На това място изразяваме нашата благодарност към всички лица и институции, които с информация, идеи и чрез своята дейност допринесоха за разработката на настоящия План за развитие



страница1/6
Дата22.07.2016
Размер0.98 Mb.
#880
  1   2   3   4   5   6



1. Въведение
През месеците август - декември 2009 година съгласно изискванията на ЗРР, започна актуализирането на План за развитие на Община-Луковит за периода 2009-2013 год., съгласно изискванията на ЗРР. Консултанти при разработването на плана са екипа на Сдружение “Болкан Асист” – София. През 2006 г. беше изготвена предварително оценка на плана от авторски колектив – Стопанска академия “ Д. А. Ценов” – Свищов. През март 2010 г. бе изготвена Междинна оценка за периода 2007-2009 г., въз основа на коята се изготви и настоящата актуализация.
При подготовката на плановия документ целенасочено бяха привлечени по различен начин много хора от общината - представители на различни местни и централни органи, на деловите среди, нестопанските организации и граждани, с цел от една страна да се осигури близостта с практиката, а от друга - да се постигне максимално приемане на предлаганите приоритети и дейности.
На това място изразяваме нашата благодарност към всички лица и институции, които с информация, идеи и чрез своята дейност допринесоха за разработката на настоящия План за развитие.
Този документ не е описание на даденостите в Луковитска община. При сегашните условия Плана за развитие на Община-Луковит е документ с който си поставяме за цел икономическо развитие. Той следва да улеснява промяната на обществото, като намира най-важните му движещи сили, установява и по възможност отстранява пречките за развитието.
Следователно в настоящия труд не може да бъде намерено изчерпателно представяне на всички дадености и аспекти, а се разглеждат само онези от тях, които са от съществено значение за планираното развитие на Община-Луковит.



    1. Рамкови условия

Настоящият актуализиран План за развитие на Община-Луковит за периода 2009-2013 год. е разработен във време на динамични промени, които касаят цялото общество и ще продължат във времето. Тези промени неминуемо оказват своето влияние върху община Луковит, нейните жители и икономическото и развитие по начин, който от днешна гледна точка не може да бъде прогнозиран в детайли. В крайна сметка бъдещото развитие е в ръцете на хората в тези институции, на гражданите, доколкото всички те са достатъчно инициативни и предприемчиви, за да използват умело своите шансове.
Към настоящия момент ситуацията в нашата страна може да бъде характеризирана със следните рамкови условия, които ще се развиват в бъдеще:

  • България се стреми към насърчаване на частната инициатива и създаване на благоприятни условия за чуждестранни инвестиции в страната

  • В България ще съществува достатъчна валутна стабилност и минимална инфлация

  • България развива децентрализация на властта и в нарастваща степен оценява собствената инициатива на общините и децентрализираната държавна администрация, които по този начин получават по-голяма самостоятелност и по-голямо пространство за действие, но и повече отговорности

  • България успява да овладее, чрез подобряване условията на живот, темповете на намаляване на населението

  • България успява да постигне чрез подобряване на икономическата ситуация повишаване на покупателната способност на населението, което довежда до развитие на пазара и повишаване търсенето на по-качествени продукти

  • България е в район с подобряващи се условия за регионално сътрудничество, както и с устойчив икономически растеж.

Новият момент при актуализацията на ОПР е икномическата криза, която засегна България и от която бизнесът бавно се възстановява.


    1. Структура на изложението


Няма универсални икономически конструкции за всички времена и всякакви планови документи за развитие! Това което работи при едни обстоятелства може да не работи при други. Основното е да се анализират причините за успехите и неуспехите. Успешните резултати от практиката на едни или други райони и общини заслужават дори повече внимание и доверие от най-добрите теории.

Планът е жив документ. Той трябва да бъде отворен за периодична актуализация в съответствие с променените условия и получената допълнителна информация. Този документ има за цел да ангажира с участие повече хора, особено специалисти, в по-нататъшната му актуализация и да отчете интересите на различните групи в обществото.

Плана за развитие на Община-Луковит ще изпълнява няколко функции:

  • Да определя приоритети. Ресурсите са винаги ограничени, още повече в изостанали общини каквато беше Община-Луковит до 1999 год. Неограничени са само някои нематериални ресурси: управленски възможности, конкуренция, предприемчивост и други подобни. Неограничени са и потребностите на обществото. Това налага определяне на приоритети за развитие и съответно насочване на ресурси.

  • Да осъществява координация. Координацията, към която се стремим тябва да се ограничава до най-важните виждания за икономическото и социалното развитие, за съчетаването на целите за икономическа ефективност с тези за социална справедливост, за екологична целесъобразност, за навлизане в нови сфери на дейност - технологии, сектори, разпределителни и преразпределителни процеси, развитие на здравеопазването, образованието, управление на демографските, миграционните и други процеси, децентрализация на икономическата и социалната дейност и много други.

  • Да служи като носител на идеи, породени от вътрешни потребности. Хората трябва да бъдат убеждавани с методи на равностоен диалог и с аргументи, основани на практическите резултати от внасяните отвън идеи, икономически и социални конструкции.

ИЗЛОЖЕНИЕ:





  • Анализът на изходното състояние е представен съзнателно в по-кратък вид. Допълнителна информация за фактите и обстоятелствата, въз основа на които са извършени констатации, се съдържа в приложенията

  • Централно място заема цялостната стратегия на общината, където е формулирана визия, съдържаща генералната цел на бъдещото развитие, определен е ръководен принцип в работата и са изведени приоритети, изготвен е План за развитие на общината 2007-2013 г. и неговата актуализация след 2009 г.

  • За всеки приоритет са дефинирани различни стратегии, които представят пътищата за постигане на целта. Те се съпътстват от съответните разсъждения и пояснения

  • Произтичащите конкретни дейности с техните срокове и отговорници или инициатори са обобщени в таблици. На практика голяма част от тях трябва да станат основа за разработването на самостоятелни проекти, които да намерят място в Областниата стратегия за регионално развитие.

Дефинираните дейности следва ежегодно да бъдат преразглеждани с цел от една страна да се провери тяхната актуалност и степента им на реализация към момента, а от друга страна да се съпоставят те с междувременно настъпилите изменения в околната среда и, ако се налага, да бъдат адаптирани към нея.


1.3. Източници на информация

Информацията, послужила за основа при актуализирането на настоящия План за развитие, е събрана от различни източници. Основните от тях са:




  • Общинска стратегия за развитие на Община-Луковит с админстративен център град Луковит за периода 2006-2008 год.

  • Обобщени данни от проведени посещения на място и извършени анкети с ръководителите на по-големите структуроопределящи предприятия в областта, както и с представители на местните нестопански организации

  • Провеждане на работни срещи в общината с представители на местния бизнес и гражданстовото и извършване на SWOT-анализ по теми. Целта бе интегриране на местните знания и богатство от идеи в разработването на стратегията.

  • Статистически данни от различни източници, като годишници на НСИ, справки и доклади от ТСБ-Ловеч, ДБТ - Луковит и др.

  • Местоположение, релеф и геоложка основа - РИОСВ гр. Плевен

В тази връзка е наложително да се отбележи, че качеството на предоставените материали често бе незадоволително. Затова не навсякъде в стратегията направените предложения почиват на точни цифри и данни. При конкретното разработване на произтичащите от предлаганите дейности проекти следва изходната информация да бъде критично прегледана и по възможност допълнена.


2. Анализ на изходното състояние



    1. Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница