Доплащаме 400 млн лв за лечение в болница



страница1/7
Дата10.02.2018
Размер408.71 Kb.
#56018
  1   2   3   4   5   6   7
Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
19.06.2015



Доплащаме 400 млн. лв. за лечение в болница


Жулиета Недялкова
Българинът доплаща всяка година между 350 и 404 млн. лева за лечението си в болница. Това се посочва във финансов доклад, изготвен от независима консултантска компания, за състоянието на здравните заведения у нас в периода 2006-2013 г. Анализът бе представен от Живко Иванов по време на икономически форум за Югоизточна Европа в София. Не става дума за пари "под масата", а за средства, платени на касите на болниците за избор на екип, за консумативи, операции, импланти или стави, които НЗОК не покрива, обясниха експерти.

Според доклада 40% от приходите на държавните лечебни заведения отиват за лекарства и консумативи и близо 50% - за заплати. Частните харчат за тези две пера съответно 30 и 40%. Директори на болници обаче контрираха, че тези данни са абсолютно неверни, а някои напуснаха.


Код "Спешно"

Проф. Милан Миланов

Преди няколко дни един фелдшер беше наказан, защото изостави родилка насред пътя между Симеоновград и Хасково. Или поне така разказаха случая медиите. И последваха хули, помия, обвинения и дори откровени заплахи. Към горкия човечец, към лекарите изобщо, към системата... Но никой не се сети да се постави поне за малко на мястото на фелдшера Митко Костов. Който, сигурен съм, докато е пътувал към пострадалия от катастрофа, се е кръстил бременната Анастасия да не роди на пътя. Знайни и незнайни експерти и коментатори заредиха мъдри мисли по въпроса кое е по-спешно - раждаща жена или умиращ при пътен инцидент.

Няма учебник в света, който да дава отговор на този въпрос и който да учи доктора да взема решения и да поема отговорност. И нито един алгоритъм на поведение не може да помогне на лекаря в линейката в случай като този. Да, има правила и стандарти кой пациент е спешен, какви действия трябва да се предприемат при животозастрашаващи състояния, къде да бъде закаран болният. Но в тежък прецедент като този от преди дни, в който фелдшерът трябваше да реши за секунди на кого да помогне, той е можел да разчита само на собствената си преценка. И морал.

А ето и равносметката - спасен умиращ в катастрофа, живи и здрави майка и бебе. Е, защо Митко Костов трябваше да бъде наказан, след като очевидно е взел правилното решение? Тук многознайковците сигурно веднага ще кажат: "Ами ако не беше станало така? Ако родилката не беше успяла да стигне до болница?" В медицината обаче няма "ако", важен е крайният резултат. Затова вместо предупреждение за уволнение и кофи със злоба този човек заслужава награда. Или поне едно "благодаря" от близките на мъжа от катастрофата. Хората може и да са му благодарили, но така и никой не разбра. Защото всички бяха заети да питат как се чувства "изоставената" Анастасия и да поставят диагнози на родното здравеопазване. Сякаш ако окачим на въжето един хасковски Фелдшер, всичко в системата ще се нареди от само себе си.

Българинът трябва най-после да разбере, че докторът е от неговия отбор. А така наречените експерти да спрат да повтарят колко малко били линейките. Те са просто едни автомобили, които в 70% от случаите се използват за безплатно такси, а повече от половината повиквания са за температура, кашлица, пъпки или зъбобол. Спешната медицина не са линейките, а повече лекари, които не просто могат да интубират и да правят сърдечна тампонада, а умеят и още по-важно - искат да носят отговорност. И когато са стигнали навреме, и когато са закъснели...
Авторът е началник на Централната реанимация на "Пирогов", председател на столичната колегия на лекарския съюз и един от най-големите експерти по спешна медицина у нас.

Трета болница отказва експертиза за девственост


Ваня Драганова
Трета пловдивска болница отказа да направи експертиза, която да установи дали поетесата Албена Хинкова действително е девствена, както твърди. Хинкова води дело за клевета срещу колегата си Николай Славов, позволил си публично на литературна сбирка да се усъмни в нейната непорочност с думите: "Кажи бе, моме! Макар че ти не си мома, но това няма значение." Заради тази реплика Хинкова иска от Славов 3000 лв. В хода на делото беше назначена медицинска експертиза, която да даде отговор на въпроса непокътната ли е девствената ципа на Хинкова и ако това е така, дали не се дължи на т.нар. хименопластика - операция за възстановяване на целостта.

Първа да се заеме със задачата отказа Университетската болница "Св. Георги", след това и бившата окръжна - сега МБАЛ "Пловдив". Вчера отказ депозира и частната клиника "Селена". Мотивите и на трите здравни заведения са, че имат твърде много работа и прекалено малко лекари. Четвърта болница няма да се търси, съдът ще се опита да намери вещо лице сред своя списък с експерти.






Махат таксата за лекари специализанти

Таксата за специализиращите по условията на старата наредба лекари най-вероятно ще бъде отменена. Предложението на здравното министерство ще бъде пуснато за обществено обсъждане до дни, каза зам. здравният министър д-р Бойко Пенков на форум по проблемите на младите лекари.

Таксата е 180 лв. и важи за специализантите в заварено положение. Тя бе отменена чрез новата наредба за специализациите, която задължи болниците да наемат специализантите си на трудов договор. От страна на болниците обаче имало много сериозна съпротива да освобождават лекарите в пенсионна възраст и да наемат млади.

Разработва се стандарт за насищане с кадри според броя болнични легла в структурите, каза още д-р Пенков. Той ще влезе в сила най-вероятно от януари 2016 г.

Прави се и методика, по която ще се отчисляват парите за възнаграждения на лекарите от клиничните пътеки. Техните цени няма да се намаляват освен за тези, които ще преминат в извънболничната помощ.

Нужен е единен национален коефициент за заплащане според тежестта на случаите, каза д-р Пенков. Справедливо е болниците да получават диференцирани суми според нивото на компетентност.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница