Прес клипинг на тема: „Здравеопазване” 22. 07. 2014 Национални вестници



страница1/3
Дата02.01.2018
Размер461.31 Kb.
#40426
  1   2   3
Прес клипинг на тема: „Здравеопазване”
22.07.2014
Национални вестници


Двама лекари на съд за смърт на родилка и бебето й

Шеф на отделение назначил по телефона аналгин на Деси с 40 градуса температура, вместо да предприеме незабавно секцио

Дима Максимова

24 часа  стр. 16  

Двама акушер-гинеколози от болницата в Габрово ще бъдат изправени пред съда за смъртта на 30-годишната Десислава Манолова и новороденото й момченце миналия октомври.

Окръжната прокуратура внесе в петък обвинителен акт срещу бившия завеждащ на родилното отделение д-р Димитър Ангелов и лекарката, водила раждането, д-р Севдалина Колева. Медиците са обвинени за причинена смърт на повече от едно лице поради немарливо изпълнение на служебните си задължения. Грози ги от 3 до 8 години затвор, ако бъдат признати за виновни.

Обвинението е базирано на заключенията на две комплексни петорни медицински експертизи на родилката и бебето. Столични светила по акушерство и гинекология, съдебна медицина, хирургия, неонатология, с водещ експерт доц. Мария Грозева, правила експертизата по делото "Белнейски", са открили серия от лекарски грешки, бездействие и нарушения на медицинските стандарти.

Основното според прокуратурата е заключението на вещите лица, че ако акушер-гинеколозите са предприели оперативно изваждане на детето, вместо да чакат нормалното раждане, и Деси, и бебето са щели да бъдат спасени.

Бременната в 9-ия месец жена е приета в областната болница "Д-р Тота Венкова" на 12 септември 2013 г. след преносване. Следилият бременността гинеколог казва, че се наблюдават симптоми за остаряване на плацентата, и насочва пациентката си към родилното. Това е второ раждане за младата висшистка и нищо през 9-те месеца на износване на плода не предвещава фаталния изход.

Тя не е боледувала и не е имала никакви проблеми. Абсурдите започват още при приемането на пациентката в родилното. Не е определен лекуващ лекар. Дежурен в отделението пише манипулациите в историята на заболяването и толкова.

Две седмици няма прогноза за раждане и план за акушерско поведение

Една част от лекарите в отделението казват, че вероятно става дума за сгрешен термин, други са на мнение, че наистина има преносване, но така е и с първото раждане на пациентката. По-късно експертизата показва, че терминът на жената е определен съвсем точно.

"Разпитаните родилки, които са били в стая с Десислава, са останали с впечатление, че не й се обръща внимание и няма единно мнение между лекарите какво ще се прави", твърди прокуратурата.

От 16 септември на Десислава започват да правят функционални окситоцинови тестове - така се следят състоянието на плода и сърдечните му тонове. За престоя в отделението са направени 5 такива. Според показанията на акушерките жената е с добри показатели. За изследването са нужни вливания и на пациентката е поставен абокат. От венозния катетър обаче ръката на Деси се възпалява.

"От абоката й се поду цялата ръка. Махнаха го и започнахме да слагаме компреси с риванол. Консултираха я с хирург и той каза, че се е получил тромбофлебит. На следващата седмица включиха система на другата ръка, но раждане не бе предизвикано, а отново отоци и синини", разказва пред разследващите мъжът на Деси, Станислав.

По това време шефът на акушеро-гинекологичното отделение д-р Ангелов е в отпуск, връща се на работа на 18 септември. Отново според обясненията на Станислав жена му е ходила при него, за да иска да "я срежат", ако е нужно, но отговорът бил: "Ще чакаш, няма ти да решаваш кога да родиш"

Така до 25 септември вечерта, когато бременната вдига 39,5 градуса температура, втриса я. Дежурен е именно шефът на отделението д-р Ангелов. "Според показанията на сестрата и акушерката, които са на смяна обаче, лекарят въобще не е бил в отделението. Обаждат му се по телефона, а той нарежда да й ударят ампула аналгин", казва прокурор Александър Александров, внесъл обвинителния акт. Без преглед лекарят решава, че температурата е вследствие на възпалението от абоката. Всъщност Деси развива тежка бронхопневмония, причинена от смъртоносен стафилокок, с който е заразена в отделението, категорични са вещите лица. На сутринта Десислава вече трудно диша. Началникът Ангелов прави консултация с интернист и кардиолог. Споменава и пред шефа на болницата за проблемната пациентка в отделението му. После пише разпореждане в историята на бременността и раждането "за евентуално оперативно родоразрешение" и си тръгва от болницата, без да проследи какво се случва. Поелата дежурството д-р Колева обаче не предприема цезарово сечение, въпреки че на акушерския монитор вече се вижда настъпило страдание за плода. В обясненията си при досъдебното производство тя казва, че раждането е започнало, а и пациентката има висока температура.

Вещите лица обаче са категорични, че е трябвало незабавно да се пристъпи към секцио и по този начин са щели да бъдат спасени и майката, и бебето.

Раждането започва в 10.30 ч. Момченцето излиза на бял свят в 13 ч.

"Когато лекарката спуква околоплодния мехур, излизат много оскъдни околоплодни води със зеленикав цвят", пише в обвинителния акт. Най-вероятно в процеса на раждане бебето се е нагълтало с околоплодната течност. То умира в 21,45 ч същия ден. "Масивна дълбока аспирация на околоплодни води" е записано в аутопсионния протокол. Според експертизата причината е преносването.

"За жалост, при живо раждане плацентата се унищожава, а само по нея може да се определи степента на преносване , обясни прокурор Александров.

В същото време състоянието на майката прогресира. Тя започва да диша все по-трудно. Завеждат я на скенер и се оказва, че има сепсис. Изолиран е метицилин резистентен стафилокок.

"Инфекцията се разви изключително скоротечно като при менингококов менингит. Първата температура е регистрирана в 19,20 ч. на 25 септември, а на другия ден вече имаме доказан септичен бял дроб на скенер", обясни тогава д-р Савчева.

На следващия ден в Габрово е повикан и националният консултант от Плевен. Началникът на Клиниката по анестезиология, интензивно лечение и реанимация в Университетската болница "Д-р Георги Сгрански" проф. Радко Радев, казва в показанията си, че инфекцията е била в много напреднала фаза и не се е повлиявала от никакви антибиотици. Вземат я в Плевен, но въпреки усилията на лекарите Деси издъхва в 7 часа на 4 октомври от сепсис - двустранна абсцедираща пневмония, причинена от стафилококус ауреус, пише в заключението. Експертите не са категорични как смъртоносният стафилокок е попаднал в организма й - възможно е да е влязъл по въздушнокапков път, а и огнището да е било в матката на родилката. Отхвърлена е обаче първоначалната версия, че тя е заразена през абоката на ръката й.

След случая в болницата в Габрово влязоха инспектори на РЗИ. Те установиха, че няма вътреболнична инфекция. Петима от персонала на родилното се оказаха носители на стафилококи, но нито един не бе от същия щам. "Смъртоносният стафилокок е внесен отвън и за това вина има началникът на отделението, освен с бездействието си по отношение на родилката, също и със занижен контрол", твърди се в обвинителния акт.

"Не мога да причиня смъртта на родилката, когато бронхопневмонията е от организъм, който го няма в отделението. Не се притеснявам от нищо. Има си заключение на вещите лица. Прокурорът да е чел внимателно и да е искал консултация със специалисти, но ще загубя 1-2 години да доказвам невинността си. Ще използвам случая да разбия прокуратурата, защото са некомпетентни и само тормозят хората", каза пред "24 часа" д-р Димитър Ангелов. Според него той е наредил секцио, а защо дежурната не е изпълнила разпореждането на шефа си, това вече е нейна преценка.

Адвокатът ми е казал да не правя никакви коментари преди делото, съжалявам, бе единственият коментар на д-р Колева пред „24 часа".

След скандалния случай д-р Ангелов бе свален от началническия пост, а шефката на болницата д-р Нели Савчева му наложи дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение". Санкцията обаче бе отменена наскоро от районния съд, тъй като се базирала на акт на Медицински одит, а заключенията на проверяващите били спорни. Те нямали специални познания по акушерство и гинекология, мотивират се магистратите. Ръководството на болницата бе категорично, че ще обжалва.

Междувременно от семейството на Десислава заявиха, че ще се включат в наказателното дело като частни обвинители. Станислав се е съветвал с адвокат за предявяване и на граждански иск. Размерът все още не е уточнен.

"Искаме да обвиним хората, виновни за случая. Всичко е можело да се предотврати, ако е спазван вътрешният ред на болницата, а те просто са стояли и са чакали. Жена ми е била като на пансион, а не в лечебно заведение", коментира Станислав Иванов вчера.
Близки на починала протестираха

24 часа  стр. 7  

пред спешния център в Благоевград вчера. Роднините и приятелите на 25-годишната Ива Янева, която почина на 12 юни след спукана мозъчна аневризма в реанимацията на местната болница, близо час скандираха "Убийци" и издигаха плакати "Искаме осъдени лекари" и "Спешна помощ -спасен живот, ама друг път". Те са подали жалби до здравното министерство и прокуратурата, но още нямат отговор на поставените въпроси за лошата организация на работата.


В Родопите викат лекар през роуминг

Валентин Хаджиев

24 часа  стр. 7  

Три родопски села звънят на лекар или на спешен телефон през роуминг на гръцки оператори.

В нито едно от трите гранични села - Липец, Горово и Ельово, няма обхват на български мобилен оператор. Живеещите там ходят по баирите да намерят някъде поне минимален обхват да се свържат с близките си, каза кметицата им Светла Макова.

"Не могат да наберат дори тел. 112, камо ли лекар. Миналата година станал пожар и за да съобщят, местните ходили един километър до мястото с обхват", добави тя. Някои имали и стационарни телефони, но крадци задигали кабелите и почти не работели.

Жителите на трите села са общо 150 души. 80 от тях се подписали в писма до трите мобилни оператора с искане да осигурят покритие. Отговорили им, че населените места са малки и нямали сметка да влагат средства. "Нужна е намеса на държавата, която да застави операторите да покриват и отдалечените селища на страната", каза кметицата.


Дефицит на лекарства препълва клиниките

Фани Серафимова

Монитор  стр. 6  

Болниците ще се препълнят, а На­­ционалната здравноосигурителна каса ще изчерпи бюджета, дори той да бъде актуализиран с 225 млн. лева от средата на септември. Тогава се очаква бум на хоспитализации, тъй като ще свършат парите за безплатни и с намаления лекарства за домашно лечение, които сега се поемат от нея. Това прогнозираха от Българския фармацевтичен съюз. Предвижданията на експертите там са, че лечебните заведения ще бъдат препълнени най-вече с диабетиците, астматици и трансплантирани, но и с онкоболни, на някои от които също се отпускат медикаменти за вкъщи.

Ако бюджетът на касата не бъде актуализиран с 328 млн. лв., както поиска нейният надзорен съвет, а бъдат отпуснати само 225 млн. лв., както предлага финансовият министър Петър Чобанов, лекарствата за домашно лечение ще свършат към 16 септември, прогнозира председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов. По думите му малките аптеки няма да могат да издържат закъснели чак през януари догодина плащания от НЗОК за безплатните лекарства, а големите вериги ще изчерпят месечните си лимити, над които нямат право да дават ремибурсирани медикаменти. По преценката му от това ще пострадат 1,5 млн. души с тежки заболявания.
Искаш безплатни илачи, плащаш 2 лв. за рецептата

Таксата била срещу презапасяването с хапчета

Силвия Николова

Монитор  стр. 6  

Нов трик за пълнене на здравната каса с пари от болните пробва Минис­терството на здравеопазването. Това става ясно от проект на концепция за лекарствената политика, който е качен на сайта на ведомството за обществено обсъждане. Ако искаш чрез НЗОК да си вземеш безплатно лекарство или с намаление за домашно лечение, ще трябва да си плащаш таксата за обработка на рецептата при аптекаря, предвижда проектът.

Сега тя също се плаща, но от касата. За прочитането на всяка една рецепта и подпечатването на необходимия отрязък, сканирането на реимбурсирания медикамент в системата и описване на отпускането му в рецептурната книжка на хронично болния НЗОК брои на аптеката по 2 лева. Концепцията, която е подписана от сегашния здравен министър д-р Таня Анд­реева, предвижда въпросната сума да не е закована, а да варира всяка година според определен процент от минималната работна заплата - така, както се изчислява потребителската такса при джипито.

Въвеждането й било, за да се ограничи запасяването с медикаменти. От Минис­терството на здравеопазването смятат, че болните се презапасявали с лекарства, от които нямат нужда, само защото им се предписват от личния лекар.

Таксата би оскъпила безплатните илачи на болните. Едни от евтините хапчета срещу хипертония, изписвани масово на пенсионерите, сега струват 5,50 - 6 лв. блистера в аптеките. С намаление по линия на касата хората плащат 3,20 лв. Ако се въведе такса от 2 лв., цената на таблетките ще стане колкото ако човек си ги вземе без рецепта от аптеката, изчислиха от Бъл­гарския пациентски фо­­рум.

Според Деян Денев, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България, в чекмеджетата на пациентите остават много неизпити медикаменти, тъй като някои от тях им се изписвали на 30-ия ден, но в опаковка те биха им стигнали за 35 дни. Хората обаче бързали да си вземат новата кутийка с хапчета и така оставали излишни таблетки.

Разходите на здравната каса за лекарствени продукти, медицински изделия и храни за специални медицински цели за домашно лечение са се увеличили с 3,9%, или над 10 млн. лв., в рамките само на една година. През първото полугодие на 2013 г. тя е платила на аптеките и дистрибуторите 268 104 501 лв. спрямо 257 982 256 лв. за период от шест месеца през 2012-а.

Девет остри хронични заболявания, повечето от тях животозастрашаващи без лечение, изразходват 70% от всички средства за лекарствени продукти и медицински изделия в извънболничната помощ, т.е. за домашно лечение, посочва министър Таня Андреева в концепцията. Това са неинсулинозависим захарен диабет, хипертония, хронична обструктивна белодробна болест, артрит, астма, шизофрения, множествена склероза, исхемична болест на сърцето и хемофилия.

От пациентските организации обаче категорично се обявиха против идеята на МЗ да се плаща такса рецепта.
Жена припадна пред болница, там не я приеха

Монитор  стр. 6  

96-годишна жена припадна вчера на входа на Първа градска болница в София. Там обаче отказаха да я приемат и препоръчали да я заведат в “Пирогов", съобщи агенция “Блиц". Инцидентът е станал около 11 часа. От лечебното заведение, вместо да окажат помощ на пациентката, помолили полицай от патрулна кола да извика линейка от центъра за Спешна помощ, който е при Сточна гара.

Пратихме припадналата за консултация с неврохируг заради хематом.

Стабилизирахме я, не сме я оставили на улицата, каза часове по-късно директорът на Първа градска болница доц. д-р Цветомир Димитров. По думите му тя не е препращана от едно място на друго, но се нуждаела от допълнителна консултация с неврохирург.

Дежурният лекар д-р Чавдар Тодоров е измерил кръвното на жената и я е стабилизирал, тя се е подобрила и не се е нуждаела от стационарно лечение, съобщиха от лечебното заведение и допълниха, че тя е имала хематом над веждата. Това именно наложило тя да бъде изпратена за консултация с неврохирург в “Пирогов".

Травми от такъв тип изискват и мнението на специалист, а това става именно в спешната болница, допълни и д-р Чавдар Тодоров, който извикал спешната помощ, за да транспортира жената.


А благото на пациента?

Монитор  стр. 12  

Вече години наред си говорим за реформи в здравеопазването. Все чакаме промяна, която да е в полза на пациента. Проблемите в сектора обаче си остават. От време на време се претоплят стари идеи, чуваме какви ли не идеи я приложими я не. Тези дни лъсна и предложението да има такса за обработка на рецептата при получаването на безплатни лекарства в аптеките. Така парите няма да идват от касата, а от джоба на пациентите. Само че така се получава следният парадокс-че всъщност болните няма да могат да се възползват от намалението на някои лекарства, ако в аптеката ги таксуват за обработката на рецептата. И това всъщност прави идеята неприложима. Крайно време е, когато говорим за здравеопазване, наистина да мислим за благото на пациента и промените да бъдат предприемани единствено в негова полза. В противен случай ще продължаваме да си говорим, че секторът е на командно дишане и само ще се въртим в един порочен кръг, от който няма излизане. Нали никой няма полза от това?




Лудите в списък преди изборите

Записват всички опасни психично болни

Диана Тенчева

Труд  стр. 3  

Психоболните, които са опасни за себе си и за околните, ще бъдат вписани в национален регистър. Това предвижда проектонаредба на здравното министерство, която ще влезе в сила до дни, потвърдиха вчера за "Труд" от ведомството. Това значи, че листата, за която се говори повече от четири години, ще започне да се съставя преди парламентарните избори.

"Идеята е регистърът да се ползва не само от държавните институции и служби, но да се обърне по-голямо внимание и адекватни грижи на тези пациенти. А така ще намалеят и трагичните инциденти", заяви проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия. Листата ще попълват лекарите, а справки от нея ще получават органи и институции, които наемат кандидати за работа с общоопасни средства. Това ще става след писмено заявление до здравния министър. Тричленна комисия пък ще посочва кои душевноболни са с опасно поведение. Най-често такива са шизофреници, пациенти с личностни разстройства, с остра фаза на психозаболяване, тези, които се влошават периодично или са извършили престъпление. Всички те вече ще фигурират в единния списък, а не тук или там в книжата на центровете за психично здраве, които обаче са без електронна връзка помежду си. Т.е., ако трябва да се провери дали даден българин е опасно болен, трябва да се изиска справка от всичките над 50 психозвена.

"В регистъра ще се вписват името, постоянният адрес, местоработата и социалният статус на пациента", каза доц. Жени Стайкова, директор на Националния център по обществено здраве и анализи, където се изготвя списъкът. В листата ще се отбелязват епизодите на болестта на пациента, а регистрирането му не е за цял живот. ,Ако болният се подобри и 5 г. досието му не е актуализирано, ще бъде отписан", каза още доц. Стайкова.


Младежи на протест: Нужна ли е Спешна помощ, която убива?

Труд  стр. 6  

"Нужна ли ни е Спешна помощ, която убива?", "Здравеопазване = Хаос". Това бяха само част от плакатите, които издигнаха стотина млади хора на протест пред Спешния център в Благоевград.

Поводът бе смъртта на 25-годишната Ива Янева. Гневът на близките е насочен срещу нехуманното отношение на лекарите и неуредиците в болницата. Ива била държана повече от 2 часа с мозъчен кръвоизлив на диазепам в Спешен център, без да я прегледа специалист. Не й направили скенер, защото асансьорът не работел, а накрая объркали и диагнозата.

Близките не оспорват тежката диагноза - аневризма на мозъка. Те недоволстват от липсата на човешко отношение. Изпратили са и жалба до здравното ведомство.

Приятелите й ще протестират всеки ден до получаване на отговор.
И тази седмица без парламент

Георги Ангелов, Здравка Андонова

Труд  стр. 4  

Парламентът вероятно няма да заседава тази седмица. На днешните консултации за програмата на Народното събрание ГЕРБ ще бъде представлявана от Цецка Цачева, която ще държи на ултиматума на партията на Бойко Борисов. Той е от две точки. Депутатите от ГЕРБ ще влязат в залата само за актуализациите на бюджета на здравната каса и на държавния бюджет, както и за гласуване на оставката на кабинета.

В БСП вчера не бяха сменили позицията си и не са склонни на промяна на държавния бюджет. Днес предстои заседание на Изпълнителното бюро на левицата, на което би трябвало да се обсъдят приоритетите им преди уговореното разпускането на парламента и очакваната оставка на правителството.

И от ГЕРБ, и от БСП не смятат да подкрепят в пленарната зала специален закон за фалиралата КТБ. В деловодството на парламента вчера бяха внесени две ратификации - за консултантски услуги от Международната банка за възстановяване и развитие за стратегията за водоснабдяване и за споразумение за партньорство между ЕС и Монголия. "Ако бяха толкова спешни, можело е да ги гласуват вместо законите за Сметната палата и МВР", коментираха от ГЕРБ.

В министерствата вече се готвят за оставката на кабинета до края на седмицата. Със заповед на премиера Пламен Орешарски от кабинета си тръгват по своя воля заместник-министрите на външните и на вътрешните работи Тодор Чуров и Йордан Грамов. Чуров ще се върне на работа в министерството, а Грамов бърза да го възстановят като прокурор преди ВСС да излезе във ваканция през август.




Болница осъди здравната каса за 187 000 лв. забавени плащания

Лекарският съюз очаква подобни искове да се превърнат в масова практика

Ванина Стоянова

Сега  стр. 1, 3  

В момент, когато актуализацията на бюджета е под въпрос, Националната здравноосигурителна каса загуби дело за забавени плащания към изпълнители на медицинска помощ. Институцията е осъдена да изплати 187 000 лв. на Университетската болница "Св. Анна" в София (Окръжна болница). Сумата, която касата трябва да плати, е по лихви за забавени плащания по договора със здравното заведение, съобщиха от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Решението на Апелативния съд в София потвърждава решението на Софийския градски съд, но има и трета инстанция. Искът е заведен за забавени с повече от 6 месеца плащания по договора с болница "Св. Анна". От НЗОК оспорваха с мотива, че имат ограничен бюджет и недостиг на средства. И СГС, и Апелативният съд обаче отхвърлят аргументите, като посочват, че лихва за забавяне на плащанията се дължи по силата на Закона за задълженията и договорите и на Националния рамков договор. Това, че касата е административен орган, а сключените договори с болниците и лекарите са типови, не освобождава страните от спазването на условията им, смятат магистратите. Според тях въпросът с липсата на средства в бюджета е ирелевантен на спора. Касата трябва да плати и 11 500 лв. за разноски по делото.

Решението на съда идва в момент на голямо напрежение за сектора - актуализацията на бюджета на здравната каса е под въпрос, а лекарите заплашват с протести. Миналата седмица, след първоначалното бламиране на актуализацията, Българският лекарски съюз призова всички болници и останалите медицински изпълнители да заведат съдебни искове срещу касата за дължимите им забавени суми. "Очаквам да има и други дела, очаквам да са масови, ако няма актуализация на бюджета, тъй като това ще остане единствената възможност за болниците да си вземат парите", коментира пред "Сега" председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. Според него решението на Апелативния съд е показателно, че и други болници могат да спечелят делата.

От съсловната организация заплашиха и с протест, в случай че депутатите не гласуват актуализацията на бюджета на здравната каса. В момента регионалните колегии обсъждат вариантите за това, но ние срещу кого да протестираме - всички избягаха, измиха си ръцете и се отказаха от здравеопазването, коментира още д-р Райчинов. Държавата е на автопилот, обобщи той и прогнозира, че актуализация на бюджета на НЗОК едва ли ще има.

Миналата седмица крехкото парламентарно съгласие за промяна на разходите на касата беше нарушено и промяната в бюджета на НЗОК не се осъществи. Паралелно се разигра и друг сюжет - вместо поисканата от Надзорния съвет на касата актуализация с 328 млн. лв. правителството обяви готовност да й даде 225 млн. лв. Изненадващо депутатите от левицата обявиха, че няма да одобрят промяна на държавния бюджет, а само на разходите в бюджета на касата. На фона на вече непредвидимата реакция на народните представители изобщо не е ясно дали актуализацията ще мине и тази седмица.



Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница