Отчет за дейността на висшия адвокатски съвет за периода от 22. 02. 2014 Г. До 21. 02. 2015 Г



страница1/6
Дата15.10.2018
Размер0.92 Mb.
#88966
ТипОтчет
  1   2   3   4   5   6
ОТЧЕТ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ВИСШИЯ АДВОКАТСКИ СЪВЕТ ЗА ПЕРИОДА ОТ 22.02.2014 Г. ДО 21.02.2015 Г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

СКЪПИ КОЛЕГИ,

Благодаря ви, че дойдохте на днешното общо събрание на адвокатите от страната – най-висшия форум на българската адвокатура.

Придържайки се към практиката, въведена от настоящия съвет, отчетът на Висшия адвокатски съвет е качен на сайта на съвета и е разпратен по колегиите, за да могат всички да се запознаят с него и да имат възможност да изразят своето становище и дадат препоръките си. Вашата оценка е изключително важна за нас, за да знаем дали сме на правилен път и какво още се очаква от Висшия адвокатски съвет.
ЧИСЛЕНОСТ И СТРУКТУРА НА БЪЛГАРСКАТА АДВОКАТУРА
По данни на адвокатските съвети към 1 януари 2015 г. адвокатите в България са 12 629. От тях 49 % са мъже и 51 % са жени. В общата бройка се включват 527 младши адвокати, от които 211 мъже и 316 жени.

Адвокатите от страната са разделени между 27-те колегии. Най-голяма е Софийската адвокатска колегия – 5252 адвокати, на второ място е Пловдивската адвокатска колегия – 1156 адвокати, а на трето – Варненската адвокатска колегия – 1113 адвокати.

В Единния регистър на чуждестранните адвокати са вписани общо 55 адвокати от 13 държави – членки на Европейския съюз, както следва:

от Федерална република Германия – 12;

от Република Гърция – 11;

от Република Чехия – 9;

от Република Австрия – 5;

от Обединеното Кралство Великобритания, Англия и Уелс – 4;

от Република Румъния – 4;

от Република Италия – 3;

от Кралство Испания – 2;

от Кралство Дания – 1;

от Кралство Люксембург – 1;

от Кипър - 1;

от Република Полша – 1;

от Република Франция – 1.

Така общият брой на чуждестранните адвокати е нараснал за изминалата година с 4 души, като са били вписани 4 адвокати – по един от Федерална република Германия, Република Гърция, Република Чехия и Кипър.

От чуждестранните адвокати 48 колеги са мъже (87, 27%) и 7 (12, 73%) са жени.

За отчетния период не са постъпвали искания до председателя на Висшия адвокатски съвет по реда на чл. 11, чл. 12 във вр. с чл. 10, ал. 4 от Закона за адвокатурата.

Обобщено може да се каже, че в сравнение с предходната година броят на адвокатите се е увеличил със 341 души, или с 2,78 %. Като цяло броят на адвокатите в страната запазва известна стабилност с лека тенденция към нарастване.



ОБЩИ ВЪПРОСИ
Висшият адвокатски съвет изпълнява задължението си да определя представители на адвокатурата за държавните институции. Наш постоянен представител в Националния съвет за подпомагане и компенсация на пострадали от престъпления е колегата Атанас Железчев, член на Висшия адвокатски съвет. Наш представител в Съвета по изпълнение на наказанията към министъра на правосъдието е адвокат Емилия Недева – член на Висшия адвокатски съвет.

През целия период Висшият адвокатски съвет изпълняваше задължението си да изпраща свои представители за членове на комисиите в провежданите от Министерството на правосъдието изпити за правоспособност. Както е отбелязвано и през предходните години, общата оценка на колегите е, че изпитът се провежда формално и непрофесионално. Уведомено е Министерството на правосъдието, че мнението на участващите в изпита колеги адвокати е, че не е налице достатъчно висока квалификация на лицата, които се явяват на изпита, както и за необходимостта от преосмисляне мястото и ролята на изпита за придобиване на юридическа правоспособност. Това становище бе заявено на работната среща на председателя, двамата зам.-председатели и главния секретар на Висшия адвокатски съвет с министъра на правосъдието Зинаида Златанова и представители от нейния екип.

Позволете ми да благодаря на колегите Александър Попчев, Ангел Ангелов, Бойко Ботев, Велислав Лъжев, Гаврил Благоев, Грета Пенчева, Димо Димов, Емил Ядков, Иван Апостолов, Катя Станкова, Любомир Денев, Милчо Бенгарски, Момчил Савов, Нели Виодорова, Нина Седефова, Петър Зафиров, Станислав Тонов, Таня Градинарова и Цветана Чуклева за отделеното време и за това, че защитават идеята изпитът за придобиване на правоспособност да отговаря на влаганото съдържание, а да не се превръща във формално явяване.

Членове на Висшия адвокатски съвет се явяват пред Върховния касационен съд по всички жалби срещу решенията на Висшия адвокатски съвет, както и по други дела, по които Висшият адвокатски съвет е страна.

Искам да изкажа благодарност на адвокатите Валентин Бенатов, Емилия Недева и Петър Божков за това, че професионално, безплатно и с отговорност защитават пред съда каузите на Висшия адвокатски съвет.
І. Заседания на Висшия адвокатски съвет
През отчетния период Висшият адвокатски съвет работи в непроменен състав.

Редовните заседания на Висшия адвокатски съвет се провеждаха веднъж месечно, обикновено в последния петък от месеца. Нито един от членовете на Висшия адвокатски съвет не е отсъствал по неуважителни причини. Председателят на Висшия контролен съвет присъства редовно на заседанията, а председателят на Висшия дисциплинарен съд присъстваше редовно на заседанията до настъпването на проблем със здравословното му състояние, след което присъства при възможност.

Заседанията на Висшия адвокатски съвет се провеждат без ограничения във времето за дебати. Преди заседанието дневният ред се публикува на сайта на Висшия адвокатски съвет.

Редовните заседания започват с доклад на председателя на Висшия адвокатски съвет за извършената работа през съответния период, като втора точка се разглеждат дисциплинарни и индивидуални преписки. На всяко заседание по доклад на главния секретар Валентин Бенатов се разглеждат и одобряват разходите за предходния период. На заседанията редовно се предоставя информация за събираемостта на дължимите вноски към Висшия адвокатски съвет и се посочват предстоящите събития.

За отчетния период са проведени общо 16 заседания, от които 13 редовни и 3 извънредни.

Редовното заседание на 25.04.2014 г. бе изнесено в гр. Велико Търново, където се състоя Националната конференция на българската адвокатура, посветена на 135-годишнината от приемане на Търновската конституция.

Редовното заседание на 17.10.2014 г. бе изнесено в гр. Несебър, където се състоя Националната конференция, посветена на въпроси, свързани със самоуправлението на адвокатурата.

Извънредното заседание на 29.05.2014 г. бе проведено с оглед недовършените точки от изнесеното заседание в гр. Велико Търново, касаещи финансови въпроси и дисциплинарни и индивидуални преписки.

Извънредното заседание на 7.10.2014 г. бе проведено поради постъпила жалба срещу решение от 23.09.2014 г. на Избирателната комисия за избор на органи на Адвокатска колегия – Монтана и необходимостта същата да бъде разгледана в предвидените от Закона за адвокатурата срокове.

Извънредното заседание на 13.02.2015 г. бе проведено за разглеждане на жалби срещу решения на избирателната комисия за избор на органи на Софийската адвокатска колегия и за избор на делегати за общото събрание на адвокатите от страната на Софийската адвокатска колегия, както и за разглеждане на насъбрали се дисциплинарни преписки.


През отчетния период Висшият адвокатски съвет разгледа жалби срещу решения на избирателни комисии за избор на органи на адвокатурата. За жалост на два пъти Висшият адвокатски съвет отмени изборите, провеждани в Адвокатската колегия – Монтана. Разгледахме също така жалби срещу откази за вписване в регистъра на адвокатските колегии, жалби срещу отписвания от регистъра на адвокатските колегии, жалби срещу откази за определяне на възнаграждения, искания от адвокатски съвети за безлихвени кредити, молби за вписване и отписване на чуждестранни адвокати и за промени в регистъра на чуждестранните адвокати, жалби срещу откази на адвокатските съвети да образуват дисциплинарни производства, молби за социална помощ, молби за финансово подпомагане на авторски издания на колеги и т. н.

Общо за отчетния период Висшият адвокатски съвет постанови 543 решения. Всички решения на Висшия адвокатски съвет се вписват в картотека. Нито едно решение не е обжалвано от Висшия контролен съвет.

Само едно решение е взето с решаващия глас на председателя на съвета.
ІІ. Работни групи
Във връзка с осъществяване на дейността на Висшия адвокатски съвет бяха определени нови и продължиха действието си следните работни групи:

Връзките с международните организации – Съвет на европейските адвокатури и правни общества със седалище в Брюксел (CCBE), Международен адвокатски съюз със седалище в Париж (UIA), Международен адвокатски съюз със седалище в Лондон (IBA), Федерация на европейските адвокатури със седалище в Страсбург (FBE) се осъществяват от председателя Ралица Негенцова, от зам.-председателя Юрий Бошнаков и членовете на Висшия адвокатски съвет Ели Христова, Емилия Недева, Марио Топчийски и Милен Ралчев. Дейността на тази група ще бъде отчетена в раздела за международната дейност.
Продължиха да действат и определените от Висшия адвокатски съвет представители за контакти, изразяване на становища и участие в работни срещи в Министерството на икономиката и енергетиката относно прилагането на разпоредбите на националното законодателство в контекста на Директива 2006/123 ЕС – членовете на съвета Ели Христова, Любомир Денев и Марио Топчийски. Проведена бе среща в министерството.

С необходимото внимание бе попълнен въпросник на Европейската комисия относно застрахователните изисквания или гаранции за доставчиците на услуги.


Висшият адвокатски съвет определи екип за подготовка и представяне на становище на съвета в Програмата „Електронно правосъдие” в състав: зам.-председателят Юрий Бошнаков, членовете Любомир Денев и Милен Ралчев, както и председателят на Адвокатската колегия – Благоевград Емил Ядков.

В тази насока на 12.03.2014 г. се проведе публично обсъждане на комуникационната стратегия на Върховния административен съд и предложение за подобряване облика на съда пред широката общественост. Участие взе Емил Ядков – председател на Адвокатската колегия – Благоевград и член на работната група към Висшия адвокатски съвет за „Електронно правосъдие“.

Докладът на работната група беше изключително подробен и аналитичен и бе приет за становище на Висшия адвокатски съвет за програма „Електронно правосъдие“. Това становище бе изпратено на Висшия съдебен съвет, Министерския съвет, Министерството на правосъдието, както и на всички адвокатски колегии.

На 28.03.2014 г. се състоя кръгла маса, организирана от Министерството на правосъдието, за обсъждане на Проекта на секторна стратегия за въвеждане на електронно управление и електронно правосъдие 2014-2020 г. Участие взе Емил Ядков – председател на Адвокатската колегия – Благоевград и член на работната група към Висшия адвокатски съвет по въпросите на електронното правосъдие.

На 23.04.2014 г. Емил Ядков – председател на Адвокатската колегия – Благоевград и член на работната група към Висшия адвокатски съвет по въпросите на електронното правосъдие, участва в заключителната конференция по проекта на Върховния административен съд за „Повишаване прозрачността и ефективността в работата на Върховния административен съд“, финансиран от Оперативна програма „Административен капацитет“.

На 3.02.2015 г. бе проведена пресконференция по проект на Висшия адвокатски съвет на тема: „Създаване на надеждна среда за обмен на данни и комуникация между административните съдилища в Република България и създаване на единна деловодно-информационна система (ЕДИС) за внедряване в административните съдилища в Република България“. Участие взе Емил Ядков, член на работната група и председател на Адвокатската колегия – Благоевград.

Бих искала да изкажа благодарност на колегата Емил Ядков за активната му и всеотдайна работа, свързана с програмата „Електронно правосъдие“ и усилията му за нейното реализиране в действие.
Определена бе работна група, която да работи по модернизиране на електронния сайт на съвета в състав: зам.-председателят Юрий Бошнаков, членът на Висшия адвокатски съвет Марио Топчийски и членът на Висшия дисциплинарен съд Иван Бораджиев. В работата на групата интензивно се включи и резервният член на Висшия адвокатски съвет Петър Божков. Приета бе концепцията на работната група за сайта на Висшия адвокатски съвет, по която бе изготвено техническо задание, което бе качено на действащия сайт на съвета и бе определен срок за подаване на оферти. След осъществено събеседване бе определен изпълнител и от средата на 2014 г. Висшият адвокатски съвет има нов сайт.
Определена бе работна група в състав: зам.-председателят на Висшия адвокатски съвет Йордан Цветанов, главният секретар Валентин Бенатов и членовете на съвета Атанас Железчев, Грета Пенчева и Емилия Недева, която да излезе с предложение за актуализация на длъжностните характеристики на служителите в Съвета.

След обсъждане по предложение на работната група Висшият адвокатски съвет прие решения за изменение и уточнение на щата и оптимизация на работните места. Бе решено тази група в последното заседание за календарната година да анализира щата на длъжностите и да внася предложения за следващата година.


Излъчена бе работна група, която да изготви проект на концепция за работата на Научно-методическия център към Висшия адвокатски съвет в състав: членовете на Висшия адвокатски съвет Атанас Железчев, Грета Пенчева, Ели Христова, Емилия Недева, Любомир Денев и Милен Ралчев.

На няколко пъти в заседания на Висшия адвокатски съвет бе поставена на разглеждане като точка от дневния ред работата на групата във връзка с концепцията. Направени бяха предложения и допълнения, които остана да бъдат обсъдени от работната група и да бъде представена цялостната концепция за обсъждане и гласуване в заседание на съвета.


След приемате на тълкувателно решение № 6/2012 г. от 6.11.2013 г. на Общото събрание на Гражданската и Търговската колегия на Върховния касационен съд, касаещо присъждане на разноските в гражданския процес, с решение на Висшия адвокатски съвет бе открита процедура по изменение и допълнение на Наредба № 1 на Висшия адвокатски съвет и бе определена работна група в състав: зам.-председателят Юрий Бошнаков, членът на Висшия адвокатски съвет Марио Топчийски и резервният член Петър Божков, която да обобщи предложените промени в наредбата и да направи предложения за промени в Наредба № 1. След дискусия и изслушване на становища на отделните адвокатски колегии промените бяха приети. Изменението на Наредба № 1 е в сила от 1.04.2014 г., като се наложи широко медийно отразяване причините, които доведоха до това изменение, и че то е в интерес на гражданите, за да бъдат защитени правата им.

Във връзка с подадения от Върховната административна прокуратура протест за обявяване на нищожност на разпоредбата на § 2 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 1 бяха обобщени от работната група вижданията на Висшия адвокатски съвет и отделните адвокатски колегии и бе изготвено становището на съвета. Колегата Петър Божков представлява Висшия адвокатски съвет пред Върховния административен съд. С оглед изхода на делото и обявяване за нищожна на разпоредбата на § 2 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 1 бе взето решение и бе подадена жалба до 5-членен състав на Върховния административен съд. Малко бяха адвокатските колегии, които се ангажираха със становище по изготвяне на позицията на Висшия адвокатски съвет, което се дължи и на противоречивото виждане на колегите какъв следва да бъде минималният размер на адвокатските възнаграждения.


Работна група в състав: председател Хари Харалампиев – член на Висшия адвокатски съвет, и членове: Атанас Стоянов – председател на Адвокатската колегия – Стара Загора, Стефка Въжарова – Адвокатската колегия – Ямбол и Владислав Янев – член на Софийския адвокатски съвет, бе натоварена със задачата да издири и установи случаи на нелоялна конкуренция от страна на асоциации и други юридически лица, извършващи незаконна адвокатска дейност по защита на правата и интересите на българските граждани, да обобщи резултатите и даде предложения. Работната група направи обобщение на изисканата и изпратена от адвокатските съвети информация и бе приета концепция как да се противостои на тези отрицателни явления. Темата за нелоялната конкуренция на адвокатската дейност и действията на адвокатските съвети по преодоляването й бе една от темите, която бе разисквана на Националната конференция, проведена в гр. Несебър. Основен докладчик по темата бе членът на Висшия адвокатски съвет Милен Ралчев. По-подробно този въпрос ще бъде застъпен по-долу в доклада.

Създадена бе работна група, която да работи в насока виждания за промени в процесуалните закони, свързани с изготвянето на протоколи, обявяването им и извършване на поправки, като събере и обобщи представените от адвокатските колегии данни и материали. Групата е в състав: Юрий Бошнаков – заместник-председател на Висшия адвокатски съвет, Атанас Железчев, Ели Христова и Стоян Желев – членове на Висшия адвокатски съвет, и Петър Петров – председател на Висшия контролен съвет, която работна група да работи съвместно с Научно-методическия център.

Изпратени бяха писма до адвокатските съвети с искания за предоставяне на данни по разглежданите въпроси.

Информация за създадената група бе поставена и на сайта на Висшия адвокатски съвет с уведомление, който има предложения, да ги изпрати.

Тази работна група е създадена с оглед препоръките на Общото събрание на адвокатите от страната за активизиране на дейността на адвокатурата по усъвършенстване на законодателството чрез законодателни инициативи по реда на чл. 122, ал. 1, т. 11 от Закона за адвокатурата (ЗА).

Бих помолила адвокатските съвети и колегите адвокати също така да бъдат активни в тази насока. Има още много, по което да се работи и през настоящата години, за да реализираме препоръката.


Сформирана бе група за приятелство с израелските адвокати, включваща Йордан Цветанов – зам.-председател на Висшия адвокатски съвет, членовете на Висшия адвокатски съвет Атанас Железчев, Любомир Денев, Марио Топчийски, както и по един представител на адвокатските колегии – Видин, Пловдив, Стара Загора и Кюстендил: Пламен Стефанов – председател Адвокатската колегия – Видин, Иван Иванов – секретар на Адвокатския съвет – Пловдив, Атанас Стоянов – председател Адвокатската колегия – Стара Загора и Васил Иванов – председател на Адвокатската колегия – Кюстендил.
Беше създадена работна група в състав: председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова, членът на Висшия адвокатски съвет Грета Пенчева и членът на Научно-методическия център Снежана Василева, която съобразно правомощията на Висшия адвокатски съвет по чл. 122, ал. 1, т. 11 от Закона за адвокатурата, да подготви предложение за законодателни промени във връзка с Правилника за вписванията.

Скоро след приемане на решението бе прието изменение на Правилника за вписванията, отстраняващо съществуващите проблеми, наложили сформиране на групата.


В края на годината бе сформирана работна група, която да анализира съществуващите общи условия „Професионална отговорност” на всички застрахователни дружества и до края на месец април 2015 г. да изготви проект за оптимални общи условия „Професионална отговорност”, които да бъдат обсъдени на заседание на Висшия адвокатски съвет. В състава на работната група са членовете на Висшия адвокатски съвет Марио Топчийски, Милен Ралчев, Петър Божков, Стоян Желев и Ели Христова.
Създадена бе работна група в състав Емилия Недева – председател и членове: Атанас Железчев, Любомир Денев и Димо Вергил Димов, членове на Висшия адвокатски съвет, и Владимир Христов адвокат от Адвокатската колегия – Враца, която да излезе с предложение за основните принципи, които трябва да бъдат включени при разглеждане на становището на Висшия адвокатски съвет за актуализация на Стратегията за продължаване на реформата в съдебната система и да изготви становището.
Създаден бе организационен комитет във връзка с провеждане на международния семинар на тема „Лекарската/медицинската грешка“ организиран от Международния адвокатски съюз (UIA) съвместно с Висшия адвокатски съвет и Софийския адвокатски съвет, в състав: Юрий Бошнаков – зам.-председател на Висшия адвокатски съвет, Марио Топчийски – член на Висшия адвокатски съвет, Гроздан Добрев – регионален кординатор на UIA, адвокат от Софийската адвокатска колегия,, Константин Димитров – член на Софийския адвокатски съвет и Силви Гаврилов – адвокат от Софийската адвокатска колегия.
ІІ. Мерки за подпомагане на адвокатските съвети за професионална защита на адвокатите и за подобряване на условията за упражняване на професията
През отчетния период Висшият адвокатски съвет предприе редица мерки за професионална защита.

1. Във връзка с изказаната края на 2013 г. тревога за възникналата порочна тенденция да се обособяват съдебни зали ad hok за разглеждане на наказателни дела, и то в места за лишаване от свобода, бе осъществена среща както с заместник-председателя на Министерския съвет и министър на правосъдието Зинаида Златанова, както и с комисията по правни въпроси на Висшия съдебен съвет. Представена бе и обобщена информация за такива случаи.

На 22.04.2013 г. се състоя среща в Министерството на правосъдието с вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова и хора от екипа й. От страна на Висшия адвокатски съвет участие взеха председателят, зам.-председателите Йордан Цветанов и Юрий Бошнаков, както и главният секретар Валентин Бенатов.

Основните теми, разглеждани на срещата, бяха за обособяване на съдебни зали ad hok за разглеждане на наказателни дела, и то в места за лишаване от свобода, допускът на адвокатите в съдебните сгради да бъде осъществяван като на магистратите, заплащане на държавни такси на по-ниска стойност с таксови марки.

2. По повод направения сигнал и срещите получихме от Висшия съдебен съвет информация от всички съдилища и на заседание на комисията по правни въпроси към Висшия съдебен съвет бе поканен председателят на Висшия адвокатски съвет и представител на съвета. На проведеното заседание на Висшия съдебен съвет на 9.06.2014 г. присъстваха като представители на Висшия адвокатски съвет председателят и членът на съвета Емилия Недева. Представена ни бе обобщената информация и се дискутира въпросът, че такива зали ad hok могат да се създават по изключение, и то само в предвидените от закона случаи. Такова бе становището и на представителите на Висшия съдебен съвет.

3. Изменение на Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения, наложено от приемането на тълкувателно решение № 6/2012 г. от 6.11.2013 г. на Общото събрание на Гражданската и Търговската колегия на Върховния касационен съд.

Във връзка с това на 31.03.2014 г. бяха дадени интервюта на председателя на Висшия адвокатски съвет по Нова TV и TV 7, обосноваващи нуждата от изменението на Наредба № 1 и че то е в интерес на гражданите.

4. Защита по делото, образувано по протест на Върховната административна прокуратура с искане за обявяване нищожност на § 2 от Допълнителните разпоредби на Наредба № 1 за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

5. На 2.10.2014 г. изпратихме декларация, с която Висшият адвокатски съвет изрази подкрепата и колегиалната си солидарност със сръбските адвокати и с предприетите от тях протестни действия за утвърждаване върховенството на закона, за защита професионалните права на адвокатите и интересите на гражданите.

Декларацията бе изпратена на Висшият адвокатски съвет на Сърбия и на международните адвокатски организации CCBE, UIA, IBA.

Имаме благодарност от колегите от Сърбия за активното ни участие и подкрепа.

5. На 19.11.2014 г. Висшият адвокатски съвет прие декларация, която изпрати на Висшия съдебен съвет, министъра на правосъдието и председателя на Русенския окръжен съд, в която се изразява категоричното несъгласие на адвокатурата с осъждането на адвокат заради произнесена от него пледоария. Начинът, по който защитникът се изказва, е въпрос на представяне на неговата теза и по никакъв начин не може да съставлява престъпление чрез слово.

Осъждането на адвокат за изразената от него защитна теза е нарушение както на правата на адвоката, така и накърняване на правата и свободите на гражданите, чиято защита е основното задължение на всеки адвокат.

Постановяването на присъда против адвокат за изразена негова защитна теза е в грубо противоречие с Конституцията на Република България и с практиката на Европейския съд по правата на човека. Такава присъда е удар както против адвокатурата, така и против принципа за справедлив съдебен процес. Интересите на правосъдието налагат подобни съдебни грешки никога да не бъдат повтаряни, а допуснатата вече да бъде коригирана.

Тази декларация бе публикувана в централни и местни ежедневници и намери широк отзвук сред адвокатите и обществеността.

6. На 15.12.2014 г. председателят на Висшия адвокатски съвет осъществи среща с главния прокурор на Република България Сотир Цацаров с искане за съдействие на прокуратурата за защита правата на адвокатите.

7. На 17.12.2014 г. Висшият адвокатски съвет прие и изпрати протестна декларация до Висшия съдебен съвет, в която категорично споделя обществената нетърпимост и критика към случаите, с които се осуетява принципът на случайното разпределение на делата в съдилищата.

В декларацията се казва, че постоянните сигнали за нарушаване на този принцип показват, че неговото прилагане не е обезпечено нито кадрово, нито технологично. Неприлагането на този принцип е посегателство върху правото за справедлив процес и компрометира доверието в правосъдието.

Висшият адвокатски съвет приканва Висшия съдебен съвет незабавно да се предприемат мерки за преустановяване на тази порочна практика и за гарантиране безусловно прилагане принципа на случайно разпределение на делата в съдилищата.

Във връзка с изпратения ни от Министерството на правосъдието проект за Актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система Висшият адвокатски съвет изпрати проекта на всички адвокатски съвети за становище. На свое заседание съветът взе решение да бъде дадено становище на Висшия адвокатски съвет по проекта и бе създадена работна група в състав Емилия Недева – председател, и членове: Атанас Железчев, Любомир Денев и Димо Вергил Димов – членове на Висшия адвокатски съвет, и Владимир Христов – адвокат от Адвокатската колегия – Враца, която да излезе с предложение за основните принципи, които трябва да бъдат включени при разглеждане на становището за актуализация на Стратегията за продължаване на реформата в съдебната система.

На работната група бе възложена задачата на 16 януари 2015 г., като работната група следваше да вземе предвид и становищата, предоставени от адвокатските колегии. На 23 януари стратегията бе гласувана в Народното събрание, т.е. одобрена във вида, в който бе внесена от Министерския съвет, и тъй като това не е законопроект, то не подлежи на второ четене или на допълнителна корекция. При това положение Стратегията се счита одобрена в този й вид.

Тъй като Стратегията вече е приета, Висшият адвокатски съвет прие, че трябва да се работи в насока за изясняване ролята на адвокатурата в актуализираната Стратегия за съдебна реформа и какви са практическите мерки за нейното осъществяване.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница