Конфликтите и методи за тяхното управление



страница1/3
Дата17.03.2024
Размер46.34 Kb.
#120674
ТипРеферат
  1   2   3
Конфликтите и методи за тяхното управление

Академия на МВР
Факултет: Полиция




РЕФЕРАТ
Тема: Конфликтите и методи за тяхното управление

Изготвил: Деница Янкова Златева Проверил: доц. Емил Маджаров


Специалност: СРУСОР
Курс: 1, магистър
Факултетен номер: МСРСТ6163

1. Актуалност на проблематиката
Конфликтите обикновено се свързват с неразбирателство, противопоставяне, враждебност, влошени взаимоотношения, гняв, страх, опасност, насилие и т.н. В организационен контекст конфликтите често водят до нарушаване на нормалното функциониране на организацията. В резултат на това доминира разбирането, че те са нежелани, трябва да се избягват или да се разрешават незабавно. Въпреки че конфликтите се асоциират с негативен опит и преживявания и обикновено се избягват, ако се управляват правилно, те имат потенциал да доведат до положителни организационни резултати. Организационните конфликти със сигурност са неприятни, но в никакъв случай не са единствено „вредни” и непременно „лоши“. Както Маркхам пише „конфликтът не е задължително лош, независимо, че сме склонни да го мислим за нещо изцяло отрицателно. Когато чрез него се решават проблемите или се намират творчески начини за подобрение на ситуацията и ако сме сигурни, че не излиза извън контрол, той е полезен“

2. Изложение
Значението на понятието конфликт е етимологически свързано с латинската дума “conflictus”, което означава сблъсък. Конфликтът е следствие и отражение на противоположните или несъвместимите интереси. Винаги когато реализирането на единия интерес изключва възможността за осъществяването на другия интерес, се получава пресечна точка, която се изразява в противоборство или противопоставяне на тези два интереса. Конфликти могат да възникнат вследствие на различия в потребностите, оценките, целите и действията или на влияния, които са външни за индивида.
Конфликтът е поведение на човек или група, което има за цел постигането на целите на друг човек или група. Ключовият момент в дефиницията на конфликта е, че конфликтуващите страни имат несъвместими цели. Конфликтът е отсъствие на съгласие между две или повече страни, които могат да бъдат конкретни лица или групи. Всяка страна прави всичко, за да може да бъде приета нейната гледна точка или цел, и пречи на другата страна да направи същото.
В крайните случаи конфликтът води до различни отрицателни поведения, например крясъци, обидни имена и актове на агресия. В един конфликт често има губеща страна и това кара хората да го възприемат като нещо отрицатело, но е възможно да бъде конструктивен и да води до позитивни резултати.
Основните етапи при конфликта са: 1. Предконфликтна ситуация; 2. Етап на инцидент; 3. Етап на развитие на конфликта; 4. Етап на кулминация на конфликта; 5. Етап на разрешаване на конфликта; 6. Етап на постконфликтната ситуация.
Етапите на конфликта изразяват неговата интензивност и те могат да се повтарят циклично.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница