Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я заместник министър-председател и министър на правосъдието



Дата26.10.2018
Размер115.45 Kb.
#101199



Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я

ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И
МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО





№……….………………….




……………………. 2013 г.


ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-ТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-ЖА ЛИЛЯНА ПАВЛОВА

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ

ПГ ГЕРБ
На Ваш № 354-06-473 от 06.11.2013 г.








Относно: Програмите за трансгранично и транснационално сътрудничество
УВАЖАЕМA ГОСПОЖО ПАВЛОВА,
Във връзка с поставените от Ваша страна въпроси относно етапа на подготовка на програмите за трансгранично сътрудничество Румъния – България, Гърция – България, България – Сърбия, България – Турция и България – Македония за периода 2014-2020 г., бих искала да Ви предоставя следната информация:
Въпрос 1: Какъв е етапът на подготовка на всяка една от Програмите за трансгранично сътрудничество България - Румъния, България - Гърция, България - Сърбия, България - Македония, България - Турция 2014-2020?

Отговор:

Към настоящия момент са създадени съвместните работни групи (СРГ) по всички програми за териториално сътрудничество, в които Република България ще участва за програмен период 2014-2020 г., включително и за програмите за трансгранично сътрудничество по вътрешни и външни граници на Европейския съюз.

Министерството на регионалното развитие е определено за водещо при подготовката на програмите за трансгранично сътрудничество (ТГС) за периода 2014 – 2020 година между Република България и съответно: Република Сърбия, Република Македония и Република Турция.

Към момента Програмата за ТГС „Румъния-България 2014-2020 г. се разработва от съвместната работна група за стратегическо планиране и програмиране. Планирано е програмата да е готова и внесена за одобрение в Европейската комисия (ЕК) през месец септември 2014 г. До момента са проведени четири заседания на съвместната група, наличен е първи проект на териториален анализ (публикуван на страницата на програмата), както и първи резултати от извършени предварителни проучвания за нагласите сред настоящите и потенциални бенефициенти по програмата. Дискусиите по избора на тематични цели и инвестиционни приоритети предстоят в рамките на следващите заседания на съвместните работни групи.

По отношение на Програма за ТГС Гърция – България 2014-2020 към този момент е проведено едно заседание на съвместната работна група, на което са обсъдени следните основни въпроси: приемане на общ подход в процеса на подготовка на бъдещата програма; представяне на резултатите от проучване на нагласите сред настоящите и потенциални бенефициенти по програмата относно приоритетите за сътрудничество; одобряване на технически задания за програмиране и предварителна оценка на бъдещата програма. Към настоящия момент Управляващият орган на програмата (Министерство на развитието и конкурентоспособността на Гърция) провежда тръжни процедури за избор на консултанти. Второто заседание на СРГ ще се състои на 29.11.2013 г. в гр.Хасково. Дискусиите по избора на тематични цели и инвестиционни приоритети предстоят в рамките на следващите заседания на СРГ.

По отношение на етапа на подготовка на новия програмен период 2014-2020 г. по програмите трансгранично сътрудничество „Външни граници“ (България - Сърбия, България - Македония, България – Турция), бих искала да Ви информирам за следното:



  • На 17 октомври 2013 г. бе получена официална позиция от страна на ЕК за запазване на двустранния характер на програмите за трансгранично сътрудничество по инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП) за новия програмен период. Първоначалното предложение на ЕК (от декември 2012 година) за механично обединение на трите програми за ТГС, съ-финансирани по ИПП (България-Сърбия, България-Македония и България-Турция) в една четиристранна програма за новия програмен период, бе оценено като предпоставка за много трудности и заплаха за успешното изпълнение на програмите. Все още не е финализиран Стратегическият документ за програмите за Европейско териториално сътрудничество 2014 -2020 г., който ще определи тематичната концентрация на бъдещите програми за ТГС, съ-финансирани от ИПП.

  • На 7 ноември 2013 г. бе проведено първото заседание на Съвместната работна група по програмата за трансгранична сътрудничество със Сърбия. На срещата, във връзка с географския обхват, бяха обсъдени предложенията областите Враца (България) и Топлица (Сърбия) да бъдат предложени на Европейската комисия за включване в допустимия трансграничен регион.

  • Първите срещи на Съвместните работни групи по останалите две програми са, съответно на 14 ноември 2013 г. за програмата с Македония и 26 ноември 2013 г. – с Турция. За тяхната работа са разработени Вътрешни правила и първи вариант на концепция (Concept paper) за работата на работните групи по трите програми.

  • През м. октомври 2013 г. беше изпратено на ЕК предложение от българската страна относно разпределението на финансовите средства. Предложено е да бъде приложена разработената вече методология за разпределение от настоящия програмен период като се отчете съответното намаление на средствата с 7,6%.

  • Приключи текущата оценка по трите програми за трансгранично сътрудничество по външните граници. Някои основни заключения и препоръки на оценителя се отнасят до по-фокусиран подход по програмите, увеличаване размера на авансовите плащания, повишаване на капацитета на системата за 1-во ниво на контрол и други.

Въпрос 2: Каква е връзката и координацията между тези програми и секторните оперативни програми и как тя ще бъде осигурена в договора за партньорство, както и в реалната работа по тях, как ще бъде осигурена координация между всички институции, имащи отношение към тези програми, включително Централното координационно звено?

Отговор:

Европейското териториално сътрудничество е предназначено да подкрепя хармоничната и балансирана интеграция на територията на ЕС чрез подпомагане на сътрудничеството в области, които са от значение за Съюза на трансгранично, транснационално и междурегионално равнище.

Програмите за териториално сътрудничество за периода 2007-2013 се базират на натрупания опит при изпълнението на двустранните и многостранните програми и инициативи като предходните ФАР ТГС и Добросъседство / INTERREG -IIIB, CADSES / INTERREG - IIIC.

Трансграничните, транснационалните и интер-регионалните програми за сътрудничество се стремят да дадат специфично и целенасочено териториално измерение на стратегиите от Лисабон и Гьотеборг, чрез разглеждане на географското разпределение на растежа, иновациите и процесите на пазара на труда в допустимите трансгранични, транснационални зони или в ЕС като цяло, и чрез осигуряването на интегрирани и истински съвместни дейности за устойчиво развитие на страните- участнички.

Въпреки че приоритетите на тези програми могат да съответстват на определени национални или европейски секторни политики, за разлика от оперативните програми, програмите за териториално сътрудничество подкрепят дейности от качествено различен тип. Избраните проекти допринасят за интегрирано териториално развитие чрез подхода на широкото партньорство (ангажиране на различни сектори и ниво на управление) и задължително отговорят на два от следните четири критерия:


  • съвместно създаване;

  • съвместно изпълнение;

  • общ екип;

  • съвместно финансиране.

Програмите по Цел 3 не са подходящи за финансирането на високо-разходни и дългосрочни инвестиционни проекти (както програмите по Цел 1), а по-скоро меки, дребно-мащабни дейности и мерки от типа “хора-за-хора”. Проектите трябва да имат ясно въздействие извън националните граници и да включват аспекти (например териториален обхват, много-секторен подход, ниво на включване на партньорите), които не са допустими или възможни за финансиране в рамките на секторните програми.

По отношение на втората част от въпроса (координацията между тези програми и секторните оперативни програми и как тя ще бъде осигурена в Споразумението за партньорство) в Споразумението е заложен механизъм за осигуряване допълняемостта между подкрепата от различните Европейски структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), другите програми и инициативи на ЕС и националните инструменти за изпълнение на политиките, като в рамките на всеки от приоритетите на Споразумението за партньорство (СП) са използвани разпоредбите на новите регламенти, опитът и научените уроци на национално ниво за програмен период 2007-2013 г.

Механизмът за осигуряване координацията и допълването между подкрепата от различните ЕСИФ, другите програми и инициативи на ЕС и националните инструменти за изпълнение на политиките в рамките на всеки от приоритетите на Споразумението за партньорство е подробно описан в раздел 2, т. 2.1 от Споразумението.

Първият етап, в рамките на който се прилага този принцип, е подготовката на стратегическите програмни документи на Република България за периода 2014-2020 г. и механизмът, заложен за формиране на работните групи за тяхната подготовка. Една от основните задачи на Работната група (РГ) за разработване на Споразумението за партньорство е свързана с осъществяване на хоризонталната координация по съдържанието на програмите за периода 2014-2020, както и осигуряване на допълване и/или липсата на припокриване между мерките по тях. За постигането на тази задача в състава на РГ за разработване на СП са включени ръководителите на тематичните работни групи (ТРГ), отговорни за разработването на програмите за следващия програмен период. Участие в нея вземат и широк кръг представители на администрацията, местните власти, социално-икономическите партньори, СГО, академичната общност и др., като същите групи партньори имат представителство и в ТРГ за разработване на програмите. Заложеният механизъм на представителство и участие осигурява необходимия интегритет в процеса на разработване на стратегическите програмни документи на България за периода 2014-2020 г. и дава възможност още на този етап да бъдат отчетени възможни области на допълване на инвестициите по отделните програми на национално равнище.

На етап програмиране, принципът за допълване и координация между програмите, се подпомага и от Съвет за координация при управлението на средствата от ЕС (СКУСЕС), който в рамките на своите правомощия, разглежда работни варианти на Споразумението за партньорство и на програмите, с което осигурява взаимната съгласуваност на програмните документи и съответствието им с ОСР на Европейския съюз за програмния период 2014-2020 г.

Заложеният координационен механизъм за гарантиране спазването на принципа за допълване на етап управление, наблюдение, оценка и контрол на програмите надгражда опита на страната от настоящия програмен период 2007-2013 г., като ролята и функциите на всеки един от участниците в процеса, включително на Централното координационно звено, са подробно описани в проекта на Споразумение за партньорство. Тук следва да се отбележи, че координационният механизъм е разписан по начин, даващ увереност, че структурите на национално равнище, отговорни за прилагането на програмите, финансирани по цел „Европейско териториално сътрудничество“ ще участват равноправно с останалите участници в процеса по изпълнение на Европейските структурни и инвестиционни фондове, така че да се осигури необходимата синергия и интегритет на инвестициите по линия на всички програми.

Описаният координационен механизъм ще намери своето отражение в нормативната уредба за следващия програмен период, която към момента е в процес на разработване.

Описаните в Споразумението координационни механизми на отделните етапи на програмиране, управление, наблюдение и контрол на програмите са валидни и в контекста на допълването между програмите, финансирани със средства от Цел „Инвестиции за растеж и работни места“ и Цел „Европейско териториално сътрудничество“ на Кохезионната политика. В рамките на работната група за разработване на СП има представител на дирекцията в Министерство на регионалното развитие, отговаряща на национално равнище за изпълнението по програмите по Цел „Европейско териториално сътрудничество“. Такова представителство е осигурено и в СКУСЕС, и Комитетите за наблюдение. Представители на тази дирекция участват във всички работни формати, свързани с подготовката на следващия програмен период.

Допълване може да бъде постигнато между Програмите за Европейско териториално сътрудничество и програмите по ЕСИФ, които предвижда целево съ-финансиране на проекти за транснационално сътрудничество по линия на Европейския социален фонд, както и допълване на инвестициите с програмите за трансгранично сътрудничество и осигуряване на координация на прилагането на хоризонталните принципи и цели на политиката за изпълнение на ЕСИФ в областта на околната среда по програмите за териториално сътрудничество.

В рамките на бъдещата оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ ще бъде осигурено допълване и координация с мерките, предвидени в инициативите INTERREG и URBACT, както и с предвиденото в рамките на Дунавската стратегия.

Оперативна програма „Региони в растеж“ (ОПРР) ще финансира инфраструктура и дълготрайни инвестиции на база предефинирани проекти. Разграничаването с програмите за териториално сътрудничество ще бъде на основата на списъка с предварително идентифицирани и приоритизирани проекти. В допълнение, програмите за териториално сътрудничество ще подкрепят „меки“ мерки и дребномащабни дейности като проектите трябва да бъдат изготвени от представители от двете граничещи страни. Ще се постигне допълване по отношение на въздействието върху развитието на транс-граничните райони.

Постигането на целите и приоритетите на Дунавската стратегия ще се реализира посредством изпълнението на конкретни проекти по програмите, финансирани с ЕСИФ. Предвижда се също България да кандидатства за финансиране от Механизма за свързаност на Европа с проекти, попадащи в обхвата на Дунавската стратегия, както и да използва програмите за Европейско териториално сътрудничество.

Що се касае до участието Централното координационно звено (ЦКЗ) в АМС в този процес на координация, бих искала да подчертая, че ЦКЗ участва във формирането и следи процесите в развитието на политиката по многонационалните програми за Европейско териториално сътрудничество. Съвместно с другите компетентни ведомства ЦКЗ участва и в заседанията на съвместните комитети за наблюдение по програмите за териториално сътрудничество.

По отношение на следващия програмен период ЦКЗ ще продължи да участва в програмирането и мониторинга на изпълнението на програмите, финансирани със средства от ЕС, в т.ч. Трансгранично и регионално сътрудничество със страните от Черноморския регион и Трансгранично сътрудничество България-Румъния, България-Македония, България-Сърбия, България-Турция, България-Гърция. Участва в разработването и одобряването на документи, дава консултации по финансовите аспекти, особено по въпросите на съфинансирането. При необходимост ЦКЗ предоставя и експертна помощ на целеви групи, специални работни групи и други специализирани или технически органи.



Въпрос 3: Защо нито на единния информационен портал, нито във вашите доклади, отчети, интервюта и други документи, които представяте на широката общественост и в народното събрание не фигурира информация както по реализацията на тези програми в настоящия период, нито за плановете за тяхната подготовка за предстоящия програмен период? Какво ще предприемете за недопускане от тук нататък игнорирането и липсата на детайлна информация по тези програми?

Отговор:

Твърдението, че на единния информационен портал не фигурира информация за Програмите за трансгранично и транснационално сътрудничество нито за тяхната подготовка за следващия програмен период не отговаря на действителните факти.

Самите програми са публикувани в секцията „Политики и програми на ЕС“, „Териториално сътрудничество“ на линк: http://eufunds.bg/bg/page/21.

Информация за новите програми за трансгранично и транснационално сътрудничество може да бъде намерена на Единния информационен портал www.eufunds.bg в рубриката „Актуална информация“, „Нов програмен период 2014-2020“, „Програми по Европейско териториално сътрудничество 2014-2020“ на следния линк: http://eufunds.bg/bg/page/952.

В допълнение, на заключителното събитие от националната кампания „Новият програмен период 2014-2020 г.“, провело се на 8.11.2013 г., беше представена подготовката на Програмите за европейско териториално сътрудничество. Презентацията от събитието беше публикувана още същия ден на Единния информационен портал на линк http://eufunds.bg/bg/pubs/5901.

Не на последно място следва да се отбележи фактът, че в Националната мрежа на служителите по информация и публичност на Оперативните програми членуват представители на Програмите за трансгранично сътрудничество. Това позволява регулярен обмен на информация.



В бъдеще ще продължи практиката за публикуване на информация за текущото изпълнение и подготовката на новите Програми за трансгранично сътрудничество на Единния информационен портал. Също така, тези програми ще бъдат представяни и на предстоящите инфо рмационни събития.
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И

МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО:
(Зинаида Златанова)


София, бул. “Дондуков” № 1, тел. централа 940-29-99, факс 981-81-70



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница