Избираеми дисциплини за зимен семестър 2017–2018 Г. Специалност „класическа филология“



страница1/3
Дата09.01.2018
Размер412.66 Kb.
#42100
  1   2   3

ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ ЗА ЗИМЕН СЕМЕСТЪР 2017–2018 Г.

СПЕЦИАЛНОСТ „КЛАСИЧЕСКА ФИЛОЛОГИЯ“

Пояснeния:

1) Подробна информация за технологията за записване през СУСИ е публикувана в „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“.



Задължително се запознайте с Кратки указания за записване

2) Смисълът на посоченото „Ограничение“ е кои студенти имат възможност да записват дисциплината:



- без - без ограничение, т.е. всеки студент от Университета;

- фак - само за студенти от същия факултет;

- спец - само за студенти от същата специалност;

- курс - само за студенти от същия курс.

3) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини, които са за предишен курс от същата специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези към моя учебен план – останали“.

4 ) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини от друга специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези извън моя учебен план“, като в предложеното меню може да се избере специалността (за подробна информация вижте „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“ ).

5) Когато дисциплината е част от профил, който дава професионална квалификация, СУСИ дава възможност тя да бъде открита по-лесно (вижте описанието в „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“)





Заглавие

Ограничения

Хорариум/

лек.+упр.

Кредити

Преподавател титуляр

Анотация

 

I КУРС

Избираемите дисциплини за 1 СЕМЕСТЪР трябва да носят минимум 15 кредита

1

Антични философски школи (изпит)

МОДУЛ I

фак

2+0

4

Доц. д-р Иван Христов (Богословски ф-т)

Целта на лекционния курс „Антични философски школи“ е да запознае студентите с класическите философски учения на Античността, като ги въведе в проблема за философията като начин на живот, предполагащ специфична организация, ритуали и култови действия. Излагането на учебния материал съчетава два подхода – проблемния и историческия, като водещ е първият. Курсът ще въведе бакалаврите класически филолози и в езика на гръцката философия. Те ще получат представа за нейните изразни средства – тропи и понятия, извеждащи гръцките думи извън кръга на техните обичайни значения. Предмет на занятията са също религиозните, етическите и политически схващания на древните философи.

2

Класическите езици и езикът на философията

(текуща оценка)



МОДУЛ I

спец

1+1

4

Доц. д-р Невена Панова / докторант Христо Тодоров

50820 Христо Христов Тодоров

роден 22.12.1988

дипломиран Класическа филология на дата

13.07.2011


Курсът запознава студентите с развитието на философския език в рамките на европейската философия. Акцентът е върху възникването, утвърждаването и преноса на термини във философски текстове, написани на гръцки и латински език, но се разглежда и ролята на други традиции, които са оказвали влияние върху гръцкото и латинското терминообразуване (арабската и еврейската) или са претърпявали влияние от него (френската, германската, славянските и англо-американската). Специално внимание се отделя на отражението на гръцките и латинските текстове и техните преводи върху динамиката на българския философски език.

3

Увод в археологията

(изпит)


МОДУЛ I

фак

2+2

4

Проф. д-р Костадин Рабаджиев; гл.ас. Ивайло Лозанов (ИФ)

Лекционният курс е посветен на археологията на Гърция (архаика, класика и елинизъм) и Рим (република и императорска епоха). Дискутирани са проблемите на генезиса и еволюцията на идеите във визуалните изкуства (скулптура, живопис, вазопис); художествени умения (ювелирство, глиптика, керамично производство); архитектура и градска среда; религиозни пред­ста­ви (свещено пространство и сгради за обредна дейност, образът на бога); погребални обреди и гроб­ни съоръжения. В семинарните упражнения е направен опит да се обхване проблематиката на днешните български земи: археологическата интерпретация на тракийската култура и влиянията проследени от времето на гръцката колонизация (градовете по Западнопонтийския бряг) до рим­ско­то завладяване и урбанизацията на тракийските провинции.

4

История на средновековния латински Запад

МОДУЛ I

спец

2+0

4

Доц. д-р Александър Николов

Курсът има за цел да представи основни проблеми и личности от историята на средновековния латински Запад в общоприетите хронологически рамки между IV и XV в. Програмата дава обща представа за разглежданата проблематика с акцент върху етническите, политическите и културни взаимоотношения. С това програмата ще допринесе за повишаване на прецизността при работа с проблеми, които изискват по-задълбочено познание на историческия процес, и ще позволи на студентите да се ориентират по-бързо и правилно в сложността на проблеми и процеси от нашето съвремие, които имат дълбоки исторически корени и основания.

5

Увод в изследванията на Ренесанса и хуманизма

(текуща оценка)



МОДУЛ I и II

спец

2+0

4

Доц. д-р Елия Маринова

Предмет на курса е общият увод в изследванията на новолатинската литература и хуманизма, които са предмет на засилен интерес от три десетилетия насам в ред западноевропейски университети; представянето на най-важните школи и теории за епохата и запознаването с хронологическите граници, географския обхват и основните жанрове на новолатинската литература. Голям брой часове е отделен за ренесансовия коментар и превод на класическите автори, за рецепцията на античната философия и реторика през Ренесанса. Предвидени са прочит и дискусии върху тясно филологическите студии на хуманистите, както и запознаване с тексткритическите методи и постижения на хуманистите.

6

Римска литература и право

(текуща оценка)



МОДУЛ I

спец

1+1

4

Гл.ас. д-р Люба Радулова

Курсът има за цел да запознае студентите с един често пренебрегван аспект на класическите текстове на римската литература – връзката й с правото. Разглеждат се произведения, принадлежащи към различни литературни жанрове, като се подчертава както важността им като извор за изграждането на картината на римската правна система, така и значението на познаването на римското право за задълбоченото разбиране и интерпретиране на литературния текст.

7

Античността в съвременната кино и медийна среда

(текуща оценка)



МОДУЛ II

спец

1+2

5

Проф. д-р Виолета Герджикова

Курсът е насочен към най-актуалните, достъпни и атрактивни страни на изучаването на античната цивилизация – нейната рецепция във филмовото изкуство, медиите и популярната култура. Рецепция на антични теми и мотиви в последните стотина години може да се открие не само в традиционни области като архитектура, живопис, скулптура, литература, опера, но и в множество произведения на филмовото изкуство и в популярната култура (медийни заглавия, реклами, комикси, компютърни игри, рок поезия и видео клипове). Киното показва силен интерес към събития и личности от Античността още от времето на своето възникване и продължава да се обръща към тях и днес.

8

Антично и съвременно изкуство

(текуща оценка)



МОДУЛ II

спец

1+2

5

Доц. д-р Елия Маринова

Учебната дисциплина въвежда в комплексния феномен на рецепцията на Античността през медиума на изобразителните изкуства. За разлика от специализираните курсове по история на изкуството тук се очертават най-общо основните специфики на протичането на тази рецепция по три основни пътя – продължението на античните изобразителни традиции в западноевропейското изкуство, възсъздаването на изгубените шедьоври на древността на основата на литературни свидетелства; интерпретацията на античния мит и античните исторически сюжети в живописта, скулптурата и илюстрованата книга.

9

Античността в произведенията на художествената литература и естетическата теория в Европа XVI–XX в.

(изпит)


МОДУЛ II

спец

4+0

4

Доц. д-р Николай Гочев

Курсът има за цел да допълни знанията на магистрантите за присъствието на античното наследство в европейската културна традиция. Програмата вече съдържа курсове по средновековна и ренесансова култура и литература, които предполагат разяснение на начина, по който тези епохи използват античното наследство. Предлаганията курс ще се опита да ги продължи, като се занимае с присъствието на античността в произведенията на някои най-влиятелни европейски мислители и писатели на Европа от вековете след реформацията и османските завоевания.

ЗАБЕЛЕЖКА: Курсът е предназначен за магистранти от програма "Антична култура и литература", но се предлага и за бакалаври.

10

Интелектуалците през Античността

(изпит)


МОДУЛ II

спец

2+0

4

Доц. д-р Николай Гочев

Курсът има за цел да предложи на магистрантите размисли относно възможността да се говори за фигура на интелектуалеца в античното общество. Въз основата на произведения на античната литература от различни жанрове се наблюдават възгледи, творчество и обществено присъствие, които правят възможна аналогията с ролята на интелектуалеца в модерния свят. Разсъждава се за културните условия, които позволяват появата на фигури, които наричаме интелекуалци. Изследва се модерната идея за “интелектуалец“.

ЗАБЕЛЕЖКА: Курсът е предназначен за магистранти от програма "Антична култура и литература", но се предлага и за бакалаври.

11

Университетски събития и дебати

(текуща оценка)



МОДУЛ II

спец

0+2

2

Доц. д-р Невена Панова

На упражненията студентите биват въвеждани в спецификите на съвременното извънаудиторно академично общуване, в различните, традиционни и съвременни, форми на по-специализирано или по-популярно представяне на резултати на научната работа, запознават се с медиите, на които се отразяват подобни събития, с възможностите на студентско участие на академични събития и дебати. Редица посетени събития се обсъждат в рамките на курса. Най-успешните рецензии за проследени събития се публикуват на сайта на Катедрата по класическа филология или другаде.

12

Увод в общото езикознание

(изпит)


МОДУЛ III

фак

2+2

4

Гл.ас. д-р Албена Мирчева

Курсът по Увод в общото езикознание има за цел да запознае студентите от различни филологически специалности с възловите понятия и проблеми на лингвистиката, като по този начин се изгради надеждна основа за овладяването на конкретните езиковедски дисциплини през целия период на следването. Материята е разпределена в няколко дяла и е съобразена с хорариума, нуждите и спецификата на съответните специалности.

13

Класическите езици в съвременния български език

(текуща оценка)



МОДУЛ III

спец

2+0

5

Проф. дфн Мирена Славова/ доц. д-р Йоана Сиракова

Курсът запознава студентите с основните характеристики и проблеми на заемането на думи от старогръцки и латински език в български език. Отделя се специално внимание на ресурсите, които старогръцкият и латинският език предоставят за създаване на научна терминология. Придобитите знания в областта на словообразуването, фонетичните промени и семантиката обезпечават правилната употреба на заемките и повишават езиковата компетентност на студентите.

В процеса на обучение те подготвят презентации по теми, свързани с проблематиката на дисциплината и изготвят портфолио със заемки от класическите езици в избрана област на употреба.



14

Класическите езици в медицинската терминология

(текуща оценка)



МОДУЛ III

спец

2+0

4

хон. ас. Елина Боева / хон. ас. Мина Петрова

Дисциплината цели да запознае студентите със специализираната употреба на класическите езици в медицинските науки.

Курсът обхваща историко-теоретична част, в която се разглежда развитието и приложението на гръко-латинската медицинска терминология, както и практическа и методологична част, в която студентите се запознават с традициите и новостите в преподаването на медицински класически езици. Дисциплината отговаря на търсенията както на студентите, които искат да разширят познанията си по класически езици, така и на тези, които възнамеряват да продължат в областта на класическата медицинска терминология.



15

Санскрит – I част

(изпит)


МОДУЛ III

спец

2+2

4

Хон. ас. Стефан Стефанов

В курса се разглеждат графика, фонетиката, фонологията и някои черти на морфологията и синтаксиса на санскрит. Студентите усвояват особеностите на индийската азбука деванагари в санскрит, съответната и общоприета транслитерация и транскрипция, еуфоничните правила за сливане сандхи, морфонологичните редувания на кореновия гласен, както и склоненията на съществителните, прилагателните и числителните имена и на местоименията, образуването на основите за активен и пасивен залог на глаголите от четирите тематични първи, четвърти, шести и десети глаголни класове и окончанията за активен и медиален залог за сегашно време, имперфект, потенциал и императив на тематичните глаголи.

16

Византийски език – I част

(текуща оценка)



МОДУЛ III и V

спец

0+2

2

Проф. дфн Петя Янева

Курсът има за цел да затвърди наученото по старогръцки и да навлезе в основните проблеми на средновековния гръцки език. Една много сбита дискусионна част запознава с промените, настъпили в гръцкия език в епохата на елинистическото койне и ранното средновековие и връзката им с културноисторическото развитие на гръцкия народ. На базата на тези теоретични занимания се организират семинарите при разширен тематичния кръг на четените произведения. Въвеждат се автори, чийто език се характеризира с различна степен на трудност. Правят се самостоятелни културно-исторически коментари на текстовете. Усъвършенства се техниката на превод и се разширява обхватът на заучаваната специализирана лексика.

17

Увод в съвременните лингвистични теории

(текуща оценка)



МОДУЛ IV

спец

2+0

4

Гл. ас. д-р Димитър Илиев

Курсът въвежда студентите възможно най-пълно в различните модерни и съвременни направления на линвистиката. Той допълва лекционните курсове по теоретична граматика на двата класически езика, както и практическите езикови занимания с отделни старогръцки и латински автори. Курсът дава на студентите общ поглед върху различните езиковедски течения, техните методи и терминология, който да им бъде от значителна помощ в по-специализирани занимания в други курсове или други балакавърски и магистърски програми, свързани с езикознание, теория на превода, семиотика, философия и дигитални технологии.

18

Онлайн бази данни и ресурси и науки за Античността

(текуща оценка)



МОДУЛ IV

спец

2+2

5

Гл. ас. д-р Димитър Илиев

Дисциплината се допълва с избираемите „Интернет и информационни технологии в обучението по класически езици и древност“ и „Електронна обработка на епиграфски паметници с XML“ и цели да въведе по-пълно студентите в дисциплината Дигитална хуманитаристика и в частност Дигитални изследвания по класическа филология (Digital Classics). Студентите изготвят портфолио с онлайн бази данни и ресурси за обучението по и изследването на класическите изици и античната цивилизация. Курсът представя и общ поглед върху развитието на дисциплината и мястото на българските проекти по класическа филология в това развитие, както и създава възможности и компетенции на студентите да сътрудничат на тези и други подобни проекти.

 

 

II КУРС

Избираемите дисциплини за 3 СЕМЕСТЪР трябва да носят минимум 10 кредита

1

Проблеми на превода и интерпретацията на антични философски текстове

(текуща оценка)



МОДУЛ I

спец

1+1

4

Доц. д-р Невена Панова

Целта на лекционния курс към дисциплината е да запознае студентите задълбочено с едно ключово за античната философска мисъл произведение – „Закони“ на Платон. За да бъде постигната тази цел, е необходимо студентите да бъдат въведени в контекста на старогръцката политическа философия, от една страна, и в особеностите на Платоновия стил, от друга.

2

Класическите езици и езикът на философията

(текуща оценка)



МОДУЛ I

спец

1+1

4

Доц. д-р Невена Панова / докторант Христо Тодоров

Курсът запознава студентите с развитието на философския език в рамките на европейската философия. Акцентът е върху възникването, утвърждаването и преноса на термини във философски текстове, написани на гръцки и латински език, но се разглежда и ролята на други традиции, които са оказвали влияние върху гръцкото и латинското терминообразуване (арабската и еврейската) или са претърпявали влияние от него (френската, германската, славянските и англо-американската). Специално внимание се отделя на отражението на гръцките и латинските текстове и техните преводи върху динамиката на българския философски език.

3

История на средновековния латински Запад

МОДУЛ I

спец

2+0

4

Доц. д-р Александър Николов (ИФ)

Курсът има за цел да представи основни проблеми и личности от историята на средновековния латински Запад в общоприетите хронологически рамки между IV и XV в. Програмата дава обща представа за разглежданата проблематика с акцент върху етническите, политическите и културни взаимоотношения. С това програмата ще допринесе за повишаване на прецизността при работа с проблеми, които изискват по-задълбочено познание на историческия процес, и ще позволи на студентите да се ориентират по-бързо и правилно в сложността на проблеми и процеси от нашето съвремие, които имат дълбоки исторически корени и основания.

4

Университетски събития и дебати

(текуща оценка)



Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница