„Определяне на възможностите за застрояване на подземлен имот жк изгрев- град Варна



Дата28.10.2018
Размер78.92 Kb.
#103817


ИКОНОМИЧЕСКИ УНИВЕРСИТЕТ-ВАРНА

СТОПАНСКИ ФАКУЛТЕТ
Катедра”Икономика и управление на строителството „

Дисциплина „Урбанистика „

КУРСОВА РАБОТА
НА

Тема:„Определяне на възможностите за застрояване на подземлен имот ЖК Изгрев- град Варна”


Разработили:…………… Проверили:……………………..

1./Галина Шопова фак. № 11377/ / Проф. д-р К.Калинков/

2./Борислав Бориславов фак. № 10719/ /Гл. ас. д-р А.Господинова/

ВАРНА, 2012

Съдържание:

1.Задание........................................................................................3

2.Обеснителна записка.................................................................3

3.Заключение.................................................................................7

Даден е поземлян имот в ж.к.”Изгрев” в град Варна с площ 1000 кв.м. Скицата е в мащаб 1:1000 и е издадена от община Варна – район Приморски. В момента за района се разработва план за улична регулация /ПУР/ с неприложена първа регулация.


Ж.К.”Изгрев” граничи с 24, 25 микрорайон на град Варна и МС Квартал „Изгрев“ се намира в северната част на Варна в район Приморски. Отдалечен от центъра, той е обгърнат от малка гора, чието продължение са северните вилни зони. В квартала има 5 високи жилищни блока, строени през социализма, както и множество къщи и вили. Кварталът започво от околовръстното шосе (бул. Христо Смирненски) продължава нагоре в северна посока. Той се издига на около 50 - 100 метра над околовръстното. Климатът в по-високите части на квартала значително се отличава от климата в града. За тези части на квартала са характерни по-силни ветрове и малко по-ниски температури, в сравнение с централната част на Варна. Поради височината и ветровете, въздухът в квартала е значително по-чист от този в централната част на града. Някои от парцелите, намиращи се на южния склон на квартала имат изключително красива гледка към града, морето и варненското езеро.

Селищно образувание "Изгрев" е част от Варна. Заема площ от 380 хил. кв.м, заключена между бул. "Христо Смирненски" от юг, пътя Варна – Каменар от запад, платото "Франга" от север и бул. "Мир" от изток.  По данни от ЗРП ЖК "Изгрев" (1995 г.) постоянното население за района е 2560 души и сезонно пребиваващи - 8000 души. По неофициална информация постоянно обитаващите души към момента са значително повече с перспектива към увеличаване предвид бързото застрояване с индивидуални и многофамилни жилищни сгради.

Квартал „Изгрев”  е зелена  жилищна зона  за отдих на живущите. Заложените многобройни  и ненужни  на жителите на квартала  изключително широки пътни артерии, кръстовища  и обръщачи, предвидени в новия ПУР за преминаване през  територията на квартала, ще предизвикат  безпрецедентно  безвъзмездно отнемане   на 25 % от  собствеността на  земята ни   съгл.  чл. 16, ал 1 от ЗУТ, според който в „ с ПУП ( вкл. ПУР  съгл. Чл. 110, ал.2) за територии с неурегулирани поземлени имоти се определят, необходимите   площи за изграждане на обектите на социалната инфраструктура и на  общите мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура.  За осъществяване на тези  предвиждания с влизането  в сила на плана собствениците на недвижими имоти прехвърлят в полза на общината процентна част от площа на имотите си, определена с плана, но не повече от 25 на сто.



Община Варна ще придобие собственост върху имотите ни  на база на „предвиждания” в  ПУР след  влизането му в сила без ангажимент от нейна страна за строителство на планираните пътища и без да е ясно дали  нейните „предвиждания” ще бъдат реализирани  въобще някога във времето. Опасенията ни са  дали няма да бъде препродадена  отнетата ни безвъзмездно земя на нови собственици, близки до  общината. Пример в това отношение е отчуждаването на имотите на собствениците в квартала съгласно Акт за  Държавна Собственост 149/008.06.1980 г., с цел изграждане на жилища за нуждаещи се млади семейства.  Освен три експериментални блока в началото на кв.”Изгрев”,  предвидените по плана мероприятия не бяха реализиране поради   разкрити   високи подпочвени води при започване на строителството на блоковете. Отчуждените имоти бяха продадени от общината на   други лица. Друг пример е отчуждаването на земите  на собствениците   за разширяване на бул.”Христо Смирненски”, тъй като със заповед на Министъра на регионалното развитие № РД-02-14-1734/21.09.1999г.  бе одобрено устройствено зониране, включващо запазено трасе  за разширение на  булеварда. Впоследствие  отчуждените парцели  покрай него бяха отново препродадени  на нови собственици, които ги застроиха със складове и временни обекти с разрешението на общинската администрация. Подобен  на горните е   примера с поземлените имоти покрай оградата на Военоморска болница, които след отчуждаване от първоначалните им собственици поради заложената за преминаване  през тях магистрала, бяха препродадени на трети лица.

Наред с горното, след одобрение на обявеният  ПУР на кв. „Изгрев” Община Варна ще  придобие  „отстъпените й части от поземлениет имоти без вещни  тежести” ( чл. 16, ал.6 от ЗУТ), т.е.  собствениците на поземлени имоти  ще продължат да изплащат ипотеката  върху земята си, там където има такава, без да притежават собственост върху нея.

ПУР като  разновидност на ПУП  е  „план за регулация само на улици  и на поземлени имоти за обекти на публичната собственост”  съгласно чл.110, ал.1, т.2.   С одобрение  на предложения план за улична регулация Община Варна не се стреми да  реши жилищни проблеми на собствениците на поземлени имоти и въобще на гражданите на Общината, разработвайки подробни устройствени планове от типа  План за регулация и застрояване (ПРЗ) – „план за регулация на улици и поземлени имоти и за режим на застрояване” , с което да даде реална възможност на собствениците на имоти в кв. „ Изгрев” да получат разрешения за  право за  застрояване в имотите си.

В допълнение, предложеният ПУР ще  засегне голяма част от изградения жилищен фонд в кв.”Изгрев”,  явяващ се  единственo  жилищe на много от живущите в квартала. Повечето от тези жилища  ще бъдат съборени без обещетение на собствениците, тъй като Общината  не  им даваше  по различни причини разрешения за строителство. Там където има издадени разрешения, те са по временен член. При обещетение от страна на Общината  на съществуващия законно изграден сграден фонд не се знае  в какъв процент, по-нисък от пазарната стойност на имотите, съгл. разпоредбите на закона,  ще бъдат  обезпечени собствениците им. По принцип сделките с недвижими имоти в страната и гр.Варна  се  сключват на база  на данъчни оценки или занижени/нереални пазарни цени с цел плащане на по-ниски държавни такси и данъци.  В тази връзка не се знае каква „пазарна” цена ще бъде определена при  обещетение на имотите ни и дали с нея ще може да бъде закупен и гараж, след отчуждение на  законно постоените от нас дву- и три етажни сгради.

Влизането в сила на ПУР  ще доведе  до  унищожаване на  голяма част от зеления пояс на града ни.

Реализирането на заложените в ПУР  мероприятия от техническата инфраструктура  ще предизвикат  допълнителен  шум и замърсяване на въздуха от изгорели газове на преминаващите през  квартала МПС, както за останалите живущи в квартала, така и за   лекуващите се  граждани на Община Варна и цяла Северна България  в двете най-големи болници на града -  Военноморска Болница и Терапевтичен блок, намиращи се на територията на кв.”Изгрев”. До момента за ОУП няма екологична оценка от МОСВ. Същото се отнася и за предложения  ПУР, като  не е ясно какво ще бъде екологичното въздействие от изграждане на предвидените  в плана обекти на техническата инфраструктура.

Наред с  всичко описано по-горе, територията на кв.”Изгрев” е зона  в геоложки риск със статут на потенциално свлачище, съгласно анализа в раздел 13 от ОУП.  При пълно натоварване  на предвидената за изграждане пътна инфраструктура  и огромни спортни съоръжения може да се достигне до ускоряване на свлачищните процеси в квартала с реални негативни последици за имуществото на собствениците в квартала.

Не на последно място е възражението от подмяната  на обявените чертежи на ПУР  в процеса на публичното им разглеждане от заинтересованите лица.


 

        ПРИЛОЖЕНИЕ:   Копия от разпечатки на снимки с различията в изнесените варианти на ПУР по време на  допустимото по закон едномесечно разглеждане .



1. Максималната плътност на застрояване П - 50%.

2.Максимална интензивност на застрояване Кинт - 1.5.

3.Минимална озеленена площ – 30%

4.Максимална етажност на застрояване - ниско етажно свободно жилищно застрояване (3 ет ,10m)

5.      Начинът на застрояване е свободно

6. Спазени са градоустройствените показатели за зона ЖП (50%, Кинт-1.5, минимална озеленена площ-30%).




номер на квартал

номер на поземлен имот

устройствена зона

поземлен имот с установено предназначение

Максимална

Плътност на

Застрояване

( %)





начин на застрояване




Максима

Лна интизивност

На застрояванае

К инт


минимална озеленена площ (%)

Максимална етажност

Висо4ина (m)



свободно

свързано

86

1718

ЖП

жилищно

50

1.5

30

3( ≤10)



 

Заключение:

За ЖК Изгрев сме против неговото застрояване и влизе в сила ПУР защ0то:


  • Не е подходящ за застрояване поради потенциално свлачище.

  • Също така унищожаване на зеления пояс.

  • Също при евентуално отнемане на 25% собствениците на поземлени имоти  ще продължат да изплащат ипотеката  върху земята си, там където има такава, без да притежават собственост върху нея.

  • ПУР ще  засегне голяма част от изградения жилищен фонд в кв.”Изгрев”.

  • Ще се увеличи допълнителения   шум и замърсяване на въздуха от изгорели газове.

  • Община Варна ще придобие собственост върху имотите   на база на „предвиждания” в  ПУР след  влизането му в сила без ангажимент от нейна страна за строителство на планираните пътища и без да е ясно дали  нейните „предвиждания” ще бъдат реализирани  въобще някога във времето


Предложението ни  за  подобряване на техническата инфраструктура на кв. Изгрев е  съществуващата мрежа  от  пътища между имотите  ни, заедно с  ел. и ВиК инфраструктура,   да бъде  разширена и асфалтирана с въвеждане в експлоатация на подобрено улично осветление. Това ще реши  реално потребността на живущите  в квартала   от нормална техническа   инфраструктура.

Източници:



  1. http://stroitelstvo.info/show.php.

  2. http://www.zelenavarna.org/

  3. http://bg.wikipedia.org/

  4. ОУП на град Варна






Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница