Екологичен транспорт и ролята му в развитието на туризма сандра Апостолова – докторант



Дата18.12.2017
Размер124.22 Kb.
#37044
ЕКОЛОГИЧЕН ТРАНСПОРТ И РОЛЯТА МУ В РАЗВИТИЕТО НА ТУРИЗМА
Сандра Апостолова – докторант
Университет за национално и световно стопанство
Катедра „Икономика на транспорта и енергетиката“
Резюме: Екологичният транспорт и въздействието му върху околната среда оказва влияние върху тенденциите за развитие на туристическата индустрия. При направения обзор са очертани основните аспекти, състоянието и перспективите в развитието на транспорта, съобразно новите изисквания за опазване на околната среда, намаляване на парниковите емисии и внедряване на новите технологии, общ анализ на екологичните проблемите и въздействието им за развитието на туризма.

Ключови думи: екологичен транспорт, околна среда, парникови емисии, иновации, туризъм
Увод: Транспортът и пътуването могат да бъдат дискутирани без да се взима под внимание туризма, но туризма не може да процъфтява без придвижване. Транспортът е неразделна част от туристическата индустрия. Всички аспекти на туризма и неговата връзка с транспорта ежегодно рефлектират върху околната среда. Транспортът и съвременните превозни средства правят пътуването до всички краища на света възможно, като това води до промени на туристическия пазар. Тенденциите в развитието на туризма в световен мащаб са свързани с появата на нови потребности, ново отношение на туриста към мотивите, целите и предпочитанията за начина на организация и провеждане на туристическото пътуване. В резултат на това успоредно с класическите се появиха и нови видове туризъм, което предизвика пренасочване на туристическото търсене към качествено нови, специфични за потреблението в туризма транспортни услуги. Туризмът, като икономическа дейност се характеризира с висока степен на динамичност, а търсенето на туристически услуги е силно повлияно от разходите за транспорт. Туристическата индустрия се опитва да отговори на нуждите на туристите, което означава подобряване на транспортните съоръжения и изграждането на по-добри транспортни системи (висококачествени магистрали, железопътни линии и летища), които изискват значителни инвестиции и сложна организация. Добре организирани терминали и интелигентно планираните транспортни графици са от съществено значение за разрастване на туристическата индустрия с бързи темпове.

Анализ на екологичните проблемите в областта на транспорта

Ефективната транспортна система и свободата на придвижване се смята за съществена придобивка на съвременния човек. Интеграцията на националните пазари, общият икономически подем и по-високите доходи на хората допринасят за развитието на транспортния сектор и туризма. Ползите от транспорта са неоспорими, но имат своята висока цена. Транспортът често е посочван като стопанския сектор с най-пагубно въздействие върху околната среда. Построяването и поддържането на транспортната инфраструктура ангажира значителна част от обществените ресурси. Към тях трябва да се прибави цената на транспортните злополуки, шумът, замърсяването на въздуха, разходът на енергийни и материални ресурси.

В момента на транспорта се пада най-големият дял от изхвърляните в атмосферата парникови газове - около 80 % от емисиите на CO2 и около 60 % от емисиите на NOx1.

• NOx са резултат от изгарянето на горивата при високо налягане и температура, допринасяйки индиректно за образуването на киселинните дъждове. Азотните оксиди имат пряка роля за парниковия ефект и разрушаването на озоновия слой.

• CO2 се получава в резултат на непълното изгаряне на горивото в бензиновите двигатели. Той е опасен за здравето газ, който нарушава снабдяването на организма с кислород чрез кръвта.

Емисии на ЛОС2 се отделят при непълното изгаряне на горивата и вследствие на изпарение от двигателите и бензиностанциите. ЛОС директно допринасят за образуване на озон в тропосферата.

• Фини прахови частици се образуват най-вече при работата на дизеловите двигатели - около 50 пъти повече, отколкото при бензиновите. Те могат да останат във въздуха продължително време, като допринасят съществено за образуването на смог, могат да проникнат и останат завинаги в белите дробове, предизвиквайки заболявания на дихателната система и рак.

• Транспортната инфраструктура води до необратимо увреждане на естествените природни местообитания. В много случаи не се извършва рекултивация на терени (след разсипване или разливане на опасни вещества), кариери или изоставени железопътни трасета. Тя пресича естествените природни местообитания и възпрепятства придвижването и миграцията на животните.

• Негативното влияние от транспортните дейности са пагубни за човешката еко сфера и са причина за непрекъснатото увеличение на респираторните заболявания, кардиологичните проблеми, развитието на инфекции, увеличаване на заболеваемостта и смъртността, намаляване на очакванията от живота, намаляване на способностите, намаляване на полезния живот на човека, криза на стойностите, разрушаване на историческите и културни основи на живота.

Увеличаващите се нужди от транспорт са неизбежен резултат от наслагването на няколко фактора, като икономически растеж, промени в търсенето на различни туристически дестинации, както и социално-икономически причини, свързани с растящите доходи и интереса към повече пътувания.

Бурното развитие на туризма допринася за по-нататъшното развитие и разклоняване на транспортната система. С увеличаването на началните и крайните точки на транспортните направления гъвкавостта и скоростта се превръщат в ключови параметри на туристическите услуги. Демографските промени и нарастването на доходите на хората доведоха до по-голям брой на частните автомобили и увеличаване на времето за отпуски и развлечения. Все повече туристи пътуват със самолет - особено предпочитан е въздушният транспорт през лятото.

Влиянието на транспорта върху околната среда се увеличава, като бързо се превръща в доминиращ фактор на вредните емисии и тяхното отрицателно влияние върху екологията. Това влияние, както и всички останали екологични влияния може да се класифицира в три категории:

• Директни влияния – непосредствена връзка на транспортните дейности с опазване на околната среда, от което негативния ефект е ясен и разбираем.

• Индиректни влияния – вторични ефекти от транспортните дейности върху екологичните системи. Те много често имат по-голямо вредно влияние отколкото директните. Но взаимните връзки са често неразбираеми и трудно установими.

• Кумулативни влияния – това са съвкупности, които съдържат мултипликативни и синергични влияния от транспорта. В резултат от тях се появяват различни ефекти, както директни така и индиректни върху екосистемите, които много често са съвсем неочаквани.

За да се намали влиянието на транспорта върху околната среда ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ разработи Европейска стратегия за незамърсяващи и енергийно ефективни превозни средства има за цел да насърчи разработването и навлизането на незамърсяващи и енергийно ефективни („екологични“) тежко- (автобуси и товарни автомобили) и лекотоварни превозни средства (автомобили и микробуси), както и на дву- и триколесни моторни превозни средства и на четириколки. Според предвижданията до 2030 г. автомобилният парк като цяло ще нарасне от 800 милиона на 1,6 милиарда превозни средства. Това удвояване на общия автомобилен парк налага качествена промяна в технологично отношение, за да бъде осигурена устойчива мобилност в дългосрочен план с оглед на постигането на целта за изграждане на невъглероден транспортен сектор.

Настоящата стратегия се основава на съществуващата стратегия от 2007 г. за намаляване на емисиите на CO2 от пътническите леки автомобили и лекотоварните търговски автомобили, и допълва продължаващите и планираните дейности по изграждане на невъглероден транспортен сектор и намаляване на въздействието на транспорта върху околната среда, като целта е намаляване на въглеродните емисии с 80—95% до 2050 г. Технологичните новости в екологичните технологии за задвижване на автомобилите ще окажат влияние върху морския, въздушния, градския и железопътния транспорт.

С настоящата стратегия се цели да работи едновременно в две посоки:

1. Насърчаване на незамърсяващите и енергийно ефективни превозни средства, основаващи се на традиционните двигатели с вътрешно горене;

2. Внедряване на авангардни технологии в превозни средства със свръх ниски въглеродни емисии.

Разглеждат се следните системи за задвижване:

• Алтернативните горива за двигатели с вътрешно горене, които да заместят бензина или дизеловото гориво и които включват течните биогорива и газообразните горива (в това число ВНГ (втечнен нефтен газ), сгъстен природен газ (СПГ) и биогаз). Те разполагат с потенциал за намаляване на въздействието на автомобилния транспорт върху околната среда чрез намаляване на емисиите на CO2 и на замърсители.

• Електрически превозни средства, които се задвижват с електродвигател и се зареждат с електрическа енергия. Енергията се натрупва в акумулаторни батерии или други алтернативни бордови системи за съхранение. Проучванията предвиждат пазарният дял на продажбите на нови автомобили да бъде в размер на 1—2% през 2020 г., а през 2030 г. да нарасне на 11—30%. Съгласно предвижданията през 2020 г. пазарният дял на хибридните превозни средства с възможност за включване към електрическа мрежа ще бъде в размер на 2%, като се очаква да достигне размер от 5% до 20% до 2030 г. Технологията на електрическите автомобили разполага със значителен потенциал за радикално справяне с редица предизвикателства, като глобалното затопляне, зависимостта от изкопаемите горива, локалното замърсяване на въздуха и натрупването на енергия от възобновяеми източници в акумулаторните батерии на превозните средства чрез интелигентните електрически мрежи. Електрическите превозни средства имат относително ограничената автономност и потенциално по-доброто съотношение между разходи и печалби при изграждане на инфраструктура за зареждане. В градските зони намалението на емисиите на замърсители и на шумовите емисии води до най-големи социални и здравни ползи.

• Превозните средства с водородни горивни елементи могат да допринесат за опазването на околната среда по начин, сходен с приноса на задвижваните с акумулаторна батерия електрически превозни средства. Те също разполагат с електродвигатели, но електрическата енергия се получава на борда на превозното средство от водородно гориво чрез горивни елементи, при които единственият остатъчен продукт е водна пара.

Концепция за навлизане на „чистите“ горива се възпрепятства основно от следните три фактора:

• Високи разходи за този тип превозни средства;

• Ниската степен на приемане от страна на потребителите;

• Липса на станции за зареждане с електроенергия и гориво.

Пакетът от мерки за „чиста“ енергия за транспорта включват:

• Електроенергия: Целта е да се създаде критична маса от станции за зареждане, така че дружествата да започнат масово производство на автомобили от този тип на приемливи цени.

• Водород: станции за зареждане да бъдат взаимно свързани, за да образуват мрежа с общи стандарти с цел да се гарантира мобилността на превозните средства, задвижвани с водород.

• Биогорива:

• Природен газ: втечнен (ВПГ) и сгъстен (СПГ) ЕК предлага да бъдат инсталирани станции за зареждане с ВПГ във всичките 139 морски и вътрешни пристанища в рамките на основната Трансевропейски мрежи (TEN) съответно до 2020 и 2025 г.

Перспективи за развитие на пътническия транспорт

Технологичните нововъведения могат да постигнат по-бърз и по-евтин преход към по-ефективна и устойчива транспортна система, като действат по три основни фактора:



  • ефективност на транспортните средства чрез нови двигатели, материали и дизайн;

  • използване на по-чиста енергия чрез нови горива и системи за задвижване;

  • по-добро използване на мрежата и по-безопасна и сигурна дейност чрез информационни и комуникационни системи.

За да се осъществи планираната стратегия „Европа 2020” за по-ефикасен транспорт се предвижда свързване на европейските сухопътни, железопътни, въздушни и водни транспортни мрежи, ограничаване на зависимостта от внос на петрол и намаляване на емисиите на парникови газове. Целта на новия европейски транспортен план да се повиши мобилността на гражданите и съвместимостта на транспортните мрежи в ЕС, като при това се намалят емисиите на парникови газове и зависимостта на ЕС от внос на нефт.

Целите на плана, които трябва да бъдат постигнати до 2050 г., са съсредоточени върху градския и междуградския транспорт, както и върху пътуванията на дълги разстояния. В плана се призовава:

• градовете постепенно да премахнат бензиновите автомобили изцяло;

• 50% от всички пътници и товари, използващи сухопътен транспорт за междуградски пътувания над 300 км, да бъдат прехвърлени към железопътния и водния транспорт;

• авиокомпаниите да увеличат потреблението си на устойчиви ниско въглеродни горива до 40%;

• корабоплаването да намали въглеродните си емисии с 40%.

Постигането на тези цели ще помогне на ЕС да намали с 60% своите емисии на парникови газове от всички видове транспорт до 2050 г.

Особено важна роля за ефективното функциониране на транспортна система се пада на технологичното взаимодействие между видовете транспорт. То се изразява в изграждането на система за експлоатация на различните видове транспорт и осъществяването на най-ефективна организация на движение на превозните средства.

Факторите, които ще имат решаваща роля в развитието на туризма в периода до 2050 г. е високата степен на непредвидимост за бъдещето на световната икономика. В областта на пътническия транспорт основно постиженията в секторите на енергетиката, транспорта и информационните технологии ще променят живота на хората в положителна посока, но навярно ще имат негативно отражение върху транспортната система.

Бъдещето на транспорта ще се определя от взаимодействието между факторите, обуславящи търсенето на транспортни услуги, технологичното развитие на транспортните средства с оглед опазване на околната среда:

• да задоволява потребностите на бъдещата мобилност и нейните фактори;

• да въвежда нова култура за градска мобилност;

• да предоставя индивидуална мобилност, независима от конвенционалните източници на енергия;

• алтернативни превозни средства, базирани на ново поколение двигатели;

• преход към интегрирана транспортна система;

• нова транспортната инфраструктура;

• отваряне, организиране и регулиране на бъдещите транспортни пазари;

• осмисляне и управление на факторите, обуславящи търсенето на транспортни услуги;

промяната в поведението;

• по-добрите информационни технологии в услуга на по-ефикасно използване и интегриране на транспортните мрежи;

• безопасността и сигурността;

Допълнителна загуба на доходи би могла да допринесе за още по-голямо свиване на търсенето на стоки и услуги, свързани с мобилността, по-специално по отношение на туризма и свободното време.



Въздействие на екологичните проблеми за развитието на туристическата индустрия

Туристическата индустрия се разви бурно през последните десетилетия, като носи добри доходи, разкрива нови работни места, стимулира срещата с непознати страни и опазването на културното наследство, насърчава развитието на инфраструктурата.

Някои основни тенденции за развитието на туристическата са:

• Увеличаването на пътуванията с кола и самолет;

• Намаляване на цените на туристическите пътувания;

• Нарастване на разнообразието на туристическите възможности и услуги;

Във всички страни от света обаче туризмът е основен фактор, предизвикващ нарастване на търсенето в областта на пътническия транспорт и свързаното с него въздействие върху околната среда. Развитието на туристическия сектор предизвиква допълнително натоварване на околната среда чрез ползване на транспорт, вода, земя, енергия, замърсяване с отпадъци, допълнителни жилища за почивка.

Въздействието на туризма върху околната среда е навсякъде специфично в зависимост от различни фактори: вид туристическа дейност, големина на района, брой посетители, сезонна концентрация на туристи, видове използван транспорт, влияние на местната икономика, използване на ресурсите, третиране на отпадъците, качество на управление на туристическата дейност.

Въздействието върху околната среда може да бъде класифицирано на няколко нива:

• В местен план - местните хора страдат от недостиг на ресурси (питейна вода и земя), замърсяване на въздуха и водата, шум и екологични инциденти;

• В регионален план - въздействията могат да включват замърсяване на въздуха и водата, разрушаване на местообитания и намаляване на биологичното разнообразие;

• В глобален план - емисиите на вредни газове от транспорта и обезлесяването могат да доведат до промени в климата.



Изводи: Транспортът е важен фактор, който благоприятства развитието на туризма. Започва с подобрените удобства за пътуване, лекотата на достъп до туристическите услуги са основата на туристическия транспорт. Множество фактори оказват голямо влияние върху бъдещото развитие на транспорта в туризма, но от голямо значение е взимането на бързи и радикални мерки за намаляване на негативният ефект на транспорта върху околната среда. Това ще позволи устойчиво развитие на туризма, предефиниране на стереотипните образи и дестинации, може да доведе до загуба на възможности за прилагане на търговски атрактивна практики в краткосрочен план.

Заключение: Трябва да се провежда целенасочена и резултатна екологична транспортната политика в туризма. Водещ принцип в тази политика е качествено задоволяването на потребностите на туристите по възможно най-ефективен начин, т. е. на възможно най-ниска цена и с най-малки увреждания на околната среда. Това предполага допълнителните инвестиции и иновации в развитието на транспорта и благоприятния аспект, който ще оказва на развитието на туризма.

Използвана литература:

  1. Bull, A Economics of Travel and Tourism

  2. Ceballos-Lascurain, H. (2001) Integrating biodiversity into the tourism sector: Best practice guidelines, a report to the UNEP/UNDP/GEF/PBSP

  3. David T. Duval Tourism and Transport: Modes, Networks and Flows

  4. European Commission, EU Energy and Transport in Figures,

  5. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/statistics_explained/index.php/Coastal_region_statistics

  6. http://data.iucn.org/dbtw-wpd/html/tourism/section5.html

  7. http://ec.europa.eu/index_en.htm

  8. http://fama2.us.es:8080/turismo/turismonet1/economia%20del%20turismo/politica%20turistica/tourism%20in%20the%20face%20of%2021%20century%20challenges.pdf

  9. http://www.crctourism.com.au/wms/upload/resources/Tourism%20Economics%20Summary%20WEB.pdf

  10. http://www.eoearth.org/article/Air_pollution

  11. http://www.iea.org/co2highlights/co2highlights.pdf

  12. http://www.stepc.gr/_docs/library_docs/GLOBAL_SWOT_Analysis_TOUREG.pdf

  13. http://www.tourismmaster.nl/theses/Domestic_and_International_Tourism_in_a_Globalized_World.PDF

  14. http://www.vinnova.se/en/Our-activities/Transportation-and-Environment/

1 NOx – общо название на азотните оксиди NO и NO2, образувани при химически реакции в атмосферата и при изгарянето на горивата при високо налягане и температура

2 ЛОС – летливи органични съединения

Каталог: uploads -> Department -> FormUploads
Department -> 1. Направление: Икономическа характеристика на бизнес организацията
Department -> Бизнес анализи и проекти, упл-1 г., 2 сем. Прием: 09/2014
FormUploads -> Гл ас д-р Аглика Кънева унсс катедра „Финанси”
Department -> Финансираща организация: унсс (номер на договора: нид-10./2008) Ръководител
FormUploads -> Анализ на паричните потоци на транспортните предприятия доц д-р Росица Иванова унсс катедра “Счетоводство и анализ”
FormUploads -> Развитие на пътническият железопътен транспорт в българия доц д-р Борислав Арнаудов катедра „Иконoмика на транспорта и енергетиката“
FormUploads -> Стиляна Велинова Стратиева унсс резюме: Предвид ролята на управлението на информационните потоци за ефективността на управлението на веригата на доставките (увд) в здравеопазването настоящият доклад


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница