Прес клипинг на тема: „Здравеопазване” 22. 05. 2014 Национални вестници



страница1/5
Дата09.04.2018
Размер0.64 Mb.
#64926
  1   2   3   4   5
Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”
22.05.2014
Национални вестници


Израел прави СПА комплекси у нас

Стандарт  стр. 11  

Израел има интерес да строи балнео и СПА комплекси у нас. Това стана ясно при срещите на здравния министър Таня Андреева в Ерусалим. От нови центрове за рехабилитация и доизлекуване ще могат да се възползват израелските туристи. Това направление освен с държавно финансиране ще се развива и с помощта на европейските програми, обясни Андреева. По време на срещите на здравния министър е обсъдена и възможността двете държави да правят заедно медикаменти. Родни лекари пък ще се обучават в Израел как да реагират при кризи след терористичен акт и да оказват спешна помощ. През юни пък у нас ще се обучават израелски специалисти.


Терапиите при рак се оскъпяват с 30% заради неглижирането им

Брюксел подхвана болничните аптеки

Можем да участваме при предписването на лекарства, казва клиничният фармацевт

Мария Чипилева

Стандарт-Здравето  стр. 4  

Еднакви правила, по които да се развиват болничните аптеки в европейските държави, бяха приети през миналата седмица в Брюксел. Те са плод на усилията на болнични фармацевти, пациентски организации и сдружения на други медицински специалисти от 34 държави. Засега правилата са препоръчителни, но ще се предоставят на Министерството на здравеопазването (МЗ) и парламента, за да се въведат и у нас, казва Велина Григорова, която представляваше Професионалната организация на болничните фармацевти в България на срещата.

Целта на стандартите, които приеха болничните фармацевти, е да гарантират по-голяма безопасност и ефективност на лечението, както и оптималната употреба на медикаментите, които се използват в него. За тази цел огромно значение има екипът в болничната аптека, както и взаимодействието му с лекарите. За съжаление, у нас законът е напредничав, но често не се спазва. "В аптеката отпускането на лекарствата трябва да става само от магистър-фармацевти и помощник-фармацевти, но в провинцията не са редки случаите обаче, когато има един магистър, а останалите са медицински персонал с нефармацевтично образование", казва Велина Григорова. Едновременно с това болницата е с максимална оценка след акредитация от МЗ и има договор с НЗОК. В същото време в другите държави са налице примери как в една болнична аптека има по 30 души магистри.

"В Малта например, в болница с 800 легла има 30 фармацевти, отделно са техническите лица", казва Григорова. По-малкият им брой у нас обаче се определя и от ролята им в процеса на лечение. В повечето случаи те не участват във вземането на решения за медикаментите, които се назначават. "В приетия документ се препоръчва това да се промени, защото точно клиничните фармацевти познават най-добре взаимодействието на лекарствата", обяснява Велина Григорова. Редица продукти като грейпфрута и жълтия кантарион влизат във взаимодействие с лекарствата и ако се вземат като хранителна добавка, трябва да се спрат, дава пример Велина Григорова. Ако това не стане, те могат да доведат до значителна промяна в бионаличността на лекарствата в организма и до поява на нежелани реакции. "Ролята на клиничния фармацевт също така е да обясни кога да се пие лекарството - преди, след ядене, защото от това зависи как ще се усвои от организма и какъв ще е ходът на лечение", добавя тя. Сред другите важни задачи на клиничните фармацевти, според новите правила на EAHP, е да следят досието на всеки пациент, за да не стане грешка при предписването на лекарствата. И да съветват кои са най-изгодните от икономическа гледна точка продукти. "Ролята им е да подпомагат дейността на лекаря", казва Григорова. "Клиничните фармацевтични услуги са най-добре развити в Обединеното кралство, дори и в Германия не са на почит засега", признава Григорова. В световен мащаб най-радушно тези специалисти са приети в САЩ и Канада.

Приготвянето на лекарствата в стерилни условия в болничните аптеки е другата слаба брънка в България. В почти всички европейски страни онкологичните медикаменти (цитостатици) се разтварят централизирано в стерилни условия само в тях. "У нас обаче това се прави само в МБАЛ "Токуда" и УМБАЛ "Св. Георги"-Пловдив, навсякъде другаде се приготвят от персонала в отделенията", казва Григорова. И това води до много негативи и рискове. Първият е, че се повишават с около 30% разходите за лекарства в сравнение с другите държави. Това е така, защото централизираното разтваряне дава възможност за максимално използване на флаконите, а иначе често се налага част от съдържанието им да се изхвърли.

У нас в аптеките се приготвят основно прахове, мехлеми и други нестерилни лекарства и почти 0% стерилни форми. В същото време в развитите държави като Швеция и Германия оптимизират процеса дотам, че една болница приготвя стерилните лекарства за няколко лечебни заведения, а друга - прахчетата и мазилата. В Англия пък можеш да си поръчваш на външна фирма да ти приготви цитостатиците. Във Франция са на път да отделят специален бокс за разтваряне само на антитела - таргетните терапии, за да не се замърсяват, тъй като се търсят максимални резултати от лечението. Въвеждат се и лаборатории за изследване на устойчивостта на лекарствата, които не са употребени веднага. Ако те не са разтворени в стерилни боксове трайността им е до 24 часа, ако са приготвени в стерилни условия обаче, могат да се използват и по-дълго.

Друг важен момент от бъдещето развитие на болничните аптеки е въвеждането на план за липсите. Това означава да е ясно, ако едно лекарство отсъства, с какво и как може да се замени. Проблемът е много актуален за България, където в много терапевтични области изчезнаха редица евтини медикаменти. За съжаление, всяка болница се оправя сама", казва Григорова. Според нея наредбата, която дава възможност да се внасят липсващи или нерегистрирани лекарства в страната, е доста бавна и няма контрол на цените. "В Италия имат добре развита военна фармация и когато възникнат проблеми, вземат от военновременните запаси, но липсите остават проблем и в останалите страни от ЕС", добавя тя.

***


Ще работят свободно в ЕС

Болничните фармацевти имат идея да уеднаквят условията за специализацията си, така че да могат да се движат и работят свободно в рамките на ЕС. Съвсем скоро започва пилотен проект в 10 държави, сред които е и нашата, каза Велина Григорова. Най-вероятно програмите ще са готови през 2016 г.


"Да Винчи" ще маха и тумори на дебелото черво

Стандарт-Здравето  стр. 4  

Лекарите в университетската болница в Плевен са готови да оперират и рак на дебелото черво с робота "Да Винчи", похвали се ректорът на Медицинския университет проф. Славчо Томов. В момента медиците там използват техниката за гинекологични операции и интервенции за рак на простатата. В Университетския център вече работи и втори робот "Да Винчи". Иновативната технология със симулатор за обучение "Да Винчи Си" е инсталирана от МУ-Плевен, по ОП "Развитие на конкурентоспособността". С нея проф. Григор Горчев и екипът му оперираха пациент с рак на маточната шийка в първи стадий. С "Да Винчи" досега в клиниката са направени над 500 онкогинекологични интервенции.


Шампиони сме по аборти

Стандарт-Здравето  стр. 1  

При 69 678 раждания за 2012 г. броят на абортите е 29 992. На 1000 живородени в България той е 2 пъти по-висок от средния за ЕС (221.21%O). Легалният аборт продължава да се използва като контрацептивен метод, въпреки риска за здравето и детеродната способност на жената. Детската смъртност е висока, през 2012 г. в страната са умрели 536 деца на възраст до 1 г. Коефициентът на детската смъртност е 7.8%O и е почти 2 пъти по-висока отколкото в ЕС (4.0%O). Този показател е индикатор за качеството на медицинската помощ, но върху него влияят и жизненият стандарт и здравната култура на населението. Перинаталната детска смъртност е 11.0 на 1000 родени деца при среден показател за ЕС (7.14%O). Показателят за мъртвородени бебета е 8.0%O и е по-висок от средната стойност за ЕС (5.27%O). Неонаталната детска смъртност през 2012 г. е 4.5%O. Средната стойност в ЕС на този показател е 2.74%O. Постнеонаталната детска смъртност през 2012 г. е 3.3 на 1000 живородени. Средната стойност за ЕС е 1.38%O и е 2.4 пъти по-ниска от тази за България. През 2012 г. броят на недоносените новородени е 5 750, което представлява 8.3% от живородените. Недоносените мъртвородени са 389. Недоносеността е следствие от качеството на акушеро-гинекологичната помощ. Майчината смъртност на 100 000 живородени е 4.3% през 2012 г. Съответният показател за ЕС е 5.69%.




Първият център на МЗ отваря днес в Смолян, още 42 ще заработят до края на 2014-а


Безплатни съвети за бебета и майки

Акушери, педиатри и психолози ще консултират пациентите

Мария Чипилева

Стандарт-Здравето  стр. 1  

Първият медико-социален център за майчино и детско здраве отваря врати днес в Смолян. Той е част от проекта на здравното министерство (МЗ) за подобряване на раждаемостта и репродуктивното здраве у нас. Центърът се намира в областната болница. До края на годината подобни структури ще отворят врати в още 27 областни болници и 15 големи общински клиники.

Застаряващото население и ниската раждаемост са едни от основните проблеми, пред които е изправена държавата ни. През миналата година българчетата, които се появиха на бял свят, бяха по-малко от 61 000. Това е далече дори от кризисната 1997 г., когато са проплакали 64 000. В същото време проблемите около безплодието, детската и майчината смъртност, ниската здравна култура на определени слоеве от населението все още не са решени. Всички те обаче ще могат да намерят своите отговори в медико-социалните центровете за майчино и детско здраве, които тръгна да изгражда МЗ. Основната цел на тези кабинети е да разширят и допълнят дейността на личните лекари, педиатри и акушер-гинеколози. В тях на практика всяка жена или мъж ще могат да потърсят отговор на въпросите, които ги притесняват. Било за това, че не могат да имат дете или, че не знаят как да се грижат за него, или пък, че се притесняват за здравето му или от хода на бременността.

В кабинетите ще работят специалисти по АГ и педиатри. В тях обаче ще има акушерки, социални работници и психолози, с които човек ще може просто да поговори и да получи съвет. Специалистите ще правят и домашни посещения при нужда. Всеки, който желае консултация, ще може да отиде в центъра с направление от личния лекар, педиатър, акушер-гинеколог. Също така по препоръка на здравни медиатори, родилен дом, болници, детски ясли, дори от отделите за "Закрила на детето".

Идеята е в центъра бъдещите родители да получат всякаква информация и нужния набор от изследвания, за да са сигурни, че детето им ще се роди здраво. В момента патологичните бременности у нас са достигнали 15%, отчитат от МЗ. Според експертите това означава, че българките имат нужда от по-специализирана ехографска диагностика, каквато не е гарантирана в системата на извънболничната и болничната помощ. Данните на здравно министерство показват, че при традиционния скрининг могат да се открият едва 2-3% от големите аномалии на новородените. Но в центровете, където ще има специално обучени специалисти, нивото на откриване ще се покачи на 7,3%, смятат здравните експерти. Там ще се обръща и специално внимание на бъдещите майки с диабет, високо кръвно, сърдечно-съдови заболявания.

Специални грижи ще получават и родителите на деца с увреждания. В центровете те ще могат да потърсят не само здравни съвети, но и социална помощ. Двойките с репродуктивни проблеми пък бързо ще бъдат насочвани към нужното лечение и специалисти. Всичко това се очаква да доведе до увеличаване на здраво родените бебета, на здравето на майките им, запазването на децата в семействата и правилното им отглеждане.



Очакваните резултати

Достъп до интегрирани здравно-социални услуги на млади хора, двойки с репродуктивни проблеми, деца с хронични заболявания, бременни и родилки

Подобрен достъп до медицински услуги за деца и бременни, особено рискови и с хронични заболявания

Ранно откриване на рискови фактори за здравето и развитието на децата и предприемане на мерки за ограничаването им

Повече информация на родителите как да отглеждат децата си здравословно

По-здрави деца, бременни и родилки


Побеждават болката с нанотехнологии

Президентът и здравният министър ще приветстват докторите от цял свят

Руслан Йорданов

Стандарт-Здравето  стр. 2  

Над 1500 специалисти по анестезия - лекари, изследователи и преподаватели, ще се съберат през уикенда на Световния конгрес по венозна анестезиология в София. "Очакваме гости от 90 страни. Успяхме да извоюваме домакинството на конгреса след оспорвана надпревара с Буенос Айрес, Барселона, Мюнхен и Богота. Леко сме напрегнати и напълно мобилизирани дали всичко ще мине добре, тъй като досега не сме организирали форум на толкова високо ниво", каза пред "Стандарт" председателят на дружеството на анестезиолозите в България проф. Николай Петров. На конгреса в НДК са поканени президентът Росен Плевнелиев и здравният министър Таня Андреева.

На откриването ще свири оркестърът на Националната опера а едно от изпълненията ще бъде на съпругата на председателя на Световната организация по венозна анестезиология проф. Куерино Пиацеволи, която е известна оперна певица. Столична община е осигурила безплатни карти за транспорт на всички участници. Над 70 светила на медицината, специализирани в лечението на болката, ще изнесат доклади на форума. Сред тях са проф. Пиацеволи, президентът на Световната федерация на дружествата на анестезиолозите Дейвид Уилкинсън, проф. Пелоси, проф. Салама и други.

На форума ще бъдат показани много нови техники и препарати за венозна анестезия, ще има демонстрационни апарати за изкуствена вентилация, водене и контрол на анестезията. Една от най-интересните теми е приложението на нанотехнологиите за премахване на болката.

Най-важното решение, което се очаква на конгреса, е промяна на статута и името на Международната асоциация по венозна анестезия. Тя ще се преименува на Световна асоциация на анестезиолозите и ще обхване медиците от всички страни. "Тази промяна не само ще разшири обхвата на организацията, но и ще бъде повратна точка в нейното развитие, смята проф. Петров, който е бивш министър на здравеопазването.
Trubeam STX - нова ера в лечението на тумори

По-ефективни резултати, за по-кратък период от време, с висока доза радиация

Стандарт-Здравето  стр. 3  

Наричат го свръхапарат или Ферарито в лечението на рака. Защото е най-съвременният апарат за лъчетерапия, с който медицината разполага. Truebeam STX съчетава възможностите на всички уреди, използвани за радиотерапия до момента, като при това работи по-бързо, по-прецизно и по-безопасно. Достъпен е и за българските пациенти - в Здравна организация "Аджъбадем" в съседна Турция.

Модерният апарат разрушава туморните клетки, като същевременно предотвратява излагането на здрави тъкани на радиация. Новите опции, които той предоставя, отварят врати към една изцяло нова ера в лечението на тумори, твърди специалистът по радиационна онкология от болница "Аджъбадем Козятагъ" проф. Меридж Шенгьоз.

Лекува всички тумори, които налагат лъчетерапия

С този апарат могат да се лекуват по безопасен начин всички тумори, които налагат прилагането на радиотерапия. Но е особено полезен при образувания, разположени в главата, и при малки тумори, които са в близост до рискови органи. Подходящ е и за лечение на белодробни и гръбначни тумори, а също и за курсове на лъчетерапия. С TrueBeam STX може да се прилага радиотерапия с точността на Гама нож за образувания, които се намират в мозъка и които поради размера и положението си не са подходящи за лечение с Кибер нож.

С TrueBeam STX може да се прилага и техника за радиохирургия, с която се постигат същите резултати, както при операция.

Времето за лечение се съкращава с 4 до 8 пъти

Как протича лечението с TrueBeam STХ? "Първо обездвижваме пациента и правим снимки - CT или MRI, или PET CT. След това планираме курса на лечение, което отнема ден или два, и накрая го прилагаме. При тази технология времето за облъчване е много съкратено, при някои пациенти до две-три минути", обяснява проф. Меридж Шенгьоз.

С апаратa е възможно да се определи целта с точност до 0.5 мм и да се приложи радиация в много кратък срок. Благодарение на опцията, която позволява прилагането на висока доза радиация на един курс, успешното лечение се постига за по-кратък период от време - общо 3-5 курса, вместо 25-35. Тъй като продължителността на лечението се намалява с 4 до 8 пъти, това намалява и времето, през което пациентът трябва да стои неподвижно в определено положение. По време на самото облъчване пациентът не усеща нищо и може веднага да се върне към обичайния си живот.

Максимум защита за здравите тъкани

При радиотерапия е много важно радиацията да се насочва към болния участък прецизно, за да не засегне здрави тъкани в съседство. Дори и най-малкото движение, причинено например от дишането на пациента, повишава риска от грешки.

Апаратът TrueBeam STX извършва цялото лечение под контрола на компютър. Системата намалява човешката грешка до минимум и с помощта на колиматор проверява точността на прилагане на интервали от милисекунда. Това гарантира, че пациентът се лекува точно по план.



ЕК иска обяснения за паралелния износ на лекарства

Диана Тенчева

Труд  стр.  5  

ЕК поиска България да даде обяснения какво е наложило да приеме ограничителни промени в лекарствения закон, свързани с паралелния износ на медикаменти.

Поправките, които бяха внесени от БСП и ДПС, предвиждат фирмите да изчакат 30 дни преценката на директора на агенцията по лекарствата, за да могат да извършат износа. Главна дирекция "Предприятия и промишленост" на ЕК пита с писмо до МЗ ("Труд" разполага с него) защо комисията и държавите - членки на Евросъюза, не са били уведомени за поправките, защо българските власти считат за необходимо да се въведе задължение за уведомяване за търговия с лекарства и то в рамките на ЕС, както и възможно ли е да не се позволи износ. В същото време Конституционният съд уважи жалбата на ГЕРБ срещу гласуваните промени.
Даряват година живот на болни, които чакат за трансплантация на черен дроб

Труд  стр. 22  

Вътресъдова безкръвна процедура удължава с цяла година живота на пациентите, които чакат за трансплантация на черен дроб. Интервенцията се прилага в света от 1982 г., но у нас бе извършена за първи път вчера. Тя е от огромно значение, тъй като в България няма достатъчно донори на органи.

Даряващата живот процедура направи проф. Герт Матьо, един от най-опитните специалисти в Европа в тази сфера. Той е интервенционален радиолог в белгийската Университетска болница в Льовен. Проф. Матьо помогна на двама българи, чакащи за черен дроб, а операцията наблюдаваха лекари от столичните болници ВМА, "Св. Анна", "Св. Иван Рилски" и Александровска.

"Основната индикация за приложение на процедурата е когато пациентът има цироза и чака за трансплантация", посочи доц. Крум Кацаров, началник на ВМА.

Лекарите припомниха, че обикновено хранителните вещества в храната се абсорбират от червата и се пренасят обратно в кръвоносните съдове към черния дроб. Най-големият от тези съдове се нарича портална вена. След като веществата стигнат до черния дроб, те могат да се съхраняват и след това да се използват. Черният дроб също премахва отпадъчни продукти. Ако обаче той "заболее", потокът на кръвта се блокира, все едно се образува "язовир", и процесът става причина за повишаването на кръвното налягане в порталната вена. "Поради това в хранопровода се появяват разширени вени, пациентът може да повръща кръв, стига се до натрупване на свободно подвижна течност в коремната кухина, която обаче не може да се премахне с медикаменти допълни доц. Кацаров.

Ако в този случай се заложи на класическа отворена операция, тя е много опасна за живота на пациентите. "Но безкръвната процедура, която се нарича TIPSS, постига търсения резултат и то с минимален риск за пациентите", каза още началникът на ВМА.

Терапията е напълно безболезнена, прави се под пълна упойка и продължава между 45 минути и 2 часа. Пациентите се възстановяват още същия ден. "Много важно е, че рискът от кървене намалява", подчерта доц. Кацаров.

Болните с цироза, на които вчера помогна проф. Матьо, са от листата за присаждане на черен дроб във ВМА. "Нашите ангиолози са много добре подготвени, така че се надявам много скоро процедурата да се прави рутинно", допълни доц. Кацаров.

По време на интервенцията се влагат американски стентове.

Здравната каса покрива част от поставяните медицински изделия, но се налага пациентите да доплащат по около 2000 лв.


Цитонамазка или колпоскопия в гинекологичната профилактика

Медицински комплекс "Д-р Щерев" в борбата срещу рака на маточната шийка

Труд  стр. 24  

По данни на Световната здравна организация, представени от д-р Иван Димитров, акушер-гинеколог от Медицински комплекс "Д-р Щерев" и специалист, профилиран в онкогинекологичната профилактика, ракът на шийката на матката е второто по честота заболяване в света сред жените на възраст между 20 - 45 години. То се проявява с осезаеми симптоми едва в напреднала фаза, когато шансовете за успешно лечение са значително по-ниски. Според статистиката всеки ден в България от рак на маточната шийка умира по една жена и се диагностицират три нови случая. Редовните профилактични гинекологични прегледи са основен фактор за ранното откриване на заболяването и увеличаване на възможностите за успешно лечение.

Навременната профилактика спасява живот - въз основа на тази философия се развива сектора по превантивна медицина и гинекологична онкопрофилактика в Медицински комплекс "Д-р Щерев". Секторът разполага със специализиран кабинет, оборудван с последно поколение стереоколпоскопски апарат с видеокамера с HD резолюция и висок клас система за ултразвукова диагностика, както и с мамологични кабинети за рентгенова и ултразвукова мамография. Клиниката е оборудвана със специализиран процесор Thin Prep, чрез който се прилага най-новият метод за извършване на цитонамазки чрез течно базирана технология. На територията на комплекса е изградена собствена хисто-патологична лаборатория за изследване на хистологични и цитологични материали. Това скъсява пътя пациент-цитолог-гинеколог и опасността от грешки по трасето. Тясната колаборация и информационна взаимовръзка между отделните специалисти води до поставяне на по-прецизна диагноза.

Общата цел на сектора по превантивна медицина и гинекологична онкопрофилактика на Медицински комплекс "Д-р Щерев" е чрез съчетание на наличните методи за онкопрофилактично обследване да се получи най-достоверна и навременна диагноза. Според д-р Димитров и до днес остава спорен въпросът цитологията или колпоскопията е no-добър метод за диагностика на предраковите състояния на маточната шийка. Митологичният метод е добре познат на почти всяка жена. Почти няма българка, на която при годишните профилактични гинекологични прегледи да не е била вземана онкоцитонамазка. За съжаление малко са пациентите у нас, на които се предлага колпоскопско изследване по време на този преглед като част от по-ефективна превантивна грижа. Това е една от причините България да се нарежда на едно от първите места по заболяваемост и смъртност от карцином на маточната шийка в Европа.

Колпоскопията представлява специализирано неивазивно гинекологично изследване, при което се прави оглед със специален микроскоп (колпоскоп) на маточната шийка, влагалище и външни полови органи. Оптичното увеличение, което се прилага, разкрива структури, недостъпни както за "невъораженото" око, така и за стандартното микроскопско изследване. Целта е да се пресеят нормалните и доброкачествени епителни находки от суспектните и злокачествените, които имат нужда от хистологично изследване (т.нар. прицелна биопсия).

И двата метода имат своите предимства и недостатъци. Онкоцитонамазката е изключително подходящ метод за масов скрининг, може да се взима от среден медицински персонал, подлежи на автоматизация и е икономически изгодна за превенция. Това изследване обаче не може точно да локализира източника на туморни клетки, да даде данни за границите и разпространението на лезията. Освен това получаването на резултат от онкоцитонамазка преминава през много етапи между пациент, цитолог и гинеколог, което създава опасност от грешки. Не на последно място налице са не малко фалшиво-отрицателни резултати. Колпоскопският метод също има своите недостатъци. Той например не е приложим за масов скрининг. За извършване на колпоскопското изследване е необходим специално обучен и квалифициран гинеколог. То не подлежи на автоматизация, икономически е малко по-неизгодно и е неадекватно изследване за откриване на ендоцервикални изменения. Предимствата на метода обаче го правят незаменим в борбата срещу рака на маточната шийка. Колпоскопията локализира точно изменението, дава информация за границите и разпространението на лезията, диференцира със сигурност възпалителните и атрофичните изменения от неопластичните. При нея е налице непосредствен контакт пациент-гинеколог, което е много важен елемент в ефективната превантивна медицина. Освен всичко изброено професионално извършеното колпоскопско изследване носи висока диагностична стойност. Истината е, че двата метода не трябва да са взаимно конкуриращи се, а взаимно допълващи се. Недостатъците на единия метод се допълват от предимствата на другия. В резултат на този диагностичен синергизъм при прилагането им едновременно или във взаимосвързана последователност диагностичната сигурност може да достигне до 100%.

За съжаление по-голямата част от българските жени посещават своя гинеколог веднъж на няколко години. При тези пациентки, чрез получаването на отрицателен резултат от онкоцитонамазката се създава едно фалшиво чувство за сигурност. Нормалният цитологичен резултат обаче за съжаление не винаги означава липса на предракови изменения. Извършвайки колпоскопско изследване на всяка пациентка, която посещава специализирания кабинет за профилактичен преглед, бихме могли да гарантираме с много по-голяма точност липсата на предракови изменения.

Заключението е, че колпоскопията и цито-диагностиката не трябва да се прилагат като методи за самостоятелно изследване на предраковите лезии на маточната шийка. Използването на двата метода едновременно би довело до по-добра диагностика, до редуциране честотата на случаите с рак на маточната шийка, а от там и до по-добри резултати в битката за спасяване на човешки живот.


Проф. Николай Цанков, Председател на Българското дерматологично дружество, работи в столичната болница "Токуда":

Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница