Отчет 2006 4 6 7 8 Съдържание: обръщение на председателя



страница1/3
Дата26.10.2018
Размер441.81 Kb.
#99594
ТипОтчет
  1   2   3



КАМАРА НА ЧАСТНИТЕ СЪДЕБНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ

ГОДИШЕН ОТЧЕТ 2006








4 6 7 8





Съдържание:
ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ ДАННИ ЗА КАМАРАТА ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА

12 13 13 13 15

КОНТРОЛ ВЪРХУ ДЕЙНОСТТА НА ЧСИ ОТ СТРАНА НА СЪВЕТА НА КАМАРАТА

ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ИНСТИТУЦИИТЕ МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО УСЛУГИ, ПРЕДОСТАВЯНИ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА КАМАРАТА ОБУЧЕНИЕ



ИНФОРМАЦИОННИ УСЛУГИ

Благоевград

7

Кюстендил

4

Силистра

2

УСЛУГИ В ПРОЦЕС НА РАЗВИТИЕ

18

Бургас

14

Монтана

2

Сливен

4




Варна

11

Пазарджик

1

Търговище

2

ОТЧЕТ НА ДИСЦИПЛИНАРНАТА КОМИСИЯ

19

Враца

3

Перник

4

Хасково

3

ОТЧЕТ НА КОНТРОЛНИЯ СЪВЕТ

21

Видин

1

Плевен

6

Шумен

5







Велико Търново

7

Пловдив

16

Ямбол

2

ФИНАНСОВ ОТЧЕТ ЗА 2006

24

Габрово

4

Русе

4

София - град

41

БАЛАНС

24

Добрич

5

Разград

3

София - окръг

4







Кърджали

2

Стара Загора

11







ОТЧЕТ НА ПРИХОДИТЕ

25

ОТЧЕТ С НАТРУПВАНЕ ЗА 2006 ПРОЕКТО-БЮДЖЕТ ЗА 2007

26

27




Съвет на Камарата
Георги Дичев - Председател Тотко Колев - Зам. Председател Иван Чолаков - Зам. Председател Кръстьо Ангелов Слави Сербезов Мариана Обретенова Ани Василева Любомир Мавров Ивайло Илиев

Елица Христова - резервен член

Дисциплинарна комисия:
Станислава Янкова - Председател

Цветозар Найденов

Недялка Ковачева

Георги Михалев

Ружа Иванова

Огнян Стамболиев

Анелия Павлова

Светла Вълева

Василка Илиева - резервен член Ралица Касабова - резервен член

Контролен Съвет


Валентина Иванова Председател
Росица Стоянова Никола Видев
Георги Георгиев -резервен член




ОБРЪЩЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

Уважаеми колеги, дами и господа,


За мен е удоволствие да представя на Вашето внимание първия Годишен отчет на Камарата на частните съдебни изпълнители. През първата година от учредяването си Камарата работи активно за организационното си изграждане и утвърждаването на професията на частния съдебен изпълнител в България.

Основните задачи, които си постави Камарата, са да налага най-високи стандарти на професионализъм и етично поведение сред своите членове и да изгради стабилни и ефективни работни взаимоотношения с властите и институциите, свързани с дейността на частните съдебни изпълнители.

За краткото време от основаването си Камарата успя да развие и предложи на своите членове широк спектър от услуги и да изгради и поддържа активни връзки с широката общественост и с медиите за утвърждаване на положителен имидж и доверие в частните съдебни изпълнители.

В отчета за 2006 г. сме представили основните аспекти на дейността си през изминалата година поради невъзможността да обхванем пълния обем на извършената работа. Старали сме се да бъдем максимално прозрачни спрямо членовете си и спрямо обществеността.


Общото събрание на Камарата прие Устава на организацията и Правила за професионално поведение на ЧСИ, с които се положи основата на бъдещия Етичен кодекс на чСи. Съветът на Камарата периодично организираше национални конференции, за да подпомага дейността на членовете си и уеднаквяването на практиките в канторите на ЧСИ.

През изминалата година Камарата работи с основните си партньори Министерство на правосъдието и Министерство на вътрешните работи, на които благодари за оказаното сътрудничество и ефективност. Създадохме няколко работни групи, които успяха да разработят необходимите подзаконови нормативни актове и други документи. Наш консултант и помощник беше Проектът за реформа в търговското право на Американската агенция за международно развитие, който ни предостави достъп до добрите европейски практики, както и безценна техническа и експертна помощ.

Камарата разви и активна международна дейност и се утвърди като достоен и уважаван партньор. Пълноправен член сме на Международния съюз на съдебните изпълнители и участвахме в редовното съвещание на Съвета на международната организация. Камарата взе участие в международната конференция "Съдебното изпълнение в европейски контекст" като домакин и модератор на дискусията, както и в отбелязванетъо на петгодишнината на чешката Асоциация на съдебните изпълнители.

Предстои да разработим Бизнес план и Стратегически план за развитие на Камарата през следващите пет години, както и да въведем информационна система на съдебното изпълнение, която значително ще облекчи работата ни.


Георги Дичев Председател


Приоритетите за развитие на Камарата през следващата година са насочени към предоставяне на практическо професионално обучение и към разширяване на спектъра от услуги за членовете. Камарата ще продължи да работи за усъвършенстването на нормативната уредба на съдебното изпълнение като участва в работни групи и подпомага приемането на промените в ГПК и ЗЧСИ. Тя ще поддържа близки работни взаимоотношения с институциите и международните партньори и ще информира редовно обществеността относно състоянието на професията.






Непосредствено след учредяването си Съветът на Камарата прие редица програмни документи за организиране на дейността си като План за управлението и персонала и План за финансова стабилност. Разработени бяха правила и процедури за отговорно и етично поведение на членовете на ръководните органи.




ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

ДАННИ ЗА КАМАРАТА


ОБЩ ПРЕГЛЕД НА СИСТЕМАТА НА ЧАСТНО ИЗПЪЛНЕНИЕ

ДАННИ ЗА КАМАРАТА


Ефективното принудително изпълнение е характеристика на всяка добре действаща съдебна система и е основен елемент от правото на справедлив процес в разумен срок, регламентирано от чл. 6 на Европейската конвенция за защита правата на човека. Необходимостта от реформа на принудителното изпълнение беше констатирана в Редовния доклад на Европейската Комисия за 2004 г. за напредъка на България в процеса на присъединяване. Международният валутен фонд и българските бизнес организации също настояваха за предприемане на срочни мерки за ускоряване на принудителното изпълнение в страната.

Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ) е създадена на 26.11.2005 г. по силата на Закона за частните съдебни изпълнители. Тя е професионална организация, в която задължително членуват всички частни съдебни изпълнители в България.


Мисията на Камара на частните съдебни изпълнители е да работи за утвърждаването на професията на частния съдебен изпълнител и подобряването на изпълнителния процес в България, като защитава Обществения Интерес и подпомага своите членове.



ОРГАНИЗАЦИОННА

СТРУКТУРА
Като отчете тези мнения, българското правителство пое ангажимента да проведе реформа в съдебното изпълнение. На 10 май 2005 г., с подкрепата на всички парламентарни групи в Народното събрание, бе приет Законът за частните съдебни изпълнители (ЗЧСИ). С влизането му в сила от 1 септември 2005 г. се създаде правна възможност принудителното изпълнение в България да се осъществява и от независими професионалисти.
Законът въведе смесена система, при която взискателят решава дали да се обърне към частен или към държавен изпълнител. На частните съдебни изпълнители може да бъде възложено и събирането на публични вземания. Те са заинтересовани от бързото приключване на производството, тъй като възнаграждението им е обвързано с крайния резултат.
Реформата протече с изключително ускорени темпове. С активното участие на КЧСИ Министерството на правосъдието разработи и прие всички свързани с неговото прилагане подзаконови нормативни актове: Наредба № 1 за условията и реда за провеждане на конкурс за ЧСИ, Наредба № 2 за задължителното застраховане, Наредба № 3 за годишните отчети, Наредба № 4 за служебния архив и Тарифа за таксите и разноските към ЗЧСИ. Сформира се Камарата и първите 85 частни съдебни изпълнители встъпиха в длъжност и започнаха дейността си. Само няколко месеца по-късно с конкурс бяха определени още 84 ЧСИ, които положиха клетва и заработиха през м. октомври и декември 2006 г.
Гражданите и фирмите вече могат да направят справка за действащите частни съдебни изпълнители на територията на съответния Окръжен съд в Регистъра на частните съдебни изпълнители на интернет страницата на Камарата и да изберат към кого от тях да се обърнат.

Брой на изпълнителните дела

40 000

35 000

ЧСИ има възможност сам да определя начина на изпълнението, т.е. да препоръча най-подходящия способ за изпълнение и да предложи съответните действия.

Визията на Камарата на частните съдебни изпълнители е да налага най-високи стандарти на професионализъм и етично поведение сред своите членове, да поддържа стабилни и ефективни работни взаимоотношения с властите и институциите, да предлага на своите членове широк спектър от услуги в помощ на дейността им, и да поддържа активни връзки с широката общественост и медиите, насочени към утвърждаване на положителен имидж и доверие в частните съдебни изпълнители.


Частният съдебен изпълнител е независим професионалист, лице, на което държавата възлага принудително изпълнение на частни или публични вземания. Той е независим и при изпълнение на своите функции се ръководи само от закона. ЧСИ е високо квалифициран специалист с юридическо образование и минимум три години стаж по специалността. Той е издържал конкурс на Министерството на правосъдието и е положил клетва пред Съвета на Камарата.
По Закон и по Устав Камарата отстоява принципи в защита на обществения интерес. Камарата и нейните членове ценят върховенството на закона, и работят отговорно, прозрачно и професионално. Камарата провежда строга политика на контрол и надзор над дейността на ЧСИ и следи за прилагането на етичните стандарти и правила за професионално поведение. На Дисциплинарната комисия са възложени правомощията да налага наказания, които варират от парични глоби до отнемане на правоспособност за срок до 5 години. Всеки гражданин или фирма има право да подаде жалба срещу действията на ЧСИ.

КАМАРА ОБЩО СЪБРАНИЕ


СЪВЕТ НА КАМАРАТА


_1_


о ю


30 000

25 000


20 000

15 000


10 000

5 000


март 2006 май 2006 юли

2006

септември ноември

2006 2006

ГО

= S



о ср ю 3

О
Реформата в принудителното изпълнение отбеляза повишена ефективност и бързина на процеса. Въпреки че официалната статистика на МП няма да бъде готова преди м. април 2007, след като бъдат получени и обработени годишните отчети на ЧСИ, резултатите, отчетени в Камарата, са повече от впечатляващи.
Графика 1: Брой дела и прекратени дела

I

ДИСЦИПЛИНАРНА КОМИСИЯ /ЕТИКА/

КОМИСИЯ

ПРАВНИ ВЪПРОСИ НА СЪДЕБНОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ"



1

КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

/ФИНАНСИ/

КОМИСИЯ „АДМИНИСТРИРАНЕ

НА ЖАЛБИ"

Първите ЧСИ реално стартираха дейността си през м. март - април 2006 г., а към м. декември вече имаха образувани 37 280 изпълнителни дела на обща стойност от 339 558 651 лв. Събраната от ЧСИ сума възлиза на 89 386 884, 34 лв.





Понастоящем членовете на Камарата са 168, от които 85 са мъже и 83 - жени. Камарата се управлява от Съвет, разполага и с административен персонал. Тя е финансово независима и не получава финансиране от държавата.
Съветът управлява дейността на Камарата и се разпорежда с недвижимите й имоти, свиква Общото събрание, изпълнява неговите решения и дава отчет пред него. Съветът решава и всички въпроси, които по Закона и Устава не са от компетентността на друг орган.
Функциите на Контролния съвет са да контролира финансово-стопанската дейност на Камарата. Той отчита работата си пред Общото събрание. Когато констатира нарушения на Закона, на Устава, на решенията на Общото събрание или на Съвета, Контролният съвет изготвя доклад, който внася в Съвета на камарата, съответно в Общото събрание.
В началото на отчетния период Камарата проведе конкурс за наемане на административен персонал. През м. февруари 2006 г. административният секретар и координаторът на Камарата започнаха работа. Административният секретар ръководи финансово-стопанската дейност на Камарата и координира дейността на помощните органи. Той организира заседанията на Съвета на камарата, подготвя материалите за тях и ръководи дейността по непосредственото изпълнение на решенията на съвета. Административният секретар се отчита директно пред Председателя на Съвета и отговаря за ежедневната дейност на Камарата. Всички дейности на персонала се управляват и контролират от Административния секретар.
Координаторът комуникира ежедневно с частнитесъдебни изпълнители и координира всички дейности, които касаят текущата работа на Камарата. Под ръководството на Административния секретар участва в разработване на процедури и материали, води кореспонденцията и поддържа архива. Той участва активно в организирането на националните форуми на КЧСИ.
С встъпването в длъжност на новата вълна от ЧСИ и нарастването на натоварването на административния персонал се наложи разкриване на още едно работно място в Камарата. Назначен беше юрисконсулт, който координира процеса по администриране на жалбите, постъпили в Камарата, срещу действия на частни съдебни изпълнители; води регистъра на жалбите и кореспонденцията по тях. В допълнение на тези задачи, юрисконсултът координира провежданите от Камарата курсове за обучение, като изготвя техните графици и организира групите за обучение.

ПРЕГЛЕД НА ДЕЙНОСТТА

Още с учредяването си, Камарата прие редица основополагащи документи, плод на множество срещи и резултат от проведеното проучване и анализ на нуждите на Камарата и на частните съдебни изпълнители. Формулирани бяха мисията, визията и ръководните принципи на Камарата. Съветът разработи и прие План за управлението и персонала и Стратегия за финансова стабилност.


Учредителното събрание на Камарата на частните съдебни изпълнители се проведе на 26.11.2005 г. в гр. София. На него делегатите приеха Устава на Камарата на частните съдебни изпълнителии избрахаорганите наКамарата:СъветнаКамарата,Контролен съвети Дисциплинарна комисия. Те определиха размера на задължителните, встъпителни и годишни вноски и гласуваха бюджета за текущата година.

Периодично Камарата организираше работни срещи и национални конференции, на които бяха обсъждани актуални въпроси и проблеми, възникващи в практиката на ЧСИ. Всички форуми протичаха в дух на открит диалог и позитивна дискусия по общите проблеми, вълнуващи колегите от цялата страна. Първата национална конференция бе проведена на 11.03.2006 г. в гр. Пловдив. На нея участниците набелязаха стъпки за ефективен старт на професията и организационно изграждане на Камарата. Целта на събитието беше да се дадат указания и разяснения на колегите относно сключване на застраховки, издаване на печати на ЧСИ, встъпване в длъжност и други организационни въпроси.


През м. юни 2006 г. се състоя и втората национална конференция, на която акцентът бе върху приложението на наребдите и уеднаквяването на практиките. Разгледаха се различни аспекти на приложението на Наредба №4 за служебния архив на ЧСИ и Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ. Дискутира се и стратегията за взаимодействие и работа на КЧСИ с различните институции в страната, имащи отношение към изпълнителния процес. Конференцията прие с подписка протестна декларация срещу въвеждането на ДДС за частните съдебни изпълнители, която беше разпространена в публичното пространство.
Съветът на Камарата на ЧСИ на основание член 52 от ЗЧСИ свика извънредно Общо събрание на 9 септември 2006 г. в курорта "Слънчев бряг". Делегатите на събранието обсъдиха актуализирането на бюджета на Камарата и решиха размерът на встъпителнта вноска да е 1500 лв., а на годишната вноска да е 600 лв. Общото събрание прие Правила за професионално поведение на частните съдебни изпълнители, като основа на бъдещия Етичен кодекс.
Правилата за професионално поведение на ЧСИ бяха формулирани и приети от членовете на Камарата на ЧСИ в 17 члена като съвкупност от професионални, етични и дисциплинарни правила, които по-трудно се поддават на законодателна уредба. Те доразвиват залегналите в Закона принципи на независимост и безпристрастност на ЧСИ и равнопоставеност на страните и третите лица, засегнати в производството. Правилата регламентират професионалния начин на упражняване на професията, при спазване на поверителност и лоялна конкуренция между ЧСИ. С тяхното приемане се въвежда и задължение за поддържане на професионална квалификация и усъвършенстване на уменията на всеки ЧСИ.
Веднага след встъпването в длъжност на новата вълна ЧСИ, Съветът на Камарата организира национална конференция на 11 ноември 2006 г. в курорта Пампорово. Целта на този форум беше да спомогне за бързата интеграция на новите членове в професията и дейността на Камарата. Участниците проведоха активна дискусия за обмяна на информация и добри практики и демонстрираха интерес и ангажираност към изграждането на единна информационна система. Конференцията прие протестна декларация във връзка с двете особено тежки престъпления, извършени срещу частни съдебни изпълнители - Недялка Ковачева от гр. София и Татяна Кирилова от гр. Плевен. В протестна декларация участниците изразиха огромното си възмущение и протест срещу тези посегателства, като призоваха и държавните институции да подкрепят усилията на ЧСИ да доведат до успешен край реформата в съдебната система в частта принудително изпълнение. Камарата на ЧСИ настоя политическото ръководство на държавата да покаже с дела, че никой няма право да посяга безнаказано на длъжностни лица, които упражняват държавни функции.
По време на конференцията Камарата проведе анкета за оценка на дейността си. Освен съби­раната статистическа информация за новообразувани и прекратени дела, оценъчният формуляр включваше и оценка на предосвввтавяните от Камарата услуги, тяхното качество и принос за чле­новете, организационните умения на служителите на Камарата и дейността на ръководството й. Обобщените резултати от проучването са следните:








Моля оценете дейността на Камарата, според приноса й за Вашата работа и полезността й в отговор на нуждите и очакванията Ви

Под очакванията (1-3) Над очакванията - (4-6)

Средна оценка

Процент

удовлетворени

очаквания

Доволни ли сте от дейността на Камарата на ЧСИ като Ваша професионална организация?

5.06

84.34%

Как оценявате услугите, предоставяни от Камарата?



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница