Хранене при исг doc



Pdf просмотр
страница1/4
Дата03.05.2024
Размер118.61 Kb.
#121151
  1   2   3   4
Ентерално и парентерално хранене
Свързани:
ДЦП, Захарен диабет, пневмония и бронхит, инфекции, 9.ССГ при пациенти със сексуални разстройства, реферат очни заболявания ковид 19, 1.Методи на изследване в психиатрията., 2. Задължения на медицинската сестра при работа с инфекциозно болен пациент, 5. Отстраняване на впит кърлеж задач. тото, Реферат кожни и венерически заболявания, 1 мбл изследвания, 3. СГ при пациенти с шизофрения, 3. ССГ при пациенти със стомашно-чревни инфекции зад от тодорова, 4. ССГ при пациенти с въздушно-капкови инфекции от тодор зада, 6.ССГ при пациента с разстройства свързани със злоупотреба с психоактивни вещества


Ентерално и парентерално хранене
при интензивно бол
ни
Нормалното хранене доставя на организма освен вода, електролити и микроелементи , още аминокиселини, въглехидрати и мазнини. Изгарянето на хранителни вещества осигурява освен градивните съставки и много важната за жизнените процеси енергия.
Енергията /Е/ представлява запазена /натрупана/ работа и топлина.
Енергията се измерва в килокалории или килоджаули. Приема се ,че :
1 Kcal = 4,1868 KJ. Калорийната стойност на отделните хранителни в-ва се определя по много трудоемки и скъпи методи.
Лечебно хранене се прилага в случаите , когато не иска, не може или не трябва да се храни по нормален път. Изборът на основния вид лечебно хранене се извършва с отговора на въпроса: Има ли пациента функциониращ гастроинтестинален тракт /ГИТ/?. При положителен отговор – ентерално хранене, а при отрицателен – парентерално хранене.
Доказано е, че не използването на ГИТ води до атрофия на клетките на мукозата на тънките черва и храната минава by-pass, без да бъде усвоена и предизвиква само стомашно-чревен дискомфорт.
Изразходване на енергия
Гладуването, имобилизацията и възстановяването са характерни за постоперативното състояние. Гладуването и имобилизацията са свързани с намалени енергетични изисквания, докато репаративните процеси повишават нуждата от енергия.
Енергията се доставя от три източника : въглехидрати, белтъчини и мазнини /0,5; 15 и 25 % от телесната маса на здрав мъж/. Тъй като всъщност организмът не разполага с тези резерви, глюкозните резерви се използват за първите 18 – 24 часа. Те са нужни за преживяване на мозъка и функциониране на бъбреците. По – нататъшните енергийни нужди се осигуряват чрез катаболизъм на белтъците и глицероловата трансформация на мазнините. Белтъчният метаболизъм след операция е много бърз,
дневните загуби са от 300 до 500 грама и се изразяват с висока уринна загуба на азот. Основният източник на енергия са мазнините, които осигуряват 80-85 % от нея. Сумарно настъпват : генерализиран катаболизъм, загуба на белтъци, топлопродукция и загуба на телесна маса.
Последната не се свързва само с енергийните загуби, а част от нея се дължи на загубата на телесна вода.
1




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница