Емоционалното лидерство на учител Анотаци



страница1/6
Дата03.05.2023
Размер46.33 Kb.
#117544
  1   2   3   4   5   6
Емоционалното лидерство на учителя
Свързани:
НАУЧНА СТАТИЯ ГОТОВА


Емоционалното лидерство на учител
Анотация. Статията разглежда проблема за проектиране на емоционалното лидерство на учителя като основа за формиране на социално-психологическа зрялост и емоционална самоорганизация сред субектите от образователния сектор.
Тази тема възниква във връзка с проблемите за предотвратяване на пасивните процеси на емоционалното "прегаряне", при които активните прояви на агресия се увеличават в междуличностните отношения. Изследването на лидерството разкрива противоречие между вниманието към проблемите на лидерството и липсата на реални програми за проектиране, които биха могли да бъдат в основата и да ръководят учителя при осигуряване на ефективно взаимодействие. Целта на статията е да се проучи ефективността на техниките за емоционална подкрепа, за идентифициране на перспективите, за разработване на програми за емоционално лидерство. Емоционалното лидерство на учителя включва създаването и прилагането на саморегулиращи и комуникационни технологии, насочени към очаквания успех и прогнозиране на усилията, преживяванията и състоянията на удовлетвореност от процесите на съвместна дейност за всеки член на учебната група. Статията представя сравнителен анализ на теоретичните изследвания на емоционалното лидерство на учителя от гледна точка на съпоставяне на съдържанието и процесните подходи за неговото осъществяване.
Статията описва социално-психологическия модел на взаимоотношения между видовете емоционално лидерство с действията и методите на педагогическо въздействие, и резултатите от самоорганизацията на учебните групи, групови ефекти и методи на емоционално творческа работа на учителя. Емоционалното лидерство на учителя се реализира в процесните технологии, резултат от което е опитът за успех и удовлетвореност от значимостта на междуличностните отношения в критични ситуации от всеки субект в съвместната групова работа. Материалът на статията може да се използва за създаване на учителски програми за емоционално лидерство в съответствие със специфичните обстоятелства на съвместната дейност в областта на образованието.
Ключови думи: емоционално лидерство, учителско лидерство, процесуален подход, програмно проектиране, ефективно взаимодействие.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница