Пресклипинг на тема: „Здравеопазване” 09. 08. 2016 Национални вестници



страница1/7
Дата09.09.2017
Размер361.01 Kb.
#29863
  1   2   3   4   5   6   7



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
09.08.2016
Национални вестници


Зам.министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков

Офертите лекарства срещу екскурзия са непочтени за пациентите


Некоректни фармацевтични са виновни за докторите туристи

Силвия Николова

Монитор  стр. 13  



- Доктор Шарков, как ще коментирате разкритието, че джипита изписват лекарства на определени фармацевтични фирми заради оферти за екзотични екскурзии?

- От една страна това е некоректно поведение и конкуренция на фармацевтичните фирми, които си го позволяват. Това е и въпрос на контрол от съсловната организация и на други органи, които не са към Министерството на здравеопазването. От друга страна непочтено е към пациентите да им се променя терапията без да е медицински обосновано. Аз съм убеден, че огромната част от българските лекари нямат такава практика и не постъпват по този начин.



- Трябва ли да се направи проверка дали мотивирано са сменени лекарствата на пациентите, чиито лекари за периода на екскурзиите най-много са правели това?

- Според мен Националната здравноосигурителна каса трябва да направи една вътрешна проверка, за да се види кой подава информацията на непочтените фармацевтични фирми кой лекар колко опаковки от тяхното лекарство е изписал. Това е информацията, която те ползват. Едва ли някой вярва на копието от рецептите. Ако изтичането на тази информацията бъде спряно и некоректните действия ще бъдат прекратени. Аз ще се срещна с ръководството на пациентската организация "Заедно с теб", която подаде информацията и ще направим среща и с органите, които могат да направят разследване на тези случаи. Необходимо е да се установи дали има връзка между предписването на определен брой лекарства и екскурзията. Това не е въпрос на медицина, на здравеопазване, а на други органи. Но то е въпрос на общо усилие, за да бъде прекратена тази практика, и то трябва да е и на НЗОК, и на пациентските организации, и на Българския лекарски съюз, и на Българския фармацевтичен съюз. Не мисля, че тук трябва да хвърляме вината само върху общопрактикуващите лекари. Тази практика се разпростира и върху другите области на здравеопазването. Това е гнусно поведение от страна на фармацевтичните фирми. Така не се работи! Основен виновник за въвеждането на подобна практика са именно те. Сред тях има и такива, които още не са подписали етичния кодекс. Ако компаниите наистина спазват своите правила и публикуват цялата информация за хонорарите на лекари - лектори на техни събития, спонсориране на конгреси и прочие, както вече бе обявено, че ще се прави, нелоялните схеми няма да могат да съществуват.



- Компаниите обаче ще публикуват ежегодно само финансирането на лекарски участия в симпозиуми, конгреси, хонорарите от лекторски. За екскурзиите и дума не става.

- Всичко трябва да бъде отчитано от фармацевтичните фирми, включително и такива практики. Иначе няма как те да бъдат прекратени.



- Общопрактикуващите лекари в България не достигат, от години незаетите практики варират между 800 и 1000. Затова ли някак като цяло към тях има известна толерантност от всички, включително и от нас, пациентите?

- Когато един лекар е добър и уважаван, хората го обичат и се записват при него. Възможността джипито да бъде сменен на всеки шест месеца е вид атестация, каквато толкова често в другите професии у нас няма. При това атестацията я нравят твърде много хора, в НЗОК се вижда как се движи пациентопотокът, става ясно кой лекар си върши добре работата и кой не толкова добре.



- Впрочем вече мина повече от година, откакто влезе в сила новата наредба за специализациите, които засягат и джилитата. Има ли интерес към новия ред за придобиване на специалност от младите лекари?

- Да, интерес категорично има. Малко над 2000 души специализират по условията на новата наредба. Останаха и колеги, които в рамките на 1-1,5 години ще вземат специалност по старата. Това бе първият нормативен акт, с който стартира екипът на Министерството на здравеопазването и за него имахме подкрепата на всички, включително и на младите лекари. Тя им дава възможност да работят по трудов договор със заплата, колкото е тя в съответното лечебно заведение. По старата наредба те можеха да взимат до три минимални месечни възнаграждения, като най-честата практика беше да им дават две или една. От тази година медиците специализанти вече се признават от НЗОК като договорни партньори и това е вписано в решението към Националния рамков договор. За дефицитните специалности като педиатрия например държавата плаща лекторското обучение. Голямо предимство е, че могат да 1фактикуват и в болница в родния си град, стига тя да е акредитирана като база за обучение, а такива са всички областни. Освен това всяка общинска може да подпише договор с областната и млади лекари да могат да провеждат своята специализация в нея.



- Какво ново се предвижда по отношение на специализациите на спешните медици?

- Вече има подготвено решение на Министерския съвет, което е предоставено за публично обсъждане. Предстои създаването на Национален център по спешна медицина с основна задача да организира обучението на спешните медици.



Летните вируси най-агресивни през август


Монитор  стр. 7  

Традиционно през август се очаква завишаване на броя на болните от летни вируси, съобщи пред "Фокус" д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. По думите му 2-3 са групите от най-разпространени вируси през сезона. "На първо място са ентеровирусите. Те са много голяма група, включваща най-различни подгрупи и щамове с понякога доста различни свойства. Но общото е предаването им е по фекално-орален път, което значи, че хигиената наистина е водеща, ако искаме да се предпазим от тях, тъй като начинът на заразяване е като погълнем голям брой от вирусите. Става въпрос за т. нар. инфекциозна доза, под която не се осъществява заразяване. А то може да стане по много начини - чрез замърсени ръце, вода и храна. Има и предаване по въздушно-капков път, но е доста по-рядко.

"Има още две вирусни групи, които ще срещаме през годината. Едната е на норовирусите - сравнително нови вируси, които обаче предизвикват доста бързо преходен ентероколит с различна степен на проявления, а също и ротавирусите - в по-напреднала възраст, както и при по-малките деца", обясни д-р Кунчев. Той добави, че последните две вирусни групи не са от най-често срещаните, в тях попадат около 10-15% от засегнатите. Лекарят припомни, че в началото на лятото е имало по-сериозно увеличение на заболелите от марсилска треска и лаймска болест, но заразите се влияят от промените във времето и засушаването, затова и броят на болните влиза в обичайните си граници. Д-р Кунчев прогнозира и по-напрегната ситуация с хепатит А в следващите 2-3 месеца.




Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница