Основи на частното право



страница1/6
Дата12.08.2023
Размер37.69 Kb.
#118427
  1   2   3   4   5   6
вещно-право 120190511-37411-iwrgnv



ОСНОВИ НА ЧАСТНОТО ПРАВО





ВЕЩНО ПРАВО
То е съвкупност от правни норми, които уреждат правоотноше- ния, които имат за предмет вещ; придобиването, съдържанието и защитата на вещните права.
1.Вещните права са:
А) Пълни
Само едно вещно право-право на собственост. То ни дава право за всички въздействия върху вещта ни.
Б) Ограничени
Възможност за ограничени по съдържание въздействия (права) върху вещта. Наричат се още права върху чужди вещи-ползване; строеж; сервитут; престрояване.
2.Владение
Владението не е вещно право. То е уражняване на фактическа власт върху вещ, която владелецът държи като своя. То трябва да бъде постоянно, т.е. да се осъществява системно, да бъде непрекъснато, т.е. да не се изгубва. Фактическо владение за повече от 6 месеца трябва да е спокойно, да не е оспорвано от друг и да е явно-да е манифестирано пред 3ти лица.
-Видове:
А) Добросъвестно
Добросъвестен е владелецът, който владее вещта на правно основание, годно да го направи собственик без да знае, че праводателят му не е собственик, или че предписаната от закона форма е опорочена. Собствеността се придобива (в тези случаи) след 5 години(давност). Добросъвестният владетел се ползва от вещта и ползва плодовете, които тя дава (напр. Наем) докато собственикът не предяви иск за връщане на вещта.
Б) Недобросъвестно
То не отговаря на гореспоменатите изисквания. Недобросъвест-ният владелец придобива властта върху вещта с 10-годишна придобивна давност. Недобросъвестният владелец не придобива плодовете на вещта, а ги дължи на собственика.
3. Държане
Държането е упражняване на фактическа власт върху вещ, която лицето не държи като своя (няма придобивна давност).
4. Защита на владението и държането
Районният съд при тези искове установява единствено фактът на владението и на нарушаването, не се установява кой е собственик. Нарушението на владението трябва да е неправомерно. Иск по чл. 75 от Зак. за соб. Може да предяви владелецът, а по чл. 76- и държателят и владелецът. Чл. 75 касае само недвижими имоти, а чл. 76- и движими вещи. По чл.76 отнемане на фактическо владение върху вещта чрез насилие или по скрит начин, искът трябва да е в 6 месечен срок.
5. Способи за придобиване и изгугване на владение и държание
А) Придобиване:
-завладяване на чужда вещ
-неправомерен начин (кражба)
-наследяване



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница