Програма за дейности за управление на отпадъците 2009 2013год., Общински план за развитие на Община Ловеч, както и общински наредби и правилници засягащи околната среда



страница1/14
Дата19.11.2018
Размер1.89 Mb.
#105314
ТипПрограма
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14

Програма за управление на дейностите по отпадъците на Община Ловеч

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Програмата е разработена в съответствие с чл.29, т.1 от Закона за управление на отпадъците, в съответствие с чл.31, ал.1, 2 и 3 и съобразно структурата на Ръководството за разработване на общински програми за управление на дейностите по отпадъците, утвърдено със Заповед № РД-167/24.03.2006 год. на министъра на околната среда и водите.

Програмата е разработена съвместно от експерти от общинската администрация на Община Ловеч и консултантската помощ на „Лопаган” ЕООД, гр. София.
Програмата си поставя няколко основни цели:

-Да идентифицира и анализира проблемите в областта на управление на отпадъците на територията на общината, да установи причините и да предложи решения и действия за тяхното преодоляване;

-Да обедини усилията на общинските органи, държавните институции, населението, НПО и предприятията на територията на общината за решаване на проблемите;

-Да аргументира проектите, засягащи дейностите по управление на отпадъците на общината, които тя ще предложи за финансиране;

-Да използва оптимално ограничените финансови и човешки ресурси като ги съсредоточи за решаване на най-приоритетните проблеми;
При разработка на програмата са взети предвид действащото екологично законодателство, Национална програма за дейности за управление на отпадъците 2009 - 2013год., Общински план за развитие на Община Ловеч, както и общински наредби и правилници засягащи околната среда.

Програмата е динамичен и отворен документ. Тя ще бъде периодично допълвана съобразно настъпилите промени в приоритетите на общината.


1.1. Обхват на програмата

Програмата обхваща всички дейности свързани с генериране, събиране, транспортиране, третиране, оползотворяване и контролиране на твърдите битови, строителни, промишлени и опасни отпадъци в Община Ловеч, проучване, прогнозиране, аранжиране, финансиране и решаване на проблемите, породени от същите, осигуряване на надеждна местна нормативна уредба, касаеща отпадъците, информираност и повишаване на екологичната култура на обществеността.


1.2. Принципи

При определянето и приоритизирането на мерките, заложени в програмата,следва да се спазват основните принципи за управление на отпадъците, залегнали в международните правни актове, по които Р. България е страна, общата европейска и националната политика в тази област, както и основните принципи, на които се основава Националната програма за управление на дейностите по отпадъците:

-устойчиво развитие;

-принцип на предотвратяването и йерархия на управлението на отпадъците;

-принцип на превантивността - предимство на предотвратяването на замърсяване пред последващо отстраняване на вредите, причинени от него;

-принцип на самостоятелността при управление на отпадъците;

-най-добри налични техники, не изискващи прекомерни разходи;

-„замърсителят плаща” и в частност „отговорност на производителя”;

-интегрирано управление на отпадъците;

-участие на обществеността.


2. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ОБЩИНАТА
2.1. Географска характеристика на територията на общината
Географско положение

Община Ловеч е разположена в Централна Северна България на площ от 946 км2 и заема североизточната част на Ловешка област (4132 км2). Обхваща 22,89 % от територията на областта и е най-голямата от осемте общини, влизащи в състава й – Летница, Луковит, Угърчин, Троян, Ябланица, Априлци и Тетевен.




Релеф

Община Ловеч е част от Средно дунавската хълмиста равнина (долното разширение на гр. Осъм). Релефът е предимно хълмист, в североизточната част – хълмисто-равнинен. Средната надморска височина е 200 м. На юг обхваща най-северните разклонения на средните части на Предбалкана, на изток пресича Деветашкото плато и част от Ловчанските височини (665 м.), на запад - източната част от Беглежко-Радювенския плоскохълмест район.


Климат

Основен фактор, оказващ влияние върху екологичната обстановка в региона са климатичните и метеорологичните условия.

Климатът в Ловешката община е умереноконтинентален, със студена зима и горещо лято. Пряко свързани с температурните условия са термичните инверсии в Ловчанска котловина, при което се затруднява турбулентния обмен на въздуха, както и разсейването на вредностите в атмосферата. Освен като фактор за натрупване на замърсители в приземния слой, температурните инверсии имат съществен дял за локалното диференциране на климата. Те са типични през летните месеци, когато концентрацията на аерозоли и други газове в приземния слой е висока, поради което и санитарно- хигиенните условия през студеното полугодие се влошават най- много.
Валежи

Валежите като основен климатичен елемент са в пряко отношение към самопречистването на атмосферния въздух и влияят положително върху процеса.

Средногодишната сума на валежите е 590 мм на кв2, а средногодишното снегозадържане е около 51 дни (с дебелина на снежната покривка 10-12 см).

Относителната влажност на въздуха се колебае от 61% през август до 81% през декември.


Ветрове

Съществено значение за самоочистването на въздушния басейн в Ловчанска котловина имат ветровете.

За територията на общината е характерна сравнително високата честота на случаите на тихо време 46,5 % от дните в годината.

Преобладават северозападните и североизточни ветрове. Като средната месечна и годишна скорост е сравнително ниска от 1,3 м/с до 1,8 м/с.

В климатичната картина град Ловеч се очертават два фактора, които имат неблагоприятно въздействие върху състоянието на въздушния басейн – високият относителен дял на тихо време и сравнително ниските скорости на вятъра през топлото полугодие.
Почви

Почвената покривка на територията на общината е разнообразна. Преобладават сивите горски почви, а по долините на реките - алувиално-ливадните.

Сивите и тъмносивите горски почви заемат най-голяма площ и са основният почвен тип на територията на общината. Те са дълбоко карбонатни. Мощността на хумусния хоризонт е средно 30-35 см при тъмносивите и 65 см - при сивите почви. Механичният им състав е тежко песъчливо-глинест и трудно се обработва. Подходящи са за отглеждане на пшеница, ечемик, овес, царевица, рапица, слънчоглед, фуражен грах, а при благоприятни климатични условия върху тях добре виреят лозя и някои овощни видове - сливи, круши, ягоди, малини, къпини, череши, праскови. Съществуват и оподзолени почви. Те имат добре оформен хумусен хоризонт и са подходящи за отглеждане на почти всички зърнени и фуражни култури, както и на захарно цвекло.

Алувиално-ливадните почви са разпространени предимно по долините на реките в общината. Имат лек механичен състав - песъчлив до средно песъчливо-глинест. Режимът на подпочвените им води е в зависимост от този на реките. Мощността на хумусния хоризонт е от 20 до 40 см, а съдържанието на хумус варира от 2 до 5%. Наличието на карбонати по целия почвен слой ги прави рохкави и леки за обработка след обилни валежи и поливания. Най-подходящи са за отглеждане на зеленчукови и фуражни култури.


Геология

В геоложко отношение територията на община Ловеч е изградена от седименти на долната креда – апт и отложения на кватернера.

Аптският комплекс е представен от три хоризонта - песъчливо-мергелен, ургонски и теригенен. Песъчливо-мергелният хоризонт е изграден от мергели, сред които се прослояват пластове от варовици и пясъчници,

Ургонският хоризонт е представен от варовици, на места с прослойки от песъчливи мергели, варовити пясъчници и мергели.

Теригенният хоризонт е представен от пясъчници и мергели, които са с малка мощност и се редуват помежду си.

Кватернерът е представен от алувиални и делувиални отложения. Алувиалните отложения изграждат руслото и надзаливната тераса на река Осъм. Представени са от чакъли, едрокъсови с валуни и глинесто-песъчлив запълнител, и песъчливи глини.

Делувиалните отложения покриват склоновете и дебелината им на места достига до 10 м. Представени са от разнокъсови чакъли с глинесто-песъчлив запълнител и песъчливи глини, примесени на места от льосовидни глини.

Геоложко-литоложкият строеж и теренните особености са предпоставка за проявата на специфични физико-геоложки явления и процеси - свлачища, срутища, карстови форми в карбонатни масиви и др.


Подземни природни богатства

Територията на община Ловеч е бедна на полезни изкопаеми. Площта за добив на полезни изкопаеми възлиза на 1597 дка, което представлява 0,17 % от цялата и територия.


Води и водни ресурси

Водните ресурси се състоят предимно от протичащата през общината р.Осъм (обща дължина 314 км) и многобройните й маловодни притоци. Режимът на речния отток има дъждовно-снежен характер. Средноденонощното водно количество е 314 м3/сек, а максималното - 885 м3/сек.

На територията на община Ловеч подземните води се срещат като пукнатинни, карстови и порови.

Пукнатинните води са формирани в скалните комплекси от мергели пясъчници и варовици. Циркулацията им се извършва от пукнатините на скалите и обикновено залягат на голяма дълбочина. Подхранването на тези води става от инфилтрацията на атмосферните валежи.

Карстови води се формират във варовиците. Подхранването им става както от атмосферните валежи, така и от пукнатинните води.

Поровите води са формирани в алувиалните песъчливо-чакълести отложения на р. Осъм. Подхранват се от инфилтрацията на атмосферните валежи и от водите на р. Осъм, с които са в пряка хидравлична връзка. Нивото им е установено от 0,50 до 3,00 м от повърхността. При високи строежи на водите в реката нивото на подземните води също се покачва.

Наличието на редуващи се окарстени варовити комплекси с мергелно-песъчливи, съчетано с редица гънки и разседи, създава условия за съсредоточаване на подземни води и образуване на води в района се използват за питейно-битово и промишлено водоснабдяване.
Характерна флора и фауна, защитени територии и чувствителни екосистеми
Флора на Община Ловеч

На територията на община Ловеч са установени по известните литературни данни и полеви изследвания 956 вида и подвида висши растения от 104 семейства като в тях не се включват мъхове, водорасли и гъби. За последните три групи няма почти никакви данни. Повечето видовете висши растения са широко разпространени на територията на страната и представляват плевели, рудерали или доминанти в естествената и производната растителност на страната. За естествено разпространените видове, регионът съчетава условията на Дунавската равнина на север и разклоненията на Стара планина на юг. В карстовите региони на Деветашкото плато, „Камъка”, „Стратеш” и др. се срещат някои типични субсредиземнморски и степни елементи (Plumbago europaea, Crocus pallasii, Euphorbia myrsinites, Iris pumila, Sternbergia colchiciflora). От друга страна горските и предимно планински видове се срещат в района на Микренските височини – Galium odoratum, Circaea luteciana, Asarum europaeum.

В Червена книга на България са включени 27 вида, които се срещат или са събирани в миналото на територията на община Ловеч. От тях: 1 вид е изчезнал, 5 вида са застрашени и 21 са от групата на редките. За повечето от тези видове съвременното състояние на популациите им е неизвестно, доколкото на територията на общината не е извършвано специално проучване. В момента се работи по ново издание на Червена книга на България, където тези видове се оценяват от специалисти от БАН. Тези резултати трябва да се имат в предвид за осъществяване на програмата по биологично разнообразие. Част от тези видове са защитени и включени в Приложение 3 на Закона за биоразнообразието.
Фауна на Община Ловеч
Риби

Като цяло територията на Ловешка община не предлага много добри условия за развитието на богата рибна фауна. Повечето от малките рекички, особено в карстовите региони често пресъхват през лятото и в тях не се срещат риби. Известни или предполагаеми за региона са 23 вида, сред които няма защитени. Дунавската минога се счита за изчезнала, защото е намерена в р. Осъм в началото на 20 век. Застрашена е дивата форма на обикновения шаран, която не известно дали се среща в чист вид в някои от водоемите на територията на общината. По-чести са видовете, които са свързани с р. Осъм. Такива са уклеят, речният кефал, скобарът и др. Срещат се и видове разпространени в стоящи водоеми, основно в неголямата система от микроязовири и в. яз. „Александрово”. Такива са бабушката, каракудата и др. Язовир „Александрово” е арендован и се ползва за рибовъдство. Специални мерки за опазване на ихтиофауната не се предвиждат.


Земноводни и влечуги

На територията на община Ловеч се срещат или вероятно се срещат 9 вида земноводни и 16 вида влечуги. За последните регионът с ниските си и топли варовикови възвишения предлагат сравнително добри условия. Най-често срещани земноводни и влечуги на територията на общината са водната жаба, жабата-дървесница, зелената крастава жаба, стенният гущер, зеленият гущер, слепокът, смокът-стрелец, обикновената водна змия, пепелянката. Само смокът-мишкар е включен като „застрашен” в Червена книга на НРБ. Защитени са 7 вида земноводни и 7 вида влечуги. С голяма консервационна значимост за опазване на земноводните и влечугите, особено богатата популация от сухоземни костенурки е „Деветашкото плато”, като това трябва да бъде един от многото мотиви при подготовката на документацията за обявяването му за защитена територия в Ловешка Община.


Птици

На територията на община Ловеч са установени 174 вида диви птици. От тях постоянно размножаващи се са 127 вида (от тях 3 или 4 изчезнали). Останалите са регистрирани през миграциите и зимуването. Като цяло, територията на общината предлага сравнително добри условия за орнитофауната. Има много обработваеми площи, но ландшафтът е разнообразен – гори, карстови региони, р. Осъм и нейните по-малки притоци. Преобладават птиците, срещащи се в селищата и в обработваемите площи –яребица, фазан, полска чучулига, гугутка, кос, голям синигер, полско и домашно врабче, сврака, сива врана. Чести са и такива от дъбовите гори – сойка, обикновен мишелов, син синигер, различни видове кълвачи.

На територията на община Ловеч няма значителни миграционни пътища. Въпреки това като по-малки локални зони на проникване могат да се разглеждат низината на река Осъм, където се наблюдават понякога струпвания предимно на водолюбиви птици – чапли, патици, лебеди корморани, водни кокошки.

По-специфични са нископланинските региони на общината, където има запазени по-значителни горски комплекси, както и карстови части – „Деветашкото плато”. Там се наблюдава гнездене на някои по-редки за страната, предимно скалолюбиви видове – белоопашат мишелов, черен щъркел, бухал и др.

На територията на общината са установени 37 вида включени в Червена книга на България. От тях 1 се счита за изчезнал (като гнездящ), 9 са редките и 27 са застрашените от изчезване. Защитени по разпоредбите на Закона за биологичното разнообразие са 147 вида. От ловните видове най-чести са яребицата, зеленоглавата патица, зимното бърне (през зимата), гургулицата и малко по-редки са средната бекасина, гривякът, пъдпъдъкът, горският бекас. Сред изчезналите през 20 век птици като гнездящи от територията на общината могат да се включат египетския лешояд (средата на века) и голямата бекасина (гнездила край Ловеч в началото на 20 век), ловният сокол и соколът скитник (80-те години). От световно застрашените и редки видове на територията на общината са установени 3 вида, като от тях сравнително често се срещат само малкият корморан (миграция и зимуване по р. Осъм) и ливадният дърдавец (размножаване и миграция). Белооката потапница посещава водоемите в региона съвсем рядко по време на миграцията.
Бозайници

Разнообразният релеф и междинното положение на Ловешка община спрямо Стара планина и Дунавската равнина е предпоставка за богатството на бозайниковата фауна – 49 вида. Особено специфично е наличието на различни видове прилепи, които населяват многобройните пещери на „Деветашкото плато”. Последното е мястото с най-богата фауна от бозайници в региона. Там има и размножаващи се популации от вълци, както и благородни елени. Като цяло на територията на общината се срещат широко разпространени в България видове – таралеж, къртица, гризачи, див заек, язовец, дива котка, лисица, сърна и дива свиня. Нарастват популациите на чакала и белката. Като редки бозайници са определени 2 вида прилепи, а други 2 (вълк и видра) се считат за застрашени. Защитени са 18 вида, от които 14 са прилепи. За опазване на бозайниковата фауна особено наложително е обявяването на голяма защитена територия на „Деветашкото плато”, където много богатите прилепни колонии се опазват досега само в природните забележителности „Деветашка пещера” и „Маарата” (на територия на община Летница).


По данни от РИОСВ-Плевен на територията на Община Ловеч има следните защитени зони по Натура 2000 и защитени територии:
Защитени зони-Натура 2000

Натура 2000 е общоевропейска мрежа, съставена от защитени територии, целяща да осигури дългосрочното оцеляване на най-ценните и застрашени видове и местообитания за Европа в съответствие с основните международни договорености в областта на опазването на околната среда и биологичното разнообразие.

Местата, попадащи в екологичната мрежа се определят в съответствие с две основни за опазването на околната среда Директиви на Европейския съюз – Директива 92/43/ЕЕС за запазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна (наричана накратко Директива за хабитатите) и Директива 79/409/ЕЕС за съхранение на дивите птици (наричана накратко Директива за птиците).

В зависимост от специфичните цели, методика и критерии при определянето на защитените зони съгласно двете различни Директиви на Европейския съюз (за местообитанията и птиците) процеса бе разделен на две:


Защитени зони по чл. 6, ал. 1, т. 3 и 4 от ЗБР (Натура 2000 в частта и за опазване местообитанията на птиците от директива 79/409/ЕЕС) са „Деветашко плато” с идентификационен код BG0002102 и „Микре” с идентификационен код BG0002088.
Защитени зони по чл.6 ал. 1, т.1 и 2 от ЗБР (Натура 2000 в частта и за опазване на природните местообитания на видовите от директива 92/43/ЕЕС) са „Деветашко плато” с идентификационен код BG0000615 и „Микре” с идентификационен код BG0000616.
Защитени територии

с. Александрово

-Защитен местност. „Коджакуру”; Заповед № 2122/12.01.64 на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 2 ха; З-д № РД – 736/ 10.06.2003 год. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 год.
с. Брестово

-Защитен местност. „Сопот”; Заповед № 2122/12.01.64 на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 2.9 ха; Заповед № РД – 742/10.06.2003 год. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 год.

-Защитена местност „Батиловец”; Заповед № 2122/12.01.64 год. на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 2.6 ха; Заповед № РД – 743/10.06.2003 год. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 год.

-Защитена местност „Черковното бранище”; Заповед № 2122/12.01.64 год. на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 0.1 ха; Заповед № РД – 741/10.06.2003 год. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 год.


с. Горно Павликене

-Защитена местност „Лещака”: Заповед № 2122/12.01.64 год. на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 3.7 ха; Заповед № РД – 745/10.06.2003 год. на МОСВ, ДВ бр.60/2003 год.

-Вековно дърво Орех м.”Пази мост”; Заповед № 2679/69 год.
с. Голец

-Вековно дърво Зимен дъб, м.”Йогова баладжа”; Заповед № 1762/72 год.


с. Деветаки

-Природна забележителност „Деветашка пещера”: Заповд № РД – 238/07.06.96 год. на МОС, ДВ бр.55/1996 год.; площ – 14.1ха


с. Дойренци

-Природна забележителност „Деветашка пещера”: Заповед № РД – 238/07.06.96 год. на МОСВ, ДВ бр.55/1996 год.; площ – 0.5 ха


с. Къкрина

-Вековно дърво Полски бряст, „Къкринско ханче”; Заповед № 2647/69 год.


с. Слатина

-Вековно дърво Бряст м. „Блатото”; Заповед № 1762/72 год.


с. Стефаново

-Вековно дърво Цер /2бр./ Заповед № 1301/74 год.


с. Радювене

-Защитен местност. „Китката”: Заповед № 2122/12.01.64 год. на МГГП, ДВ бр.6/1964 год.; площ – 5 ха; Заповед № РД – 747.


2.2. Административно-териториална характеристика

В административно отношение, общината граничи на север с Плевенска и Пордимска община, на североизток с Летнишка, на изток със Севлиевска, на юг с Троянска и на запад с Угърчинска община.



Територията на община Ловеч заема 22,92 % от общата територия на област Ловеч, 5,27 % от тази на СЦР и 0,85% от територията на страната. Делът на обработваемата земеделска земя е 28,66 %, от тази на областта, 5,32 % - от обработваемата земя в СЦР и 1 % - от общата обработваема площ в страната. Делът на обработваемата земя в общата площ на земеделската земя на общината е 74,87 %. Той е по-висок от този за областта (69,79 %), и по-нисък от относителния дял на обработваемата земя в СЦР (80,97 % ) и страната (78,05%). Поливните площи са 26761 дка, т.е. 5,58% от обработваемата земеделска земя. Горските площи обхващат територия от 217419 дка или 22,98 % от общата територия на общината.

Райони за планиране, области и общини

О Б Щ О

Територия по вид в дка

Земеделска

Горска

Населени места и други урбанизирани територии

Водни течения и водни площи

За добив на полезни изкопаеми

За транспорт и инфраструктура

Общо

в т.ч: обработваема площ

от нея: поливна площ

България

111001902

63764817

49769279

7453548

37157538

4603416

2010385

2710867

754879

СЦР

17952217

12019631

9731742

1522035

4405716

786870

380718

235763

123519

Област Ловеч

4128764

2231550

1557437

83571

1587639

146587

40549

99558

22881

Община Ловеч

946284

639608

478906

26716

217419

57968

12744

1597

7588


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница