи като подарък от "Българската Коледа" болницата "Д-р Стамен Илиев" в Монтана.

Тя е една от 10-те болници в страната, които благодарение на дарителската инициатива на президента разполагат с техника за преглед на пациенти на възраст само 6 месеца. Досега първият диагностичен преглед и измерване при децата се правеше едва след навършването на втората им годинка. За някои заболявания обаче това може да е късно.

С мобилния детски авторефрактор ще могат да се откриват заболявания като "мързеливо око", астигматизъм, кривогледство, късогледство, туморчета и катаракта при пеленачетата.




Колежани от Острова учат медицина у нас

Матей Бонев

Стандарт  стр. 9  

Възпитаници на престижни английски колежи от различни страни искат да учат медицина в Тракийския университет в града на липите. Младежите и родителите им бяха посрещнати официално във вторник в ректората от ръководството на вуза и представители на общината като първите лястовици на този необичаен образователен обмен.

Младежите и девойките са общо 32 и както изисква правилникът, ще се явят на задължителните тестове по химия и биология. Издържалите изпита ще запишат редовно хуманна медицина още тази учебна година. Преподаването по всички дисциплини ще се води на английски език, увери деканът на медицинския факултет проф. д-р Мая Гълъбова. Таксата за една учебна година е 6000 евро.
12 млн. прахосани за електронно здраве

Стандарт-Здравето  стр. 3  

12 млн. евро сме похарчили досега за въвеждане на единна електронна здравна система, но такава няма. Това стана ясно от лекцията на бившия здравен министър Стефан Константинов на Петия конгрес на Югоизточноевропейския медицински форум. Парите са дадени за 6 различни проекта в последните 14 г. В същото време в Естония е-системата е изградена само за 2.2 млн. евро. България обаче не е единственият пример за прахосничество в тази сфера. Словенците са дали 68 млн. евро за електронно здраве, а словаците 150 млн. Според Константинов, изграждането на електронна здравна система у нас е задължително, но тя няма да реши проблемите с контрола в болниците. По-скоро тя ще ни даде база данни за управленски решения и ще намали бюрокращината, смята той.


Пациенти искат мерки срещу диабет и астма

Пишат на Близнашки, настояват служебният кабинет да въведе програмите

Стандарт-Здравето  стр. 2,3  

Национално представителните пациентски организации у нас поискаха държавата да въведе още програми за профилактика. Сред тях са важни хронични заболявания като диабет, рак, хронична обструктивна белодробна болест, бронхиална астма и алергичен ринит. Също така и някои инфекциозни заболявания - като вирусните хепатити, които могат да завършат дори със смърт. "Бихме искали тези програми да се въведат още от служебния кабинет, затова ще пратим писмо до президента Росен Плевнелиев и премиера Георги Близнашки", заяви д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация (НПО). Той допълни, че в световен мащаб все повече пациенти се разболяват от рак, диабет и други тежки хронични болести.


Майка даде бъбрек на сина си

Стандарт-Здравето  стр. 2,3  

Бъбречна трансплантация от жив донор са направили в "Александровска болница". При нея донор е станала варненка. Жената е дарила орган на 36-годишния си син. Операцията е извършил екипът на проф. Петър Симеонов, началник на Клиника по урология в болницата. Състоянието и на двамата е стабилно, допълват от болницата. Това е седмата бъбречна трансплантация от жив донор в "Александровска" през тази година. Освен тях там са направени и 12 от трупен донор


200-ватовият Тулиум лазер изпарява простатата с водеща мощност и прецизност в България

Стандарт-Здравето  стр. 3  

Само в ЛЕЙЗЪР МЕД - Център за лазерна медицина (новото име на МЦ Бодимед)С филиали в София и Варна.

Простатата е с ключова роля за качеството на живот на мъжа над 50. Има щастливци, при които тя не съдава проблеми до дълбока старост, но на болшинството не им се разминават честите позиви, трудното уриниране, многобройните нощни ставания. Наименованието й произлиза от гръцки и означава "това, което стои пред". Свързано е с разположението й в уринарната система - под пикочния мехур и в горната част на уретрата (пикочния канал), през която урината се извежда. Уголемяването й, характерно за напредването на възрастта, притиска мехура и канала като нарушава и тяхното функциониране.

Изпаряването на простатата с 200-ватовия Тулиум лазер е възможно най-щадящият метод в съвременната практика за премахване на увеличената простатна тъкан и справяне с уринарните смущения. Лазерната операция окончателно премахва и постоянния катетър, с който някои мъже са принудени да живеят заради настъпила остра задръжка на урината. Тулиум лазер в МЦ ЛЕЙЗЪР МЕД е без аналог в България по отношение на най-важните характеристики - мощност 200 вата и прецизност само 0,2 мм проникване в тъканта. А екипът е с най-голям опит в лазерната хирургия на простатата у нас. След операцията струята е силна, бистра и без затруднения. Сравнима само с периода на младостта при мъжа.

За лечение с Тулиум лазер в България може да се консултирате в ЛАЗЕРНА ХИРУРГИЯ НА ПРОСТАТАТА® към медицински център ЛЕЙЗЪР МЕД в София и Варна. Провежда се ПЪЛЕН ПРЕГЛЕД НА ПРОСТАТАТА НА ЦЕНАТА НА КОНСУЛТАЦИЯ. Включва: консултация с уролог, измерване на обема на простатата, измерване на остатъчна урина, туморен маркер ПСА.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница