Житейски разказ на шериф куванджъ, ябланово, 10. 2010 Г



Дата31.12.2017
Размер229.42 Kb.
#38535
ЖИТЕЙСКИ РАЗКАЗ НА ШЕРИФ КУВАНДЖЪ, ЯБЛАНОВО, 3.10.2010 Г.
Ами аз проговорих на български тъй както проговарят почти всички деца в Ябланово. Началото започва може би в детската градина, когато се научават първите елементарни думички като се започне от ябълка, куче. Обаче проговарянето може би става към 3, 4 клас. Така съвсем свободно да общуват помежду си. Въпреки, че естествено това се прави още в 1, 2 клас. Това е много важно за Ябланово, защото 3-4 клас вече е минат един доста сериозен материал, който би трябвало да е усвоен. В началото децата като че ли не съвсем достатъчно успяват да усвоят материал, но по-късно става едно много сериозно усвояване. Това… подобно нещо има и след основно образование, когато отиват в гимназиалния курс вече (извън селската среда). Там изживяват един много сериозен стрес. При мене като че ли много много не се получи това нещо, но при на ще деца знам, че се получава това. И отначало се усеща, в 9 клас може би, едно леко изоставане спрямо потенциала, който има детето, но след 9-10 клас децата изведнъж дръпват и показват едно много сериозни лидерски качества. Лидерските качества за Ябланово са просто очевидни. Всички, и мъжете и жените, в Ябланово го показват това нещо. Даже събитията които са се получили през ‘85-та година не са случайни, защото в Ябланово начина на живот създава лидери. Та в такъв смисъл в началото има някакви проблеми, но на… в следващия етап от живота на хората в Ябланово пак се усещат такива неща свързани с езика.

(за етническата другост) По един начин аз съм ги усетил нещата. Може би моя начин е малко по-различен от типичния за Ябланово, защото след 6 клас моето семейство се премести в Старозагорско. Това е село Ковачево, община Ардино Там сме живели 6-7 години.

Явно, че във всеки човек е заложена някаква дарба, която… човек, ако успее да открие тази дарба ще бъде щастлив. Мойта дарба аз я установих в 1-2 клас, когато с майка ми се движехме тука по тази улица нагоре и аз чух звук от саз. И казах „Какво е това?” „Най-вероятно саз”. И аз веднага отидох да видя от къде е звука. И така се научих 1-2 клас. А това нещо между другото в 7-8 клас вече ми липсваше саза. Аз имах един инструмент в Ковачево и много държах да ми се купи. Сега примерно сина ми аз съм го научил. Той се научи да свири още в 1-2 клас. Въпреки, че го има инструмента в него го няма желанието. Може да свири, но го няма желанието. Аз въпреки, че бях отделен от естествената ми среда изявих желание да ми се купи и дойдох в 8 клас и с един познат си купих саз от съседното село. Същия саз го държах така доста години.

Когато се преселихме усетих разликата. Родителите ми трябваше да работят някъде. Те държаха да бъдат заедно. Баща ми години наред беше овчар в Медвен. Ние усещахме неговата липса. Те в един момент решиха да живеят заедно, да работят, а такава възможност тогава ни даваше Ковачево. Доста семейства имаше от Ябланово. Те бяха животновъди, не бяха в Марица Изток. Но заплатите в нашия район тука мисля, че са доста… твърде… пъти над заплатите които са били там. И аз тази разлика съм я усетил точно тогава. Усетих я в 8 клас. Веднага след смяната на имената. Смяната на имената ни завари точно в Ковачево. Ние си живеехме по съвсем друг начин тогава. Но във 6 клас отивайки… аз бях много добър ученик тогава. В наши клас бях единствено турче, но във цялото училище имаше и други такива. Деца на други семейства които живееха в Ковачево. Повече миньори даже имаше, от Кърджалийско, от нашия район. При мене се получи едно… усетих леко изоставяне, защото усещах едно неудобство когато говорех на български език. Неудобството ми беше вътре в мен. Аз си създавах едни такива представи, че може би ме гледат критично и много се притеснявах да не би в един момент да допусна някаква грешка. Имал съм и такива момента. А даже едно турче когато допусне някаква грешка… човек винаги неволно може да допусне някаква грешка… вместо в женски род нещо да го каже в мъжки род, но когато турче го направи винаги го гледат така… и си мислят, че това е просто от незнание. Аз не вярвам един турчин чак толкова да не е запознат с родовете. В час по Физика, мойта класна ми беше учителка, и ме изпитва на лост и макара. И аз първо почвам да говоря за лост и вече говорейки обаче за макара продължавам в мъжки род и тя ме поправи един два пъти, обаче аз естествено под напрежение говоря и тя изведнъж казва „Да, простеното ти е, защото аз знам, че в турския нямате женски род”. Не беше тази причина да говоря в мъжки род. Говорех за макара пък казвах той. И това много ме смути.

(за различията със сунитите) Ами аз като че ли напоследък почнах да осъзнавам, че има някакви различия, че и в тези различия има и лоши и хубави неща. Не ми е обяснявано това различие от родителите. Предполагам, че това не е било само в моето семейство, но и във всички семейства. И то не само в мюсюлманските семейства, но и в християнските. Защото в комунизма си е ясно. Там се държеше по-скоро на атеизма. И то по някакъв начин се е отразило на всички семейства. Така беше и в мойто семейство. Религията не е била никога на преден план в моето семейство. Както при християните, така и при мюсюлманите има едно завръщане към старите традиции. А мисля, че няма нищо лошо в това. Но вече различията почват да се набиват на очи и има и хубави и лоши неща. По-скоро бих казал, че започнах да осъзнават тези различия през последните 10 години. Може би между ’90-та и 2000-ната година тези различия не са се усещали, но напоследък мисля, че да. Сега може би и хората в Ябланово започват да се опитват да се себеопознават и при това себеопознаване и в религиозно отношение дава отражение. Някои се радват на това, някои не. Казълбашите по принцип като че ли нямат на кой знае колко неща да се радват. Никога не са били така на пиедестал, даже са били мачкани и включително по време на Османската империя. Но аз пък си мисля, че има хубави неща точно в алианството в ценностно отношение. Като тези неща които си говорихме днеска, че в общността повечето проблеми са се решавали. Даже човека… даже да е допуснал грешка, даже да е стигнал до конфликт, този конфликт е търсел начин веднага да го решат, защото ще бъде отритнат от обществото. А се избягва да се стига изобщо до конфликт. Може би по инерция тези неща са продължили и през комунизма. Ето аз няколко пъти го казвам това нещо, че ние имаме много добре запазен фолклор, традиции и такива неща. Чак сега си давам обяснение даже във връзка с този въпрос защо Ябланово има така запазени традиции и обичаи и фолклор и може би тогава се е налагало всички да крият това, че имат нещо общо с религията. Но яблановци са се научили още по време на Османския период да се крият и може би са се покрили по-добре и от комунистите и са успели да запазят и фолклор и традиции и обичаи и те сега продължават. Специално при казълбашите фолклора има специално място и в религията, защото нашите ритуали се изпълняват с музикален съпровод. Голяма част от тях. Това е много важно за казълбашите. Не случайно имаме много изпълнители и на саз. Така че фолклор има точно определено място. Яблановци обичат да пеят, обичат да се веселят, и на питници и на такива неща. Обичат да се събират.

Аз доколкото имам спомени за този период (гимназията) нямам изобщо спомени така да съм се замислял за тези различия (между сунити и алевити). За етнически различия да, но за религиозни не. Отношението на българчетата в класа от това време беше прекрасно. Това аз винаги съм го установявал, винаги съм знаел, че… а това го знаят и всички турци, не само аз, че българите са изключително толерантни. Въпреки нещата които се случиха, особено тука в Ябланово и в цялата страна никой не може да оспори, че българина е изключително толерантен. Знаем какви неща станаха в съседните държави. Те може би не са били случайни, имало е предпоставки за тях. Много ме е яд, че напоследък по изкуствен начин в България се създава една много неприятна обстановка. Едва ли не, че турците са като някаква напаст, като скакалци, че ще опоскат всичко, че те са вредни, че когато и да ги смачкаш все ще бъде от ползва. Даже да не знаеш причината, по-добре ги смачкай, за да нямаш после проблеми. Това е една такава изкуствена психоза която се създава в България. Вина за това най-вероятно имат повече политиците. Вероятно и през възродителния процес е имало предпоставки. Може би пак е имало причини да се случи онова. Най-вероятно в България е имало, поне аз не съм го усетил, имало е благоприятна среда, така че на тази среда много добре да се впишат и убедените възродители. Че тя е шантава идея, мисля че никой не би трябвало да има съмнение. Но убедени възродители в България е имало. Тези хора са били школувани, те са били обучени. Но най-лошото е, че те са били убедени, че това нещо е трябвало да стане, че това е в полза родом, че няма спор, че тези хора трябва да бъдат…

Аз от мойте съученици изобщо не съм… както казах в 6 клас отидох в Ковачево. Шест-седем години бяхме там. Имах един приятел Добрин примерно. Аз мисля, че може би се справям малко по-добре от средностатистическия яблановец с българския. Имал съм така съученици… и толкова и е било така леко да общуват със тях, даже… Естествено аз н съм проговорил добре и не съм общувал толкова лесно с тях, но примерно с един мой приятел Добрин имахме такава уговорка: когато той усети, че аз допускам някоя грешка и той веднага да ме поправи. Ако аз не съм усетил някаква подкрепа от тяхна страна, естествено нямало е изобщо да ги помоля да го правят това нещо. От Добрин примерно знам кога се казва „Мерси”, кога се казва „Благодаря”. Каза , че „Благодаря” можеш да кажеш при много официални случаи, а „Мерси” е така между приятели. Не можех да направя разликата кога да казвам „Мерси”, кога „Благодаря”. Ето това нещо сега се сетих. За мен е било проблем и аз съм го питал.

(за Възродителния процес) Говореше се месеци преди това ужасни неща, че се случват в Южна България, въпреки че бяхме в Ковачево, далече от Ябланово. Тогава не е имало телефони. Не знам как са си споделяли, но се знаеше, че нещо ще стане може би и в Ябланово. Ние дойдохме в Ябланово, чак след смяната на имената, даже със семейството на леля ми беше там. Те също имат син Шериф. С другия Шериф… ние останахме в Ковачево, те избягаха тука дойдоха в Ябланово. Нямаше как да се качат всички в колите. През нощта се пътуваше, защото беше създадена невероятна психоза. Ужасно напрежение имаше. Говореше се за изнасилвания, за убийства. Дали ги имало или не… но тогава просто имаше ужасен страх и те хората тогава бягаха от Ковачево и идваха в Ябланово кой както намери. Те се върнаха в Ябланово нашите родители, оставяйки ни с моя братовчед в една стая заключени и дойдоха през нощта… Ние цяла нощ не сме спали с него. Той е бил в 7-ми, аз в 8-ми клас. Но още си спомням как избягаха от там като не знаеха какво ще им се случи, ако останат още една нощ. Как са издържали. От властта се страхуваха със сигурност, но те усещаха страх може би от хората. Това не беше някакъв основателен страх. В отношението на хората от Ковачево нямаше нищо, но като се говореше за ужасиите които стават в Южна България… някои ги е правил. Кой ги е правил? Българите са ги правили на турците. И тъй като това са българите в Ковачево защо пък те да не направят нещо.

Цял живот аз съм усещал… било ми е неприятно даже до ден днешен… много сериозно ми се отрази. Ще звучи нескромно сигурно, но аз се възприемам като малко по-аналитичен от мойто обкръжение и анализирайки ги тези неща мисля, че се измъчвам още повече. Когато човек не си дава обяснение за повечето неща е много по-лесно. Обаче още тогава съм се замисля. Много тежко го изживях. Даже първите дни когато ми смениха името… Аз се казвах Васил. Имаше една учителка там Николова успя по всякакъв начин да скърши всичко което имаше в мене. Даже не имало такава съпротива, но тя създаде съпротивата. И как стана това нещо. И от там нататъка аз цял живот имах проблеми. Дойде Николова един ден в наща стая. Тя беше дружинен ръководител ли я водеха, каква беше там. Влезе и без да дава никакви обяснения. Беше в час на учителката Стоянова, която ми преподаваше по География и Химия. Та в нейния час, бе да дава никакви обяснения, даже без да поздрави дойде до мене, каза ми „Изкарай си тетрадките”, така със много сериозен тон. Изкарах ги и тя ми скъса тетрадките на които пишеш Шериф. А тя просто можеше да ми каже. Това пред целия клас. Всички онемяха. Аз бях мога да кажа любимеца на другарката Стоянова тогава. Нейния син беше в нашия клас. Тя беше много такъв… народен човек. Много бързо успяваше да намери връзка с класа. Може би 10-тина минути никой не проговори, а и самата учителка не знаеше какво да каже. В един момент дойде до мене. Дали съм се разплакал не знам, но очите ми се просълзиха. И дойде и каза „Извинявай, извинявам ти се от името на всички. Това е някакво недоразумение. Не го изживявай така тежко. Това са едни глупави неща, които може би ще дойде ден и ще се оправят.”

Избора на име... как ли стана. Много странно. Всички избираха така първата буква, а при мене беше изключително трудно да се намери име с „ш”. При нас как стана... баща ми може би е отишъл. Някой от моите връстници беше казал, че се казва Асен, другия Велко. Баща ми каза „Имате ли някакви предпочитания”. Никой нищо не каза. И той каза „Добре бе, аз ще ви избера по едно име”. Аз може би съм казал, че Асен и Велко. Сега като се замисля някакви глупави са били. И той каза „Може ли такова нещо, това са цигански имена”. Отиде и се върна и след като се върна разбрах, че съм Васил. А Васил беше ветеринарен лекар в Ковачево, наш близък човек. Сина на мойта класна ръководителка И на негово име аз бях кръстен Васил. Хареса ми името. Даже някои казаха „Да, много хубаво име си си избрал – Васил Левски”. Аз винаги съм харесвал Васил Левски. Просто тоя човек ми е правил впечатление цял живот. Хубаво е. Не е лошо. Но винаги в мене е създавало така и малко лоши асоциации.

След 8-ми клас в Нова Загора, Селскостопанския Техникум. Този избор ми го е направил брат ми. Той го учи. Той е три години по-голям от мене. Беше го тъкмо завършил. И мойто ориентиране стана много трудно. След 8-ми клас чудех се какво да направя, къде да кандидатствам и докато се чудех пропуснах така много срокове и баща ми каза „ И какво има да се чудиш. Хубаво училище. Брат ти го е завършил. Ще ходиш там”. Казах „Поне да не някаква такава...” Аз винаги съм бил далече от животните и от растенията. Казах „Нещо по-така не може ли”. И отидохме с него, и той каза „Има тука една специалност. А аз не я знам точно каква е, но със сигурност е с животни”. Ставаше въпрос за Хидронивелация. Става въпрос за напоителни системи. И аз се записах в тази специалност. И се радвам, че съм се записал. Имаше много Яблановци които учеха в Нова Загора. Въпреки, че е Селскостопански Техникум сега вече ми прави впечатление всички които са завършили този Техникум там в Нова Загора имат или бизнес или са някакви такива отговорни длъжности. Много добре са се реализирали.

(за етническите различия в Техникума) Може би е имало циганчета в нашия Техникум, но турците не са имали кой знае какви контакти с циганите. Те като че ли държат малко на този турски произход. Даже се обиждат, ако им кажеш, че са роми. Но ние не сме имали контакти. Аз поне не съм търсил такива. Не си спомням. Честно казано не е имало кой знае какви проблеми. В Техникума аз имах проблем. Но повечето проблеми съм ги създал по-скоро аз ми се струва. В това отношение... с името. Имахме доста спорове в класа с децата. И това в един момент почна да прави впечатление на мойта учителка. Не знам от къде са се появявали. Или някой е подхващал тази тема. Не вярвам да съм бил аз, но винаги когато се появеше тази тема, че ние сме потурчени българи и т.н., че сме прекалено глупави да не го осъзнаем това нещо и продължаваме да се инатим, че това е най-хубавото нещо, което ни се е случвало в живота, че едва ли не сме доста простоватички и трябва само да се разберем, че някой ни е приобщил. Ей тези неща много ме дразнеха и аз превеждах и превеждах и превеждах някакви факти. Какво съм чувал. Доста такива спомени имам.



Не съм поддържал турския писмено. Винаги ми е бил така слаб турския. През последните години така успях по някакъв начин... мисля че сега точно да владея няколко езика включително и турския. Не е лош езика. Но тогава (гимназията) не съм правил никакви опити. Не съм имал никакво желание да чета на турски, нито да слушам радио. Ние сме били юноши, съвсем други неща ни се въртяха в главите. Но проблемите периодично така се появяваха. Час по История. Аз бях комсомолски секретар на курса. Аз съм си го заслужавал. Примерно проверка на входното ниво, кой с какъв материал влиза. Идва учителката по математика и иска да види Васил. Ние сме 40 деца в курса. И аз се притеснявам в първия момент, направили сме някаква контролна работа. И жената е впечатлена, че единствената 6-ца от толкова много хора, като другите оценки са 3-ки и 4-ки, че това е някакъв Васил. Те в началото даже не знаеха, че съм турчин. Защото, ако бях отишъл от Ябланово те щяха да разберат, но тъй като аз се водех от Ковачево те в първия момент бяха заблудени. Та аз си бях много добър ученик. Те много бързо го усетиха. Помагал съм. Особено по История, География. Математиката ми беше много силна. Учителя ми в Ковачево беше много добър. Той... може би родителите му са имали... такова от фашистко семейство мисля, че бяха. Беше един такъв странен, но много добър учител по математика, който ме подготви много добре. В последствие аз съм математик. Но винаги съм бил много добър ученик. Ужасна глупост в час по История. Мойте съученици винаги са държали на мойте знания по история. Не кой знае какви, но аз съм проявявал винаги интерес към историята. Не знам защо. Хоби някакво. И винаги съм си мислел, че аз ще се занимавам с история. Пазих си учебниците от 5-ти, 6-ти,7-ми, 8-ми клас. Ей така си ги запазвах. И ми е било интересно. След това чел съм история на Византия, на Персия, Римската империя. На Османската империя така продължавам да чета когато намеря. Интересно ми е. И на ония години ми беше интересно. Бил съм много добър ученик по история. Мойте съученици преди час държаха да застана до картата и да има кажа в общи линии кое къде е и как са се развили нещата. Обаче един ден мойта учителка, Чолакова. Тя също ме харесваше много. Усещаше моя интерес. Тя без да е знаела за интереса ми, но така усещаше, че добре се справям с историята. Аз по принцип съм се справял добре и с другите предмети, но един ден голям скандал. Тя ни беше дала за задача да напишем родословното си дърво. И аз както съм изпълнителен идва до мене и казва „А ти, Васко?”. Аз казах „Нямам родословно дърво”. И тя казва „Ти не може да си марсианец. Все пак от някъде си дошъл”. Казах „Да, да. Аз знам от къде съм дошъл, но все пак не можах да се справя”. Обаче тя не усеща, че аз имам някакви притеснения. Може би даже не е знаела, че съм турчин. Тогава беше трудно да се разпознаят турците. И в един момент тя каза „Ама може ли такова нещо? И ще ми бъдеш ти така ученик с претенции. А ето видя ли сега какво представляваш” И почна да ме напада. И в един момент казах „Извинявайте, обаче аз си имам причина”. „И каква причина може да имаш?” Каза някаква глупост, че съм се занимавал с глупости някакви. И аз казах „ма аз съм турчин”. И тя каза „Кой ти казал?”. „Аз мога да ви кажа цялото си родословно дърво. Като почна баща ми е Исмаил, други е Ахмед, после Али. Нямам никакви други. За Ахмедовци и такива ли да ви говоря.” И тя се изуми. Те беше паникьосана и не знаеше как да излезе от ситуацията. И казах „Та това е”. И след 3-4 минути, тя просто онемя, и каза „И все пак не си турчин и няма да ми говориш такива глупости.” И с това приключи историята. Обаче целия клас бяха просто на нокти. Не знаеха и те как да реагират. Да, децата знаеха, че съм турчин. Аз по едно време бях... защо казвам, че когато е имало конфликти аз съм си ги създавал. Със саз отивам в общежитието, да свиря на саз. И в един момент учителката ми казва „Да изчезваш, не може така”. Но аз държа на това и се събираме със съученици и пееме песни на турски език. Ония години това е просто кощунство. Не е трябвало да правя така, защото времената са били такива. Много имаше други турци в общежитията и се събирахме. Усещали са нещо в мене и къде да се съберат - все при Шериф. Събирахме се и това почна да дразни така. Една година щяха даже да ми намалят поведението. Включително и за това нещо, защото беше станало прекалено. А в университета бях си наложил никой да не ме знае като Шериф, защото бях направил доста щуротии в гимназиалните години. След 3-ти,4-ти курс, особено мойта курсова ръководителка на която бях любимец в един момент и на нея и писна от мойте истории. Един такъв случай. В Любеново махала сме, село което е между Нова Загора и... та в Любенова махала сме на бригада и берем домати. Аз съм комсомолски секретар на курса и един ден обаче мойта курсова много ядосана ни събира и почва да ни се кара. Тя беше много добра учителка. И като педагог сега мога да и дам оценка. Много добра жена си беше, и като учителка. А и винаги е имала много специално отношение към мене. Даже ме е предпазвала от подобни неща. Може би на година няколко такива проблема са възниквали, но те са били много стресиращи за мен. И на това събиране, на полето така, сме седнали облечени в работни дрехи и тя ни се кара. И казва „А даже нашия комсомолски секретар Васко... Той – вика – какви глупости. Вместо да поведеш курса към хубави неща. Седнал – казва – с Марин и говори на турски.” А Марин е от съседното село, това е Мехмед. И казва „Той говори на Турски. Безобразие.” И аз тогава много... без да знам какво точно съм и казал, много отвътре ми дойде. Даже си спомням точно репликите. Ужасно звучеше наистина. Тя каза „И той си позволява да говори на турски”. И аз казах „Ми това ми е майчиния език”. И тя каза „Майчиния ти език, ама в тази държава има закони.” И аз казах „Неофашистки”. Даже сега не знам точно... знам какво е фашизъм, но неофашизъм... на тази възраст трудно мога да дам определение за неофашизъм, но тогава от къде ми изкочи думата. И тя направо се опули. Жената каза „Глупости. Как си позволяваш такива неща. Сега като се приберем веднага ще ги оправим нещата. И това ще ми бъде комсомолски секретар на курса. Какви ги приказваш.” Това бяха репликите и за пред курса. Но след това тя ме дръпна и каза „Абе момче, ти знаеш ли какво приказваш. Ами, ако някой знае какво означават тези неща които ти казваш. Ако ги кажеш на по-особено място, ти знаеш ли какво ще ти дойде на главата. Веднага трябва да се оправяш. А такъв комсомолски секретар не мога да имам на курса. И ще бъдеш сменен.” И точно тогава се събраха нещата със саза и на една родителска среща баща ми идва, но нещата бяха станали така... прекалено бяха станали сложни, и на една родителска среща баща ми излиза и ми се нахвърля. Казва „Магаре такова...” А на един добър ученик баща му никога не казва така. А жената му беше казала... аз и казах „На етническа основа вие ме мачкате. И само така, че си подавам главата, искам да поема въздух, а Вие ме смачквате. Оставете ме намира”. И тя каза „Ама ти така ли възприемаш нещата?”. Казах „Ми то си е ясно. Какво повече искате? Аз ще доведа и родителите ми. Ако трябва ще се преместя в друго училище”. И тя „Не, не. Аз не искам такива проблеми. Ще вземе и да се разчуе. Аз ще си ги оправя нещата. Няма да ги пипаш ти.” И на тази родителска среща баща ми излиза и ми се нахвърля. Каза „Веднага вземи саза и ще ми даваш обяснения какви ги вършиш тука”. И аз се ядосах и влязох вътре. А той ми вика „Шериф, върни се, върни се. Ще те пребия.” Неща които баща ми никога не ми е казвал. Влязох аз вътре без да знам какво е станало. Просто разбрах, че учителката ме е наклеветила. Та госпожата Ванева каза „Какво сте направили вие?” И баща ми влиза и каза „Много се извинявам. Това магаре аз ще го оправя. Вие не му обръщайте внимание”. И аз казах „Ти ме остави намира. Нека да се разберем. Нали ви казах, че няма да водя родителите ми тука, а и Вие няма да му казвате. Сега Вие му казвате и изведнъж аз се казвам виновния.” И баща ми каза „Какви са тия работи? Вие не ми казахте такива неща”. Казах „Те ме мачкат тука само защото съм турчин. Вземи ме и ме отведи някъде другаде. Това просто не може така.” А имаше и други родители вътре. Тя каза „Това не е вярно, това не е вярно”. Но стана много разгорещен такъв спор и баща ми разбра, че мойте проблеми... Казах „Имате ли някакви претенции към мене като ученик” – „Никакви”. „А по отношение на дисциплината ми?” – „Не”. „А какво друго имате към мене?”. И баща ми каза „Много добри въпроси. Отговаряйте. Какви са тези неща? Защо нещата се оказаха други. Даже ме насъсквате против момчето”. И така си го зех саза, но си бях виновен. Щом тогава са били такива правилата, аз трябваше да ги спазвам защото създадох смут. Като завърших си обещах повече да не се увличам по такива неща, защото страдах. Другите момчета... имахме и други – Мехмед от Малко село, имахме от Млечино, Кърджалийско, Ардинско. Те не са влизали в такива спорове. Когато ставаше много разгорещен, тогава се включваха те. Но може би не са намерили добри аргументи и доводи. Имахме едно пътуване до Германия. Ей такива неща не знаех, ще се сетя за тях (усмихва се). Източна Германия. След 3 курс отличниците ги водеха. Ето пак отношение. Уникално отношение на моите съученици към мене, въпреки че за такива неща сме се карали. Аз бях разжалван. Значи не бях комсомолски секретар. Час на класния ръководител, открит урок и присъстват директор и заместник директор и т.н. всички учители. За другарството, за взаимопомощта, за такива неща говорехме. Точно тогава беше избран друг комсомолски секретар. Аз го изживях много тежко. Не ставаше въпрос просто за позицията, която съм заемал. Всички казваха за какъв трябва да бъде другаря, как трябва да си помагат и т.н. И в един момент Върбан, моя съученик говори, че изрядния ученик трябва да отговаря на еди какви си там критерии и изведнъж учителката му задава, по време на този открит урок, казва „А имали изобщо такъв ученик в нашия курс?” И Върбан се запъна. „Кажи някое име. Не се притеснявай.”. Каза „Да, има” – „И кой е той?” – „Васко отговаря на всички критерии”. Това е оценка... значи това е една от най-невероятните оценки, които съм получавал за себе си. Върбан го изговори на висок глас. И та каза „Да, абсолютно. Нашия Васко притежава тези качества”. И това беше след като аз бях... трябваше да бъда смачкан в един момент. А моя съученик вместо да каже... да излее още катран отгоре, той не този човек е... едно българче ми даде такава оценка. И след това отивайки в Германия... Също един много хубав спомен имам от тогава. Нашата учителка трябваше да избере 7-8 деца от нашия курс, от 40 деца да бъдат избрани 7-8. Сигурно е бил тежък избор. Тя ни учеше всички по един и същи начин. Аз като учител също знам, че понякога слабите ученици също могат да бъдат страшно любими на учителите си. Не е задължително отличника да бъде любимия. И нашата учителка не можеше да направи такъв избор и избора го остави на курса. И тя каза „Ще направим така: всеки от вас ще изброи 7-8 имена. И на първо място човека, който сложите ще получи 8 точки, на 2 място 7 и т.н. Вие ще ми изредите 8 имена, така както ги виждате в курса. И тези които съберат най-много точки, те ще отидат в Германия.” И почнахме да гласуваме. Всеки си написа на листчето. И аз имах някакви притеснения и си казах, че сега е момента когато ще ми покажат какъв глупав, тъп турчин съм и къде ми е мястото. Това ми мина отвътре. И какво беше мойто изумление когато разбрах, че даже втория беше на някакво космическо разстояние от мене. А в курса имахме четири души, които бяха турци и 36 етнически българи. Това го направиха те. И отивайки там (Германия) пак проблеми някакви. Не знам защо решиха... или са знаели, не знам с други да са провеждали такива разговори, а с едното момче проведоха такива разговори. На Назиф, сина на Хасан Дуралиев... Той е мой връстник, но беше една година след мене. Той ходил да учи в София Хладилна техника, после се връща в Нова Загора да учи. Изостава една година, ама той след 2 курс заминаваше с нас. Та знам от Назиф, че с него също е проведен абсолютно същия разговор като с мене. А с другите турчета не беше проведен такъв разговор. Явно, че мене са ме нарочили като по-особен. Човек на който трябва да му се налее малко мозък в главата. И идваше човек от полицията, който водеше разговора. Как ще отидем така в Германия, как там всичко било идеално, как ние сме се устремили към онова нещо, как обаче там даже ще се срещнете с хора, които даже симпатизират на другите от западен Берлин и т.н. И какво е моето отношение към тях, към групите. Имаше един Севли, ма с него не беше проведен този разговор, а с мене беше проведен.

Ние винаги сме си общували в семействата и така приятелския кръг на турски си общувахме. И ще е много глупаво човек да не си казва точно името както е, а на някакво друго име да го назовава. За приятелите бях шериф. Някои от българите знаеха, че съм Шериф, въпреки че аз за тях си бях Васко и продължавам да съм Васко. Като одеве ми звъни един полицай от Сливен, мой съученик, който ми казва Васко. Без да знае, че съм Шериф. Той знае, че съм Шериф всъщност, обаче продължава Васко. Даже на мен не ми прави кой знае какво впечатление.



В Германия спомням си допуснах една такава грешка. Спомням си брахме череши десетина дена. После десетина дена обикаляхме из Германия, Дрезден, Лайпциг, Берлин. Това ’87-ма година. Обаче един ден както берем череши някой почва да говори за Левски, как турците са го хванали, обесили. Аз знаех, че просто не трябва да се изказвам. Даже някой от наще е бил на черешата заедно с мен е бил на черешата с мене и каза „Ти внимавай много. Ти да не си отвориш устата сега.”. Казах „Не, аз си знам нещата как се. Не трябва да се обаждам.”. Обаче човека продължава на другата череша и в един момент усещам, че всички ме гледат. Може би още тогава съм изглеждал по-особен. Не си траех за такива неща. И може би им беше интересно да налеят още масло в огъня и в един момент аз изведнъж казах „Левски, Левски, турците и не знам си какво, а забравяме за поп Кръстьо. Да не забравяте, че сте предатели”. Казах аз някакви такива неща. Казах и „ И той беше българин, единия герой, а другия предател. Та вие си преценете дали сте герои или предатели.” Едни такива неща и те замръзнаха. Разбрах, че аз съм направил голяма глупост. Не можех да си намеря място. Когато се върнахме, един ден Назиф... аз рядко идвам в Ябланово. За мене идването в Ябланово беше невероятен празник. Аз продължавам откъм Малко село като погледна към Ябланово нещо трепва в мене. Значи най-голямата ми мечта в юношеските ми години беше да дойда в Ябланово. Затова го обичам много селото. Звучи малко патетично, ама при мене си е точно така. От ония години още. Беше за мене невероятно преживяване да дойда в Ябланово. Невероятни скандали сме имали затова, че не успяваме да се приберем на село. Та един ден аз идвам от Ковачево към Ябланово... Може би след като сме се върнали и това е било през лятната ваканция. На една дискотека долу, значи аз съм бил на 17 тогава, Назиф ме срещна и каза „Знаеш ли? Много проблеми.” – „Що за проблеми” – „Оня пак ме намери (полицая)” А той ни каза, че ние задължително трябва да имаме по един разговор, да се отчетем дали сме се държали прилично. И Назиф каза „Нали си спомняш историята там на черешата?” – „Как да не си я спомням.” Аз се страхувах от тази среща. Даже няколко пъти го видях в Техникума и потъвах в дън земя. Изчезвах просто да не ме открие. Мои съученици ми казваха, че е идвал да ме търси на разговор. Може би нищо е нямало да се случи, но се оказа, че Назиф го е бил разпитвал за този случай. И Назиф ми каза даже „Знаеш ли, аз подписах” – „Кое си подписал” – „Ами накара ме да напиша текст.” за това нещо, обяснение какви съм ги вършил. И аз тогава се чувствах доста зле. Криех се така няколко месеца и опитвах се да открия моя човек дали няма да ме издебне отнякъде. Даже имаше един преподавател Ралчо Ралчев, човек не особено интелигентен, който изложи нашата група още на посрещането. Човека, който ни посрещна, може би университетски преподавател, на прекрасен руски ни посреща, а нашия като изкара малък формат лист, сгънат на 7-8 от задния джоб леко омазнен и като почна да срича... И същия този човек изглежда ни е наблюдавал, защото спомням си, че Назиф беше казал, че май Ралчо Ралчев им е казал, че това онова.

(май 1989) Аз нищо не си спомням от тези събития. Даже сега знам доста неща покрай нашите политзатворници от Ябланово. Въпреки, че от тях знам за много неща от ’85-та година. Не знам защо не съм се замислял много за събитията от ’89-та година. Аз не съм ги приемал изобщо за значими. За мене нещата как изглеждаха...Повече за ’85-та мога да кажа, защото така се е случило. Ние провеждаме тези митинги, възпоменателни. Те казват много неща. И когато е имало възможност да прочета нещо успя съм по моя си начин до накъде да си го подредя. Без това да е съвършената форма, но за мене си е достатъчна.



Може би тогава за започнали нещата (май 1989). Ние завършихме месец юни. Тогава почна голямата екскурзия. Тръгна едно такова въодушевление. Всички турци почнаха да вадят едни такива големи пари. Парите бяха скътани за черни дни. Турчина по принцип отказва да харчи каквито и да е било пари. Даже в момента долу-горе е така. Малко се различаваме от онова поколение от преди ’90-та година, но... Те даже най-елементарни удобства не са си създавали. Даже в Ябланово ще ви направи впечатление, че не във всяко семейство има баня. Не, яе няма пари за това нещо, но парите се пазят за черни дни. Значи може би една тоалетна, но тя няма да е разкошна. Защото тези пари може да се окажат пари хвърлени на вятъра. Както за много хора се оказа така. Те си оставиха къщите и заминаха. А същата година започнаха да вадят големи пари. Дадоха на децата си. Изведнъж се оказа, че турците харчат много пари, защото нямаше какво да ги правят. Това беше и при мене. Баща ми, Бог да го прости, много работеше. Този човек работеше 30 дена в месеца по 17-18 часа. Твърдя това нещо, защото той и през нощта даже отиваше да нагледа животните, които... там крави, които трябваше да се отелят. А, имам и един такъв много грозен спомен. Една година дойде един лектор. Тези лектори може би са обикаляли всички техникуми тогава. Дойде един доста тъпичък човек според мене, но който успяваше да убеди тези, които го слушат, че той казва самата истина, че тази истина е от самия извор, че той едва ли не до преди малко е бил на една маса с тези хора. Говореше за Фидел Кастро, за тоя, за оня и колко хубави неща стават в соцлагера и колко ужасни неща стават оттатък и, че Господ едва ли не ни е дарил с голямото щастие да се родим та където трябва. И в един момент обаче заговори за турците. А ние сме голямата зала на Техникума. Там, където се провеждаха и дискотеки и т.н. и всички сме седнали. Едвам се сдържах тогава да не стана по моя си начин. Много често съм ги правил тези неща. Недостатък в характера. Почна да говори за турците и каза „Случват се хубави неща и в нашата страна. Ето, сменихме имената. Манна небесна се изсипа от небето. Всичко е наред. Влязоха в правия път. Същите хора са тъпички да знаете. Ето, изпратиш ги на полето – за турчина говори той – поработят ти малко, почти до обяд, а след това изчезне, открадне малко повече от това което е изкарал. И тогава направо аз се изпотих. Шавах и мойте... така... имаше турчета около мене и ми казаха да съм по-спокоен. Аз взех да мърморя. Около мене ме чуваха. Може би някоя от учителките ме е възпряла. Щях да реагирам. Пълна глупост. Баща ми работеше 30 дена в месеца. Той не си е зимал отпуска, защото нямаше кой да го замести.

Осемдесе и девета година ний се прибрахме. Оказа се, че трябва да заминаваме. Баща ми много бързо напусна работа. Купи една кола. Да заминем за Турция. Всички тръгваха. Масовата така психоза успя да ни увлече и нас. Баща ми беше много почитан така като работник. Напусна работа в Ковачево. Те му предлагаха много облаги. „Ето сега отпуската няма да я платим, защото ти си виновен. Остани да работиш, ще ти увеличим заплатата и т.н.” И бяха прави хората. Аз съм сигурен, че не са имали лоши намерения, но баща ми каза, че всички заминават, мога ли аз мойте деца да ги оставя тука, какво ще пратя те. Грабна ни и дойдохме в Ябланово. И какво видях тука в Ябланово – хаос. Значи на полето нещата си оставени така... тези хора, които аз... значи турчина работи от сутрин до здрач, непрекъснато. Това е било тогава, това е и сега. Прекрасни български граждани. По-добри не могат да се намерят. Ако ги няма турците в България просто не знам системата как ще функционира. Ако някой вземе да ни изгонят, ето сега се вдига пенсионната възраст... В тази каса, ако не се наливат малко пари, ако турците не работят, тази система просто ще изгърми. Защото някой трябва да работи. И тогава си е било така. И тези хора аз за първи път видях да не работят. Играеха на комар. Седнаха на карти. Всеки имаше пари. Някакви огромни суми се разиграваха. Тука се говореше за... Баща ми отива да тегни някакви пари, някаква сума 15-20 хил. лева и се връща щастлив, че е успял да даде 1000 лева на един полицай, който да го вкара вътре, да му вземе парите, а неговата сума беше 1000 лева, защото можеше и да не изтегли. Имаше опашки. Баща ми доста е имал на влог. Може би до 50-60 хил. Трябвало да даде рушвет на полицая, защото имаше ужасни опашки в банката. Трябва да ги прередиш другите, за да успееш да си изтеглиш парите, защото иначе цяла седмица се влачи. Който има по-малко пари не може да си позволи да бутне рушвет. Аз казвам, че е дал 1000, а сигурно той е дал повече. Той купи една Лада тогава за 15 хил. лева. Тука хората си продаваха златото за жълти стотинки и се радваха на добрата сделка. Животни се подаряваха така. Не можеш да си продадеш коня. Ако имаш някакъв приятел му казваш „Ела, вземи коня, натовари цялото жито дето имам вкъщи и го отнасяй.” Подаряваха къщи. Много неща. И за отрицателно време хорта се освободиха от парите си, защото тогава се твърдеше, че парите в Турция са просто като някаква шума, че нямат никаква стойност. Златото не може да се пренася. Веднага ги хващат на границата. Само стока, а стоката каква да бъде, Боже, та да бъде ценна. И купуваха най-различни глупости. Баща ми може би е изхарчил... колата... И тогава мойто семейство не можа да замине заради мене. И аз още чувствам така някаква вина. Вина затова, че мойте близки останаха. Примерно брат ми, сестра ми. Аз не казвам, че се справям много добре, кой знае колко добре с живота, но те се справят малко по-зле от мен. А не моха да замината заради мене, защото имаще едно ограничение за родените ‘70-та, ’71-ва година. Те трябаше да влязат в казармата и казаха, че всикчи остават тука. В мойто семейство тръгна една ужасна драма. Не знаехме как да се разделим. Брат ми държеше много да замине. Сестра ми, тя е по-малка, тя е ’75-та година, едва ли е разбирала какво става тогава. Бяхме решили аз с баща ми да остана, а майка ми с тях да замине. Това естествено ги разделяше вече окончателно, то се знай. Но основно заради брат ми... брат ми държеше много да замине. По-рано имаше също проблеми по смяната. Неговото име го смениха няколко пъти. Но заради мене не можаха да заминат. Но докато се чудехме какво става брат ми помня един ден беше... тука се правиха списъци... Беше цяло щастие да можеш да се уредиш по втория начин да те включат в списъка. Всичко това ставаше срещу рушвет. Много пари. Списъци за заминаване. И брат ми беше се записал и последните два-три дни преди неговата определена дата... Това са едни от най-тежките години в живота на нашето семейство. Ние сме изключително сплотено семейство. В нашето семейство баща ми е държал всички да сядаме заедно на масата, заедно да се храним. Всички да бъдем заедно в тежки моменти. А тогава ни предстоеше някаква раздяла. И не заминаха. В последния момент не можаха да го прежалят брат ми, майка ми не можа да замина. А при мене особеното беше тогава, че аз тръгнах да кандидатствам. И то с какво да бъде, с какво да бъде и ни в клин, ни в ръкав избрах с физика да кандидатствам. И всички докато заминаваха, аз започнах да се подготвям за кандидат-студентски изпити. Може би тогава причината беше... страх ме беше, че ако отида в Турция ... За мене беше абсолютно точно ясно, че аз трябва да завърша университет. А в Турция аз бях решил, че не мога да се справя. Турския просто... чувал съм новини на турски – някакъв абсолютно чужд език, който на мен не ми беше даже много понятен.
Записала Теодора Костадинова
Каталог: sites -> default -> files
files -> Образец №3 справка-декларация
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Отчет за разкопките на праисторическото селище в района на вуз до Стара Загора. Аор през 1981 г. ХХVІІ нац конф по археология в Михайловград, 1982
files -> Медии и преход възникване и развитие на централните всекидневници в българия след 1989 година
files -> Окръжен съд – смолян помагало на съдебния заседател
files -> Семинар на тема „Техники за управление на делата" 18 19 юни 2010 г. Хисар, Хотел „Аугуста спа" Приложение
files -> Чинция Бруно Елица Ненчева Директор Изпълнителен директор иче софия бкдмп приложения: програма
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница