Програма за насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници и биогорива за периода 2013 – 2015 г



страница1/4
Дата31.03.2018
Размер0.85 Mb.
#63446
ТипПрограма
  1   2   3   4


ПРОГРАМА

ЗА НАСЪРЧАВАНЕ ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ВЪЗОБНОВЯЕМИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ И БИОГОРИВА ЗА ПЕРИОДА 2013 – 2015 г.

Средец, януари 2013 год.



СЪДЪРЖАНИЕ: стр.

1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ ............................................................................. 3

2. ЦЕЛ НА ПРОГРАМАТА .......................................................................... 3

3. ПРИЛОЖИМИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ .......................................... 4

4. ПРОФИЛ НА ОБЩИНАТА ..................................................................... 5

5. ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ. ВРЪЗКИ С ДРУГИ ПРОГРАМИ .................................................................................................... 26

6. ОПРЕДЕЛЯНЕ НА ПОТЕНЦИАЛА ПО ВИДОВЕ РЕСУРСИ ........ 28

7. ИЗБОР НА МЕРКИ, ЗАЛОЖЕНИ В НПДЕВИ.................................... 41

8. ПРОЕКТИ.................................................................................................... 46

9. НАБЛЮДЕНИЕ И ОЦЕНКА .................................................................. 47

10. ЗАКЛЮЧЕНИЕ ....................................................................................... 47


  1. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Документът е разработен в съответствие с Национален план за действие за енергията от възобновяеми източници (НПДЕВИ), чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ),

Реализирането на приоритетната национална цел за бърз и устойчив икономически растеж, свързан с наличието на енергиен сектор, отговарящ на ключови изисквания за висока конкурентоспособност, сигурност на енергоснабдяването и спазване изискванията за опазване на околната среда не може да бъде постигната без мащабно внедряване на ВЕИ и биогорива.

Приоритетите в политиката на енергийния сектор са отразени в Националния план за икономическо развитие на Република България и Енергийната стратегия на Република България до 2020 год. и са в съответствие с изискванията на европейските директиви и пазарни механизми.

Важен аспект в политиката на енергийния сектор е насърчаване използването на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Оптималното използване на енергийните ресурси, предоставени от ВЕИ, е средство за достигане на устойчиво енергийно развитие и минимизиране на вредните въздействия върху околната среда от дейностите в енергийния сектор.

Произведената енергия от ВЕИ е важен показател за конкурентноспособността и енергийната независимост на националната икономика. Делът на ВЕИ в енергийния баланс на България е значително по-малък от средния за страните от ЕС. Държавното управление и системата на обществените отношения при осъществяване политиката за насърчаване използването на ВЕИ са регламентирани в Закона за енергетиката (ЗЕ) и Закона за възобновяемите и алтернативни енергийни източници (ЗВАЕИ).



2. НАЦИОНАЛНИ И РЕГИОНАЛНИ ЦЕЛИ
Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент от 23 април 2009 година за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници определя целите на всички държави от ЕС за развитие и използване на ВЕИ. За България делът на енергия от ВЕИ в брутното крайно потребление на енергия през 2020 г. трябва да достигне 16%.

Националните цели за развитие на сектора на ВЕИ са посочени в Националната дългосрочна програма за насърчаване използването на ВЕИ (НДПВЕИ):


- Производство на електроенергия: Делът на ВЕИ през 2015 година да надвиши 9% от брутното производство на електрическа енергия.

- Заместване на конвенционални горива и енергии, използвани за отопление и БГВ: Да бъдат заместени конвенционални горива и енергии с общ енергиен еквивалент не по-малко от 1 300 ktoe годишно.

- Потребление на течни биогорива: Поемането на ангажимент по Директива 2003/30/ЕС за пазарен дял на биогоривата, да бъде съобразено с реалните възможности и пазарни условия в страната.

Стимулиране производството на енергия от ВЕИ се обуславя и от още два важни фактора: намаляване на енергийната зависимост на страната и намаляване на вредните емисии от парниковите газове.


Регионалните цели трябва да са в синхрон с националните цели. По същество обаче, те са по-прагматични и са свързани с конкретни регионални проблеми. Най-важните от тях са:

- Насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници;

- Подобряване енергийното управление на територията на Община Средец;

- Подобряване параметрите на околната среда;

- Привличане на местни и чуждестранни инвестиции.
Настоящата краткосрочната общинска програма за насърчаване използването на енергията от възобновяеми източници и биогорива е важна стъпка в енергийната политика на община Средец. Основна цел на програмата е насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници. Реализацията на този процес се постига чрез определяне на възможните дейности, мерки и инвестиционните намерения на общината Тя е съобразена с развитието на района за планиране, особеностите, потенциала на общината, с действащата стратегия за енергийна ефективност.

С нейното реализиране община Средец ще бъде по-конкурентоспособна, особено като се имат предвид повишаващите се цени на електроенергията. От това ще профитират всички, тъй като спестяването на енергия е равно на спестяване на разходи. Предизвикателството се състои в това да се сложи край на прекомерно увеличаващото се енергийно потребление без да се намалява качеството на живот. Това може да бъде постигнато чрез подобряване енергийното управление на територията на общината, смяна на горивната база за локалните отоплителни системи с възобновяеми източници, въвеждане на локални източници на възобновяема енергия (слънчеви колектори, фотоволтаици геотермални източници, използване на биомаса, в т.ч. преработка на отпадъци), промяна в поведението на енергийните консуматори.



3. ПРИЛОЖИМИ НОРМАТИВНИ АКТОВЕ
Важни разпоредби в областта на енергията от ВИ се съдържат в следните закони (и наредби под тях):

- Закон за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ);

- Закон за енергетиката (ЗЕ);

- Закон за устройство на територията (ЗУТ);

- Закон за опазване на околната среда (ЗООС);

- Закон за биологичното разнообразие (ЗБР);

- Закон за собствеността и ползването на земеделски земи (ЗСПЗЗ);

- Закон за горите;

- Закон за чистотата на атмосферния въздух и подзаконовите актове за неговото прилагане;

- Закон за водите;

- Закон за рибарство и аквакултурите;
- Наредба № РД-16-1117 от 14 октомври 2011 г. за условията и реда за издаване, прехвърляне, отмяна и признаване нагаранциите за произход на енергията от възобновяеми източници;

- Наредба № РД-16-869 от 2 август 2011 г. за изчисляването на общия дял на енергията от възобновяеми източници в брутното крайно потребление на енергия и потреблението на биогорива и енергия от възобновяеми източници в транспорта;

- Наредба № РД-16-558 от 8 май 2012 г. за набирането и предоставянето на информацията чрез Националната информациона система за потенциала, производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници в Република България;

- Наредба № 14 от 15.06.2005 г. за проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация на съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределение на електрическа енергия (ЗУТ);

- Наредба за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми (ЗООС);

- Наредба за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ЗООС);

- Наредба № 6 от 09.06.2004 г. за присъединяване на производители и потребители на електрическа енергия към преносната и разпределителната електрически мрежи (ЗЕ);

- Наредба № 3 от 31.07.2003 г. за актовете и протоколите по време на строителството (ЗУТ).



4. ПРОФИЛ НА ОБЩИНА СРЕДЕЦ
4.1. Географско местоположение

Община Средец се намира в югоизточна България, в югозападната част на Бургаска област. На север граничи с Община Карнобат и Камено, на изток със Созопол и Малко Търново, на запад с Болярово и Стралджа, а на юг с Република Турция. Тя е в непосредствена близост до областния център – град Бургас, който е четвърти по големина град в България. Има изключително благоприятно географско положение поради близостта си до международно летище – Летище Бургас е на разстояние 40 км, най-голямото българско пристанище – Пристанище Бургас е на разстояние 30 км и жп гара Бургас – на 30 км от Община Средец.


Релеф


Община Средец попада в следните физико-географски единици :

  1. Южнобългарска провинция

1.1 Тракийско-странджанска област

  1. Сакаро-странджанска подобласт

  1. Южно-причерноморска подобласт

Релефът е дребно и средно хълмист и на места вълнисто равнинен, нарязан от плавно очертана речно долова мрежа, която е насочена към Бургаската низина и от там към Черно море.

Северната част на Община Средец обхваща южните части на Бургаската низина. Равнинният характер на релефа на частта от Бургаската низина благоприятствува използуването на комплексна механизация на селското стопанство, изграждането на първокласна инфраструктура, висока степен на благоустрояване на населените места и др.

Южните части на Общината включват северозападните разклонения на Странджа планина. Тя е гранична, като по-голяма част от нея се намира на турска територия. Най-високият и връх е Махияда /1027/м, който попада в турския дял на планината. Българската част на Странджа планина представлява хълмиста земя, планинската част на която е със силно ерозиран релеф, разчленен от гъста долинна мрежа. Тази особеност на релефа затруднява строителството на пътища и дава отражение върху характера на възникналите тук селища.

Природо-географските условия в района се определят от специфичния характер на Странджа планина. Разнообразието на странджанския релеф – заоблени и полегати склонове обуславя и разнообразието на ландшафта. За района е характерен плоскоридовия и хълмист релеф с надморска височина от 30 до 630м надморска височина.



Водни ресурси


Хидрографската мрежа в района на Община Средец е неравномерно развита. По-гъста и по-добре развита тя е в югоизточната и южната части на Общината. В останалата част от района разнообразието на теренните форми не е голямо, което обуславя и слабото развитие на хидрографската мрежа. Реките и доловете на територията на Общината имат променлив воден режим. През засушливите сезони те почти пресъхват. Максималните водни количества съвпадат с валежните есенни, зимни и раннопролетни дъждовни периоди. Надлъжните профили на реките и доловете, образуващи хидрографската мрежа на района са с малки наклони, особено в долната си част.

Свлачищата и срутванията в района са рядко явление. При по-интензивни и продължителни дъждове се създават условия за формиране на повърхностен воден отток, който може да изтича със значителна скорост. Така формираните водни маси изпълват бързо доловете и реките и в редица случаи причиняват вреди на земеделските култури. Това е наложило построяването на много диги в долните течения на реките Средецка и Факийска.

Изворите в района са в ограничено количество. Повечето от тях през лятото пресъхват. С чувствителен и постоянен воден дебит са изворите на Бяла река и Башдерменски дол.

Режимът на отока на реките е непостоянен и техните водни ресурси не могат да се използуват пълноценно.

На територията на Община Средец са се оформили горните и средните течения на реките Средецка и Факийска.

Река Средецка извира от Бакаджиците и тече в плитко речно корито през Бургаската низина, влива се в езерото Мандра. В горното си течение носи името Стара река и има съвсем малка долина. След като приеме първият си приток р. Чекманска, реката навлиза в хълмиста област, в която образува меандри. Долината и в тази част е все още тясна с полегати брегове и малък наклон. Този участък е известна с името Голяма река. Постепенно се разширява и при с.Проход достига 400м. При гр.Средец реката отново меандрира. След село Дебелт коритото и загубва естествените си очертания, поради корекции на бреговете и извършени в процеса на строителство на подобекти от изграждащата се инфраструктура на “Промет”АД с.Дебелт. Дължината на реката е 69км. Водосборна площ 985км2. Среден годишен отток при с.Проход 1.95м3/сек. С пълноводие през месец февруари и маловодие през месеците август, септември и октомври.

Река Факийска събира водите си от северните склонове на Странджа планина и тече в тясна долина. Също се влива в езерото Мандра. Режимът на оттока е непостоянен и нейните водни ресурси не могат да се ползват пълноценно. Река Факийска на места оформя красиви места за отдих и риболов. Факийска река от граничното било на Странджа, западно от връх Кервансарай е буйна и влачи наноси, защото тази част на планината е гола. Наближавайки с.Факия долината се разширява и реката загубва поройният си характер. Въпреки това речното корито често се затрупва от наносите от поройните притоци – Олуджак, Белевренска река и Кондака. Реката е широка средно 8 – 10м, а на места 20м, но има малка дълбочина. В местността Раков дол е завирена за нуждите на “Промет”АД с.Дебелт. Дължина на реката 87 км. Водосборната площ е 641км. Среден годишен отток при с.Зидарово – 4.84 м3/сек.

В 18 от населените места в Община Средец са събрани данни за естествените водоизточници , които населението ползва при необходимост за питейни нужди. Те наброяват 79.

Отличителна черта на Общината е маловодието.

Климат


Според климатичното райониране на България територията на Община Средец попада в континентално-средиземноморската климатична област и в двете и подобласти: Черноморска климатична подобласт и Южнобългарска климатична подобласт. Границата между двете подобласти приблизително е линията с.Радойново - южно от град Средец - с.Драчево. Площите, които се намират на север от тази линия попадат в климатичния район на Бургаската низина от Черноморската климатична подобласт. Основната част от територията на Общината, намиращи се на юг от посочената по-горе линия попадат в странджанския климатичен район на Южнобългарската климатична подобласт.

Климатичните условия в района на Общината са твърде специфични: пролетта е студена и влажна, лятото - сухо и горещо, есента е особено продължителна, мека и топла, благоприятна за зреене на винени сортове грозде и зеленчуци.



Климатичен район на Бургаската низина - Близостта до Черно море и специфичните географски условия са основните фактори, които определят характера на климата на територията. Средните годишни температури са по- високи от тези за страната /за Средец – 12.90С/. Средната януарска температура в Средец е 2,70С. По високите зимни температури са благоприятни за развитието на някои селскостопански култури.

През зимата средните месечни температури са положителни. При силни застудявания обаче абсолютните минимални температури достигат 19 - 220С под нулата. Снежната покривка има неустойчив характер и е със сравнително малка средна дебелина. Първата снежна покривка се образува по-късно, отколкото в другите части на страната /10-12 декември/, а последната изчезва сравнително по-рано / 20-28 февруари/.

Валежите са недостатъчни. Годишната сума на валежите в Община Средец е 649мм, при средно за страната 682мм. Разпределението на валежите е неравномерно. Най-големи валежи има през късната есен. Като най-сух месец се очертава август. Има условия за пролетни и летни засушавания.

Преобладаващите ветрове са източните, а след тях по интензивност западните. Липсата на високи оградни планини, слабата залесеност в конкретния район на Община Средец, както и близостта на морето обуславят високите скорости на ветровете, което пък води до редица вредности.



Странджански климатичен район - Обхваща централните и южни части от територията на Община Средец. Това е областта, през която минават голяма част от средиземноморските циклони и в която свободно нахлуват студените североизточни ветрове. Странджа планина се явява препятствие за югозападните ветрове. Теренът тук е пресечен (особено в южната половина от територията) и покрит с богата по състав и различна по продуктивност горска растителност. Надморската височина варира от 150 до 700м н. в.

Зимата в района е топла, с чести и обилни валежи. Средната януарска температура е 1-20С под нулата, но се случват и застудявания до минус 12-140С, както и до минус 21-220С

Лятото е слънчево и доста сухо, но не е така горещо. Средните юлски температури са 21-220С. При големи горещини максималните температури достигат 34-360С, понякога до 40-410С. Високите температури обаче създават условия за по-интензивна вертикално въздушна циркулация, която спомага за разсейване на вредностите.

Пролетта е по-студена от есента. Периодът с температура над 50С настъпва около средата на март и продължава до края на ноември. Периодът с температура над 100С започва от средата на април и завършва в края на октомври. Температурната сума на периода над 100С е около 35000С /тази сума за крайбрежието е 4 0000С/. Вегетационният период на растенията е по- къс.

Средният годишен валеж в северните части на района е между 650 и 800мм, а в южните 800 – 900мм. Зимните валежи надминават летните с около 10 – 12%.

Като се има в предвид горе изложените характеристики можем да направим следните обобщения:



Температурен режим
Средната годишна температура за Община Средец като цяло е 110-120С. Зимата е сравнително мека, но поради липсата на ефикасна защита за студените северни нахлувания понякога се появяват резки застудявания. Средната януарска температура е 1-20С, но в района се наблюдават застудявания от порядъка на 12-140С.

Лятото е слънчево и не така горещо, поради близостта със Черноморският басейн. Средната юлска температура е от 220С до 230С. При големите летни горещини температурите достигат 34-360С, като в по-ниските и най-западните части имат и по-високи стойности.

Пролетта в сравнение с вътрешността на страната е по-хладна, а есента по-топла. Средната априлска температура е 9,5-10,50С, а средната октомврийска 13-140С, като за най-южните части те са с 0,5 до 10С по-ниски.
ВАЛЕЖЕН РЕЖИМ
Годишната сума на валежите се движи от 650мм за ниските части до 800мм за високите части на Общината. В целият район зимата е сезонът на най-голямата валежна сума средно от 170 до 230мм, при 18 до 24 валежни дни.

Лятото в района е слънчево и доста сухо. През целия летен сезон в района има средно 11 до 13 валежни дни със средно 140-150мм валеж, като по-голямата част от него пада в началото на сезона. В края на сезона се оформи ясно изразено засушаване - през август в целия район не пада повече от 25мм валеж.

През пролетта най-големите валежи падат през март или май, а през есента през ноември. Месечните валежни суми в района са по-големи през есента отколкото през пролетта.
СНЕЖНА ПОКРИВКА
Височината на снежната покривка за района е около 10см, като за най-южните и крайгранични части тя достига до 20-25см, като 40-45% от валежите са от сняг. Снежната покривка е тънка и сравнително непостоянна.
ВЛАЖНОСТ НА ВЪЗДУХА
Средната абсолютна влажност на въздуха в милибари за района Общината е: януари - 6,0мб; април - 9,0мб; юли - 17,2мб и октомври - 11,6мб. Средната годишна абсолютна влажност на въздуха е 11,2мб.

Средната относителна влажност на въздуха в проценти е: януари-83%, април - 71%, юли - 62% и октомври - 77%, а средната годишна е 75%.


ВЕТРОВЕ
В района преобладаващи са северните и североизточните ветрове. Те духат главно през зимния период и пренасят студени въздушни маси.

През пролетта и лятото преобладаващи са източните ветрове, а през есента посоката на ветровете най- често е от юг.

Студените северни ветрове създават условия за образуването на поледици по билните части, които причиняват повреди на насажденията и културите.

От гледна точка на разгледаните климатични елементи за климата на района, най-общо може да се каже следното:



  1. Климатът в района е континентално-средиземноморски, характеризиращ се със сравнително мека, но с възможни резки застудявания зима. Лятото е сухо и горещо, като в неговият край се оформя трайно засушаване. Пролетта е общо взето хладна, а есента сравнително топла.

  2. В района се наблюдава общ недостиг на валежи и последващи летни засушавания, особено за районите в северозападната част. Териториите на юг и югоизток от река Факиийска се отличават с относително по-добра влагозапасеност.

  3. Районът се характеризира с ниска относителна и абсолютна въздушна влажност, като по баланс на атмосферното овлажняване е отнесен към засушлива зона с дефицит от 150-250 мм.

Основните природни ресурси са почвените, агро-климатичните, известна роля играят и пасищните тревни ресурси по склоновете и билата на хълмистите възвишения, които макар и немалки по площ, се ползват само през пролетта и ранното лято, т.е. преди тяхното изгаряне през засушливите месеци. Водните речни и подпочвени ресурси са много ограничени и имат локално значение. Те на места са баражирани в малки язовири и водоеми.



4.2.Площ, брой населени места, население

Община Средец е една от най-големите териториално – административни единици в страната с площ 1146 кв.км. Това съставлява 14.84 % от територията на Бургаска област и 1% от територията на България. В нея са разположени 33 населени места, от които 1 град и 32 села. Броят на населението в Община Средец е 16 745 жители, в това число и общински център град Средец. Основната част от населението на общината е съсредоточено в гр.Средец (56%), а останалите 44% са жителите на съставните 32 села. С най-много жители е село Дебелт (1884). Най-малкото село е Белеврен с 21 жители.



.

Таблица: Брой жители и брой домакинства по населени места в Община Средец




Населено място

Бр.жители

Бр.домакинства

1

Белила

56

19

2

Белеврен

21

7

3

Бистрец

178

59

4

Богданово

97

32

5

Варовник

36

12

6

Вълчаново

192

64

7

Гранитец

22

7

8

Граничар

25

8

9

Горно Ябълково

64

21

10

Голямо Буково

148

49

11

Дебелт

1884

628

12

Долно Ябълково

35

12

13

Драчево

472

157

14

Драка

117

39

15

Дюлево

587

196

16

Загорци

313

104

17

Зорница

477

159

18

Кирово

40

13

19

Кубадин

90

30

20

Малина

103

34

21

Момина Църква

458

153

22

Орлинци

353

118

23

Проход

142

47

24

Пънчево

60

20

25

Радойново

90

30

26

Росеново

46

15

27

Светлина

308

103

28

Суходол

248

83

29

Сливово

140

47

30

С.Камене

35

12

31

Факия

464

155

32

Тракийци

22

7

33

Средец

9422

3142




Сума

16745

5582

4.3. Сграден фонд

Съществуващите сгради по видове собственици са следните:

- 8 370 сгради на физически лица;

- 195 сгради на промишлени системи;

- 240 сгради в сектора на услугите.

Населението на Община Средец се обслужва от Амбулатория за първична медицинска помощ, ЛЗ за специализирана медицинска помощ, Многопрофилна болница за активно лечение, стоматологични кабинети, Филиал на Центъра за Спешна медицинска помощ-Бургас и училищно здравеопазване.

Съществуват две заведения за социални услуги – Домашен социален патронаж и Дом за стари хора.

На територията на Община Средец има 11 общински учебни заведения:



  1. СОУ”Св.св. Кирил и Методий”гр.Средец;

  2. ОУ “Антон Страшимиров”с. Дебелт;

  3. ОУ”Св.св. Кирил и Методий”с. Загорци;

  4. ОУ”Н.Й.Вапцаров”с.Факия;

  5. ОУО гр.Средец

  6. ОДЗ №1 “Снежанка”гр.Средец;

  7. ОДЗ №2 “Й.Николова”гр.Средец;

  8. ЦДГ с.Дебелт;

  9. ЦДГ с.Загорци;

  10. ЦДГ с.Орлинци;

  11. ЦДГ с.Факия.

Държавните учебни заведения са две:

1. Дом за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи “Щурче”, гр.Средец;

2. ПГ по МССЕ гр Средец.

Частни учебни заведения на територията на Общината не са разкривани.

На територията на Община Средец работят 14 читалища, които са духовните центрове за района. В тях функционират над 30 самодейни колектива, библиотеките разполагат с богат фонд от художествена и специализирана литература.Емблематична културна проява за Община Средец е ежегодния Национален странджанско-тракийски събор “Фолклорен венец Божура”.

Исторически музей Средец проучва, съхранява и популяризира богатото културно-историческо наследство в Общината. Провеждат се активни проучвания в Националния археологически резерват “Деултум – Дебелт”– с. Дебелт и други обекти в района.Материалната и духовна култура на етнографските групи в Общината е представена в Етнографски комплекс “Карабунарска къща”и “Байлова къща”.


4.4. Промишлени предприятия

На територията на Община Средец са се развили и запазили следните подотрасли на промишлеността: металолеене, металообработване и производство на машини; производство на пластмасови изделия; добивна промишленост.

С най-голям относителен дял от промишленото производство в Общината са металолеене, металообработване, производство на машини и химическата промишленост (производство на пластмасови изделия), които формират над 83 % от цялата промишленост.

Металолеене, металообработване и производство на машини


В подотрасъла работят 4 предприятия с обща численост на персонала около 900 души, но голяма част от тях не са жители на Общината.

Преобладава производството на горещовалцуван прокат от черни метали, обработка на стомана и железни сплави и машиностроене.

Най-важният икономически субект в този подотрасъл е “Промет Стийл”АД в с.Дебелт със седалище гр.Бургас. Занимава се основно с производството на горещовалцуван прокат от черни метали и обработка на стомана и железни сплави. Достигане на пълния капацитет на прокатния стан се очаква след построяване на добивни мощности – инсталация на непрекъсната разливка на метала. Успоредно с това сеи предвижда разширение на прокатния стан, чрез внедряване на линия за производство на катанка, което ще даде възможност на “Промет Стийл”АД да разшири номенклатурата си.

Оборудването на завода е сравнително ново и съобразено с екологичните изисквания (електрически пещи и др.). Заводът разполага с железопътна връзка към вътрешността на страната. При успешни преговори с ръководството на дружеството тази железопътна връзка би могла да се използва и от други фирми, което ще ги улесни при подържане и създаване на нови пазари.

Продукцията на “Промет Стийл”АД през 2001г. е сертифицирана по TUF, БДС, ASTM, BS, DIN, а от 2004г. е регистрирана търговска марка с международно свидетелство. Същата година дружеството е получило комплексно разрешително №4 за екология. Фирмата притежава сертификат за качество ISO 9001-1994.

Производство на пластмасови изделия


В тази област работят 3 предприятия с обща численост на персонала около 500 души. Две от тези предприятия са на територията на град Средец и едно на територията на с.Дебелт. И тук както и в подотрасъла металолеене, металообработване и производство на машини част от заетите не са от територията на Община Средец. Самата заетост се променя в значителен размер според натоварването на производствените мощности. И тук не се използва пълния им капацитет, като основна причина е липса на пазари.

Основният представител на този подотрасъл са “Пластмасови изделия”АД - град Средец. Предприятието съществува от 1973 година като част от “Нефтохим”Бургас. От 1991 година окончателно излиза от състава му и е регистрирано по ТЗ като ЕООД “Пластмасови изделия”. От 1996 година предприятието е регистрирано като АД и е приватизирано.

Предприятието преработва полиетилен, полипропилен, полистирол и пенополистирен. На база на екструзия, термоформоване, инжекционно формоване, експандиране и конфекциониране и др. произвежда над 200 изделия, предназначени за промишлеността, селското стопанство, строителството и бита. Дружеството разполага със съвременно и добре поддържано технологично оборудване, като над 80 % от машините и съоръженията са внос от Германия, Австрия, Италия, Холандия и Швеция.

Основните групи произвеждани изделия са:



  • Термоформовани опаковки за еднократна употреба – за сокове, кафе, кисело мляко, маргарин, хайвер, течен шоколад и др.хранителни продукти;

  • Полипропиленови и полистиренови фолия за термоформоване;

  • Полиетиленови фолия с общо и специално предназначение;

  • Конфекционирани фолийни изделия за опаковъчната промишленост, бита и търговията.

  • Транспортни каси за плодове, зеленчуци, кисело мляко, риба, тестени изделия, бира, безалкохолни напитки и др.

  • Опаковки за бои, латекси, лепила и др.,разрешени и за хранителни продукти

В началото на 2004 г. “Пластмасови изделия” пусна в експлоатация нова технологична линия за предене на полипропиленови влакна – “Austrofil 4x2 PP Monocolour”, производство на фирма “SML”– Австрия. Внедрен бе нов продукт на българския пазар – полипропиленови влакна тип BCF – обемни, непрекъснати влакна

Фирмата притежава: Сертификат № 368020 за одобрение на Системата за управление на качеството ISO 9001:2000; Сертификат на световната инициатива на предприятията от химическата промишленост “Responsible Care”за непрекъснато подобряване на показателите в областта на здравето, безопасността и околната среда.

“Пластмасови изделия”АД извършва индивидуално изпълнение на задълженията си по чл.11, ал.2 от ЗУО за оползотворяване на отпадъците от опаковки.

Дървообработване и мебелна промишленост


На територията на Общината съществуват едва 2 предприятия в този подотрасъл ( ТПК - Свобода и ЕТ “Злати - Стефан Марков“ ) с численост на персонала около 28 души. ЕТ “Злати - Стефан Марков“ се занимава само с дървообработване, а ТПК - Свобода с дървообработваща дейност и производство на дограма и европалети.

Хранително-вкусова промишленост


През 2003г. са регистрирани 12 стопански единици в този отрасъл Почти всички фирми са малки с до 10 души персонал, а формата на собственост е изцяло частна.

Основно стопанските единици в този подотрасъл са свързани с производството на хляб и хлебни изделия, алкохол и безалкохолни напитки, и преработка на селскостопанската продукция.

С производството на хляб, хлебни и сладкарски изделия се занимават 8 предприятия. От тях 5 са на територията на град Средец, а останалите са в с.Зорница; с.Дюлево; с.Дебелт;

Най-голям производител на хляб и хлебни изделия в Общината е ”АГРОКОРН”ООД, където работят 32 души и реализира продукцията си изцяло на територията на Община Средец.

В производството на алкохол и безалкохолни напитки са заети :


  • две винарни - една в град Средец и една в с.Росеново;

  • ЕТ “СИБИР”-гр.Средец и ЕТ “ДИТО-Станко Гюров”-с.Светлина - производство на безалкохолни напитки

Винарната в с.Росеново - изба “Странджа – Шато - Росеново“ - АД с.Росеново е с традиции в производството и изнася 99 % от своята продукция основно в Русия и бившите ОНД страни. Тя произвежда висококачествени вина и ракии, развива ловен и селски туризъм съчетан с дегустации.


Добивна промишленост



Община Средец разполага с богати запаси от нерудни изкопаеми - глина скалнооблицовъчни материали, пясък, варовик и др. Залежите не са добре проучени и използвани.

На територията на Община Средец има 5 кариери. За функционирането им е необходимо изготвяне на технико-експлоатационни проекти и ОВОС, съгласно Закона за подземните богатства.



  • Кариера за андезит “ Каменна река “ е отдадена на общинска концесия;

  • Кариера “Кариерата “ за глина;

  • Кариера за скалнооблицовъчни материали “Вълчаново” / мрамор и габро /;

  • Находище “Божема “ в с.Сливово – гранит;

  • Кариера за пясък в землището на с.Дебелт;

  • Находище за добиване на варовик и производство на вар - с.Варовник

Находище”Божема”– с.Сливово за скалнооблицовъчни материали е предоставно на концесия на”Геотехмин-консулт и инженеринг”ООД София през 2004г.

В землището на гр.Средец са разработени две кариери:



  • Каменна кариера 92дка в местността”Дервишки път”-отдадена на концесия на”Кариан”ООД гр.Средец.

  • Глинено находище 53дка в местността”Ходжевец”– в момента не се стопанисва.

В планинската част на Общината /с.Варовник/ съществуват неизследвани и неразработени находища на варовник и по тази причина не е ясно дали са от стопанско значение за икономиката на Община Средец.

Дърводобивът на територията на Община Средец се организира и контролира от ”Държавно лесничейство” гр.Средец и oсъществява в двете му основни направления: промишлен дърводобив и за местното население. Промишленият дърводобив се организира в 3 основни форми:



  • сечищна форма;

  • Закон за обществените поръчки;

  • Пряко договаряне с НУГ /за големи преработватели/.

Добитата продукция се реализира в страната и изнася основно в Гърция.

На територията на Общината няма цех за технологична обработка на дървесината.

Средно годишния добив на дървесина е 36 000 м3 лежаща маса в т.ч. местно население около 10 000 м3 /такса на корен/. Добивът се извършва от частни лицензирани фирми.

В промишлените предприятия на територията на общината не се използва енергия от възобновяеми източници.



4.5. Транспорт

Инфраструктурните транспортни коридори се формират от пътните и ж.п. транспортни елементи от най-висок клас, като провеждат международни или национални пътнико и товаро-потоци. Обслужването на дадена територия от международни /МТК/ или национални/НТК/ транспортни коридори я включва директно в националната транспортна система с произтичащите предимства за лесен достъп до всякакъв вид транспорт и “скъсяване на пространството”.

През територията на Община Средец не минават общоевропейски транспортни коридори (ОЕТК), но в непосредствена близост по черноморското крайбрежие минава важния международен път Е87 – Р.Румъния – ГКПП Дуранкулак – Варна – Бургас – Малко Търново – Р.Турция, който провежда международните потоци по посоченото направление.

На север от Общината минава Пан-европейски коридор VIII (Дурас – Тирана – Скопие - ГКПП Гюешево – Кюстендил – София – Пловдив – Бургас - Варна), провеждащ потоците в направление Запад-Изток, като достъпът до него е през областния център Бургас на разстояние 28км. Пряка връзка към Пан-европейски коридор VIII липсва, което затруднява бързия достъп до републиканската пътна мрежа от висок клас.

Другият ОЕТК, в близост до територията на Общината е по направлението Р.Румъния ГКПП Силистра-Шумен-Ямбол-Елхово-ГКПП Лесово-Р.Турция. Този ТК е една възможност за включване на територията на Общината в националната транспортна мрежа от висок клас в западна посока, но е най-отдалечен.
ПЪТНА МРЕЖА


    1. Републиканска пътна мрежа /РПМ/

Относителният дял на пътища ІІ клас към общата пътна мрежа е 17,5%, автомагистрали и пътища І клас няма. През Общината преминават важни транспортни пътища с регионално и международно значение: Бургас - Средец - Ямбол, Бургас - Средец – Елхово, транспортни връзки с Малко Търново - Истанбул, Босна - Царево /южно Черноморие/.


    1. Областна и общинска транспортна схема.

С утвърждаването на новите общинска и областна транспортни схеми се подобри и оптимизира транспортното обслужване на населението от Общината. В момента има 38 броя директни връзки между гр.Средец и гр.Бургас, както и 6 броя връзки осъществявани по републиканската транспортна схема. Село Дебелт има 38 броя транспортни връзки на ден с областния център, с.Драчево – 4 броя. Всички населени места в Общината имат директна връзка с общинския център, съобразена с часовете на тръгване и на пристигане на автобусите за и от гр.Бургас.

Съществуващата общинска транспортна схема задоволява потребностите на населението за връзки с общинския център. При наличие на предложения за промяна те се разглеждат своевременно от комисия назначена от кмета на Общината и се предлагат за утвърждаване от общинския съвет. Промяна на общинската транспортна схема може да става на всяко заседание на общинския съвет. Тази процедура се изпълнява в съответствие с изискванията на Наредба №2 от 15.03.2002г. на Министерство на транспорта и съобщенията. Могат да се правят и промени в областната и републиканската транспортни схеми, като това става със съгласието на общините, на чиито територии има спирки по маршрута и се утвърждават съответно от областните управители и Министерство на транспорта и съобщенията.


От първостепенно значение за населението на Общината са транспортните връзки с град Средец, като 12 от общо 32 села имат ежедневни връзки с общинския център, а именно:

      • Два пъти дневно са: с.Белила, с.Проход, с.Бистрец, с.Кубадин, с.Пънчево, с.Факия, с.Момина Църква, с.Дюлево, с.Малина, с. Орлинци, с.Светлина и с.Загорци.

      • с.Зорница – 3 пъти дневно.

      • с.Драчево – 4 пъти дневно.

Един път дневно са: с.Драка, с.Радойново.

      • с.Дебелт – 38 пъти дневно има връзка с град Средец.

Четири села - Вълчаново, Сливово, С.Камене и Гранитец имат връзка с гр.Средец четири пъти седмично, четири села – Г.Буково, Кирово, Богданово и Варовник – три пъти седмично, пет села – Суходол, Г.Ябълково, Д.Ябълково, Граничар и Белеврен – два пъти седмично и с.Росеново – два пъти месечно. Само със с.Тракийци не съществува транспортна връзка, обслужвана от обществения транспорт.

Всички населени места от Общината имат връзка с общинския център. Помежду си населените места имат връзки по съответните направления :



      • с.Белила-с.Проход-с.Бистрец-с.Кубадин;

      • с.Пънчево-с.Вълчаново-с.Г.Ябълково-с.Д.ябълково-с.Факия-с.М.Църква;

      • с.Вълчаново-с.Сливово-с.С.Камене-с.Гранитец;

      • с.Светлина-с.Загорци-с.Малина-с.Драка-с.Радойново-с.Зорница;

      • с.Варовник-с.Богданово-с.Г.Буково-с.Кирово-с.Граничар-с.Белеврен;

      • с.Светлина-с.Загорци-с.Суходол-с.Орлинци-с.Малина;

      • с.Дебелт-с.Драчево;

      • с.Пънчево-с.Г.Буково-с.Кирово-с.Варовник-с.Богданово.

      • достъп до обекти, представляващи културно-исторически, туристически или друг интерес

Транспортните връзки между гр.Средец и гр.Бургас са 38 пъти на ден, както и 6 броя връзки осъществявани по републиканската транспортна схема по направленията гр.Бургас-гр.Ямбол-гр.Бургас, гр.Бургас-гр.Елхово-гр.Бургас и гр.Бургас-гр.Карнобат-гр.Бургас.


Транспортните връзки обслужвани от обществения транспорт между град Средец и град Бургас към настоящия момент са достатъчни и удовлетворяват нуждите на пътуващите. Съществува реална възможност и за последващо подобряване транспортното обслужване на жителите на Общината чрез актуализиране на курсовете на автобусните линии гр.Средец - гр.Бургас / гр.Бургас - гр.Средец /, като това е една от целите на Община Средец.


    1. Общинска пътна мрежа

Общата дължина на републиканската пътна мрежа на територията на Община Средец възлиза на 125,14км, и по класове е следната:

ІІ – ри клас – 55, 54 км.

ІІІ – ти клас – 69, 60 км.

Поради неизвършване на текущо поддържане на по – голямата част от междуселищните артерии състоянието им е много лошо. В лошо състояние се намират и редица съоръжения. Ежегодно се развива схема за ремонт на пътната мрежа от ІІ и ІІІ клас. При финансови възможности е необходимо да се извърши основен ремонт и реконструкция на част от пътната мрежа. Като пътни връзки са достатъчни, но изграждането им е в годините на по – малка интензивност на движението и основата на пътя вече не издържа на засилената интензивност и на тежкотоварните автомобили. Това се явява основен проблем и с текущи ремонти проблема се решава само за определен момент.

Общинската пътна мрежа включва всички пътища от IV клас с обща дължина 191,40км - 60% от всички пътища на територията на Общината. Част от пътищата са без трайна настилка.

Справка за пътищата според вида на настилката:



      • Асфалтобетон – 142, 140 км.

      • Запечатка – 110, 000 км.

      • Паваж – 1, 400 км.

      • Пътища без настилка – 62, 600 км.

Пътната мрежа на територията на Общината е достатъчно развита като връзки с населените места. Нейната гъстота е 0,276 км / км 2.

Вътрешната пътна връзка е добре развита и осигурява транспортни връзки на всички населени места от Общината с гр.Средец.

Връзката между отделните селища се осъществява по пътища от четвъртокласната пътна мрежа, като 8,9% са асфалтирани, 57,4% са запечатка, 32,65 % пътища без настилка.

Преминаването на тежки и/или извънгабаритни ППС по посочените пътища през летния сезон води до сериозно повреждане на пътната настилка, което наложи ограничаване на товаропотока чрез въвеждане на забрана за преминаване на ППС с маса с товар над 20т.

Поради хроничния недостиг на средства за поддържане и отложените във времето ремонтни работи състоянието на общинската пътна мрежа е незадоволително.

Пътната настилка в града е в лошо състояние. Поради определения от Изпълнителна агенция “Пътища” обходен маршрут на транзитното товарно движение “Сливен-Ямбол-Средец-Бургас” и обратно, през летния сезон пътят Бургас-Средец е натоварен от движението на товарни автомобили. Настилката на ул.”Н.Попов” (околовръстен път Бургас-Средец-Ямбол) е силно деформирана, има големи дупки и пропадания, тъй като според нормите за проектиране този пътен участък не е пригоден да издържа подобни натоварвания. Освен това, движението на товарните автомобили създава голям шум, а деформираната пътна настилка пречи на движението на останалите участници в движението по пътищата.

Аналогично е състоянието и в другите населени места от Общината. Осигурени са пътни връзки с природните и културни забележителности в Общината, като манастир “Животоприемен източник” край с.Голямо Буково, местността “Божура”, с.Дебелт – археологическа база, гр.Средец – археологически музей и др.


    1. Автотранспортно обслужване

Автобусен транспорт и таксиметров превоз на пътници, като обществения транспорт заема по-голям дял в превозите. Основно обществения транспорт се осъществява от две транспортни фирми - “София Франс Ауто - Бургас“ ООД град Бургас и “ Бургасбус “ ЕООД град Бургас. “СФАБ” ООД е частна фирма, а “Бургасбус” ЕООД е общинска фирма, собственост на Община Бургас. В транспортното обслужване на Общината се включват и други фирми, извършващи превози по републиканската и областната транспортни схеми – “Диянабус”-гр.Ямбол и “Минибусекспрес”-гр.Бургас. Автобусният парк на основния превозвач на Община Средец - “СФАБ” ООД е нов с година на производство 2000г. и отговаря на директивите на Европейския съюз за екологични качества. Автобусите са от категория М2 и М3, клас ІІ и от категория М2 и М3, клас В за междуселищни превози по общинската, областната и републиканската транспорнти схеми. Наличието на автобуси от посочените категории и класове позволява по-рационално и пълноценно използване на автобусния парк при обслужване на населението, което повишава качеството и нивото на обществения превоз на пътници. С навлизането и трайното установяване на превозите с микробуси по направленията от областната и общинската транспортни схеми се осигури по-голям брой връзки между двата града, което бе и желанието на населението от гр.Средец. Превозите с микробуси, осигуряват на пътниците регулярни връзки, бързина на предвижването и разширен достъп до съответното населено място. За доброто позициониране на тази услуга на пазара допринася най-вече амортизирания автобусен парк на държавните и общински транспортни фирми с които се увеличава времето за пътуванията. Повечето от микробусите са собственост на частни превозвачи. Автобусите от автобусния парк на “Бургасбус“ ЕООД са с години на производство между1981г. и 1989г. Автобусите са само категория М2 и М3, клас ІІ, шумни са, замърсяват околната среда и пътуването с тях е крайно некомфортно, качеството на предлаганата от автобусния транспорт услуга не е добро. Превозите се извършват с автобуси с около 40 места, повечето от които са българско производство – “Чавдар”, силно амортизирани, с ниски скорости и други отрицателни характеристики.

В момента има една браншова транспортна организация - “Национален съюз на превозвачите“, която защитава интересите на превозвачите.




    1. Специализиран и таксиметров превоз на пътници

В Общината освен превози по утвърдени транспортни схеми се извършват и специализирани превози. Те са насочени основно към извозване на ученици и учители към училищата в град Средец, с.Загорци и с.Факия, като превозите се осъществяват от “София Франс Ауто-Бургас“ ООД - основния превозвач на Община Средец. За новата учебна 2005/2006г Общината разполага със собствен автобус за специализиран превоз на ученици. Специализирани превози се извършват и на работници от гр.Средец до гр.Бургас и обратно, от гр.Средец до различни населени места на Общината и обратно.

На територията на Община Средец се извършва и таксиметров превоз на пътници. Към настоящия момент има 7 броя действащи таксиметрови автомобили, като има само един нов таксиметров автомобил. Таксиметровите автомобили са с лош външен вид и интериор, зле поддържани и пътуването с тях е некомфортно. Те допълват съществуващите общинска и областна транспортни схеми, като основно извършват превози по направлението Средец-Бургас/Бургас-Средец и от Средец до различни населени маста на Общината в часове, съвпадащи с часовете на тръгване на фирмите, извършващи обществен превоз на пътници. По този начин се създава изкуствено напрежение и нелоялна конкуренция от страна на таксиметровите превозвачи.


Транспортното обслужване на населението в Община Средец се осъществява изцяло от външни за Общината фирми /с изключение на таксиметровия превоз/. Община Средец не разполага със собствена фирма за превози на пътници, както и със собствена автогара. От тях тя би могла да получава допълнителни приходи, с които да подобрява условията по безопасност на движението в Общината.


    1. Железопътна инфраструктура

Община Средец не се обслужва пряко от жп транспорт. Най-близката жп гара е в гр.Бургас, а най близката жп линия е в с.Дебелт на територията на”Промет стиил”АД /за товарни превози/.

Отделяните вредни емисии от гореизброените транспортни средства са минимални.



4.6. Домакинства

В община Средец са регистрирани 5582 домакинства. От тях 3142 в град Средец и 2440 в 32 села. Сградният фонд в община Средец е 17 094, от които 6 270 в гр.Средец и 10 824 в селата. Доставчик на електроенергия за бита е ЕVN. Отоплението се осъществява с електроенергия и твърдо гориво.Потребление на енергия от възобновяеми източници - няма.


4.7. Услуги

Основната дейност в сферата на услугите е в търговията, ресторантьорството, хотелиерството, комунални услуги. Търговската мрежа на територията на Общината е сравнително добре развита. Формата на собственост е 100 % частна, като с най-голям относителен дял са малките обекти » 97 %. Търговските обекти в Общината са почти 100 броя, разположени основно в гр.Средец и с.Дебелт. Заведенията за хранене и развлечение са 40 броя / 24 в град Средец и 16 в селата на Общината/. Потребление на енергия от възобновяеми източници - няма.







Брой търговски обекти

Брой заведения за хранене и развлечение

Средства за подслон

Средец

Селата

Средец

Селата

Средец

Селата

55

43

24

16

4




ВСИЧКО

98

40

4


4.8. Селско стопанство

Селското стопанство е един от основните отрасли на общинската икономика.

Природоклиматичните условия са подходящи за развитието на двата подотрасъла - растениевъдство и животновъдсво.

Общината заема 17% от земеделските територии на Бургаска област и 13% от горските територии на областта.

Обработваемата земя в Община Средец е 51 200 хектара, което е 15,48% от обработваемата земя на Бургаска област в т.ч. 49200 ха. ниви. Данните в Баланса за земята показват, че 73% от земеделските територии на Община Средец са обработваеми земи.

Процентът на пустеещите земи в Общината, спрямо обработваемата земя е много висок-63%. Значително по-висок е този процент в полупланинската част на Общината.

През последните години земеделските производители проявяват интерес към алтернативните форми на земеделие - отглеждане на култивирани билки и лекарствени растения.

Предвид на това, че района е екологично чист, предполага благоприятни условия за развитие на биологично земеделие.

Земеделската земя от 62318 ха е обособена в 60463 имота със средна площ на имот от 1 хек. като преобладават имотите с площ от 0,3 до 1 ха -28038 бр.

Раздробяването на земята създава проблеми при обработването и отдаването под наем или аренда, което в крайна сметка води до неефективното и използване.

Очаква се посредством законодателни мерки и пазарни механизми да се създадат и поддържат уедрени земеделски имоти.

Пазарът на земята е слабо развит. Интереса е по-голям към земеделската земя от полския район.



Растениевъдство


Растениевъдството е основен подотрасъл. Преобладаващата посевната площ се използва за отглеждане на зърнени култури.Основните зърнени култури са пшеница и ечемик и по-малко ръж. Относителния дял на реколтираните площи пшеница спрямо площите в ЮИРП е 3,5%, а на ечемика е 4,9 %. Производството от основните зърнени култури – пшеница и ечемик е съответно 3% и 3,7% от производството на ЮИРП.

Застъпени технически култури в Общината са преди всичко маслодаен слънчоглед и рапица.Има интерес и към атрактивни и нетипични за района култури - лавандула, силибум и др. лекарствени растения.

Въпреки благоприятните климатични условия и близостта до основния пазар за региона, гр.Бургас зеленчукопроизводството е слабо развито. Зеленчуци, полско производство се отглеждат едва на 5 ха, преди всичко за задоволяване нуждите на домакинствата. Незначителен е дела от зеленчуковата продукция предназначена за пазара. Отглежданите зеленчукови култури са домати, краставици, зеле, пипер, картофи, дини и пъпеши. Оранжерийно производство на домати краставици и салати на площ от 1,5ха има в гр.Средец, с.Дюлево и с.Дебелт.

Подходящи са условията за отглеждане на овощни насаждения, които заемат едва 134 ха - сливи, ябълки и 5ха. новосъздадено крушево насаждение. Най-голям дял заемат площите със сливи-71% от овощните насаждения. В района има рязък спад на площите с овощни насаждения- бракувани, поради изтекъл амортизационен срок или лошо стопанисване от частните стопани.

Лозовите насаждения заемат 1159 ха. Отглеждат се преди всичко лозя-винени. В по-голямата си част лозовите насаждения са амортизирани. Новосъздадени са 26 хек. Традициите в отрасъла, възможностите за финансиране по програма САПАРД, наличните две винарски изби на територията на Общината, са предпоставка за развитието на лозарството в района.

Анализът на състоянието на растениевъдството в Община Средец показва, че въпреки благоприятните почвено климатични условия, наличието на голям ресурс обработваема земя, резултатите са незадоволителни. Не са достигнати възможностите на Общината, поради неспазване на агротехническите мероприятия, неизползване на потенциала от квалифицирани кадри, амортизирани трайни насаждения, липсват сдружения на производителите в отрасъла, незадоволителна е връзката между наука и производство.

Наличната земеделска техника в по-голямата си част е морално остаряла и физически износена. Наблюдава се тенденция на непрекъснато намаляване броя на селскостопанските машини. Поради финансови затруднения на земеделските производители машинния парк години наред не е обновяван.

Съществуващите 25 язовира на територията на Община Средец дават възможност за напояване на част от обработваемата земя с дъждовални инсталации, в който начин на напояване в Общината има традиции.

Изградените поливни съоражения в землището на гр.Средец и с.Радойново са разрушени.

На територията на Община Средец е регистрирано Сдружение за напояване –землище с.Момина Църква. В процес на регистрация е Сдружение за напояване за землище с. Зорница.



Животновъдство


Животновъдството е вторият по значение подотрасъл в селското стопанство за Община Средец.

Доброто зърнено-фуражно производство, наличието на пасища и ливади благоприятствуват развитието на овцевъдството и месодайното говедовъдство.

Животновъдството в Общината се развива преди всичко в частния сектор с изключение на говедовъдството. Общия брой говеда в Общината са 4,4% от общия брой говеда в ЮИРП, овцете са 6,3 %, козите- 7%, свинете 6%. Данните показват, че броя отглеждани животни през последните години е далеч под възможностите на Общината и се влияе от два типа фактори:

-пазарни - високи цени на фуражите и ниски изкупни цени на животинската продукция;

-технологични - в значителна част от фермите, животните се отлеждат при неподходящи зоохигиенни условия и ниска степен на механизация на производствените процеси.

Влошена е породната структура, вследствие на незадоволителна развъдноподобрителна работа, пренебрегва се балансираното хранене. Всичко това води до намаляване на продуктивността на животните. Годишния млеконадой от крава е от 2200 – 3200 л.от крава и 40-50 литра от овца за лактация.

В Общината преобладават дребните животновъдни стопанства. Над 85% от стопанствата са разположени в населените места и са дворен тип.

Екологично чистата полупланинска част от Общината е подходяща за развитие на биологично животновъдство.

От две години в Общината се развива птицевъдството в насока консумативни яйца.

Голямото биоразнообразие и екологично чистия район са предпоставка за производсво на екологично чисти пчелни продукти. През последните две години се наблюдава тенденция на рязко увеличаване на пчелните семейства.

В Община Средец има условия благоприятстващи възстановяването и развитието на животновъдството - подходящи климатични условия, създадени традиции. Специалистите от Областна Служба за съвети в земеделието гр.Бургас и Об.С”ЗГ” гр.Средец, достатъчния брой квалифицирани специалисти на територията на Общината също подпомагат развитието на животновъдството.

Проблем за сега от особено значение, спъващ развитието на животновъдството е реализацията на произведената продукция вследствие на:

-ниските изкупни цени;

-липсват изкупвателни пунктове за мляко в част от населените места в полупланинската част на Общината;

-качеството на предлаганата продукция;


Каталог: upload -> files
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Мотиви към законопроекта
files -> Списък на участниците – 22 ученици от икономически професионални гимназии и 3-ма учители
files -> З а п о в е д № от г. На основание чл. 162, ал. 4 от Кодекса за застраховането, образците на отчет
files -> Наредба №23 от 18 декември 2009 Г. За условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка "прилагане на стратегиите за местно развитие" и по мярка "управление на местни инициативни групи
files -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
files -> Единни в многообразието замяза на „Еднообразни в разединението”
files -> Заседанието на кабинета, в което участваше и министър Москов продължава


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница