Г., с. 3 Мз ще кара веригите аптеки да работят и в малки общини



Дата13.01.2018
Размер230.59 Kb.
#45637


19.01.2015 г., с.3
МЗ ще кара веригите аптеки да работят и в малки общини
До месец ведомството трябва да предложи модел за създаване на национална аптечна карта
Янина Здравкова

Предвижда се създаване на национална аптечна карта, обяви здравният министър Петър Москов. Подобно на здравната карта тя ще опише наличните аптеки и необходимостта на населението по места от подобни услуги. Целта е да се намерят механизми за разкриване на аптеки и предоставяне на фармацевтични услуги в по-малки населени места, където те в момента липсват.

"В момента аптеки няма в 38 общини", поясни здравният зам.-министър Бойко Пенков. От друга страна, според закона за лекарствата едно търговско дружество има право да разкрие до 4 аптеки. "Идеята е, ако дадено дружество иска да отвори 2 аптеки в София, да бъде задължено третата да е в община, където аптека няма, а четвъртата да е денонощна", каза Пенков. Водени са разговори със собственици на аптеки и според тях с приходите от 2 аптеки в София може да се издържа и да се избият разходите за трета в по-малко и по-бедно населено място.

Друг вариант е да се позволи разкриването на филиали на аптеки или вериги в селата. "В тях може да ходи фармацевт по 2-3 пъти седмично и да обслужва рецептите на хората", обясни Пенков. Очаква се до един месец да е готов моделът, по който да се състави и да работи бъдещата фармацевтична карта.

Наскоро шефът на здравната комисия в парламента Стоян Тонев от ГЕРБ предложи друго решение на проблема с липсата на аптеки в малките населени места. Той смята, че е редно там медикаменти да се продават от самите лекари.
ДЕФИЦИТ

Освен 38-те общини без аптека у нас има и областни центрове без денонощна аптека - Търговище, Шумен, Смолян, Разград, Перник, Плевен, Видин, Враца, Кърджали, Ловеч, съобщиха м.г. от фармацевтичния съюз. Без 24-часов достъп до лекарства е и цялата Софийска област. За Перник например най-близката денонощна аптека е в Княжево. Според европейските стандарти аптека с договор с касата трябва да има до 20 км от населено място, денонощна - до 30 км, а такава, в която се приготвят лекарства на място - до 50 км.




17.01.2015 г., с. 13
Петър Москов, министър на здравеопазването, зам. - председател на ДСБ
Бонусите за добрите джипита ще са над 5000 лв.
Здравният статус на РБ е добър. И не се ревнуваме с ГЕРБ
С 20 процента ще паднат разходите на болниците с електронните търгове
До 2 месеца телефоните 150 и 112 ще станат по-експедитивни
Вече има засилен интерес на лекари към спешната помощ
CV

Роден на 17 декември 1970 г. в София

Завършил Медицинския университет в София със специалност „Анестезиология и интензивно лечение". Специализирал във франция, Великобритания, Испания и САЩ

От 1994 г. е старши асистент в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМ-БАЛ „Св. Анна"

През 2013 г. е избран за зам.-председател на „Демократи за силна България"

От 7 ноември 2014 г. е министър на здравеопазването в кабинета „Борисов"

Семеен, има син
КРИСТИНА КРЪСТЕВА

- Г-н Москов, предишният кабинет „Борисов" имаше 4-ма здравни министри. Това държи ли ви нащрек?

-Да.

- Подхванахте интензивно реформата - и в болниците, и в доболничната помощ. Сега ще закривате ТЕЛК. Режете много, до здраво.



- Наистина променяме философията. Насочваме финансирането към заплащане за резултат, създаваме яснота за източниците на финансиране и базираме всяка една от реформите в здравеопазването към цели, които са свързани с ясни индикатори на здравето на всеки човек и на нацията.

- Ще порежете сериозно и търговците на лекарства. Призовахте четиримата големи играча да се държат като малките. Зовете ги към смирение, както направи Борисов към политиците ли?

- Търговците на лекарства, както и всички други търговци не са нито враг, нито приятел. Това е бизнес, с който държавата трябва да сключи договорености при ясни и дългосрочни правила. А относно това, че големите търговци трябва да започнат да се държат като малките, т.е. наистина да се движат по законите на конкуренцията, имам предвид сериозната амбиция на екипа да създадем електронен лекарствен търг в лечебните заведения.

- Кога?


- В момента завършва правното обосноваване. Още през следващия месец ще бъде пусната обществена поръчка. Искрено се надявам, че през пролетта ще имаме тестова, а месец-два по-късно - реално действаща във всяко едно лечебно заведение такава задължителна форма на търговия с лекарства. Което изсветлява процеса. Навсякъде, където това е въведено, разходите на лечебните заведения за едни и същи като количество и като обем медикаменти падат с около 20 процента. Това е добре за всеки ползвател на системата, защото получава

по-голяма възможност за лечение срещу по-малко пари, а от друга страна, въвежда наистина реален и прозрачен принцип, където всяка една от малките и средни фирми, които са регистрирани, може да участва. Това изтрива възможността за всякакъв лобизъм и административни пречки пред това да има реална конкуренция. В момента 90% от доставките в болниците се държат от 4 фирми -само те са се оказали достойни да предоставят медикаменти, а на пазара има регистрирани 200.

- И всичко това тръгва след около месец?

- Тогава законодателната обосновка ще влезе в парламента. Успоредно с това започват да текат процедури по обществени поръчки за осъществяването на системата.

- Лошо ли е болниците да са търговски дружества? Не е ли гаранция, че ще се управляват добре?

- За мен и за екипа ми остава отворена възможността за премахване на статута на търговски дружества за болниците. В момента се прави правен анализ на тази тема. Сега болниците са търговски дружества, но дали се управляват добре? Не е задължително начинът на управление да е свързан с даден статут по Търговския закон. Напротив.

- Още в първите си минути като министър обещахте „яка система от реформи". Да ви питам като анестезиолог, със или без упойка ще протече тази манипулация и ако е със, пълна или местна ще е?

Звучи доста кардинално.

- Хубава ви е метафората. Като се каже реформа, нека да е ясно, че смисълът на това нещо е услугата да стане по-добра.

- Не съм си и помислила нещо по-различно... Някой участник в системата опита ли да ви повлияе, след като така решително я раздвижвате?

- Много хора опитват много неща, но да е напълно ясно - това не е философията на реформата на министъра или на министерството, а на мнозинството, което стои зад правителството. Трудно се влияе на мнозинство и на правителство, което е взело своите решения да промени системата. Ако беше индивидуално усилие, вероятно щеше да им бъде лесно на лобистите. В момента има ясно, координирано действие на цялото правителство в много сфери, една от които е здравеопазването.

- С една дума лобистите въобще да не пробват да стигнат до вас.

- Всеки, който ме познава, знае, че е трудно.

- Чувствате ли се като отличника на кабинета? Без да омаловажавам усилията на колегите ви, при вас реформата дърпа с най-голямо темпо.

- Не. Честно. Чувствам се като един от 21 човека, които са поели тежък кръст. И ще си вършат работата, доколкото им позволяват капацитетът

и съвестта, докато това мнозинство стои зад тях.

- В какъв срок да очакваме 85-те милиона евро за спешна помощ? И ще раздвижат ли те интереса към тази специалност от страна на лекарите, пък макар и под заплахата да ги натупат някъде?

- Правителството вече осигури средно с 20% увеличение на възнагражденията в спешната помощ. Което по методика, която ще бъде оповестена в нашите центрове след дни, ще оценява натовареността на всеки филиал. И заплатите на хората, които работят там, ще бъдат изравнени с тези на колегите им от болничната и доболничната помощ. Според директорите на центровете това вече води до заявки за постъпване на работа. Имаме основания да считаме, че финансирането от 85 млн. евро, свързано с концепцията на правителството за реформа в спешната помощ, ще бъде окончателно валидирано в Брюксел през следващата седмица.

- Какво искате да се промени с телефон 150?

- На среща на здравното и вътрешното министерство с фирмите, отговорни за управлението на тези системи, дадохме двумесечен срок да предложат технологично решение за унифициране на системата. Не може да продължава по този начин - от телефон 112 оператор да се обажда на телефон 150. Не е умно. Защо точно сме въвели 112? Да служи за връзка с оператор на друг?

- По какви критерии ще оценявате джипитата? Къде ще изнасяте резултатите - на стена на плача ли, или на стената в кабинетите? И какво ще им зависи на личните лекари от тази атестация?

- Това е национална програма на министерството, която на базата на резултати от дейността на личните лекари да бонифицира тези с добра дейност. В момента националният консултант заедно с цяла група разработват тези наистина подробни и ясни критерии и те са свързани с философията, на която подчиняваме реформата - да бъде поощрявана добрата работа, която води до качествено лечение.

- С какви суми ще поощрявате добрите? Споменахте „масивни". По-конкретно?

- Наистина при добри резултати ще са масивни. От порядъка на хиляди левове на година. Няма да е по-малко от 5000 лева.

- Какъв е здравният статус на Реформаторския блок?

- Към момента здравният статус на РБ е добър. Участието в управлението има дисциплиниращо и отрезвяващо действие върху всичките участници в блока. Вървим към изработване на ясни механизми на действие и на ръководни органи на РБ.

- Скоро не сте разказвали вицове по отношение на Меглена Кунева. Да разбирам ли, че докато е стабилно правителството, такива закачки няма да си разменяте?

- И не само докато е стабилно правителството. Аз мисля, че ние



преболедувахме.

Наистина имаше

кризисни

моменти. Взехме

си поука от действията си. Има ясен път, по който блокът все по-консолидира-но да върви напред.

- Ревнувате ли ГЕРБ от ДПС? Днес Лютви Ме-стан изтълкува бурните реакции на РБ относно плаващите мнозинства като ревност...

- Държа много ясно да кажа: за мнението на ГЕРБ, включително по отношение на ДПС, ние се информираме от ГЕРБ, а не от г-н Местан. Какво говори г-н Местан и къде точно го стяга облеклото, това е разказ, който наистина не ни касае. Когато търсим мнението на ГЕРБ, ние го получаваме от тях и нямаме притеснение спрямо сценариите, за които говори г-н Местан.



www.actualno.bg, 16.01.2015г.

http://healthy.actualno.com/Zakrivat-TELK-shte-ni-osvidetelstvat-doktori-s-licenz-news_451330.html
Закриват ТЕЛК, ще ни освидетелстват доктори с лиценз
ТЕЛК комисиите ще се закрият, а лицензирани лекари със специалност и определен стаж ще освидетелстват пациентите. Това е идея, по която работим с Министерството на труда и социалната политика, съобщи здравният министър д-р Петър Москов.

Описаната практика била част от европейския опит в държави като Хърватия, Испания, Холандия и Германия. "Няма причина лицензиран лекар, който може да диагностицира и проследява вашето заболяване, да не може да даде експертиза до каква степен то ви е инвалидизирало", аргументира се пред "Труд" д-р Москов. Той подчерта, че в момента за оценка от някои ТЕЛК (като очната) се чака по една-две години като така се трупат опашки и се акумулира корупция. А в случаите, при които човек няма едно око, ръка или крак, той няма да се явява за преосвидетелстване всяка година, за да установят специалистите, че примерно не му е "пораснал" нов крайник.

Министърът посочи още, че е логично "здравните вноски да отиват директно за дейност - за медикаменти, консумативи и за заплати на специалистите, които лекуват". А режийните да се плащат от собственика на лечебното заведение: ако то е общинско - от общината, ако е държавно - от държавата, ако е частно - от частния инвеститор. Той даде пример как болница в Пловдив от 4 милиона лева стопански разходи платила 3 милиона за външни услуги. В същото време директор на болница пък заложил 4000 лв. средна работна заплата във финансов план, който той няма да изпълнява.

"Пет болници, въпреки че са имали задължения и Министерството на финансите не е разрешило, са държали пари в КТБ. Става дума за суми от по 5 млн., 7 млн. и 9 млн. лева", каза министърът, но не пожела да ги назове. За стореното директорите им ще получат административни санкции.

През пролетта пък ще стартира електронна борса за медикаменти, от която ще купуват лечебните заведения. В момента лекарства на болниците доставяли само 4 фирми при 200 с това право. "Ако тези 4 големи компании държат да останат на пазара, ще трябва да се държат като малките", заяви Москов. При въвеждането на електронната борса в Италия само за година разходите са намалели с 18%.

Д-р Московобясниощееднаготвенапромяна - НЗОК даплащазалечениетоназаболяване, а незалекарства."Т.е. акоедна, двеилитригрупимедикаментисанеобходимизалечениенавашетокръвноилигастрит, тещебъдат 100% покрити. А акоболенискапо-модернатерапия, щедоплащаза нея", каза още министърът.


www.tv7.bg, 16.01.2015 г.

http://news7.bg/_l.n_i.129986_c.24.html#.VLopOtKsWRk
Грипът идва в началото на февруари
Основният щам ще бъде "Тексас" - най-често поразяващ възрастни хора
Грипът тази зима идва в началото на февруари. Това твърди акад. Ангел Гълъбов, вирусолог от Института по микробиология при БАН. Основният щам ще бъде "Тексас". От него страдат най-много хората над 65 години. Той обаче не е опасен за хората със силна имунна система.

Очаква се и познатият ни щам "Калифорния", основен причинител на свинския грип. Симптомите са силно втрисане, висока температура, около 38-39 градуса, и болки в мускулите. Кашлица в началото няма. Тя се появява чак на втория-третия ден от инфекцията.

Тази зима се появи и чисто нов, непознат грипен щам - "Швейцария", срещу който няма ваксина. Засега той се разпространява само на територията на Съединените щати и няма данни да е достигнал Европа.

Рязката смяна на студено и топло време не оправда очакванията за опашки пред лекарските кабинети. Но медиците са в очакване на грипната вълна. При заразяване с грип до час тялото ви ще реагира, но антибиотиците няма да помогнат. Те са ефективни само при усложненията и влияят на бактериите.

За вирусните състояния има противовирусни медикаменти . Има и лекарства, които са симптоматично, така че е хубаво хората да се обърнат при лекаря, който да прецени от какво.

За лечението на грипа помагат и антиоксидантите, доказват българските учени от БАН. Опитите в лабораторията на института по микробиология показват, че приемът на витамин Е и С е добра комбинация срещу кислородния стрес, който получават клетките ни при грип.

Микробиолозите препоръчват приема на витамин Е и С да е паралелно с другите антивирусни лекарства.
www.bnr.bg, 16.01.2015 г.

http://bnr.bg/burgas/post/100509638/gripat-vrahlita-burgas
Грипът връхлита Бургас
Бургас е в предгрипна обстановка. Наблюдава се рязко покачване на броя на регистрираните случаи на заболелите от грип и остри респираторни заболявания. В сравнение с предходните седмици навлизаме в предепидемиологичен период, обобщава данните говорителят на Регионалната здравна инспекция Елица Карагьозова.

Грипна епидемия може да бъде обявена, ако броят на регистирарните заболели достигне 225 на 20 хиляди, уточни Елица Карагьозова. За сравнение с миналата година по това време, Бургас вече е бил изцяло обхванат от грипа.

Увеличено е търсенето на медикаменти за остри разпираторни заболявания в бургаските аптеки . Пациентите купуват имуностимулатори, хомеопатични медикаменти и лекарствени продукти за стопиране на първите симптоми за настинка и грип, съобщи председателят на местния фармацевтичен съюз Христо Бургазлиев

Повишена е и продажбата на антибиотици, което показва, че превенцията не е взета на време. В пъти по- малко са продадените противогрипни ваксини в началото на есенно- зимния сезон, повече се залага на медикаментите на билкова основа, но най - важното е да се вземат комплексни мерки за укрепване на организма, допълни Христо Бургазлиев.


www.zdrave.net. 16.01.2015г.

http://www.zdrave.net/Portal/News/Default.aspx?evntid=9t%2fun44%2b2L8%3d
Акад. Ангел Гълъбов: Все още не е късно за ваксина срещу грип
Грипът ще ни нападне в началото на февруари, а особено актуален през този сезон ще бъде щамът Тексас на AH3N2. Най-голяма опасност той ще представлява за хората над 65-годишна възраст, както и за боледуващите от ХОББ, диабет и други хронични заболявания. Това заяви на пресконференция днес вирусологът акад. Ангел Гълъбов. В допълнение той поясни, че можем да очакваме също така разпространение на още един щам – Калифорния на AH1N1.

След ваксиниране са необходими около 20 дни, за да може организмът да си изработи имунитет, все още не е късно за ваксина, ако действително искаме да се предпазим, подчерта ученият. Като държава ние имаме изключително ниско ниво на обхват с противогрипна ваксина и това категорично трябва да се промени. България и Русия са страните, в които най-често се разпространяват легенди за вредата от антибиотиците и ваксините, редно е да си дадем сметка колко неправилно е това, допълни още акад. Гълъбов. В този сезон той препоръча да се употребяват доказани имуностимулатори – витамин Е, витамин C и комбинирани растителни препарати, включващи стандартизирани екстракти от диво индиго, туя, бяла и пурпурна ехинацея.

Ученият посъветва също така да се отдава предпочитание на съвременните лекарствени продукти от групата на невраминидазнитеинхибитори, а не толкова на по-старите адамантани (M2 инхибитори), към които вече има развита резистентност. Не по-малко важно е да се спазва подходящ хигиенно-диетичен режим, да се излиза често на открито и да се носи предпазна маска, припомни още акад. Гълъбов.

Не е необходимо да се създава паника, важно е да посрещнем ситуацията спокойно и да реагираме на нея с необходимата култура и отговорност към собственото ни здраве и към здравето на околните, подчерта в заключение вирусологът.




16-23.01.2015 г.,с. 19
Онкологията - скъпи лекарства и модерни клиники
Клиниките по онкология привличат пациенти с апаратура от последно поколение.

Устойчиво и предвидимо контролиране на разходите за лекарства е фиксидеята, около която обединиха позициите си здравният министър д-р Петър Москов и ръководството на Националната здравноосигурителна каса. Както отбеляза министърът, никак не е нормално в рамките на година касата да плаща с 40% повече за медикаменти, при положение че в богатите държави увеличението е средно с 5 процентни пункта. Обичайният довод, че България е малък пазар и големите фармацевтични компании не искат да правят отстъпки за продуктите си, за да не подбиват цените си в световен мащаб, очевидно е приказка за наивници. И зад нея се крие лобизмът, пуснал за съжаление дълбоки корени в лекарствения сектор. Затова идеята на здравното ведомство да започне преговори с двете големи фармацевтични асоциации - на генериците и оригиналите, заслужава адмирации. От ведомството направиха заявка, че ще търсят въвеждане на големи пакетни споразумения, а не единични отстъпки от цената на определени лекарства. Това е един вид прелюдия към предложените от екипа на министерството промени в Закона за здравето. Текстовете гласят, че още през 2015-а ще бъде въведено задължително договаряне на намаления в цените на лекарствата за домашно лечение и за лечение на злокачествени заболявания между производители, дистрибутори и здравната каса. Предвижда се препаратите, за които не е заложена отстъпка, да отпаднат от Позитивния лекарствен списък, а това би било тежък удар за всяка една компания, колкото и оборотна да е тя.

В огромна степен новият курс в лекарствената политика

за контролирани държавни разходи се дължи на свидните финансови жертви, дадени от онкологията. Ръководството на здравната каса неслучайно отправи покана първо към притежателите на лицензите за употреба на онкомедикаменти, които се плащат извън клиничните пътеки, да се явят на преговори и да предложат дискаунт. Отстъпките за скъпоструващи лекарства бяха въведени от касата през 2011-а, след като анализ на разходите доказа, че тя заплаща твърде солено за тях, покривайки ги напълно. Методиката обаче досега предлагаше доста вратички на фирмите: или да не предоставят занижени оферти, или да предлагат символични отстъпки. В резултат публичният фонд икономисва по около 4 млн. лв. годишно, което е капка в морето на половин милиард лева разходи за хапчета. Далеч по-голям ефект имаше от работата на Националния съвет по цените и реимбурсирането на лекарствата. Контролният орган спести 8 млн. лв. от намалението в стойността на десет лекарства, предназначени за лечение на онкологични заболявания само за 2014-а.

Плащанията за препарати против рак в най-голяма степен олицетворяват неспособността на здравните власти да контролират лекарствения пазар. През 2012-а касата задели за онкологични медикаменти 57 млн. лв., през 2013-а сумата стана 90 млн. лв., а за миналата година се стигна до 145 млн. лева. Тоест имаме трикратно завишение за три години, но дори при тези параметри парите постоянно не стигат. Бюджетът за онколекарства през 2014-а например светна на червено с 48 млн. лева, които бяха компенсирани с две актуализации. Сега здравната каса е предвидила по това перо 175 млн. лв., но най-вероятно и те ще се окажат малко. Управителят й

д-р Румяна Тодорова прогнозира нов дефицит

тъй като от януари в Позитивния списък са влезли още няколко скъпи медикамента. Според нейните калкулации всяка година броят на онкоболните нараства с около 9000 души, а диагностиката, лечението и лекарствата за един раков пациент струват около 8000 лв. за 12 месеца. Това означава недостиг от 72 млн. лв. в този сектор. Така от преговорите между касата и 77-те компании с разрешение за употреба на общо 460 онколекарства (или техни разновидности) до голяма степен ще зависи дали бюджетът на институцията ще издържи.

В същото време онкологията е животоспасяваща и там драстични икономии не могат да се правят. Неслучайно държавата инвестира огромната част от средствата, заделени за здравеопазване по оперативната програма "Регионално развитие", в изграждането на модерни онкоцентрове и в закупуването на скъпа апаратура за тях. Само за последните две седмици здравното министерство отвори две големи обществени поръчки. Столичната онкология ще получи модерен уред за хеликална терапия за 6.5 млн. лв., колегите им от "Царица Йоанна - ИСУЛ" чакат прословутия втори линеен ускорител за 4.96 млн. лв., а пловдивската университетска болница "Св. Георги" ще се сдобие с гама нож от последно поколение, за който са приготвени над 10 милиона. Със сигурност сред най-доволните са специалистите в ИСУЛ, където работи един нов линеен ускорител, но той е системно претоварен и листата на чакащите за лъчетерапия е запълнена за месец напред. Трети такъв уред чакат в университетската болница "Света Марина" във Варна, където миналото лято бе открит онкологичният и лъчетерапевтичен център на обща стойност над 18 млн. лева. Скъпа апаратура е предвидена и за Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков" във Варна, а в Бургас, Велико Търново и Стара Загора работят комплекси с техника за над 13 млн. лева. Специалистите са изчислили, че за да отговаря на европейските стандарти в онкологията, страната трябва да има 47 линейни ускорителя. За всеки апарат се залага график за натовареност от 450 пациенти годишно, но през "българските" минават между два и три пъти повече.

Бясната надпревара между специализираните и държавните (в различна степен) болници за надмощие в онкологията лесно може да се обясни с най-скъпите клинични пътеки и с едно от най-продължителните лечения на пациент. Частният сектор също се намеси подобаващо, като "Сити Клиник" инвестира 70 млн. лв.

за изграждането на онкологичен център, който трябва да приеме първите си пациенти до края на годината. Той ще разполага с три линейни ускорителя от най-високия клас, с над 100 легла, и ще предлага широк спектър от услуги, включително и медицинска онкология, лъчетерапия и радиохирургия, нуклеарна медицина, трансплантация на костен мозък и терапия със стволови клетки, генетични консултации и онкохематология. "Целта на новата онкологична болница е за първи път в България да предостави мултидисциплинарно лечение на пациентите с онкологични заболявания", каза съоснователят и изпълнителен директор на "Сити Клиник" Илиан Григоров. Амбицията е да се привличат пациенти с ракови заболявания дори от съседните държави.




17-23.01.2015г., с. 42
Да изровиш антибиотик от пръстта
Откритие на учени от САЩ и Германия дава надежда за борба с резистентните бактерии
Константин Николов

Представете си следното нещастно бъдеще: животът ви да виси на косъм заради най-дребното порязване. Или всяко раждане да носи голяма доза риск. Смъртността да е висока при дори най-елементарните операции като апендицит. Подобна прогноза може днес и да ви изглежда апокалиптична, но е напълно възможна в свят без антибиотици. Ето защо обявеното през миналата седмица откритие на нов тип антибиотик е считано за изключително постижение още преди да е изпробвано в клинични тестове.


28 години суша

Златната ера в тази сфера са 50-те и 60-те години на миналия век, когато са открити много от ползваните и до днес антибиотици (виж таблицата). Но от 1987 г. досега не е имало нов медикамент в ръцете на докторите. В същото време бактериите стават все по-резистентни срещу действащите лекарства. Световната здравна организация предупреждава, че "много от днешните обикновени болести скоро може да са нелечими". Още по-страшна е прогнозата на Американския център за контрол и превенция на заразните болести, който обяви, че на хоризонта се задава "кошмарна супербактерия". В момента резистентни инфекции убиват по 50 000 души на година в САЩ и Европа, а броят им може да достигне 10 млн. до 2050 г., показват изследвания на британското правителство.

Изследването, довело до новия антибиотик теиксобактин (Teixobactin) беше обявено в списание Nature и е дело на учени от Североизточния университет в Бостън и Университета в Бон, Германия. Откритието е считано за изключителен успех, защото антибиотикът действа по много по-различен начин от сегашните медикаменти. Новото лекарство е извлечено от бактерия в пръстта. Вече е тествано върху мишки и се е справило с няколко дълбоки инфекции, и то без странични ефекти.

Положителната новина е, че лекарството действа по начин, при който бактерията изключително трудно ще стане резистентна срещу него. Причината е, че вместо да се свързва с относително податливи на мутации протеини в бактериалната клетка, антибиотикът блокира по-непроменливите мастни молекули, които спомагат за изграждането на клетъчната стена.


Търси и ще намериш

Новият метод има потенциал да отключи нови природни съединения, които да се борят успешно с туберкулозни инфекции и дори ракови заболявания. Голямото постижение на учените е разработеният метод за отглеждане на некултивирани бактерии в естествената им среда - почвата, с помощта на ново устройство. Други важни антибиотици като тетрациклин и стрептомицин също са открити преди десетилетия в почвени бактерии. Но в течение на годините пробивът в областта става все по-труден, тъй като около 99% от микробните видове не виреят в обикновени лабораторни условия.

Учените открили теиксобактин чрез нова технология за търсене в почвата, разработена от Слава Ъпстейн от Североизточния университет в Бостън. Той изобретил петсантиметрово устройство. Изследователите от екипа му ровели пръстта в задните си дворове, за да извлекат почвени микроби. След извличането им поставяли по един във всяка от 306 миниатюрни дупчици в устройството, което сложили в специална вана с пръст. Тя позволявала на микробите да останат в естествената им среда.

"Така всъщност измамвахме бактерията", казва д-р Ким Луис, директор на изследването в Североизточния университет. Екипът му успява да отгледа колонии от бактерии, които са достатъчно силни, за да бъдат прехвърлени в лабораторани условия и да бъдат тествани дали произвеждат антибиотици. "Явно основната пречка при отглеждането на бактерии е първата колония. След нея те вече са опитомени", казва Луис. От около 10 000 щама били открити близо 25 антибиотика. Най-обещаващият от тях - теиксобактин, бил извлечен от почва от щата Мейн.


"Новият метод е много обещаващ и може да бъде използван за откриване на нови антибиотици в богата на микроби среда, като например Амазония", смята Джон Конли от Университета в Калгари пред в. Globe&Mail.
Още много тестове

При изпитанията в епруветки теиксобактин успява да унищожи различни видове стафилококи и стрептококи, както и антракс и туберкулоза. При тестове върху мишки успява да надвие стафилококови и стрептококови инфекции, включително и резистентен на досегашните медикаменти щам. Антибиотикът се справя с т.нар. грам-положителни бактерии, но не и с грам-негативни микроби, които причиняват например гонорея и инфекции на пикочния мехур и кръвоносната система. Според Луис учените се опитват да модифицират медикамента, за да може да се справя и с грам-негативни инфекции.

Пред теиксобактин все още има значителни препятствия, преди да стигне до аптеките и болниците. Клиничните тестове с хора ще започнат най-малко след две години, а очакванията са разработката на лекарство да струва над 100 млн. долара и да отнеме пет или шест години. Изследването досега е финансирано от Националния здравен институт на САЩ и германското правителство. Патентът за новаторския метод се държи от Североизточния университет, който го е лицензирал на компанията NovoBioticPharmaceuticals от Кеймбридж, Масачузетс. Тя пък държи правата върху всички бъдещи медикаменти.

Но дори и да не е така чаканата панацея, теиксобактин слага началото на нов метод за разработка на антибиотици. Който пък може да предотврати възхода на супербактериите.

Снимканатриколони – Новиятантибиотикщестигнеболниците едва след 5-6 години
www.novatv.bg 18.01.2015 г.

http://novanews.bg/news/view/2015/01/18/98818/
Ще преборим рака до 2050 година, прогнозират учени
Голямо внимание ще се отделя на профилактиката срещу рака
Британски учени прогнозират, че към 2050 година хората ще спрат да умират от рак. Този резултат ще бъде постигнат благодарение на развитието на медицината, създаването на нови лекарства и технологии за лечението на онкологичните заболявания, информира БГНЕС.

Отделно от това голямо внимание ще се отделя на профилактиката срещу рака. При това става дума не само за здравословен начин на живот, но и за лекарствата. Например, аспиринът е способен да намали развитието на рака.

"Оскоро предписвам на пациентите над 40-годишна възраст аспирин като профилактика на раковите тумори. Става дума за малки дози. Това ще позволи да се избегне развитието на раковите клетки в организма на човека в най-уязвимия му период - от 50 до 65 години", коментира Джек Кузик, авторът на прогнозата.

Известно е още, че аспиринът предотвратява болести на сърцето и инсулти. Приемането на аспирин в малки дози в продължение на 15 години гарантира спад на риска от болести със 7-9%, а на риска от преждевременна смърт с 4%.




18.01.2015 г., с. 11
Д-р Марияна Свещникова, педиатър:
Не прибягвайте до антибиотик, дори малчуганът да има висока температура
От качеството на храната зависи имунитетът на детето. Шуслеровите соли възвръщат равновесието на организма.
ЯНА ЙОРДАНОВА

Д-р Свещникова, как можем да повишим имунитета на децата през зимния сезон? Знаете, че проблемът е особено голям при най-малките ­ в яслите и детските градини.

Причините за честото боледуване на малките деца са няколко. Най-важната е незрялостта на имунната система на детския организъм ­ посещаването на детски градини и ясли, както и много често неправилното отглеждане на децата в тази възраст закаляване, режим на хранене и начина на живот на семейството. Например тютюнопушене на един или двамата родители. Имунологичното състояние на децата е резултат от функцията на сложна и много фина система в детския организъм и зависи от много фактори. Част от тях са генетични ­ това, което родителите са предали като генотип. Останалото зависи от начина на отглеждането, от отношението на родителите към децата, към здравето им. Именно този комплекс от външни фактори можем да контролираме. Нашият стремеж, на педиатрите и на родителите, е да създадем условия за запазване на здравето и подобряване на имунологичното състояние на детския организъм, за да може той да се справи, доколкото е възможно, сам с предизвикателствата на околната среда. Защото днес, на фона на химическите агенти, които ни атакуват отвсякъде и предизвикват алергии и болестите на съвременния свят, организмът на детето трябва да се справи и с честите респираторни инфекции.

Всъщност откога един родител да започне да подготвя детето за сезона на вирусите?

Имунната система е изключително сложно устроен механизъм, в който участват много имунни органи, за чието правилно функциониране не е без значение дали детето е изложено или не на даден неблагоприятен фактор. Един от най-големите имунни органи в човешкия организъм например са червата, което вероятно е изненадващо за мнозина имунната система не се изгражда само от костния мозък, който формира имунните клетки. В чревната мукоза се съдържат голямо количество имунологично активни клетки, благодарение на които тя може да формира имунологичен отговор и това се случва, тъй като епителната повърхност на червата е била подложена на действието на антигенни структури на външната среда. В червата се намират и пайеровитеплаки, които подобно на сливиците са част от лимфоидната тъкан и участват в отключването на имунния отговор. Това има значение не само за локалния имунитет на червата, но и за хуморалния имунитет на организма. В този смисъл храненето на детето осигурява не само енергия и градивни елементи на организма му, а се превръща във фактор, повлияващ имунитета. Качеството на храната, която поемат децата, играе значителна роля за формирането на имунологичното състояние на организма им още в началото на техния живот. Начинът на хранене, поведението на храненето, микроелементите, които добавяме към храната, и отношението, което възпитаваме у децата към храненето, влияят силно на имунитета и здравословното състояние на организма им по-късно в живота. Дори само ако единият от родителите пуши, докато се отглежда малкото дете в същата стая, в същия апартамент, това се отразява на имунната система на детето. От значение е как закаляваме децата, дали ги учим да отделят време да спортуват, как ги учим да прекарват свободното си време, дали излизат навън, или седят предимно пред компютрите, каква хигиена поддържаме в дома. Като педиатри се опитваме да отделим време, за да подготвим родителите за най-важните изисквания, които е уместно да спазват при изграждането на имунитета на децата от раждането им, стига да са готови да ги чуят и се придържат към тях.

Често обаче лекари и родители предпочитат да се застраховат и прибягват до антибиотиците. Това грешен подход ли е и кога трябва да го правим?

Антибиотикът е лекарство, което трябва да изпише лекарят. Родителите не бива да дават антибиотик на детето си, дори когато заболяването наподобява предишна инфекция. Трябва да се опитаме да стимулираме първо защитните сили на детето и чак след това да прибегнем към антибиотично лечение, ако случаят го налага. Антибиотикът е единственото средство на избор, когато става дума за бактериална инфекция. Опитният лекар бързо се ориентира за характера на инфекцията, достатъчни са 4-5 въпроса, за да разбере дали е бактериална или вирусна. Ако става дума за вирусна инфекция, антибиотичното лечение е подходящо само при тежко хроничноболни деца или възрастни, които са застрашени от усложненията на вирусната инфекция. Това, което искам да посъветвам родителите, е никога да не прибягват до антибиотика като лекарство от първи избор, въпреки че температурата на детето е 39 градуса, въпреки че то изглежда много болно. Българският лекар не изписва веднага лекарства. Статистиката показва, че нашите общопрактикуващи лекари са на трето място в Европа по това рестриктивно (ограничително) да изписват антибиотици. Това означава, че са много добре подготвени и че имат добро отношение към пациента и неговото здраве. Когато родителите дадат антибиотик преди консултацията с лекар, ние, лекарите, се оказваме с вързани ръце.

Прибягва ли българинът често до лекарствата в сравнение с другите нации, или вече се интересува от алтернативната медицина?

Тъй като имунното състояние на детето зависи от изключително много фактори, ние търсим всички възможности на съвременната медицина и алтернативните методи за съхранение и стимулиране на имунитета. Ако говорим за средствата и начините, които един родител може да предприеме, преди да стигне до лекаря, търсим алтернативите на лекарствата. Обичайно това са природни продукти, за които в исторически план имаме натрупани данни, че влияят много благоприятно върху здравето. Това са средства, които в повечето случаи не са регистрирани като лекарства и има свободен достъп до тях. Такъв пример мога да дам с хомеопатичните лекарства, и най-вече с комбинираните хомеопатични препарати, които се предлагат и на нашия пазар и имат разрешително за употреба от нулева възраст, което означава, че са гарантирано безопасни. Има и много други препарати, които повишават имунитета, като например съдържащите бета-глюкан. Те могат да помогнат на организма да възвърне равновесието си, влошено по някаква причина. И накрая, но не на последно място станалите вече много популярни шуслерови соли и утвърдената комбинация ­ сутрин по две таблетки №3, на обяд ­ по две таблетки №7. Не трябва да забравяме и ваксините.
Това е тя
Завършила е Медицинския университет в София

Притежава специалност по детски болести и обща и трудова медицина



Сертифициран шуслеров терапевт

Член е на Българската педиатрична асоциация и на Европейското дружество по педиатрия, както и на Европейската асоциация по инфекциозни болести
Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница