Община бургас



страница1/3
Дата06.04.2017
Размер395.57 Kb.
#18578
  1   2   3

ОБЩИНА БУРГАС


8000 Бургас, ул.”Александровска” № 26

тел. централа: 056/ 84 09 15-19; факс: 056/ 84 13 14



www.burgas.bg; електронна поща: obshtina@burgas.bg

П Р О Г Р А М А


ЗА

ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ И ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ

НА ДЕЦАТА В ОБЩИНА БУРГАС
ПРОЕКТ


  1. обосновка

  1. Роля на храненето и физическата активност в детска възраст.

Храненето и физическата активност на децата и подрастващите са от решаващо значение за тяхното правилно развитие и здраве, както през периода на детството и юношеството, така и през целия живот.

Неблагоприятни последици за здравето, растежа и развитието на децата оказват от една страна недостатъчният прием на енергия и хранителни вещества, а от друга - техният небалансиран и свръхприем. Недоимъчното хранене води до хранителни дефицити, забавяне и нарушения в растежа и развитието на децата, нарушаване в имунитета и увеличаване заболеваемостта от инфекциозни болести. Прекомерното хранене и свързаният с него излишен прием на енергия, особено когато е съпътствано от ниска физическа активност води до свръхтегло и затлъстяване при децата, проблем, който се установява с нарастваща честота през последните десетилетия. Понастоящем. епидемията от затлъстяване още от ранна детска възраст е едно от най-сериозните предизвикателства за общественото здраве. Затлъстяването при децата води до рискове за здравето и развитието им в детска възраст, включително и не само ранна поява на високо кръвно налягане и висок холестерол, инсулинова резистентност и диабет тип 2, ставни, дихателни и чернодробни проблеми, нарушения в психичното здраве (ниско самочувствие, депресия, хранителни разстройства, проблеми в училищното обучение), свързани с нарушено социално, физическо и емоционално функциониране. Затлъстяването в детска възраст води до по-голяма вероятност от затлъстяване в зряла възраст с увеличен риск от сърдечно-съдови заболявания, диабет, метаболитен синдром, ракови заболявания и др.

Небалансираният хранителен прием, който при децата най-често се проявява със свръхприем на мазнини и добавени захари, недостатъчен прием на витамини и минерални вещества, увеличава риска както от наднормено тегло, така и от дефицити от незаменимите за развитието и здравето витамини и минерали. През последните десетилетия се наблюдава така нареченото двойно обременяване със здравен риск на децата, което означава, че част от тях са с недоимъчно хранене и сериозни хранителни дефицити, а друга страна значителна част са с наднормено тегло и затлъстяване.

Ниската физическа активност е не само важен фактор за наднормено тегло при децата, но оказва отрицателни въздействия върху техния растеж и развитие, върху функционалното състояние на дихателната и сърдечно-съдовата система. Редовната физическа активност при децата води до оптимална костна минерализация, подобрява мускулната маса и издържливост и намалява риска от остеопороза в напреднала възраст. Редовната физическа активност през детството създава добра координация и контрол на движенията, подпомага развитието на моторни и психосоциални умения, подобрява познавателните функции и самооценката на децата.

Съществуват убедителни доказателства, че храненето през ранния живот има ключова роля за метаболитно програмиране на физическото и интелектуално развитие на децата, за метаболитно програмиране на риска от хронични заболявания като затлъстяване, диабет, хипертония, сърдечно-съдови болести, алергии, автоимунни заболявания. Промените в развитието, предизвикани от храненето през първите 1000 дни от живота (от зачеването на плода до навършване на 3-годишна възраст), имат дълготраен ефект и повлияват метаболизма и здравето не само в детството, но и много десетилетия по-късно. Хранителното програмиране на риска от хронични заболявания се повлиява от храненето, хранителния статус и теглото на майката преди забременяване, храненето на бременната жена и наддаването на тегло по време на бременността, теглото на детето при раждане, от храненето, наддаването на тегло и растеж на детето от раждането до навършване на 3 години.

Пълноценното, разнообразно и адекватно хранене, регулярната физическа активност на децата в ранна и предучилищна възраст са не само предпоставка за тяхното здраве, нормален растеж и развитие, но са и основни фактори за създаване на здравословен модел на поведение.

Храненето, хранителният статус и физическата активност на децата в училищна възраст имат важна роля за нормалното полово развитие и съзряване, за адекватно развитие на нервната система и интелекта, които продължават до 14-15-годишна възраст, за утвърждаване на здравословен начин на живот, който намалява здравните рискове в по-късна възраст.

Осигуряването на здравословно хранене и добър хранителен статус, както и на подходяща и регулярна физическа активност на децата дава възможност за ефективно положително повлияване на здравето им в периода на детството и през целия живот, за намаляване на заболеваемостта и смъртността от хронични незаразни болести, поради което са приоритет в здравните политики на международно, национално и локално ниво. Политиките за укрепване здравето на децата и намаляване на риска от заболявания през по-късния живот трябва да бъдат насочени също към храненето, хранителния статус и физическата активност на бъдещите майки, бременните и кърмещи жени, тъй като те в голяма степен определят условията за нормално развитие на децата в ранния живот и програмирането на риска от основните хронични незаразни заболявания, предизвикващи смъртността на възрастното население.



  1. Проблеми в храненето, хранителния статус и физическата активност на децата в България.

Проблемите в храненето, хранителния статус и физическата активност на децата в България имат сходни характеристики с тези в другите европейски страни, но се отличават с редица специфични особености, свързани с националните традиции и условия на живот.

Първото национално проучване върху кърменето, храненето и хранителния статус на децата до 5-годишна възраст у нас, проведено през 2007 г., разкрива тревожни факти – късно начало и малка продължителност на кърмене, много ниска честота на препоръчителното „изключително кърмене” (хранене само с кърма) до 4-6 месеца на кърмачетата - само при 13% от кърмачетата през 1-ия месец и 2% през 4-ти – 5-ти месец. Установено е масово ранно въвеждане на плодови сокове още през 2-ри - 3-ти месец, което създава рискове за ранна поява на зъбен кариес при децата, алергии и намаляване на кърменето. Открит е нисък прием на желязо със захранващите храни и висок процент на анемия при кърмачетата от 6 до 12-месечна възраст и децата до 3-годишна възраст. Тези проблеми станаха база за разработване на нови съвременни препоръки за хранене на кърмачетата и малките деца, дискусионни форуми на специалисти по хранене и педиатри, увеличени бяха промотивните кампании и инициативи за подкрепа на кърменето и съвременните принципи на захранване, обучението на майките. В тях активно се включиха много професионалисти и неправителствени организации, особено националната Асоциация за подкрепа на кърменето. Проучването на рисковите фактори за хроничните незаразни болести сред населението в България, проведено през 2014 г., което включва храненето на децата в кърмаческа възраст показа, че приложените интервенции са довели до значими положителни резултати. За този период се наблюдава спад в относителния дял на децата с кратък срок на кърмене, увеличен е значително процентът на децата, кърмени повече от 6 месеца (от 26% през 2007 г. на 44% през 2014 г.), особено впечатляващо е увеличаването на изключително кърмените деца (21.7% на 4-6 месечна възраст). Продължава обаче все още ранното въвеждане на плодови и плодово-зеленчукови сокове. През 2014 г. то се установява при 69% от децата до 6-месечна възраст. Анализът на храненето на малките деца показва, че приемът на желязо при децата до 5-годишна възраст съответства на препоръките, но липсата на достатъчно средства не дава възможност в това проучване да се проследят тенденциите в честотата на анемията.

Проведеното национално проучване през 2014 г. показва, че при децата в ранна и предучилищна възраст храненето бележи положителни тенденции в сравнение с това, установено при проучванията през 1998, 2004 и 2007 г., като най-добри резултати се наблюдават по отношение на консумацията на плодове и зеленчуци, която достига препоръчителния среднодневен прием. Увеличена е консумацията на мляко, млечни продукти, пълнозърнести храни и риба, но тя все още е недостатъчна. Честа е консумацията на сладкарски, захарни и шоколадови продукти, на храни с високо съдържание на мазнини и сол. Установено е, че 54% от децата на 1-2 години и 87% от децата на 3-6 години не приемат достатъчно калций, над 60% от децата в тази възраст имат недостатъчен прием на витамина фолат, който постъпва главно от листните зеленчуци, при 1/5 от децата приемът на на натрий, чийто основен източник е готварската сол, е по-висок от горните препоръчителни нива, 25%от децата на 3-6 години консумират високи количватва мазнини. Въвеждането на наредби на МЗ с изисквания за здравословно хранене на децата в детските заведения през 2011 и 2013 г., подкрепени от наредбата на МЗХ относно качеството и безопасността на предлаганите храни в тях (2011 г.), подобриха значително храненето, предлагано от детските кухни, храненето на децата в детските ясли и градини, което понастоящем в голяма степен съответства на съвременните принципи на здравословното хранене. За значителната консумация на плодове и зеленчуци допринася и приложението на схемата „Училищен плод”, финансирана от фонд „Земеделие”, осигуряваща от 2010 г. 2 пъти седмично плодове и зеленчуци за децата в голям брой детски градини в страната. Установените проблеми в храненето на децата от 1 до 6-годишна възраст сега се свързва основно с нездравословен модел на хранене в семействата.

В България храненето на децата в училищна възраст има най-сериозни проблеми. Последното национално проучване през 2014 г. демонстрира, че при всички изследвани групи деца консумацията на мляко, риба и пълнозърнест хляб е ниска, честа и висока е консумацията на колбаси, на захарни, шоколадови и сладкарски изделия, на чипс и други снаксове с високо съдържание на сол и мазнини. Ежедневно плодове и зеленчуци консумират само 40-50% от децата, а при 1/3 от тях се установява висока честота на прием на безалкохолни напитки със захар и/ или подсладители, като количеството им нараства с увеличаване на възрастта. Във всички възрастови групи среднодневният енергиен прием е в рамките на средните енергийни потребности при ниска физическа активност и е по-нисък от установения при проучването през 2011 г.

Същевременно, за значителна част от децата се установява нездравословен модел на хранене: относителният дял на децата с прием на мазнини над горната препоръчителна граница е висок (78-88%), 30-44% от децата в различните възрастови групи приемат растителни влакнини под долните препоръчителни стойности, а 16% от момичетата на 14-18 години имат прием на въглехидрати под минималното препоръчително количество. Храненето се характеризира с недостатъчен, рисков за дефицити прием на редица витамини и минерали – витамини от група В, витамин А, Е, калций, желязо, магнезий и цинк. По-голяма част от децата са с висок прием на натрий. През последните години се установи нов проблем в храненето на децата в ученическа възраст – честа консумация на енергийни напитки при значителна част от тях. От изследваните деца на възраст 14 -18 години през 2014 г. 49% консумират енергийни напитки, като 28% от тях са с умерена хронична консумация (от 1 до 4 пъти седмично), а 18,7% са с висока хронична консумация (5 дни седмично и повече).

Училищното хранене беше значително подобрено през последните години във връзка с прилагането на наредбата на МЗ с изисквания за здравословно хранене в училищните столове и бюфети (2009г.), използването на новия Сборник със съвременни рецепти за нейното внедряване (2012 г.), безплатното осигуряване на плодове и зеленчуци 2 пъти седмично по схемата „Училищен плод”, която стартира през 2010 г. и включва значителна част от децата от 1-ви до 4-ти клас. Тези мерки явно не водят на този етап до ефективно подобряване в цялостното хранене на учениците. В училищни столове се хранят децата в 1-ви - 4-ти клас и малка част от децата в 5-7 клас, училищните бюфети се ползват от малък процент от учениците, които предпочитат да си купят от близкия павилион забранените на територията на училищата снаксове, сладкарски продукти и безалкохолни напитки. Храненето в училищните столове не е привлекателно за децата и поради факта, че масово условията за хранене в тях не са подходящи и приятни.

Небалансираното, непълноценно и нездравословно хранене на децата в училищна възраст създава рискове за хранителни дефицити и крие сериозен потенциал за неблагоприятно въздействие върху тяхното здраве и развитие. Проблемите в храненето на децата от 7 до 18-годишна възраст отразяват липсата на здравословен модел на хранене в значителна част от семействата в България, липсата на адекватна информация и системно обучение на децата на здравословно хранене в училищата, установеното голямо влияние на масовата реклама на храни с високо съдържание на мазнини, сол и захар върху хранителното поведение на децата.

Наред с нездравословния модел на хранене, на национално ниво при значителна част от децата се установява ниска физическа активност. Проведените проучвания през последните 15 години показват, че в много училища в страната няма адекватна организация на часовете по физическо възпитание и те не осигуряват нужното ниво на двигателна активност. В значителен брой - общообразователни училища часовете по физическо възпитание/ спорт се провеждат нередовно. Националното проучване на храненето и хранителния статус на учениците в България през 2011 г. установява, че само 43% от момчетата и 27% от момичетата имат умерена до интензивна физическа активност съгласно препоръките (поне 60 минути ежедневно), което включва и часовете по физическо възпитание в училище. Същевременно, средно 42% от децата в ученическа възраст прекарват в седнала - легнала поза 5 и повече часа ежедневно извън учебните занятия, основно пред компютъра и телевизора. Националното проучване от 2014 г. показва задържане на тенденцията за обездвижването сред децата. Установява се, че само 36.5% от учениците на 10-18 години са физически активни почти всеки ден. Всяко трето дете спортува рядко или въобще не се занимава със спорт, като делът на момичетата е близо 2 пъти по-висок от този на момчетата. Над 40% от децата съобщават, че не спортуват, тъй като нямат желание, но 25% от тях, защото нямат условия за това на близко разстояние.

Ниската физическа активност и нездравословният модел на хранене при децата са основни рискови фактори за епидемията от свръхтегло и затлъстяване в детска възраст, която се наблюдава през последните десетилетия във всички страни в света, включително в България.

Анализ на данните за рисковите фактори, свързани със затлъстяването при децата в различни европейски страни, включително в България, получени в рамките на инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването през 2008 г., представя заключение, че при българските деца се установява най-голям процент с рисково хранително поведение, свързано със затлъстяването в сравнение с този при децата от включените в проучването 12 страни. При българските деца се установява статистически значима връзка на затлъстяването с 4 индикатора за нездравословен модел на хранене, включително нередовна закуска, консумация на плодове и зеленчуци по-рядко от веднъж дневно, консумация на чипс, пица, хамбургери и колбаси по-често от 3 дни седмично и консумация на сладкарски изделия по-често от 3 дни седмично, докато при децата в другите страни се установява значима връзка на затлъстяването само с нередовната закуска сутрин. Това потвърждава данните от националните ни проучвания, проведени при децата в различна възраст през 1998, 2007 и 2011 г., при които откриваме статистическа зависимост между наднорменото тегло и високата и честа консумация на храни и напитки с висока енергийна стойност, мазнини и захар като бял хляб, тестени продукти, чипс, безалкохолни напитки със захар, месни продукти и др., които характеризират нездравословния модел на хранене при българските деца. Националните проучвания на храненето и физическата активност на децата в ученическа възраст установяват също статистически значима по-висока честота на свръхтегло и затлъстяване при децата с ниска физическа активност в сравнение с тези, които са физически активни. Например, при момчетата на 10-13 години честотата на затлъстяването при тези с ниска физическа активност е 42.3%, а при физически активните - 13.5%. Подобна корелация между ниската физическа активност и наднорменото тегло при децата се намира и в международните проучвания на рисковите фактори, свързани със затлъстяването при децата, в които България участва.



Данните от националните седем проучвания, проведени от НЦОЗА, МЗ и РЗИ върху храненето и хранителния статус на различни възрастови групи от децата, проведени в периода 1998 - 2014 г. показват висока честота на свръхтегло и затлъстяване от най-ранна детска възраст. При националното проучване през 2014 г. е установено, че децата на 1-4 години са с 5% затлъстяване, а проучването през 2007 г. е показало затлъстяване в тази възраст 2.7%. През 2014 г. при децата от 5 до 18 години с наднормено тегло са общо 30.1%, включително 19.8% със свръхтегло и 10.3% със затлъстяване. Момчетата на 10-13 г. са най-рискова група, като при тях затлъстяването е почти 20%. Проучванията, проведени при децата в ученическа възраст показват тенденция за значително увеличаване на свръхтеглото и затлъстяването във всички възрастови групи в периода 1998 г. - 2011 г. Националното проучване, проведено през 2013 г. при деца от първи клас на 7-годишна възраст за пръв път открива тенденция за намаляване на затлъстяване при момчетата и задържане на честотата на свръхтегло и затлъстяване при момичетата. Националното проучване през 2014 год. показва убедително, че има тенденция за намаляване на затлъстяването при децата на 7-9 г. и 14-18 г. в сравнение с установеното през 2011 год., като затлъстяването при децата на 7-9 години е намаляло от 18.5% на 13.2%, а при учениците на 14-18 години от 7.9% на 5.6%. При децата на 10-13 години се установява задържане в честотата на затлъстяването като не се открива статистически значима разлика (14.1% през 2011 г., 15% през 2014 г.). Липсата на значимо увеличаване на физическата активност на децата в ученическа възраст е основание намаляването на честотата на наднормено тегло да се свърже основно с понижаването на енергийната стойност на консумираната храна. Нездравословният модел на хранене в рамките на този по-нисък енергиен прием при децата (висок прием на мазнини, недостатъчен прием на растителни влакнини и на голям брой витамини и минерали), обаче може значително да редуцира благоприятния здравен ефект от намаляването на затлъстяването.

Честотата на свръхтегло и затлъстяване сред децата в България, установени в националните проучвания до 2011 г. нарежда страната ни на предни позиции по този показател сред страните в Европа на базата на данните, получени до 2012 г. Проведеното проучване на затлъстяването при деца на 7 години през 2008 г. в рамките на инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата, която обхваща възрастта 6-9 години показа, че момчетата у нас в тази възраст се нареждат на 6-то място по затлъстяване сред 12-те европейски страни, провели проучването, а момичетата са на 3-то място. Сравнителният анализ на Европейската Асоциация по Изучаване на Затлъстяването на свръхтегло и затлъстяването при децата на 13-17 години в 17 Европейски страни от проучванията, проведени през 2008 - 2012 г. поставя децата в България в тази възраст на 7-мо място по свръхтегло и на 8-мо място по затлъстяване. Все още няма данни за сравнителен анализ от проучванията през последните 2 години на наднорменото тегло и затлъстяването сред децата в различните европейски страни.

Едновременно с наднорменото тегло, в ранна детска възраст съществува проблем с наличието на относително по-голяма честота на поднормено тегло и изоставане в растежа на децата. Независимо от сравнително добрите средни характеристики на храненето на малките деца, съществуват големи различия в храненето им в зависимост от социално-икономическия статус на техните родители. При проучването през 2014 г. сред децата на 1-4 години се установява 7% честота на поднормено тегло и изоставане в растежа като се наблюдава известна тенденция за увеличаване в сравнение с данните, получени през 2004 г. и 2007 г., когато са установени съответно 5.6% / 5% поднормено тегло и 4.1%/ 5.7% изоставане в растежа. При по-големите деца се наблюдава значително намаляване както по отношение на поднорменото тегло, така и на изоставането в растежа, като през 2014 г. при децата на 5-18 години те достигат 2.3%, което е в границите на нормалната честота.

През последните години се установява висок процент деца над 10-годишна възраст с нарушения в хранителното поведение и риск за хранителни разстройства (анорексия и булимия нервоза, хиперфагия - пристъпи на неконтролиран глад и прекомерно хранене), които създават сериозни здравни рискове. Националното проучване през 2014 г. показва увеличаване на проблема в сравнение с данните от проучването през 2011 г., когато са изследвани за пръв път. Нарушения в хранителното поведение се откриват при 30.5% от момичетата и 27% от момчетата на 10-18 години. Основен проблем се оказва неконтролираната хиперфагия, която значително допринася за наднорменото тегло. Самопредизвикано повръщане за контрол на теглото, прием на слабителни/ диуретици /хранителни добавки, които създават сериозни рискове за здравето се практикуват от 1.2-6.2% от всички изследвани деца, както от тези с наднормено и ниско тегло, така и от децата с нормално тегло, най-често от момичетата на 14-18 години.


  1. Хранене и физическа активност на децата в Община Бургас.

Понастоящем няма данни за целодневното хранене, хранителния статус и физическата активност на децата в Община Бургас. Проучвания са правени върху ограничени извадки деца в различни възрасти като част от националните изследвания, проведени през периода 2009-2014 г., но данните не са представителни за децата в общината. В рамките на настоящата програма се предвижда създаването на база данни за храненето, хранителния статус и физическата активност на представителна за Община Бургас извадка деца във всички възрастови групи. Въз основа на получените резултати ще се направи не само оценка на ефективността на приложените интервенции за първия 4-годишен период на програмата, но ще се положат основите на дългосрочен мониторинг на установените проблеми за постигане на трайно обръщане на негативните тенденции в храненето, хранителния статус и физическата активност на децата.

РЗИ Бургас редовно извършва контрол върху организираното хранене на децата в детските заведения и училищата. Последната проверка, направена през м. септември-октомври 2015 г. показва, че храненето, предлагано в детските ясли и градини в Община Бургас е разнообразно, осигурява ежедневно включване в менюто на представители от всички групи храни и в голяма степен съответства на изискванията, регламентирани в наредбите на МЗ за изискванията за здравословно хранене в детските заведения от 2011г. и 2013 г. Положителна характеристика на менюто в общината е стартиралото от м.октомври 2015 г. предлагане на риба 2 пъти седмично. Установяват се някои проблеми, които включват главно недостатъчно количество мляко и по-често предлагане на тестени изделия от препоръчителното, недостатъчно включване на пресни зеленчуци в някои менюта. В менюто на детските градини не се включват ядки. В детските ясли количеството на добавена захар е по-високо от препоръчителното и енергийната стойност на предлаганата храна превишава необходимия енергиен прием. Проверката на предлаганото обедно хранене в училищните столове е показала също спазване в голяма степен на изискванията на наредбата на МЗ за здравословно хранене на учениците (2009 г.). Основните проблеми включват недостатъчно предлагане на пресни зеленчуци, по-често включване на тестени десерти от препоръките, високо съдържание на мазнини в някои менюта.

Извършените проверки на предлаганите храни и напитки в училищните павилиони и автомати за закуски и напитки са показали спазване на изискванията на Наредба №37 на МЗ от 2009 г.

Обобщено, организираното хранене на децата в детските заведения и училищата в Община Бургас е в голяма степен пълноценно, разнообразно и здравословно, като са необходими някои корекции, насочени предимно към увеличаване на млякото в детските заведения, намаляване на тестените продукти и увеличаване на пресните зеленчуци в детските заведения и училищата.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница