Приложение 1 Информация



страница1/6
Дата09.03.2017
Размер1.2 Mb.
#16506
  1   2   3   4   5   6


Приложение 1

Информация

/по ал. 2 на чл.8 от Наредбата за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми –ПМС №139/ДВ бр57 /2004 г., изм. и доп., ДВ, бр.3/2006 г., посл.изм.и доп. ДВ бр. 94/30.11.2012 г./

Възложител: ОБЩИНА ПОМОРИЕ




Октомври 2014 г.

Информация по ал. 2 на чл.8 от Наредбата за условията, реда и методите за извършване на ЕО на планове и програми –ПМС №139/ДВ бр57 /2004 г., изм. и доп., ДВ, бр.3/2006 г., посл.изм. и доп. ДВ бр.94/30.11.2012 г.
Възложител: ОБЩИНА ПОМОРИЕ

Информация за възложителя на плана

Име: Община Поморие

Пълен пощенски адрес: гр. Поморие, ПК 8200, ул. „Солна” №5;

тел/факс/е-mail: тел.059622004; факс.059625236 е-mail mayor@pomorie.bg

Кмет на Община Поморие - Иван Алексиев

тел. 0596 22 004 GSM 0884 800 539



Лице за контакти:

Георги Петков - координатор на проекта. Началник отдел „Управление на проекти” GSM 0882 420 086 ; е-mail eu_projects@pomorie.org.

Екатерина Милиславова – публичност и визуализация на проекта

тел. 0596 26 307 GSM 0888 42 90 89
1. Характеристика на плана/програмата относно:

А. -инвестиционни предложения по приложение № 1 към чл.92, т.1 и приложение №2 към чл.93, ал.1, т. 1 и 2 от ЗООС и/или други с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлагания план/програма определя критерии, нормативи и др.ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия 1
Обща информация за предложения план/програма

Съгласно Договор № BG161PO001/5-03/2013 община Поморие е бенефициент по проект „Устойчиво и интегрирано развитие на град Поморие”, Схема BG161PO001/5-03/2013 за безвъзмездна финансова помощ ”Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”, Оперативна програма „Регионално развитие 2007-2013 г.” проектът за изработване на ИПГВР е възложен на ДЗЗД „Вамос и Съни”, а екипът на „Еко Енергопроект” ООД изпълнява дейностите по изготвяне на преценка необходимостта от екологична оценка /ЕО/ съгласно Закона за опазване на околната среда /ЗООС/ и Оценка за съвместимост /ОС/ съгласно Закона за биологичното разнообразие /ЗБР/ и подзаконовите нормативни актове, както и извършването на екологична оценка и оценка за съвместимост на ИПГВР/ПУП, ако е преценено като необходимо от компетентния орган – РИОСВ-Бургас.


На база извършения целеви и проблемен анализ в рамките на ИПГВР се определят стратегията и начина за повишаване привлекателността на териториите в неудовлетворително състояние. ИПГВР определя начина, по който ще се гарантира подобряване на качеството на живот в града (включително обществените услуги). Някои изводи са от изготвения SWOT анализ за силните и слаби страни в развитието на територията и града.

Визията за развитие на град Поморие до 2020 година е свързана с трайно подобряване на икономическото, социалното и екологично състояние чрез формиране на хармонична жизнена среда в населеното място:

Поморие да се превърне в съвременен европейски град с устойчиво развитие, качествена социална среда за живот, бизнес, икономика, територия със съвременна инфраструктура, спорт и рекреация, развит туризъм, богат културен живот и др.

ИПГВР на гр. Поморие определя средносрочните цели за устойчиво интегрирано местно развитие на територията на града, отчитайки специфичните му характеристики и потенциал за развитие чрез определяне на съответните приоритети, мерки, дейности и конкретни инвестиционни предложения, допринасящи за постигане на целите. Целите и приоритетите на плана следва да бъдат в синхрон с целите и приоритетите на стратегията на Европейския Съюз „Европа 2020", Националната програма за реформи (2011-2015г.) и Националната програма България 2020, както и плановите и стратегически документи за регионално и градско развитие.

Осъществяването на дългосрочна визия за развитието на град Поморие (град от Ниво 4) ще бъде постигнато чрез реализация па проекти в градски територии и/или подсистеми в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и/или с нереализиран потенциал, с привличане и координирано управление на разнородни инвестиции и подпомогнати от структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС. Чрез интегрирани публични политики и планиране подкрепящо иновациите, конкурентноспособността и социалното включване на всички обществени групи, Поморие ще постигне балансирано и устойчиво градско развитие.



Потенциал на град Поморие са неусвоените общински имоти общо над 10,2 ха, които в процеса на анализа са ясно диференцирани. Те са реална възможност за изпълнение на инвестиционни проекти, чрез които могат да бъдат изпълнени приоритетите, свързани с градското развитие, съгласно „Териториалния дневен ред на ЕС 2020”:

Подпомагане на полицентрично и балансирано териториално развитие – чрез насърчаване на иновативни мрежи между градовете, които да се състезават на международно ниво. Поставя се акцент върху полицентричното развитие на национално и регионално ниво. Съществена роля се отрежда на малките и средни градове на регионално ниво.

Насърчаване на интегрираното развитие в градовете, селските и специфичните райони чрез прилагане на интегриран подход на много нива в обновяването и развитието на градовете. Препоръчва се излизане от административните граници и фокусиране в дългосрочен план върху функциониращите райони, т.е. върху агломерационните ядра и ареали. Засилване връзките между градските и селските райони на всички нива, чрез подобряване на достъпността и възможността за работа. Териториална интеграция в граничните и транснационалните функциониращи райони. Важен фактор за засилването на общата конкурентноспособност е интеграцията на територията чрез териториално коопериране. Внимание трябва да се обърне на външните граници на ЕС.

На база направения урбанистичен анализ на градските структури в град Поморие по преобладаващо предназначение е възприето следното функционално зониране:
Урбанистични структури с преобладаващо предназначение


Зони с преобладаващ жилищен характер - кв. Св. Георги, кв. Север, кв. Свобода, кв. Малкото езеро, кв. Старият град и м. Ставрос
Квартали с преобладаващ жилищен характер, град Поморие

Площи и население на зони с преобладаващ жилищен характер в град Поморие

Квартал, местност

Площ

(ха)

Част от общата

площ на града

(%)


Обитатели

Постоянно население

Туристи

Общо

Квартали с преобладаващо комплексно застрояване

квартал „Свобода“

13,25

4,26

2 250

89

2 339

Квартали с преобладаващо индивидуално застрояване

квартал „Старият град“

37,34

11,96

2 050

2 887

4 937

квартал „Свети Георги“

85,16

27,42

3 850

1 026

4 876

квартал „Малкото езеро“

50,63

16,30

2 650

1 070

3 720

квартал „Север“

11,28

3,63

1 855

-

1 855

местност „Ставрос“

3,18

1,02

-

-

-

Обща площ жилищни зони:

200,84 ха

64,68 %

12 655

5 072

17 727


Зони с преобладаващ икономически характер – СИЗ и Старата жп гара

През 30-те години на 20 век възниква производствената зона на града, първо със солодобивното предприятие, ремонтната база към него и преработващото предприятие. Появяват се завод за машиностроене за военни изделия, млечен завод, консервна фабрика със складове на Булгар плод, до пожарната складове за зърнени храни през улицата складове за една търговия, Трудово Производствена Кооперация за мебели, шивашки цех и др. Със закриването на гарата след ликвидирането на солниците 60-те год. производствените процеси спират развитието си. Промишлената зона, граничеща отново с езерото, с ул. ”Кн. Борис 1”, кв. Свобода и кв. Свети Георги, почти изцяло е загубила функцията си. Предприятията са закрити, сградите им се рушат. Някои складове работят, но предимно като масови търговски обекти. Брегът в този участък е каменист и необходимостта от благоустрояването му в полза на града е актуална тема.




Териториален обхват



на север и североизток Поморийското езеро, на югоизток ул. „Солна“, на юг и югозапад ул. „Княз Борис І“ и ул. „Марица“ и на северозапад ул. „Гоце Делчев“


В Програмните документи на община Поморие са заложени следните мерки:

Подобряването и реконструкцията на съществуващата техническа инфраструктура, свързана с производствените терени (комуникационни връзки/реконструкция/рехабилитация на улици в индустриалните зони, електроснабдяване, енергоспестяващо улично осветление, подобряване на водопроводната и канализационна мрежа, поставяне на указателни знаци и табели до или в рамките на бизнес зоните и терените и др.)
Зони с преобладаващ курортен характер – м. Южен плаж и м. Косата
Курортна местност „Южен плаж“

Територията на м. „Южен плаж“ е изцяло усвоена от новоизградения 5-звезден хотел „Сънсет Ризорт“ . Комплексът се състои от 5 апартхотела - Алфа, Бета, Сигма, Делта и Ета, разпределени в общо 6 сгради, както и 6 луксозни булевардни вили и 4 открити басейна, с обща разгърната площ от 115 000 кв.м. Комплексът е построен преди влизане в сила на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие и значително надвишава допустимите плътност и етажност на застрояване, допустими за охранителни зони „А“ - с режим на особена териториалноустройствена защита и „Б“- със специфични характеристики на територията и специален режим за опазване на териториалните и акваториалните ресурси, в които комплексът изцяло попада.




Териториален обхват



на север ул.„Княз Борис І“, на изток улицата, между кв.221 и 225,на югоизток Черно море на запад граница на урбанизирана територия


Курортна местност „Косата“

В местност „Косата“ се намират Гранд хотел Поморие, Градския стадион и Болнична база за лечение, рехабилитация и профилактика /ВМА/„Св.Георги Победоносец”. Цялата местност Косата попада в зона „А“ съгласно чл. 9 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.


Териториален обхват

на изток Черно море, на запад Поморийското езеро и на юг ул.„Европа“.




В Програмните документи на община Поморие са заложени следните обекти: Изграждане на велоалея от ресторант „Морско казино” до комплекс „Европа”. Укрепване брега в м. „Косата” и изграждане на велоалея до гр. Ахелой. Връзката дава възможност за пешеходно, велосипедно и атракционно предвижване с автовлакче. По това направление трябва да се оформят и зони за отдих с поглед към морето и зони за наблюдение на птичия свят с поглед към соленото езеро и адаптиране крайпътната връзка към програмата „Натура – 2000”.


Плаж „Поморийска коса“

Плаж „Поморийска коса“ е втората по дължина плажова ивица по нашето Черноморие. Общата дължина на плажа „Поморийска коса“ е 5900 м. Разположен е южно от плаж „Ахелой“ и представлява естественото му продължение. Прилежащият на плажа „Поморийска коса“ подводен брегови склон е изграден от пясъчни отложения.

Произходът на плажовата ивица, отделяща солената поморийска лагуна от морето, е тясно свързан с ефекта на вълновата сянка на Поморийския полуостров, върху който днес е разположен градът.В основата си този плаж представлява пясъчната коса, разделяща морето от Поморийското езеро, а зад него е разположена каменно-насипна дига в тилната част на косата, преливаеми буни в северния й край и надводен вълнолом тип „тире“ в южния.

Плаж „Балнеолечебна зона“

Плажната ивица се намира между края на „Поморийската коса“ и Северния поморийски плаж. Благодарение на изграденото през 1986 г. „тире“ между воения санаториум и буна № 9 се наблюдава акумулиране на пясък и намаление на наклоните в подводния склон. В тази зона се намира и лечебния плаж за калолечение.


Плаж „Поморие-север“

Плажната ивица е разположена между буна № 8 и Поморийския нос. Намира се в чертите на града и има непосредствена връзка с градската структура. Плажът е оформен между осемброя каменно-насипни буни. Пясъкът е дребно и средно зърнест. Характеризира се със спокоен релеф до дълбочина 3 м, което създава безопасни условия за къпане.


Централна градска част (ЦГЧ)

В Централната градска част (ЦГЧ) на град Поморие се намира църквата Рождество на Пресвета Богородица“, изградена през 1890 г. от известния тревненски майстор Уста Генчо Кънев. Тук се намират и сградата на Районния съд, НЦСР „Свети Георги”, Градската поща и др. От културната инфраструктура на град Поморие в ЦГЧ се намира читалище „Просвета“. От образователната инфраструктура тук се намират СОУ „Иван Вазов“ и Детска ясла.

Териториален обхват



на север ул.„Солна“, ул.„Нео Анхиало“, ул.„България“ и ул.„Цар Петър“,на изток

ул.„Поп Сава Катрафилов“, на юг ул. „Солна“ и ул.„Черковна“ и на запад ул.„Търговска“ и

ул.„Сливница“


В Програмните документи на община Поморие са заложени следните обекти:

Изграждане на културен комплекс „Яворови скали” включващ Летния театър, паметника „Яворов” с градинката и скалистия бряг. Създаване алея на Яворов с негови стихове от кея по крайбрежния булевард до паметника „Яворов”, превръщайки беседката в открита читалня на стиховете му.


Зони за озеленяване и спорт

По предназначение, функции, вид и начин на въздействие те се разделят на три основни групи:



озеленените площи за широко обществено ползване - предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности от национално или общинско значение - паркове, градини, улично озеленяване;

озеленените площи със специфично предназначение - гробищни паркове. озеленените площи за ограничено обществено ползване в имотите за жилищни, вилни, обществени, производствени, курортни и спортни сгради и комплекси.


  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ТУРИСТИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА (КОД „Т“ – ТУРИСТИЧЕСКА ИНФРАСТРУКТУРА)

код

Наименование на проект

Местоположение

Т1

Изгражданe на Туристически Информационен Център (ТИЦ) в кв.„Св. Георги“ град Поморие

ПУП-ПРЗ за имоти: ПИ 57491.508.109 кв. 216; УПИ V - 57491.508.114, кв. 218; УПИ І - 57491.508.110, кв.219; УПИ IV -57491.508.113, кв.219 по регулационния план град Поморие (ПУП в процедура)

Т2

Изграждане на културно – информационен център – бивша водна кула

УПИ XI кв.46 град Поморие

Т3

Благоустрояване на алея, оформяне на зони за отдих и за наблюдение на птици по протежение на Поморийското езеро

УПИ XVI - 6007 кв.269 и УПИ XX – 6006 кв.269, град Поморие

Т4

Изграждане на споделена алея върху брегоукрепително съоръжение за достъп до съществуваща еко пътека

ПИ с идентификатор 57491.501.451, м. „Косата“ град Поморие

Т5

Изграждане на нова атракция - Вятърна мелница за сол и облагородяване на дворното пространство

УПИ III - 5349, кв. 269, град Поморие


Т6

„Повишаване на ефективността и конкурентоспособността на предприятията“;

Град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА

(КОД „З“)

код

Наименование на проект

Местоположение

З1

Доизграждане на паркови площи между ул. „Княз Борис”, ул. „Смирна”, ул. „Странджа” и ул. „Манастирска”

УПИ I, кв.108 кв. „Свети Георги град Поморие

З2

Благоустрояване и паркоустрояване на градинката между ул. „Цар Симеон”, ул. „Иван Вазов” и ул. „Княз Борис I”

УПИ I, кв.22 град Поморие




З3-1


33-2

„Изграждане на нова озеленена площ на ул.Крайбрежна УПИ I кв.234 ПИ с идентификатор № 57491.501.245“
Рехабилитация на улица Крайбрежна, обособяване на пешеходни алеи и транспортно – успокоени зони, изграждане/реконструкция на зелени площи

ул.Крайбрежна УПИ I кв.234 ПИ с идентификатор № 57491.501.245

ул.Крайбрежна в ПИ с идентификатор №57491.501.40“

ул.Крайбрежна в ПИ с идентификатор №57491.501.548“


З4

„Озеленяване и реконструкция пешеходна зона III етап и превръщането й изцяло в пешеходна“

от ул.„Екзарх Йосиф“ и ул.„Сан Стефано“ на изток до ул.„Сливница“ на запад и отсечките от ул.„Сан Стефано“ и ул.„Сливница“ между ул.„Княз Борис I“ и ул.„Търговска“


З5

„ Благоустрояване и паркоустрояване на крайбрежна алея по Южния плаж – ІІ етап“ в участъка между морето и ул. “Морска“ и околоблоковите и тротоарни пространства, кв. “Св.Георги“, гр. Поморие

Участъка между морето и ул. “Морска“ и околоблоковите и тротоарни пространства, кв. “Св.Георги“, гр. Поморие

З6-1

36-2

„Покритие над съществуващи паркинги и изграждане на зелена покривна среда и площадки за рекреация и улавяне на дъждовни води в УПИ І-„за паркинг“ кв.257

Покритие над съществуващи паркинги и изграждане на зелена покривна среда и площадки за рекреация и улавяне на дъждовни води в УПИ І-„за паркинг“ кв.229



УПИ І-„за паркинг“ кв.257

УПИ І-„за паркинг“ кв.229 град Поморие




З8

Обект „Изграждане на озеленена площ в ПИ с идентификатор №57491.508.99“

ПИ с идентификатор №57491.508.99“, град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ИНФРАСТРУКТУРАТА В МЕЖДУБЛОКОВИТЕ ПРОСТРАНСТВА



    1. ГРУПА ПРОЕКТИ В КВАРТАЛ „МАЛКОТО ЕЗЕРО“ (М)

код

Наименование на проект

Местоположение

М1

Изграждане на нови улици и паркинги в кв.„Малкото езеро”

кв. Малкото езеро, град Поморе

ул. „Цар Петър” – О.Т.1010 до О.Т.941;

ул. „Хан Телерик” – О.Т.1071 до О.Т.1074;

ул. „Цар Тодор Светослав” – О.Т.1072 до О.Т.1075; О.Т.1066 до О.Т.1067;

ул. „България” – О.Т.1069 до О.Т.1026; О.Т.974 до О.Т.568;

ул. „Цар Иван Александър” – О.Т.1017 до О.Т.936;

ул. „Петко Каравелов” – О.Т.1085 до О.Т.1015; О.Т.1061 до О.Т.1062;

ул. „Стефан Стамболов” – О.Т.1064 до О.Т.1065;

ул. „Европа” – О.Т.936 до О.Т.567; О.Т.895 до О.Т.925;

ул. „Ропотамо” – О.Т.925 до О.Т.896;

ул. „Македония” – О.Т.947 до О.Т.480;

ул. „Панайот Хитов” – О.Т.958 до О.Т.957;



ул. „Св. Иван Рилски” – О.Т.957 до О.Т.902;

М2

Изграждане на зелени площи в кв. „Малкото езеро“:







Обект 1 „Изграждане на озеленена площ на ул. „Кн.Ал.Батенберг”, кв. Малкото езеро (капката) ПИ с идентификатор №57491.501.417“

Ул „Кн.Ал.Батенберг”, кв. Малкото езеро (капката) ПИ с идентификатор №57491.501.417“, град Поморие




Обект 2 „Изграждане на озеленена площ на ул. Европа в ПИ с идентификатор №57491.501.33“

ул.Европа в ПИ с идентификатор №57491.501.33“, град Поморие




Обект 3 „Изграждане на озеленена площ на ул.Крайбрежна в ПИ с идентификатор №57491.501.38“

ул.Крайбрежна в ПИ с идентификатор №57491.501.38“, град Поморие




    1. ГРУПА ПРОЕКТИ В КВАРТАЛ „СВОБОДА“ (В)

код

Наименование на проект

Местоположение

В1

Изграждане/ реконструкция и рехабилитация на улична мрежа, тротоари, пешеходни алеи, паркинги и създаване на достъпна среда в междублоковите пространства на кв. „Свобода“

кв. „Свобода“, град Поморие


В2

Изграждане на зелени площи в кв. „Свобода“






Обект 1: „Изграждане на озеленена площ на ул. „Княз Борис I”, кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.76, град Поморие

ул. „Княз Борис I”, кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.76, град Поморие




Обект 2: „Изграждане на озеленена площ на ул. „Княз Борис I”, кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.77, град Поморие

ул. „Княз Борис I”, кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.77, град Поморие




Обект 3: „Изграждане на озеленена площ в кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.79, град Поморие

ПИ с идентификатор 57491.504.79, град Поморие





Обект 4: „Изграждане на озеленена площ в кв. Свобода, ПИ с идентификатор 57491.504.46, град Поморие

ПИ с идентификатор 57491.504.46, град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ЕНЕРГИЙНАТА ЕФЕКТИВНОСТ НА ЖИЛИЩНИ И АДМИНИСТРАТИВНИ СГРАДИ“ КОД (ЕЕ)

код

Наименование на проект

Местоположение

ЕЕ1

Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни

сгради:




ЕЕ1-1

ЖК „Свобода” 

25 броя жилищни сгради

ЕЕ1-2

Кв.„Свети Георги“, ул. „Петър Берон“

11 броя жилищни сгради

ЕЕ1-3

Кв.„Свети Георги”, ул.„Морска“

9 броя жилищни сгради

ЕЕ1-4

Кв.„Свети Георги“, ул. „Княз Борис І“

3 броя жилищни сгради

ЕЕ1-5

Централна градска част (ЦГЧ), ул.„Сливница“

1 брой жилищни сгради

ЕЕ1-6

Централна градска част (ЦГЧ), ул.„Солна“

4 броя жилищни сгради

ЕЕ1-7

Кв.„Старият град“, ул.„Добрич“

1 брой жилищни сгради

ЕЕ2

Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на административни сгради:







„Енергийна ефективност, реновиране и разширение на административната сграда на община Поморие“

УПИ I- 5049 кв.231 ул.„Солна“ №5 град Поморие

ЕЕ3

Обновяване и внедряване на мерки за енергийна ефективност на други публични сгради:




ЕЕ3-1

„Eнергийна ефективност на сградата на читалище „Светлина”

УПИ IV кв.108

ул.„Княз Борис I“ №110 град Поморие



ЕЕ3-2

„Енергийна ефективност на сградата на Исторически музей град Поморие“

УПИ I кв. 28а

ул. „Княз Борис I“ №33а град Поморие



ЕЕ3-3

„Енергийна ефективност, укрепване и реновиране на сградата на Ритуалната зала в град Поморие“

УПИ I кв.69, град Поморие ул. „Калоян“ №1, град Поморие

ЕЕ3-4

„Енергийна ефективност, укрепване и реновиране на сградата на Районният съд в град Поморие“

УПИ I кв.69, град Поморие ул. „Калоян“ №1,град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА ИНФРАСТРУКТУРА (О)

код

Наименование на проект

Местоположение

О1

Разширяване/ремонт, обновяване на двора, оборудване и обзавеждане на детски градини в град Поморие




О1-1

ОДЗ „Детелина”

кв.254 УПИ VIII – 5218 ул. „Солна“ № 1 град Поморие

О1-2

ОДЗ "Детелина"- филиал ясла

кв.228 УПИ VII-5024 ул.„Солна“ №17 град Поморие

О1-3

ЦДГ „Веселушко“

кв. 116 УПИ I ул.„Княз Борис І“ № 157 град Поморие

О2

Разширяване/ремонт, обновяване на двора, оборудване и обзавеждане на общински училища в град Поморие





О2-1

ОУ „Христо Ботев“

УПИ І кв.116, ул.„Княз Борис І“ № 171 град Поморие

О2-2

СОУ „Иван Вазов“ (І - ІV клас)

УПИ IX- 1071,кв.85 ул.„Княз Борис I“ № 90 град Поморие

О2-3

СОУ„Иван Вазов“ (V-ХІІ клас)

УПИ III-5020,кв. 228 ул. „Солна“ 23 град Поморие

О3

Разширяване/ремонт, обновяване на двора, оборудване и обзавеждане на ПГТ „Алеко Константинов“

УПИ І кв.7 ул. „Раковска“ №1 град Поморие

О4

Ремонт, обновяване, реконструкция и облагородяване на Общински детски комплекс

УПИ VIII кв.64 ул.„Цар Асен I“ град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА КУЛТУРНАТА И СПОРТНА ИНФРАСТРУКТУРА (К)

код

Наименование на проект

Местоположение

К1

„Реновиране и разширение на читалище „Светлина” и прилежаща градина“

УПИ IV кв.108

ул.„Княз Борис I“ №110 град Поморие



К2

„Достъпна среда, ремонт на Исторически музей град Поморие и реновиране на дворното пространство“

УПИ I кв. 28а

ул. „Княз Борис I“ №33а град Поморие



К3

„Създаване на Градска галерия“

УПИ VIII кв.5 град Поморие - (бившата болница (митница))

К4

„Монтиране осветление на футболното игрище при Център за обществена подкрепа (ЦОП)“

УПИ III кв. 122 ул. „Марица“ №1

град Поморие



К5

„Изграждане на многофункционална спортна зала в района на Старата жп гара”

ПУП – ИПРЗ за поземлени имоти

No. No. 3098, 3100, 3102, 3103, 3104, 3106,4004 4005, 1446,1449 по плана на град Поморие (ПУП в прозедура)



К6

„Основен ремонт на сградата на Морски клуб“ град Поморие“

УПИ ІІ кв.18А ул.„Пейо Яворов“

К7

„Изграждане на спортен център Поморие“ – административни офиси на спортните клубове


УПИ X кв.73 а, ул.„Солна“ град Поморие (бивш Медицински пансионат и Бюро по труда)“




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА ТЕХНИЧЕСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА (код У)

код

Наименование на проект

Местоположение

У1

Проект „Рехабилитиране на съществуващи и изграждане на нови улици в м. „Северозападен град“

м. „Северозападен град“ град Поморие


У2

Проект „Рехабилитиране на съществуващи и изграждане на нови улици в м. Ставрос“

м. „Ставрос“ град Поморие


У3

Проект „Изграждане на автогара с буферен паркинг на общински терени в района на „Автосервиза“

ПИ 57491.508.109 кв. 216; УПИ V - 57491. 508. 114, кв. 218;

УПИ І - 57491.508.110, кв.219; УПИ IV -57491. 508. 113, кв.219 по регулационния план град Поморие (ПУП в процедура)




У4

Проект „Реконструкция и разширение на съществуваща градска велосипедна мрежа съгласно стандартите за безопасност и споделяне на пространството“

град Поморие




Съществуваща градска велосипедна мрежа

град Поморие




Разширение на градската велосипедна мрежа

град Поморие

У4

Проект „Реконструкция и разширение на съществуваща градска велосипедна мрежа съгласно стандартите за безопасност и споделяне на пространството“

град Поморие




Съществуваща градска велосипедна мрежа

град Поморие




Разширение на градската велосипедна мрежа

град Поморие

У5

Проект „Рехабилитиране на съществуващи и изграждане на нови улици за достъп до обектите,включени в ИПГВР на град Поморие“

град Поморие




  1. ГРУПА ПРОЕКТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ НА СОЦИАЛНАТА И ЗДРАВНА ИНФРАСТРУКТУРА (код С)

код

Наименование на проект

Местоположение

С1

Изграждане на Дневен център за деца с увреждания“

УПИ ХХІІІ-1601 кв.119 кв.„Свети Георги“ град Поморие

С2

Доизграждане на социални жилища

УПИ VІ, кв. 138 ПИ 57491.507.44 в кв. Свети Георги, град Поморие

С3

Изграждане на специализирана площадка за деца с увреждания

УПИ ІІ кв.122, ПИ 57491.506.525


С4

„Изграждане на младежки етно - културен и социален център в кв. „Север“

УПИ XII кв.170, ул.„Републиканска"

С5

„Изграждане на детска площадка на брега на Поморийски езеро в кв. „Север“

общински имот на брега кв.113а, град Поморие

С6

„Изграждане на жилищна сграда с гаражи и подземен паркинг“

УПИ VІІІ-1601 кв.119 кв.„Свети Георги“ град Поморие

С7

„Ремонт на МБАЛ – Поморие“

УПИ І кв.97 ул. „Проф.Парашкев Стоянов” №1, град Поморие

С8

Дневен център за стари хора

УПИ XII кв.170, ул.„Републиканска"


Настоящата Информация за преценка необходимостта от екологична оценка и оценка за съвместимост е неразделна част от проекта за Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Поморие и цели да допринесе за интегриране на въпросите на околната среда в реализацията на ИПГВР на гр. Поморие, с което да се осигури по-високо ниво на защита на околната среда и устойчиво развитие на района, да отчете екологичните проблеми на най-ранен етап на вземане на решение в Предварителен проект и да направи процеса на оценяване на екологичните последствия от предложения план с по–голяма прозрачност посредством консултации и участие на широката общественост. На база на резултатите ще се направят съответните препоръки, които е необходимо да се вземат предвид при следващите действия и стъпки при последващо реализиране на плана.

На база анализа на съществуващото състояние на компонентите на околната среда и целите на ИПГВР са изведени приоритетите за развитие на територията. Анализът на приоритетите на развитие, залегнали в ИПГВР от гледна точка на отношението им към околната среда, са поставени в проекта на ИПГВР на град Поморие.


Б.-място на предлагания план/програма в цялостния процес или йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие на районите от ниво 4 имат много важна и отговорна задача, да подадат нужната информация за този документ (ИПГВР), превеждайки приоритетите на Стратегия „Европа 2020”, през Националната програма „България 2020” и Националната стратегия за регионално развитие до договора с Европейския съюз.

През следващия програмен период се предвижда промяна на подхода в стратегическото програмиране, предвид постигане целите на Стратегия „Европа 2020”. Това, което се предвижда, е основно финансиране в градовете чрез координирани действия и при отчитане специфичните териториални характеристики и местния потенциал на регионите. За целта се планира да се изгради предварителна система на селекция на приоритетни проекти, така че да се постигне по-голям ефект, завършеност и най-вече, интегриран подход в инвестициите, с цел развитие на потенциала на всеки един от регионите.

Град Поморие акцентира върху заложените приоритети в изброените по-горе документи, които ще окажат съществено значение както върху развитието на района, така и в национален контекст.



Проектите за ИПГВР са съобразени с поредица от документи на национално, регионално и локално равнище, които третират въпросите за опазване на околната среда – стратегии, планове и програми за опазване на околната среда и здравето на хората, за устойчиво развитие, за управление на водите и отпадъците.
2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана/програмата

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие ще доведе до устойчиво и трайно преодоляване на високата концентрация на икономически, природни и социални проблеми в град Поморие, чрез интеграция на дейностите и взаимовръзка между отделните елементи на плана за постигане на максимален синергичен ефект.



ИПГВР на гр. Поморие се разработва по Схема за безвъзмездна финансова помощ BG161РО001/5-03/2013: „Подкрепа за интегрирани планове за градско възстановяване и развитие”, финансирана по Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 г. Съгласно Закона за регионалното развитие ИПГВР се разработва за прилагането на ОП „Регионално развитие”, както и други оперативни програми, финансиращи проекти в градовете. Разработването на Интегриран план за градско възстановяване и развитие и свързаните с него проекти е задължително условие за финансиране на проекти за устойчиво градско развитие по линия на Структурните и Кохезионния фондове на ЕС за периода 2014-2020 г.

Основните мотиви на общината за възлагане на задачата са:

  • Интегрираният план за градско възстановяване и развитие ще доведе до устойчиво и трайно преодоляване на икономическите, природни и социални проблеми в град Поморие, чрез интеграция на дейностите и взаимовръзка между отделните елементи на плана за постигане на максимален синергичен ефект.

  • Осигуряване на плановата основа за устойчиво развитие на град Поморие чрез изработването на интегриран план за градско възстановяване и развитие за периода до 2020 г. и на подробни технически задания за възлагане на инвестиционни проекти с оглед планиране на тяхната реализация за постигане на дългосрочната визия за развитието на града.

3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план/програма, включително и за извършени ЕО или ОВОС.

Целите и визията на ИПГВР на град Поморие следва да са съобразени с рамкови стратегически документи на европейско, национално и регионално ниво.



Планове и програми на национално ниво:

  • Национална програма за развитие на България 2020 ( НПРБ 2020)

- Рамков дългосрочен документ, За ИПГВР връзката е с приоритет 3 на НПГВР:” постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие и използване на местния потенциал”

  • Национална стратегия за устойчиво развитие на България.

  • Национална стратегическа реферетна рамка, включваща Оперативна програма „Регионално развитие” ОПРР Региони в растеж 2014-2020, Оперативна програма „Околна среда” за периода 2007-2013 г. и Оперативна програма „Транспорт”;

Основната цел на българската НСРР е “...Към 2015 България да стане конкурентно способна страна – членка на ЕС с високи качество на живот, доходи и социална чувствителност на обществото.”

НСРР предвижда развитие на устойчиви териториални общности чрез Оперативните програми (ОП).



  • Национална дългосрочна програма за енергийна ефективност до 2015 г. Основните цели на програмата са свързани с настоящия план: Сигурност на енергоснабдяването и използване на оборудване и технологични решения с повишена енергийна ефективност.

Оперативни програми (ОП).

Оперативна програма „Регионално развитие”

Нова Оперативна програма «Региони в растеж» 2014-2020

Програма с най-голяма важност за финасиране на ИПГВР.

Основен документ за изпълнение на регионалната политика за бъдещо териториално развитие с набелязване на приоритетно финансиране в 7 приоритетни области: устойчиво градско развитие/ вкл енергийна ефактивност/, държавна образователна инфрастуктура, регионална здравна инфр., регионална социална инфр., регионален туризъм, регионална пътна инфр., превенция на риска, техническа помощ. Оперативна програма “Регионално развитие” е насочена към постигане на устойчиво и интегрирано местно развитие, регионална и местна достъпност, устойчиво развитие на туризма.

Нова Оперативна програма „Околна среда” 2014-2020

Главната стратегическа цел е реализирането на приоритетите, набелязани в отделните стратегически документи и подобряване на околната среда чрез опазване на биологичното разнообразие.

Оперативна програма „Транспорт”

Стратегията на програмата е да постигне балансирано и устойчиво развитие на националната транспортна система чрез развитието и модернизацията на основните транспортни инфраструктурни връзки от европейското, национално и трансгранично значение и интеграция с Европейската транспортна мрежа.

ИПГВР се съобразява със стратегическите цели на тази оперативна програма чрез предложените промени в транспортната система на общината за по-доброто й интегриране с Европейската и с Националната мрежа.


  • Национална стратегия за развитие на инфраструктурата на Р България и плана за действия за периода 2006-2015 г.;

Една от основните цели за развитие на устойчива транспортна схема в Р България е насочена към оптимизиране на капацитета и ефективността на съществуващата инфраструктура и развитие на републиканската пътна инфраструктура и интегрирането й към тази на страните на Европейския съюз.

В стратегията са изведени няколко приоритета – дейностите по приоритет 1 за пътната инфраструктура и по приоритет 3 – Подобряване и уеднаквяване на транспортно – експлоатационните показатели на основни пътища от Републиканската пътна мрежа чрез реконструкции и рехабилитации



  • Развитие на устойчива транспортна система в Р България до 2020 г.;

  • Национална стратегия за регионално развитие на Р България в периода 2005-2015 г. Основен документ за определяне на дългосрочните цели и приоритети на регионалната политика на страната. Главната цел на регионалното развитие за периода до 2015 г. Е “...постигане на устойчиво и балансирано развитие на районите в Р България”.

Основните приоритети на Националната стратегия за регионално развитие към които има отношение ИПГВР са свързани с:

Приоритет 1: Повишаване на регионалната конкурентноспособност на основата на икономиката и знанието;

Приоритет 2: Развитие и модернизацията на инфраструктурата, създаваща условия за растеж и заетост и специфична цел 1: Развитие и модернизация на регионалната и местната транспортна инфраструктура и специфична цел 2: Изграждане и подобряване на екологична инфраструктура.

Приоритет 3: Подобряване на привлекателността и качеството на живот и специфична цел 4: Опазване и валоризиране на природното и културното наследство

  • Национална стратегия за околна среда 2004-2014 и Национален план за действие 2009 – 2018 г. - подобряване качеството на живот и осигуряване на здравословна и чиста околна среда при съхраняван на природното богатство

Националните цели по опазване на околната среда са:

1. Намаляване и предотвратяване на последиците от изменението на климата и чиста енергия;

2. Осигуряване на достатъчно по количество и с добро качество вода;

3. По-здравословна околна среда за по-добро качество на живот;

4. Насърчаване на устойчивото потребление и производство;

5. Ограничаване и спиране на загубата на биологичното разнообразие;

6.Формиране на нови модели на поведение, щадящи околната среда и съдействащи за устойчивото развитие, както и осигуряване на по-качествена информация и мониторинг на околната среда.

Стратегията очертава цели и действия, насочени към опазването, възстановяването и възпроизводството на естествената околна среда, поддържането на разнообразието на живата природа, разумното използване на природните богатства и ресурсите на страната в контекста на устойчивото развитие.

Приоритетите на ИПГВР са съпоставени с тези шест стратегически цели. В резултат на съпоставянето е оценена степента на въздействие на съответния приоритет на ОУП и специфичните цели към него върху стратегически цели, определени в Националната стратегия за околна среда. Въздействието е оценено като положително, силно положително, отрицателно, нулево и няма отношение.


  • Национална стратегия за развитие и управление на водния сектор до 2015 г ;

Генералната стратегическа цел, която този документ преследва в дългосрочен план е: „Устойчиво ползване на водните ресурси за осигуряване на водоснабдяване за питейни нужди на населението и за икономиката в условията на басейново управление на трансграничните води и на глобалното изменение на климата, при гарантиране екологичната устойчивост на засегнатите водни системи и национални интереси, свързани с осигуряване необходимата по количество и качество вода за нуждите на сегашните и бъдещите поколения”.

Всички предвиждания на ИПГВР гарантират постигането на генералните цели на Националната стратегия за развитие и управление на водния сектор и на Национална стратегия за околна среда и Национален план за действие 2009 – 2018 г., като основно предложенията са свързани с опазване и подобряване на повърхностните води (стратегическа цел №2).



  • Стратегия за управление и развитие на водоснабдяването и канализацията в Р България до 2015 г.;

Секторът водоснабдяване и канализация има изключително важно значение не само за благоустрояването, но и за цялостното икономическо и социално развитие на населените места.

Основната цел на тази стратегия е да се подобри управлението на сектора водоснабдяване и канализация и да се повиши качеството на ВиК услугите като се предложат комплексни мерки за постигането им. Въз основа на тази основна цел са определени четири цели, чрез които се създават предпоставки за нейното изпълнение.

Предвижданията на ИПГВР съответстват на цел 4 от Стратегията- за Подобряване качеството на ВиК услугите и достигане до нивата и стандартите на тези услуги в страните на ЕС.


  • Национална програма за управление на отпадъците. Развитие на необходимата инфраструктура за третиране на битовите и строителните отпадъци; Създаване на общински системи за събиране, транспортиране и рециклиране на строителни отпадъци; Гарантиране опазването на повърхностните и подземни води от замърсяване

  • Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в Р България 2014 -2020 г.;

Определени са четири стратегически цели, реализирането на които изисква съблюдаване на 12 основни принципи на устойчивото развитие на туризма.

ИПГВР е разработен изцяло в съответствие с посочените дванайсет принципа на устойчиво развитие на туризма и в подкрепа на основата визия на България като туристическа дестинация.

Предвижданията на ИПГВР следва да се съобразят с поредица от документи на национално, регионално и локално равнище, които третират въпросите за чистотата на околната среда – стратегии, планове и програми за опазване на околната среда и здравето на хората, за устойчиво развитие, за управление на отпадъците.


  • Национална стратегия за екотуризъм

  • Национална стратегия за насърчаване на малките и средни предприятия 2014-2020 г.

  • Национална дългосрочна програма програма за насърчаване използването на ВЕИ 2005-2015 и други.


Планове, програми и стратегии на регионално ниво:

  • Областна стратегия за развитие на област Бургас за периода 2005-2015г.

  • Регионален план за развитие на Югоизточния район на планиране за периода 2007-2013 г.

  • Регионален доклад за състоянието на околната среда на област Бургас 2013 г. – РИОСВ Бургас

  • Програма за управление на община Поморие 2011-2015г.

  • Актуализирана програма за управление на дейностите по отпадъците на територията на община Поморие за периода 2012-2020 г.

  • Общински план за развитие на община Поморие

  • Програма за опазване на околната среда на община Поморие за периода 2009-2013г.

Планове за пространствено планиране и устройство на територията

  • Общ устройствен план на община Поморие

  • Общ устройствен план на град Поморие

  • Екологична оценка на Общ устройствен план на град Поморие

  • Подробни устройствени планове


4. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие обхваща град Поморие, община Поморие, област Бургас.

Поморие е административен, общински и културен център, разположена в Югоизточната част на Република България, между общините Бургас, Айтос, Руен, Долни чифлик и Несебър. Градът притежава уникална природа, което го прави привлекателно място за целогодишен отдих и лечение на различни заболявания. Разположен е на тесен скалист полуостров (издаден на 3,5 km в Черно море) на разстояние 20 km от Бургас и на 18 km от куроорта Слънчев бряг.

Съгласно постановките на Националната концепция за пространствено развитие (2013 – 2025г.) град Поморие попада в категорията „четвърто ниво - малки градове с микрорегионално значение” в територията на групи общини. В тази категория са именно центровете на общини с подходящо местоположение в територията на областите, демографска големина, налични функции с надобщинско значение в сферата на икономиката, социалната сфера, образованието, културата. Градът играе важна роля на балансьор в развитието на област Бургас в допълнение на областния център за намаляване на ефекта на моноцентричното развитие в рамките на Югоизточен район.



Население

По данни на НСИ Към 1 февруари 2011 г. населението на община Поморие е 27 658 души, което е 6.7% от населението на област Бургас 415 817 души, т.е. Поморие заема 4-то място по брой население сред общините на област Бургас след общините Бургас. Гъстотата на населението е 66.6 души/кв.км., което малко над средната за страната (66.0 души/кв.км.). Населението на гр. Поморие е 14 027 жители (ГРАО, 2014-09-15)*

Икономика

Анализът на процесите в развитието на икономиката на община Поморие показва, че като цяло те следват общите тенденции в макроикономиката на Черноморската област.

През последните години наблюдението показва, че индустрията в общината бързо губи икономическите си позиции, като се развиват предимно пазарно ориентирани производства, а нехарактерните се закриват или значително намаляват дейността си. Водещо значение от отраслите на индустрията има преработващата промишленост. От друга страна като водещ отрасъл в икономиката на общината се утвърждава сектора на услугите, където се отбелязва известно увеличение на дела от приходите от туризма и съпътстващите го търговия и транспорт.

Структуроопределящ отрасъл е туризмът. Акваторията на Поморийския залив е предпочитана за ветроходни регати, а пристанът – от любители рибари. Наред с традиционния поминък на местното население – лозарство, винарство, солодобив и риболов, туризмът и съпътстващите го дейности определят новото лице на икономиката на балнеолечебния, морски курорт Поморие.

Понастоящем, община Поморие е в процес на реализация на проект финансиран по линия на ОП „Регионално развитие” (2007-2013г.) – "Поморие-туристическа атракция - град на солта, древна история и традиции" насочен към превръщане на музея на солта в конкурентна и целогодишно търсена атракция, с цел диверсификация на туризма в региона, чрез интегриране на един етнографски обект в общия туристически продукт на град Поморие и съседните черноморски курорти.



Транспорт

Гр. Поморие е на 8 km от летище Бургас. Разполага с 1 пристанище, 2 автогари, 1 ЖП гара за товарни превози. Пътната мрежа е с дължина 150,3 km, от които 11% са първокласни пътища.

Транспортният коридор Дуранкулак - Варна - Бургас - М. Търново е най-значимото в национален и международен мащаб транспортно направление, обслужващо територията на Община Поморие. Този коридор има интегриращи функции за всички общини по крайбрежието и осигурява междурегионални връзки между северното и южното Черноморие. Освен транспортните функции, които изпълнява, създава условия за усвояване на крайбрежния туристически потенциал на територията.

Главна и основна транспортна артерия, чрез която се осъществява интегрирането на района в националната транспортна мрежа и по която се осъществяват по-голяма част от връзките между северното и южното Черноморие, е път 1-9 (Варна-Обзор-Сл.бряг.-Бургас).

Транспотното направление Бургас-Каблешково-Дюлински проход е второто по важност. В регионален план осигурява пътните транспортни връзки между Южното Черноморие и областния град Бургас със Северното Черноморие.

Транспортни направления с локално значение, но с важна роля за формиране скелета и структурата на селищната мрежа в общината, са Медово-Бата-Страцин-Просеник и Порой­Гълъбец -Горица.

Специфична функция изпълнява тракспортното направление Миролюбово-Брястовец­-Каблешково-Ахелой, което в последните години се използва успешно за подобряване схемата за провеждане на транзитния трафик от вътрешността на страната, ориентиран на север от Бургас.

Тази система от четвъртокласни пътища осъществява връзките между двете радиални оси Айтос-Бургас и КК Слънчев Бряг-Бургас и дава възможност за преразпределяне и извеждане на транзитния трафик далеч от територията на Бургас т.е. изпълнява функция на обходен път на Бургас.

Извеждането на транзитния и товарен трафик от крайбрежната зона се осъществява от етапно развитие на три регионални транспортни връзки с направление изток - запад, осъществяващи връзка между път 1-6,1-9 и III-906.

Като основни транспортни центрове на територията на общината са гр.Каблешково, гр.Поморие, а като локални - с.Лъка и С.Бата.



Воден транспорт:

Водният транспорт в бъдеще ще заема все по-важно място, като развитието му ще бъде насочено основно към туристическото корабоплаване.

Пристанището в Поморие ще продължи да съществува главно като туристическо - ще обслужва малки пътнически корабчета и яхти, както и риболовни лодки. Липсата на добра транспортна тилова инфраструктура, както и складове в района на самото пристанище в бъдеще ще са основната причина за ограничаване товарната дейност до размер, задоволяващ местните потребности.

Непосредствената връзка между пристанището, крайбрежния булевард и жилищните части на града, са условие за повишаване атрактивността и туристическата привлекателност.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница