Общински план за младежта 2016г. І. Въведение



Дата19.11.2018
Размер170.43 Kb.
#104931

.

ОБЩИНСКИ ПЛАН ЗА МЛАДЕЖТА



2016г.

І. ВЪВЕДЕНИЕ
Настоящият план е разработен съгласно разпоредбите на Закона за младежта. Основните приоритети на политиката за младите хора в страната, залегнати в Националната стратегия за младежта (2010-2020 г.) на Република България. Имащи за задача да насърчи пълноценното участие на младите хора в социално-икономическия живот на общината, кариерното развитие на младите хора, подобряване достъпа до информация и качествени услуги, насърчаване на здравословния начин на живот, превенция на социалното изключване на младите хора в неравностойно положение, развитие на младежкото доброволчество, повишаване на гражданската активност, развитие на младите хора в неравностойно положение, развитие на младите хора в малките населени места и селските райони и повишаване ролята на младите хора в превенцията на престъпността. Грижата за младите хора е най-важната национална кауза, за да осигурим Европейско развитие на България.

АНАЛИЗ НА ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД МЛАДЕЖТА В ОБЩИНАТА

Община Борово е разположена в източната част на Дунавската равнина. Административно принадлежи към област Русе. Селищната мрежа на общината обхваща 7 населени места: селата Брестовица, Волово, Обретеник, Горно Абланово, Екзарх Йосиф, Батин и административният център - град Борово. Той се намира на 52 км от град Русе. Разположен е от двете страни на жп линията Русе – Горна Оряховица.

Географското местоположение и природни дадености, липсата на застрашаващи екологичното равновесие дейности са богатство и предимство на Община Борово, както и предпоставка за нейното благоприятно икономическо развитие.
По данни постоянен адрес в общината броя на младите хора на възраст 15-29 г. към 2014 г. е: приблизително 800 лица.

Нивото на безработица в общината е доста високо. За 2014г.- 49%; За 2015г. е 51 %.

Липсата на практически и трудов опит правят младите хора, завършили средно образование неконкурентно способни на пазара на труда. Това принуждава част от тях да започнат работа в сферата на търговията и обслужването.

Наблюдават се миграционни процеси към по-големите градове и към чужбина, което се отразява негативно на демографския баланс на общината. Населението е застаряващо.

В гр.Борово се намира ОДЗ „Слънце”, с филиали в с.Обретеник и с. Горно Абланово, където се възпитават 88 деца.

На територията на общината има две средищни училища - ОУ „Христо Ботев” с. Горно Абланово и ОУ „ Св. Кл. Охридски” гр. Борово, както и основно училище в с. Обретеник в които транспортът е осигурен по транспортна схема към МОН.

В ОУ „Хр.Ботев” за учебната 2015/2016г.се обучават 54 ученика в дневна форма на обучение.

В ОУ „Св. Кл.Охридски” за учебната 2015/2016 г. са записани и се обучават 124 ученика в дневна форма.

В ОУ „П.Р.Славейков” за учебната 2015/2016г. са записани и се обучават 119 ученика.

Педагогическият персонал и учениците работят по спечелени проекти и Национални програми:

Проект „Подобряване качеството на образование в средищните училища чрез въвеждане на Целодневна организация на учебния процес” по ОП ”Развитие на човешките ресурси”

-Национална програма за въвеждане на национално стандартизиране на външно оценяване;

-Национална програма за по- пълно обхващане на учениците в задължителна училищна възраст от –І-ІV клас;

-Национална програма за оптимизиране на училищната мрежа;

Обединеното детско заведение и училищата активно се включват във всички проекти и програми на МОН.

Младите хора предпочитат да се изявяват в неформални среди. Те проявяват значителен интерес към спортните занимания.

На територията на общината има регистрирани три спортни клуба – по футбол. Развитието и осъществяването на спортната дейност се извършва в сравнително добра спортна база. Наши спортисти заемат челни места в проведени областни и зонални състезания.

Община Борово има добри традиции в областта на културата. Духовният живот е съсредоточен в 7 читалища, едно в град Борово и 6 в селата, регистрирани по Закона за народните читалищата. Тези културни институти съхраняват, развиват, популяризират и осъществяват културната дейност на общината. Като институции с дълбок корен в местната култура и дух, читалищата са със значим исторически принос, но и с още по-забележителен потенциал за съвременно развитие. Към всички читалища има общодостъпни библиотеки, като най-голямата от тях е на НЧ “Искра – 1898г.”гр. Борово, която изпълнява и методически функции към останалите библиотеки.. Основна дейност на читалищата е информационна и обучаваща, както и развитие на любителското художествено творчество. Най-големият културен форум е провеждането на фолклорен фестивал „От Дунав до Балкана” в рамките на празниците на град Борово, седмицата около 5 септември. Последното осмо издание, беше посетено от над 2000 участници от 69 населени места и 12 области в България.

През 2015 г. в МКБППМН- Борово са образувани 3 възпитателни дела. На територията на общината няма малолетни и непълнолетни извършители с тежки престъпления.

Употребата на алкохол, тютюнопушенето, агресията съществуват и сред младите хора в общината. Данните, с които разполагаме са само от проведени разговори с млади хора от училищна възраст.

Здравната политика на Община Борово е насочена към защита на здравето на жителите на общината, техните семейства и здравното благополучие на обществото.Във връзка с това община Борово работи съвместно с общините Русе, Ветово и Иваново по проект „Итегриран подход на община Русе за интегриране на ромите и други уязвими групи на територията на общини в област Русе”, финансиран от Българо-Швейцарска програма за сътрудничество. Дейностите по проекта са насочени в три направления: образование, здравеопазване и културна идентичност.

Основна цел: да се гарантира на всеки гражданин на общината достъп до информация, както и съдействие за получаване на качествена, профилактична, лечебна и рехабилитационна помощ.

Социалните услуги в община са:

1. Център за социална рехабилитация и интеграция на хора с увреждания „Детелина”гр.Борово; Капацитет 90 места, обслужват се 125 потребители. Държавно делегирана дейност.

2. Защитено жилище за хора с умствена изостаналост; Капацитет 8 места, настанени 8 лица.Държавно делегирана дейност.

3. Център за обществена подкрепа гр. Борово; Капацитет 40 места, настанени 56 потребители. Държавно делегирана дейност.

4. Общинско предприятие за обществено хранене и социални услуги в.т.ч. Домашен социален патронаж- пет кухни в с. Обретеник, с. Екзарх Йосиф, с.Г.Абланово, гр. Борово 2бр. - доставяне на храна по домовете на пенсионери, социално слаби граждани и хора с увреждания, настанени в социалните услуги на общината; Детско и ученическо хранене - приготвяне на храна за ОДЗ и ОУ в общината. Общинска дейност.

5. Дневен център за възрастни хора с увреждания „Св.Иван Рилски”, капацитет 10 места, обслужвани 10 лица; Държавно делегирана дейност.

6. ПЖ „Патиланци” с. Брестовица, капацитет 6 , настанени 3 потребители. Предстои запълване на капацитета с насочване на деца от Д”СП”, отдел „ЗД”; Държавно делегирана дейност.

7. ЦНСТВХУИ „Св.Екатерина” с. Брестовица, капацитет 12, настанени 12; Държавно делегирана дейност.

8. ЦНСТЛУИ „Св.Мина” с. Брестовица, капацитет 12, настанени 12, Държавно делегирана дейност.

В контекста на съвременните социално – икономически отношения мисията на Общинската Червенокръстка организация - гр. Борово е на доброволен принцип и представлява неотделима част от Българския Червен кръст и международното червенокръстко движение, като изповядва и прилага неговите основни принципи: хуманизъм, безпристрастност, неутралност, независимост, доброволност, доброволност, единство и универсалност. Чрез своите членове и доброволци общинската организация на БЧК – Борово е оказвала помощ и ще продължава да оказва подкрепа на социално - уязвимите хора в Община Борово, да поддържа готовността и да помага на пострадалите при бедствия, аварии и кризи. На територията на общината са сформирани 6 дружества, едно от които е МБЧК.
ПРИОРИТЕТИ И СПЕЦИФИЧНИ ЦЕЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ОБЩИНСКАТА ПОЛИТИКА ЗА МЛАДЕЖТА И МЕРКИ ЗА ПОСТИГАНЕТО ИМ
Приоритет № 1

Насърчаване на гражданската активност и участие на младите хора в местното самоуправление

1. Подкрепа на организираните дейности на младите хора – младежки сдружения, организации, групи, центрове и др.

2. Популяриззиране на организираната дейност.

3. Подкрепа на младежки инициативи и проекти свързани с развитието на младежката политика.

4. Развитие и популязиране на младежкото доброволчество.
Приоритет № 2

Подпомагане развитието на талантите, творческите умения и възможности за изява на младите хора.

1. Подкрепа на местни състави и отбори, развиващи различни форми на изкуство и спорт.

2. Финансово подпомагане на местните състави и отбори.

3. Подкрепа участието на младежи в конкурси, състезания, олимпиади.

4. Организиране и провеждане на училищни и общински етапи на олимпиади и състезания.

5. Организиране и провеждане на общински празници.

6. Награждане и финансово подпомагане на индивидулни и колективни първенци.

7. Създаване на разнообразни възможности за организиране на свободното време на младежите.

8. Участие в проекти и програми.
Приоритет № 3

Повишаване на физическата активност и насърчаване на здравословен начин на живот.

1. Създаване на условия за развитие на масов спорт сред младите хора.

- Подобряване на съществуващата и изграждане на нова спортна инфраструктура.

2. Организиране на информационни кампании за зравословен начин на живот.

-Провеждане на тренинги за превенция на здравето по различни теми.

3. Семинари и инициативи за борба със зависимостите.




ОПИСАНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, КОИТО ДОПРИНАСЯТ ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ НА НАЦИОНАЛНАТА СТРАТЕГИЯ ЗА МЛАДЕЖТА



Дейности

Програми, инициативи и кампании

Отговорни институции

Срок за изпълнение

Финансиране

1

2

3

4

5

1. НАСЪРЧАВАНЕ НА ИКОНОМИЧЕСКТАТА АКТИВНОСТ И КАРИЕРНО РАЗВИТИЕ НА МЛАДИТЕ ХОРА

Стажуване в общинска администрация

Създаване на възможност за стажуване по стажантски програми

Община Борово

През годината

По програми

Създаване на ефективни връзки и насърчаване на сътрудничество между работодатели и училище

Организиране на информационна среща с работодатели

Директор на училища

Април

Не е необходимо


Подпомагане на младежки инициативи свързани с отбелязването на Международни дни


-09 май – Ден на Европа

-12 август – Международен ден на младежта

-08 ноември – Европейски ден на младежта и др.


Община

Борово


СОУ

НЧ


Май
Август

Ноември


Не е необходимо.

2. ПОДОБРЯВАНЕ НА ДОСТЪПА ДО ИНФОРМАЦИЯ И КАЧЕСТВЕНИ УСЛУГИ

Актуална и достъпна информация, насочена към широк кръг от интереси и потребности


Обновяване на интернет страниците на общината за младежки проекти, програми, стипендии и др. възможности

Община

Борово


През годината

Не е необходимо

















Конкурс за непубликувана поетична творба

Написване на стихотворение и поема

Община

Борово


Читалища



Юни

Общински бюджет Читалища


Участие във фестивали

1. ІХ фолклорен фестивал « От Дунав до Балкана»


Община

Борово


Читалища

септември

Общински бюджет Читалища


Участие в Празничните дни на Община Борово

Концерт на Формация «Ритмика» и ТС «Искрица» и ТК «Боровски ритми»

Община

Борово


Читалища



Септем

ври


Не е необходимо.

Отбелязване Световен ден на музиката


Концерт на читалищните групи

Читалища




1 октомври


Читалища



3. НАСЪРЧАВАНЕ НА ЗДРАВОСЛОВЕН НАЧИН НА ЖИВОТ

Информация по въпросите на сексуалното и репродуктивното здраве, превенция на болести, предавани по полов път, информационна кампания за родители и ученици за рак на шийката на матката

Беседи от мед. специалисти

БЧК


Общински координационен екип

Обучаване на деца за обучение на връстници



Мед. специалисти в училища

БЧК


училища

През годината

През учебната година



Не е необходимо

По проект



Превантивни кампании за пътна безопасност

20 ноември – Международен ден на жертвите от пътно-транспортни произшествия.

Училища

РУ”Полиция”




Ноември

Не е необходимо


Беседи и срещи

Училище за родители-ролята, ценностите и добродетелите на християнското семейство

Община

Борово


Училищно, църковно,чи-талищно настоятелство

21 Ноември

Не е необходимо



Разработване и разпространение на здравна информация

Отбелязване на 1 декември – Ден за съпричастност

към засегнатите от ХИВ/СПИН


Училища,


МКБППМН

МБЧК



1 Декември

Не е необходимо

Превантивна работа с младежи правонарушители.

Срещи и беседи


Община Борово

МКБППМН


През годината

Не е необходимо

Кампании за преодоляване на негативните тенденции сред младите хора

Запознаване с негативните поведения на младежите



Община Борово

МКБППМН


Училища

През годината

Не е необходимо

Стимулиране на детския и младежкия спорт


Организиране и провеждане на общински етапи «Ученически игри»

Община Борово

Май

Общински бюджет

Градски футболен турнир

Община Борово

През годината

Общински бюджет

„Ден на предизвикателството”(участие на ученици, учители, родители)

Шах, футбол, волейбол, тенис на маса, подвижни игри



Община Борово, училища и ОДЗ


Май

Общински бюджет

Вело - поход с деца и младежи

Туристическо дружество


1 Ноември

Туристическо дружество


4. РАЗВИТИЕ НА МЛАДЕЖКО ДОБРОВОЛЧЕСТВО

Насърчаване и подпомагане на участие на българските младежи в младежко доброволчество


БМЧК-Усъвършенства-не на работата по привличане, мотивиране и задържане на доброволци на Български младежки Червен кръст



Община Борово

МБЧК в училища



През годината

Не е необходимо


Изграждането на отряд от доброволци на БМЧК – към Младежкия авариен екип – Русе които да осъществява дейности свързани с обучения, системни тренировки и участия в акции



БМЧК в училища

През годините

Не е необходимо

Осигуряване на подходящо обучение и квалификация на млади доброволци

Организиране и провеждане на обучения с екипа от професионалисти по психосoциална подкрепа при бедствия, аварии и катастрофи, с представители от пожарната и полиция по първа долекарска помощ и психосоциална подкрепа с цел компетентното им участие в спасителни екипи при бедствия

БЧК

През годината

Не е необходимо



Популяризиране и поддържане на добри практики


Издаването на табла и раздаването на материали с цел превенция за:

- 18.10 – Европейски ден за борба с трафика на хора

- 01.12 – международен ден за борба с болестта СПИН- раздаване на безплатни материали


Училища

МБЧК



18 Октомври

1 Декември



Не е необходимо

Не е необходимо




Оказване на хуманитарна помощ на лица и семейства, пострадали в следствие на природни бедствия и катастрофи.

Община Борово

БЧК


През годината

Не е необходимо



Международен ден на Земята

Хигиенизиране, залесяване, доброволческа кампания

Община Борово

Училища



22 Април

Училищата


5. ПОВИШАВАНЕ НА ГРАЖДАНСКАТА АКТИВНОСТ НА МЛАДИТЕ ХОРА

Кампания за популяризиране на местното самоуправление и местната администрация по повод

Организиране и провеждане на седмица на отворените врати –12 октомври – Ден на българската община.

Община

Борово


Училища

12 Октомври

Не е необходимо




6. РАЗВИТИЕ НА МЛАДИТЕ ХОРА В МАЛКИТЕ НАСЕЛЕНИ МЕСТА И СЕЛСКИТЕ РАЙОНИ

Проучване на потребностите, интересите и желанията на младите хора

Провеждане на срещи -разговори с млади хора от селата


Община

Борово



Април

Община

Борово



Насърчаване на инициативи на младежите в малките населени места.

Празници на местния бит и култура



Община

Борово
Кметства

Читалища


През годината

Община

Борово
Кметства

Читалища


7. РАЗВИТИЕ НА МЕЖДУКУЛТУРНИЯ И МЕЖДУНАРОДНИЯ ДИАЛОГ

Насърчаване и толерантност между отделните етнически общности







Запознаване с традициите и фолклора на отделните етнически общности

Читалища

Училища



През годината

Не е необходимо

8. ПОВИШАВАНЕ РОЛЯТА НА МЛАДИТЕ ХОРА В ПРЕВЕНЦИЯТА НА ПРЕСТЪПНОСТТА

Насърчаване активното участие на младите хора в превантивни програми и кампании



Информационно- образователни кампании на МКБППМН

Секретар на МКБППМН

През годината

Не е необходимо

Информационна кампания

МКБППМН


Май

Не е необходимо

Отбелязване Международен ден на толерантността

Училища

Читалища



Ноември

Не е необходимо

Осъществяването на конкретните дейности в плана ще повиши познанията, готовността, подкрепата и ролята на младите хора в общината. Чрез участие и работа по идеите, проектите, обучения, работа в екип, младите ще натрупат опит и умения необходими за бъдещата им професионална реализация.


РЕД И НАЧИН ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ И ПУБЛИЧНОСТ НА ПЛАНА
Общинският план за младежта се публикува на интернет страницата на общината.

Реализирането на плана се отчита с изготвянето на отчет за изпълнението му до областния управител и като присъствие на младежката тематика в медиите.



.



Каталог: Docs -> 2016
2016 -> Общи положения
2016 -> Издадена от Министерството на туризма и Министерството на здравеопазването Обн. Дв бр. 11 от 9 Февруари 2016г
2016 -> Годишен план за паша за стопанската 2016-2017 година
2016 -> Заседание: 25 февруари 2016 Наименование на документа: Списък с решения и бъдещи дейности Документ за
2016 -> Заседание: 16 юни 2016 Наименование на документа: Списък с решения и бъдещи дейности Документ за
2016 -> Ред за явяване на 04. 09. 2016
2016 -> Програмна дидактична система „моливко – играя и зная“ тематично разпределение на образователното съдържание по направление „български език и литература“
2016 -> Тематично разпределение по образователно направление музика за трета възрастова група (5–6 Г.)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница