„Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации



Дата26.10.2018
Размер56.94 Kb.
#100522

ВОЕННА АКАДЕМИЯ „ГЕОРГИ СТОЙКОВ РАКОВСКИ”



С Т А Н О В И Щ Е




от професор доктор Христо Василев ГЕОРГИЕВ,

ръководител на департамент „Национална и международна сигурност“ в Нов Български университет,


на дисертационния труд на Захари Захариев Бисеров
на тема: „Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни ситуации”
представен за придобиване на образователната и научна степен „доктор”

по научна специалност “Организация и управление извън сферата на материалното производство”,

в професионално направление „Национална сигурност”,

от областта на висшето образование ”Сигурност и отбрана”

1. Актуалност и значимост на разработвания научен проблем.

Представеният за защита дисертационен труд анализира несъмнено значим проблем на политиката на сигурност на Република България в нейното настоящето и бъдещо развитие. Постепенно се утвърждава разбирането, че традиционният възглед за сигурността като сигурност на държавата, нацията и отделния индивид не съответства напълно на рисковете и заплахите на 21 век и на очакванията на гражданското общество за гаранции срещу тези рискове. Традиционните стълбове на сигурността - армията и полицията - не могат да се справят ефективно с новите рискове и заплахи. Утвърждава се мнението, че ефективното гарантиране на гражданската сигурност предполага създаване на “трети стълб” на националния сектор за сигурност - гражданската сигурност като относително равнопоставен на двата основни традиционни стълба - въоръжените сили и правоохранителните органи.

Представеният за рецензиране дисертационен труд е плод на добросъвестна изследователска дейност на докторант с широки общи и специализирани познания в тази област, придобити като резултат от задълбочена самоподготовка, така и от и заемани отговорни позиции в органите на местно самоуправление.

2. Оценка на научните резултати и приносите на дисертационния труд.

Дисертационният труд се състои от увод, изложение в четири глави, общи изводи, заключение, приложения, списък на съкращенията и библиография с общ обем 218 страници. Прави впечатление изключителната добросъвестност на докторанта както при позоваванията на изследователи и нормативни актове, така и на документалната достоверност на твърденията, съдържащи се в дисертационния труд чрез представените приложения.

Структурата на дисертационния труд е логична и обоснована, научният анализ е последователен и включва като обект както познати, но несистематизирано изследвани проблеми, така и на нови, по-слабо изследвани проблеми.

Добро впечатление на автора на настоящото становище прави гл. 3 на дисертационния труд „Изследване на способностите на ръководството на АТЕ за ефективно прилагане на мероприятията по превенция и защита“. В него дисертантът не е подходил формално към изпълнение на препоръката дисертационният труд да съдържа практическа част, но е обяснил и анализирал изключително добросъвестно резултатите от проведеното практическо изследване.

В предложената ми за становище дисертация са решени на необходимото теоретично равнище и четирите поставени от дисертанта задачи.

Научните приноси на докторанта могат да бъдат открити и в трите основни направления, изискуеми при оценката на дисертационен труд: новост в науката, обогатяване на съществуващи знания, приложение на научните постижения в практиката.

Изразявам съгласие с формулираните от докторанта основни научни приноси, формулирани на стр. 171-172 от дисертационния труд с известни резерви към формулирания принос под номер 5, а именно: „Определено е значението на образователният ценз и прилагане на различни форми за обучение на ръководството на АТЕ за ефективното изпълнение на дейностите по защитата на населението“. Не се нуждае от доказване твърдението, че теоретическото и практическо обучение е това, което може да даде знанията и уменията както на ръководителите на АТЕ, така и на редовите служители, осъществяващи дейностите по защита на населението и инфраструктурата.

Според рецензента в дисертационния труд са достигнати съществени научни резултати във второто и третото направление: обогатяване и систематизиране на съществуващи знания и приложение на научните постижения в практиката. Резултатите от научното изследване са практически приложими от ръководните кадри и експертите на стратегическо равнище и на равнище АТЕ, осъществяващи планирането на дейностите по защита на населението и инфраструктурата. Те са приложими лекционно и като учебни материали при обучението на студенти от програмите по национална сигурност и военно дело.

Авторът успява по убедителен начин да докаже работната си хипотеза, че към настоящия момент способностите на ръководството на административно-териториалните единици за ефективно провеждане на мероприятията по превенция и защита не осигуряват изпълнението на основните приоритети на защитата на населението и инфраструктурата.

3. Критични бележки.

Запознавайки се с дисертационния труд, считам, че в него има известни слабости, които в голямата си част се дължат на все още изграждащия се професионализъм на докторанта.

1. В композиционно отношение прави впечатление несъразмерността на верните, но общи разсъждения за тенденциите в разрастване на рисковете от природни бедствия в световен мащаб в обем от 15 стр. в увода и скромното място /в обем от 3 стр./ на задължителните за увод на дисертационен труд представяния на структурата, задачите, методите на изследване, работната хипотеза на дисертационния труд и т.н.

2. Не в края на всяка глава формулираните като изводи имат такъв характер. В края на някои глави преобладават не изводите от направения анализ, а препоръките.

3. Докторантът е станал жертва на импулса на всеки начинаещ автор да анализира и да каже всичко, което знае, да даде мнение по всички теоретични и практически въпроси в изследваната от него област. Стремежът да разшириш анализа до всичко, до което си се докоснал и което знаеш, води до снижаване на теоретичното равнище на представения труд. В дисертационния труд има редица въпроси, които или косвено са свързани с темата или са незначителни като проблем и спокойно е могло да бъдат игнорирани за сметка на най-важните.

Длъжен съм да отбележа, че констатираните слабости не се отразяват на общата положителна оценка на дисертационния труд.

Въпроси, по които рецензентът счита, че докторантът следва да вземе отношение.

Имам въпрос към докторанта. В представената ми за становище дисертация като съставен субект на системата за сигурност на АТЕ са посочени „представителства на граждани“. Това е изключително важен въпрос, който ми се иска докторантът да доразвие. По какъв начин следва да бъдат активирани тези представителства, за да се превърнат в реални субекти на сигурността на АТЕ. Досегашната практика на доброволчески обединения у нас има много слаба ефективност и е далеч от тяхната роля в развитите европейски държави и САЩ. Кои са пречките за превръщането им в реални субекти на сигурността - дали нормативната уредба или липсата на стимули и какви са пътищата за превръщането им в реални субекти на системата за сигурност на АТЕ?



4. Заключение.

Представеният за защита докторски труд има характера на завършено научно изследване. С него докторантът демонстрира убедително качествата си на учен-изследовател, който е решил на високо научно равнище значима изследователска задача. Получените научни резултати имат несъмнено приносен характер, което ми дава основание да считам, че дисертационния труд отговаря на Закона за развитие на академичния състав и Правилника за неговото приложение.



5. Оценка на дисертационния труд.

Предвид на гореизложеното с пълна убеденост изразявам напълно положителна оценка на дисертационния труд на докторанта на самостоятелна подготовка във Военна академия „Г. С. Раковски“ Захари Бисеров Захариев на тема „Изследване на способностите на административно-териториалните единици за защита на населението при извънредни обстоятелства“ и препоръчвам да му бъде присъдена образователната и научна степен „доктор“.

04.12.2015 г. ЧЛЕН НА НАУЧНОТО ЖУРИ:

гр. София проф. д-р Христо ГЕОРГИЕВ






Каталог: wp-content -> uploads -> 2015
2015 -> Висше военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“
2015 -> Правила за изменение и допълнение на Правила за търговия с електрическа енергия Съществуващ текст
2015 -> 120 Основно училище “Георги С. Раковски” София
2015 -> Премиерният сериал Изкушение от 12 октомври по бтв lady
2015 -> Агнешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 г
2015 -> Пилешко месо седмична справка: средни цени за периода 7 14 януари 2015 г
2015 -> Бяла кристална захар седмична справка: средни цени за периода 7 – 14 януари 2015 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница