Република българия министерство на финансите



Дата24.10.2018
Размер71.08 Kb.
#96361

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ


Изх. № ..............................
София, ................ 201 ... г.

ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

42-то НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО

Г-ЖА СМИЛЯНА НИТОВА



НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ

ПГ НА КОАЛИЦИЯ ЗА БЪЛГАРИЯ


На Ваш № 456-06-220/26.02.2014 г.

ПИСМЕН ОТГОВОР НА ВЪПРОС


Относно: реконструкцията на ГКПП „Капитан Андреево“

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО НИТОВА,

В съответствие с чл. 90 от Конституцията на Република България и чл. 89 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Ви предоставям следната информация:

По първата част от парламентарния въпрос: „Защо се бави цялостната реконструкция на ГКПП „Капитан Андреево“?”:

На първо място е необходимо да се отбележи, че реконструкцията и модернизацията на площадката на такъв голям сухопътен граничен пункт, разположен на значителна, но все пак ограничена от теренните дадености, площ, без пълно преустановяване на движението е изключително трудна проектантска и инженерно-техническа задача. Необходимо е да се припомни, че реконструкцията на съпределния ГКПП „Капъкуле“ на турска територия продължи около 3 години (от 2006 г. до 2009 г.). Затрудненията на движението на товарния трафик, в този период бяха сходни, независимо от по-ниската му интензивност.

Договорът за рехабилитация, ремонт и модернизация на ГКПП „Капитан Андреево“ стартира през ноември 2012 година, със закъснение от 4 месеца, като основната причина е неосигуряване на достъп до строителната площадка.

Предвидените дейности включват ново строителство, основен ремонт, преустройство и рехабилитация на съществуващи сгради, съоръжения на граничния пункт. Този метод на работа е наложен от изискванията на Европейската комисия - да не се извършва цялостна реконструкция на пункта, както бе предвидено по първоначалните планове, а само рехабилитация и реконструкция на съществуващи сгради и навесни конструкции. Това доведе до усложняване на работата и удължаване на предвидения срок за завършване.

Липсата на проектна документация и информация за състоянието на сградите и съоръженията за изградения преди повече от 34 години и последно преустроен през 1986 година граничен пункт, последвалото непрекъснато прокарване на подземни проводи и оттам разкриваните по време на строителството на неизвестни трасета на силови, оптични и други комуникационни кабели, стари водопроводни и канализационни мрежи, масивни фундаменти, аварии на съществуващи комуникации, лошо състояние на предвидените за реконструкция сгради, доведе до чести промени в инвестиционните проекти и забавяне на изпълнението.

Проектът УТТЮЕ ІІ бе преструктуриран на 13.02.2012 г. по искане на Агенция „Митници”, като средствата бяха пренасочени за закупуване на високотехнологично специализирано оборудване за Агенция „Митници” (четири големи рентгенови системи, влекачи и ремаркета за контейнери, електрокари, двигатели за четирите катера за река Дунав и др.). Още тогава това създаде реален проблем с осигуряване на разходните тавани и бюджет за разплащания по проекта, доведе до невъзможност за изпълнение на част от планираните инвестиции за малките ГКПП по проекта и застраши изпълнението на строителните работи на трите големи обекта – ГКПП „Капитан Андреево“, последния участък от автомагистрала „Марица“ и новия митнически терминал в гр. Свиленград. Реалните възможности на бюджета през 2013 година осигуряваха завършването на само един от трите големи договора.

Промененото отношение на новото ръководство на Министерство на финансите към изпълнението на проекта УТТЮЕ ІІ и предприетите енергични действия доведоха до осигуряване на допълнителен лимит и бюджет за разплащане на извършените през миналата година разходи за трите големи обекта. Успешно завърши строежът на автомагистрала „Марица“ с подписването на Акт обр. 15 в края на декември 2013 г.

В хода на изпълнението на проекта са проведени общо 48 тръжни процедури. Към настоящия момент са сключени общо 60 договора, което е 87 % от планираните по проекта. От тях са приключени 52 договора.

Поради променените нормативни изисквания за извършване на граничен контрол, както и поради развитието на технологиите, по искания на граничните служби на ГКПП „Капитан Андреево“ бяха направени значителен брой промени в сградите, съоръженията и площадковите мрежи. Някои от по-важните са: 12 системи електронни везни за измерване на теглото на товарните автомобили, външна и вътрешна ограда, допълнителни навеси за контролирана зона за Агенция „Митници”, общо и панорамно видеонаблюдение, бариери и електронни информационни табели за преминаващите и пр. Тези промени в хода на строителството, в одобрените инвестиционни проекти и ново проектиране на допълнителните сгради и съоръжения, както и съгласуването им с граничните служби доведоха до още забавяния.


По втората част от въпроса Ви: „Кога ще бъде готов пунктът, за да не създава проблеми в пропускателния режим, така че да не се образуват километрични опашки от чакащи МПС да преминат през българска територия”:

Движението на товарни автомобили се характеризира с неравномерност в отделните дни от седмицата, обусловена от забраните за движение на товарни автомобили в дните от понеделник до петък в повечето държави от Централна и Западна Европа. Тази особеност определя в пъти по-висока интензивност на движението на товарни автомобили в събота и неделя през ГКПП по българо-турската граница, където такова ограничение не съществува.

Обработването на тежкия трафик на граничния преход е силно затруднено в условията на едновременното изграждане на инфраструктурни подобрения, налагащи преминаване на товаропотока през намален брой ленти за граничен контрол при невъзможност за ползване на голяма част от улесняващите проверките сгради и съоръжения. Предвид обстоятелството, че на границата с Турция има изграден само един ветеринарен център - на ГКПП „Капитан Андреево”, с турската страна е договорено реконструкцията да се извършва при работещ пункт, като е поет ангажимент за целия срок на строителството да има осигурен достъп до зоната за фитосанитарен и ветеринарен контрол. Това предполага част от товарите, неподлежащи на ветеринарен и фитосанитарен контрол, да се пренасочват за преминаване през ГКПП „Лесово”.

За съжаление това пренасочване не се осъществява и е причина за споменатата по-горе 20-километрова опашка от тирове на ГКПП „Капъкуле”. От направена справка е установено, че от 22.02.2014 г. до 16 ч. на 27.02.2014 г. на ГКПП „Капитан Андреево” са обработени 3431 камиона на изход и 3190 на вход. В същото време пропускателната способност на ГКПП „Лесово”, където Агенция „Митници” е създала нужната организация за приемане на очаквания повишен трафик, не се използва пълноценно. За разглеждания период на МП „Лесово” са обработени само 2430 камиона на вход и 2091 камиона на изход, което е около 50 % от капацитетните възможности.

Налице е и сложна ситуационна картина по линия на нелегалната миграция на българо-турската граница, която налага активни полицейски действия, насочени към откриване на укрити хора в товарните автомобили, влизащи на територията на България, включително и чрез увеличаване броя на физическите проверки на товарните помещения. Независимо от текущите строителни дейности, на ГКПП „Капитан Андреево“ е създадена необходимата организация за ефективни гранични проверки и охрана на зоната на пункта.

По отношение на завършването на предвидените СМР- изпълнителят на строителните работи е направил ревизия на графика за изпълнение на строителството към 26.01.2014г. и е разработил етапи за организация на преминаване по време на реконструкцията със срок за завършване 30.06.2014г. За изпълнението на срока е необходимо осигуряването на достатъчно работна ръка, финансиране на допълнителните СМР и осигуряване на преминаването за всички етапи на реконструкцията при спазване на сроковете заложени в тях.

Много е важно да се подчертае, че е изграден механизъм, посредством който всички възникнали проблеми, включително и в ритмичността на трафика, да бъдат решавани оперативно. Създадената Координационна работна група, съставена от упълномощени представители на службите за граничен контрол, включително ръководни служители от ГДГП-МВР и РДГП Елхово, на администрацията на областния управител на Хасково, на проектанта и на изпълнителя, Екипа за изпълнение на проекта и Националния координатор в МФ осъществява ежеседмични и текущи срещи за координация на конкретните строителни работи.

Осигурено е възстановяване на статута на Националния координатор от новото ръководство на МФ, за изпълнение на изискването на Заемното споразумение. Тази позиция се заема от заместник-министър на финансите, който осигурява по-високо равнище на координация и ефективност в хода на изпълнение на проекта УТТЮЕ ІІ.

Завишен е контролът при изпълнението на предвидените СМР, осигурено е оперативно взаимодействие на по-високо ниво между участниците в строителния процес, граничните служби и Министерство на финансите. Системно се наблюдава изпълнението на предвидените дейности на ГКПП „Капитан Андреево“ на база ежедневен, седмичен, месечен, тримесечен и годишен контрол от страна на консултантите, упражняващи строителен надзор, на ръководството на МФ и Националния координатор, на Световната банка и пр. Ежедневно се контролира състоянието на работната ръка, механизацията на обекта, планираната и изпълнена работа.

Независимо от временните затруднения в пропускателната способност на ГКПП „Капитан Андреево“, съществуват достатъчно основания да се приеме, че след приключване на строителните работи, пунктът ще осигури значително по-добри условия за преминаването на пътници и превозни средства, при запазване високите стандарти на гранична обработка, охрана и контрол на външните граници на Европейския съюз.



Обновеният граничен пункт ще разполага с връзка с автомагистрала „Марица“, която осигурява разделяне на кръстосаните в момента потоци на тежкия и лек трафик, 10 трасета за входящи и 6 трасета за изходящи товарни автомобили с нов начин на обработка от повдигнати работни кабини, 10 трасета за входящи и 10 трасета за изходящи леки автомобили и автобуси, големи буферни пространства за поемане на трафика в летните пикови периоди, системи автомобилни везни за измерване на теглото на товарните автомобили на всяка лента за митническа обработка, общо и панорамно видеонаблюдение, пункт за противопожарна охрана, медицински пункт, място за отделяне на взривоопасни или радиоактивни товари, трасе за извън габаритни товари, складове за задържани стоки.

М И Н И С Т Ъ Р:

ПЕТЪР ЧОБАНОВ





София - 1040 тел. централа: 9859 1 minfin@minfin.bg

ул. ”Г.С.Раковски” № 102 факс: 980 68 63 www.minfin.bg





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница