Физикална и рехабилитационна медицина



страница1/4
Дата19.01.2018
Размер0.56 Mb.
#48179
  1   2   3   4
НАРЕДБА № 30 ОТ 19 ЮЛИ 2004 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ "ФИЗИКАЛНА И РЕХАБИЛИТАЦИОННА МЕДИЦИНА"

В сила от 01.10.2004 г.

Издадена от Министерството на здравеопазването

Обн. ДВ. бр.85 от 28 Септември 2004г., изм. ДВ. бр.102 от 22 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.67 от 27 Август 2010г., изм. ДВ. бр.92 от 23 Ноември 2010г.

Член единствен. (1) С тази наредба се утвърждава медицинският стандарт "Физикална и рехабилитационна медицина" съгласно приложението.

(2) Дейността по физикална и рехабилитационна медицина се осъществява при спазване на стандарта по ал. 1.
Преходни и Заключителни разпоредби


§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 6, ал. 1 от Закона за лечебните заведения.

§ 2. Наредбата влиза в сила от 1 октомври 2004 г.

§ 3. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Указания по прилагането на тази наредба се дават от министъра на здравеопазването.

§ 4. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Контролът по изпълнение на наредбата се осъществява от Изпълнителна агенция "Медицински одит", регионалните центрове по здравеопазване и органите на управление на лечебните заведения.

§ 5. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) За нарушение или неизпълнение на разпоредбите на тази наредба виновните лица се наказват по реда на Закона за лечебните заведения и Закона за здравето.

§ 6. (Нов - ДВ, бр. 92 от 2010 г.) Стандартните и специфичните оборудване и апаратура, посочени в приложението към член единствен, ал. 1, ако не могат да бъдат осигурени за всяка клинична структура, следва да бъдат осигурени в лечебното заведение в брой и по специфика, достатъчни за обезпечаване изпълнението на изискванията за компетентност и обем дейност на всяка от структурите по нива.
НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА № 30 ОТ 2004 Г. ЗА УТВЪРЖДАВАНЕ НА МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ "ФИЗИКАЛНА И РЕХАБИЛИТАЦИОННА МЕДИЦИНА"

(ОБН. - ДВ, БР. 67 ОТ 2010 Г.)
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

7. Навсякъде в приложението думите "сектор", "сектори", "секторите", "сектора", "секторно" се заменят, както следва: със "секция", "секции", "секциите", "секцията", "секционно".

Приложение към член единствен
(Изм. - ДВ, бр. 102 от 2009 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.)
МЕДИЦИНСКИ СТАНДАРТ "ФИЗИКАЛНА И РЕХАБИЛИТАЦИОННА МЕДИЦИНА"
I. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Въведение

1. Обща характеристика на медицинската специалност Физикална и рехабилитационна медицина (ФРМ): Физикалната и рехабилитационна медицина е клинична медицинска специалност с преобладаваща терапевтична насоченост, която изучава биологичното въздействие на естествените и преформираните физикални фактори върху човешкия организъм и ги прилага за нуждите на:

1.1. Профилактиката - с естествени (климатични, слънчева радиация, вода, движение и др.) и преформирани физикални фактори.

1.2. Диагностиката - с преформирани физикални фактори, инструментални и мануални методи и тестове.

1.3. Терапията - с подбор на подходящи естествени и/или преформирани физикални фактори, самостоятелно или в комбинация с фармакологични и други средства от медицинската практика според вида и фазата на основното заболяване и съпътстващите заболявания.

1.4. Медицинската рехабилитация - за постигане на максимална функционална годност и успешна ресоциализация на хората с увреждания и застрашени от инвалидизация лица.

1.5. Цялостното психо-соматично възстановяване и/или стабилизиране на пациента.

2. Задачи на ФРМ:

2.1. В преморбидния период - стимулиране на общата реактивност и закаляване на организма в рамките на провежданите профилактични и рекреационни мероприятия.

2.2. В условията на острата фаза - подпомогане на медико-биологичното възстановявяване и профилактика на усложненията.

2.3. Във възстановителната фаза - осигуряване на максимално функционално възстановяване и ефективна ресоциализация.

2.4. През време на хроничната фаза - поддържане на функционалното състояние и ограничаване на патологичните последствия.

2.5. През всички фази на възстановителния процес:

2.5.1. оценка и проследяване на ефекта от приложеното комплексно лечение и рехабилитация;

2.5.2. оценка на рехабилитационния потенциал;

2.5.3. осигуряване качество на живот на заболелите чрез навременен, компетентен и правилен подбор на средства и методи от специализираната медицинска практика;

2.5.4. изготвяне на медицинска експертиза на функционалната годност и рехабилитационния потенциал с оглед разрешаване на професионалните и социалните проблеми на хората с увреждания и застрашените от инвалидизиране лица.

2.6. Дейността, провеждана извън лечебните заведения от немедицински специалисти при здрави лица за трениране и подобряване на физическата кондиция на организма и за изграждане на двигателна култура в областта на общественото здраве във връзка с промоция на здравето, не се окачествява като медицинска и не се регулира от този стандарт.

3. Упражняване на дейността по ФРМ - структура:

А) Дейността по ФРМ в лечебни заведения за болнична помощ се извършва в клиники/отделения по ФРМ в секции по отделните направления на специалността с наличие на повече от един фактор от един и същи вид.

Б) Дейността по ФРМ в извънболничната помощ се осъществява в амбулатории за специализирана медицинска помощ:

1. групова практика за специализирана медицинска помощ, медицинските центрове и диагностично-консултативните центрове - в секции/кабинети по основните направления на специалността или в обособени кабини за различните по вид фактори;

2. индивидуална практика за специализирана медицинска помощ (ИПСМП):

а) в кабинети - в обем и оборудване според целите на упражняваната дейност по регистрация;

б) консултативен кабинет;

в) кабинети по съответни високоспециализирани дейност/и (ВСД).

4. Водене и съхраняване на документацията:

4.1. В структурата по ФРМ се води журнал, съхраняван по нормативно определения ред и срок, в който персоналът на съответните катедра/клиника/отдление/секция/кабинет удостоверява с подписа си, че е запознат с резултатите от ежегодните замервания на факторите на работната среда.

4.2. Проведените прегледи, консултации и назначения в структурата по ФРМ се вписват в отделни регистрационни журнали за амбулаторно и/или хоспитализирани болни. Съдържат данни за пациента: лични данни, диагноза/и, клиниката/отделението или специалиста, насочил го за лечение, дати на: приема, на контролния преглед и на изписване/дехоспитализация. Съхраняват се в архива по реда, съществуващ в болничното заведение, или по нормативно определения ред и срок.

4.3. При прекратяване на структуктура по ФРМ документацията, за която не е изтекъл срокът за съхраняване съгласно нормативните актове, се предава в държавния архив.

5. Изисквания към медицинска апаратура в структурите по ФРМ:

5.1. да е от сертифициран производител, със съответстващи технически и терапевтични параметри, придружена с технически паспорт, оригинално ръководство за експлоатация и осигурен сервиз. Апаратурата, закупена до въвеждането на процедурата за сертифициране на производителите, се съпровожда с документ за съответствие от производителя, ако е преминал процедура на сертифициране, или от оторизирано регионално физично звено или от оторизирана лаборатория;

5.1.1. резултатите от техническата поддръжка и профилактика се документират в протоколи и се съхраняват в архива на структурата по ФРМ за срок 5 години;

5.1.2. старшият рехабилитатор води и съхранява журнал за инструктаж за работа на персонала с апаратурата и техника на безопасност. В структурите по т. 3-Б на същия раздел се определя отговорникът за това.

5.2. за работа с деца да е технически подходяща за осигуряване прилагането на лечебните методики;

5.3. за работа със специфична патология да е оборудвана със специфични наконечници.

6. Специални изисквания:

А) Амбулаториите за специализирана медицинска помощ могат:

1. да разкриват секции/кабинети/кабини съгласно раздел III;

2. да провеждат консултации, лечение и наблюдение и на трудноподвижни болни при домашни условия, хосписи, домове за медико-социални грижи.

3. Структура по ФРМ в медицински и медико-дентален център разкрива секции/кабинети/кабини по раздел IIIА, т. 5.

4. Структура по ФРМ в диагностично-консултативен център разкрива секции/кабинети/кабини по раздел IIIА.

5. Структурите по т. 3 и 4 могат да разкриват места за краткосрочен престой на болни до 6 часа за осигуряване на дейности при хронични заболявания или остатъчни неврологични, неврохирургични, опорно-двигателни, кардиологични и пулмологични заболявания и в късния следоперативен период, както и рехабилитация на последици от увреждания вследствие онкологични заболявания.

Б) Структурите по ФРМ в лечебните заведения за болнична помощ се класифицират на три нива в зависимост от нивото на компетентност съгласно раздел II.

В) Специализирана болница по ФРМ:

1. може да разкрива клиники/отделения/секции по всички направления на специалността по раздел III, оборудвани със съответната апаратура и обзавеждане, с възможност за повече от едно работно място за всеки фактор;

2. разполага с квалифициран персонал по всяко направление на специалността, което е развито в болницата;

3. организира и провежда програми за физиопрофилактика и рекреация при социалнозначими и редки заболявания;

4. може да бъде база за обучение след положителна акредитационна оценка;

5. препоръчително е в лечебно-диагностичния процес осигуряване и на:

5.1. поне 5 високоспециализирани медицински дейности и

5.2. методики за лечение с поне три естествени фактора.

Г) В специализираните болници за рехабилитация (СБР) се разкриват:

1. отделения/секции съгласно раздел IIIА, както и:

2. отделения/секции/кабинети със специфично оборудване според профилирането по съответните нозологии и за осигуряване методиките за лечение;

3. балнеолечебен, луголечебен, пелоидотерапевтичен или друга секция/отделение според специфичния естествен фактор;

4. могат да бъдат бази за провеждане на следдипломно обучение при положителна акредитационна оценка.

Д) Структура по ФРМ към лечебни заведения за долекуване и продължително лечение се осигурява с оборудване и кадри съобразно неговия профил за целите на дейността.

Е) Структури по ФРМ могат да осъществяват и:

1. учебно-преподавателска дейност, при наличие на положителна акредитационна оценка за това;

2. научноизследователска дейност.
II. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Нива на компетентност

Структурите по ФРМ в лечебните заведения за болнична помощ се класифицират на три нива в зависимост от нивото на компетентност, чиито критерии покриват. Съобразно съответствието структурите могат да преминават от едно ниво в друго.

1. Изисквания за структура по ФРМ I ниво на компетентност:

1.1. Извършва се физикално лечение и рехабилитация на заболявания на опорно-двигателния апарат (в т.ч. и дегенеративни), неврологични заболявания и/или вътрешни заболявания и/или хирургични заболявания, хронични гинекологични заболявания, банална детска патология, УНГ заболявания. Могат да провеждат рехабилитация на последици от увреждания вследствие лечение на онкологични заболявания. Осигуряват и ранната болнична рехабилитация съобразно дейността на лечебното заведение. СБР и СБДПЛР осигуряват лечението по профила на дейността си.

1.2. Работи най-малко един лекар с придобита медицинска специалност по физикална и рехабилитационна медицина.

1.3. Извършват се най-малко 2000 процедури годишно.

1.4. Структурата разполага със следната апаратура: по раздел IIIА - т. 1.1, 1.3, 1.4, 1.5, 1.6, 2.1, 2.3, 2.5.

1.4.1. В случаите с развито едно направление на специалността или профилиране по нозология/и, свързано с профила на болницата за активно лечение/СБР/СБДПЛР, структурата може да бъде оборудвана само със съответната по вид апаратура, съобразно направленията на раздел ІІІ или по някое от останалите причислени в раздел ІV.

1.4.2. За СБР - осигурява се директен прием/приложение на специфичен фактор.

1.4.3. За СБДПЛР - осигурява се секция по термотерапия и оборудване по т. 2.2 и 2.4 на раздел ІІІА.

2. Изисквания за структура по ФРМ II ниво на компетентност:

2.1. В структурата се извършва физикално лечение и рехабилитация на заболявания на опорно-двигателния апарат, неврологични заболявания, хирургични и вътрешни заболявания, УНГ заболявания, хронични гинекологични заболявания, детски заболявания - от възпалително естество и последици от родова травма. Могат да провеждат рехабилитация на последици от увреждания вследствие лечение на онкологични заболявания. Осигуряват и ранната болнична рехабилитация съобразно дейността на лечебното заведение.

2.2. В структурата работят най-малко двама лекари, от които най-малко един с придобита специалност по физикална и рехабилитационна медицина, който притежава сертификат поне по една от дейностите на т. 3 на раздел VII.

2.3. Извършват се най-малко 6000 процедури годишно.

2.4. Структурата трябва да разполага със следната апаратура: по раздел III А, по раздел ІІІБ - т. 4 и т. 7 (оборудване - нискоинтензивен лазер).

2.4.1. В случаите с развито едно направление на специалността или профилиране по нозология/и, свързано с профила на болницата за активно лечение/СБР/ СБДПЛР, структурата може да бъде оборудвана само със съответния вид апаратура съобразно направленията на раздел ІІІ или по някое от останалите причислени в раздел ІV.

2.4.2. За направлението по профила на сертифицираната/ните дейност/и по т. 3. на раздел VII структурата следва да разполага със съответната апаратура - раздел III Б или по останалите причислени в раздел ІV.

2.4.3. За СБР - се изисква и оборудване с апаратура за осигуряване на приема/приложението на специфичния фактор; или за специфична апликация, когато е профилирана по нозология.

2.4.4. За СБДПЛР - осигурява се и оборудване по т. 2.3.1. на раздел ІІІА.

3. Изисквания за структура по ФРМ III ниво:

3.1. Осигурява се наличието на повече от един фактор от един и същ вид.

3.2. В структурата се извършва физикално лечение и рехабилитация на всички заболявания, показани за лечение с факторите на ФРМ, вкл. причислените в т. 5.7. на раздел VІІ групи заболявания, комплицирани състояния и казуистика; както и ранна рехабилитация на последици от увреждания вследствие онкологични заболявания. Осигуряват и ранната болнична рехабилитация съобразно дейността на лечебното заведение.

3.3. В структурата работят най-малко трима лекари, от които най-малко двама с придобита специалност по физикална и рехабилитационна медицина; сертифицирани поне по една от дейностите на т. 3 на раздел VІІ.

В структури с научно-преподавателска дейност работят най-малко четирима лекари, от които трима с придобита специалност по физикална и рехабилитационна медицина, сертифицирани поне по една от дейностите на т. 3 на раздел VІІ, като съставът може да се доокомплектува и с допълнителен брой лекари с оглед осигуряването й, като минимум 75 % от тях са с придобита специалност по физикална и рехабилитационна медицина и сертифицирани поне по една от дейностите на т. 3. на раздел VІІ.

3.4. Извършват се най-малко 20 000 процедури годишно.

3.5. Структурата трябва да разполага със следната апаратура: пълен обем по раздел III.

За СБР и СБДПЛР се изисква и оборудване с апаратура за специфични методики за приема/приложението на специфичния фактор извън директния.
III. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Направления на физикалната и рехабилитационна медицина, формиращи съответните отделения/секции/кабинети

А. (доп. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Основни направления

1. Електролечение - при спазване на техническите изисквания и изискванията за електробезопасност оборудването може да се помещава съвместно със съответното по светлолечение.

За осигуряване на лечебните методики освен причислените в подточките оборудването трябва да разполага и със: пясъчни торбички, възглавници, компреси и колани за фиксация и отграничаване на/върху телесни сегменти; памук, спиртен разтвор и разтвори за форетично приложение:

1.1. Апарати за ниско- и средночестотни токове - общи изисквания:

1.1.1. интензитет до 50 mA и с не по-малко от два шънтови обхвата;

1.1.2. мрежово захранване - 220 V и 50 Hz и/или акумулаторно;

1.1.3. апарати за нискочестотни токове: галваничен; импулсни токове с фиксирани параметри - диадинамичен - с модалности DF, MF, RS, CP, LP или регулируеми параметри (за електродиагностика и/или електростимулация), интензитет на галваничния и на импулсния ток, продължителност и форма на импулса, модулация, пауза и честота;

1.1.4. апарат/и за средночестотни токове: интерферентни - с регулатори за фиксирана и варираща честота и възможност за настройка на двата токови кръга или синусоидално модулирани с четирите основни рода на работа и възможност за избор на: амплитуда на модулациите от 0 до и >100 %, съотношение импулс/пауза, честота, или включени в комбинирани апарати.

1.2. Апарат/и за високочестотни токове: ултрависокочестотни токове от диапазона 27,12 МHz, с кондензаторен и/или индукционен електрод, с регулатор на изходната мощност - от 20 W до 60 W, или за микровълнова терапия - в диапазона 433,9 MHz или 2420 - 2450/2500 MHz с регулатор на изходната мощност и електроди за контактно или дистанционно въздействие.

1.3. Апарат за ултразвукова терапия - честота от 800 КHz до 3 MНz, мощност до 2 W/сm2 и два озвучителя с различна площ.

1.4. Апарат за нискоинтензивно магнитно поле - възможности за променливо и импулсно поле и регулатори за напрегнатостта на полето и модулацията на честотите.

1.5. Източник на ултравиолетови лъчи.

1.6. Източник на видими лъчи с филтри от синия и червения светлинен диапазон - и/или инфрачервени лъчи.

2. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Кинезитерапия: отделение/секция/кабинет/кът - оборудване:

2.1. шведска стена, огледала, постелки (кече), масажна кушетка;

2.2. приспособления за суспенсионна и пулитерапия;

2.3. тренировъчни уреди и приспособления - тояжки, гирички, топки, еспандери:

2.3.1. уреди за трениране на фини движения, раздвижване на стави;

2.4. помощни средства за позиционно лечение и за придвижване - три/четири опорна проходилка;

2.5. табло за трениране на дейностите от ежедневието.

3. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Термотерапия - секция/кабинет/кабина - оборудване: парафин или друг топлоносител, крионосител.

4. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Аерозолотерапия - секция/кабинет/кабина - оборудване: микродисперсен/ултразвуков инхалатор.

5. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Оборудването по т. 1.2, 1.4, 2.2, 2.3.1, 2.4, 2.5, 3 и 4 за амбулаториите за специализирана медицинска помощ има препоръчителен характер, като по преценка на лекаря - специалист по ФРМ, се осигурява и необходимото за гарантиране качеството на медицинската дейност, съобразно регионалните особености и потребности.

Б. (изм. - ДВ, бр. 67 от 2010 г.) Специфични направления:

1. Хидротерапия: отделение/секция - оборудване:

1.1. вани - общи и локални;

1.2. душове.

2. Термотерапия в по-разширен обем се извършва при наличието на сауна.

3. Рефлексотерапия: отделение/секция/кабинет - оборудване:

3.1. апарати за пунктура - за електроакупунктура с честота от 0 до 200 Hz с акумулаторно или нисковолтажно мрежово захранване;

3.2. набор стерилни игли;

3.3. методиките за лазер- и ултразвуково въздействие в биологично активни точки (БАТ) могат да се провеждат от компетентния за това персонал и в други от секциите/кабинетите/кабините със съответстващото оборудване;

3.4. общоприетите методики за въздействие в рефлексогенни зони могат да се провеждат и в секциите/кабинетите/кабините, оборудвани с необходимата апаратура; за прескрипцията и провеждането им не е необходима допълнителна следдипломна квалификация на персонала по раздел V.

4. Функционални изследвания.

5. Мануална терапия.

6. Тракционна терапия.

7. Лазертерапия.

При развити направления по т. 4,5,6,7 е необходимо специално оборудване и допълнителни пособия съгласно раздел IV.

8. Структури III ниво разполагат и с апарат/и за овладяване на остри или комплицирани състояния, показани за лечение с факторите на физикалната медицина, като например: за ултразвукова аерозолотерапия, хидрогалванична вана (обща или частична), апарат за пасивно раздвижване на колянна и глезенна става, апарат за сегментна/целотелесна магнитотерапия, апарат за екстракорпорална ударно-вълнова терапия, апарат за лимфен дренаж или друг/и.
IV. Осигуряване на организационната структура по физикална и рехабилитационна медицина

1. Общи изисквания:

1.1. Помещения:

1.1.1. регистратура с архив (допуска се съвместяване с лекарския кабинет за ИПСМП); приемат се постъпващите за лечение пациенти и се издава процедурен картон с регистрационен номер, съответстващ на регистрационния журнал на структурата; попълват се трите имена, възрастта и местоживеенето на пациента; съхранява се медицинската документация;

Каталог: wp-content -> uploads -> 2011
2011 -> Евгений Гиндев световната конспирация
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> Наредба №36 от 30 ноември 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
2011 -> За минималния и максималния бал по паралелки в рио област софия-град
2011 -> 130 годишнината на ввму “Н. Й. Вапцаров” разкрива новите предизвикателства и перспективи в развитието на флагмана на морското образование
2011 -> Съюз на математиците в българия – секция бургас пробен изпит по математика за 7 клас – март, 2011
2011 -> Член на Приятели на Земята Интернешънъл
2011 -> Права и задължения на учениците
2011 -> В съответствие с ангажиментите в рамките на фаза 1 от мониторинга за изпълнение на задълженията по Конвенцията и Препоръката, през 2000 г
2011 -> Разграничение на трафика на хора от сродни престъпни дейности д-р Ива Пушкарова


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница