Програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община дряново 2016 2020 Г



Дата12.03.2018
Размер358.45 Kb.
#62567
ТипПрограма



ОБЩИНА ДРЯНОВО



ПРОГРАМА

ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА

НА ТЕРИТОРИЯТА НА

ОБЩИНА ДРЯНОВО

2016 – 2020 Г.


Приета с Решение №67/29.02.2016г. на Общински съвет – Дряново (Протокол №8)

Съдържание


ОБЩИНА ДРЯНОВО 1

ПРОГРАМА 1

ЗА ОВЛАДЯВАНЕ ПОПУЛАЦИЯТА НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА 1

НА ТЕРИТОРИЯТА НА 1

ОБЩИНА ДРЯНОВО 1

2016 – 2020 Г. 1



Съдържание 2

Описание на проблема  3

Причини за възникване на проблема 4

Популация на бездомните кучета 5

Съществуващо положение 6



Генерална стратегическа цел 6

Специфични стратегически цели 7

МЕСТНА ВЛАСТ 8

НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ 8

МЕЖДУНАРОДНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО, СВЕТОВНИ ПРАКТИКИ И ПРЕПОРЪКИ: 9

НАЦИОНАЛНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО. ДОБРИ ПРАКТИКИ 10

МЕСТНА НОРМАТИВНА УРЕДБА И ДРУГИ ДОКУМЕНТИ 11

Очаквани резултати 11

Количествени подобрения 12

Критерии за изпълнението на програмата 12

НЕОБХОДИМИ СРЕДСТВА 13

ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ И МАТЕРИАЛНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ 13

Човешки ресурс 13

ВРЕМЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ 13

Програмата за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Дряново е изготвена на основание чл.40, ал.1 от Закона за защита на животните /ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г./, във връзка с § 17 от ПЗР към Закона за защита на животните /обн. ДВ, бр. 92 от 2011 г./ .

Необходимостта от разработването на програмата възниква в резултата на изисквания поставени на България и останалите страни членки на Европейския съюз по отношение на грижата и хуманното отношение към животните и конкретните механизми за овладяване популацията на безстопанствените кучета в населените места.



  1. АНОТАЦИЯ

Успехът на програмите за намаляване популацията на бездомни кучета е в прилагане на комплекс от мерки, при който усилията на общинската власт, природозащитните организации, ветеринарните специалисти и гражданите са насочени в една обща посока – намиране на хуманно и съвременно решение на проблема. 

На 24.01.2008 г. бе гласуван и приет първия в България Закон за защита на животните (ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г.) – дълго чакан, дълго обмислян и спорен. Законът въвежда съвременни, научно-обосновани методи за справяне с безстопанствените кучета, които са препоръчани и в резултат на дългогодишни проучвания от страна на Световната здравна организация. Законът получава високи оценки, като модерен, съвременен, европейски, един от най-добрите в Европа.

Законът предвижда работа по програма за залавяне, обезпаразитяване, кастрация, ваксинация срещу бяс и връщане по местата на залавяне на животните или настаняването им в приюти. Особено внимание се обръща на дълготрайните мерки за контрол и регистрация на домашните любимци, тъй като е ясна и категорична връзката между безотговорното отглеждане и липсата на контрол върху домашните кучета и големия брой на бездомните кучета.

На първо място е необходимо да се приложи единен метод във всички населени места на територията на Община Дряново. Да се следват комплексните мерки, определени от Световната здравна организация, а именно:



  • Строг контрол върху размножаването на домашните кучета;

  • Кастрация и връщане по места на социализирани кучета, които се поемат за обгрижване от страна на граждани, организации и община;

Изчислено е, че при правилно приложение на изброените мерки, в зависимост от числеността на популацията, кучетата се свеждат до минимум в период от 3 до 5 години.

Описание на проблема 


През последните повече от десет години „проблемът“ с безстопанствените кучета вълнува българската общественост, и през цялото време липсваше единомислие, относно начина за неговото решаване.

Липсваше ефективно и приемливо за всички решение, а това доведе до поляризация на мненията и стопиране на повечето от добрите инициативи. Създалата се безизходица доведе до това, че проблемът с безстопанствените кучета се нареди като един от сериозните проблеми за повечето населени места в страната и в частност за Дряново.

Проблемът с безстопанствените кучета е сериозен за обществото, с многостранни измервания (ветеринарномедицински, хуманно медицински, социално – битови, икономически и екологични). Взетите мерки досега, в изпълнение на Закона за защита на животните и Закона за ветеринарномедицинската дейност се оказват недостатъчни. Все още не може да се намери цялостно и трайно решение на проблема.

Големият брой безстопанствени кучета води до:



  • Здравни рискове

  • Безстопанствените кучета могат да бъдат преносители на болести, опасни за човека - бяс, ехинококоза, бруцелоза, микроспория, демодекоза и други.

  • Те са приносители на кърлежи, някои видове от които са заплаха за живота на хората поради инфекциите, които разпространяват.

  • Създаване на дисконфорт на населението

  • Mного хора се страхуват от кучетата;

  • През нощта, шумът създаван от животните смущава гражданите;

  • Животните са една от причините за замърсяване на градската среда;

  • Тежкото положение на безстопанствените кучета травмира хората, които обичат животните.

  • Икономическа неефективност

  • Неефективните мерки, предприети от Общината за решаването на проблема са свързани с разходи, а в същото време не са постигнати реални резултати и се създава социално напрежение.

  • Тежкото положение на безстопанствените кучета

  • Кучетата страдат от различни болести, глад, студ

  • Много от безстопанствените животни биват измъчвани и малтретирани от граждани.


Причини за възникване на проблема


  • Липсата на контрол върху популацията на безстопанствените кучета (изоставяне на домашни кучета от собствениците, същите свободно се размножават и стават причина за увеличаване популацията на безстопанствените кучета);

  • Временното използване на кучета за пазачи на вили, гаражи и други обекти от физически и юридически лица, след което се изоставят;

  • Липса на хуманно образование за отношението към животните и грижите, от които се нуждаят – собственикът не е подготвен за проблемите, съпровождащи отглеждането на куче, в резултат на което при възникнали трудности го изоставят;

  • Липсата на контрол върху регистрацията и популацията на домашни кучета;

  • Неефективност на прилаганите до момента методи и несъобразяване с комплексния характер на проблема.

  • Липсата на финансов ресурс за справяне с проблема ограничава възможността за прилагане на ефективна система за регулиране популацията на безстопанствените кучета.

  • Ветеринарния лекар е длъжен да изпраща информация за регистрираните кучета в общината, което не се практикува.

Ясно е, че наличието на безстопанствени кучета води до проблеми. Трудно осъзнато обаче е това, че наличието на кучета по улиците е основно причинено от хората и тяхната безотговорност.

За да се появи на улицата, където се превръща в проблем, кучето е дошло от нечий дом. Собствениците на кучета не са достатъчно запознати с изискванията на тези животни, по отношение на грижите при отглеждането им, и при първите срещнати трудности животното или неговото потомство е изоставено на улицата.

Не се спазват и най-елементарните нормативни изисквания при извеждане на кучето в градската среда и това не е от непознаване на закона или Наредбата, а от липса на правилно изградено мислене и нагласа в тази посока.

Малцина са тези, които са запознати с биологията на вида, и които си дават реална сметка за това каква вреда може да нанесем с едно единствено изоставено на улицата куче.

Особено важно е да се осъзнае, че бездомните животни са плод на нашата безотговорност.

Популация на бездомните кучета


Кучето достига полова зрялост на 7-8 месечна възраст, ражда 2 пъти годишно средно по 5 до 8 кученца. Очевидно е, че само няколко изгонени домашни кучета са в състояние за кратко време бързо да увеличат броя на бездомните кучета.

Ако не се вземат навременни мерки, броят им нараства докато достигне определен максимум. Този максимум се нарича “носещ капацитет на средата” и зависи от условията на средата – количество храна, вода и възможности за подслон. При достигане на носещия капацитет на средата раждаемостта и смъртността на бездомните кучета се изравняват, което означава, че броят им не се увеличава. Ако в тази ситуация се предприеме само отстраняване на бездомните кучета ще се предизвика освобождаване на ниши, които за кратък период ще бъдат заети от други кучета – новородени или мигриращи. т.е. ще се наблюдава временно намаляване броя на уличните кучета, последвано от възстановяване, пак намаляване и възстановяване – един цикличен и непрестанен процес. 


Какво става при прилагане на кастрация на уличните кучета и връщането им по обитаваните от тях места? 
Не се освобождават ниши, тъй като кучетата се връщат на местата, от където са взети за гратисния период, необходим за блокиране на раждаемостта – когато капацитетът на средата се ограничи само от кастрирани животни. Следва етапът на постепенно изтегляне на кучетата в приюти, тъй като отстраняването вече не може да се компенсира от раждаемост – липсват репродуктивните животни. Броят на кучетата от улицата постепенно се редуцира до трайното изчезване на явлението ”бездомни кучета”.

Кастрация

Единственият ефективен подход за установяване на контрол върху кучешката популация:



  • прилагане на кастрация на бездомните кучета и връщането им по обитаваните от тях места с редовен ветеринарномедицински надзор;

  • регистрация на домашните кучета и популяризиране на ползите от кастрацията им, с цел установяване на контрол върху размножаването им и предотвратяване на евентуалното им изоставяне.

Доскоро липсващата адекватна нормативна база и отсъствието на съвместни действия между местна власт, НПО и граждани бе основната причина за задълбочаване на проблема с бездомните кучета и невъзможност за неговото ефективно и трайно решение.

Съществуващо положение


Наблюдава се сериозно увеличение на популацията на кучетата по улиците на града. Тази тревожна тенденция от своя страна доведе до рискове за здравето на населението, постави под съмнение европейския облик на града ни и хуманното третиране на животните.

Определянето на точния брой на бездомните кучета е задължително условие при планирането и провеждането на всички мерки и програми за намаляване на тяхната популация. Установяването на техния брой по квартали и идентифициране на най-рисковите територии е важно за това, къде трябва да бъдат насочени усилията приоритетно.

Към настоящия момент в Общинска администрация – Дряново няма точна информация за броя безстопанствени кучета, както и такава за съотношението между кастрираните и некастрираните кучета.


  1. ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА

Генерална стратегическа цел


Стратегическата цел винаги се отнася до  крайното желано състояние в разглежданата област. В тази връзка, настоящата програма акцентира на следната стратегическа цел:

Постепенно ограничаване броя на безстопанствените кучета, чрез масова кастрация, до брой, гарантиращ безопасността и здравето на хората, комфорта на градската среда, след което да се изтеглят и настанят в приют.“


Специфични стратегически цели

На основата на анализа на средата и формулираната генерална стратегическа цел се разработва следващото ниво - специфичните стратегически цели. Най-общо казано, те определят конкретните и специфични резултати/промени в Общината. Формулираните по-долу цели са базирани върху приоритетите на Общината в областта на овладяване популацията на безстопанствените кучета за следващите години. За постигане на главната стратегическа цел на Програмата са формулирани следните специфични стратегически цели:



закръглен правоъгълник 5

закръглен правоъгълник 7


закръглен правоъгълник 8


  1. МЕТОДОЛОГИЯ

Препоръките на Световната Здравна Организация, успешният световен опит и практиката на няколко български общини налагат прилагането на регламентирания от Закона за защита на животните метод на кастрация на бездомните кучета и връщането им по обитаваните от тях места до блокирането на раждаемостта – ограничаване на капацитета на средата само с кастрирани животни.

  1. Настаняване в приюти.

  2. Евтаназия на неизличимо болни и доказано агресивни безстопанствени кучета.

  3. Задомяване на безстопанствените кучета.

  4. Регистрация на домашните кучета.

  5. Популяризиране ползите от кастрация на домашните кучета.

  6. Контрол върху изискванията за отглеждане на домашни кучета.

  7. Кампании за подобряване на чистотата на градската среда.



  1. УЧАСТНИЦИ В ПРОГРАМАТА

МЕСТНА ВЛАСТ


Общински съвет

  1. Предвижда средства за изпълнение на програмата съгласно чл.40, ал.1 от ЗЗЖ, както и средства за последващ контрол по чл.49 от ЗЗЖ.

  2. При заседания на Постоянните комисии при Общински съвет - Дряново, по въпроси касаещи програмата, може да се включат представители на ОДБХ и НПО;

  3. Ежегодна актуализация на Програмата и съответния бюджет, с участието на НПО, въз основа на годишния отчет на кмета.

Общинска администрация

  1. Поддържане на регистър на кучетата компаньони по чл.174 от ЗВД и регистър по чл.54 от ЗЗЖ;

  2. Организира дейностите по изпълнение на Програмата;

  3. Осигуряват лица по обществен контрол за спазване хуманното отношение към животните съгласно чл.47 ал.5 и чл.56 и 57 от ЗЗЖ;

  4. Разглежда жалби и сигнали, свързани с кучета - компаньони и бездомни кучета;

  5. Извършва проверка на сигналите и жалбите с цел разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите жалби и сигнали;

  6. Организира и провежда кампании за намиране собственици на кучета, за хуманно отношение към животните и популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.

НЕПРАВИТЕЛСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ


  1. Съдействат на общината, като посочват свои представители за координация на работата между Община Дряново, НПО и граждани;

  2. Осигуряват лица по обществен контрол за спазване хуманното отношение към животните съгласно чл.47 ал.5 и чл.56 и 57 от ЗЗЖ;

  3. Информират се за постъпилите жалби и сигнали, свързани с кучета - компаньони и бездомни кучета;

  4. Осигуряват свои представители за проверка на сигналите и жалбите и участват в разрешаването на проблемите, потвърдени от проверките на постъпилите жалби и сигнали;

  5. Организират и провеждат кампании за намиране собственици на кучета.

  6. Участват в съвместни кампании за намиране собственици на кучета, за хуманно отношение към животните и популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.

  1. НОРМАТИВНА БАЗА

МЕЖДУНАРОДНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО, СВЕТОВНИ ПРАКТИКИ И ПРЕПОРЪКИ:


  • Европейска конвенция за защита на животните компаньони - Ратифицирана със закон, приет от ХХХІХ Народно събрание на 15 април 2004 г. – ДВ, бр.34 от 2004 г. в сила за Република България от 1 февруари 2005 г.

Когато една страна смята, че броя на скитащите животни представлява проблем за нея, тя трябва да вземе необходимите законодателни и/или административни мерки, за да намали този брой, чрез методи, не причиняващи болка, страдания и страх, които могат да бъдат избегнати.

  • Световна здравна организация, Експертен комитет по беса, Осми доклад, Женева 1992 г., Серия № 824 – Извлечения от научни студии на СЗО върху контрола на популацията на кучетата

Стр. 30 „Изследване, проведено от Световната здравна организация между 1981 - 1988 г. в рамките на AGFUND/WHO проект за контрол над беса по хората и кучетата в развиващите се страни, показа, че програмите за отстраняване на кучета (при които безстопанствените кучета са заловени и хуманно убити) са неефективни, както и скъпо струващи.“

Стр.31 „Няма доказателство отстраняването на кучета някога да е имало значим ефект върху плътността на популацията или разпространението на беса.

Възпроизвеждаемостта на кучетата е толкова голяма, че дори и най-високите регистрирани степени на отстраняване, лесно се компенсират от съответно увеличената степен на оцеляване.“

Стр.59 „Признати са три практически метода за регулиране на кучешката

популация: ограничение на движението, въздействие върху средата и контрол над възпроизвеждането.“


  • Световна здравна организация, Консултация върху приложимостта на глобален контрол и елиминиране на градския бяс, Женева 11-13 Декември 1989, VPH/93.116

Стр.5 „Сред петте базисни елемента на всяка програма за контрол на градски бяс по кучетата (силна ваксина, масова ваксинация, регулиране на кучешката популация, лабораторна диагностика и епидемиологично наблюдение) ефективната ваксинация е от решаващо значение.“

Стр.9 „В сравнение с кампаниите за ваксинация, кампаниите за елиминация на кучета са изключително безрезултатни.“



  • Методи за маркиране на кучета и котки – Инструкции за персонала на WSPA и на членуващите дружества

Цел – Маркировката е жизненоважен инструмент в контрола върху популациите от кучета и котки. Преди всичко маркировката на домашните животни значително намалява вероятността те да станат бездомни, особено когато маркировката е свързана с регистрация като част от успешно приложена система за регистрация или лицензиране. На второ място подходящата система за маркировка е съществен компонент на програмите, с които се контролира популацията на бездомните животни; създават се условия да бъдат разпознавани животните, преминали през такава програма (например стерилизация или ваксиниране) и да се натрупва полезна информация, която позволява да се направи оценка на въздействието на програмата. Маркирането позволява да се посочи правилно кой носи отговорност за поведението на дадено животно, например при нападение на куче.

НАЦИОНАЛНО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО. ДОБРИ ПРАКТИКИ


  • Закон за защита на животните – в сила от 31.01.2008 г., обн. ДВ, бр.13 от 08.02.2008 г.

Чл. 1. (1) Този закон урежда защитата на животните и механизмите за нейното осъществяване.

(2) Защитата на животните се изразява в опазване на техния живот, здраве и добро състояние, предпазването им от нехуманно, жестоко и особено жестоко отношение, осигуряване на подходящи грижи и условия за живот, съобразени с техните физиологични и поведенчески особености.;

чл.40 (1) Общинските съвети приемат програми за овладяване популацията на безстопанствените кучета и предвиждат средства за изпълнението им.

(4) Ветеринарномедицинските манипулации на безстопанствените кучета се осъществяват в регистрирани подвижни или стационарни амбулатории от общините или организациите за защита на животните.



(6) Организациите за защита на животните, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, участват при изготвянето и могат да участват при изпълнението на програмите за овладяване популацията на безстопанствените кучета.

  • Закон за ветеринарномедицинската дейност

Този закон урежда обществените отношения, свързани с осъществяването, управлението и контрола на ветеринарномедицинската дейност, и въвежда принципите на ветеринарното законодателство на Европейския съюз и Световната организация за здравеопазване на животните (СОЗЖ).

  • Наредба № 23 от 17 май 2002 г. за профилактика и борба с болестта бяс при животните – издадена от Министерството на земеделието и горите

С тази наредба се определят: 1. мерките за предпазване, ограничаване и ликвидиране на болестта бяс при животните; 2. методите за диагностика на заболяването; 3. задълженията на ветеринарномедицинските органи и на физическите и юридическите лица при прилагането на мерките и методите по т.1 и 2.

  • Наредба № 42 от 12 декември 2008 г. за изискванията към ветеринарните лечебни заведения и видът и обемът на ветеринарномедицинската дейност, която може да се извършва в тях

В този нормативен документ са описани подробно дейностите, които могат да се извършват в различните по вид и категория ветеринарномедицински заведения.

  • Наредба № 41 от 10 декември 2008 г. за изискванията към обекти, в които се отглеждат, развъждат и/или предлагат домашни любимци с цел търговия, към пансиони и приюти за животни

Съгласно чл.102 “Приюти, в които се настаняват безстопанствени кучета и/или котки, може да извършват и дейности съгласно изискванията на глава пета от ЗЗЖ”, т.е. това са и дейностите по кастрация, обезпаразитяване, ваксинация срещу бяс, маркировка и връщане на животните по местата, от които са взети. В Наредбата подробно са описани условията, на които трябва да отговарят приютите за безстопанствени животни, по отношение помещенията за настаняване, транспортните средства за превоз на животните, водене на необходимата документация, условията към персонала в приюта, грижите, необходими за животните, необходимостта от създаване на условия за намиране на нови стопани за животните и пр.

  • Наредба № 39 от 1 декември 2008 г. за условията за отглеждане на животни компаньони, съобразени с техните физиологически и поведенчески особености

С тази наредба се уреждат редът, начинът и условията за отглеждане на животните компаньони, съобразени с техните физиологически и поведенчески особености. Познаването на регламентираното в този документ е задължително за всеки, който отглежда или се грижи за животно компаньон, тъй като той “е отговорен за неговото здравословно състояние”, .. “длъжен е да потърси необходимата информация и съвети от специалисти относно особеностите при отглеждането и необходимите условия, които трябва да осигури на животното компаньон, съобразно неговия вид, порода, възраст и физиологично състояние”. В чл.10 от Наредбата се казва, че “ако поради различни причини лицето, което отглежда или се грижи за животно компаньон не е способно да се грижи повече за него, е длъжно : 1. да му потърси нов дом и собственик; 2. да потърси съдействие от неправителствените природозащитни организации (НПО), или 3. да го предаде в приют.”

  • Семинар – обучение „Прилагане на устойчиви практики за решаване на проблема с популацията на безстопанствените кучета в България”, 19-20 октомври 2010 г., София

Доклади-презентации – Причините за наличие в страната ни на безпризорна кучешка популация произтичат основно от начините на отглеждане на актуалните животни. Те са следните : Финансови; липса на мрежа от добре устроени приемници; невнимателни и недисциплинирани собственици на кучета; екологични проблеми; За преодоляване на безотговорното отношение на собствениците към отглежданите от тях домашни кучета е необходимо да се разгърне широка информационно-образователна кампания, подкрепена от всички заинтересовани страни.

МЕСТНА НОРМАТИВНА УРЕДБА И ДРУГИ ДОКУМЕНТИ


  • Наредба №1 за спазване на обществения ред

  • Наредба за определянето и администрирането на местните данъци на територията на Община Дряново

  • Наредба за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Община Дряново



  1. ОЦЕНКА ЗА УСПЕВАЕМОСТ НА ПРОГРАМАТА

Очаквани резултати


  • Качествени промени, които се очакват в следствие на изпълнение на мерките по Програмата и обработването на бездомните кучета;

  • Повишаване на безопасността на градската среда;

  • Регистрацията, събираемостта на таксите за домашни кучета и стимулирането на кастрацията им ще спомогнат за трайното решаване на проблема и овладяване на притока на нежелани животни от дома към улицата.


Количествени подобрения


  • Ежегодно установяване и преброяване на популацията на бездомните кучета на територията на Община Дряново;

  • Постоянно и поетапно намаляване на популацията на бездомните кучета;

  • Връщането на неагресивните, обработени кучета по места ще предотврати прииждането на нови необработени животни.


Критерии за изпълнението на програмата


  • Брой на бездомните кучета;

  • Брой на обработените бездомните кучета;

  • Брой на регистрираните кучета-компаньони;

  • Брой на кастрираните кучета, които живеят на открито – по строежи, паркинги, дворове, складове и др.;

  • Брой на кастрираните домашни кучета;

  • Брой на хората, които търсят съдействието за решаването на проблема с кучешката популация ( индикатор е графика за кастрация на кучетата, изготвен на базата на обажданията на граждани);

  • Брой на гражданите, участващи като доброволци в Програмата;

  • Брой на задомените кучета в края на третата година;

  • Годишен отчет за извършените дейности по Програмата и резултатите от тях, представен от кмета на Община Дряново;

  • Внасяне на предложение пред Общински съвет за актуализация на Програмата и съответния бюджет, с участието на НПО, въз основа на годишния отчет на кмета.



  1. СРЕДСТВА И РЕСУРСИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОГРАМАТА

НЕОБХОДИМИ СРЕДСТВА


  • За изграждане на приют

  • За масова кастрация

По данни предоставени от НПО към декември 2015 г.   кастрацията  на  едно куче възлиза на 82 лв. Тази сума включва:



  • залавяне - гориво, упойка, заплата ловец;

  • настаняване - обезпаразитяване, преглед, изследвания при необходимост;

  • кастрация - медикаменти, консумативи, заплата лекар;

  • възстановяване - храна, вода, ток, преглед;

  • изписване - ваксина, връщане по местообитание;

  • заплати гледачи, телефон.

ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ И МАТЕРИАЛНО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ


    1. От бюджета на Общината;

    2. От събраните средства от “такса за притежаване на куче”;

    3. От дарения на граждани, фирми и неправителствени организации;

    4. Министерският съвет по предложение на министъра на земеделието и продоволствието и министъра на финансите може да предвиди средства за изпълнение на програмите по чл. 40, ал. 1. съгласно § 7 от ЗЗЖ.

    5. От спечелени проекти .

    6. Други източници на финансиране по програми.


Човешки ресурс


  1. Служители на Общинска администрация – Дряново;

  2. Членове на организации за защита на животните на територията на Община Дряново;

  3. Практикуващи ветеринарни лекари на територията на Община Дряново;

  4. Доброволци


ВРЕМЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ


Програмата влиза в сила след приемането и от Общински съвет – Дряново. Срокът за изпълнение на тази програма е до края на 2020 г., като до изграждането на общински приют се работи по метода „КАСТРИРАЙ И ВЪРНИ”, а след като бъде изграден безстопанствените кучета се залавят, обработват, кастрират и настаняват в приют и се включване в програми за намиране на собственици /одомашняване/.

При необходимост, фактически и/или нормативно обоснована, срокът на програмата, аналитичната част на програмата и/или планът за действие към нея следва да се актуализират своевременно.

При промяна в нормативната уредба, касаеща дейностите по овладяване популацията на безстопанствените кучета, дейността на Общината и нейните структури следва да се подчини и реорганизира съобразно регламентираното в националното законодателство, а настоящата Програма – своевременно актуализирана.

Само и единствено със съвместните усилия на Общината, неправителствените организации, медиите и обществеността, могат да се постигнат трайни успехи при овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на Дряново, да се отговори на европейските изисквания за безопасна градска среда и хуманно отношение към животните.




  1. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ



Дейности /мерки/

Бюджет

хил.лв

Източници на финанaиране

Срок за реализация

година


Очакван ефект

Индикатори за изпълнение

Отговорни институции

водеща и партньори

1

2

3

4

5

6

7

8

ЦЕЛ: ОВЛАДЯВАНЕ БРОЯ НА БЕЗСТОПАНСТВЕНИТЕ КУЧЕТА, ДО ТРАЙНО ИЗЧЕЗВАНЕ НА ЯВЛЕНИЕТО „БЕЗСТОПАНСТВЕНИ КУЧЕТА“

1

Набелязване и проучване на места, подходящи за изграждане на приют;

При необходимост закупуване на терен.




5

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016

Изграждане на приют за безстопанствени животни


1 брой терен за изграждане на приют за безстопанствени животни

Община Дряново/

организации за защита на животните /

Доброволци


2

Проектиране, експертни оценки, становища – РИОСВ; ОДБХ.


10

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016

Изграждане на приют за безстопанствени животни


Издадено разрешително за строеж за изграждане на приют за безстопанствени животни

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


3

Строителство на приют


20

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Възможност за изтегляне на животни с проявена агресия и заловени на места, на които съгласно ЗЗЖ не може да бъдат връщани след обработка.

Изграден приют за безстопанствени животни

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


4

Сключване на договор за ветеринарно обслужване с регистрирано по реда на чл. 30 от ЗВД ветеринарно медицинско заведение

НП

-

2016

  • Осигуряване на квалифициран екип за изпълнение на дейности заложена в плана за действие.

Масова кастрация на безстопанствените кучета на територията на Община Дряново

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


5

Осигуряване и регистрация на превозно средство за превоз на живи кучета.

5

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Ефективно изпълнение на дейностите и мерките заложени в плана за действие.

Един брой регистрирано, за нуждите на Община Дряново, превозно средство за превоз на живи кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


6

Осигуряване и обучение на екип за залавяне на кучета

65

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Ефективно изпълнение на дейностите и мерките заложени в плана за действие.

Обучени n на брой служители на за залавяне на кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


7

Осигуряване и обучение на екип за работа в ново изграденият Общински приют за безстопанствени животни.

80

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2017

  • Осигуряване на квалифициран персонал за работа в Общински приют за безстопанствени животни

Обучени n на брой служители на Общински приют за безстопанствени животни.

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


8

Създаване на вътрешен правилник и инструкции за дейности в приюта, съгласно разпоредбите на ЗЗЖ и поднормативните документи.

НП

-

2016 - 2017

  • Ясни правила за работа в изградения приют




Функциониращ приют за безстопанствени животни

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


9

Осигуряване на мобилна клиника за обработка на безстопанствени и домашни кучета по съвместни проекти с неправителствени организации

10

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Обработка на кучета –

безстопанствени и домашни

1 брой мобилна клиника за обработка на безстопанствени и домашни кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


10

Създаване на електронен сайт на приюта, функционално свързан с електронен регистър

за постъпващите и обработени безстопанствени животни. Визуализиране на част от информацията от Регистъра и на сайта на общината.



1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Осъществяване на обществен контрол по Закона за защита на животните,

  • По бърз избор на куче за одомашняване от приюта.

Създаден сайт на приюта

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


11

Закупуване на микрочипове за одомашнените и върнати кучета

1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016 - 2017

  • Повишаване ефективността в работата на специализирания екип при въвеждане на последващи манипулации с животните.

  • Проследяване и контрол върху собствениците, по отношение неизоставянето на одомашнените животни.

Закупени n брой микрочипове

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


12

Организиране и провеждане на кампании за намиране собственици на безстопанствените кучета

1

Общински бюджет/

дарения/


проекти

постоянен

  • Намаляване броят на безстопанствените кучета

Брой проведени кампании

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


13

Ежегодно преброяване на бездомните кучета на територията на Община Дряново;


1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

Ясна картина за:

  • Броят безстопанствени кучета на територията на Община Дряново;

  • Съотношението между кастрирани и некастрирани кучета.

Брой извършени преброявания

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


14

Изготвяне на график и организация за провеждане на кампании по кастрация, обезпаразитяване, маркиране и пр. на безстопанствени кучета.


НП

-

постоянен

  • Ясни правила за работа на екипа по провеждане на кастрационните кампании

Брой изготвени графици

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


15

Масова кастрация, ваксиниране, обезпаразитяване, маркиране, паспортизация и връщане на животните по местата на залавянето им или настаняването им в приюти


10

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Бързото и сигурно овладяване на популацията на безстопанствените кучета на дадена територия;

  • недопускането на други, необработени кучета в ареала.

Брой кастрирани и обработени кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


16

Провеждане на редовни ваксинации и обезпаразитяване на вече обработените безстопанствени кучета

1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Намаляване до минимум рисковете от разпространяване на зоонози

Брой обезпаразитени и ваксинирани кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


17

Организиране на

сигурна система за навременно подаване и получаване на информация за ветеринарна регистрация на домашните кучета



НП

-

постоянен

  • Изпълнение на нормативно изискване

  • Ясна картина за реалния брой домашни кучета, отглеждани на територията на Община Дряново.

Работеща система

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


18

Актуализиране на местната нормативна уредба, съгласно действащото законодателство.

НП




При нормативна и фактическа необходимост

  • Навременно адаптиране на местната нормативна уредба към промените в

законодателство.

Актуална програма

Община Дряново/

Общински съвет



ЦЕЛ: УСТАНОВЯВАНЕ КОНТРОЛ ВЪРХУ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДОМАШНИ КУЧЕТА

1

Преброяване на домашните кучета на територията на всяко населено място в Общината

3

Общински бюджет/

дарения/


проекти

2016

  • Блокиране притока на кучета от дома към улицата;

  • Информация за собственика на всяко животно;

  • Контрол върху отношението на собственика към домашния любимец.

  • Проследяване и контрол върху размножаването;

  • Намаляването риска от изоставяне;

  • Повишаване събираемостта от таксата за притежаване на домашно куче

Брой преброени домашни кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


2

Изготвяне и изпращане на покани до всички собственици на домашни кучета за кастрация, чипиране, обезпаразитяване и ваксиниране.

НП

-

постоянен

  • Стимулиране собствениците на домашни кучета да ограничат раждаемостта на своите животни и създаване на нежелано потомство.

Брой изпратени покани

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


3

Регистрация, паспортизация и идентификация на домашните кучета

НП

-

постоянен

  • Блокиране притока на кучета от дома към улицата;

  • Информация за собственика на всяко животно;

  • Контрол върху отношението на собственика към домашния любимец.

  • Проследяване и контрол върху размножаването;

  • Намаляването риска от изоставяне;

  • Повишаване събираемостта от таксата за притежаване на домашно куче

Брой регистрирани домашни кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


4

Поддържане на електронен регистър за административна регистрация на домашни кучета.


1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Подобряване обслужването на граждани;

  • Повишаване събираемостта от таксата за притежаване на домашно куче.

Създаден регистър

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


5

Изграждане на мрежа от обособени места за свободно разхождане на домашни кучета.


5

Общински бюджет/

дарения/

проекти


2016

  • Изпълнение на нормативно изискване;

  • Осигуряване на добри условия за свободно разхождане на домашните кучета, без с това да се нарушава спокойствието и комфорта на граждани.

Брой изградени места за свободно разхождане на домашни кучета

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


ЦЕЛ: СТИМУЛИРАНЕ ГРАЖДАНСКАТА АКТИВНОСТ

1

Организиране и провеждане на кампании за обработване на кучетата, отглеждани на открито (дворни кучета в покрайнините на града, вилните зони, строежи, паркинги, предприятия и др;)

5

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Стимулиране собствениците на домашни кучета да ограничат раждаемостта на своите животни и създаване на нежелано потомство.

Брой проведени кампании

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


2

Организиране и провеждане на кампании по кастрация, обезпаразитяване, маркиране на домашни кучета.


5

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Стимулиране собствениците на домашни кучета да ограничат раждаемостта на своите животни и създаване на нежелано потомство.

Брой проведени кампании

Брой обработени кучета



Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


3

Издаване и разпространение на информационни брошури, листовки и други материали.


1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Запознаване на заинтересованите с:

  • биологичните особености и нуждите на кучето,

  • с ползите от извършване на кастрация, обезпаразитяване и ваксинация на кучето и пр.

Брой разпространени информационни материали

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


4

Организиране и провеждане на информационни кампании за:

  • намиране собственици на безстопанствените кучета;

  • хуманно отношение към животните;

  • популяризиране на Програмата за намаляване на популацията.

1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Популяризиране действията по Програмата;

  • Запознаване на населението с:

  • полезна информация за нормативните изисквания,

  • хуманното отношение към животните,

  • ползите от кастрацията,

  • информация за болести пренасяни от животните,

  • начини за предотвратяване разпространението на зарази и пр.

Брой проведени информационни кампании

Община Дряново/

организации за защита на животните

Доброволци


5

Провеждане на образователни кампании


1

Общински бюджет/

дарения/

проекти


постоянен

  • Повишаване интереса на децата към животните и грижата за тях.

  • Запознаване на подрастващите с хуманното отношение към животните.

Брой проведени образователни кампании

Община Дряново/

организации за защита на животните



Доброволци



Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница