Г., с. 17 Нов дефицит в здравния бюджет заради лекарствата



Дата07.10.2016
Размер213.36 Kb.
#11157


06.03.2015 г., с. 17
Нов дефицит в здравния бюджет заради лекарствата
Поне 100 млн. лв. дефицит се очертава в бюджета на здравната каса заради разходите за лекарства. Това прогнозира д-р Румяна Тодорова, чийто мандат на управител на НЗОК бе удължен до избора на нов шеф.

Основно перо в лекарствения бюджет са онкомедикаментите. През миналата година за тях са похарчени над 220 млн. лв., а бюджетът за 2015 г. е намален на 175 млн. лв. Въпреки че не са предвидени пари за това, касата вече плаща някои нови скъпоструващи лекарства, повечето в онкологията. Освен това се очаква и увеличение на онкоболните, които получават терапия.

Липсата на контрол при плащането за лекарствата е най-големият проблем в момента. Касата дава милиони за скъпоструващи медикаменти, а за някои няма оценка на ефективността спрямо цената и за нуждата от реимбурсация. За методика за плащане на медикаментите от страна на касата не се говори, но се създава методика за ограничаване на разходите в болниците, коментираха от касата. Хоспитализациите са увеличени с 5%, дефицитът не се формира от тях, каза още д-р Тодорова.

www.zdrave.net, 05.03.2015г.

http://zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=Mfpk2Zw9zt4%3d
Баку покани наши фармакомпании да отворят производства в Азербайджан
Български фармацевтични компании да създадат производствени мощности в Азербайджан. Това предложи вчера министърът на икономиката и индустрията на Република Азербайджан Шахин Мустафаев на среща с министъра на икономиката Божидар Лукарски и изпълнителния директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгени Иванов, съобщиха от икономическото ведомство.

Министър Мустафаев посочи, че в момента 100% от лекарствата на азербайджанския пазар са вносни.

Азербайджан желае да развие собствена фармацевтична индустрия и търси стратегически партньор, какъвто се надява да намери в лицето на български компании, обясни министър Мустафаев.

По думите му държавата е готова да подкрепи български инвеститор с осигуряване на подходящ терен за фармацевтично производство, изграждане на инфраструктура към него, освобождаване от данъци за известен период от време и застраховане. Предприятието може да е смесено с държавата или с частна азербайджанска компания. От българския партньор се очаква да направи и собствени инвестиции в развитието на производството. Според министър Мустафаев става въпрос за дългосрочно сътрудничество.

Министър Лукарски и Евгени Иванов поеха ангажимента да организират в най-скоро време посещение на водещи български фармацевтични компании в Баку, за да се запознаят на място с възможностите.
www.mediapool.bg, 05.03.2015 г.

http://www.mediapool.bg/stoyan-tonev-e-s-obvinenie-za-neizgodni-dogovori-i-bezstopanstvenost-news231294.html
Стоян Тонев е с обвинение за неизгодни договори и безстопанственост
Според прокуратурата е нанесъл щети на ВМА за 650 000 лева
Мартина Бозукова, Красен Николов

Прокуратурата повдигна обвинения на бившия директор на Военномедицинската академия (ВМА) и доскорошен депутат от ГЕРБ Стоян Тонев за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни за болницата договори.

В периода от 29 ноември 2004 г. до 1 декември 2007 г. той умишлено не е положил грижи за управлението на поверенето му имущество на ВМА. От това са настъпили вреди за ВМА в размер на 96 000 лева. Това съобщи прокуратурата в четвъртък, броени дни след като самият Тонев поиска да проверен заради огласения от медиите одит на военното министерство, разкриващ злоупотреби във военна болница.

Отделно Стоян Тонев е обвинен и за съзнателно сключване на два неизгодни договора с частната фирма "Дерма Прим", по силата на които се предоставя за ползване на търговското дружество апаратура, собственост на ВМА. Става дум за лазерни системи за дермална пластика.

По първия договор, който е в сила от 3 декември 2007 г., щетите за ВМА са около 98 000 лева. По втория договор, който е сила от 5 октомври 2009 г., болницата е ощетена с 447 000 лева.

Стоян Тонев, който миналата седмица напусна парламента, е оставен на свобода срещу парична гаранция от 10 000 лева.

Разследването срещу Тонев започна след одит на Министерството на отбраната (МО), което е принципал на ВМА, за договор между държавното лечебно заведение и частната клиника на проф. Мирослава Кадурина "Дерма Прим". Според одитния доклад "Дерма прим" е действала десет години на територията на Клиниката по дерматология във ВМА, генерирайки загуби за 10 млн. лева за сметка на ведомствената болница.

Обвиненията идват само десет дни след медийното оповестяване на одита и последвалия скандал, който в крайна сметка стана причина премиерът и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов да снеме политическото си доверие от Тонев и да поиска оттеглянето му от парламента.

Одитът обаче е бил предаден на прокуратурата още през август миналата година, когато е бил изготвен.

Миналата седмица бившият военен министър и принципал на ВМА Ангел Найденов (БСП) дори коментира, че изнесените в публичното пространство факти "не са някаква новост", а са известни от май миналата година. Той съобщи, че има и други одити на ВМА, констатирали нарушения, които са предадени на прокуратурата. Реакцията на прокуратурата обаче идва едва сега, след като политическото доверие от Тонев бе свалено и само за медийно оповестения одит.

След избухването на скандала новото ръководство на ВМА разкри, че в болницата са сключени и други неизгодни договори, които са били прекратени и сумите драстично намалени.

Болницата е реализирала над 20 млн. лева икономия през второто полугодие на 2014 г. спрямо същия период на 2013 г., като е орязала наполовина някои свръхвисоки разходи за лекарства и външни услуги като хранене, чистене, поддръжка на асансьори, климатици и други.




06.03.2015 г., с.7
Ново лекарство за 50 българи с хепатит С
Жулиета МИТКОВА

Около 50 българи с хепатит С ще могат да започнат терапия с модерната безинтерферонова терапия още до края на годината. Това стана ясно вчера по време на кръгла маса в парламента. Все още не е ясна цената, на която ще бъде договорен препаратът, но разчетите са лечението на един пациент да струва 50 000 лева. Това е два пъти по-малко от средноевропейската цена.

„Лекарството е революционно, защото убива вируса", обясни председателят на дружеството по гастроентерология проф. Крум Кацаров. Първи от терапията ще се възползват болните, за които няма друга алтернатива - трансплантира-ни, с цироза, с тежки сърдечни проблеми, автоимунни заболявания и диабет. „Ако сега

трансплантираме черен дроб на болен с хепатит С, вирусът до две години изяжда присадката", посочи проф. Кацаров. Никой не знае колко точно са заразените с вирусен хепатит у нас. Предполага се, че около 350 000 души са носители на тип В и 100 000 души – на С.




06.03.2015 г., с. 37
Лимитите не са решение, с тях болниците само ще натрупат още дългове
Не съм виновен за милионите в КТБ
Бяхме на крачка да направим цесия с "Марица-изток 2", казва д-р Димитър Димитров
Здравният министър д-р Петър Москов заяви, че трима шефове ще бъдат сменени за ди това, че са държали много пари на болниците, които управляват, в КТБ. Защо са допуснали подобно нещо? Какво е състоянието на болниците? И как ще работят те с твърди лимити от НЗОК, попитахме д-р Димитър Димитров. Той е директор на една от нарочените за рокади болници - УМБАЛ "Св. Анна" в София.

- Д-р Димитров, какво се случва с парите на болниците тази година, знаете ли вече на какви бюджети ще разчитате?

- За съжаление, не. Вече е четвърти месец, защото бюджетната година за -НЗОК започва по-рано. За декември получихме 76% от средствата за пациентите, които сме лекували, за януари онзи ден ни изплатиха 78% от дейността. Когато са лекувани 2500 души, не може някой да плати за по-малко. "Св. Анна" е една от големите болници, която има уникални клиники, в тях се лекуват хора отвсякъде, не само от София. И не може да се финансират само от бюджета на столичната каса. Например клиниката по кардиохирургия, по инвазивна кардиология, по неврохирургия и много други. Може да имаме лист на чакащите, но до ден-два, максимум седмица.

- Макар и със закъснение, за тези 3 месеца касата ще ви плати за всички лекувани пациенти, какво ще се случи обаче с болните от март нататък, когато ще имате лимити?

- Днес (вчера бел. ред.) имаше среща с министъра на здравеопазването и университетските болници, на която не успях да присъствам лично, но получих информация от колегите, че пак ще има корекции. Другата седмица директорите на районните каси ще преработят лимитите на болниците, като за университетските болници те трябва да са до 95% от изработеното миналата година.

- Ако получите 95%, какво ще означава това за болните хора?

- Миналата година положението беше страшно с огромните забавяния и много се надявахме, че тази година ще е по-добро. Но все още не знаем с какви пари ще разполагаме. Все още неизплатените за декември за нас се равняват на половин милион лева, а за януари - 660 000 лв. Тоест, само в момента касата дължи над 1.2 млн. лв.

Въпреки това "Св. Анна" няма дългове, дори завършихме 2014 г. с половин милион лева отгоре. Мениджмънт в тези условия е много труден, защото не знаем с какви параметри разполагаме. Освен това се увеличават разходите ни за заплати. Ние имаме 70 специализанти досега, които още миналата година сме назначили на договори. С промяната в наредбата за специализантите трябва да им вдигнем възнагражденията на 884 лв., а на лекарите минималните прагове са 800 лв. и няма как да не увеличим и техните. В същото време специализантите не са носители на договор по здравна каса, затова казваме -окей, ще работим повече и за техните заплати. Но как да стане това, когато се слага лимит? Лимитът категорично не е добър вариант. Да не говорим, че ако ни плащат 95%, няма как да приемаме по-малко пациенти.

- Листи на чакащите ли ще правите?

- Листи на чакащите може да се направят, където е възможно, но ние работим с едни от най-големите спешни отделения. Над 65% от хоспитализациите минават през тях. През последните дни са дошли над 550 пациента в спешното отделение. Категорично не можем да пестим и от качеството на лечение, нито от заплатите на лекарите, защото ще ги загубим, няма как да въведем и доплащане.

- Тогава каква е формулата?

- Още не сме решили ребуса, защото не знаем точно средствата, които ще получим от НЗОК. Общата загуба за болницата може да се предвиди, ако пресмятаме механично. Миналата година сме имали 33.5 млн., ако бюджетите ни сега са с 5% надолу, загубата ще е 1.7 млн. Но, така или иначе разходите се увеличават, а средствата ще намалеят

Работим ден за ден, към момента нямаме проблеми, но след седмица или две може да имаме.

Истината е, че не можем да не лекуваме хората, загубите ще бъдат за болницата. Когато мениджърският екип пое болницата през 2000 г., тя беше с пасив от над 7 млн. лв. За толкова години го изплатихме и дори натрупахме финансови ресурси, които ни дадоха глътка въздух.

- Каква част от тези средства загубихте в КТБ?

- Имаме две папки с документи. Всичко започна в края на 2013 г., когато тогавашният здравен министър ни написа писмо, че трябва да разпределим средствата си в различни банки по ПМС 127. В нашия случай се оказа, че трябва да бъдат 4. "Св. Анна" имаше разплащателна и депозитна сметка в КТБ. Депозитната беше над 4 млн. лв., в които влизаха и натрупаните лихви, а над 1.8 млн. лв. бяха разплащателните сметки. Започнахме преписка със здравно министерство (МЗ) как да се направи процедурата за избор на банки, защото нямахме нови правила. Преди основно се държеше на кредитния рейтинг, но се гледаха и лихви, удържания за транзакции. В началото на 2014 г. направихме процедурата за избор на банки. Явиха се 7-

8, но на изискванията на постановлението отговаряха само 3, а според изискванията на ПМС за нас трябваше да са 4. Тогава писахме на МЗ за указания, защото директорът може да се разпорежда със средства до 50 000 лв., бордът на директорите до неколкостотин хиляди, а тук ставаше дума за милиони. Тези случаи са от прерогатива на принципала - здравното министерство. Отговориха ни да направим нова процедура, този път избрахме 4. На първо място беше посочена КТБ заради параметрите, които дават. Банките на 2-ро и 3-то място бяха с кредитен рейтинг В и С, които са много рискови. Четвъртата банка беше с нулева лихва. Всичко това беше описано до министерството, обяснихме и финансовите загуби, които ще имаме при преместването на парите от КТБ и развалянето на депозитите. След седмица от МЗ ни отговориха да диверсифицираме парите с минимални загуби, като уточниха, че разплащателната сметка може да не е в 4 банки. Тогава бордът взе решение да започнат действия по прехвърлянето на парите, но междувременно стана белята с КТБ. Така там останаха над 6 млн. лв.

- Не усетихте ли, че има проблем с КТБ по-рано?

- Ако някой ни беше дал знак, щяхме да разберем.

Но БНБ излезе и каза, че всичко е наред след това и ръководството на банката потвърди, че няма проблеми.

- После не успяхте ли да си вземете парите?

- Сагата продължи. Взехме решение да направим цесия с държавно предприятие, което има кредит към банката. Избрахме "Марица-изток 2". Всичко това беше направено с представителя на държавата в борда на болницата - директор на дирекция "Правна". Дадохме предложението на служебния здравен министър. Неговият колега, министърът на енергетиката, беше съгласен, чакахме само одобрението на МЗ. Но оттам ни писаха, че сме представили само договор за цесия и няма детайлна информация за депозитите ни в КТБ въпреки писмата и цялата преписка преди това, както и факта, че МЗ има представител в борда.

- По времето на министър Москов правихте ли нови постъпки?

- Откакто има нов екип, никой не ни е канил да говорим по този случай, нито е искал да направим нещо. Цялото досие по случая е в МЗ. Имахме дори проверка на ИАМО миналата година, но нямаше констатирано нарушение.

- Чувствате ли се виновен за КТБ? Смятате ли, че министърът има основание да иска оставката ви за това?

- Като член на Съвета на директорите не мога да се чувствам лично отговорен, а целият Съвет на директорите, както видяхте от документите, е съгласувал всичко с МЗ. Всички процедури по ПМС 127 са проведени в законоустановените срокове, без да има каквото и да е нарушение от страна на Съвета на директорите. Напротив - цялата тази преписка и провежданите процедури са доказателство за това. Още повече и проектът ни за цесия при следващия министър.

- Какво установи новата проверка на МЗ, която беше назначена през последните дни във всички държавни болници - дали има нарушения в "Св. Анна", неизгодни частпроми?

- При нас подобна проверка нямаше. Но одитът от миналата година не откри нарушения, освен че нямаме вана във физиотерапията.

- Има ли частни практики на територията на "Св. Анна"?

- Не. Имаме ДКЦ, но то е наше дъщерно дружество, в което работят наши лекари и външни. Няма случаи обаче, в които пациентите там да се възползват от ресурсите на болницата, без за това да се покрият разходите.

- Много са подозренията, че болниците се източват чрез търговете, ремонтите и финансирането на стопански дейности като пране, хранене. Така ли е според вас като мениджър?

- Може би най-добрият отговор за "Св. Анна" е, че нямаме дългове, напротив. Всички разходи в болницата се описват строго. Около 2 млн. лв. на година са разходите за поддръжка на техниката, на прането, храната, чистене, без които няма как да имаме болница. Много важно е да няма полипрагмазия и всичко да се изписва по протоколи и стандарти, за което ние също следим. Освен това след всички подозрения за свръххоспитализации ние тук трета година имаме същия брой пациенти. Дори по-малък с 1-2% на година, защото лекуваме качествено и колкото трябва, а не използваме изискването на касата за минимален престой. Заради това сме предвидима болница.

- Лимитите ли са лекарството за изтичането на средства от болниците?

- Не, контролът е основното средство. Дълговете на болниците станаха много големи, трябва да се види каква е структурата им - за лекарства, за заплати, за друго. Когато се направят детайлни анализи, трябва да има контрол над всяко едно лечебно заведения. Лимитите не са решение, те само ще натрупат нов дълг. Има болници, които са с два пъти повече легла и персонал от "Св. Анна", а имат същия брой пациенти. Това оскъпява дейността им, защото и празно да ти стои леглото, то увеличава издръжката на болницата. За него се трупат ток, вода, персонал, а няма приходи, защото няма търсене.



Мария ЧИПИЛЕВА


06.03.2015 г.,с. 13
Позиции

Здравните пакети
Разделянето на здравните грижи в три пакета събуди бурна обществена дискусия. Идеята е реформата в здравната система да включва обособяване на основен пакет за здравни грижи, в който влизат най-масовите заболявания. Освен това да има допълнителен пакет, включващ останалите болести. Пакетът за спешни случаи ще може да се ползва от всеки български гражданин, независимо от това дали е здравноосигурен или не.

Според лекари и пациенти пакетите трябва да бъдат сериозно прецизирани, преговорите какво да включват основният и допълнителният пакет ще са трудни. Изключително важно е да се прецизират точно кои диагнози и заболявания ще се включат в двата пакета. Изключването от основния пакет на дадени заболявания, прехвърлянето им към другия пакет би довело до много въпроси както на специалисти, така и на обществеността. Условие за положително развитие на нещата са внимателният анализ и много разяснителна работа. Наред с това инфекциозните и онкологичните заболявания трябва задължително да останат в основния пакет, коментират лекари. Спешният пакет пък задължително трябва да опише критериите - неотложност и спешност.

Предлагаме ви мнения по темата.
Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването: Има елемент на несправедливост
Готвените промени в Закона за здравното осигуряване ще носят след себе си различни последици - промени в здравния пакет, в лекарствената политика, както и в структурата на НЗОК.

Предлаганите идеи не са лоши, но има и много забележки към тях. Разделянето на здравния пакет на спешен, основен и допълнителен е добра концепция, но не е изяснено на какъв принцип ще стане това. Сега е възприет моделът на разделяне по заболявания, но това не е много проста работа. Ще дам и пример. Ако един човек е с онкологично заболяване, то е хронично, но не е остро и не изисква спешна намеса. От друга страна, не можеш да оставиш в листата на чакащите човек, който трябва да си взима лекарствата. Ако изпусне срока, цялото лечение се компрометира и краят отново ще бъде фатален. Сложно е по този начин да се разделят нещата, а вносителят на промените, в лицето на Министерския съвет и Министерството на здравеопазването, най-малкото трябва да предложи принципи, по които това ще стане.

Преди да бъде въведено разделянето на здравния пакет, е необходимо да видим точно какъв принцип на разделянето предлага вносителят, както и да погледнем начина на разделяне на заболяванията, за да не стане така, че вместо да изпишем вежди, да избодем очи. В други държави в пакета са включени всички заболявания, но разделянето е спрямо различните методи на лечение. Така осигуровката покрива най-евтиния метод на лечение, а ако някой иска по-скъп, доплаща. По този начин всички заболявания са покрити.

Друг проблем, който виждам при разделянето на здравния пакет, е, че той съдържа елемент на несправедливост. Ако някой е със заболяване, което попада в спешния пакет, ще му бъде оказана безплатна медицинска помощ веднага. Но ако друг е със заболяване, което е включено в основния или допълнителния пакет, ще бъде включен в листа на чакащите или ще трябва да доплати за своето лечение. Да, но в случая и двамата пациенти са здравноосигурени лица, а се оказват неравнопоставени. Затова тези въпроси трябва да бъдат много сериозно обсъдени преди окончателното приемане на промените в закона.

Идеята здравните осигуровки да се плащат за целия период на здравно осигуряване, а не три години назад, както беше досега, противоречи на чл. 44 от конституцията за принципа на правовата държава. Не мисля, че има и необходимост от съществена промяна в тази част на закона. От неговото приемане през 1999 г. в него е записано, че който не плаща здравни вноски, плаща за полученото лечение. Този принцип просто трябва да се приложи и НАП, на която се плаща, за да събира здравните вноски, трябва да бъде така добра да ги събере. Приходната агенция има всички механизми, за да направи това. Колкото до промените в лекарствената политика, те са добри.

НЗОК винаги е била под абсолютния контрол на държавата, независимо как се е наричало ръководство й. През годините квотите се променяха по най-различен начин, но държавата винаги имаше пълния и абсолютен контрол. Затова увеличаването на държавната квота с двама души няма да промени нищо съществено.


Д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в спешната помощ: От злоупотребите страдат спешните пациенти
Редно е да бъде направена промяна, тъй като в момента така организираното ни здравеопазване определено показва незадоволителни резултати както за осигурените пациенти, така и за неосигурените, така и за работещите в системата. При положение че има такъв огромен брой неосигурени с най-разнообразен профил, тези хора трябва по някакъв начин да бъдат мотивирани да си плащат вноските, а не да използват спешната помощ като буферна система. Ползвайки спешната помощ като безплатен достъп до здравеопазване, те пречат на действително спешните пациенти да бъдат с приоритет. Става дума за харчене на страшно голям публичен ресурс. Само за 2013 г. 2 000 200 българи са се прегледали в спешно приемни отделения и в центрове за спешна помощ. Тези хора всичките е невъзможно да са били спешни и всичко това е било за сметка на публичен ресурс. Едно ходене на линейка е 100 лв. – а дали е оправдано.

Така че е правилно въвеждането на тези пакети. Ще се гарантира, че държавата ще финансира истински спешния пациент. А всички останали ще трябва да изберат – или да си заплащат прегледа, или да се осигуряват. При положение че 16,60 лв. на месец е сумата, която всеки трябва да плати като здравна вноска. Не виждам какъв е проблемът човек да се самоосигурява. Това са четири кутии цигари, които със сигурност част от неплащащите осигуровки си купуват най-редовно.

Пакетите ще подобрят здравеопазването и ще го стабилизират. А сега страдат и осигурени, и неосигурени пациенти, които трябва да си доплащат. От злоупотребите страдат спешните пациенти. Защото в спешната медицина най-важният фактор е времето. Екипът да ходи на адреси, които не са спешни, а в това време да няма свободен екип за спешните случаи.



05.03.2015г., с. 17
Actavis пласира облигации за 21 млрд. долара
С набраните средства ще бъде частично финансирано придобиването на Allergan
При търга Actavis е получила заявки за 90 млрд.долара от инвеститорите
Фармацевтичната компания Actavis пласира облигации на стойност 21 млрд. долара, което е второто най-голямо предлагане на корпоративни ценни книжа в историята, съобщава Wall Street Journal. Интересът към емисията е демонстрация за желанието на инвеститорите да си осигурят по-висока възвръщаемост на фона на рекордно ниските лихвени нива, отбелязва изданието.
Евтин дълг

Тази голяма емисия се вписва в тенденцията компаниите да пласират рекордни количества дълг, с който финансират вълната от сливания и придобивания и мащабни програми за обратно изкупуване на акции. Actavis, която е сред най-големите производители на генерични лекарства в света и има производствени мощности в България, възнамерява да използва набраните средства, за да финансира част от придобиването на производителя на Botox – Allergan, което е на стойност 66 млрд. долара. Наскоро друг голям играч от сектора - Merck & Co, пласира облигации за 8 млрд. долара, които ще бъдат използвани за придобиването на Cubist Pharmaceuticals.

Ниските лихви по държавните ценни книжа увеличават търсенето на инвеститорите на корпоративни облигации с по-висока доходност, от което се възползват компании като Actavis. При търга Actavis е получила заявки за 90 млрд. долара от инвеститорите. Високият интерес, включително от купувачи от Европа, е позволил на компанията да понижи доходността. Облигациите на Actavis с 10-годишен падеж са пласирани при доходност от 3.843%, което е с 1.75 процентни пункта по-високо от идентичните държавни ценни книжа. Компанията емитира и 30-годишни книжа, чиято доходност достигна 4.783%, или 2.1 процентни пункта над държавните облигации с такъв падеж. По-рано тази седмица друга фармацевтична компания - Perrigo, пласира облигации с падеж през 2044 г. при доходност от 4.474%.
Рекордна емисия

Облигационната емисия на Actavis е втората най-голяма в корпоративния сектор след тази на Verizon Communications от септември 2013 г., с която бяха набрани 49 млрд. долара. Щатската телекомуникационна компания използва средствата, за да изкупи дела на британската Vodafone Group в тяхно съвместно предприятие. Други големи продажби на облигации в последните години бяха осъществени от Apple, Medtronic и Roche Holding. Петролният гигант Exxon Mobil също се възползва от високото търсене и тази седмица увеличи планираната емисия облигации от 7 на 8 млрд. долара.

Продажбите на облигации не са насочени само към финансиране на големи сделки. През миналия месец Microsoft пласира дълг на стойност 10.75 млрд. долара, а Apple – 6.5 млрд. долара, като двете технологични компании смятат да използват средствата за обратни изкупувания. И двете компании имат големи парични резерви, натрупани в чужбина, но им е по-изгодно да емитират нов дълг, отколкото да плащат данъците, дължими при връщането на големи суми в САЩ.

Анализаторите очакват тази тенденция да продължи, докато брутният вътрешен продукт на САЩ продължава да расте, глобалният икономически растеж не претърпи рязък спад и най-вече - големите централни банки продължават да поддържат ниски лихви. "Двигателят зад всичко това е изключително ниската цена на капитала, дължаща се на средата на ниски лихви", отбелязва Том ДеМарко, пазарен стратег в Fidelity Capital Markets.


Сериозни позиции в България

"Актавис България" по традиция е компания от топ 10 по продажби на българския пазар по данни на IMS Health. През миналата година фармацевтичният пазар в България за поредна година отбеляза ръст и достигна 3.1 млрд. лв., като повишение на продажбите отчита и "Актавис - България". Компанията продължава да бъде лидер на българския пазар по продажби в опаковки с пазарен дял от 15% за 2014 г. Що се отнася до продажбите в стойност, ако в тях не се калкулират официалните данни на IMS за паралелния износ у нас, то "Актавис" е на второ място след "Новартис", по думите на изпълнителния й директор Илия Пашов. През изминалата година компанията е пуснала на пазара в България общо 17 нови продукта. Една от най-големите мощности за производство на лекарства на територията на ЕС на компанията се намира в Дупница.

Снимка на две колони – Облигационната емисия е втората най-голяма в корпоративния сектор след тази на Verizon Communications от септември 2013г., с която бяха набрани 49 млрд.долара
www.investor.bg 05.03.2015 г.

http://www.investor.bg/novini-i-analizi/339/a/indeksite-spadnaha-s-po-nad-procent-190417/
Индексите спаднаха с по над процент
Акциите на Софарма загубиха близо 5% в днешната сесия
Индексите на БФБ загубиха по повече от процент в днешната сесия, както следва: SOFIX (-1,4%) до 477,48 пункта, BGBX40 (-1%) до 97,66 пункта и BGTR30 (-1,5%) до 392,66 пункта.

Имотният BGREIT нарасна с 4,5% до 93,47 пункта след скок в капитализацията на И Ар Джи Капитал-3 АДСИЦ с 68%, но при символичен оборот от 210 лв.

Вчера пред парламентарната правна комисия различни бизнес организации изложиха позициите си по повод последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ), които предвиждат налагането на санкции на офшорни собственици на ниви, както и на собствениците с чуждестранно участие извън Европейския съюз (ЕС).

Днес от АИКБ заявиха, че промените в закона за земите трябва да действат само „в бъдеще“. От асоциацията предложиха в разпоредбите да се добави параграф, че измененията не се прилагат за имоти, придобити преди 1 май 2015 г.

Търговията с акции на регулиран пазар възлезе на 448 хил. лв., като с най-голям оборот бяха Софарма (-4,7%) – 203 хил. и Адванс Терафонд АДСИЦ (-0,7%) – 94 хил.

През февруари Софарма е реализирала спад в продажбите си с 16% спрямо същия месец на предходната година, дължащ се на спад в продажбите за износ с 28%, докато продажбите за вътрешен пазар нарастват с 14%. През февруари руският пазар е възстановил нормалния си темп на продажби, съответстващи на този период от годината, но ситуацията в Украйна все още налага ограничение на износа, посочиха от фармацевтичната компания.

Софарма е избрана за доставчик на ваксината срещу син език по животните, съобщи в-к Сега. На 17 февруари компанията е сключила договор с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Ваксината е произведена от френската фирма "Мериал", вече е в България и до дни ще започне масовата ваксинация, посочва вестникът.

Днес на БФБ се сключиха сделки с 44 емисии акции, като съотношението печеливши/губещи бе 14/24, а при 6 позиции нямаше промяна.

От дружествата с оборот над 5 хил. лв. с най-силно повишение са акциите на Енерго-Про Мрежи (+1,2%), а с най-голям спад са книжата на Еврохолд (-5,2%).

Акциите на Енемона се понижиха с 1,7%. Компанията отчете консолидирана загуба от 1,618 млн. лв. през четвъртото тримесечие на 2014 г. след такава за 31,001 млн. лв. година по-рано. Приходите от продажби са се увеличили с 33% годишно до 30,568 млн. лв. За цялата минала година компанията отчита загуба от 2,776 млн. лв. при отрицателен резултат от 28,474 млн. лв. през 2013 г. Продажбите се понижават 4,6% до 124,082 млн. лв.

Книжата на Доверие Обединен Холдинг поевтиняха с 2,1%. Днес дъщерното на компанията Доверие Капитал АД е продало на Софарма 6,01% от Медика АД, с което делът му спада до 65,07%, съобщиха от холдинга. Делът на Софарма в Медика достига 30,42%.

Нямаше сделки с акциите на Булгартабак. След като преди година Булгартабак обяви, че е продал дъщерното си дружество "Табак маркет" на външна за групата компания, в края на миналата година производителят на цигари е изкупил обратно малък дял от дружеството, което развива веригата Lafka, съобщи в-к Капитал Daily, позовавайки се на отчета на холдинга. Не е обявено нито кой е мажоритарният собственик на веригата, нито защо се е наложило частичното обратно изкупуване и на каква цена са сделките, допълва изданието.




05.03.2015г., с. 4
Интервю
Хората се тровят най-много със сънотворни
Алкохолните интоксикации отстъпиха пред лекарствените
Професор Янко ИЛИЕВ, ръководител на клиниката по токсикология в УМБАЛ „Свети Георги"
Интервю на Мария КАРАБОЙЧЕВА

Напук на ширещото се мнение, че токсиколозите лекуват предимно отровени с алкохол по празниците, статистиката сочи, че в Клиниката по токсикология към УМБАЛ „Свети Георги" преобладават пациенти с лекарствени интоксикации. От какво най-много се тровят пловдивчани - за отговор на този въпрос потърсихме специалист №1 по темата под тепетата.

— Професор Илиев, все още ли има много пациентите с алкохолни отравяния, които постъпват при вас?

— Традиционно се мисли, че клиничната токсикология е свързана с пияниците. Всъщност това е погрешно разбиране. Разбира се, че лекуваме и отровени от алкохол. Случвало се е

да има случаи, които постъпват като серия. Това създава погрешно впечатление за увеличение. Посочвам факти, които са базирани на конкретни измервания на вида на отравянията, броя на пациентите, степен на изразеност, причина. През 2014 година се потвърждава тенденция, че в Пловдивски регион алкохолните отравяния не се развиват прогресивно с нарастване. Напротив - вървят надолу и според последната тенденция вече заемат четвърто място с 6 процента. Това не кореспондира с общественото мнение, че лекуваме само пияници. В Клиниката лекуваме по-сериозните отравяния. Една част от пациентите се филтрират още от Спешна помощ, други не достигат до медицинско лечение.

През 90-е години, в началото на промените у нас, смъртността от алкохолно отравяне без медицинска помощ в дома беше драматично висока. Това направи мъжката смъртност забележителен феномен. И нареди тази патология сред социално значимите. И ето сега отравянията от алкохол вече не са сред най-честите.

— А кои са водещи?

— Лекарствените отравяния. Както е в Европа и другите страни на света. Техният дял е вече близо 20 процента.

— За самоубийства ли говорим?

— Целият спектър се разделя на две основни групи - преднамереното самоотравяне с лекарства и погрешно изпитите. Които разделяме на още две: вариант със свръх доза и нежелани лекарствени реакции.

— Кои са повече -преднамерените или изпитите по погрешка?

— Приемане с цел отравяне. Това явление си съществува от десетки години и по погрешка се счита, че е приоритет на младите момичета с любовни драми. Да не абсолютизираме. На отравяне с лекарства подлежат почти всички възрастови групи - зависи от проблемите и тяхното вътрешно индивидуално отразяване. Жените преобладават в предимно зряла възраст.

— С какви лекарства се тровят най-много?

— Водещи са медикаментите, които въздействат върху централната нервна система. С успокоителен и сънотворен ефект. Заемат почти 63 процента от дела на лекарствените отравяния. Следва групата на разнородните медикаменти. На трето място са препарати, влияещи върху сърцето и сърдечносъдовата система. На четвърто място са аналгетици, анти-пиретици и други обезболяващи. И на пето място са антидепресантите.

Тълкуванието е интересно. Жителите в пловдивски район се тровят с това, което имат под ръка. Същата структура е и в другите европейски страни. Най-много и достъпни са медикаментите, потискащи нервната система. Това е, което се изписва от лекарите. А се изписва, защото хората страдат от тези заболявания. Антидепресантите се назначават на болни с депресивно разстройство. Болните могат да ги приемат и в свръх доза, а при нас отравянията с антидепресанти са малко като дял и абсолютен брой, то сякаш депресивно болните не са толкова много?! В други страни на Европа обаче антидепресантите заемат „по-почетно" място напред в класацията.

— Има ли починали от тежки алергични реакции при вас?

— Нямаме починал от тежка алергична реакция. Искам да подчертая нещо много важно. Спешна помощ реагира изключително бързо в такива случаи. Така

че първата помощ се оказва на място или в линийката.

— Имахте пациентка, ужилена от над 518 оси. Спасихте я, нали?

— Това беше интоксикация, а не алергия.

— По ваша информация сме описвали и отравяния с екзотични екземпляри. Това на какво се дължи?

— Вече описваме интоксикации с екзотични животни - декоративен скат, гърмяща змия, които не се срещат нормално в нашите райони, а са отглеждани от любители.



— Всички отбелязват, че станахме много алергични. Това няма ли значение?

— Проявите на тази алергизация се регистрират. По често вече хората търсят лекарска помощ за алергични прояви. От друга страна, има изменения в имунитета - имунна промяна от стрес и от химизация на средата.
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница