С м е т н а п а л а т а стратегия за развитие на сметната палата за периода 2013-2017 година



страница1/4
Дата15.08.2018
Размер436.85 Kb.
#78966
  1   2   3   4


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


С М Е Т Н А П А Л А Т А

СТРАТЕГИЯ ЗА РАЗВИТИЕ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА
ЗА ПЕРИОДА 2013-2017 ГОДИНА


ВЪВЕДЕНИЕ
Сметната палата на Република България,

като национален орган за независим външен одит в публичния сектор,
член на Международната организация на Върховните одитни институции (ИНТОСАЙ) и на Европейската организация на Върховните одитни институции (ЕВРОСАЙ);
и предвид членството на Република България в Европейския съюз,
има водеща роля в одита на средствата от държавния бюджет и средствата от Европейския съюз, чрез изпълнение на основната си задача: да контролира надеждността и достоверността на финансовите отчети на бюджетните предприятия, законосъобразното, ефективно, ефикасно и икономично управление на публичните средства и дейности, както и да предоставя на Народното събрание надеждна информация за това.
В съответствие с горното, мотото на Сметната палата е:

Ние защитаваме парите на данъкоплатците”.

София, 2012 г.

ОБЩИ ПОНЯТИЯ
Правен статут
Сметната палата на Република България е държавен орган за независим външен одит в публичния сектор, създаден по силата на чл. 91 от Конституцията на Република България. Организацията, правомощията и редът за дейност на Сметната палата се уреждат със Закон за Сметната палата.
Сметната палата е върховна одитна институция, независима в своята дейност, която се отчита пред Народното събрание.
Принципи на осъществяване на дейността
Сметната палата осъществява дейността си при спазване на следните основни принципи:


  • независимост, обективност и добросъвестност;

  • професионализъм, почтеност и безпристрастност;

  • последователност и предвидимост;

  • публичност и прозрачност;

  • доверие, сътрудничество и конструктивност.


Основна дейност
Като орган за външен одит в публичния сектор, в съответствие със Закона за Сметната палата и Международните стандарти на Върховните одитни институции, Сметната палата извършва следните видове одити:



Обща цел на Стратегията за развитие на Сметната палата за периода 2013-2017 година
Стратегията за развитие на Сметната палата за периода 2013-2017 г. е основен документ за определяне на приоритетите на Сметната палата в посочения период. Стратегията има за цел:

  • да послужи като основа за средносрочно и годишно планиране на дейността на Сметната палата, като набележи основни приоритети;

  • да осигури приемственост и доразвиване на резултатите от стратегията за предишния период;

  • да се фокусира върху новите предизвикателства към дейността на Сметната палата, като предвиди в дългосрочен план подходящи мерки за предприемане на адекватни действия.

Изпълнението на стратегията е процес, в който ще участват както ръководството, така и всички работещи в институцията.


За реализиране на настоящата стратегия Сметната палата ще търси широка обществена подкрепа при нейното изпълнение, наблюдение и оценка, чрез ефективни дейности за информация, комуникация и публичност. Изпълнението на стратегията ще бъде осигурено чрез годишни оперативни планове и система от индикатори за измерване степента на постигане на поставените цели. Мониторинг върху изпълнението на стратегията ще се осъществява от ръководството на Сметната палата с подкрепата на Консултативния съвет към нея.
Настоящата стратегия отчита Стратегическия план на ИНТОСАЙ (2011-2016), Стратегическия План на ЕВРОСАЙ (2011-2017) и “Управление на човешките ресурси – Ръководство за Върховните одитни институции”, издадено от Комитета за изграждане на капацитета към ИНТОСАЙ през 2012 г.

ВИЗИЯ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА

През периода на стратегическо планиране 2013 – 2017 г. визия на Сметната палата е да се утвърди и да бъде разпознаваема и възприемана като институция, която работи в защита на обществения интерес и укрепване доверието на данъкоплатците към публичния сектор, чрез утвърждаване на принципите за добро финансово управление.


МИСИЯ НА СМЕТНАТА ПАЛАТА

Мисията на Сметната палата е да работи за осигуряване на качествен външен одит в публичния сектор с цел осигуряване на адекватен финансов контрол върху публичните средства. През периода на стратегическо планиране 2013 – 2017 г. Сметната палата ще цели подобряване управлението на публичните средства и на качеството на обществените услуги чрез извършване на одит по ефективен, ефикасен и икономичен начин.




ОСНОВНИ ЦЕННОСТИ И ПРИНЦИПИ
Сметната палата в своята дейност се ръководи от ценности и принципи, които се споделят както от ръководството, така и от служителите в институцията.
Независимост, обективност и добросъвестност
Сметната палата е независима от законодателната, изпълнителната и съдебната власт и прилага безпристрастен, обективен и справедлив подход в своята работа, като избягва външни влияния и конфликт на интереси и спазва закона и професионалните стандарти. Прилаганите при изпълнение на всеки одит професионални умения осигуряват постигане на необходимото ниво на качество.
Последователност и предвидимост
Сметната палата работи по последователен и предвидим начин и прилага трайна практика, която гарантира, че при еднакви или сходни ситуации се вземат еднакви или сходни решения.
Професионализъм, почтеност и безпристрастност
Сметната палата осъществява дейността си в съответствие с професионални стандарти, като се стреми към непрекъснато развитие и усъвършенстване на своите политики, практики и процедури за постигане на по-високо качество и надеждност на резултатите от дейността си. Поведението на нейното ръководство и служители е честно и почтено и съответства на най-високите професионални и етични норми.

Публичност и прозрачност
Сметната палата се стреми да осигури достатъчна степен на информираност за широк кръг потребители относно управлението и организацията на своята работа. Резултатите от одитната дейност се оповестяват по ясен, разбираем и достъпен начин.
Доверие, сътрудничество и конструктивност
Сметната палата създава условия за открит и честен диалог, колегиалност, екипност и споделяне на опит и знания в рамките на институцията като предпоставка за повишаване на качеството на работа. Сметната палата поддържа с одитираните обекти отношения на диалогичност и се стреми към балансираност и полезност. При изпълнение на дейността си Сметната палата си сътрудничи с други Върховни одитни институции и с Европейската сметна палата. Сътрудничеството със законодателната, изпълнителната или съдебната власти се извършва при спазване на принципа за независимост. Доверието към Сметната палата се гради на честното и почтено поведение на ръководството й и всички нейни служители.

ОСНОВНИ ПРИОРИТЕТИ:


  1. Съответствие на дейността на Сметната палата с Международните стандарти на Върховните одитни институции - продължаващо адаптиране на одитната дейност на Сметната палата към изискванията на Международните стандарти на Върховните одитни институции, както и на добрите практики в областта на одита и контрола.


  1. Укрепване на административния капацитет - развитие на административния капацитет и укрепване на функцията по управление на човешките ресурси; споделяне на опит и сътрудничество; изграждане на компетентен персонал чрез осигуряване на условия за професионално развитие и системни обучения на служителите.


  1. Избор на приоритетни сфери за одит - фокусиране на одитната дейност към теми, свързани с одит на: политики, фондове, програми и други инициативи, включително на дейностите по управление, наблюдение, контрол, отчетност и одит на изградените механизми за предоставяне на финансова помощ със средства от бюджета на Европейския съюз; на дейности, насочени към изпълнението на Националната програма за реформи на Република България (2011–2015 г.) в изпълнение на Стратегия “Европа 2020”; обществени поръчки; ефективност, ефикасност и икономичност при осъществяване на управлението в публичния сектор; изразяване на независимо мнение доколко вярно и честно са представени финансовото състояние и имуществото на бюджетните предприятия в годишните им финансови отчети, в съответствие с идентифицираната обща рамка за финансова отчетност; идентифициране и докладване на измами и корупционни практики.


  1. Институционално развитие - утвърждаването й като независима институция и като модел за добро управление в публичния сектор


  1. Публичност и прозрачност на дейността – повишаване на информираността на обществото за резултатите от цялостната дейност на Сметната палата

ПРИОРИТЕТ 1: СЪОТВЕТСТВИЕ НА ДЕЙНОСТТА НА СМЕТНАТА ПАЛАТА С МЕЖДУНАРОДНИТЕ СТАНДАРТИ НА ВЪРХОВНИТЕ ОДИТНИ ИНСТИТУЦИИ (МСВОИ)
Цел 1.1. Осигуряване на своевременна информация за предстоящи промени в МСВОИ, включително активно участие в обсъждането им на международно ниво
Дейности за постигане на целта:

  • сътрудничество с органите на ИНТОСАЙ и ЕВРОСАЙ;

  • участие в международни срещи и форуми;

  • следване на съвременните тенденции за развитие в одитната професия чрез обобщаване, анализиране и разпространение на международния опит и добрите практики;

  • отразяване на измененията и публикуване на български език на новите версии на МСВОИ на официалната страница на Сметната палата в интернет.


Цел 1.2. Постигане на съответствие на методологията на Сметната палата за осъществяване на одитната дейност с МСВОИ
Дейности за постигане на целта:

  • постоянен мониторинг за съответствието на Наръчника за прилагане на международно признатите одитни стандарти и одитната дейност на Сметната палата с МСВОИ;

  • своевременно и адекватно въвеждане на изменения на МСВОИ в наръчника;

  • съответствие на цялостната методология по изпълнение на одитната дейност с изискванията на МСВОИ;

  • въвеждане на Наръчника за прилагане на международно признатите одитни стандарти и одитната дейност на Сметната палата в специализиран одитен софтуер за повишаване на ефикасността и ефективността на одитната дейност и подобряване на възможностите за внедряване на адекватен и своевременен контрол по спазването им;

  • въвеждане на специализиран одитен софтуер за подпомагане на одитната дейност, в съответствие с изискванията на МСВОИ.


Цел 1.3. Системно прилагане на МСВОИ в одитната дейност на Сметната палата.

Дейности за постигане на целта:

  • обучения на служителите в Сметната палата, които имат функции по изпълнение и подпомагане на одитната дейност;

  • системна работа със специализиран одитен софтуер, адаптиран към изискванията на Наръчника за прилагане на международно признатите одитни стандарти и одитната дейност на Сметната палата и спецификите на одитната дейност за всеки вид одит;

  • провеждане на текущи обучения, работни срещи и семинари за споделяне на добри практики по прилагането на МСВОИ, както и затвърждаване на придобитите знания и умения;

  • извършване на периодични проверки на служителите от одитните дирекции за нивото на познаване и практическо прилагане на МСВОИ.

ПРИОРИТЕТ 2: УКРЕПВАНЕ НА АДМИНИСТРАТИВНИЯ КАПАЦИТЕТ
Цел 2.1. Идентифициране на насоките за развитие
Дейности за постигане на целта:


  • анализ на добрите практики на ИНТОСАЙ в областта на управление на човешките ресурси (приоритетно “Управление на човешките ресурси – Ръководство за Върховните одитни институции”, издадено от The INTOSAI Capacity Building Committee, 2012 г.);

  • участие на служителите, пряко ангажирани с функции по управление на човешките ресурси (оценяващи и наблюдаващи ръководители, експерти от звеното за управление на човешките ресурси) в работни семинари, обучения и срещи, организирани от The INTOSAI Capacity Building Committee за разясняване и постигане на добро разбиране и прилагане на издаденото ръководство;

  • изготвяне и изпълнение на Стратегия за управление на човешките ресурси на Сметна палата за периода 2013 – 2017 г.


Цел 2.2. Укрепване на функцията по управление на човешките ресурси
Дейности за постигане на целта:


  • текущ анализ на правилата за подбор и назначаване на служители; на въведената система за оценка на трудовото изпълнение на служителите в Сметната палата; на процедурите за професионално израстване и адекватно мотивиране; на условията за професионално развитие; своевременна адаптация на процедурите по управление на човешките ресурси към обективни обстоятелства, изискващи регламентация или промяна;

  • провеждане на обучения на служителите, пряко ангажирани с функции по управление на човешките ресурси (в области, свързани с изграждане и развитие на стратегии и политики по управление на човешките ресурси; изграждане и утвърждаване на функцията по управление на човешките ресурси, управленски подходи при управлението на човешките ресурси, мотивация и обучение на персонала и др.).


Цел 2.3. Изграждане на компетентен персонал чрез осигуряване на условия за професионално развитие и системни обучения, базирани на оценка на необходимостта на Сметната палата и желанията на служителите
Дейности за постигане на целта:

  • анализ на необходимостта, проучване на желанията и избор на подходящи програми за професионално развитие;

  • изготвяне на планове за обучения за всяка година, базирани на вече придобитите компетентности и необходимостта от развиването им или придобиването на нови, произтичащи от програмата за одитната дейност на СП за съответната година;

  • отразяване на необходимостта от обучение и професионално развитие за всеки служител във формуляра за оценка на трудовото му изпълнение;

  • осигуряване на средства за провеждане на необходимите обучения.



Цел 2.4. Извършване на качествена одитна дейност при спазване на принципите за професионализъм и добросъвестност
Дейности за постигане на целта:

- мониторинг и развитие на изградената система за контрол на качеството, въведени в Сметната палата при осъществяване на одитната дейност; адекватно управление на процеса по осигуряване на качеството на одитната дейност;

- поддържане на механизми за измерване и оценка на ефекта от дейността на Сметната палата, вкл. чрез самооценка и външни прегледи;

- подготвяне и изпълнение на проектни предложения с осигуряване на финансиране със средства от ЕС, за подобряване ефективността и ефикасността на одитната дейност;



- подобряване на качеството на одитната дейност чрез системно ползване на специализиран одитен софтуер и компютърно-базирани одитни техники.
Цел 2.5. Споделяне на опит и сътрудничество
Дейности за постигане на целта:


  • задълбочаване на професионалните контакти в рамките на ИНТОСАЙ и ЕВРОСАЙ чрез активно участие в комитети, работни групи, семинари и конференции, както й планиране и осъществяване на съвместни, паралелни и координирани одити (включително с ЕСП);

  • обмяна на опит чрез разширяване и задълбочаване на двустранното сътрудничество с други върховни одитни институции на различни нива;

  • разширяване и задълбочаване на контактите на Сметната палата с национални и международни професионални организации, както и с научните среди за обмен на информация и добри практики в областта на контрола и одита.

ПРИОРИТЕТ 3: ИЗБОР НА ПРИОРИТЕТНИ СФЕРИ ЗА ОДИТ
Цел 3.1. Планиране и извършване на одитни задачи, насочени към теми, свързани с одит на: политики, фондове, програми и други инициативи, включително на дейностите по управление, наблюдение, контрол, отчетност и одит на средства от Европейския съюз; дейности, насочени към изпълнението на националните програми, изготвени в изпълнение на Стратегия “Европа 2020”; обществени поръчки; ефективност, ефикасност и икономичност при осъществяване на управлението в публичния сектор; разкриване на корупционни практики.
Дейности за постигане на целта


  • анализ и избор на одити, свързани с дейността на одитирани организации, които трябва да осигурят условия за извършването на дейностите на националните програми, изготвени в изпълнение на Стратегия “Европа 2020” или са директно отговорни за извършването им;

  • включване на одитни задачи в Програмата за одитната дейност на Сметната палата за съответната година, насочени към контрол по възлагане на обществени поръчки, особено на значими инфраструктурни обекти, дейности по опазване на околната среда и др., финансирани с национални средства и/или фондове и програми на ЕС;

  • включване на одитни задачи в Програмата за одитна дейност на Сметната палата за съответната година, насочени към оценка на ефективността, ефикасността и икономичността на дейността на одитираните организации;

  • включване в Програмата за одитна дейност на Сметната палата за съответната година на съвместни, паралелни и координирани одити;

  • изпълнение, докладване и проследяване на изпълнението на препоръките.


Цел 3.2. Засилване ролята на Сметната палата за доброто управление и усвояване на европейските средства
Дейности за постигане на целта


  • своевременно задълбочено запознаване и отчитане на изискванията на актовете от общностното право, свързани с усвояването на средства от Европейския съюз;

  • анализ и оценка на националната система за управление и контрол на средствата от Европейския съюз и формулиране на адекватни препоръки за отстраняване на евентуално констатирани слабости;

  • задълбочаване на взаимодействието на Сметната палата на Република България с Европейската Сметна палата /ЕСП/ чрез редовен обмен на годишните програми за одитната дейност, одитни доклади и друга информация, свързана с одитната дейност; запознаване с одитните политики, процедури и практики, прилагани от ЕСП; разширяване на сътрудничеството с ЕСП при осъществяване на одитните й мисии в Република България;

  • активно участие на Сметната палата в срещите и инициативите на Контактния комитет на председателите на върховните одитни институции на държавите-членки от Европейския съюз и Европейската Сметна палата /Контактния комитет;

  • подобряване на координацията и обмена на информация между Сметната палата и органите, включени в националната системата за управление и контрол на европейските средства.


Цел 3.3. Изразяване на независимо мнение доколко годишните финансови отчети на бюджетните предприятия дават вярна и честна представа за финансовото им състояние и имуществото, в съответствие с идентифицираната обща рамка за финансова отчетност
Дейности за постигане на целта

  • извършване на текущ контрол на периодичните финансови отчети на бюджетните организации, с цел минимизиране на отклоненията в годишните финансови отчети;

  • провеждане на регулярни обучения във връзка с настъпили промени в нормативните изисквания и специфики в приложимата обща рамка за финансова отчетност;

  • споделяне на добрите практики в одитната дейност;

  • въвеждане на специализиран софтуер за автоматизирана обработка и анализ на одитираните финансово-счетоводни данни, с цел осигуряване на надеждна информация при изразяване на независимо становище по финансовите отчети на бюджетните организации;

  • активно сътрудничество с Министерството на финансите, Националното сдружение на общините в Република България, Института на дипломираните експерт-счетоводители и други утвърдени организации, имащи отношение към финансовата отчетност.


Цел 3.4. Постигане на конкретни резултати от дейността на Сметната палата в областта на идентифициране и докладване на измами и корупционни практики
Дейности за постигане на целта


  • провеждане на обучения за идентифициране и докладване на правонарушения, измами и корупционни практики във финансовите отчети, при усвояването на средства от европейските фондове, в областта на обществените поръчки и при дейността на политическите партии;

  • подобряване на взаимодействието и координацията с други контролни и правоохранитeлни органи (в т.ч. органи на прокуратурата, Агенцията за държавна финансова инспекция, Националната агенция за приходите и др.) за осигуряване на своевременен обмен на информация, свързана с идентифицирани и докладвани случаи на измама и наличие на корупционни практики в одитираните организации между институциите;

  • активно сътрудничество със специализирани органи за превенция и борба с корупцията към законодателната, изпълнителната и съдебната власт;

  • анализ на съдебната практика и отразяване на резултатите в одитната практика на Сметната палата при идентифициране и докладване на измами и корупционни практики;

  • последователно налагане на принципите за добро управление в публичния сектор при спазване на изискванията за ефективност, ефикасност и икономичност;

  • поддържане на Единен регистър по Изборния кодекс и на Публичен регистър по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, за осигуряване на прозрачност при финансирането на политическите партии и публичност на имуществото на лицата, заемащи висши държавни длъжности.

ПРИОРИТЕТ 4: ИНСТИТУЦИОНАЛНО РАЗВИТИЕ
Цел 4.1. Укрепване независимостта на Сметната палата
Дейности за постигане на целта:


  • осигуряване на текущ анализ на действащото законодателство и предварителна оценка на проекти на нормативни актове, които са насочени към изменение и възлагане на допълнителни функции на Сметната палата, с цел да се спазва принципът за независимост на одитната институция;

  • създаване на вътрешни механизми, гарантиращи независимостта на одиторите от Сметната палата при изпълнение на конкретни одитни задачи.


Цел 4.2.Утвърждаване на Сметната палата като модел за добро управление
Дейности за постигане на целта:
- изграждане на системите за финансово управление и контрол в Сметната палата, по начин, който да гарантира осъществяване на дейността и управление на ресурсите по оптимален начин, насочен към постигане на нейните цели;

- оптимално използване на функцията по вътрешен одит – възлагане на одитни ангажименти и изпълнение на дадените препоръки;

- налагане на открит и професионален стил на управление на всички нива с ясни послания относно политиката и приоритетите на институцията – последователни изисквания и оценки за прилагане на Етичния кодекс, “тон на върха”, своевременни мерки за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, адекватни мерки при установен конфликт на интереси.
Цел 4.3. Укрепване на институционалната идентичност и принадлежност


Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница