Изложение глобализация Национална сигурност Транснационални заплахи 6 заключение 10 информационни източници: 11



страница1/5
Дата20.12.2022
Размер35.96 Kb.
#115993
ТипИзложение
  1   2   3   4   5
ГЛОБАЛИЗАЦИЯ И СИГУРНОСТ 2
Свързани:
МИНИ ФУТБОЛ

Глобализация и сигурност


Съдържание


УВОД 1
ИЗЛОЖЕНИЕ 2
1.Глобализация 2
2.Национална сигурност 4
3.Транснационални заплахи 6
ЗАКЛЮЧЕНИЕ 10
ИНФОРМАЦИОННИ ИЗТОЧНИЦИ: 11








УВОД


Много аспекти на глобализацията сега се комбинират, за да увеличат опасностите от различни транснационални заплахи от разпространение на оръжия, кибератаки, етническо насилие, влошаване на околната среда и разпространение на инфекциозни болести. Необходими са сериозни аналитични усилия, за да се открие как достъпът до критичните знания, материали и технологии може да бъде отказан на онези, които се стремят да придобият оръжия за масово унищожение. Глобалното технологично и икономическо развитие предлага възможности за насърчаване на икономическия просперитет, изкореняване на болестите и насърчаване на политическата свобода, което от своя страна предоставя възможност за действително облекчаване на транснационалните заплахи и косвено някои от техните основни причини. Но успехът зависи изключително много от заинтересованите страни - правителства, многостранни институции, частни фирми и неправителствени организации – преследвайки ги не само глобално, но и колективно, и с достатъчно средства. Необходими са по-ефективни процеси на колективно вземане на решения в политическата сфера. Решенията на такива групи като Г-8 трябва да включват конкретни мерки и конкретни насоки за прилагане и механизми за прилагане.

ИЗЛОЖЕНИЕ

  1. Глобализация


Глобализацията е многоизмерно явление: информационните технологии, заедно с редица други технологии, се развиват бързо и се разпространяват широко.
Търговията се разширява в световен мащаб, както и потокът от частен капитал и инвестиции. Взаимозависимостите нарастват във всички аспекти на живота ни. Тези развития създават реални възможности за постигане на икономически просперитет, разпространение на политическа свобода и насърчаване на мира.
Това нарастване на глобалните взаимодействия доведе до растеж на международната търговия и обмена на идеи, вярвания и култура. Глобализацията е преди всичко икономически процес на взаимодействие и интеграция, който е свързан със социални и културни аспекти. Въпреки това, споровете и международната дипломация също са голяма част от историята на глобализацията и на съвременната глобализация.
От икономическа гледна точка глобализацията включва стоки, услуги, данни, технологии и икономическите ресурси на капитала1. Разрастването на глобалните пазари либерализира икономическите дейности на обмена на стоки и средства. Премахването на трансграничните търговски бариери направи формирането на глобални пазари по-осъществимо.
Военната глобализация - нарастване на глобалната степен и обхват на отношения на сигурност - получават много по-малко внимание от описани по-горе, тъй като академичната литература обикновено подразделя глобализацията на три основни области: икономическа глобализация, културна глобализация и политическа глобализация2.
И все пак глобализацията произвежда мощни сили на социална фрагментация, създава критични уязвимости и засяват семената на насилие и конфликти. Икономическите кризи се простират отвъд държавните граници и създават глобални трудности. Всичко това са аспекти на това, което обикновено се нарича „глобализация“, и всички имат важни последици за сигурността3.
Най-опасното е, че различни заплахи са станали глобални по обхват и по-сериозни по отношение на ефектите си в резултат на разпространението на знания, разпръскването на напреднали технологии и движението на хора. Същите тези развития, съчетани с разширяващите се глобални икономически взаимодействия, допринасят за някои от проблемите и недоволството, които са в основата на тези заплахи за сигурността. Но парадоксално е, че много от същите тези аспекти на глобализацията предлагат нови възможности за постигане на икономически растеж и демокрация, като по този начин облекчава заплахите, както и някои от техните основни причини.
Един от най – ярките примери за глобални заплахи на сигурността е 11 септември. Терористични атаки, които показаха как организацията Ал Кайда е успяла ефективно да използва новите комуникационни технологии, глобалните финансови мрежи и лесното движение на хора. Отговорът на международната общност също се облагодетелства от някои от ефектите на глобализацията, главно в технологичния напредък в комуникациите и във военните оръжия. Въпреки че може би е твърде гръмко да се каже, но резултатът от тези атаки е намаляване на някои от глобализиращите се тенденции (както това вече се случи по време на Ковид кризата), макар че финансовите взаимодействия получават по - голям контрол, а мерките за сигурност ограничават мобилността на хората.


  1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница