Обучението като социално явление



страница1/4
Дата14.03.2024
Размер23.75 Kb.
#120644
  1   2   3   4
ТЕМА 11 Обучението като социален феномен (2)

ТЕМА 11

Обучението като социално явление.


Цели на обучението. Ученето и преподаването в обучението – същност, особености, функции.


/проф. д-р Б. Торньова/


Обучението може да се разглежда като понятие на различни степени на обобщеност. На най-обобщено равнище то се разбира като процес, в по-конкретен план обучението се интерпретира като социален феномен /процес/, а в най-частен смисъл се разглежда като процес с образователна насоченост.


В корена на думата социален стои лат. soci /etas/ - общество, което означава, че обучението ще бъде анализирано в твърде обобщен план, а именно като обществен феномен. Този разрез дава възможност да се разкрие мисията на обучението в най-глобален аспект.

Функции на обучението като социален феномен


  1. Обучението е част от специалните грижи за израстването и съзряването на детето. Човешкото детство е най-продължително и в този смисъл социализиращата роля на обучението е изключително голяма.

  2. Чрез обучението се предават на следващите поколения познавателния и

производствения опит на човечеството. При ускорените темпове на нарастване на научната, техническата, технологичната и т.н. информация се повишава и значението на обучението за тяхното усвояване.

  1. Обучението е важно за формирането на качества у личността, необходими за

пълноценното й вграждане в обществото. В тази функция се съдържа възпитателната същност на обучението, неговия развиващ характер.

  1. Чрез обучението се предават културните ценности от поколение на поколение. Особеност на обучението е, че то предава синтезиран опит и знание, синтезирани образци на културни ценности и мн.др.

Основни характеристики на обучението като социален феномен


Като всеки социален феномен, обучението притежава общи характеристики на процесите от този клас. В същото време на него са му присъщи и други, специфични за него характеристики. По-важните от тях са:

  1. Обучението и особено институционализираното е специфично човешки феномен. Резултатите от него са плод на съзнателната дейност на човека, за разлика от животните,

при които след обучение /а то е по-скоро е дресиране, упражняване, опитомяване, трениране/ се получават несравнимо по-скромни резултати.

  1. Обучението е вечна, съществена и обща функция на обществото. С възникването на обществото, възниква и обучението и то ще съпътства винаги неговото по-нататъшно развитие. При това значението на обучението ще нараства във връзка с процесите на глобализация и интеграция в световен мащаб.

  2. Обучението има исторически характер. Тази характеристика има два аспекта. Първият се отнася до факта, че обучението непременно носи белезите на обществено- историческия момент, в който то протича. Вторият аспект се заключава в приемствеността, без която е невъзможно да се съхранява положителното в образователния опит.

  3. Обучението има перманентен характер. Знанието остарява с все по-бързи темпове във връзка с нарастване на обема на информацията. Това обуславя необходимостта от обучение през целия живот, което се осъществява вече и от други институции и канали на информация.

  4. Обучението има диференциран характер и това се детерминира от различия, обособяващи контингенти с разнородни възможности, интереси, планове и т.н. Обучението има и национален характер – на него са му присъщи специфични белези, произтичащи народопсихологията, от традициите в образованието и мн. др.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница