Евристични методи II метод ”Тотална аналогия”



Дата28.10.2018
Размер199.33 Kb.
#104084
Евристични методи II

Метод ”Тотална аналогия”



  1. Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или да се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф”.

  2. ГФ на ТО е съхранение на ценни вещи или данни.

ОФ1: Защита

ОФ2: Възвратно-постъпателно преместване

ОФ3: Изолация

ОФ4: Закрепване



  1. Аналогия със словесно описан ТО

    1. Обекти:

- чекмедже;

- врата;


- шкаф;

    1. Всеки ТО от 3.1 се приема за аналог и се анализира реализацията на проблема в него.

- при чекмеджето проблемът може да бъде решен като се реализира заключване чрез ключ;

- при вратата проблемът може да бъде решен чрез електронно заключване с код, с карта, с пръстов отпечатък, сканиране на ретината или на други биометрични данни.

- при шкафа проблемът може да бъде решен като се реализира заключване с ключ, с райбер или подобен механизъм;


    1. Съхранението на ценните вещи или данни може да стане както в традиционен сейф с ключалка, така и в сейф с електронно заключване чрез комбинация от клавиши или четец за пръстов отпечатък. Може също така да се програмира при три пъти грешно въведен код да се включва някакъв защитен механизъм, които да изисква въвеждане на втори код за отблокиране, и след това повторни 3 опита за въвеждане на отключващия код.

  1. Аналогия със случаен обект.

4.1 . Обекти:

- стълба;

- портфейл;

- чиния;


4.2. Стълба – състои се от две успоредни метални тръби, перпендикулярно на които на равни разстояния за първите тръби са закрепени втори. Стълбата служи за достигане на по-високи обекти;

Портфейл – състои се от съшита и слепена кожа, като може да има и тик-так копчета. Разделен е на прегради и джобчета. Целта му е съхранение на пари, лични документи, визитки и кредитни или дебитни карти.

Чиния – състоят се от стъкло или порцелан, евентуално с гравирани елементи или картинки. Предназначението й е да съхранява някакъв хранителен продукт.

    1. Сейфът може да е „висок”, т.е. да е на няколко нива. Освен това може

да има прегради например за пари или документи. Той може да бъде и прозрачен, но изработен от бронирано стъкло като целта е да се защити това, което е вътре, но да бъде видимо с невъоръжено око.

5. Аналогия с картина

5.1. Баба Вида – Представлява крепост, заобиколена от ров, пълен с вода.



    1. Новият сейф може да бъде солиден, каменен, непробиваем, също

така може да бъде водоустойчив.

  1. Аналогия със стихотворение:

„Език свещен на моите деди

език на мъки, стонове вековни,

език на тая, дето ни роди

за радост не - за ядове отровни.”

Ив. Вазов


Стихотворението съдържа действията роди и обектите език, мъки, стонове, радост, ядове отровни.

Някои възможни аналогии са:



  • Сейфът разпознава глас и се отваря с точно определена дума или комбинация от букви и/или числа (аналогия с „език”).

  • Вратата на сейфа може да се отваря „мъчно”, т.е. да е здрава и масивна, което ще доведе до по-добра защитеност на съхраняваните вещи (аналогия с мъки).

  • Сейфът може да издава звуков сигнал при отваряне, затваряне и въвеждане на грешна комбинация (аналогия със „стонове”).

  • Сейфът може да е във весели, предизвикващи радост цветове, или да бъде облепен с фолио с весела снимка (аналогия с „радост”).

  • Сейфът може да е оборудван със защитни механизми и да създава главоболия на този, който се опитва да получи неоторизиран достъп до вещите в него (аналогия с „ядове отровни”).

  1. Аналогия с музикален откъс:

    1. Judas Priest - breaking the law

    2. В песента се пее за човек, който е неудовлетворен от живота, смята че никой не го забелязва и на никого не му пука за него и за да промени това възнамерява да пристъпи закона. Навява епохата в САЩ в средата на миналия век, когато престъпността е била висока.

    3. Сейфът може да е снабден със система за сигурност свързана с полицията или охранителна служба, която да се задейства при неоторизиран достъп.

  1. Аналогия с произволен елемент

    1. Уточняване на елемента – компактдиск.

    2. Определяне на неговите части, действия, форми, свойства: Направен е от пластмаса; има кръгла форма; облепен е с фолио; служи за запис и четене на информация.

    3. Идеята е сейфът да има вградено оптично устройство и паролата да е съхранявана на компактдиск или пък сейфът може да е реализиран с цилиндрична форма и да се съхраняват дребни предмети в него в отделни чекмеджета, всяко със собствен защитен код или др. защита.


Варианти:

  1. Сейф от бронирани стъкла, който да се отваря с пръстов отпечатък и да има прегради.

  2. Сейф с цилиндрична форма, който да е изграден от малки чекмеджета и всяко да си има отделен код.

  3. Сейф на нива или сейф вграден в друг сейф, който да се отваря чрез въвеждане на комбинация от букви, символи или числа. Вградените сейфове също да имат защита, различна от предишната (например пръстов отпечатък), като по-този начин ще се създаде по-добра сигурност на съхраняваните вещи.

  4. Сейф, чието управление да се извършва с гласови команди, и който да е свързан с полицията или друга служба за сигурност и при N (например 5) на брой пъти сгрешена парола (вълшебна думичка) да подава сигнал до службата за сигурност за неоторизиран достъп и потенциален опит за кражба, която по този начин би била предотвратена.

  5. Сейф, който сканира ретината, със звукова сигнализация при отваряне, затваряне и грешна парола. Вътре самият сейф е съставен от прегради за по-лесно подреждане на съхраняваните вещи.


Евристични методи II

Метод ”Синектика”

Модул „Пряка (биологична) аналогия”



  1. Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или да

се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф” (уред, който се използва за съхранение на ценни вещи)

  1. Няколко възможни формулировки са: „съхраняване на нещо”, „скриване

на нещо ценно”, „пазене на някаква вещ”.

  1. Къде в природата се среща „съхраняване на нещо” („скриване на нещо

ценно”, пазене на някаква вещ).

  1. Някои възможни отговори са:

При някои животни се среща съхраняване на храна за зимния период; Някои животни заравят или скриват остатъци от храната си; Пазене може да имаме например на гнездото от птиците.

  1. (съхранение) Сейфът може да е програмиран за „сезонна” работа, като

сигурността да е за сметка на възможността за „теглене” от него. Или пък може да се тегли през целия период (например всеки месец). Да има нещо като квота за целия период, която всеки месец да намалява и ако не изтеглиш месечния излишък се начислява някаква лихва или сейфът издава сигнал.

(скриване) Сейфът може да има механизми, които след определен

период преместват автоматично съдържанието в друга клетка, но запомня пътя на преместване и при въвеждане на кода по обратния път се намира търсения предмет и се изважда от сейфа.

(пазене) Сейфът може за по-голяма сигурност на съхраняваните вещи да разполага с няколко системи за сигурност.



Варианти:

  1. Сезонен сейф – сейф програмиран да се отваря и затваря само в определено време от годината или определена дата със скрити механизми и „двойно дъно”.

  2. Сейф, който начислява лихва и удържа някаква такса за съхранението на вещите в себе си. Тази реализация може да е електронна с някакви карти (кредитни, дебитни).

  3. Сейф, последна дума на техниката, с няколко вида заключвания – електронно и с биометрични данни, с механизъм за саморазплащане за услугата „съхранение на вещи”, който да е с двойно дъно или скрит отдел, в който да се съхраняват изключително ценни вещи. За по-голяма сигурност предлагам сейфът да е с вграден GPS и „гореща” връзка с полицията, т.е. при нередности сейфът автоматично да сигнализира и съответните органи да реагират компетентно и своевременно.


Модул „Символна аналогия”



  1. Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или да

се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф”.

Сейфът служи за съхранение на вещи. Обикновено закрепен неподвижно някъде в стаята. Състои се от ключалка, ръкохватка за отваряне на вратичката и корпус във формата на кутия в който се намират съхраняваните вещи.



    1. (сейф) неподвижен, ключалков, стаен, с вратичка, кутиевиден

(ключалка) с ключ, с шифър, с двойно заключване

(ръкохватка) с заоблена форма, „отворена” от едната страна, с

правоъгълна форма.

(вратичка) малка, голяма, бронирана



(корпус) огнеупорен, водоустойчив, здрав, масивен, защитен

    1. Движение, ключалка, стая, врата, кутия, ключ, заключен, правоъгълник, малък, брониран, огън, вода.

    2. Някои комбинации са: Движеща се ключалка, защитна вратичка, огнена врата, водна кутия, масивен шифър, заоблен правоъгълник.

    3. Някои решения:

  • сейфът да е с двойно-чупеща се ключалка

  • наличие на „огнена” защита, т.е. при опит за неоторизиран достъп да се издава потвърждаващ отключването лъжлив сигнал и същевременно да се загрява до висока температура ръкохватката.

  • наличие на „водна” защита, т.е. сейфът да е програмиран при опит за неоторизиран достъп да самоунищожава съдържанието.

  • „Подвижен сейф” – който е с колелца или механизъм за движение, управляван с дистанционно управление за по-лесно придвижване.

  • Сейфът да се отключва с някакъв предмет, например ключ, но той се пъха с главичката.

  • Сейфът да се отключва с въртене на ръкохватката определен брой пъти в определена посока.

    1. Определяне на съществените признаци на обекта: масивен, с крака, разделен на прегради, безцветен, брониран, сигурен.

    2. Масивен – крехък; четирикрак – безкрак; разделен на прегради – без прегради; безцветен – цветен; брониран – неброниран; сигурен – несигурен.

    3. масивно крехък (крехко масивен) сейф – Сейфът е масивен отвън, но преградите вътре в него са крехки и чупливи.

четирикрак безкрак (безкрак четирикрак) сейф – Четирите крака на сейфа са обхванати в рамка и се създава впечатление, че сейфът е без крака, а е поставен върху стълбче (стойка).

Разделен на прегради (без прегради) сейф – Сейфът има две отделения като едното е разделено с прегради, а другото не.

Безцветен цветен ( цветно безцветен) сейф – Сейфът е в цветово оформление отвън, но вътре е безцветен.

Брониран неброниран (небронирано брониран) – Сейфът да е вграден като външния е брониран, а вътрешния да не е толкова добре защитен, но двата да са плътно долепени за да се създаде илюзия за един сейф и да се имитира здравина на втория.

Сигурен несигурен (несигурно сигурен) – Сейфът да е от лесно чуплив материал, но да имитира здравина и твърдост. Или сейфът да е здрав и масивен, но с калпава (несигурна) ключалка, която да е фалшива и да заблуждава само.

Варианти:

  1. Безцветен, масивен сейф с двойно-чупеща се ключалка. Вътрешната част на сейфа може да е разделена на прегради.

  2. Сейф от материал, който да е крехък на пръв поглед, но да притежава много добри якостни качества, т.е. да е с една дума непробиваем, но прозрачен. Също така да е огнеупорен, да се отключва със специален и специфичен по форма детайл и да бъде прозрачен (да се вижда какво има в него).

  3. Сейф без крака, оцветен с горящи пламъци и с „огнена” защита.

  4. Брониран движещ се сейф, който да се управлява с помощта на дистанционно или гласови команди. Заключването пък да е реализирано с въртене на ръкохватката определен брой пъти в определена посока.


Модул „Фантастична аналогия”


  1. Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или

да се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф”.

  1. Някои фантастични идеи и техните реализации:

малки човечета отключват сейфа – отключването да е реализирано чрез малки по размер механизми. Например свързани лостове или механизъм тип „система от макари”.

Летящи килимчета – преградите в сейфа да се задвижват и да се въртят, в кръг на принципа на виенското колело.

Вълшебни думички – сейфът да разпознава гласови команди и да се отваря при изговаряне на вълшебна думичка, но и нещо повече – да сравнява и спецификата на гласа за по-голяма сигурност.

Промяна на размерите – сейфът да може да се надгражда или по някакъв начин да се преправя до по-голям сейф.

Вълшебна пръчица – сейфът да е с дистанционно управление с Bluetooth или wireless връзка.


  1. Смесване на обекти.

    1. Избор на случайно ТО: химикал и GSM.

    2. Химикал – корпус, пълнител, пружина, капачка; пише

GSM – правоъгълен, с бутони, с камера, с дисплей; осъществява разговори и снима.

    1. (пълнител - сейф) – сейфът да е предназначен за течности и да съдържа пълнители за съхранението им.

(пружина - сейф) - вратата на сейфа да е пружинираща.

(капачка - сейф) – сейфът да има „собствена капачка”, кожух, който да го прикрива, да го прави невидим или трудно забележим.

(пише - сейф) – сейфът да изпраща информация под формата на електронно писмо до собственика за транзакциите, отварянията и затварянията.

(бутони - сейф) – сейфът да се отваря с натискане на бутон или с комбинация от бутони.

(камера - сейф) – сейфът да притежава миниатюрна добре замаскирана камера на подходящо място, която да е нещо като web камера. Да има собствен IP адрес и да може да се извършва наблюдение и контрол над сейфа.

(дисплей - сейф) – Сейфът да разполага с дисплей на който да се визуализират някакви видео файлове в режим „stand by”, а при въвеждане на код да показва самата наличност с помощта на вградена камера.



  1. Нереални параметри и стойности

    1. Съставни части: ключалка, ръкохватка, вратичка, корпус.

    2. (ключалка) – размери, материал, количество.

(ръкохватка) – размери, форма, материал.

(корпус) – размери, форма, материал.



      1. (размери) За един нормален сейф размерите на ключалката трябва да са 3х4 см. ако е с ключалка и около 10х10 ако е с електронно отключване с клавишна последователност

      2. Невъзможни са размери 1х1 см.

      3. Ключалката може да е скрита с капак, като се вижда само малък процеп и при опит за вкарване на ключ, капака автоматично да се отдръпва

      1. (материал) Ключалката трябва да е от здрава и масивна сплав.

      2. Невъзможна изработка е ключалка от пластмаса.

      3. Ключалката може да имитира пластмаса, а всъщност да е от много по-здрава сплав.

      1. (количество) По принцип ключалката е една, възможно е обаче да има и две ключалки за по-голяма сигурност.

      2. Невъзможна изработка е с 0 ключалки или с повече от 5

      3. Може да се реализира верижно отключване на ключалките при определени обстоятелства или др. вид отключване например пръстов отпечатък, поради по-голямата достоверност, че сейфът следва да бъде отварян от собственика.

4.2. Ръкохватка:

      1. (размери) Нормалните размери на ръкохватката би трябвало да не са по-големи от самия сейф.

      2. Невъзможна реализация би била ръкохватката да излиза извън сейфа.

      3. Възможно разрешение би било ръкохватката да е чупеща се или да има удължител при евентуална нужда от по-дълга

      1. (форма) Нормалната форма на ръкохватката би трябвало да е обла, пръчковидна.

      2. Невъзможна реализация би била ръкохватката да е в някаква правоъгълна форма, но тънка като лист с режещ край.

      3. Може да се реализира променлива форма на ръкохватката.

      1. (материал) Нормалната реализация би следвало да бъде от някаква здрава сплав – стомана, метал и т.н.

      2. Невъзможна реализация би била ръкохватката да е от пластмаса или някакъв паянтов материал, което би довело да нейното счупване.

      3. Може ръкохватката да е огъваща се, но здрава. От някакъв пластичен материал.

    1. Корпус:

      1. (размери) Нормалните размери на сейфа трябва да са около 70х70х70.см

      2. Невъзможна реализация е корпус с размери 1х1х1 см, защото сейфът би бил неизползваем.

      3. Възможно е сейфът да променя своята форма с цел нагаждане на по-малко площ.

      1. (форма) Корпусът е с квадратна форма.

      2. Невъзможна реализация би била корпусът да е със звездовидна форма.

      3. Възможно е корпусът да е с правоъгълна форма.

      1. (материал) Корпусът би следвало да е от масивен, здрав материал.

      2. Невъзможна реализация е корпусът да е паянтов и нестабилен.

      3. Корпусът може да е от бронирано стъкло. По този начин ще внушава нестабилност, несигурност, но същевременно ще е здрав. Може също да е реализиран от друг здрав, но крехък на пръв поглед материал.



Варианти:

  1. Сейф с правоъгълна форма, с нормална, обла ръкохватка, преградите на който да са подвижни на принципа на виенското колело.

  2. Сейф с квадратна форма с електронно заключване и вградена web камера. Също така може сейфът да има някакъв специализиран софтуер, който да му позволява да изпраща sms-и през интернет с информация за отварянето/затварянето му, транзакциите и часа на тези операции.

  3. Сейф, сливащ се с околната среда. Тип хамелеон. Ключалката на сейфа да е реализирана с touch-screen. При натискане да се появява диалогов прозорец и клавиатура, което да позволи въвеждането на парола.

  4. Сейф, който да е на отделения и да може да се „чупи”, т.е. да се нагажда според мястото където трябва да бъде поставен, според площта. Вратата на сейфа да е пружинираща, а материала на корпуса да е здрава стоманена сплав.

  5. Сейф с правоъгълен корпус, който да може да се управлява от GSM след инсталирането на специален софтуер (всеки съвременен телефон с Java би трябвало да го може да управлява). Сейфът да разполага и с камера и да е възможна и видео комуникация. Т.е. при заявка за отваряне на сейфа да се визуализира „пазач”(човешка фигура, показана на екрана), който да иска да се въведе парола (словесно).



Евристични методи II

Метод ”Модификация на идея”
Модул 1 „Кражба на идеи”
Проблем:

Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или да се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф”.



Идея за решаване на проблема:

Сейф от бронирани стъкла, който да се отваря с пръстов отпечатък и да

има прегради.


  1. Синоними и сродни думи.

    1. Дi: брониран, стъкло, отворен, пръст, отпечатък, преграда.

    2. (брониран) непробиваем, непревземаем, защитен, стабилен, сигурен.

(стъкло) плексиглас, тонирано, бронирано.

(отворен) отключен, разопакован, разлистен, открехнат.

(пръст) длан, тяло.

(отпечатък) пръст, подпис, маниер, стил.

(преграда) разделител, ограда, граница, лимит, бариера.

1.3, 1.4. Някои възможни идеи са:

(непробиваем, непревземаем) – сейфът да е оборудван с голямо разнообразие защитни механизми, което да го направи максимално защитен.

(стъкло, тонирано) – сейфът да е изработен от бронирано стъкло, което да е тонирано с около 20-30% прозрачност.

(стъкло, плексиглас) – сейфът да е изработен от плексиглас.

(разопакован) – Сейфът да е с свалящи се врати, наподобяващи разопаковане на подарък.

(длан) – Сейфът да сканира цялата длан, а не само един пръст.

(пръст, подпис) – сейфът да разпознава подпис вместо пръстов отпечатък.

(лимит, граница) – сейфът да разполага с определен брой възможности за въвеждане на грешни комбинации, след което да се заключва.

2.2, 2.3. Само с бронирано стъкло ли да е оборудван сейфът?

- може да има екран, на който да се възпроизвеждат филми, реклами или друга видео информация;

- може да има високоговорители и да възпроизвежда музика от диск или от Интернет;

- може да разполага с други защитни механизми.

Само стъклени ли да са стените на сейфа?



  • може да бъдат от титаниева сплав.

  • може да са стъклени, но тонирани до такава степен, че да наподобяват някакъв масивен метал.

  • може само горната страна на сейфа да е стъклена (прозрачна), а останалите стени да са непрозрачни (метални или стоманени). При кубична форма на сейфа.

Само да се отваря ли сейфът?

  • може да се отваря автоматично в определена година/месец/ден/час.

  • може да се заключва автоматично след затваряне при положение, че не се работи с него повече от 5 минути ( функция подобна на stand by на мониторите).

  • може да отваря и затваря без намесата на човек и прилагане на сила чрез някакви механизми.

    1. (брониран)

  • според броя на бронираните страни – една, две три... (до 6 при приета форма на сейфа куб).

  • Според вида на използвания материал – бронирани стъкла, бронирани метални стени и др.

(стъкла).

  • според прозрачността – може да варира в различна степен от 0 до 100%.

  • според вида на материала – стъкло, плексиглас, стомана, сплав.

(отворен)

  • според степента на „отвореност” – затворен, открехнат, отворен, разтворен.

  • начина на отваряне – чрез ръкохватка, с дърпане, с пружиниращ механизъм, с натискане на бутон, хоризонтално, вертикално.

(пръст)

  • според възможността за четене на пръстов отпечатък – да, може да чете и не, не може да чете.

  • според вида на четеца – за пръст, за длан.

  • Според качеството на четеца – качествен, средно качество, некачествен, боклук.

(отпечатък)

  • според вида – на пръст на ръка, на крак, на длан.

  • според метода на сканиране – на един-единствен отпечатък, на повече отпечатъци, на всички пръсти на ръцете.

(преграда)

  • според вида – хоризонтална, вертикална.

  • според материала от който е направена – същия като сейфа, различен от сейфа

  • според количеството – малко, много, среден брой.

  • според цвета – като този на сейфа, различен от този на сейфа, многоцветни, комбинирани.



Варианти:

  1. Сейф с прозрачни бронирани стъкла, който да сканира цялата длан като защитен механизъм и вътре да има прегради в цвят еднакъв с цвета на сейфа.

  2. Сейф стените на който са тонирани бронирани стъкла. Вратичката на сейфа да се отваря автоматични и да се затваря също автоматично с натискане на бутон или след въвеждане на парола.

  3. Сейф, вграден в пода, като само горната стена е прозрачна и можеш да видиш какво има вътре. Отключването да е реализирано с пръстов отпечатък

  4. Сейф, със свалящи се врати по подобие на отварянето на плъзгащите врати във вградения гардероб. Сейфът да разполага с определен брой въвеждания на грешни комбинации (лимит), след което да се включва втори защитен механизъм или да се блокира изобщо.

  5. Сейф от стоманена сплав с ръкохватка, отключващ се с пръстов отпечатък и разполагащ с прегради за разделяне на съхраняваните вещи.


Модул 2 „235”


  1. Да се промени външния вид, да се добави допълнителна функция или

да се предложи друга реализация на функция на ТО “сейф”.

  1. Идеи:

  • Участник 1:

  • Правоъгълен сейф на колелца с цифрово отключване чрез въвеждане на код.

  • Квадратен сейф с ръкохватка, която се върти и чрез въртене определен брой пъти в определена посока се въвежда комбинация и ако е вярна сейфът се отваря.

  • Правоъгълен сейф с LCD екран и четец за пръстов отпечатък.

  • Участник 2:

  • Сейф с екран, реагиращ на допир и специализиран софтуер, който да позволява извикване на клавиатура на екрана за въвеждане на комбинация.

  • Сейф с прозрачни стени, който да се заключва и отключва с разпознаване на някакви биометрични данни.

  • Хоризонтално разположен сейф, тип чекмедже, който да е само за съхраняване на банкноти. Отключването да е реализирано чрез ключалка с ключ.

  1. Модификации:

  • Участник 2 модифицира идеите на участник 1:

    • Цифровото отключване за по-голяма сигурност може да е реализирано така, че при въвеждане 3 пъти на грешен код да сигнализира.

    • Ако комбинацията е грешна да трябва да се въведе комбинация от друга ръкохватка. Т.е. на сейфа да има две ръкохватки – едната за комбинацията, а другата за изчистване на грешно въведени данни.

    • Сейфът може да притежава и втора система за сигурност за разпознаване на глас.




    • Участник 1 модифицира идеите на участник 2:

    • Екранът може да има режим stand by и да показва картинки, филмчета или реклами.

    • Стените може да са плътни и непрозрачни, а едва при въвеждане на вярната парола да стават прозрачни

    • Сейфът да има прегради за банкноти и монети.



  • Участник 2 модифицира идеите на участник 1:

    • Може да се съчетаят два вида защита – чрез парола и чрез сканиране на ретината например.

    • Ако комбинацията е грешна да се активира защитен механизъм на помещението в което е сейфът. Например да се заключват автоматично вратите и да се поставят решетки на прозорците.

    • Сейфът да притежава второ дъно за криене на тайни предмети.




    • Участник 1 модифицира идеите на участник 2:

    • Сигнализацията може да е чрез sms, а също така може да има гореща връзка с полицейското управление или охранителна фирма.

    • Може да има и трета ръкохватка с цел заблуда.

    • Сейфът да приема и гласови команди.



  • Участник 2 модифицира идеите на участник 1:

    • Може да се активира авариен режим и сейфът да се блокира до изясняване от страна на полицейските власти или охранителната фирма дали тревогата е била фалшива или е реална опасност.

    • При опит за въвеждане на код от третата ръкохватка да се активира видео връзка със собственика и да се изпраща снимка на евентуалният нарушител до полицейските власти.

    • Активирането на гласовите команди да става чрез магическа дума.




    • Участник 1 модифицира идеите на участник 2:

    • Сейфът да е програмиран за въвеждане на грешна парола, но правилно разпознаване на ретината и само при това положение да се отваря..

    • Освен тази защита може да се реализира и подаване на сигнал за потенциална опасност до собственика на сейфа.

    • Освен второто дъно да има и трето. Едва ли някой би очаквал.



Варианти:

  1. Сейф с дисплей, със stand by режим, по времето на който да се прожектират филми и реклами, който да разполага с авариен режим и да се блокира при опит за неоторизиран достъп

  2. Сейф с цифрово отключване, със сигнализация със sms при опит за неоторизиран достъп, с гласови команди и видео-камера, заснемаща евентуалния нарушител.

  3. Сейф, със заблуждаващи механизми за въвеждане на парола (грешна парола, но правилно разпознаване на ретината), с прегради за банкноти и монети, стените на който да са плътни, непрозрачни и да стават прозрачни когато се въведе вярна парола.


Евристични методи II

Метод ”Анализ”

(Проектиране на датчик)
1. Метод „Идентификация”

Проблем: Идентификация на кипване на вода в съд




Обект

Елемент

Промени в свойствата

Промени в околната среда

Вода

Кипване на водата

Издаване на леко съскане (лек шум).

Повишаване на температурата.




Въздух:

Нагряване на въздуха над водата.

Поява на пари над водата.

Съд:

Повишаване на температурата на стените на съда.




Метод ”Анализ”

(Проектиране на датчик)


    1. Метод „Анализ на формули”

Да се установи наличието на светлинен поток.



  1. B е наличие на светлинен поток

  2. Прегледът на Вх на ИЕ от фонда, даден в Приложение П20, показва, че Вх - светлинен поток и Из – ел. поле (Е.Д.Н.) имат следните ИЕ:

  • Вентилен фотоефект (фиг. 1);

  • Ефект на Дембер

  • Фотопроводимост (фоторезистивен ефект, вътрешен фотоефект)–фиг. 2.




  1. При вентилния ефект възниква ЕДН в система, съдържаща контакт между два различни проводника или между полупроводник и метал, при поглъщане на оптично излъчване. Това става по формулата:




Където е първичният фототок, възбуден от светлинния поток , а k е коефициент.

При ефекта на Дембер ЕДН възниква в резултат от неравномерното осветяване.

При фотопроводимостта под действие на електромагнитно излъчване имаме увеличаване на електропроводимостта.

При първите два ефекта изходната величина е ел. поле и може да се измери директно, а при третия ефект можем да установим увеличението на електропроводимостта като като измерим съпротивлението.



  1. Списъкът на ИЕ, чрез които може да се установи наличие на светлинен поток, който е получен на базата на ограничения брой ИЕ, дадени в приложението е:

  • Вентилен фотоефект;

  • Ефект на Дембер;

  • Фотопроводимост (фторезистивен ефект, вътрешен фотоефект).



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница