Пилотен проект за изграждане на българско електронно правителство



Дата24.03.2017
Размер106.36 Kb.
#17696

























Пилотен проект

за изграждане на българско електронно правителство





Правителство на Република България







Кратко представяне

Страна: България

Индустрия: Правителство
За клиента:

Правителството на Република България се избира от Народното Събрание. Хаселението на България е около 7,9 милиона души.

Бизнес нужда:

За да посрещне критериите за присъединяване към Европейския Съюз в областта на ИТ и да ускори административната реформа, българското правителство трябва да повиши нивото на използване на ИТ от гражданите и бизнеса, както и да предложи 20 правителствени услуги по интернет.

Решение:

Правителството работи в сътрудничество с консултантския отдел на Майкрософт и с фирма ЦАПК „Прогрес” за създаването на пилотен портал на електронното правителство базиран на технологията Microsoft® .NET Framework. Тя интегрира лесно съществуващите системи и е с висока степен на защита.

Резултати и ползи:


  • Първа практическа стъпка към изпълнението на европейските критерии за присъединяване в областта на ИТ

  • Ограничаване на корупцията

  • Повишено качество на услугите

  • Намаляване на административните разходи

  • Предпоставка за икономически растеж

  • Повишена продуктивност

  • Повишава взаимодействието между министерства и агенции










Правителството съзнава, че функционирането на електронното правителство е един от основните лостове за ограничаване на корупцията.”

Симеон Сакскобургготски, Министър-Председател, Република България








За да осъществи присъединяването си към Европейския Съюз, България трябва да изпълни предприсъединителните изисквания. Те включват предоставянето на най-малко 20 интернет базирани публични услуги за гражданите и бизнеса до 2005 година. За да постигне това, правителството на Република България работи заедно с консултантския екип на Майкрософт и фирма ЦАПК „Прогрес” за създаването на пилотен портал на електронното правителство базиран на Microsoft® .NET Framework. Интернет услугите позволяват на фирмите и гражданите да извършват справки за регистрации на юридически лица, справки за социално-осигурителни плащания и да променят постоянния си адрес. Правителството предприе стъпки, за да осигури защитата на информационното решение и се надява, че използването му ще доведе до намаляване на корупцията. Очаква се и други услуги в близко бъдеще, които да позволят на България да повиши нивото на използване на информационни технологии и да доведе до икономически растеж.





















Първоначално състояние







Правителството съзнава, че функционирането на електронното правителство е един от основните лостове за ограничаване на корупцията.”

Симеон Сакскобургготски, Министър-Председател, Република България





Основната цел на проекта е реализирането на решение, което да даде възможност на гражданите на България да имат диалогов достъп до правителствената информация в реално време, а също така и да плащат такси, лицензи и удостоверения и да получават справки от различните правителствени институции.”

Димитър Калчев, Министър на Държавната Администрация, Република България



В днешния базиран на информацията и знанията свят правителствата силно желаят гражданите на техните страни да познават информационните технологии (ИТ). Европейският Съюз (ЕС) постави развитието на ИТ инфраструктурата като предприсъединително условие за всяка страна кандидатка. Намеренията са ЕС да се превърне в най-кокурентноспособната и динамична икономика в света с устойчив растеж и голяма социална обвързаност.
Според предприсъединителните изисквания на ЕС правителството на Република България трябва да предостави на гражданите и бизнеса най-малко 20 интернет базирани услуги повишаващи ефективността и намаляващи бюрокрацията до 2005 година. България ускори административната реформа, за да посрещне тези изисквания. Провеждането на тази реформа открои нуждата от интернет базирани услуги с гражданите поставени в центъра и постави фокуса върху развитието на електронното правителство в България.
Димитър Калчев, Министър на Държавната Администрация на Република България казва: “Основната цел на проекта е реализирането на решение, което да даде възможност на гражданите на България да имат диалогов достъп до правителствената информация в реално време, а също така и да плащат такси, лицензи и удостоверения и да получават справки от различните правителствени институции.”
Българската администрация си е поставила следните стратегически цели по отношение на електронното правителство:

  • Създаване на благоприятна среда за ефективно и прозрачно функциониране на държавната администрация според най-добрите практики в ЕС.

  • Предоставяне на ефективни и лесни за употреба интернет базирани административни услуги за гражданите и бизнеса

  • Разширяване на използването на ИТ сред гражданите и бизнеса

За да се достигне до необходимото ниво на усвояване на технологиите изисквано от държавната администрация, бяха направени значителни инвестиции финансирани от Европейски донорски програми и от българското правителство. Това позволи на комуникационната инфраструктура да достигне до всички институции. Основно въпрос за решаване бе създаването на ИТ инфраструктура базирана на стандарти. Това е много важно за осъществяване на координацията между институциите и интеграцията на близо 70 национални регистри. Правителството също така забеляза потенциала на ИТ за премахване и ограничаване на корупцията. Според Симеон Сакскобургготски, Министър-председател на Република България: “Правителството съзнава, че функционирането на електронното правителство е един от основните лостове за ограничаване на корупцията.”
Решение

През юни 2003 бе поставено началото на пилотен проект за електронно правителство от консултантския екип на Майкрософт в сътрудничество с фирма ЦАПК „Прогрес”, златен партньор на Майкрософт. Проектът се ползва с подкрепата на три институции и фирми - Националният Осигурителен Институт (НОИ), Гражданска Регистрация и Административно Обслужване (ГРАО) и Информационно Обслужване АД. Проектът се разглежда като важен крайъгълен камък по пътя към внедряването на портал на Българското електронно правителство.


На 1-ви септември 2003 пилотът на българското електронно правителство бе пуснат в действие с четири интернет базирани услуги предоставени от:


  • ГРАО — услугата позволява на гражданите да променят своята адресна регистрация

  • НОИ с две услуги — справка за социално осигурителните плащания за физически лица и справка за социално-осигурителните плащания от фирми

  • Информационно Обслужване — услугата позволява да се направи справка за регистрацията на фирми в България

Microsoft® BizTalk® Server 2002 предостави цялата XML-базирана съобщителна инфраструктура на готово при минимално допълнително програмиране. Интеграцията на съществуващите информационни системи бе извършено лесно благодарение на способността на BizTalk сървъра да трансформира данни.


    Пилотният проект на електронно правителство предоставя три ключови предимства:

  • Единен вход към правителствените услуги с унифициран дизайн и унифициран потребителски интерфейс

  • Еднократно установяване на самоличността за предоставяне на достъп до услугите чрез цифрови сертификати издавани от Информационно Обслужване АД.

  • Интеграция между съществуващите информационни системи в правителствените ведомства.

Сигурността е от първостепенно значение, тъй като решението предоставя достъп до огромен обем от поверителна правителствена информация. За да се защити тази информация от неправомерен достъп, са взети множество мерки за сигурност.

Те включват:



  • 128 битово шифроване на данните обменяни между гражданите, фирмите и правителството;

  • Цифрово подписване на документите за осигуряване идентичността на гражданите и автентичността на документите;

  • Цифрови сертификати за установяване на идентичността на всеки модул от решението;




  • Взаимодействие между отделните компоненти на решението
    Защита на много нива постигната чрез Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2000;

  • Използването на последната версия на операционната система за сървъри на Майкрософт: Microsoft Windows Server™ 2003.

Пилотният проект на електронно правителство използва асинхронен обмен по сигурен и надежден начин на XML-базирани електронни документи между гражданите, бизнеса и правителствените институции. Архитектурата на решението се състои от Портал (Portal), Система за Установяване на Самоличността и Предоставяне на Достъп (AAS), Транзакционно-насочваща Система (TRF) и Точки за Интеграция (SIP).

    Порталът е уеб-базиран интерфейс използван от гражданите и бизнеса за регистрация и достъп до правителствените услуги. Той е изграден с помощта на технологиите Microsoft .NET Framework и Microsoft ASP.NET и средствата за разработка Microsoft Visual C#®. Порталът е инсталиран върху Microsoft Windows Server 2003, интегриращ в себе си Internet Information Services (IIS) 6.0. Той ползва също Microsoft SQL Server™ 2000 за база данни. Порталът генерира XML документи на база на взаимодействието с потребителя, препраща ги на Транзакционно-насочващата Система до правителствените институции и визуализира получените резултати на екрана на потребителя.

    Система за Установяване на Самоличността и Предоставяне на Достъп (AAS) предоставя всички функции свързани със сигурността. Те включват регистрацията на гражданите, установяване на самоличността и предоставяне на достъп и право на изпълнение за всички подадени заявки към пилотния проект на електронно правителство. AAS се състои от .NET Framework-базирани библиотеки от класове написани на Microsoft Visual C#® и Microsoft ASP.NET и използва Microsoft SQL Server като място за съхранение на данните.

    Транзакционно-насочващата Система (TRF) приема XML документите изпратени от Портала, проверява дали заявката е управомощена и пренасочва документа към респективната правителствена институция. TRF е базирана на



    Благодарение на Microsoft .NET Framework, екипът от разработчици успя да достави в рамките само на 2 месеца пилотно решение за електронно правителство базирано на най-добите практики в Европейския Съюз.”

    Пламен Матеев, Президент на ЦАПК „Прогрес” , България



    BizTalk Server customised Web services components.

    Точката за Интеграция (SIP) се намира във всяка правителствена институция и предоставя интеграцията със съществуващите информационни системи.

Резултати и ползи

Качествени услуги без корупция

Пилотният проект на електронно правителство е успешна първа практическа крачка в областта на ИТ по пътя към изпълнение на предприсъединителните критерии на ЕС. Информационните услуги предоставяни на гражданите по интернет са навременни и точни. Решението премахва необходимостта гражданите да прекарват дни и седмици в пътуване или чакане по опашки за удостоверения от институциите.


Възможността да се достъпва информацията и услугите по 24 часа на ден, седем дни в седмицата дава по-богати възможности на гражданите за достъп до правителствена информация. Това може да бъде направено без да се налага среща с правителствен чиновник, който може да упражнява натиск върху гражданите за даване на подкуп. Димитър Калчев казва: “Убеден съм, че внедряването на електронното правителство ще намали корупцията в държавната администрация, понеже гражданите и бизнеса няма да се изправят лице в лице с държавния чиновник.”
Повишена продуктивност

Държавните служители са по-продуктивни понеже имат на разположение необходимите данни по всяко време. Контролът на процесите е подобрен поради получаването на предупредителни съобщения от служителите за висящи заявки и обработката им може да се осъществи своевременно.


Спестява време и пари

.NET Framework е от ключово значение за успеха на проекта. Тази среда предостави на разработчиците невероятна гъвкавост в създаването и свързването на отделни части на софтуера. Microsoft Visual Studio® .NET 2003 системата за разработка направи процесът на разработка праволинеен. Възможността за отстраняване на грешките в кода и интеграцията с библиотеките от класове на .NET Framework спести време и намали разходите за разработка.


Пламен Матеев, Президент на ЦАПК „Прогрес” каза: “Благодарение на Microsoft .NET Framework, екипът от разработчици успя да достави в рамките само на 2 месеца пилотно решение за електронно правителство базирано на най-добите практики в Европейския Съюз.”
Отворените стандарти и технологии за сигурност използвани в .NET Framework позволяват по-лесна обмяна на данни между институциите и агенциите, дори и техните системи да не са постоянно достъпни. Това помага да се намалят разходите на държавната администрация. Чрез предоставяне на услуги по интернет се освобождават ресурси на правителствените институции и по този начин същите тези институции могат да обслужват повече заявки.
По-добро бъдеще

Бъдеще ще се пуснат в действие допълнителни услуги на електронното правителство. Сред тях са възможност за обявяване на малки обществени поръчки по интернет, подаване на данъчни декларации и статистически документи и емитиране на държавни съкровищни бонове от БНБ.

Внедряването на електронно правителство ще позволи на България да ускори икономическия си растеж, поради нарастването на продуктивността на гражданите и бизнеса. Навременната и точна информация комбинирана с правителствени услуги по интернет ще доведе до нарастване на БВП, позволявайки на страната да стане по-продуктивна част от общността на европейските народи.


За повече информация
За повече информация относно продукти и технологии на Майкрософт, можете да се свържете с Информационния център

на Майкрософт България на 0800-1-5555 или да посетите:


www.microsoft.com/bulgaria
За повече информация относно пилотния проект за Българско електронно правителство, можете да посетите:


http://egateway.government.bg



© 2003 Microsoft Corporation. All rights reserved. This case study is for informational purposes only.

MICROSOFT MAKES NO WARRANTIES, EXPRESS OR IMPLIED, IN THIS SUMMARY.

Microsoft, ActiveX, BizTalk, Visual C#, Visual Studio, Windows, Windows Server, and Windows Server System are either registered trademarks or trademarks of Microsoft Corporation in the United States and/or other countries. The names of actual companies and products mentioned herein may be the trademarks of their respective owners.
Document published December, 2003











Софтуер и услуги

  • Продукти

  • Microsoft Visual Studio .NET 2003

  • Microsoft BizTalk Server 2002

  • Microsoft Internet Security and Acceleration Server 2000

  • Microsoft SQL Server 2000

  • Microsoft Windows Server 2003 Enterprise Edition



  • Услуги

  • MCS (Microsoft Consulting Services)

  • Технологии

  • Microsoft .NET Framework

Партньори



  • ЦАПК „Прогрес”



Microsoft Visual Studio .NET

Microsoft .NET Framework е неразделен компонент на Windows® за създаване и изпълнение на приложения и XML-базирани уеб услуги от следващо поколение.


За повече информация за Microsoft .NET Framework посетете уеб адрес:

http://msdn.microsoft.com/netframework
Microsoft Visual Studio .NET е инструмент за бързо разработване на уеб приложения и на XML-базирани уеб услуги. Visual Studio .NET дава възможност на разработчиците бързо да проектират широко достъпни уеб приложения за всякакво устройство и за всякаква платформа. В допълнение Visual Studio .NET е напълно интегриран инструмент с Microsoft .NET Framework, поддържащ множество програмни езици и автоматично обработващ много обичайни програмни задачи, освобождавайки разработчиците, за да създават бързо уеб приложения използвайки програмен език по избор.
За повече информация за Microsoft Visual Studio .NET посетете уеб адрес:

http://msdn.microsoft.com/vstudio


Каталог: download
download -> Конкурс „зелена планета 2015" Наградени ученици І раздел „Природата безценен дар, един за всички"
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Конкурс за певци и инструменталисти „ Медени звънчета
download -> Огнената пещ
download -> Задача Да се напише програма която извежда на екрана думите „Hello Peter. #include void main { cout }
download -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
download -> Конспект по дисциплината „Екскурзоводство и анимация в туризма" Специалност: "Мениджмънт в туризма"
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница