Пресклипинг: „Здравеопазване” 08. 04. 2014



страница1/4
Дата01.06.2018
Размер0.61 Mb.
#69986
  1   2   3   4
Пресклипинг:

Здравеопазване”
08.04.2014



Чобанов: Сега е време за бизнес

Държавата нямала 500 млн. лв. за дълговете на болниците

Дима Максимова
Сега е моментът бизнесът да започне да инвестира, каза вчера във Велико Търново министърът на финансите Петър Чобанов. В града той и главният изпълнителен директор на Българската банка за развитие Димо Спасов се срещнаха с представители на бизнеса.

Чобанов допълни, че за една година работа на правителството се наблюдава успокояване на бизнес средата. 138 режима били в процес на облекчаване, ритмично се възстановява ДДС, което увеличавало оборотните средства на бизнеса.

Финансовият министър призна, че данъчните длъжници са се удвоили през последните 4 г. Проверява се дали е възможно част от задълженията да се изчистят чрез прихващане. Като реалистични за събиране от натрупаните дългове Чобанов определи 1,6 млрд. лева.

Министърът уточни, че държавата не може да извади 500 млн. лв., с които да покрие дълговете на болниците. Парите нямат панделка, за да се вържат конкретни приходи с определени разходи, заяви Чобанов по повод искането на медиците акцизите от цигари и алкохол да отиват за здравеопазване.

По повод заведените дела от общини срещу Министерството на финансите за разпределението на парите от публичната инвестиционна програма, Чобанов заяви, че той това е ставало по прозрачен начин. През юни ще се направи повторен преглед на проектите, които получиха пари, и с икономията след проведените обществени поръчки ще се финансират други проекти. Догодина са предвидени нови 300 млн. лв. за общините, с което да се намалят регионалните различия.

През 2015 г. от държавния бюджет субсидията към общините ще се увеличи с 80 млн. лв. Парите ще бъдат разпределени в четири направления, сред които такива за капиталови разходи, за ремонт на пътища и за снегопочистване, каза още финансовият министър. Той посочи, че в момента се прави анализ за преотстъпването на част от данъка върху печалбата за общините.

"Растежът от 2,1% на БВП за тази година е реалистичен. Преките чуждестранни инвестиции ще бъдат повече от дефицита по текущата сметка, предвиждаме раздвижване на потреблението, включително и с подкрепа на уязвимите социални групи", посочи Чобанов.
Искат държавните служители да си плащат данък здраве

За колата харчим 6 пъти повече, отколкото за здраве
Държавните служители трябва да си плащат сами здравните осигуровки. За това се обяви здравният министър д-р Таня Андреева вчера.

Предложението ще бъде включено в пакета законодателни промени, които МЗ ще предложи на правителството. До края на годината те ще влязат в пленарната зала, обясни д-р Андреева пред БНР. Промените включват още преструктуриране на болничната помощ и въвеждане на по-сериозни санкции за хората, които не си плащат данък здраве.

Парите, които българинът дава за колата си, са 6 пъти повече от тези, които влага в профилактика и грижи за здравето си. В поддръжката на автомобил с мощност 101 к.с., който е в експлоатация от 10-15 г., отиват средно 1267 лв. на година по информацията от Българския автомобилен съюз. А според данните от Националния статистически институт разходите за здравето на един човек са средно 212 лв., сравни Тодор Воденичаров, шеф на сектора за здравеопазване на "Сименс" за България, Сърбия и Черна гора. Според изследване на здравната каса над 3 хиляди българи по-малко са отишли на задължителния годишен профилактичен медицински преглед при своите лични лекари в сравнение с 2012 г. Като пропуска се обяснява с всевъзможни пречки. Докато за задължителния технически преглед намира време.
Станишев: Заделени са 12 милиона за модерна "Спешна помощ"

БСП днес се регистрира в ЦИК за евровота

Лиляна Клисурова
12 милиона лева е заделило правителството в инвестиционната си програма за тази година за модернизиране на спешната помощ, за да бъде тя бърза и наистина да помага. Това обяви соцлидерът и водач на лявата листа за евроизборите Сергей Станишев във видеообръщение по повод Деня на здравния работник, качено в профила му във фейсбук вчера.

Лидерът на българските и европейските социалисти напомни, че ще бъдат открити 35 нови центъра за здравно и социално консултиране в цялата страна. Планирано е и изграждането на 11 центъра за спешна помощ от типа на "Пирогов" "Всичко това ще се случи и е част от здравната реформа, от която имаме нужда. Защото здравната система е в много тежко състояние", казва Станишев. И обяснява: "Пациентите го усещат, когато имат здравен проблем, а лекарите, санитарите и медицинските сестри -всеки ден". Нека направим така, че те да могат да си вършат успешно работата и всички да се радваме на добро здравеопазване, призовава той. В живота всеки ден се случват чудеса, но не сътворени от неизвестна ръка, а от българските лекари и медицински сестри, хвали ги Станишев. Държавата и политиците не могат да сътворяват чудеса, но ние, социалистите, знаем колко е важна ролята на лекарите, продължава лидерът на БСП и ПЕС. "Такава е професията на лекарите и сестрите - когато ни помагат, лекуват, спасяват - сме им благодарни. Когато допускат грешка, се сърдим и сме гневни.

За съжаление добрите неща ги помним кратко време, а грешките - много дълго и трудно ги забравяме", обяснява Станишев.

Днес лидерът и млади социалисти ще внесат в ЦИК документите за регистрация на Коалиция за България за участие в евроизборите през май.





Касата лобира за частни болници

Всеки месец изтичат 3,5 млн. заради скъпи консумативи.Да избираме клиника като джипи, предлага д-р Дечо Дечев

Мария Чипилева
Защо медицината се превърна в бизнес? Докога ще изтичат парите за здраве? Как прогнозните бюджети ще се отразят на болниците? И в каква посока трябва да върви здравната реформа? "Стандарт" попита директора на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Дечо Дечев.

- Д-р Дечев, какво се случва в момента в болниците, всички казват, че пари няма?

- Прави са, пари няма или по-точният израз е, че плащанията по линия на НЗОК идват с огромни закъснения. Това е така и за прогнозните бюджети, което обезсмисля наличието им. Би имало смисъл, ако този прогнозен бюджет предшества периода, за който се отнася, а не да се обявява, след като той е преминал. За февруари например той беше обявен около 15 март. Този за март още го чакаме. Нещата са много зле, състоянието на управленска безпомощност в НЗОК е без прецедент през последните 14 г.



- Прогнозните бюджети идват с месец закъснение, а реално заработените средства кога се плащат?

- Реално изработените средства или т.нар. надлимитна част се заплаща след проверка. Очаквам сега процедурата да стане още по-тежка след промените, които се приеха. Регионалната каса ще проверява надлимитната дейност, след което ще изпраща становището си в НЗОК, а там Надзорният съвет ще взима решение какво се плаща. Но никъде не е описано в какъв срок ще става това. Една от целите явно е надлимитните средства да се дават неясно кога и по какви критерии.



- Какви ще са последиците за пациентите, правите ли си по-стриктна сметка на броя, който приемате?

- УМБАЛ "Св. Иван Рилски" работи на максимума на своите възможности. Още през 2013 г. ние имахме 97% използваемост на леглата, така че увеличението на приходите сега идва най-вече от повишените цени на някои пътеки, а не от броя пациенти. За разлика от повечето болници, нашата е в добро финансово състояние през последните 5 г. Това ни позволява за наша сметка да покриваме част от средствата, които касата не ни плаща. Но, ако се натрупат няколко такива месеца,

най-вероятно ще изпаднем във финансов колапс

- Неяснотата около месечните прогнозни бюджети и парите на НЗОК могат ли да доведат до прием на повече пациенти или напротив?

- Съвсем естествено е, когато си в една несигурност за бъдещето, да работиш ден за ден и да използваш максимално възможностите си за този период. Затова съм убеден, че настоящото състояние на административен хаос в НЗОК ще доведе до значително повишение на разходите й.



- Как си обяснявате тогава приемането на тези мерки, защото официалните цели бяха по-ефективно изразходване на средствата на НЗОК?

- Целите могат да бъдат само две. Едната от причините да се промени методиката е ежемесечно да се забавя или отказ за плащане на надлимитната дейност, което означава, че финансовото състояние на касата е лошо. Това е така, защото ръководството й не е планирало дейностите си в рамките на бюджета. Другата причина е, че с новата методика всеки месец се дава нормативна възможност на едни болници да се плати по-малко, а на други значително над лимита, който са имали предната година и то - по субективни критерии. Тоест явно се лобира за определени играчи на пазара - предимно частни болници.



- На фона на това МЗ внася мерки, които да оптимизират дейността на НЗОК - селективно договаряне, по-трудно даване на разрешение за нова болница, удачни ли са те?

- Мисля, че тези мерки са в правилната посока, но съм песимист за тяхната реализация. Докато НЗОК се управлява по модела "Райнов" мисля, че положителен резултат не може да се очаква. Защото хората, които провеждат този модел, са категорични противници да има повече от един играч на пазара на здравното осигуряване и контролът на тези над 3 млрд. лв. в НЗОК да не бъде само техен.



- Колко време още системата може да работи така?

- Тя е в терминален стадий. Понеже говорим само за бюджети, факт е, че потребителите им - болниците, постоянно се увеличават, но от друга страна - начинът, по който се контролира качеството на дейността им, е на нулево ниво. Цялата енергия на ръководството на НЗОК е в посока да се наказват неудобните директори чрез постоянни проверки, а за болници, които отчитат фиктивни дейности, контролът е нулев. Публична тайна е, че в определени частни болници се изисква допълнително заплащане от пациентите, но явно те са обект на специално отношение. Липсата на промени в съществуващата ситуация в НЗОК обрича на провал в здравната политика всяко правителство. Тази очевадна истина обаче влиза в коренно противоречие с намеренията на хората от гореспоменатия модел, които не желаят промени на статуквото, защото в момента то работи за тях и за техните приближени, тъй като могат по непрозрачни критерии да определят бюджети на болниците, работи за фирмите им, които продават медицински изделия на пъти по-висока цена, работи и за това НЗОК да продължава да се източва и с въведения през 2009 г. от същия кръг от хора модел на позитивен лекарствен списък, който ни коства над 100 млн. годишно в повече



- Когато свършат парите на касата след 3-4 месеца, какво да очакваме, мислите ли, че ще има актуализация, защото управляващите бягат от тази заявка?

- Няма управляващ, който да не знае, че този бюджет на НЗОК няма да стигне. Самата д-р Румяна Тодорова, след като подписа рамковия договор, заяви, че бюджетът няма да стигне. Така че - тук няма изненада. Неясно е само какви ще са обясненията на касата, че един по-висок бюджет от миналогодишния няма да стигне дори за 9 месеца на тази година. Освен това трябва да се обясни на тези, които биха дали още средства, защо, когато населението намалява, хоспитализациите се увеличават с 200-250 000 на година. И трето - какви ефективни мерки ще се въведат, ще има ли поне една, която да контролира качеството на лечение? Защото сега отчитаме само броя преминали болни. В момента обаче единствените усилия на НЗОК са концентрирани в това как да прехвърли отговорността за провала си на други институции.



- С колко се източва касата от по-високите цени, на които плаща медицинските изделия?

- Ежемесечно изтичат милиони - между 3 и 3.5 млн. лв. в повече заплаща НЗОК за медицински изделия, отколкото, ако се предприемат правилните стъпки. Драмата с лекарствата е на същото ниво, там също не се провеждат действия за спиране на превръщането на касата в бутик. В момента 75% от нейните средства за лекарства отиват за оригинални продукти.



- Задължителното договаряне на отстъпки от НЗОК за обем при лекарствата няма ли да реши проблема?

- Борбата при лекарствата не трябва да бъде толкова за намаляване на цените им, колкото на разходите за тях, а това са две различни неща. Невинаги намаляването на цените води до намаляване на разходите. Цените на лекарствата по лекарско предписание у нас са едни от най-ниските. За компенсация е изградена стройна организация за изписване на по-високи дози, отколкото в другите държави. У нас е масово разпространена полипрагмазията - терапия с повече лекарства

През 2006 г. средно един пациент е изпил 31 опаковки лекарства, а през 2009 г. - 38. И ако една опаковка през 2006-а е струвала на НЗОК 6.20 лв., през 2009 г. цената й е 9.50. Тоест - само за няколко години количеството медикаменти на човек се е повишило средно с 20%, а средната цена, която заплаща касата - с 50%. Това е един от големите пропуски на касата. Тоест тя не концентрира своите сили да се въведе рационално изписване на медикаменти, а отива към намалението с 2-3% на цената чрез задължителни преговори за отстъпки, от които резултатът е спорен.

- Защо не се въвежда регулация на цените на медицинските изделия?

- Защото има един кръг, който не желае да се промени системата. Сегашната организация има нормативна рамка и явно експертите, които са писали закона под влияние на този кръг, са пропуснали две важни неща - да се въведат критерии за качество на медицинските изделия и текстове, които гарантират съпоставимост на цената му с тази в други европейски цени. Явно някой не желае да променя състоянието, защото от тези 82 млн., които НЗОК ще даде за медицински изделия, поне половината ще отидат при хората, защитаващи съществуващия модел.

- Каква е правилната посока за промяна на системата като цяло, така че да обслужва пациентите, а не определeни кръгове?

- Време е търговията да отстъпи място на медицината

Задължително трябва да минем през етап, в който моделът на здравеопазване да отчита реалната заболеваемост у нас. В момента интересът на болниците се определя от броя на преминалите през тях пациенти, като това води до отчитане на данни, които нямат нищо общо с реалната заболеваемост. Един от вариантите за промени е всеки здравноосигурен да си избира болница, така както избира джипи, а избраната болница да получава ежемесечно за него фиксирана сума. Така болницата вместо да има интерес пациентът да е болен, ще има интерес да е здрав или така лекуван, че да влезе за повторно лечение след максимално дълъг период на ремисия. Тогава нещата ще се променят, ще бъдем в реална пазарна ситуация - по-добрите болници ще бъдат избирани от повече здравноосигурени и ще имат повече приходи. Ще се промени и ролята на касата - вече няма да е в ролята на банкомат, а ще проверява качеството на лечение.

- Демонополизация или допълнително осигуряване е част от този път?

- За мен по-добрият вариант е да се намали здравноосигурителният пакет, който се определя от МЗ, и да се даде на частните фондове и НЗОК да покриват дейности извън него.


Станишев: Лекарите правят чудеса
"В живота всеки ден се случват чудеса, само че не сътворени от неизвестна ръка, а от българските лекари и медицинските сестри. Наскоро четох в медиите за варненски лекари, които са спасили майка и нейното бебе. Истинско чудо. Такава е професията на лекарите и медицинските сестри". Този поздрав отправи вчера във Фейсбук лидерът на БСП Сергей Станишев по повод празника на лекарите. "Честит празник на хората с бели престилки. Тяхната роля в обществото е изключително важна и ние социалистите го знаем. През тази година правителството е предвидило 12 милиона лева от своята инвестиционна програма да модернизира Спешната помощ. Ще се открият 35 нови центъра за здравно и социално консултиране", каза Станишев. Поздрав към докторите отправи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Българските медицински специалисти заслужено се ползват с искреното признание и висока оценка за своята нелека мисия", каза той.



Фондът за лечение на деца с нов шеф
До края на седмицата ще се реши кой ще оглави Фонда за лечение на деца. Това съобщи през БНР министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева. Кандидатите за шефския пост са двама. Единият е икономист, а другият е доцент, педиатър в Университетската специализирана болница, допълни тя, но отказа да съобщи имената им.

Здравният министър изрази надежда, че ще има кандидат, който да се справи с предизвикателства във фонда.

Преди броени дни документи за поста подаде Йордан Петров, който е икономист и член на инициативата "Спаси, дари… на", припомниха запознати.
Филиалите на ВМА си правят поликлиники
Филиалите на Военномедицинска академия ще откриват диагностично консултативни центрове, подобни на бившите поликлиники, чиито лекари ще сключват договори със здравната каса за финансиране. Така академията ще намали задълженията си и ще си осигури собствени приходи, съобщи нейният началник доц. Крум Кацаров вчера, след като награди заслужили лекари в Световния ден на здравето. Той обясни, че задълженията й към момента са над половин милиард лева.

Изграждането на ДКЦ може да започне още от края на тази или от началото на следващата година.

Доц. Кацаров уточни, че парите, които ВМА получава от здравната каса, покриват малко над 44% от разходите на лечебния комплекс. При нормални обстоятелства обаче този процент трябвало да достига 60. Спадът от 20 на сто би могъл да се компенсира точно с изграждането на въпросните диагностично-консултативни центрове, с каквито в момента академията не разполага.

250 000 пациенти са преминали през всичките структури на лечебния комплекс за 2013 година. Над 52 000 от тях са били хоспитализирани. От тях само 8 на сто са от контингента на охраната, посочи доц. Крум Кацаров. Ако ние имахме диагностично-консултативните центрове, броят на тези хора би бил значително над 250 000 човека, допълни той.

Според него по остойностени клинични пътеки финансирането от здравната каса би трябвало да бъде до 60 процента. През миналата година обаче ВМА е имала 12 млн. лева, удържани като просрочени разходи. По думите му това са част от парите, които лечебното заведение трябва да получи.
Рецепта за здравеопазване в 27 стъпки

При ГЕРБ системата се обезкръви чрез одържавяване на 1,4 млрд. лв

Божидар Данев, изпълнителен директор на Българската стопанска камара (БСК)
Здравеопазването се намира в критично състояние. Анализът на Българската стопанска камара показва, че лекарите до 30 г. са едва 5% от общия брой, съотношението лекари медицински сестри е паднало на 1:1,1. Системата е силно бюрократизирана, корупцията е много висока, не се осигурява реален и равен достъп до качествено здравеопазване. А в същото време всяка година се наливат като вода в пясък 9 млрд. лв.

Проблемите са структурни и са в 5 основни области финансиране, организация, технологична и кадрова обезпеченост, нормативна недостатъчност и ефективност.

Цифрите говорят сами по себе си публичните разходи за здравеопазване като дял от БВП са около 4%, при средно 7% за страните от ЕС. Делът на бюджета на НЗОК в общите разходи за здравеопазване се увеличава от 60% през 2008 г. на 81% през 2014 г. Поради необосновано прехвърляне на дейности от МЗ в НЗОК за периода 2008-2013 г. бюджетът на МЗ е намалял с 51% от 698,9 млн.лв. на 359 млн. лв.

През периода 2010-2012 г. държавата обезкръви системата чрез одържавяване на 1,4 млрд. лв. под формата на излишъци от бюджета на НЗОК. Както и отклоняване от бюджета на касата за бюджета на МЗ на 340 млн. лв. през 2011 г. и 100 млн. лв. през 2012 г. Отделно се наблюдава неефективната работа на приходната администрация, която не събира задължителните здравноосигурителни вноски от над 1,2 млн. души. Кой плаща на неосигурените лица?

Продължава практиката размерът на здравноосигурителните вноски за осигуряваните от държавата лица да не съответства на разходите, които се правят за тяхното здравно обслужване. Според доклад на Световната банка в България е най-висок делът на плащанията от собствени средства като процент от общите разходи за здравеопазване. Прави впечатление, че разходите за болнична помощ неоправдано се увеличават през последните години, както и броят на лечебните заведения, което е условие за свръхпредлагане на медицински услуги и дейности. Системата целенасочено е обезкръвявана финансово. Налице е и свръхконцентрация на финансирането на болничната помощ.

Голям е и размерът на т. нар. нерегламентирани плащания, което нарушава справедливостта и ограничава достъпа на бедните граждани до медицински грижи. Съществуват корупционни практики при снабдяването на лечебните заведения с лекарства, консумативи и материали, съществува и черен пазар при необходимата за операции кръв. Бюрократизирането е безусловен факт.

Не на последно място са проблемите в технологичната и кадровата обезпеченост, налице е и нормативна недостатъчност.

Сред препоръките на БСК фигурира необходимостта от разработването на обща концепция за радикални промени в системата на здравеопазването. Трябва да се определи какъв ще е моделът на здравната система и какво ще е участието на държавата във финансирането є. Трябва да се преразгледа съдържанието и приложението на принципа на солидарността в осигурителната система. Необходимо е да се провежда единна държавна политика по разходване на публичните средства за здравеопазване.

Ние предлагаме 27 мерки за реформиране на системата тъй като здравният статус на българина се влошава и на тази основа, на горчивите констатации трябва да се промени моделът на системата. В началото трябва задълбочено да се анализират проблемите. И след това да се извършат сериозни промени в статута, органите на управление и организацията на работа на здравноосигурителната система. Препоръчваме например НЗОК да се отдели от консолидирания бюджет на страната, а реформата да стане на базата на широка и всеобхватна електронизация

Необходимо е да се извърши остойностяване на основния пакет от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК. Трябва да се намери и спешно решение за здравнонеосигурените лица по цялата верига. Необходимо е за се подготвят и обсъдят спешни мерки за стабилизиране и развитие на потенциала от медицински специалисти, да се промени организацията и заплащането им. Крайно време е и да се реши въпросът с легалното снабдяване на лечебните заведения с кръв, да се подготви пътна карта за промяната в здравния статус на населението. В анализа на камарата има статистика и диаграми, които допълват изводите и начертаните мерки за излизане от кризата в системата на здравеопазването.

Да не забравяме и че освен държавата и българинът не цени собственото си здраве както по отношение на профилактиката, така и лечение. Голям е делът на здравнонеосигурените лица. Но и здравно осигурените също не се грижат за собственото си здраве. А това затваря някакъв омагьосан кръг, в който се въртим от десетилетия. И ще продължим да се въртим, ако не се вземем в ръце и не вземем необходимите мерки.
Топхирурзи оперират безплатно българчета

Сколиозата уврежда сърцето, дробовете и спира дишането

Фани Серафимова
Световни светила в хирургия пристигнаха у нас, за да оперират безплатно български деца с тежки гръбначни изкривявания, които влошават качеството им на живот. Специалистите, които са американски и турски лекари, ще работят у нас с малките пациенти от 7 до 11 април, съобщиха от болница "Токуда", където ще се извършват операциите. Екипът, който е оглавяван от проф. д-р Ахмет Аланай от болница "Аджъбадем Маслак" в Турция, прилага в работата си




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница