Община бургас техническа спецификация



страница1/5
Дата18.06.2018
Размер397.87 Kb.
#74394
  1   2   3   4   5
ОБЩИНА БУРГАС

ТЕХНИЧЕСКА СПЕЦИФИКАЦИЯ

ЗА

ОСИГУРЯВАНЕ НА ЕКСПЕРТНИ И ТЕХНИЧЕСКИ УСЛУГИ
ЗА ЗВЕНО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОЕКТ
„ИЗГРАЖДАНЕ НА СИСТЕМА ЗА РЕГИОНАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ В РЕГИОН БУРГАС”



СЪДЪРЖАНИЕ:

1.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ 3

1.1 Място на изпълнение 3

1.2 Възложител 3

1.3 Обща информация 3

1.4 Съществуващо положение 4

2. ЦЕЛИ И ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ 7

2.1 Обща цел 7

2.2 Специфични цели 7

2.3 Резултати, които трябва да бъдат постигнати от консултанта 8



3.ДОПУСКАНИЯ И РИСКОВЕ 8

3.1 Допускания за изпълнението на поръчката 8

3.2 Рискове 9

4. ОБХВАТ НА ДЕЙНОСТТА 9

4.1. Общи положения 9

4. 2. Дейности 10

5. ЛОГИСТИКА И СРОКОВЕ 15

5.1. Място 15

5.2. Начална дата и срок на изпълнение 15

6. ИЗИСКВАНИЯ 15

6.1 Конфликт на интереси и кодекс за етично поведение 15

6.2 Екип 17

ГЛАВЕН ЕКСПЕРТ 1- РЪКОВОДИТЕЛ НА ЕКИПА НА КОНСУЛТАНТА 17

6.3. Офиси 22

6.4. Материали и услуги, които се осигуряват от Консултанта 23



7. ДОКЛАДВАНЕ 24

7.1 Звено за управление на проекта 24

7.2 Изисквания за докладване на напредъка 25

7.3 Предаване и одобрение на докладите 26


1.ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ




1.1 Място на изпълнение


Република България, Община Бургас

1.2 Възложител


Община Бургас

1.3 Обща информация


В съответствие с Националната програма за управление на отпадъците (2009-2013 г.) се предвижда изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас. Реализацията на компонентите включени в регионалната система за УО се предвижда да става с финансиране от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”, Приоритетна ос 2: Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци.

В изпълнение на тези планове, в рамките на проект, финансиран от Програма ИСПА на ЕС, са изпълнени прединвестиционни проучвания (ПИП) за изграждане на регионална система за управление на отпадъците в регион Бургас. Впоследствие това ПИП е актуализирано приведено в съответствие с изискванията на Механизма за развитие на инфраструктурата за управление на отпадъци с помощта на „ОПОС 2007-2013 г.”.

В резултат на ПИП е идентифицирана оптимизирана система за регионално управление на отпадъците, обхващаща общините Бургас, Айтос, Камено, Карнобат, Несебър, Поморие, Руен, Средец и Сунгурларе. Предвидено е изграждане на едно регионално депо със съоръжения за третиране на отпадъците като разширение на съществуващото депо на гр. Бургас край с. Братово, както и две претоварни станции в Несебър и в Карнобат със съоръжения за първично третиране, които да обслужват двата подрегиона – крайморския и този във вътрешността.

В съответствие с нормативната уредба, за изграждане на регионалната система е създадено Сдружение „Управление на отпадъците – Регион Бургас”. Като продължение на проекта по Програма ИСПА е разработено проектно предложение за кандидатстване за финансиране на инвестиционните мерки от ОП „Околна среда”. Община Бургас кандидатства в партньорство със Сдружението за управление на отпадъците и общините Айтос, Средец, Камено, Поморие, Несебър, Карнобат, Руен и Сунгурларе.

Сдружението е решило да организира „Звено за управление на проекта”, в което да участват представители на общините, възложители на строителство с цел контрол и наблюдение върху реализиране на предвидените инвестиционни дейности като това стане при пълна информираност на останалите общини-партньори по проекта. Техническата помощ по проекта в лицето на Консултанта ще подготвя процедурите за възлагане дейностите за трите строителни обекта и за доставки и ще подпомага Звеното за управление на проекта (ЗУП), включващо общините-възложители Бургас, Несебър и Карнобат при провеждане на процедурите за възлагане на обществените поръчки, мониторинг, верификация, разплащания, докладване, осигуряване на публичност и одит на проекта, както и при упражняването на контрол върху договорите за проектиране, строителство, доставки, надзор

Предвижда се изпълнението на инвестиционните мерки за депото и претоварните станции да се извърши чрез възлагане на три отделни инженерингови поръчки за проектиране и изпълнение на СМР с договори съгласно Общите условия на FIDIC за доставка на оборудване, проектиране и СМР („Жълта книга” на FIDIC), една отделна поръчка за доставка на оборудване и техника за трите обекта – депо Братово-Запад, ПСО-Карнобат и ПСО- Несебър, както и процедура за избор на общ за трите обекта Инженер-консултант. Задълженията му ще включват управление на проектирането и строителството, както и функциите на консултант за оценка на съответствието на проектите и независим строителен надзор по ЗУТ.



1.4 Съществуващо положение


В съответствие с ПИП, изграждането на регионалната система за управление на отпадъците в Регион Бургас включва следните инвестиционни компоненти:

1) Регионално депо за отпадъци в «Братово-Запад»,

2) Претоварна станция за отпадъци в Карнобат и

3) Претоварна станция за отпадъци в Несебър

4) Доставка на транспортни средства и оборудване за превоз на отпадъци от претоварните станции до регионалното депо.

ПИП са изпълнени от избранназначен от МОСВ консултант по Проект ЕuropeАid 1107408 “Изготвяне на мерки за управление на твърдите отпадъци за регионите на Бургас, Добрич и Провадия, България” с финансиране по Програма ИСПА на ЕС. Проектът е изпълнен през 2005 - 2006 г., като за регион Бургас са изготвени:



  • Доклад за предварителните (прединвестиционни) проучвания за регион Бургас;

  • Доклад за резултатите от проведените предпроектни (детайлни) геоложки, геофизични, инженерно-геоложки, хидрогеоложки и хидроложки проучвания на площадка “Братово-Запад” за изграждане на регионално депо за битови отпадъци, и за площадките на ПСО-Карнобат и ПСО-Несебър.

На основата на одобрените резултати от ПИП са подготвени:

  • Доклад за оценка на въздействието върху околната среда;

  • Заявление за издаване на комплексно разрешително.

Към настоящия момент, има положително решение на МОСВ по Доклада за ОВОС и има издадено Комплексно разрешително за обектите.

Следва да се има предвид, че на територията на ПСО се предвижда площ и за бъдещо изграждане на площадки за сортиране и компостиране и генералният план и вертикалната планировка ще бъдат съобразени с перспективата за бъдеща реализация на всички съоръжения, предвидени в одобрените ПИП. При това, в настоящия инвестиционен проект не са включени:



  • Изграждане на хале и закупуването на съоръжение за сортиране и пакетиране на рециклируеми отпадъци;

  • Изграждане на хале и закупуване на оборудване за компостиране.

Успоредно с изграждането на ПСО следва да се доставят техника и оборудване за транспортиране на дълги разстояния от ПСО до регионалното депо.

В следващите раздели са представени подробности за трите обекта на регионалната система. Резюме на изготвените Прединвестиционни проучвания е достъпно на интернет адрес http://www.burgas.bg/bg/info/index/559



  • Регионално депо за битови отпадъци „Братово-Запад”

Местоположението на новото депо е определено западно от площадката на съществуващото депо «Братово» в м. “Манолов дол” на територията на с. Полски извор – община Камено. Изпълнени са хидрогеоложки и инженерногеоложки проучвания и геодезично заснемане, разработен е устройствен план на депото и обслужващите съоръжения.

Строителството на регионалното депо ще се развие на две площадки – от двете страни на пътя с. Братово – с. Полски извор. Източно от пътя ще се разположи основната площадка на депото за неопасни отпадъци, а западно от пътя – допълнителна площадка 0.7 ха за склад за временно съхранение на опасни и специфични отпадъци от домакинствата, включително излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО).

Общата площ за изграждане на новото депо „Братово-Запад” възлиза на 27 ха, вкл.:

I етап 2013 - 2017, клетка 6.0 хa, капацитет 400 хил тона, 450 хил м3

II етап 2017 - 2021, клетка 5.5 хa, капацитет 400 хил тона, 450 хил м3

III етап 2021 - 2032, клетка 12.0 хa, капацитет 850 хил тона, 1000 хил м3

Настоящият инвестиционен проект ще включва изграждането на първа клетка на регионалното депо и следната обща инфраструктура на депото:


  • Вход и изход с електронни везни;

  • Административно-битова сграда, лаборатория, ремонт на работилница, гаражи и склад за ГСМ;

  • Технологични съоръжения за третиране на отпадъците и обслужване на депото:

1) площадка за компостиране на биоразградими отпадъци;

2) колекторни системи за инфилтрат и за отпадъчни води и локална ПСОВ;

3) колекторна система и инсталация за третиране на биогаза;

4) площадка за рециклиране на отпадъци от строителна и строително-ремонтна дейност и едрогабаритни отпадъци;

5) съоръжение за възстановяване на материали (СВМ): сортиране и кондициониране на разделно събрани отпадъци от опаковки от общините Бургас, Камено и Средец;

6) склад за временно съхранение на опасни и специфични отпадъци от бита и ИУЕЕО (на отделна площадка западно от пътя).



  • Пътища, водопроводи и външно електрозахранване;

  • Площадкови водоснабдителни и електроразпределителни мрежи за технологични и битови цели;

  • Колекторна система за дъждовни води,

  • Озеленяване и ограда.

  • Претоварна станция за отпадъци в Несебър

ПСО Несебър ще обслужва общините Несебър и Поморие и ще бъде разположена на площадката на планираното временно депо за отпадъци на община Несебър. Площадката е на общински терен на границата между общините Несебър и Поморие, на 45 км от новото регионално депо.

ПСО Несебър ще приема месечно около 2500 т., като през лятото това количество нараства на 4800 т.

Изготвеният през 2006 г. ПУП за временното депо, включващ и ПСО и център/съоръжение за възстановяване на материалите (СВМ) е одобрен от експертния съвет на общината. По възлагане от общината са изпълнени геоложко и хидрогеоложко проучване и геодезично заснемане.

Проектът включва изграждане на следните основни и спомагателни съоръжения на площадката на ПСО, на обща площ от около 15000 м2:



  • Пункт за приемане и везна, вкл. довеждаща пътна връзка;

  • Сграда за персонала;

  • Контейнерна площ за приемане на строителни и едрогабаритни битови отпадъци;

  • Площадка и съоръжение за раздробяване на едрогабаритни и строителни отпадъци;

  • Площ за съоръжение за сортиране и балиране на рециклируеми отпадъци;

  • Площ за съхранение на рециклируеми отпадъци, открит склад;

  • Площадка за компостиране;

  • Площадка и съоръжение за претоварване;

  • Гараж, складове и паркинг.

  • Претоварна станция за отпадъци в Карнобат

ПСО Карнобат ще обслужва общините Карнобат и Сунгурларе и ще се изгради на площадката на съществуващото общинско депо на Карнобат, на 55 км от новото регионално депо. Теренът е общинска собственост с площ 9.31 ха, от тях около 5 ха се използват, в т.ч. 3 ха за депониране.

ПСО Карнобат ще приема около 500 т. до 850 т. отпадъци месечно. Предвижда се изграждането на следните основни и спомагателни съоръжения в двора на ПСО на площадка около 12000 м2:



  • Пункт за приемане и площадка за везна, вкл. пътища;

  • Сграда за персонала;

  • Контейнерна площ за приемане на строителни и едрогабаритни битови отпадъци;

  • Площадка и съоръжение за раздробяване на едрогабаритни и строителни отпадъци;

  • Площ за пакетиращо съоръжение за рециклируеми отпадъци;

  • Площ за съхранение на рециклируеми отпадъци, открит склад;

  • Площадка за компостиране;

  • Площадка и съоръжение за претоварване;

  • Гараж, складове и паркинг.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница