Пръстовите отпечатъци в болниците скрити зад 8000 знака код



страница1/13
Дата23.10.2018
Размер0.63 Mb.
#93586
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13



Пресклипинг на тема: „Здравеопазване”
13.09.2016
Национални вестници



Пръстовите отпечатъци в болниците скрити зад 8000 знака код


Христо ХРИСТОВ

Монитор  стр. 6  

"Системата с пръстовия отпечатък на входа на здравните заведения работи и то много добре. Тя генерира цифров код, който е от почти 8000 знака. Тя не снема и не съхранява пръстови отпечатъци", заяви в Стара Загора зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

"Единствено едни хора в една партийна централа, чиито будьоновки са нахлупени на очите и ушите, не могат да видят и възприемат това нещо, но то си е за тяхна сметка!", добави той.

Придружен от подуправителя на НЗОК Иванка Кръстева, той демонстрира пред медиите как на практика работи в УМБАЛ "Проф. др Стоян Киркович" новата "Регистрационна система за здравноосигурителни събития при изпълнителите на медицинска помощ".

"Всички са наясно, че тази система нито снема отпечатъци, нито генерира, нито прехвърля, нито съхранява. Това е само цифров код, който всеки пациент носи със себе си и няма нищо общо, както вече 100 пъти казах, с филма "От местопрестъплението", допълни той и уточни, че първоначалната регистрация отнема минута, а при всяка следваща хоспитализация секунди от времето на пациентите.

По думите му тази система позволява всеки да контролира как се изразходват финансовите средства, които като здравноосигурителни вноски, постъпват по неговата сметка.

След 1 октомври пръстовата идентификация като вход за болници става задължителна във всички лечебни заведения, които имат договор с НЗОК, до тази дата те трябва да са закупили необходимия им брой четци, чиято единична цена е 286 лв.

До момента няма отказ от страна на пациент да бъде регистриран.



Правим общ пазар на лекарства с Румъния


Силвия НИКОЛОВА

Монитор  стр. 6  

Правим общо пазар с Румъния за лекарствата, които се отпускат безплатно или с намаление от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Това стана ясно от изказване на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов по време на международната конференция "Сътруд-ничество в региона". Начин на подобряване на достъпа до качествено здравеопазване в Централна и Източна Европа", открита в София вчера.

Двете страни ще правят общо договаряне на количествата и цените на медикаментите. Предвижда се до края на септември България и Румъния да подпишат споразумение за това, каза министър Москов.

Правителствата имат готовност за такъв документ и да го внесат в двата парламента, за да мине за международна ратификация, поясни той и допълни, че ако споразумението бъде ратифицирано до края на месеца, няма проблем новият механизъм на договаряне да стартира още през 2017 година.

Споразумението за по-добър достъп до скъпоструващи лекарства се подготвя от повече от 10 страни от Централна и Югоизточна Европа, включително и България. Идеята е за обособяване на общ орган, който да провежда преговори с фармацевтичната индустрия за понижаване на цените на медикаментите. Цели се и създаването на механизми, които да фиксират разходи за лекарствени продукти на здравните каси и фондове. Според министър Москов България се включва в инициативата на десетте страни, тъй като индивидуалните усилия на отделните държави не подобряват влошения достъп до медикаменти и пропорционално нарастващите разходи за тях. Над 2000 лекарства са изчезнали от пазара за последните десет години, припомни д-р Петър Москов. Продажбата на не по-малко от 180 продукта бива прекратявана ежегодно, допълни той. По думите му от българския пазар изчезват основно лекарства от т.нар. златен стандарт.

Причината основно е в производителите, които се оттеглят от нашата страна, тъй като потреблението на определи лекарствени позиции е ниско и на практика, нямат печалба или тя е незначително малка, припомниха от фармацевтичния бранш. Директните разходи на Европейския съюз за лекарства за "периода 2005 - 2014 година са нараснали от 79 на 86 млн. евро.



Пребиха доктор и медсестра в "Пирогов"


Силвия НИКОЛОВА

Монитор  стр. 6  

Побойник преби лекар и медицинска сестра в "Пирогов", след като му бе оказана спешна помощ. Това съобщиха от лечебното заведение. Побоят се е разиграл през нощта в събота срещу неделя.

Пациентът е бил докаран в спешното приемно отделение на болницата заради открити рани по лицето. След като го прегледали, превързали и направили изследвания, дежурният екип го подготвил за приемане на легло. Внезапно обаче той налетял на доктора и медицинската сестра и с няколко крошета ги повалил на земята.

Жената е със счупен нос съмнения за фрактура на яблъчната кост и е в комоцио. Предстои тя да бъде оперирана.

Лекарят е с тежки контузии и рани по" лицето, подкожни кръвоизливи по главата, счупени долни десни зъби и охлузване на лявата ръка.

Охраната на спешната болница и полицаи са извели побойника. Прокуратурата се е самосезирала и му е повдигнала обвинение.

Предвид състоянието на индивида, който също се нуждае от лечение, веднага е преместен в друга болница, но му е наложена мярка "подписка", каза здравният министър д-р Петър

Москов, който прекъсна участието си в международно конференция и отиде веднага в "Пирогов" преди обяд, щом научи за случая. Той обаче не уточни дали нападателят на медиците е бил дрогиран или пиян, като се позова на течащото в момента следствие.

Той определи случилото се като категорично недопустимо. По думите му подобно насилие трябва да бъде наказано с най-тежките санкции на закона.

Хора, които могат да посегнат върху лекар, върху дете. Въпросът е това да не намалява мотивацията и убедеността на хората, които работят в "Пирогов" и не само там. От друга страна инстщуциите трябва да отговорят с цялата строгост на мерките, предвидени в закона на подобни престъпления, за да не се чувства никой безнаказан, категоричен бе министър д-р Петър Москов след срещата си с директора на спешната болница проф. Стоян Миланов. Той допълни, че във вторник предстои среща между ръководството на МВР и това на "Пирогов". На нея ще бъдат обсъдени допълнителни мерки за сигурността на работещите в спешната болница.

В израз на съпричастност към пострадалите си колеги лекари, медицински, сестри и помощен персонал излязоха за около четвърт час пред "Пирогов", за да изразят съпричастност към нападнатите. Те поискаха бърза и адекватна реакция от полицията, прокуратурата и съда. По време на краткотрайния си митинг те не отправиха нито финансови, нито политически искания.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница